Ağrılar ve Tedavileri

Baş Ağrısı Neden Olur? Baş Ağrısı Türleri

Baş ağrısı, gerilim tipi ve küme tipi olarak iki ana başlık altında incelenir. Gerilim tipi baş ağrıları çoğunlukla stres kaynaklı olur.

Baş ağrısı nedenleri, türleri ve tedavisi

Baş ağrısı, gerilim tipi ve küme tipi olarak iki ana başlık altında incelenir. Gerilim tipi baş ağrıları çoğunlukla stres kaynaklı olur. Bir çok insanda ayda bir ya da birkaç defa stres tipi baş ağrısı meydana gelir. Bu ağrılar bazen bir kaç saat, bazende birkaç gün sürebilir. Gerilim tipi baş ağrılarının tipik belirtileri, kafanın her iki tarafında da sürekli ağrı, boyun kaslarında gerginlik ve gözlerin arkasında basınç hissidir. Gerilim tipi baş ağrısı kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülür.

Küme tipi baş ağrıları ise başın tek tarafını etkiler ve şiddetli şekilde ağrı olabilir. Çoğunlukla geceleri birkaç defa uyandıracak kadar şiddetli olabilir. Ağrının olduğu taraftaki gözde yangı ve burnun bir tarafında tıkanma oluşabilir. Küme baş ağrıları nadiren görülür ve erkelerde kadınlara oranla daha fazla görülür.

Baş ağrılarının nedenleri

Baş ağrılarının nedeni kesin olarak bilinmediği gibi, bazı etkenler tarafından tetiklendiği konusunda düşünceler vardır. Baş ağrısı serotonin denilen vücut kimyasalı miktarı azaldığında ortaya çıkabilir. Ayrıca stres, duruş bozukluğu (kambur durma), okumak için gözleri kısmak ve parlak ışıklar da baş ağrısına neden olabilir. Kadınların çoğunda adet kanaması (regl) dönmelerinin baş ağrısına yol açtığı bilinmektedir. Sık kullanılan ağrı kesicileri bıraktıktan sonra da baş ağrısı devam eder.

Küme tipi baş ağrılarının nedeni bilinmemektedir. Küme tipi baş ağrılarının beynin hipotalamus adı verilen bölge ile ilgili olabileceği düşünülmektedir. Hipotalamus vücut saatini kontrol eder ve her gün aynı saatler de baş ağrısının ortaya çıkmasının nedeni bu olabilir. Küme tipi baş ağrılarını tetikleyen faktörler, alkol, petrol ve parfüm benzeri kokuların ve sıcaklıktaki aşırı artışın neden olduğu tahmin edilmektedir.

Baş ağrısı türleri

Baş ağrıları primer ve sekonder baş ağrısı olarak sınıflandırılır.

Primer baş ağrısı nedir? : Migren ağrısı, gerilim tipi baş ağrısı, küme tipi baş ağrısı ve diğer primer (birincil gelişen) baş ağrıları şeklinde sınıflandırılır.

Sekonder baş ağrısı nedir? : Baş ya da boyun travmalarına bağlı ağrılar, kraniyal veya servikal damar bozukluklarına bağlı baş ağrıları, damarsal olmayan kafa içi bozukluklara bağlı baş ağrıları, madde kullanımı veya kesilmesi sonrası gelişen baş ağrıları, sinir sistemi ya da sistemik enfeksiyonlara bağlı baş ağrısı, homeostazis bozukluğuna bağlı baş ağrısı, psikiyatrik bozukluklara bağlı baş ağrısı, kraniyum, boyun, gözler, kulaklar, burun, sinüsler, dişler, ağız veya diğer yüz ve kraniyal yapılara bağlı baş ağrıları sekonder (ikincil gelişen) baş ağrıları şeklinde sınıflandırılır.

