B

Barbitüratlar (Yatıştırıcı İlaçlar) ve Yan Etkileri

Barbitüratlar nedir?

Barbitüratlar, beyin aktivitesini baskılayarak etki gösteren sedatif (yatıştırıcı) ilaç grubuna ait tanımlamadır. Barbitüratlar arasında, anestezi başlatmak için kullanılan çok kısa etkili tiopental ve epilepsi tedavisinde bazen antikonvülsan ilaç olarak kullanılan uzun etkili fenobarbital vardır.

Geçmişte barbitüratlar yaygın şekilde uyku ilacı olarak kullanılmaktaydı. Barbitüratlar günümüzde nadiren kullanılırlar ve yerini benzodiazepinler ve diğer barbitürat olmayan ilaçlar almıştır. Barbitüratlar alışkanlık yaptıklarından ve sedatif etkileri nedeni ile kötüye kullanıldıklarından kontrollü ilaçlar sınıfına alınmışlardır.

Sık kullanılan Barbitürat grubu ilaçlar : Amobarbital, Butobarbital, Fenobarbital, Sekobarbital, Tiyopental gibi ilaçlardır.

Barbitürat grubu ilaçlar

Barbitürat grubu ilaçlar

Barbitürat grubu ilaçlar nasıl etki eder?

Barbitüratların sedatif etkisi, beynin sinir hücreleri arasında uyarıcı kimyasal sinyallerin iletimini bloke eden ve hücrelerin yanıt verme yetisini azaltan ilaç molekülleri ile ortaya çıkar. Barbitüratlar, özellikle de fenobarbital beyin hücrelerinin anormal elektriksel aktiviteye duyarlılığını da azaltır.

Barbitürat grubu ilaçların yan etkileri

Barbitüratların olası istenmeyen yan etkileri arasında aşırı sersemlik, sendeleyerek yürüme ve bazı durumlarda eksitabilite (aşırı tepki verme) yer alır. Yüksek dozda barbitüratlar özellikle beyin üzerindeki depresan etkilerini (solunum merkezinin baskılanması da dahil) tehlikeli derecede artıran alkol ile birlikte alındığında ölümcül olabilirler. Bir veya iki haftadan fazla kullanıldıklarında barbitüratlar hemen bağımlılık oluştururlar ve tedavi kesildiğinde uyku hali ve seğirme gibi yoksunluk etkileri ortaya çıkabilir.

İlaçlar ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Benzodiazepinler (uyku ilaçları) ve yan etkileri
  2. Betabloker grubu ilaçlar ve yan etkileri
  3. BCG aşısı ve BCG aşısının yan etkileri
  4. Romatizma hastalıklarında kullanılan ilaçlar ve yan etkileri
  5. Nootropil ilaç nedir ve neden kullanılır
  6. Serotinin nedir ve neden kullanılır
  7. Sertralin nedir ve neden kullanılır

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git