B

Bartolinit (Bartholinit) Nedir? Bartolinit Belirtileri

Bartolin (Bartholin) bezleri vücudun neresinde dir?

Bartolin (Bartholin) bezleri vajina girişinin her iki tarafında bulunurlar. Kanalları vulvaya (vajina ağzını çevreleyen cilt kıvrımlarına) açılan bir çift oval şekilli, bezelye büyüklüğünde bezlerdir. Cinsel uyarım durumunda bartolin bezleri vulva bölgesini kayganlaştıran bir sıvı salgılar. Bartolin bezlerinin enfeksiyonu (iltihabı) Bartolinit veya Bartolin apsesi gelişimine neden olur.

Bartolinit (Bartholinit) neden olur?

Bartolinit belirtileri

Bartolinit belirtileri

Bartolinit (Bartholinit) vajina ağzında bulunan bartolin bezlerinin Enfeksiyonudur. Gonore veya klamidya gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar nedeni ile meydana gelebilen bu hastalık bez kanallarının ağzında acı veren ağrılı kırmızı şişliğe sebep olur.

Bartolinit’in tedavisi antibiyotik ilaçlar, analjezik (ağrı kesici) ilaçlar ve ılık banyo ile yapılabilir. Bartolinit bazen apse (Bartholin apsesi) veya Bartolin kisti olarak bilinen ve sonradan enfekte olabilen ağrısız kist oluşumuna sebep olabilir.

Apse genel anestezi altında drene edilir. Tekrarlayan apseler veya enfekte kistlerde kanalı açık keseye dönüştürmek (marsupiyalizasyon) veya Bartolin bezi tamamen çıkarmak için cerrahi girişim gerekebilir.

Bartolin (Bartholin) apsesi

Bartolin (Bartholin) apsesi, vulvanın (vajina ağzını çevreleyen deri kıvrımlarının) her iki tarafında yer alan bartholin bezlerinin birinde veya her ikisinde irin oluşumudur. Bartolin apsesi, bartolin bezinin bakteriyel infeksiyonu (Bartolinit) sonucu meydana gelir.

Bartolinit nedir

Bartolinit nedir

Kadın hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Vajinal kuruluk nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Vajinal mantar enfeksiyonları nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. Vajinal akıntı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  4. Hamilelikte vajinal akıntı nedenleri ve tedavisi
  5. Vajinit nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  6. Vajina estetiği neden ve nasıl yapılır
  7. Kız çocuklarında vajinal kaşıntı neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git