B

Batı Nil Virüsü Nedir? Batı Nil Virüsü Nasıl Bulaşır?

Batı Nil virüsü son yıllarda oldukça ilgi çekmiştir. Batı Nil virüsü insanlara enfekte sivrisineklerin ısırması ile yayılır.

Batı Nil virüsü son yıllarda oldukça ilgi çekmiştir. Batı Nil virüsü insanlara enfekte sivrisineklerin ısırması ile yayılır. Birleşik Devletler’de ilk görülmesi 1999 yılında olmuştur. Virüsle enfekte olan bazı çocuklar veya bireyler hastalansa da, çoğu olguda semptomlar (belirtiler) hafiftir. Batı Nil virüsü ile enfekte sivrisinekler Birleşik Devletlerin sadece bazı bölgelerinde (ancak artan sayıda) bulunur. Bu bölgelerde bile sadece çok az sayıda sivrisinek virüs taşır.

Batı Nil virüsü nasıl bulaşır?

Enfekte kuşlardan beslenen sivrisinekler Batı Nil virüsünü taşıyıcı hale gelirler. Atlar, yarasalar, sincaplar ve evcil hayvanlar da enfekte olmalarına rağmen, kuşlar en sık rastlanan rezervuarlardır.

Batı Nil virüsü belirtileri

Batı Nil Virüsü Belirtileri

Batı Nil Virüsü Belirtileri

Bir kez enfekte sivrisinek ısırmasıyla insana geçen virüs, insan kanında çoğalıp bazı durumlarda hastalığa neden olur. Fakat insan enfekte sivrisinek tarafından ısırılsa da, ya hiç semptom göstermez ya da semptomları çok hafif olur. Isırılan ve enfeksiyonu alan kişilerin yüzde yirmisinde hafif, grip benzeri bulgular (ateş, baş ağrısı, vücut ağrıları) ve bazen deri döküntüleri görülebilir. Bu semptomlar birkaç gün içinde sona erer.

Enfeksiyonların %1’inden azında yüksek ateş, ense sertliği, titreme, kas zayıflığı, kasılmalar, felç ve bilinç kaybı gibi semptomlar ile karakterize ciddi bir hastalık (Batı Nil ensefaliti veya menenjiti) meydana gelebilir.

Batı Nil virüsünden korunma yöntemleri

Her yetişkine ya da çocuğa Batı Nil virüsü sivrisinek ısırıklarından bulaşır. Batı Nil virüsü, çocuğunuza veya size bir arkadaşınızdan veya enfekte bir kişiye dokunmanızdan veya öpmenizden, hatta enfekte bir kuşa dokunmanızdan bile geçmez.

Batı Nil virüsünden korunmanız için hastalığa özgü ve kesin koruyan bir aşı yoktur. Hastalık gelişimini ancak virüsle enfekte sivrisinekler tarafından ısırılmayı engelleyici tedbirler alarak önleyebilirsiniz.

Aşağıda akılda tutulması gereken önlemler belirtilmiştir:

 • Batı Nil virüsünden korunmak için çocuk veya yetişkinlerin açıkta kalan vücut bölgelerine yeterli miktarda böcek kovucu sürmeleri gerekir.
 • Eve girdikten sonra dışarıda bulaşan kalıntılar yıkanmalıdır.
 • Dışarıdayken mümkünse uzun pantolon ve uzun kollu giyilmeli, varsa bebeklerde cibinlik kullanılmalıdır.
 • Sivrisineklerin toplandığı veya yumurta bıraktığı durgun suların bulunduğu yerlerden uzak durulmalıdır.
 • Sivrisinekler günün belirli saatlerinde en çok akşamüstü ve gece insanları ısırıldıklarından, bu saatlerde dışarıda geçirilen zaman kısıtlanmalıdır.
 • Pencerelerdeki delikler sivrisineklerden korunmak için kapatılmalıdır.

DEET böcek kovucu kullanırken nelere dikkat edilmeli?

DEET (N,N-dietil-m-toluamid) kimyasal maddesi içeren bir böcek kovucudur ve sivrisineklerden korunmak için kullanılabilir, fakat DEET preparatını iki aylıktan küçük bebeklerde kullanmamak gerekir. Formülasyonunda daha fazla DEET bulunması sizi veya çocuğunuzu sivrisineklere karşı daha uzun süre korur. DEET böcek kovucu kulak çevresine azar azar sürülebilir ama ağız ve gözlerin çevresinde kullanılması doğru değildir. Ayrıca DEET böcek kovucuyu vücudun yaralı ve kesik bir yerine de değdirilmemelidir.

Bulaşıcı hastalıklar ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Zika virüsü nedir
 2. Sıtma hastalığı nedenleri ve tedavisi
 3. Sarı humma hastalığı nedenleri ve tedavisi
 4. Ensık görülen ölümcül hastalıklar
 5. Kayalık dağlar benekli humması neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git