Baş ağrısı belirtileri

Gerilim tipi baş ağrısı belirtileri : Kafanın etrafında sürekli basınç yapan bir ağrıya ve gerginliğe neden olur. Gözlerin arkasında basınç ve boyun kaslarında gerginlik hissedilir. Baş ağrısı bulantı, kusma, ışığa karşı ve sese karşı aşırı duyarlılık ile ilişkilendirilmez. Gerilim tipi baş ağrıları gün içinde meydana çıkar, birkaç saat veya gün boyu devam edebilir.

Küme tipi baş ağrıları belirtileri : Ağrı oldukça şiddetli hissedilir. Fakat ataklar bir ya da birkaç saat sürer. Ağrı çok hızlı başlar ve başın tek tarafında, özellikle göz çevresinde de hissedilir. Ağrının hissedildiği taraftaki gözde yangı, burunda da tıkanma olabilir. Gün içerisinde birkaç defa ve genellikle aynı saatlerde başlayan ve bazen haftalarca veya aylarca süren baş ağrıları olabilir.

Baş ağrısının nedeni nasıl teşhis edilir?

Baş ağrısı ile doktora baş vuran hastaların tanısında esas, hastanın hikayesidir. Baş ağrısı eğer ara sıra olur ise kişi bu ağrıların nedenini kendisi çözebilir ve nasıl geçireceğini zamanla öğrenebilir. Fakat çok sık ve şiddetli baş ağrısı olur ise mutlaka bir uzmana görünmesi gereklidir.

Doktor muayenesinde ateş, ensede sertlik, fokal nörolojik bulgu, bilinç bozuklukları, bulanık görme, bulantı, kusma, göz dibi bulguları, halsizlik, kilo kaybı, sistemik bir hastalığın varlığı bulgusu ya da uykusuzluk gibi belirtiler tanıya yardımcı olur. Ani saplanan, şiddetli başlayan baş ağrıları olur ise doktorun haberdar edilmesi önemlidir.

Bu ağrıların altında yatan başka bir rahatsızlık varlığının araştırılması için bazı tahliller ve tetkikler yapılması gerekebilir. Ayrıca hastanın baş ağrılarına dair bir günlük tutması, nedenin bulunmasında yardımcı olur. Baş ağrısı her girdiğinde ne kadar sürdüğü, ne zaman başladığı, ne kadar şiddetli olduğu, ağrının kafanın neresinde olduğu ve dağılım gösterdiği bölge ve diğer belirtiler not edilmelidir. Menenjit, beyin kanaması, yüksek veya düşük BOS basınç sendromu şüphesi olan hastalarda lomber ponksiyon (beyin omurilik sıvısı) incelemesinin yapılması gerekir.

Baş ağrısı teşhisi

Baş ağrısı teşhisi

Baş ağrısı tedavisi

Gerginlik tipi baş ağrılarının tedavisi : Genellikle rahatlama teknikleri ve hafif ağrı kesiciler ile geçirmek mümkün olabilir. Bu ağrılar için alınacak ilaçları rastgele almamak önemlidir. Tedavinin şekli baş ağrılarının sıklığına, şiddetine ve eşlik eden başka hastalıkların olup olmadığına göre belirlenir.

Küme tipi baş ağrılarının tedavisi : Herhangi bir ağrı kesiciye yanıt vermez. Küme tipi baş ağrılarının giderilmesinde çoğunlukla ağrı kesici ilaç tedavisi gerekir. Bu ağrı kesici beyindeki bir kimyasalı müdahale ederek etki yapar. Bu kimyasal da gelişen değişikliklerin küme baş ağrılarına ve migrene sebep olduğu konusunda görüşler vardır. Bu ilaç tedavisi sadece doktorun tavsiyesi ile uygulanır. Geçmeyen baş ağrısı probleminde kesinlikle bir nöroloji uzmanına baş vurulması ve gereken tahlillerin yapılması gereklidir.

Baş ağrısından korunma yolları

Baş ağrısını neyin tetiklediğini anlayabilmek için günlük tutmayı denemek işe yarar. Baş ağrısını tetikleyen faktörlerden uzak durmak baş ağrısı çekme riskini azaltabilir. Ayrıca derin nefes alıp vermek ve düzenli egzersiz yapmak stresi azalttığı için baş ağrısını da azaltır. Sık sık olan baş ağrıları depresyon belirtisi olabilir ve bir psikiyatri uzmanına görünmek gereklidir.

