Bebek Gelişimi

Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalı? (Bebek ve Beslenme)

Bebeğiniz ile ilgili ilk kararlarınızdan biri de onu anne sütüyle mi yoksa mama ile mi besleyeceğinizdir.

Bebek beslenmesi için öneriler ve faydalı bilgiler

Bebeğiniz ile ilgili ilk kararlarınızdan biri de onu anne sütüyle mi yoksa mama ile mi besleyeceğinizdir. Anne sütü hem onun gereksinimlerini daha iyi karşılar hem de daha kolay sindirilir, ancak bazı nedenler bebeğinizi mama ile beslemenizi gerektirebilir. Bebeğinizi beslemek bir görev değil, zevk olmalıdır. Bebeği bir görev duygusu ile emziriyor ya da mama ile beslediğiniz için suçluluk duyuyorsanız, bu iş zevk olmaktan çıkar. Mama ile beslemenin daha doğru olacağına inanıyorsanız, karar vermek için doğuma kadar bekleyebilirsiniz.

İlk günlerde gelen anne sütünün (kolostrum) yerini başka hiçbir şey tutamaz. Bebeğe kolostrum emzirerek ilk aylarda onu hastalık etkenlerine karşı da korumuş olursunuz. Mamaya başladıktan sonra anne sütüne dönmeniz ise mümkün değildir, çünkü sütün gelmesi için memelerin emzirilerek uyarılması gerekir; bebeğiniz emmez ise memelerdeki süt yapımı durur. Bebeği nasıl beslerseniz besleyin, unutmayın ki, bebeğe göstereceğiniz ilgi, sıcaklık ve sevgi de vereceğiniz süt kadar önemlidir.

Bebeğin beslenme şekline nasıl karar verilir?

Bebeğinizi nasıl besleyeceğiniz hakkında önceden karar vermiş olabilirsiniz. Bebek beslemenin inceliklerini kavradıktan sonra, bebeğinizi anne sütü ile en iyi biçimde besleyebilirsiniz. Bebeğinizi mama ile beslemeye kararlı olsanız bile, bebek beslenmesinde hem emzirmenin hemde bebeği mama ile beslemenin avantaj ve dezavantajlarını bilmeniz, başka annelerin bu konudaki görüşlerini değerlendirmeniz sizin karar vermenizde yardımcı olacaktır. Bebek doğduktan sonra bebeği emzirme veya mama ile besleme kararı anneyi, babayı ve bebeği yılarca etkileyeceği unutulmamalıdır.

Bebek beslemesinde püf noktalar

Açlık, yeni doğan bir bebek için yeni bir duygudur. Anne karnında sürekli beslenen bebek dünyaya geldiğinde besinlerini belli aralıklarla almak zorunda kalır. Sindirim sistemi ise uzun aralıklarla fakat çok yiyecek alacak kadar gelişmemiştir. Bu nedenle bebek başlangıçta azar azar ama sık aralıklar ile beslenmelidir.

Acıktığı için ağlayan bebeği bekleterek bir şey elde edilmez. Çünkü bebek ağladıkça strese girer ve emmeyi reddeder. Bebeği besleyebilmek için yatıştırıp rahatlatmanız çok önemlidir. Bebeğin gereksinimlerini karşılayarak onu şımartmış olmazsınız, ilk haftalarda bebeğin ağlamasının başlıca nedeni midesinin boş olmasıdır. Sonraları, bebeğin sindirim sistemi gelişip midesi genişledikçe, her defasında daha çok yiyecek, öğün aralarını da uzatacaktır.

Bebek beslemenin püf noktaları

Bebek beslemenin püf noktaları

Bebekler günde kaç kez beslenmeli?

Bebeğiniz ne zaman acıkırsa o zaman yemek ister. İlk günlerde bu oldukça sık olacağından bebeğin ne zaman acıkacağını kestirmek güçtür.

Bir, iki aylık bebek günde kaç kez beslenmeli? : Bebek doğduktan üç ya da dört gün sonra iki üç saatte bir acıkabilir, bu nedenle 3-4 günlük bebeği günde sekiz kez beslemek, bu arada akşamüstü birkaç kez kısa kısa emzirmek gerekebilir. Bebekler, genellikle, mideleri boş olarak beş saatten fazla uyuyamazlar, bu nedenle geceleri iki ya da üç kez beslemek gerekebilir. Anne sütü daha çabuk ve kolay sindirildiği için anne sütü ile beslenen bebekler mama ile beslenenlere göre daha sık acıkırlar.

