Baş Dönmesi

Baş Dönmesi Neden Olur? (Vertigo)

Baş dönmesi nasıl bir hastalıktır?

Baş dönmesi nasıl bir hastalıktır?

Baş dönmesi (vertigo), tek başına bir hastalık olmayan bir terimdir. Baş dönmesi, insanın uzaydaki yerini algılayamaması ve dengesini kaybemetmesinden kaynaklanır. Baş dönmeleri değişik nedenlerden dolayı meydana gelmektedir. Büyük bir kısmı bir takım hastalıklardan kaynaklanır iken, bazı baş dönmeleri kendi ekseni etrafında bir süre dönüp oryantasyonu bozan suni sebepler ile de baş dönmesi meydana gelir.

Baş dönmesi, hastanın çevresinde her şey dönüyormuş gibi, yuvarlanıyormuş gibi baş dönmesi yaşarken mide bulantısı ve kusma bu duruma eşlik edebilir. Baş dönmelerinin yaklaşık% 25civarı vertigo olarak adlandırılır.

Diseguilibriumdiye adlandırılan baş dönmesinin en belirgin özelliği dengeyi sağlayamamak ve bir tarafa doğru düşmektir. Bu rahatsızlıkta genelde mide bulantısı ve ya kusma olmayabilir.

Presenkopdiye adlandırılan baş dönmesiyle beraber kasların boşalması veya bayılacakmış gibi olmak presenkoptan sonraki durum senkop yani bayılmaktır. Bu sınıflara ayrılmayan baş dönmeleri genelde psikiyatrik sebeplerden meydana gelir.Suni sebepler ile olan baş dönmeleri dans ederken lunaparktaki oyuncaklara binildiği zaman veya benzeri durumlardaki baş dönmeleridir. Diğer nedenler ile oluşan baş dönmeleri değişik sağlık sorunlarından kaynaklanabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka doktora baş vurmak gerekmektedir.

Baş dönmesi neden olur

Baş dönmesi neden olur

Baş dönmesine neden olan faktörler

Baş dönmesine neden olan bir çok hastalık ve bazı sebepler vardır. Baş dönmesi bazen kısa süreli ve geçici olarak veya geçmeyen vertigo olarak adlandırılan bazı hastalıklara bağlı baş dönmeleri görülür. Baş dönmesine neden olan hastalıklar, geçici olmayan baş dönmesi genellikle meniere hastalığı, iç kulakta oluşan diğer hastalıklar gibi hastalıklarda baş dönmesi kalıcı olabilir.

Hastalıklara bağlı baş dönmeleri orta kulak iltihabı, migren ağrıları, stres tipi baş ağrıları, küme tipi baş ağrıları, yüksek tansiyon, pulmoner hipertansiyon, zatürre gibi enfeksiyonel hastalıklar, gribal enfeksiyonlar, omurga sinirlerine baskı yapan rahatsızlıklar, omurga enfeksiyonları gibi, bel ve boyun fıtıkları, boyun düzleşmesi, yüksek kolesterol, kalp yetmezliği, kalp ritim bozuklukları, kalp damar hastalıkları, psikolojik rahatsızlıklar, alerjik hastalıklar, anafilaksi, beyin kanaması, beyin apseleri, beyin tümörleri, idrar yolu enfeksiyonları, epilepsi, multipl skleroz, sıcak çarması, kalp krizi, kansızlık, hidrosefali, serabrovasküler hastalık, soğuk algınlıkları, hamilelik, adet dönemleri, aşırı yorgunluk, aşırı uykusuzluk, aşırı egzersiz ve geçirilen ağır travmalar (düşmeler, trafik kazaları, ağır yaralanmalar gibi) bir çok neden baş dönmesi yapabilir.

Baş dönmesi belirtileriBaş dönmesi tedavisiBaş dönmesi yapan hastalıklar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git