Küme tipi baş ağrısı varlığında ağrı sırasında alkol almak ağrıyı daha da şiddetlendirir. Ayrıca kötü kokulu petrol, parfüm ve benzeri maddelerden ve sıcak havada egzersiz yapmaktan kaçınmak gerekir. Bunların dışında kronik gerilim tipi baş ağrılarında, fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemlerinden ve masaj tedavisi gibi yöntemlerden yararlanmak fayda sağlayabilir.

Baş ağrısı tedavisi ve korunma yöntemleri

Baş ağrısı tedavisi ve korunma yöntemleri

Baş ağrısı ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Baş ağrısı için faydalı bilgiler
 2. Hamilelikte baş ağrısı neden olur
 3. Şiddetli baş ağrısı (anevrizma) neden olur
 4. Çocuklarda baş ağrısı neden olur
 5. Baş ağrısına faydalı olan besinler ve beslenme tarzı 
 6. Migren nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 7. Çocuklarda migren belirtileri ve tedavisi
 8. Hamilelikte migren belirtileri ve tedavisi

20 Yorum

 1. Avatar

  Adsız

  25 Temmuz 2015 at 21:48

  Başım ağrıyor ama gözümden başlayarak başıma doğru yayılan ağrı şeklinde

  • Avatar

   Adsız

   26 Temmuz 2015 at 21:06

   Baş, yüz ve boyun genellikle KBB organlarının anatomik olarak yerleşme ve birbirine yakın olduğu komşuluklar göstermektedir. Bazen boyun kaynaklı baş ağrıları ve göze doğru yayılan ağrılar olabilir. Bazen sinüzit ağrıları da şakaklara ve gözlere vurabilir. Migren ve bazı beyin hastalıkları hem baş ağrısı hemde gözlere vuran ağrıya neden olabilir. Göze ait bazı hastalıklarda baş ağrısına yol açabileceği için baş ağrısının göz ağrısı yaptığı zannedilir. Glokom, sklera iltihabı, retina hastalıkları, göz kası iltihabı, göz kapaklarındaki inflamasyonlar gibi göz rahatsızlıkları hem göz hem baş ağrısı yapabilir.

 2. Avatar

  Adsız

  11 Ağustos 2015 at 19:04

  Baş ağrısı sırasında başın ısınması neden olur??????

  • Avatar

   Adsız

   15 Ağustos 2015 at 10:49

   Baş ağrısının birçok nedeni ve türü vardır. Kadınlarda adet dönemleri ve menopoz dönemlerinde aralı aralı bu şekilde baş ağrıları olabilir. Stres, yorgunluk, uykusuzluk, gibi problemlerde de kafanın ısınması şeklinde baş ağrıları hissedilebilir. Yüksek tansiyon belirtileri arasında da baş ve ense ağrısı, kafada sıcaklık hissi, yüzde kızarma, ateş basması ve benzeri belirtiler söz konusudur. Bunların dışında D vitamini eksikliği de bu tip baş ağrısına neden olabilir.

 3. Avatar

  nezir

  26 Nisan 2016 at 20:26

  sinozitin burun tıkanıklığıyla ilişkilendire bilirmiyiz ve ilişkisi varsa tedavi için kkb ye mi norolojı yemi gitmek gerekir sizce ???

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Nisan 2016 at 13:39

   > Sinüzit (sinüslerin iltihabı) baş ağrısı, burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve geniz akıntısı ile kendini gösterebilir. Burun tıkanıklığı sinüzitli hastalarda en ciddi problemlerden biridir. Sinüzit hastalığı baş-boyun cerrahisi, KBB uzmanlığı alanlarında bakılır. Sinüzit genellikle tedavi edilmemiş gribal enfeksiyonlar, nezle sonrasında meydana gelir.

