Spor ve Sağlık

BCAA Nedir? BCAA Ne İşe Yarar? BCAA Nasıl Kullanılır?

BCAA Nedir? BCAA Ne İşe Yarar?

BCAA, peynir altı suyunda bulunan ve üç çeşit aminoasitten oluşan aminoasit zinciridir. Bunlar İzolösin, Lösin ve Valin adı verilen aminoasitlerdir. Aminoasitler ise proteinleri oluşturan temel yapı taşlarıdır. Hücre içerisinde ribozomlar, mRNA moleküllerini kalıp olarak kullanıp aminositleri uç uca ekleyip proteinleri sentezlerler. Bu işleme de çeviri denilir.

BCAA içerisinde bulunan bu 3 aminoasit türü vücudumuz tarafından üretilmemektedir. Yani dışarıdan takviye yapmamız gerekiyor. BCAA diğer aminoasitlerine göre kas gelişiminde doğrudan etkilidir. Çünkü karaciğere uğramadan direkt kaslarda sentezlenir. Yani BCAA’lar kaliteli, nitelikli ve en önemli aminoasitlerin bir araya gelmesi ile oluşmaktadır. Bu yüzden BCAA oldukça önemlidir. Özellikle ağır antrenman çalışanlar için büyük önem taşımaktadır.

Bu 3 aminoasitin ne olduğuna gelecek olursak ;

Lösin (Leucine) Nedir?

Protein ve enzim bileşenlerinde bulunan lösin, izolösin ve valin gibi vücudumuzun üretemediği ve dışarıdan besin yolu ile alınması gereken aminoasitlerdendir. Lösin %7.5 oranında glisin ile birleşerek ikinci en yaygın aminoasidi oluşturmaktadır.

Diğer ikisine göre daha güçlü bir BCAA olan lösin, kan şekeri seviyesini düzenlemekten ve deri dokusunun, kasların ve kemiklerin büyümesinden ve onarılmasından sorumludur. Vücudumuzda ki büyüme hormonu (Human Growth Hormone-HGH) üretimini arttırmak ile beraber yaraların iyileşmesine de yardımcı olur. Hatta bu yüzden kas yırtıkları için de tedavi amaçlı BCAA tüketimi önerilir. Üstelik enerji seviyesini düzenler, kas dokusunun bozulmasını önlemeye yardım eder.

İzolösin (Iso-Leucine) Nedir?

İzolösin aminoasidi de lösin ve valin gibi protein ve enzimlerin iç yapısında bulunur ve bunu vücudumuz üretemez. %4.6 oranında proteinlerin yapısına giren izolösin, lösin ile adından da anlaşıldığı gibi bir çok benzerlik göstermektedir. Yine diğer BCAA üyeleri gibi kasların onarılmasını destekler, kan şekeri seviyesini düzenler ve büyüme hormonu (Human Growth Hormone-HGH) salgılanmasını tetikler.

Valin (Valine) Nedir?

Nonpolar R gruplu amino asitlerden valin, lösin ve izolösin, alifatik yan zincirlidir. Yapı ve fonksiyon olarak birbirlerine benziyorlar. Bu amino asitler sudan hoşlanmazlar ve her zaman protein yapısı içerisinde yer almaktadırlar. Valin de diğer 2 aminoasit gibi kas dokusunun onarılmasına ve büyümesine yardımcı olmaktadır. Vücudun nitrojen dengesini ve glikoz stoklarını koruyarak vücudumuza büyük katkı sağlar. Soya unu, lor peyniri, balık, et ve sebzelerde valin bulunmaktadır. Diğer aminoasitlere kıyasla, valinin protein ve enzim oluşturma oranı %6.9’dur.

BCAA Faydaları Nelerdir?

BCAA’ın faydaları oldukça fazladır. Spor ile uğraşanların BCAA takviyesi yapması tavsiye edilir. Kasların büyüyüp yenilenmesi için önemli rol üstlenmektedir. Kısaca BCAA’nın faydaları şunlardır:

 • Vücut geliştirenler, antrenman sonrasında kullanır ise kaybedilecek kas miktarını minimum seviyeye indirir. Ve gelişimde katkı sağlar.
 • Antrenman sırasında ki dayanıklılığınız artar.
 • Vücudunuzda ki yağ yakımına katkı sağlar.
 • Protein sentezi miktarını arttırır.
 • Sakatlanan veya yırtılan kasların onarımını sağlar.
 • İdman sonrası vücudunuzda meydana gelen laktik asit üretimini düzenleyerek, kendinizi yorgun hissetmenizi engeller.

BCAA Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

BCAA tüketimi günde 10 gram civarında olmalıdır.

BCAA tüketimi günde 10 gram civarında olmalıdır.

