Bebek Gelişimi

Bebekler Neden Kusar? Bebeklerde Kusma Nasıl Önlenir?

Kusma herhangi bir hastalık değildir. Kusma birçok hastalığın ortak bulgusudur ve herhangi bir nedenden kaynaklanabilir. Bebeklerde kusma kendi başına görülebilir ve bebeğin huzursuzluğuna neden olur. Bebeklerde kusma zorlanmadan olur ise bu durum regürjitasyon (fizyolojik) kusma olarak adlandırılır ve bu normal bir kusmadır.

Bebeklerde kusma nedenleri ve tedavisi

Kusma herhangi bir hastalık değildir. Kusma birçok hastalığın ortak bulgusudur ve herhangi bir nedenden kaynaklanabilir. Bebeklerde kusma kendi başına görülebilir ve bebeğin huzursuzluğuna neden olur. Bebeklerde kusma zorlanmadan olur ise bu durum regürjitasyon (fizyolojik) kusma olarak adlandırılır ve bu normal bir kusmadır.

Eğer bebek zorlanarak ya da fışkırarak kusuyor ise bu bir hastalığa ya da bir soruna bağlı kusmadır. Kusma bebeklerde sıvı kaybına neden olur. Bebeklerde kusma bazı ilaçların yan etkisi olarak, zehirlenmeden dolayı, ortamdaki hava kirliliği gibi etkenler de bebeklerin kusmasına neden olabilir.

Bebeklerde kusmaya neden olan hastalıklar

Bir yaşına kadar olan bebeklerde kusmaya en sık neden olan faktör enfeksiyonlardır. Bağırsak enfeksiyonu (gastroenteritler), üst solunum yolu enfeksiyonları, orta kulak iltihaplanması, idrar yolu enfeksiyonları, gastrointestinal sistem anomalileri (bağırsak tıkanması, apandisit, bağırsak düğümlenmesi) gibi anomaliler bebeklerde kusmaya neden olabilen faktörlerdir.

Bunların dışında santral sinir sistemi ile ilişkili problemler (menenjit, beyin kanaması) gibi nedenlerde bebeklerde kusma sebebi olabilir. Metabolik hastalıklar (şeker hastalığı, Akdeniz ateşi hastalığı gibidoğumsal ve genetik bazı hastalıklar) bebeklerde kusmaya neden olabilir. Bebeğe verilen bazı ilaçlar bebeklerde yan etki yaparak kusma sebebi olabilir. Yeni doğan bebeklerde en sık kusma nedeni fizyolojik (regürjitasyon reflü) şeklinde kusmadır ki, bebeklerin % 60’ı 4-5 aylık olana kadar fizyolojik olarak kusarlar.

Pilor stenozu denilen mide çıkışında bir darlık oluşması bebeklerde fışkırarak kusma sebeplerinden biri olabilir. Kusma safralı (yeşilimsi) ise ince bağırsak ya da kalın bağırsaklarda bir tıkanma söz konusu olabilir. Kusma kahverengi veya kanlı ise mide ya da bağırsak sisteminde bir kanamaya bağlı olabilir. Yine üst solunum yolu enfeksiyonları (zatürre, bronşit, boğaz enfeksiyonu, gribal enfeksiyonlar) nedeni ile midede besinlerin emilimi geciktiği için mide dilatasyonu oluşur ve bu durum balgamlı kusma şeklinde görülebilir. Diyafragma fıtığı, böbrek üstü bezi yetersizliği, idrar yollarında oluşum bozuklukları gibi nedenler de yenidoğan döneminde kusmaya neden olur.

Bebeklerde kusmanın nedeni nasıl anlaşılır?

Bebek zorlanmadan kusuyor ise bu durum regürjitasyon olarak tanımlanır ve bu tür kusma fizyolojiktir. Fakat bebek zorlanarak kusuyor ise ciddi bir nedeni olabilir ve doktora götürülmesi gereklidir. Bebeğin kusma şekli genellikle kusmanın nedeni konusunda bilgi vericidir. Eğer bebek fışkırarak kusuyor ise bu durum genellikle pilor stenozunu akla getirir.

