Baş Dönmesi

Baş Dönmesi (Vertigo) Tedavisi

Baş dönmesi nasıl tedavi edilir?Baş dönmesi tek başına bir hastalıkolmamakla beraber başka bir hastalıktan kaynaklandığı için sebep olan hastalığının tedavisi gerekmektedir. Fakat bir çok baş dönmesi vakasında her zaman kesin bir teşhis konmayabilir. Baş dönmesi eğer pozisyonel BPPVise yani yatıldığında, kalkıldığında veya ani hareket edildiğinde olan baş dönmelerinde bunun tedavisi epley manevrasıolarak bilinen doktorun hastaya muayene masasında uyguladığı bir takım hareketler ile yapılır. Bu tip hareketler iç kulaktaki bazı partiküllerin yerine oturması için yapılan kafayı iki tarafa sallama aşağı yukarı kaldırma gibi bir takım hareketlerdir.

Baş dönmesi nasıl tedavi edilir?

Baş dönmesi tek başına bir hastalıkolmamakla beraber başka bir hastalıktan kaynaklandığı için sebep olan hastalığının tedavisi gerekmektedir. Fakat bir çok baş dönmesi vakasında her zaman kesin bir teşhis konmayabilir. Baş dönmesi eğer pozisyonel BPPVise yani yatıldığında, kalkıldığında veya ani hareket edildiğinde olan baş dönmelerinde bunun tedavisi epley manevrasıolarak bilinen doktorun hastaya muayene masasında uyguladığı bir takım hareketler ile yapılır. Bu tip hareketler iç kulaktaki bazı partiküllerin yerine oturması için yapılan kafayı iki tarafa sallama aşağı yukarı kaldırma gibi bir takım hareketlerdir.
Diğer baş dönmelerinde ilaç tedavisi gerekmektedir. Bu ilaçlar baş dönmesine azaltma amaçlı kullanılan ilaçlardır. Çok şiddetli baş dönmelerinde bazen serum takılıp hastaneye yatırmak gerekebilir. Kulak hastalıkları ile ilgili baş dönmelerinde ilaç tedavisi ile kısa veya uzun zamanda kendiliklerinden düzeldiği bilinmektedir. Diğer kulak hasta kulağın sorununu zamanla düzeltebilir. Bu sürenin bazen 6 ay bazende 1 -2 yıla kadar sürdüğü görülmüştür.

Baş dönmesi tedavisi

Baş dönmesi tedavisi

Eğer baş dönmesi damar tıkanıklığına bağlıya da dolaşım bozukluğu ile ortaya çıkmış ise damar açıcı, kan sulandırıcı ilaçlar ile tedavi edilebilir.Ayrıca rahatsızlıkların tekrar etmemesi için ilaç tedavisinin devam etmesi gerekir ya da beyin sapında yani beyincikte bir kanama oldu ise hastanede kanamanın tedavisi yapılır.Tümörler ile ilgilibir baş dönmesi ise ilaç ile tedavi edilebilecek durumda ise ilaç ile tedavi yapılabilir veya cerrahi müdahale ile yani tümörü çıkarmak gerekir. Birde doktorun önerdiği egzersiz hareketleri ile basit baş dönmeleri tedavi edilebilmektedir.

Baş dönmesinde yeni tedaviyöntemlerinden olan yönteminde öncelikle vertigonun nedeni olan rahatsızlığın değerlendirilmesi yapılıp, iç kulaktan kaynaklanan veya gözlerin sisteme yeterli katkısının olamadığı durumlardan, başka rahatsızlıklardan olup olmadığının değerlendirilmesi yapılır. Sonrasında hastalığın tespitine göre eğer iç kulak ile ilgili vestibüler sistem denilen yani iç kulak dengesine bağlı rahatsızlıklardarehabilitasyon tedavisiyani hastalara uygulanan 5-6 seanslık egzersiz tedavisi yöntemi ile baş dönmesinin genelde iyileştiği görülmüştür. Bu seanslar, haftada bir veya iki seans değişik etaplarda uygulanmaktadır. Seansların başında ya da sonunda hastaların tekrar değerlendirilmesi yapılır ve iyileşme olup olmadığı incelenir.

Baş dönmesi neden olur?Baş dönmesi teşhisiMeniere hastalığı nedir?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git