Bebek Gelişimi

Bebeklerde Diş Çıkarma Nedir?

Bebeklerde süt dişleri genel olarak 5 ve 9'uncu ay içinde çıkarlar. İlk çıkan dişler büyük çoğunlukla alt ön kesici dişlerdir. Daha sonra bunların üst karşısındaki dişler çıkar. Daha sonra bir yandaki kesici dişler ve üst karşısındaki dişler çıkar. Daha sonra köpek dişleri değil, azı dişler ve bu dişlerin üstteki karşılıkları çıkar. Azı dişler çıktıktan sonra köpek dişleri çıkmaya başlar.

Diş çıkaran bebeklerde görülen rahatsızlıklar

Bebeklerde süt dişleri genel olarak 5 ve 9’uncu ay içinde çıkarlar. İlk çıkan dişler büyük çoğunlukla alt ön kesici dişlerdir. Daha sonra bunların üst karşısındaki dişler çıkar. Daha sonra bir yandaki kesici dişler ve üst karşısındaki dişler çıkar. Daha sonra köpek dişleri değil, azı dişler ve bu dişlerin üstteki karşılıkları çıkar. Azı dişler çıktıktan sonra köpek dişleri çıkmaya başlar.

Tamamen sağlıklı bir bebekte ilk süt dişinin çıkması 15’inci aya kadar gecikebilir. Yani birinci yaşını dolduran bir bebeğin ağzında hiç diş olmaması normal bir durumdur. Bu tür durumlarda anneler, bebeğinin bir yaşına gelmesine rağmen hiç dişinin çıkmamasına kafayı takarlar.

Fakat bu normal bir durum olabilir. Süt dişlerinin toplam sayısı 20 adettir ve genellikle 2 ile 2 buçuk yaşları arasında süt dişleri tamamlanır. Dişlerin ilk dişten 20’inci dişin çıkışına kadar süre içindeki diş çıkarma özellikleri genellikle genetik faktörlere bağlıdır. Anne ve babanın bebeklik dönemindeki diş çıkarma özellikleri bebekleri ile benzerlik gösterebilir.

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri

Diş çıkarma belirtileri arasında ağrı, şişmiş diş etleri, kırmızı ve sıcak yanaklar, aşırı salya, pişik, uyku düzeni ve/veya iştahta değişiklik, bebeğin ellerini ısırması, bir şeyler çiğneme isteği, ağız çevresinde hafif döküntü, vücutta genel cilt döküntüsü ve genel huzursuzluk gibi belirtiler görülür.Bebeklerde diş çıkarma belirtileri bebekten bebeğe değişiklik gösterir.

Diş çıkaran bebekleri doktora götürmek gerekir mi?

Bebeklerin diş çıkarma döneminde doktora gitmek illede gerekmez. Bebeğin rutin sağlık kontrollerinde doktor bebeğin dişlerini de kontrol edecektir. Bebeklerin diş çıkartma dönemlerinde hafif bir ateşlenme olabilir. Bu ateşlenme 38-39 dereceye kadar ulaşacak bir ateşlenme değil, 37-38 derece arası bir ateşlenme şeklinde olabilir. Diş çıkaran bebekler bazen sulu kaka yapabileceği gibi bu durum da doktora gitmeyi gerektirmez.

Fakat dikkat edilmesi gereken bazı noktalar da vardır. Örneğin, diş çıkartma döneminin üzerine eklenen başka bir enfeksiyon gelişebilir ve daha yüksek ateşlenme 38-39’u geçen, ateş düşürücü şuruplara cevap vermeyen ateşlenme ya da kusma ile beraber olan ishallerde, bebeğin çocuk doktoruna götürülmesi gereklidir. Diş çıkarma döneminde bebeğin beslenmesinde bozulmalar olabilir ve bu duruma dikkat etmek önemlidir.

Bebekler, diş çıkarma döneminde ağzında hoşuna gitmeyen his nedeni ile bir şeyler yemek içmek istemeyebilirler. Bebeklerde diş çıkarma sırasında beslenme bozulur ise sıvı kaybı (dehidrasyon) denilen bir durum gelişebilir. Bu tablonun gelişmemesi için bebeklerin bu dönemde özellikle sıvı besinler ve alıştıkları besinler ile beslenmeleri sağlanmalıdır. Fakat bebek diş çıkarma döneminde ağızdan hiç bir gıda almıyor ise bebeğin doktoruna götürülmesi gereklidir.

Bebek diş çıkarırken evde ne yapılabilir?

Diş çıkartan bebekleri rahatlatmak için herhangi bir şey yapmaya gerek yoktur. Bebeklerin geneli ufak tefek sorunlar ile dişlerini çıkartırlar. Bazı bebeklerde de diş çıkardığı diş çıktıktan sonra fark edilir. Fakat bazı bebekler diş çıkartırken diş etlerinde ağrı, ödem, ısırırken acı hissetme ve buna bağlı huzursuzluk görülür.

Bu gibi bir durumda bebeği rahatlatmak için ilaç olmayan yöntemler, sıvı besinler ile besleme, birazcık serinletilmiş besinler verme, bebeğin eline muz ve havuç gibi besinler verme, diş kaşıyıcı kullanmasını sağlama gibi yöntemler faydalı olabilir.

Fakat bebek bu tür şeyler yerken boğazına kaçırmaması için mutlaka yanında olmak gerekir. Bunun dışında çok zorda kalınır ise diş etleri üzerine doktorun önerdiği jeller sürülebilir. Ancak bu jeller 10 bebekten birinde faydalı olur.

Bebeğin çok aşırı ağlaması, huzursuzluğu ve beslenmesini bozacak kadar ağlamaları söz konusu ise doktor ağrı kesici ilaçlar verebilir. Normal şartlarda herhangi bir şey yapmadan bebeğin dişlerini çıkartması beklenir.

Bebeklerde diş bakımı nasıl yapılır?

Bebeklerde diş bakımı

Bebeklerde diş bakımı

Bebeklerin dişleri çıkmaya başladıktan sonra bebeğin diş bakımı da başlar. Süt dişlerinin sağlıklı olması kalıcı dişlerinde sağlıklı olmasını sağlar. Bebeklerin diş bakımını yapmak için çok karışık bir işleme gerek yoktur. Bebeğin dişlerini ıslak ve temiz bir tülbent ile günde 1-2 kez silmek genellikle yeterlidir.

Eğer bebek anne sütü ile besleniyor ise sadece akşam yatmadan önce nemli bir bez ile silmek bile yeter. Fakat bebek ek besinlere başlamış ise günde iki kez bebeğin uyku saatinden önceki saatlerde dişlerinin silinmesi gerekir. Diş fırçalama bebeklik döneminde önerilmez. Süt dişleri 16’ıncı ay tamamlandıktan sonra rutin olarak diş fırçalamaya geçilebilir. Bebekler 1 buçuk 2 yaşına girdikten sonra diş fırçalama başlanabilir.

Bebek hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Bebekler neden kusar
  2. Anne stresi bebekte gaz sancısı yapar mı
  3. Bebeklerde pamukçuk neden olur
  4. Bebeklerde saç dökülmesi nedenleri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git