Pilor stenozu genellikle 6 hafta ile 12 haftalık bebeklerde görülür ve erkek bebeklerde daha sıktır. Pilor stenozlu bebekler fışkırarak ve safrasız kusar ve kustuktan sonra normaldir ve acıktığını ifade eden ağlamalar bu durumu ifade eder. Bu bebekler iyi beslenir ama kustuğu için kilo alamaz. Bebekte kusma ile birlikte karın şişliği ve dışkısı kanlı, jöle kıvamında ise, aşırı bir huzursuzluğu, dalgınlık, susturulamayacak kadar ağlaması var ise bu durumda bebekte invajinasyon (iki bağırsak segmentinin iç içe geçmesi) gibi bir durum söz konusu olabilir ve bu durum acillik arzeder. Bebekte kusma ishal ve ateş ile birlikte seyreder ise bağırsak enfeksiyonu olabileceğini düşündürür.

Bağırsak enfeksiyonu, mide üşütmesi veya mide nezlesi genellikle viral enfeksiyonlara bağlı gelişir. Bu durum en sık rota virüs nedeni ile gelişir. Bebeğin kusması ciddi ve genel durumu bozuk ise, sürekli kusuyor ve beslenmek istemiyor ise, kusma ile birlikte ateş, ishal, dalgınlık var ise bir an önce bebek doktora ya da hastaneye götürülmelidir.

Bebeğin kusması nasıl azaltılır?

bebeklerde-kusmaBebek bir ya da bir iki kez arka arakaya kusar ve bebeğin genel durumunda bozukluk, yukarıda sayılan hastalıkların belirtileri yok ise öncelikle sıvı kaybı olmaması için bir iki kez kustuktan sonra 1-2 saat beslemeden bebeğin midesinin dinlendirilmesi gerekir. Kustuktan hemen sonra bebeğe su verilmemelidir. Bir iki saat bekledikten sonra bebek anne sütü emiyor ise anne bebeği normalden daha kısa emzirmelidir.

Bebek ek besin alıyor ise oral elektrolit solüsyonu veya kalorisi olan sıvılar (azar azar elma suyu gibi) verilmesi faydalı olur. Bebek kustuktan sonra 15 dakika ara ile az az beslemek gerekir. Eğer bu şekilde beslenen bebekte kusma devam etmez ise yavaş yavaş miktarı arttırarak ve farklı besinler ile bebeğin beslenmesi normale döndürülmelidir. Daha büyük bir çocuk ise hafif besinler (tost, muz, havuç suyu, şeftali, patates, pirinç) gibi besinler ile az az çocuğun midesini yatıştırmak mümkün olabilir.

Fakat kusan bir bebeğe kustu diye normal aldığı besinden fazlasını vermek doğru değildir. Fizyolojik kusması olan bebeklerde banyo, giydirme, soyma, altını değiştirme ve benzeri işlemler aç karnına yapılmalıdır. Bebek doyduktan sonra bebeğin karnına baskı yapacak aktivitelerde bulunmamak gerekir. Ek besinler ile birlikte bebeğe su verilmesi bebeğin kusmasını arttırır. Bebeğin kusmasını azaltmak için mümkün olduğunca az, sık ve küçük porsiyonlar şeklinde beslemek önemlidir.

Bebek hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Bebeklerde ishal neden olur
 2. Bebeklerde iştahsızlık neden olur
 3. Bebeklerde diş çıkarma nedir
 4. Çocuklarda ve bebeklerde kabızlık

14 Yorum

 1. Avatar

  Zeliha Digdem Bayram

  23 Şubat 2016 at 05:03

  Bebegim 20 gunluk dogdugu gunden beri emdigini 5yada 10 dakika icinde bazen kesik kesik bazen de sut halinde kusuyor dun doktora goturdum idrar kulturu ve tahlileri yapildi birsey cikmadi lakin kusmasini onlemek icin bir girisimde bulunamiyoruz ne yapsak kusuyor. 20 gunde yarim kilo almis fakat kustugu icin benim sinir sistemim artik coktu. Ne yaparsam nasil onlem alirsam duzeltebilirim beslenmesini. Bana yardimci olun lutfen

