Güncel Sağlık Haberleri ve Bilgileri

Bayramda Beslenme Önerileri (Bayram ve Beslenme)

Uzmanlar bayramda beslenme konusunda uyarılarda bulunmaktadırlar. Özellikle kurban bayramında et ve tatlı tüketimi artmakta ve bazı kronik hastalıkları olanlar bu durumdan olumsuz etkilenmektedir. Uzmanlar kurban bayramında bol miktarda et ve tatlı yemenin sağlık açısından risk oluşturduğunu belirtmektedirler.

Bayramda et ve tatlı tüketimine dikkat edilmeli

Uzmanlar bayramda beslenme konusunda uyarılarda bulunmaktadırlar. Özellikle kurban bayramında et ve tatlı tüketimi artmakta ve bazı kronik hastalıkları olanlar bu durumdan olumsuz etkilenmektedir. Uzmanlar kurban bayramında bol miktarda et ve tatlı yemenin sağlık açısından risk oluşturduğunu belirtmektedirler.

Bayram nedeni ile kalp ve damar hastalığı, diyabet (şeker hastalığı), yüksek tansiyon hastalığı, mide hastalığı, böbrek hastalığı, gut hastalığı ve benzeri hastalıkları olan bireylerin beslenmesine dikkat etmeleri ve günlük yaşamdaki diyetlerini mümkün olduğunca çok fazla bozmadan sürdürmeleri oldukça önemlidir.

Kırmızı etin faydaları ve zararları

Kurban bayramında şeker ve et beslenmenin vazgeçilmezidir. Kırmızı et B vitamini ve demir açısından zengin bir besin olduğu gibi, doymuş yağ asitleri ve kolesterol içeriği yüksek olması nedeni ile de zararlı olabilecek bir besindir.

Bu nedenle kolesterol seviyesini yükselterek ciddi kalp hastalıklarına yol açabilmektedir. Kırmızı et böbrek hastalığı olanlarda da ürik asit artışına yol açarak risk oluşturmaktadır. Bu hastalar yağsız veya az yağlı ve az miktarda et yemelidir.

Ayrıca kurban kesmek ve temizlemek zor bir iş olduğu için bu hastalar kurbanlarını kendileri kesmemeli veya yardım almalıdır. Çünkü aşırı heyecan ve efor sarf etmek kalp hastalarında istenmeyen etkilere neden olabilir.

Kırmızı et nasıl pişirilir?

Bayramda etli yemekler oldukça sık yapılır. Bu yemekler etin kendi yağı ile pişirilmeli ekstradan yağ konulmamalıdır. Özellikle kuyruk ve tereyağı etli yemeklere konulmamalıdır. Izgarada pişirilecek etleri pişirirken ateş ile etlerin arasında en az 10-15 santim olmasına dikkat edilmeli ve etlerin yanmasına, dağlanmasına fırsat verilmemelidir.

Kavurma yapılırken kısık ateşte ve kendi suyunda yavaş yavaş pişirilmeli ekstradan yağ eklenmemelidir. Etleri hiç bir zaman yüksek ateşte pişirmemek gerekir. Kavurma ve kırmızı et öğle yemeğinde yenmeli, akşam yemeğinde sebze ve baklagiller yemeye özen gösterilmelidir.

Özellikle mide ve bağırsak hastalığı olan bireyler etleri taze taze değil buzdolabında birkaç gün geçtikten sonra yemeleri önemlidir. Etlerin pişirilmesinde haşlama, ızgara ve fırın yöntemleri tercih edilmeli, kavurma ve kızartmalardan uzak durulmalıdır.

Bayram tatlılarına dikkat

Bayram tatlılarına dikkat

Bayram tatlılarına dikkat

Bayramda tatlı tüketimini de dikkat etmek önemlidir ve kesinlikle aşırıya kaçılmamalıdır. Özellikle şeker hastalarının mümkün olduğunca tatlıdan uzak durmaları gereklidir. Tatlı yediğinde rahatsız olan bireyler tatlı ikramlarını kibarca geri çevirmelidir.

Bayram denildiğinde akla ilk gelen tatlı baklava olmaktadır. Fakat baklava hem yapılışı hemde içeriğinde bulunan aşırı kalori nedeni ile çok sınırlı tüketilmesi gereken bir tatlıdır. Bayramda ağır tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edilmelidir. İkram olarak şekerler, çikolatalar ve lokumlar yerine kuru meyveler tercih edilebilir.

Bayram süresince de her gün en az 30 dakikalık yürüyüş veya egzersiz ihmal edilmemelidir. Fiziksel aktivitenin kan şekerini düzenlediği, kolesterolü düşürdüğü, kilo dengesini koruduğu, mide ve bağırsak siteminin çalışmasını sağladığı bayramda da akıldan çıkarılmamalıdır. Ayrıca yeteri kadar günde en az 2-3 litre arası su içmek ve suyun önemi de unutulmamalıdır.

Sağlıklı beslenme ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Yaz aylarında sağlıklı ve doğru beslenme
  2. Şeker hastaları nasıl beslenmeli
  3. Sonbahar ve kış mevsimlerinde beslenme
  4. Şekerli ve gazlı içeceklerin zararları
  5. Metabolizma nasıl hızlı çalışır

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git