   > Tedavi edildikten sonra sinüzit sürekli tekrarlıyor ise altta yatan bir neden olabilir. Sinüzit (sinüslerdeki iltihap) tedavi edilmediği taktirde yayılarak yüz kemiklerinde iltihaba, körlüğe, menenjit gelişmesine (beyin iltihabı) ve beyin apsesine neden olabilir. Bu nedenle bu tür bir rahatsızlıktan şüphe edildiğinde doktora gitmek ve tedavi olmak gerekir.

   > Altta verilen linkten sinüzit hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

   > http://www.saglikocagim.net/sinuzit-nedir-sinuzit-belirtileri-ve/

   Sağlıklı yaşam ve iyi sonuç almanız dileğiyle.

 4. Avatar

  semra

  17 Şubat 2018 at 13:18

  Yatınca başım ağrıyor kakınca geçiyor. Nedenini öğrenebiir miyim?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Şubat 2018 at 17:10

   Kafa içi basınç artışına bağlı vücut pozisyonuyla değişen, özellikle yatınca veya öne eğilince şiddetli baş ağrısı olabilir.

   KAFA İÇİ BASINÇ ARTIŞI NEDENLERİ ARASINDA beyin ödemi, hidrosefali, kan hacminde artış, kafa içinde yer kaplayan tümörler, apse, beyin kanaması, kist, intrakraniyal hipertansiyon, hormonal etkenler, aşırı stres, enfeksiyonlar, aşırı uykusuz kalma, iç kulak ile ilgili hastalıklar gibi nedenleri sayabiliriz. Sinüzite bağlı da yatınca baş ağrısı olabilir. Ağrı bir süre uyuduktan sonra oluyorsa diş sıkmaya bağlı da olabilir. Anevrizmaya bağlı baş ağrıları olabilir.

   Vakit kaybetmeden bir nöroloji doktoruna gitmenizde fayda vardır. KBB doktoruna da gitmek gerekebilir.

   Bazen göz problemleri de baş ağrılarına neden olabilir, bu nedenle göz doktoruna gitmek de gerekebilir.

   Migren tipi bir ağrı olabilir.

   Boyun kasları ile ilgili bir ağrı olabilir. Bu durum için fizik tedaviye gitmek de gerekebilir.

   Sistemik hastalıklara eşlik eden baş ağrıları olabilir, yani altta yatan sistemik bir hastalığınız olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 5. Avatar

  Ebrar

  2 Ekim 2018 at 09:32

  Merhabalar öncelikle size bir sorum olacaktı benim yaklaşık iki yıldır şiddetli baş Ağrı’sı ve mide bulantısı var sizce ne yapmalıyım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Ekim 2018 at 12:39

   Ağrınızın nedeni migren tipi baş ağrısı olabilir, migren baş ağrılarında mide bulantıları da olabilir. Ancak hem mide bulantısı hem de şiddetli baş ağrısının migren dışında başka nedenleri de vardır.

   Örneğin,

   * Özellikle 50’li yaşlarda iseniz ve ağrınız yenilerde başlamışsa baş ağrısının nedeni temporal arterit olabilir ki, bu durum ihmal edilmemelidir.

   * Bu ağrı tekrarlayan ve sürekli olan ağrıysa ve uzun süredir varsa altta yatan başka bir sistemik hastalığınız olabilir, çok fazla ağrı kesici kullanmış olabilirsiniz veya altta yatan psikolojik bir hastalığınız olabilir.

   * Başın herhangi bir bölgesinde oluşan şiddetli ağrı, bulantı, kusma, ensede sertlik, başı aşağı doğru eğmekte zorlanma, bulanık görme, çift görme, ışığa karşı hassasiyet gibi belirtiler anevrizma belirtileri olabilir. Yine anevrizmaya bağlı subaraknoid kanama gelişebilir ve buna bağlı da benzer belirtiler ortaya çıkabilir. Bu durumlar acil tanı ve tedavi gerektirir.

   * Gittikçe şiddeti artan baş ağrısının nedeni, özellikle sigara içenlerde ve doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda serebral sinüs trombozu olabilir. Bu durum da acil tedavi gerektirir.

