B

Batı Nil Virüsü Türkiye’de Görüldü mü? Batı Nil Virüsü Salgınının Görüldüğü Ülkeler

Virüs, insanlarda, atlarda, kuşlarda ve vahşi hayvanlarda çeşitli nörolojik semptomlara neden olan ve enfekte sivrisineklerin ısırmasıyla yayılan bir enfeksiyondur.

Batı Nil virüsü (West Nile virus), taksonomik olarak Filaviviridae familyasının Flavivirus cinsinde yer alır. Virüs, insanlarda, atlarda, kuşlarda ve vahşi hayvanlarda çeşitli nörolojik semptomlara neden olan ve enfekte sivrisineklerin ısırmasıyla yayılan bir enfeksiyondur.

İnsanlara bulaşma, özellikle enfekte Culex cinsi sivrisineklerin insanları ısırması yoluyla olur. Keneler kanlarında yoğun virüs olan enfekte kuşlardan beslendikleri zaman enfekte hale gelirler. Enfekte sinek ve keneler konakçıdan beslenirken, Batı Nil virüsünün yayılmasında önemli rol oynayabilirler. Yapılan çalışmalar özellikle kuru ve sıcak yaz mevsiminde insanlarda ve atlarda Batı Nil virüsü enfeksiyonu riskinin arttığını doğrulamaktadır.

Batı Nil virüsü kendini nasıl belli eder?

Sivrisinek ısırmasından sonra 3-14 günlük bir kuluçka döneminin ardından belirtilerini gösteren Batı Nil virüsü kendini grip benzeri belirtilerle göstermektedir. Belirtiler; baş ağrısı, ateş, yorgunluk, kas ağrıları, bulantı, kusma ve bazen de kızamık benzeri ciltte kaşıntı yapmayan döküntü, lenf bezlerinde büyüme şeklinde olabilir. Batı Nil virüsü nadiren bazı hastalarda beyin zarı iltihabına (menenjit), beyin iltihabına (ensefalit) ve felç gelişmesine neden olabilmektedir.

Batı Nil Virüsü salgınının görüldüğü ülkeler

Virüsün ilk orjinal izalasyonunun yapıldığı 1937 yılından günümüze kadar farklı dönemlerde epidemilerine (salgınlarına) rastlanmıştır. 1951 İsrail, 1954 ve 1957 Güney Afrika, 1974 yıllarında Batıl Nil Virüsü salgınları görülmüştür. Batı Nil virüsü 1994 yılında Cezayir’de, 1996 yılında Fas ve Romanya’da, 1997 yılında Çek Cumhuriyeti ve Tunus’ta, 1998 yılında İtalya’da, 1999 yılında Rusya, Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail’de, 200 yılında da Fransa, İsrail ve Amerika Birleşik Devletlerinde ve atlarda ani salgınlar şeklinde ortaya çıkmıştır.

Türkiye’den ilk kez 2010 yılında, 40’dan fazla Batı Nil virüsü olgusu, 2011 ağustos ayının 2. ve 3. haftalarında da konfirme edilen (teyit edilen) 3 vaka bildirilmiştir.

2018 Batı Nil virüsü salgını olan ülkeler

Yunanistan’da etkisini gösteren “Batı Nil Virüsü” bu konuda net bir veri olmamakla birlikte 18 veya daha fazla kişinin ölümüne neden olduğu bilinmektedir. Virüsün ülke genelinde ise 170’den fazla kişide görüldüğü belirtilmiştir. Avrupa ülkelerinde (Yunanistan, İtalya, Macaristan ve Romanya gibi ülkeler) virüse yakalananların sayısının 700’e geçtiği hakkında bilgiler vardır.

İstanbul Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Haluk Eraksoy, İstanbul’da geçen yıl yaz aylarında beyin ve zarlarını ilgilendiren bir Batı Nil virüsü vakasının tedavisinin yapıldığını bildirmiştir. Türkiye’de bu yıl henüz virüs bulaşan bir vakaya rastlanmadığı bilinse de uzmanlar, halkın bilinçli ve dikkatli olması konusunda uyarıda bulunmaktadırlar.

Benzer sağlık yazıları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git