Hastalıklar ve Tedaviler

Baş, Boyun ve Omurilik Yaralanmaları Belirtileri

Baş, boyun ve omurilik zedelenmeleri değişik biçimlerde görülebilir. Baş, boyun ve omurilik zedelenmeleri her yaş grubunda kazalar, yüksekten düşmeler ve spor kazaları sırasında, iş kazaları sırasında, darbeler, kavgalar sıralarında meydana gelebilir.

Baş, boyun ve omurilik yaralanmaları nasıl tedavi edilir?

Baş, boyun ve omurilik zedelenmeleri değişik biçimlerde görülebilir. Baş, boyun ve omurilik zedelenmeleri her yaş grubunda kazalar, yüksekten düşmeler ve spor kazaları sırasında, iş kazaları sırasında, darbeler, kavgalar sıralarında meydana gelebilir. Pek çok çocuk oyun sırasında ya da spor yaparken başına darbe alabilir. Ancak çocukların başı yaralandığında boyunları ve omurilikleri de yaralanabilir.

Sırtüstü düşüldüğünde de baş, boyun ve omurilik zedelenebilir. Bir düşme ya da darbe sonrasında hastada boyun ya da omurga ağrısı oluşmuyor ise ve kişi hemen ayağa kalkıyor ise durumun ciddi olmadığı düşünülebilir. Yine de düşmeler sonrası, darbeler sonrası özellikle bu duruma maruz kalan çocuk ise birkaç gün boyunca çocuğun izlenmesi gerekebilir. Hastada travma sonrası herhangi bir kanama var ise, uyanıklık durumu ya da davranışlarında değişiklikler görülüyor ise, hasta uyuşma, yanma ya da duyu kaybından şikayet ediyor ya da vücudunun bazı bölgelerini kullanamaz hale gelmiş ise vakit kaybetmeden doktora baş vurmak gerekir.

Genellikle ciddi baş, boyun ve omurilik yaralanmalarına neden olan olay trafik kazalarıdır. Diğer nedenler arasında spor, düşme, herhangi bir nedenle alınan darbeler, bisiklet kazaları sayılabilir. Baş, boyun ve omurilik bölgelerinde hasar oluşması sonucunda beyin hasarı, felç ve ölüm görülebilir. Değişik yaralanmaların belirtileri birbirine benzeyebilir ve örtüşebilir.

Baş (kafatası) yaralanmalarında görülen belirtiler

Başın yaralandığı durumlarda küçük kesikler, çürükler, şişmeler, derin kesiler, açık yaralar ya da kafatası kırıkları oluşabilir. Baş yaralanması ayrıca iç kanamaya ya da beyin hasarına da neden olabilir. Başın yaralanmasından hemen sonra ortaya çıkan fiziksel belirtiler baş ağrısına, kafa derisinin kanamasına, görme bulanıklığına, mide bulantısına, halsizliğe, yalpalamaya, havaleye, göz bebeklerinin büyüklüklerinin değişmesine, kulak ya da burundan şeffaf bir sıvı gelmesine neden olabilir.

Baş yaralanmasının diğer belirtileri yaralanmadan iki gün sonra ortaya çıkar ve iki gün sonra ortaya çıkabilecek belirtiler yorgunluk, sürekli baş ağrısı, baş dönmesi, sese ve ışığa karşı hassasiyet, kusma, uyuma ve konuşma güçlüğü gibi belirtilerdir. Kafa travmasından hemen sonra görülen zihinsel ve davranışsal belirtiler arasında bilinç kaybı ya da bilinç bulanıklığı, uyku eğilimi, bellek kaybı ve konuşma güçlüğü gibi belirtiler sayılabilir. Yaralanmanın derecesine bağlı olarak hastada konsantrasyon güçlüğü, okulda veya iş yerinde başarısızlık, hatırlama güçlüğü, çabuk sinirlenme, huzursuzluk, sabırsızlık ve etkinliklere ilginin azalması gibi belirtiler de görülebilir. Bu belirtiler baş yaralanmasından günler ya da haftalar sonra da devam edebilir.

Omurilik ve boyun yaralanmalarında görülen belirtiler

Omuriliğin etrafında bulunan kemiklerin (omurlar) yaralanması durumunda zede yerinde belirgin ağrı ve şişmeye neden olabilir, omurilik yaralanmalarında güçsüzlük, felç, mesane ve bağırsak kontrolü kaybı, ciddi sırt ağrısı, kol ve bacaklarda uyuşma ve karıncalanma, yürüme güçlüğü görülebilir. Boynun altında kalan kısımdaki omurilik yaralanmalarında güçsüzlük, duyu kaybı ve zede yerinin altında kalan kısımlarda, özellikle bacaklarda total felç ortaya çıkabilir.

Boyundaki yaralanmalarda boynun alt kısmını içeren güçsüzlük, duyu kaybı ve total felç görülebilir. Solunumu kontrol eden sinirlerin zarar görmesi ile solunum zorluğu ortaya çıkabilir. Omurilikteki hasar ne kadar yukarıda ise belirtiler o kadar ağır olur. Boyun yaralanması durumunda hastanın boynunun yana dönmesi ya da aniden arkaya savrulması ile (kamçı tipi yaralanma) zedelenme ortaya çıkar. Bu tür yaralanmalarda boyunda sertleşme, baş dönmesi, baş ağrısı, bulantı ve kusma görülebilir.

Baş, boyun ve omurilik yaralanmaları nasıl teşhis edilir?

Bir birey ya da çocuk baş, boyun ve omurga bölgelerinden yaralanmış ise kesinlikle hareket ettirilmemelidir. Baş, boyun ve omurga bölgelerinin olabildiğince hareketsiz kalmasına dikkat etmek gerekir. Eğer hastanın başında kask var ise çıkarmaya çalışılmamalıdır. Baş, boyun ve omurga bölgelerinden yaralanma şüphesi var ise hemen ambulans çağırmak gerekir. Doktor hastanın yaralanma düzeyini röntgen, bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans incelemeleri ile değerlendirir ve hastanın durumuna göre acil müdahale tedavileri yapılır.

Baş, boyun ve omurilik yaralanmaları tedavisi

Baş, boyun ve omurilik yaralanmalarında tedavi hastanın yaralanma türü ve derecesine göre belirlenir. Derin kesiler gibi belirtilerin anında tedavi edilmesi gerekir. Tanıya göre iç kanamaların durdurulması, ciddi kafatası kırıklarının onarılması ve omurilik yaralanmalarının tedavi edilmesi için cerrahi girişim gerekebilir. Boyun ve omurilik zedelenmelerinde boyun sabitleyici, omurga kırıklarında da omurga sabitleyicilerinin kullanılması gerekir.

Omurgayı çekmek suretiyle kırık omurları düzene sokan traksiyon yöntemi de kullanılabilir. Baş, boyun ve omurilik yaralanmalarında iyileşme ancak aylar içinde olabilir. Baş ve omurilik yaralanmalarından sonra hastanın fizik tedavi alması gerekebilir. Koltuk değnekleri ya da tekerlekli sandalye kullanılabilir. Kalıcı fiziksel ya da zihinsel hasar durumunda hastanın ya da ailenin danışmanlık alması gerekebilir.

Yaralanmalar ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Omurilik yaralanmalarına bağlı ağrılar neden olur
  2. Spor yaralanmaları nasıl önlenir
  3. Ateşli silah yaralanmaları nedenleri ve tedavisi
  4. Omurga kırıkları nedenleri ve tedavisi
  5. Boyun kırıkları nedenleri ve tedavisi
  6. Fizik tedavi gerektiren hastalıklar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git