Bir spor ile meşgale içerisinde olan bir insanın günlük BCAA ihtiyacı 8 – 10 gram civarındadır. 10 diye hesaplar isek, bu miktarın hepsini bir anda almak doğru olmaz. Spordan önce 5 gram ve spordan sonra 5 gram olarak tüketmeniz daha yararlı olacaktır. Ama dilerseniz kas kaybını net olarak önlemek için spordan hemen sonra 10 gram civarı BCAA tüketebilirsiniz. Supplement ürünlerini temin edebileceğiniz internet sitelerinde BCAA’lar toz, hap ve kapsül olmak üzere üç şekilde satılıyor. Bunların içerisinden hap olarak almanızı tavsiye etmiyorum. Çünkü tüketimi zor oluyor. Toz halini alıp kullanmanızı tavsiye ederim.

Sporcular aşağıda bulunan miktarlarda aminoasit alımına dikkat etmelidirler:

 • BCAA 10 – 20 Gram
 • Glutamin 10 – 30 Gram
 • Arginin 5 – 10 Gram
 • Cystein 1 – 2 Gram
 • Carnitin 0,5 – 1 Gram
 • Taurin 1 – 2 Gram

BCAA Zararlı mıdır?

BCAA için yapılan bir sürü araştırma mevcut. Bu araştırmaların sonucunda insan vücudu üzerinde herhangi bir zararı ve yan etkisi tespit edilmemiştir. Fakat karaciğerinizi fazla yormamak için toz halinde tüketmenizi ve tabii tüketim sırasında bol su içmenizi öneririm. Ve tabii gün içerisinde önerilen miktarı da aşmaz iseniz sizin için faydalı bir durum olacaktır.

BCAA Hangi Besinlerde Bulunur?

BCAA özellikle peynir altı suyu dediğimiz üründe bulunmaktadır.

Ayrıca BCAA içinde ki Valin aminoasidi Soya unu, lor peyniri, balık, et ve sebzelerde bulunmaktadır.

BCAA ve Whey Protein Kullanımı

BCAA ve Whey Protein kullanımında hiçbir sakınca yoktur. Hatta kullanılması çok daha iyi olabilir. Ki eğer Whey proteini alacaksanız size tavsiye içinde ölçek başına 5 gram civarı BCAA olan Whey Protein ürünlerini tercih edin. Böylelikle spordan önce 1 ölçek ve spordan sonra 1 ölçek kullanarak günlük hem protein ihtiyacınızı hemde bcaa ihtiyacını karşılamış olursunuz.

Zaten BCAA tek başına bir işe yaramaz. Mutlaka yanında Protein tüketmeniz gerekiyor. Bu yüzden Whey Protein ile BCAA’yı bir arada kullanabilirsiniz.

BCAA’nın Genel Yapısı

BCAA‘da bulunan aminoasitler temel ve gerekli olan aminoasitlerdir.

3 BCAA olan Leucin, Isoleucin ve Valin yanında EEA dediğimiz Lysin, Methionin, Phenylalanin, Threonin, Tryptophan (Temel aminoasitler) de önem taşımaktadır. BCAA ve EAA’lar vücut ve kas hücreleri için gerçekten gerekli aminoasitlerdir. Çok az veya BCAA ve EAA’sız kas gelişimi çok zordur, çünkü BCAA ve EAA‘lar kas yapımında yapı taşları görevini üstlenir. BCAA, sadece kas hücrelerinde gelişmeyi bekleyen bir pasif yapı taşı değildir, aynı zamanda diğer EAA’lar ile birlikte kas hücresi yapım aşamasının mimarlarıdır. BCAA ve EAA’nın kas dokuları içerisinde ki sayıları artıkça, bunlar kas protein sentezlenmesini başlatır ve organizma kas hücreleri ve kas kütlesi inşasına başlar. BCAA, kas protein sentezinin büyük payını alır, bu durum ile birlikte sentezleme işlemi gerçekleşir ve hücrelerin inşası için gerekli inşat malzemeleri elde edilir.

BCAA
, diğer aminoasitlerden farklı olarak, beslenmeden sonra tam manasıyla kısa süre içerisinde kan yolu ile direkt olarak kas dokularına transport edilir ve orada direk kas hücresi yapımına başlar. Diğer aminoasitler genellikle bağırsak ve karaciğerde toplanır ve böylelikle daha farklı maddelere çevrilir.

Özet ile BCAA, agız yolu ile alındıktan sonra hızlı ve direkt olarak kas hücrelerine ulaşır, burada direkt ve zaman kaybetmeden kas gelişimi için büyük uğraş verir.

Fakat BCAA’ için ne oradan kas gelişimini desteklediği konusunda bilimsel olarak bir açıklama getirilmemiştir. Ancak şöyle bir gerçek var ki BCAA insülin ve buyüme hormonunun salınmasını destekliyor. Her iki hormon da kas büyümesi için büyük önem taşıyor.

Ve son olarak diyeceğim o ki BCAA’daki en önemli aminoasit Lösin‘dir.

5 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git