Ağrılar ve Tedavileri

Baş Ağrısı İçin Öneriler

İnsanları etkileyen ağrıların arasında en yaygın ağrı baş ağrısıdır. Baş ağrısı, nörolojik hastalıkların yanı sıra sistemik hastalıkları da eşlik edebilen bir şikayettir. İnsanlar yaşamları süresince mutlaka baş ağrısı ile tanışmışlardır ve toplumda en sık karşılaşılan belirtilerdendir. Yapılan araştırmalara göre hastanelerde nöroloğa baş vuran hastaların 2/3'ünde baş ağrısı şikayeti vardır. Bu hastaların 1/3'ü sadece baş ağrısı nedeni ile nöroloğa giderler. Baş ağrılarının sınıflaması, primer baş ağrısı bozuklukları ve sekonder baş ağrısı bozukluklarıdır.

Baş ağrısı önlenebilir mi?

İnsanları etkileyen ağrıların arasında en yaygın ağrı baş ağrısıdır. Baş ağrısı, nörolojik hastalıkların yanı sıra sistemik hastalıkları da eşlik edebilen bir şikayettir. İnsanlar yaşamları süresince mutlaka baş ağrısı ile tanışmışlardır ve toplumda en sık karşılaşılan belirtilerdendir. Yapılan araştırmalara göre hastanelerde nöroloğa baş vuran hastaların 2/3’ünde baş ağrısı şikayeti vardır. Bu hastaların 1/3’ü sadece baş ağrısı nedeni ile nöroloğa giderler. Baş ağrılarının sınıflaması, primer baş ağrısı bozuklukları ve sekonder baş ağrısı bozukluklarıdır.


Sekonder baş ağrıları :Altta yatan beyin tümörü, inme, beyinde su toplanması veya benzeri metabolik rahatsızlıklara bağlı baş ağrılarıdır.

Primer baş ağrıları :Altta yatan saptanabilir başka bir nedeni yoktur. Primer baş ağrıları genellikle çocukluk, gençlik ve genç erişkinlik döneminde ortaya çıkar. 50 yaşından sonra başlayan baş ağrıları, öncelikle bir kitle lezyonu veya temporal arterit gibi ciddi rahatsızlıkları düşündürür. Migren tipi baş ağrısı çekenlerin sadece %2’inde ağrının başlangıcı 50 yaşlarından sonradır. Küme tipi baş ağrısı 30-50 yaşları arasında başlar. Gerilim ipi baş ağrısı ise genellikle 20-40 yaşları arasında ortaya çıkar. Gençlik yıllarında görülebilen ve genellikle 40 yaşlarında ortaya çıkan ”aşırı ağrı kesici kullanımı” sonrası olan baş ağrısı tipi, sık karşılaşılan tip baş ağrısıdır. Yaşlılarda baş ağrısı daha nadir görülür. Fakat, genellikle önemli bir problemin olduğunu gösterir.

Baş ağrısını tetikleyen faktörler

Stres: Gerilim tipi baş ağrılarına genellikle stres yol açar. Bu tip baş ağrısı olan kişilerin mümkün olduğunca stresten kaçınmaları, stresli ortamlardan uzak durmaları, kendilerini sıkan insanlardan eğer mümkün ise uzak durmaları ya da araya mesafe koymaya çalışmaları veya kafaya takmamaya çalışmaları gibi önlemler alabilirler. Uzmanlar, stresin baş ağrısına neden olmasını kanda adrenalin düzeyinin yükselmesi sonucunda beyinde meydana gelen kimyasal dengesizliğin neden olduğunu düşünmektedirler.

Çikolata : Çikolatanın migren tipi baş ağrılarında, çikolata migreni mi arttırıyor yoksa migren mi çikolata krizini tetikliyor hala bilinmemektedir.

Yaşam şekli değişiklikleri : İklim, mevsim, yükseklik değişimleri ve uçak yolculukları gibi değişiklikler de baş ağrısına neden olur. Yemek saatlerinin değişmesi, uyku saatlerinin değişmesi gibi faktörler de baş ağrısı yapar. Bu nedenle mümkün olduğunca öğün saatleri, uyku saatleri düzenli olmalıdır. Bu durumu kişi kendisi düzene sokabilir. Bu tip baş ağrılarında hemen ağrı kesicilere saldırmak yerine kurtulabilmek için yaşam şeklini ayarlamak daha faydalı olur.

Baş ağrısını tetikleyen faktörler

Baş ağrısını tetikleyen faktörler

Alkol :Kırmızı şarap ve bira gibi alkollü içeceklerin ve alkolün içindeki bazı bileşenlerin baş ağrısına neden olduğu bilinmektedir. Bu nedenle sık sık baş ağrısı şikayeti olan kişilerin mümkün olduğunca uzak durmaları fayda sağlayabilir.

Diğer faktörler : Adet dönemleri, hamilelik, menopoz gibi hormon değişiklikleri ve doğum kontrol hapları gibi faktörlerin baş ağrısı yaptığı çok nettir. Bu nedenle bu dönemleri mümkün olduğunca rahat geçirmeye çalışmak, düzenli beslenip düzenli uyumak, düzenli egzersiz ya da yürüyüş yapmak, sağlıklı beslenmek, ağır, tatlı ve yağlı besinleri çok fazla tüketmemek, sakinleştirici çaylardan nane çayı, ada çayı, zencefil çayı, papatya çayı, melisa çayı gibi günde bir fincan içmek fayda sağlayabilir.

Nitrat ve nitrit içeren besin maddelerinden uzak durarak örneğin, işlenmiş etler, bazı kalp ilaçları baş ağrısını tetikleyen nitrit ve nitrat maddeleri içerir. Çay, kola, kahve, alkol, çikolata gibi yiyeceklerde de feniletilamin içerdikleri için baş ağrısına neden olur. Ceviz, fıstık, kaşar, sucuk ve soya gibi besinler ve yapay olarak tatlandırılmış besinlerde baş ağrısına neden olur. Bu nedenle bu besinlerin tüketilmemesi gibi önlemler, baş ağrılarının azaltılmasında faydalı olur. Sigara kullanımı var ise bırakmak gereklidir.

Yapılabilecek diğer öneriler : Sıcak veya soğuk kompres ılık duş gibi öneriler de baş ağrısı için tavsiye edilebilir. Baş ağrısı veya migren krizleri girdiğinde doktorun önerdiği tedavi şeklini düzenli uygulamak, karanlık ve sessiz bir odada uyumak, başın ağrıyan bölgelerine hafif bastırarak susam, zencefil, biberiye, nane, kekik, lavanta yağları gibi yağlardan biri ile bir iki damla alın bölgesine, şakaklara masaj yapmak ve gevşeme tekniklerini öğrenmek ve uygulamak gibi öneriler baş ağrısı krizlerini geçirir ya da azaltır.Akupunktur, masaj ve gevşeme teknikleri tetik noktaların gerilimini azaltarak tedavide yardımcı olur.

Fizik tedavide uygulanan manyetik stimülasyon denilen yöntem ve botoks tedavileri de baş ağrıları ve migren ataklarını gidermeye yönelik çalışmalar da bulunmaktadır. Ayrıca, derin nefes almak, dingin müzikler dinlemek, hayal gücünü kullanmak gibi egzersizler sayesinde baş ağrısı azaltılabilir. Fakat bütün bunlara rağmen sık ve şiddetli, her zamankinden farklı baş ağrısı olan kişilerin çok gecikmeden mutlaka bir nöroloji uzmanına baş vurmaları gereklidir.

Baş ağrısı neden olur?Çocuklarda baş ağrısıHamilelikte baş ağrısı

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git