Üç aylık bebek günde kaç kez beslenmeli? : Bebeğiniz üç aylık olunca gündüzleri beş, geceleri ise bir ya da iki kez beslenmeye başlar. Eğer bebeği mama ile besliyorsanız dört saatte bir besleme düzenini daha kolay kurabilirsiniz.

Prematüre (erken doğan) bebek günde kaç kez beslenmeli? : Prematüre bebekler (erken doğan az gelişmiş) bebeğin iştahı az olabilir, ama onu sık sık beslemelisiniz. Prematüre bebekler daha çok uyumaya eğilimlidirler, aç oldukları halde uyumaya devam edebilirler. Bu nedenle bebeğinizi her üç saatte bir uyandırarak beslemeye çalışmanız gerekir.

İkiz bebeklerin beslenmesi : İkizleri başarıyla emzirmek gayet kolaydır. Başlangıçta birer birer emzirin, daha sonra ikisini aynı anda emzirmeyi deneyebilirsiniz. Bunun için her birinin bacakları kollarınızın arasında, başları ise avuçlarınızın içinde olmalıdır.

Anne sütünün faydaları

Anne sütünün bebek için en ideal besin olduğunu bilmek gerekir. Hastanede bulunduğunuz dönemde bebeğiniz için memeden elle süt boşaltabildiyseniz, eve gelir gelmez emzirmeye başlayabilirsiniz. Bebekler için gerçek memeden süt emmeye alışmak pek kolay olmayabilir. Ona yardımcı olmak için emzirmeden önce bir miktar sütü kendiniz sağarsanız meme başı daha belirgin hale gelir ve bebeğin emmesi de kolaylaşır.

 1. Bebeğin anne sütünü daha iyi sindirdiğini, üstelik ona gerekli tüm besleyici öğelerin anne sütünde bulunduğunu bilmek de fayda var.
 2. Anne sütünde bebeğinizin bağışıklık sistemi tam olarak gelişene dek gerekli olan, hastalıklara karşı savunucu maddeler vardır. Ayrıca anne sütü bazı alerjilere karşı da koruyucudur. Yapay mamalar bunları sağlayamaz.
 3. Bebek her istediğinde annenin sütünün, steril ve uygun ısıda hazır olması büyük bir kolaylıktır.
 4. Anne bebeğini emzirirken anlatılamaz bir mutluluk duyar.  Annenin bebek emerken bebeği ile yakın olması, bebeğin küçük eli ile anneye dokunması, bebeğin minik yüzünü annenin göğsüne yaslaması gibi hisler anne ve bebek için güzel ve unutulmaz bir duygudur.
 5. Bebek ağlamaya başladığında anne sütü emmesi onu yatıştırmak için en iyi yoldur. Bebek aç olmasa da yalnızca emmenin verdiği rahatlık ona yeterli gelebilir.
 6. Annenin vücudunun gebelik öncesi durumuna çabuk kavuşmasında emzirmemin yararı olduğunu da unutmamak önemlidir. Bunu bilmek bile bebeği emzirmek için geçerli bir nedendir.
 7. Bebeği emzirmek ilk haftalarda daha çok zaman alır, çünkü anne sütü emen bebekler daha sık beslenmek ister ve gerekli sütü aldıktan sonra bile emmeyi sürdürürler. Gerçekte emme, bebek için bir gereksinimdir; beslenmenin ötesinde bir doyum sağlar. Öte yandan, biberonu steril hale getirip mama hazırlamak da zaman alır. Aylar geçtikçe biberonda mama hazırlamak anneye daha da zor gelebilir. Oysa bebek büyüdükçe emzirilmesi kolaylaşır.
 8. Memeleri küçük olan anneler bebeklerini emziremeyeceğini düşünebilirler; hiç de öyle değildir. Memelerin küçük oması anne sütünün gelişini etkilemediği gibi, bebek de annesinin memelerinin küçüklüğüne hiç aldırmaz.
 9. Yolculukta da anne sütü emzirmek daha kolaydır. Biberonu ısıtma, mamayı saklama derdi yoktur.
Anne sütünün faydaları