   * Kafaya alınan bir darbeye bağlı beyin dokusunda veya beyin zarları arasında kanamalar olabilir. Beyin zarları arasındaki sızıntı şeklinde oluşan kanamalar günler, aylar sonra bile baş ağrısı, denge bozukluğu ve durumla ilgili belirtiler gösterebilir.

   * Kafa içi basınç artışına bağlı baş ağrısı ve mide bulantısı ve basınç artışının neden olduğu diğer belirtiler ortaya çıkabilir.

   * Bazı sistemik hastalıklarda hem baş ağrısı hem de mide bulantısı günlerce sürebilir.

   * Tümörlere bağlı, enfeksiyonlara bağlı, su toplanmasına bağlı hem baş ağrısı hem de mide bulantısı ve diğer belirtileri görülebilir.

   * Boyun ile ilgili problemlere bağlı baş ağrısı oldukça sık görülen bir durumdur.

   Yani baş ağrısı ve mide bulantısının birçok nedeni olabilir.

   Nöroloji doktoruna gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 6. Avatar

  Ebrar memur

  11 Temmuz 2019 at 20:34

  Merhaba ben 15 yaşinda bir bayanım benim 3 aydır basimın arka tarafı ağrıyor ne yapmalıyım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Temmuz 2019 at 22:07

   Ense ağrısı, baş ağrısı ve basınç hissi tansiyon yüksekliğine, boyun omurlarında kireçlenmeye, boyun fıtığına, kas spazmlarına, migrene, menenjite bağlı olabilir.

   Örneğin;

   Auralı migrende hastalar genellikle enseden, baş arkasından, başın bir tarafından yavaş yavaş başlayan ağrı/ağırlık/rahatsızlık hissinden yakınırlar. Genellikle tek taraflı olan bu ağrı kişinin günlük aktivitelerini engelleyecek şiddette olabileceği gibi bazen orta şiddette de olabilir, gün içinde şiddetinde değişiklikler olabilir.

   Bazı sistemik hastalıklara bağlı da dönem dönem baş ağrıları olabilir.

   İltihabi bir durum da olabileceğinden (örn. menenjit, sinüzit gibi) en kısa zamanda bir nöroloji uzmanına gitmeniz önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 7. Avatar

  gül

  3 Aralık 2019 at 00:42

  Erken kalktığım zaman daha çok oluyor baş ağrım sabah kalkıyorum bisey yok ama aksama doğru ağrı giriyor ve saatlerce geçmiyor haftada 3 4 kere ağrıyor 🙁 neden olabilir ? Ve aşırı şiddetli.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Aralık 2019 at 22:17

   Akşama doğru olan baş ağrıları, gözün kırma kusurları (örn. miyop, hipermetrop, astigmat gibi) ile ilişkili olabilir. Bu tür bir rahatsızlığınızın olduğunu bilmiyorsanız veya gözlük numaranızın değişmesi gerektiği halde daha önce verilen gözlüğü kullanıyorsanız göz doktorunuz ile bu konuda görüşmenizde fayda vardır. Yine göz tansiyonu da akşam saatlerinde başlayan veya şiddetlenen baş ağrılarına neden olabilir. Hem bir nöroloji uzmanına gitmeyi hem de iyi bir göz muayenesinin yapılması ihmal edilmemelidir.

   Baş ağrılarının daha başka nedenleri de vardır. Bu nedenle en doğrusu bir doktora gitmeniz ve şikayetlerinizi doğru anlatmanız önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 8. Avatar

  Ece

  18 Ekim 2020 at 15:13

  merhaba ben 15 yaşındayım haftada 2 3 gün tek taraflı sağ veya sol taraf başım zonklama şeklinde ağrıyor bir de başım ısınıyor halsizleşiyorum acaba doktora gitmeli miyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Ekim 2020 at 09:48

