Bebek Gelişimi

Bebeği Tutma ve Taşıma Yöntemleri

Bebeği ilk üç ayda taşımak için, kullanışlı bir araç olan taşıma askısı çok işinize yarayacaktır. Askı, bebeğinizi güvenle taşırken ellerinizin boş kalmasını sağlar.

Bebek nasıl tutulur?

Bebeğinizin beslenmeye, uykuya ve sıcağa olduğu kadar yakınlığa ve sevgiye de daha ilk günden başlayarak büyük gereksinimi vardır. Bebek yeni doğduğu günlerde onu kucağa almak size zor gelebilir; onu düşürmek ya da incitmekten korkabilirsiniz. Bebeğin eklemleri nazik, başı ve boynu kırılganmış gibi görülebilir. Bebeği dikkatlice kucağa almaktan hiçbir zarar gelmez. Bebeğin başındaki yumuşak bıngıldak bile sağlam bir doku ile korunur.

Fakat bebeği birdenbire kucaklamaya kalkarsanız onu sarsar ve korkutabilirsiniz. Kısa sürede, bebek ve anne birbirine alışır ve karşılıklı güven duygularının geliştiğini fark edebilirler. Bebek büyüdükçe ve kaslarını kontrol etmeye başladıkça sizinle çeşitli oyunlar oynamaya, dört beş aylık olunca başınızın, omuzlarınızın üstünde hoplatılmaya, sallanmaya bayılır. Bazı bebekler ise biraz daha ürkektir. Bu nedenle ebeveynler yaklaşımlarını bebeğine göre ayarlamalıdır. Bebek 5-6 aylık olduktan sonra oyunların taşkınlık ölçüsünü kendisi de belirleyebilir; ancak yine de dikkatli olmak gerekir.

Bebek ile oyun oynama ve bebeği tutma yöntemleri

Bebeği tutma yöntemleri

Bebek taşıma askısını kullanma ve bebeği taşıma yöntemleri

Bebeği ilk üç ayda taşımak için, kullanışlı bir araç olan taşıma askısı çok işinize yarayacaktır. Askı, bebeğinizi güvenle taşırken ellerinizin boş kalmasını sağlar. Bebeğin vücudunuza dokunuşu ve siz yürürken oluşan hareket onu rahatlatır. Bebek taşıma askısını takmak ve çıkarmak ise yalnızken bile güç değildir. Bebek taşıma askısının takılması yöntemi altta anlatılmıştır.

 1. Bebek taşıma askısını belinizin arkasından kilitleyin. Bunu yapmak zor gelir ise kancayı önden tutturup askıyı arkaya çevirin.
 2. Bebeği taşıma askısına koyarken bebeği kucaklayarak omzunuza yaslamanız gerekir.
 3. Bebeği omuza yaslarken annenin bir eli bebeğin başının arkasında olmalıdır.
 4. Bir sandalyeye oturup bebeğin ağırlığı göğsünüz ve karnınız üstünde olacak biçimde arkaya yaslanın. Bebeğin oturacağı yeri kaldırıp bebeğinizin bacaklarını deliklerden geçirin. Bunu yaparken bebeğin bacaklarını değil taşıma askısını  çekiştirin.
 5. Bir eliniz ile bebeği sürekli tutarken diğer eliniz ile omuz kayışlarını yukarı çekin.
 6. Kendinizi öne doğru verdikçe askı bebeği taşımaya başlayacaktır.
 7. Bebek askısı üzerinizde eğilirken bir elinizin bebeğin başında olmasına özen gösterin. Askının desteği onun ağır kafası için yeterli olmayabilir.

Bebek ile oyun oynama ve bebeği tutma yöntemleri

Bebeğin yüzü öne bakacak biçimde kucağa alınması üç aylık bebeğin hoşuna gidecektir. Bir eliniz ile bacaklarının arasından, diğer eliniz ile de bebeğin göğsünden tutabilirsiniz. Bebek 3-4 aylık olduktan sonra başını tutmanıza genellikle gerek yoktur.

 1. Dört aylık bebek bir ritim eşliğinde dizlerinizde hoplatılmaktan çok hoşlanır. Geriye sıçraması olasılığına karşı diz üzerinde hoplatma oyunu oynarken bebeğin kollarından tutulmalıdır.
 2. Üç aylık bebek rahatsız olduğunda oturuşunu ayarlayabilir, kendini güvende hissetmiyor ise size asılır.
 3. Altı aylık bebeği omzunuza oturtarak dünyaya yüksekten bakmasını sağlayabilirsiniz.
 4. Onu havalarda uçurmanızdan çok hoşlanacaktır. Yüzünüzü görmesi bebeğiniz için en büyük eğlencedir.
 5. Oyunlarınız ne denli taşkın olursa olsun, ardından onu göğsünüze bastırıp bir süre birlikte dinlenin ve onun tepkilerini izleyin ve bebeğiniz oynarken her zamanki gülücüklerini göstermiyor ise o gün için ev işlerini bir kenara bırakın.
 6. Onu ileri geri sallayın. Hoşlandığı kadar yükseğe uçurabilirsiniz. Bu oyun onu yatıştırmak için de iyi bir yoldur.
Bebek ile oyun oynama ve bebeğin tutulması yöntemleri

Bebek ile oyun oynama ve bebeğin tutulması yöntemleri

Bebek bakımı ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Bir aylık bebeğin bakımı ve gelişimi
 2. Yeni doğan bebek nasıl yatırılır
 3. İki aylık bebeğin bakımı ve gelişimi
 4. Yeni doğmuş bebek nasıl görünür
 5. Anne stresi bebekte gaz sancısı yapar mı
 6. Bebeklerde ve annenin memesinde pamukçuk neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git