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Şubat 2016 at 13:13

   – Merhabalar, Yaşamın ilk aylarında bebeklerde kusma normal bir durum olabileceği gibi altta yatan bir hastalık belirtisi de olabilir. Bebekler emdikten sonra kusabilirler. Kusma bebeğin gelişimini engellemiyor ise genellikle normal kabul edilir. Bebek emerken hava yutmasına bağlı mide gerilebilir ve kusma oluşabilir. Bebek az az emzirilmelidir. İyice doyana kadar emzirilmemelidir. Bebeklerde reflü gelişmesi nedeni ile de kusma olabilir. Reflü geçici olabileceği gibi dirençli de olabilir.

   – Bebeğin kusmasına neden olabilecek diğer sindirim sistemi rahatsızlıkları arasında bağırsak tıkanıklığı veya darlığı, yemek borusunun mideye bağlanan bölümünün kapalı olması, bağırsağın belli bir bölümünün gelişmemiş olması, karın organlarının göğüs kafesi içinde fıtıklaşması gibi nedenler olabilir ve bu durumlar acil tedavi gerektirir. Başka metabolik ya da sistemik hastalıklara bağlı da kusma olabilir. Bebeğinizi birde gastroloji uzmanına götürmenizde fayda var. Bebeğinize ve size sağlıklı yaşam dileğiyle.

 2. Avatar

  Songül

  14 Haziran 2016 at 18:24

  Merhaba… Benim bebeğim 45 günlük şu son 10 gündür mukuslu sarı kaka yapıyo arada yeşilimside oluyo.. Normalde kesik kesik kusuyo ama nadiren süt gibi duru kusuyo ama dün ağız dolusu kesik kustu çok korktum.. Neden böyle oldu yardımcı olur musunuz lütfen… Bide akşam saatleri çok ağlıyo eşimle battaniyede sallayınca susuyo onun dışında ne yapsak susmuyo 🙁

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Haziran 2016 at 00:10

   – Bebeklerde ilk 3-4 içinde kolik gazı (kolik ağrısı) gibi bir durum meydana gelir ve kolik gazı nedeni ile bebek özellikle akşam üzerleri hiç susmadan ağlayabilir. Bu durum 3 saat veya daha fazla sürebilir ve haftada en az 3 gün tekrarlayabilir. Bu duruma ”ilk üç ay koliği” adı da verilmiştir. Kolik ağrısı doğumdan sonra ilk 2’inci veya 3’üncü haftalarda başlar ve 6’ıncı-8’inci haftalarda daha fazla olur ve 3-4’üncü aylarda kendiliğinden düzelir.

   – Kolik ağlaması diğer ağlamalardan farklıdır ve bebek kolay kolay sakinleşmez. Nadir olarak bazı bebeklerde ağlama 24 saat sürebilir. Kolik ağrısInda genellikle ağlama krizleri öğleden sonra başlar. Kolik ağrısı genellikle her gün aynı saatlerde tekrarlar.

   – Bebeğin kolik ağrısı gastrointestinal sistem ile ilgili bir bozukluktan kaynaklanıyor ise kusma, dışkılama bozuklukları ve diğer sindirim sorunları kolik ağrısına eşlik edebilir, bu nedenle bebeğinizin bir çocuk gastroloğu tarafından değerlendirlmesi gerekebilir.

   – Bir çocuk gastroloğuna gitmeyi ihmal etmemenizde fayda var, çünkü safra yollarında, mide çıkışında, bağırsaklarda doğumsal bir tıkanıklık, doğumsal bir yapışıklık olabilir ya da enfeksiyonel bir durum gelişmiş olabilir.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun ve kolaylıklar dileğiyle.