   Baş ağrısının çeşitli nedenleri vardır. Zonklayıcı ve bölgesel olarak hissedilen baş ağrısı genellikle migrenin bir belirtisidir. Bir nöroloji uzmanına gitmeniz önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 9. Avatar

  ceyhan süzer

  17 Kasım 2020 at 20:32

  Bir müddettir uzun sürekli zonklama ile genelde sol tarafta geçmeyen baş ağrım var…..Kalp ameliyatlısı sol şah damarı stentliyim….Ağrı tansiyon düşüp çıksa da bu sürelerden her biri sırasında oluyor…Ayrıca sürekli düşecek gibiyim…Yıllardır bunun adı konmadı baş dönmesi diyorum ama dönmeden ziyade yıkılacak gibiyim…. 3 defa tomografi ve MR girdim bir türlü adı konulamadı 1989 dan bu yana…..Bu baş ağrısına ne soğuk ne sıcak preste fayda etmiyor ağrı kesicilerde faydasız….Başımda bir de ağırlık hissi bası oluyor….Yol gösterirseniz sevinirim….Saygılarımla.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Kasım 2020 at 15:32

   Bahsettiğiniz ağrı migren ağrısının tarzı ile benzerlik göstermektedir. Aynı zamanda tansiyon sorununuzun olması gibi nedenler de baş ağrılarına sebep olabilir. Migren teşhisinde manyetik rezonans görüntüleme, bilgisayarlı tomografi gibi yöntemler çok yardımcı değildir. Bir de baş dönmesi, ağrısı, ağırlık hissi, denge sorunu yaşıyor olmanız iç kulak ile ilgili bir problemi de akla getirmektedir. Örneğin iç kulak sıvı dengesindeki bozukluk veya iç kulak, orta kulak ile ilgili başka bir durum bahsettiğiniz şikayetlere sebep olabilir. Bu durumda KBB uzmanına gitmek ve iyi bir değerlendirme yapılması, hatta KBB uzmanı ve noroloji uzmanı işbirliğinde değerlendirmeler yapılması gerekir.

   Ayrıca vestibüler migren denilen bir durum da vardır. Bu durum da bahsettiğiniz şikayetlere neden olabilir. Vestibüler migren hastalarına farklı ve yanlış tanılar konulabilmektedir. KBB uzmanı ve nöroloji uzmanı işbirliği vestibüler migrende daha fazla önem kazanmaktadır. Daha önce migren tanısı konması da vestibüler migren tansını koymada yardımcı olabilir.

   Başın sol tarafında hissedilen ağrının bir diğer nedeni de sinüzit olabilir. Sinüzit enfeksiyonlar kaynaklı, alerji kaynaklı, diğer solunum yollarına bağlı hastalıklar, reflü kaynaklı olabilir ve sinüzit kronikleşebilir. Sinüzit birden çok sinüs boşluğunda gelişebileceği gibi, yüzün veya kafanın sol yanındaki tek bir sinüs boşluğunda da gelişebilir. Sinüslere ait baş ağrıları da migren ağrıları ile karışabilir. Sinüslerin incelenmesi için de KBB uzmanına gidilir.

   Beynin sol tarafında oluşan anevrizmalar da kafanın sol tarafında ağrıya neden olabilir. Yüksek tansiyon nedeniyle anevrizmalar oluşabilir.

   Geçmiş olsun.

 10. Avatar

  Emirhan Enis

  4 Ocak 2021 at 10:14

  2 haftadır saçımın altı ağrıyor . Bir gün oluyor bir gün olmuyor sebebi ne olabilir ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Ocak 2021 at 09:52

   Saç nezlesi denilen durum olabilir. Saç nezlesi genellikle saçların sıkı bağlanmasından ve gece saçlar ıslak uyumaya veya ıslak saçla dışarı çıkmaya bağlı gelişebilir. Saç nezlesi, saç diplerinde ağrı, acıma, yanma, döküntü gibi şikayetlere neden olur.

   Egzama, mantar enfeksiyonu kaynaklı da saç diplerinde ağrı, yanma, acıma gibi şikayetler yaşanabilir.

   Sinir ve stres, saç derisinde sivilce çıkması kaynaklı da saç diplerinde acıma olabilir.

   Bir dermatoloji uzmanına gitmeniz en doğrusudur.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git