Baş Dönmesi

Baş Dönmesi (Vertigo) Belirtileri

Baş dönmesi hangi hastalıkların belirtisidir?Baş dönmesihastalar tarafından farklı, farklı anlatılmaktadır. Hastaya göre her taraf dönüyor, yer ayağımın altından oynuyor, bir tarafa doğru kayıyor, kafamın içi boşalıyor, bir sandalda sallanıyor, başın çark şeklinde dönmesi, bir anda deprem oluyormuş gibi göz kararması, mide bulantısı, kusma gibi bir takım rahatsızlıklar şeklinde tarif edilir.

Baş dönmesi hangi hastalıkların belirtisidir?

Baş dönmesihastalar tarafından farklı, farklı anlatılmaktadır. Hastaya göre her taraf dönüyor, yer ayağımın altından oynuyor, bir tarafa doğru kayıyor, kafamın içi boşalıyor, bir sandalda sallanıyor, başın çark şeklinde dönmesi, bir anda deprem oluyormuş gibi göz kararması, mide bulantısı, kusma gibi bir takım rahatsızlıklar şeklinde tarif edilir.

Bu bazen çok kısa sürebilir. Bazende tekrarlayarak uzun devam edebilir ya da saatlerce, günlerce sürebilir. Bunun süresi önemli olduğundan doktor baş dönmesinin süresine göre de bir takım hastalıklar olma ihtimalini göz önünde bulundurur. Örneğin kısa süren saniyeler veya dakikalar içinde başın iki tarafa oynatılması ile, yatıp kalkma ile olan baş dönmesi var ise bunun belirtisi vertigobelirtisi olabilir. Lakin saatlerce devam eden bir baş dönmesi var ise bu bir iç kulak rahatsızlığı veya damar tıkanıklığı, beyin kan damarlarında dolaşım bozukluğu ve daralmayı düşündürür.

baş ağrısı, uyuşma, felç olma riski veya gözlerde garip hareketler görülebilir.

Baş dönmesi

Baş dönmesi

Bu nedenle baş dönmesinin süresi önemlidir. Baş dönmesi olan hastaların altında yatan sebebe göre değişik rahatsızlıklar da görülebilir. Kulak hastalıklarına bağlı baş dönmeleri aynı zamanda kulak çınlaması, işitme sıkıntısı, kulakta dolgunluk hissi, bulantı, kusma, kulak akıntısı, gözlerde dengesiz hareketler, (nistagmus) olarak adlandırılan göz hareketleri ile seyreder.Nörolojik rahatsızlıklara bağlı baş dönmelerinde

Baş dönmesi ile ilgili başka hastalıklarda vardır. Fakat bir sürü hastada sadece baş dönmesi olarak görülür.Baş dönmesi sık tekrarlıyor, uzun sürüyor ise, sabah kalkınca genelde baş şiddetli bir şekilde dönüyor ise, kusma, mide bulantısı oluyor ise mutlaka ihmal etmeden doktora gitmekte faydavardır. Bu sorunlar iç kulak, beyin damarı tıkanıklığı olabilir. Bu nedenle dikkatli olunması gerekmektedir.

Baş dönmesi neden olur?Baş dönmesi tedavisiBaş dönmesi teşhisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git