 3. Avatar

  Eda

  18 Temmuz 2016 at 17:48

  Merhaba,
  Bebeğim 56 günlük sadece anne sütü veriyorum.Arada gazı oluyor.Normalde kusmadan gazını geğirerek veya popodan gaz çıkarıyor.Dr.zinco diye yağ karışımını önerdi.Fakat bebeğime bu yağdan verince peynir gibi kusuyor ve emdigi bütün sütü kustuğu için tekrar süt istiyor.Aynı Dr.bundan bahsettim “gaz olmasada vermeye devam et” dedi ben anlamadim ne yapmamı önerirsiniz.Birde şunu sormak istiyorum? Sütüm geliyor fakat benim oğlum doymak bilmio 1 saatte bir emio artik bide emerken gazlandigi icin 1saat üstümden inmio çekersem agliyor birde uyuyor arada mama takviyesi yapmalımıyım.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Temmuz 2016 at 12:28

   – Anne sütünün tam miktarı yaklaşık 6 haftada belli olur ve bu süre boyunca bebeğin ek besine ihtiyacı yoktur. Bebekler fazla gaz oluşumu yanlış emzirme pozisyonlarından ve yatırma pozisyonlarından olabilir.

   – Sizin beslenmeniz de bebekte gaz oluşumunu etkiler.

   – Doktorunuzun önerdiği yağın içindeki bir madde bebekte alerjk reaksiyona neden oluyor olabilir ve buna bağlı emdiğini kusuyor olabilir.

   – Bebek sadece gaz çıkarıyor ve başka sorunlara neden olmuyor ise ek bir şey vermeye genellikle gerek yoktur.

   – Bebeğin beslenme şeklinin düzenlenmesi, doğru emzirilmesi, doğru yatırılması, bebek emerken ve emdikten sonra gazının çıkartılması gibi önlemler ve sizin beslenmenizin düzenlenmesi yeterli olabilir.

   – Eğer gaz problemi çocukta aşırı ağlamaya neden oluyor ise bu kolik ağrısı ya da kolik gazı olarak değerlendirilir ve bu durum geçene kadar herhangi bir çare genellikle yoktur.

   – Yağı vermeden önce tek problemi gaz çıkarma ise, yağı vermeden önce bebeğin beslenmesi, gelişimi normaldi ise bunu kullanmaya gerek olmayabilir. Bu konuda çocuğunuza bir çocuk gastrolojisine götürmeniz daha uygun olur.

   – ZİNCO ŞURUP, çinko eksikliği için kullanılan bir ilaçtır.

   – Zinco şurubun sık görülen yan etkileri arasında kusma, kan değerleri değişiklikleri, karın ağrısı, hazımsızlık, baş ağrısı, sinirlilik, uyuşukluk, mide hassasiyeti, gastrit (mide iltihabı) gibi yan etkiler vardır.

   – Çoğunuza çocuk doktorunuzun dışında bir iç hastalıkları veya gastroloji uzmanına götürüp çinko eksikliğinin olup olmadığı hakkında kan testi yapılmasını istemeniz önemlidir. Çocukta çinko eksikliği yok ise bu şurubun gereksiz olduğunu zaten doktor söyleyecektir.

   – Bazen tahmin üzerine ilaçlar verilebilmektedir.

   Bebek beslenmesi nasıl olmalı ve bebeklerde gaz sorunları hakkında aşağıda verilen linklerden daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/bebek-beslenmesi-nasil-olmali-bebek-ve-beslenme/

   http://www.saglikocagim.net/anne-stresi-bebekte-gaz-sancs-yapar-m/

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 4. Avatar

  Nursel

  4 Temmuz 2017 at 08:52

  2 haftalık bi bebeğimiz var.2 gündür burnundan ve agzindan sulu bi sekilde fışkırarak kusuyor.mama veriliyor.mama yedikten hemen sonra kusuyor.anne sutu alıyor ama yeterli miktarda değil.nedeni ne olabilir.ve nasıl önlenebilir.rica etsem yardimci olurmusunuz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Temmuz 2017 at 23:56

   Bebeklerde ek gıda ya da mamaya başlama genellikle 6’ıncı aydan sonra önerilir. Mide fıtığı (hiatus hernisi) olabilir, Gastroözofageal reflü olabilir, volvulus olabilir, pilor darlığı olabilir, laktoz intoleransı olabilir, doğumsal bir bağırsak kusuru olabilir, aldığı bir enfeksiyon kaynaklı olabilir, üre siklusu defekti olabilir veya başka bir durum.

