Ağrılar ve Tedavileri

Baş Ağrısı Neden Olur? Baş Ağrısı Türleri

Baş ağrısı, gerilim tipi ve küme tipi olarak iki ana başlık altında incelenir. Gerilim tipi baş ağrıları çoğunlukla stres kaynaklı olur.

Baş ağrısı nedenleri, türleri ve tedavisi

Baş ağrısı, gerilim tipi ve küme tipi olarak iki ana başlık altında incelenir. Gerilim tipi baş ağrıları çoğunlukla stres kaynaklı olur. Bir çok insanda ayda bir ya da birkaç defa stres tipi baş ağrısı meydana gelir. Bu ağrılar bazen bir kaç saat, bazende birkaç gün sürebilir. Gerilim tipi baş ağrılarının tipik belirtileri, kafanın her iki tarafında da sürekli ağrı, boyun kaslarında gerginlik ve gözlerin arkasında basınç hissidir. Gerilim tipi baş ağrısı kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülür.

Küme tipi baş ağrıları ise başın tek tarafını etkiler ve şiddetli şekilde ağrı olabilir. Çoğunlukla geceleri birkaç defa uyandıracak kadar şiddetli olabilir. Ağrının olduğu taraftaki gözde yangı ve burnun bir tarafında tıkanma oluşabilir. Küme baş ağrıları nadiren görülür ve erkelerde kadınlara oranla daha fazla görülür.

Baş ağrılarının nedenleri

Baş ağrılarının nedeni kesin olarak bilinmediği gibi, bazı etkenler tarafından tetiklendiği konusunda düşünceler vardır. Baş ağrısı serotonin denilen vücut kimyasalı miktarı azaldığında ortaya çıkabilir. Ayrıca stres, duruş bozukluğu (kambur durma), okumak için gözleri kısmak ve parlak ışıklar da baş ağrısına neden olabilir. Kadınların çoğunda adet kanaması (regl) dönmelerinin baş ağrısına yol açtığı bilinmektedir. Sık kullanılan ağrı kesicileri bıraktıktan sonra da baş ağrısı devam eder.

Küme tipi baş ağrılarının nedeni bilinmemektedir. Küme tipi baş ağrılarının beynin hipotalamus adı verilen bölge ile ilgili olabileceği düşünülmektedir. Hipotalamus vücut saatini kontrol eder ve her gün aynı saatler de baş ağrısının ortaya çıkmasının nedeni bu olabilir. Küme tipi baş ağrılarını tetikleyen faktörler, alkol, petrol ve parfüm benzeri kokuların ve sıcaklıktaki aşırı artışın neden olduğu tahmin edilmektedir.

Baş ağrısı türleri

Baş ağrıları primer ve sekonder baş ağrısı olarak sınıflandırılır.

Primer baş ağrısı nedir? : Migren ağrısı, gerilim tipi baş ağrısı, küme tipi baş ağrısı ve diğer primer (birincil gelişen) baş ağrıları şeklinde sınıflandırılır.

Sekonder baş ağrısı nedir? : Baş ya da boyun travmalarına bağlı ağrılar, kraniyal veya servikal damar bozukluklarına bağlı baş ağrıları, damarsal olmayan kafa içi bozukluklara bağlı baş ağrıları, madde kullanımı veya kesilmesi sonrası gelişen baş ağrıları, sinir sistemi ya da sistemik enfeksiyonlara bağlı baş ağrısı, homeostazis bozukluğuna bağlı baş ağrısı, psikiyatrik bozukluklara bağlı baş ağrısı, kraniyum, boyun, gözler, kulaklar, burun, sinüsler, dişler, ağız veya diğer yüz ve kraniyal yapılara bağlı baş ağrıları sekonder (ikincil gelişen) baş ağrıları şeklinde sınıflandırılır.

Baş ağrısı belirtileri

Gerilim tipi baş ağrısı belirtileri : Kafanın etrafında sürekli basınç yapan bir ağrıya ve gerginliğe neden olur. Gözlerin arkasında basınç ve boyun kaslarında gerginlik hissedilir. Baş ağrısı bulantı, kusma, ışığa karşı ve sese karşı aşırı duyarlılık ile ilişkilendirilmez. Gerilim tipi baş ağrıları gün içinde meydana çıkar, birkaç saat veya gün boyu devam edebilir.

Küme tipi baş ağrıları belirtileri : Ağrı oldukça şiddetli hissedilir. Fakat ataklar bir ya da birkaç saat sürer. Ağrı çok hızlı başlar ve başın tek tarafında, özellikle göz çevresinde de hissedilir. Ağrının hissedildiği taraftaki gözde yangı, burunda da tıkanma olabilir. Gün içerisinde birkaç defa ve genellikle aynı saatlerde başlayan ve bazen haftalarca veya aylarca süren baş ağrıları olabilir.

