B

Barotravma Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Barotravma nedir?

Barotravma, daha çok orta kulağı ve yüz sinüslerini etkileyen, hava basıncındaki değişikliğe bağlı zedelenme veya ağrıdır. Hava yolu ile yolculuk edenler büyük risk altındadırlar, fakat tüplü dalış yapanlar da benzer risk ile karşı karşıyadırlar.

Barotravma neden olur

Barotravma uçak yükselirken kabin basıncı azalır ve alçalırken artar. Uçak yükselirken, orta kulaktaki hava genişlediğinden ve orta kulağı boğazın arka kısmına bağlayan östaki tüpleri vasıtasıyla dışarı atıldığından kulak “patlayacak” gibi olur. Alçalırken, yüksek basınç kulak zarını içe çekerek ağrıya neden olur.

Barotravma belirtileri

Barotravma belirtileri arasında orta kulakta küçük bir basınç hasarı birkaç gün ağrıya, işitme kaybına ve tinnitusa (kulak çınlaması) neden olabilir; yüz sinüslerindeki hasar da ağrıya ve muhtemelen mukus ve kan gelmesine neden olabilir. Semptomlar genellikle saatler ve günler içinde geçer fakat durum kötüleştiği veya devam ettiği takdirde tedavi gerekebilir. Büyük basınç değişiklikleri kulak zarını delebilir.

Barotravma belirtileri

Barotravma belirtileri

Barotravma tedavisi ve korunma yolları

Barotravma, valsalva manevrası olarak bilinen ağız ve burnu kapalı tutarak yutkunma veya zorlayıcı bir biçimde soluk verme ile önlenebilir. Bu şekilde orta kulak ve sinüslerdeki iç ve dış basınçlar eşitlenmiş olur.

Genellikle soğuk algınlığında olduğu gibi östaki tüpleri kapalı ise uçağın inişe geçmesinden kısa bir süre önce dekonjestan ilaç içeren bir burun spreyinin kullanılması önerilir. Şiddetli soğuk algınlığı olanların mümkünse uçak yolculuğundan kaçınması gerekir. Yutkunmalarını sağlamak için iniş sırasında bebekler emzirilmeli veya biberon ile beslenmelidirler.

Valsalva manevrası nasıl yapılır

Valsalva manevrası nasıl yapılır

Barotravma’nın neden olduğu hastalıklar ile ilgili sağlık yazıları

  1. Kulakta sıvı toplanması nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Kulak tıkanması nedenleri ve tedavisi
  3. Kulak çınlaması nedenleri ve tedavisi
  4. Kulak ağrısı nedenleri ve tedavisi
  5. Sinüzit nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  6. Burun kanaması nedenleri ve tedavisi
  7. Göz kanlanması nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git