   Pilor darlığı olma olasılığı biraz daha yüksektir.

   Doktorunuza ya da çocuk gastroluğuna gitmeniz en doğrusudur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 5. Avatar

  Sebahat becit

  7 Ağustos 2017 at 17:39

  Merhaba bebeğim 6aydan sonra sürekli kusmaya başladı kusması fışkırarak ne yiyosa hepsini tekrar çıkarıyo doktora götürdüm kaç kere baktılar kültüründe bişey çıkmıyo şuan 1/5yaşında ve 8kilo yaşıtları oturuyor hatta yürüyo ama benimki daha oturmayı bırak kafasını zortutuyo ne yapmalıyım rica etsem yardım edermisiniz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Ağustos 2017 at 20:04

   Çocuk gastroloji uzmanına götürmeniz daha doğru olur, fakat bu durum nörolojik olarak da değerlendirilmelidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 6. Avatar

  Hasret

  14 Ağustos 2017 at 11:13

  Merhaba 1 haftalık bebeğim var iki gündür her emzirmeden sonra kusuyor böyle bir iki yemek kaşığı kadar korkuyorum sizce normal mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Ağustos 2017 at 21:08

   Bebeklerde emdikten sonra kusma genellikle normaldir (özellikle yanlış emzirme pozisyonu, emdikten sonra bebeği çok fazla hareket ettirmek, yanlış yatırmak, yanlış tutmak gibi durumlar bebeğin bir miktar kumasına neden olabilir. Fakat yine de çocuk doktorunuza bir muayene ettirmenizde fayda vardır. Doğumsal bazı sorunlar da bebeklerde normalden fazla kusmaya neden olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 7. Avatar

  Esra

  30 Kasım 2017 at 18:10

  Merhaba
  50 günlük bebeğime yaklaşık 1 haftadır sap simpleks gaz ilacı veriyorum bebeğim kusmaya başladı bu zamana kadar nadir kusuyordu simgesi her beslenmeden sonra beyaz renkli kusuyor ilaçla alakalı mıdır

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Aralık 2017 at 13:31

   Sap simplex ilacın istenmeyen etkileri arasında hipersensitivite reaksiyonu, karın ağrısı, ishal ve kusma gibi yan etkiler vardır, ancak bu yan etkilerin görülme sıklığı bilinmemektedir. Ayrıca bu ilacı doktorunuzun ne sebepten verdiği de önemlidir. Örneğin intestinal perforasyon ve obstrüksiyon olduğu bilinen veya şüphe edilen hastalarda bu ilacın kullanılması sakıncalıdır.

   SAP SİMPLEX İLACIN KULLANIM ALANLARINA GELİNCE; aşırı doygunluk hissi gibi gaza bağlı gastrointestinal şikayetlerin giderilmesinde (örn. bağırsak aşırı miktarda gaz oluşumu), karın bölgesindeki radyolojik tetkiklerin (örn. röntgen, ultrason, gastroduodenoskopi gibi teşhis yöntemleri gibi) hazırlığında, ameliyat sonrası gaz artışında kullanılır.

   Örneğin aşırı gaz bağırsak tıkanmasına bağlı da olabilen bir durumdur. İlacın prospektüsünde intestinal perforasyon ve obstrüksiyon (tıkanma) durumlarında kullanılması kontrendikedir diye belirtilmiştir.

   İlacı veren doktorunuz ile veya çocuk gastroloji uzmanı ile görüşmeniz önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git