Baş ağrısının nedeni nasıl teşhis edilir?

Baş ağrısı ile doktora baş vuran hastaların tanısında esas, hastanın hikayesidir. Baş ağrısı eğer ara sıra olur ise kişi bu ağrıların nedenini kendisi çözebilir ve nasıl geçireceğini zamanla öğrenebilir. Fakat çok sık ve şiddetli baş ağrısı olur ise mutlaka bir uzmana görünmesi gereklidir.

Doktor muayenesinde ateş, ensede sertlik, fokal nörolojik bulgu, bilinç bozuklukları, bulanık görme, bulantı, kusma, göz dibi bulguları, halsizlik, kilo kaybı, sistemik bir hastalığın varlığı bulgusu ya da uykusuzluk gibi belirtiler tanıya yardımcı olur. Ani saplanan, şiddetli başlayan baş ağrıları olur ise doktorun haberdar edilmesi önemlidir.

Bu ağrıların altında yatan başka bir rahatsızlık varlığının araştırılması için bazı tahliller ve tetkikler yapılması gerekebilir. Ayrıca hastanın baş ağrılarına dair bir günlük tutması, nedenin bulunmasında yardımcı olur. Baş ağrısı her girdiğinde ne kadar sürdüğü, ne zaman başladığı, ne kadar şiddetli olduğu, ağrının kafanın neresinde olduğu ve dağılım gösterdiği bölge ve diğer belirtiler not edilmelidir. Menenjit, beyin kanaması, yüksek veya düşük BOS basınç sendromu şüphesi olan hastalarda lomber ponksiyon (beyin omurilik sıvısı) incelemesinin yapılması gerekir.

Baş ağrısı teşhisi

Baş ağrısı teşhisi

Baş ağrısı tedavisi

Gerginlik tipi baş ağrılarının tedavisi : Genellikle rahatlama teknikleri ve hafif ağrı kesiciler ile geçirmek mümkün olabilir. Bu ağrılar için alınacak ilaçları rastgele almamak önemlidir. Tedavinin şekli baş ağrılarının sıklığına, şiddetine ve eşlik eden başka hastalıkların olup olmadığına göre belirlenir.

Küme tipi baş ağrılarının tedavisi : Herhangi bir ağrı kesiciye yanıt vermez. Küme tipi baş ağrılarının giderilmesinde çoğunlukla ağrı kesici ilaç tedavisi gerekir. Bu ağrı kesici beyindeki bir kimyasalı müdahale ederek etki yapar. Bu kimyasal da gelişen değişikliklerin küme baş ağrılarına ve migrene sebep olduğu konusunda görüşler vardır. Bu ilaç tedavisi sadece doktorun tavsiyesi ile uygulanır. Geçmeyen baş ağrısı probleminde kesinlikle bir nöroloji uzmanına baş vurulması ve gereken tahlillerin yapılması gereklidir.

Baş ağrısından korunma yolları

Baş ağrısını neyin tetiklediğini anlayabilmek için günlük tutmayı denemek işe yarar. Baş ağrısını tetikleyen faktörlerden uzak durmak baş ağrısı çekme riskini azaltabilir. Ayrıca derin nefes alıp vermek ve düzenli egzersiz yapmak stresi azalttığı için baş ağrısını da azaltır. Sık sık olan baş ağrıları depresyon belirtisi olabilir ve bir psikiyatri uzmanına görünmek gereklidir.

Küme tipi baş ağrısı varlığında ağrı sırasında alkol almak ağrıyı daha da şiddetlendirir. Ayrıca kötü kokulu petrol, parfüm ve benzeri maddelerden ve sıcak havada egzersiz yapmaktan kaçınmak gerekir. Bunların dışında kronik gerilim tipi baş ağrılarında, fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemlerinden ve masaj tedavisi gibi yöntemlerden yararlanmak fayda sağlayabilir.

Baş ağrısı tedavisi ve korunma yöntemleri

Baş ağrısı tedavisi ve korunma yöntemleri

Baş ağrısı ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Baş ağrısı için faydalı bilgiler
  2. Hamilelikte baş ağrısı neden olur
  3. Şiddetli baş ağrısı (anevrizma) neden olur
  4. Çocuklarda baş ağrısı neden olur
  5. Baş ağrısına faydalı olan besinler ve beslenme tarzı 
  6. Migren nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  7. Çocuklarda migren belirtileri ve tedavisi
  8. Hamilelikte migren belirtileri ve tedavisi

20 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git