B

Baryumlu Röntgen Nedir? Baryumlu Röntgen Nasıl Çekilir?

Baryumlu röntgen filmleri ve kullanılan yöntemler

Üst ve alt gastrointestinal sistemdeki anormallikleri ve hastalıkları ortaya çıkarmak için baryumlu röntgen incelemeleri kullanılır. Baryum yutma çalışması yemek borusunu incelemek için ve baryumlu yiyecekler mide ve on iki parmak bağırsağını incelemek için kullanılır. Kalın bağırsak, baryumlu lavman yöntemi ile incelenir.

Baryumlu röntgen inceleme türleri

Baryumlu grafi türleri

Baryumlu grafi türleri

Gastrointestinal sistemin farklı bölümlerini incelemek için baryumlu röntgen incelemesinin farklı türleri kullanılır.

 1. Baryum yutma incelemesinde hastaya baryum solüsyonu içirilir; bu işlem yemek borusunun yutma mekanizmasını incelemek için kullanılır.
 2. Baryumlu yemek borusu geçiş filmi alt yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağını incelemek için uygulanır.
 3. Baryumlu pasaj incelemesi ince bağırsak hastalıklarını araştırmak için kullanılabilir; baryumlu içecek yutulduktan sonra yemek borusundan ince bağırsağa doğru ilerlerken aralıklar şeklinde bir dizi röntgen çekilir.
 4. Baryumlu lavman kalın bağırsak ve rektum hastalıklarını incelemek için kullanılabilir; rektuma yerleştirilen bir tüp vasıtası ile baryum vücuda verilir. Bağırsakta kalan baryumlu madde kabızlık nedeni olabilir. Bu nedenle baryumlu lavman incelemesinden sonra tüm baryum vücuttan atılana kadar hastanın liften zengin diyet uygulaması ve bol miktarda sıvı tüketmesi sağlanmalıdır.

 Baryumlu röntgen incelemeleri neden yapılır?

Gastrointestinal sistemin bazı hastalıklarını saptamak ve ilerlemesini takip etmek için kullanılan yöntemdir. Baryum (bir metalik element) röntgende opak göründüğünden, normalde röntgende görünmeyen mide gibi organların ana hatlarını gösterir. Su ile karıştırılan baryum sülfat röntgen çekilmeden önce hastaya içirilerek inceleme gerektiren kanalın içine geçmesi sağlanır. Bazı durumlarda baryumlu röntgen incelemesi, tercih edilen inceleme yöntemi olan endoskopiye alternatif olarak kullanılır.

Baryum sülfat nedir?

Sindirim kanalının radyografik incelemesinde kontrast madde olarak solüsyon içinde kullanılan bir tuz. Baryum, röntgende opak olarak görülür ve normalde görülmeyecek içi boş iç organların ana hatlarını görüntülemek için kullanılır.

Tek ve çift kontrast madde nedir?

Baryumlu röntgenlerde tek veya çift kontrast madde kullanılabilir. Tek kontrast maddeli röntgenlerde sadece baryum sülfat kullanılır. Baryum, incelenen kanalın içini doldurur ve belirgin anormalliklerinin taslak görüntüsünü verir. Çift kontrastlı baryumlu röntgenlerde, baryum kanalın iç yüzeyinde ince bir tabaka oluşturur ve kanal hava ile doldurulur böylece küçük yüzey anormallikleri görülebilir.

 1. Tek kontrast maddeli baryumlu lavmanda, bağırsağın incelenecek bölümü sıvı baryum ile doldurulur. Baryum röntgende opak görüldüğünden, daralma gibi belirgin anormalliklerin taslak görüntüsünü verir.
 2. Çift kontrast maddeli baryumlu grafide kanal içine baryum ve hava verilir. Baryum, kanalın iç yüzeyinde sadece bir tabaka oluşturarak tek kontrast madde kullanıldığında görülmeyecek küçük yüzey anormalliklerinin görüntüsünü de gösterir.

 Baryumlu üst sindirim sistemi incelemesi nasıl yapılır?

Üst gastrointestinal sistemi incelemek için baryum yutma ve baryumlu yemek borusu geçiş filmi kullanılır, işlem öncesi altı-dokuz saat yemek veya içmek yasaktır, inceleme sırasında, hastaya tatlandırılmış bir sıvıya karıştırılan baryum içirilir veya yutma mekanizmasına bağlı bir bozukluk inceleniyor ise baryumlu ilaca batırılmış bir parça ekmek veya bisküvi verilir. Baryumlu röntgen incelemesinde incelenecek duruma göre ve incelenecek üst sindirim kanalı kısmına göre farklı pozisyonlarda röntgen filmleri çekilir.

 1. Yemek borusu grafisinde hasta baryumlu ilacı yutarken, röntgen teknisyeni filmi çeker. Baryum yutma filminde hasta ayakta durur,
 2. Baryumlu yemek borusu geçiş filminde hasta farklı pozisyonlarda röntgen masası üzerinde yatar.
 3. Baryumlu pasaj filminde, hasta sağ tarafına yatar ve baryum ince barsak boyunca ilerlerken arlıklarla film alınır.

Baryumlu alt sindirim sistemi incelemesi nasıl yapılır?

Baryumlu lavman veya baryumlu alt sindirim sistemi incelemesi, kalın bağırsak ve rektum incelemesi için yapılır. İncelemenin başarılı olması için kalın bağırsağın mümkün olduğunca boş ve temiz olması gerekir çünkü dışkı polip veya tümörü gizleyebilir veya benzeyebilir. Bu yüzden, bazen incelemeden birkaç gün önce hastanın yiyecek ve sıvı tüketimi kısıtlanabilir ve işlem öncesi bağırsağın boş olmasını sağlamak için laksatif verilir.

 1. Röntgen teknisyeni veya radyolog, rektuma yerleştirilen bir tüp yoluyla baryumu hastanın bağırsağına verir.
 2. Baryum verilirken hasta sağ veya sol tarafına yatar. Daha sonra diğer tarafına, yüz üstü, sırt üstü döner ve film çekilir.
Baryumlu grafi neden çekilir

Baryumlu grafi neden çekilir

Sindirim sistemi ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Yutma güçlüğü (disfaji) nedenleri ve tedavisi
 2. Baş-boyun tümörleri nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 3. Mide volvulusu nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 4. Gastroözofagial reflü hastalığı nedir
 5. Bağırsak düğümlenmesi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 6. Bağırsak polipleri nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 7. Bağırsak tıkanıklığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git