Anne sütünün faydaları

Bebeği biberon ile beslemenin faydaları ve zararları

 1. Bebeği gece kalkıp emzirmek zor geliyor ise gündüzden pompa ile sağdığınız sütü gece biberon ile baba da yardımcı olmak için bebeğe verebilir veya mama ile bebeği beslemeye karar vermişseniz bebeğin mamasını geceleri baba yardımcı olarak gece kalkmanıza gerek kalmadan bebeği besleyebilir. Memeden elle süt boşaltıp hazır bulundurmaktan hoşlanmıyorsanız  ya da bebeğinizi mama ile beslemek istemiyorsanız gece kalkıp bebeği beslemek her zaman size düşer. Fakat bebekler 6 -8 aylık olduktan sonra geceleri çok fazla kalkmanıza gerek kalmaz.
 2. Babanın bebeği istekle beslediğini görünce mama ile besleme kararının doğru olduğunu düşünebilirsiniz. Böylece bebek ile babası arasında sıcak bir ilişki kurulması da kolaylaşabilir. Fakat günümüzde uzmanlar bebeklerin anne sütü ile beslenmesini özenle savunmaktadırlar.
 3. Biberon ile bebeğin ne kadar süt aldığını görebilirsiniz. Bu da sizi rahatlatabilir. Yorgunluk, hastalık ve stres anne sütünü azaltabilir bu gibi durumlarda da bebeği mama ile beslemek durumunda bebek bunlardan etkilenmez. Yine de bebek ne kadar anne sütü emer ise o kadar faydalıdır.
 4. Bebeği biberon ile beslerken bebeğinizin iştahına güvenmeyip onu gereğinden fazla besleyebilirsiniz. Bu nedenle bebeğiniz aşırı kilo alabilir ve ileri ki yaşlarda kilolu bir çocuk ve genç olabilir.
 5. Biberon ile beslenen bebekte ishale ve kusmaya yol açan mikropları kapma riski de daha yüksektir.
Bebeğin biberon ile beslenmesi

Bebeğin biberon ile beslenmesi

Bebeğin gazını çıkarma yöntemleri

Bebeğinizi beslerken her ara verdiğinde, emerken yuttuğu havayı çıkarabilmesi için gaz çıkartma yöntemlerini uygulamak gerekir. Yuttuğu hava ona tokluk hissi verebilir. Belirli bir süre geçtiği halde geğirmiyor ise gazı yok demektir.

 1. Bebeğin gazını çıkartırken giysinizi temiz bir mendil ile koruyun.
 2. Bebeğin gazını çıkarmak için yüzükoyun yatırın.
 3. Bebek kaç aylık olursa olsun, yüzüstü kucağınıza alarak ya da dizlerinize yatırarak gazını çıkartabilirsiniz.
 4. Bebeğin gazını çıkarmak için sırtını ovuşturun ya da hafifçe tıpışlayın.
 5. Yeni doğmuş bebeğin gaz çıkarmasına yardımcı olmak için onu omzunuza yaslayıp sırtını sıvazlayın ya da başını çenesinin altından tutup destek vererek kucağınızda öne doğru yatırın. Bebeğin gazını çıkartırken bebeğin ağzından biraz süt gelebilir; temiz bir bezi el altında bulundurun.
 6. Daha büyük bebeklerin gazını çıkarmak için kısa süre oturabileceği üçüncü ayından sonra, onu kucağınıza oturtup sırtını sıvazlayarak yuttuğu havayı çıkarmasına yardımcı olabilirsiniz.
Bebeğin gazını çıkarma yöntemleri

Bebeğin gazını çıkarma yöntemleri

Bebek gelişimi ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Yeni doğan bebek nasıl yatırılır
 2. Bir aylık bebeğin bakımı ve gelişimi
 3. Yeni doğmuş bebek nasıl görünür
 4. Bebekler neden kusar
 5. İki aylık bebeğin bakımı ve gelişimi
 6. Yeni doğan bebeğin muayenesi nasıl yapılır
 7. Yeni doğan sarılığı nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git