B

Bebeklerde Demir Eksikliği Nasıl Giderilir? Bebeklerde Demir Eksikliği Belirtileri

Demir eksikliğine bağlı kansızlık veya beslenmeyle ilişkili diğer kansızlıklar dengeli bir diyet uygulanarak önlenebilir.

Demir hemoglobin yapımı ve protein sentezi gibi yaşamsal fonksiyonlar için gereklidir. Demir eksikliği, kırmızı kan hücrelerinde hemoglobinin düşmesine neden olur.

Bebeklerde demir eksikliği neden olur?

Yaşamın 6. ayından itibaren hızlı büyüme ve bu dönemde inek sütüne erken başlanması, demir desteği veya demir içeren besinlerin verilmemesi, bebeğin düşük doğum ağırlıklı ve prematüre doğması, altta yatan kronik bir hastalığın varlığı demir eksikliğine ve dolayısıyla demir eksikliğine bağlı anemiye neden olabilir.

İnek sütü çok az miktarda demir içermektedir fakat bu demirin bağırsaklardan emilimi kötüdür. Ayrıca altı aylıktan küçük bebeklerde inek sütü verilmesi bağırsakları tahriş ederek az miktarlarda kan kaybına da yol açabilir. Bu da kırmızı kan hücrelerinin sayısında azalma ve kansızlıkla sonuçlanabilir.

Bebeklerde demir eksikliği belirtileri

Demir eksikliği olan bir bebekte erken dönemde, anemi gelişmeden iştahsızlık, halsizlik, büyüme ve gelişme geriliği, huzursuzluk ve uyku bozukluğu gibi semptomlar olabilir.

Bebeklerde demir eksikliği tedavisi

Demir eksikliğinde demir içeren tedavi uygulanması gerekir. Bu tedavi damla şeklinde verilebilir. Bebeğinizin bu ilacı hangi dozda, hangi sıklıkta ve ne kadar süre alması gerektiğini doktorunuz belirleyecektir.

Demir tedavisiyle ilgili önemli bilgiler;

  • Demir ilacı süt ve süt ürünleri ile birlikte verilmemelidir, çünkü süt ve süt ürünleri demirin bağırsaklardan emilimini önler.
  • Demirin bağırsaklardan emilimi C vitamini ile artacağından, doktorunuzun da önerisiyle demir ilacını portakal suyu ile birlikte verebilirsiniz (doktorunuz bebeğinizin ek gıdalar almasını başlatmış ise).
  • Demir alan çocukların dışkı rengi koyulaşabilir, bundan endişe duymayınız.

Demir tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler; demir içeren ilaçların fazla miktarda alınması zehirleyici özellik gösterir (demir, beş yaşından küçük çocuklarda zehirlenmelerin en sık karşılaşılan nedenidir).

Demir eksikliği ve demir eksikliği anemisi nasıl önlenir?

Demir eksikliğine bağlı kansızlık veya beslenmeyle ilişkili diğer kansızlıklar dengeli bir diyet uygulanarak önlenebilir.

Bebeğiniz bir yaşına geçene kadar inek sütü vermeyiniz.

Eğer bebeğiniz anne sütü ile besleniyorsa katı gıdalara başladığınızda ona demirden zengin besinler, tahıllar veriniz. Bu süreçte bebeğiniz anne sütü emdiği sürece anne sütündeki demir bebeğiniz için yeterli olacaktır. Eğer bebeğiniz dört aylık olduktan sonra da sadece anne sütü alıyorsa demir desteğine ihtiyacı olacaktır. Demir içeriği düşük olan katı gıdalara geçmeniz halinde bu gıdalar anne sütü içindeki demirin emilimini de azaltabilir.

Eğer bebeğinizin anne sütü alımı az ve formüla mama ile besleniyorsa ilk bir yaş içinde demir içeren formüla mama (4 – 12 miligram /litre demir içeren mama) vermeniz önerilir.

Benzer sağlık yazıları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git