Akciğer Hastalıkları

Balgam Neden Olur ve Balgam Nasıl Atılır? Balgamda Kan (Hemoptizi) Neden Olur?

Balgam, phlegm olarak da adlandırılan, akciğerlerdeki hava yollarını döşeyen hücreler tarafından üretimi sağlanan mukus sıvısı dır.

Balgam nedir?

Balgam, phlegm olarak da adlandırılan, akciğerlerdeki hava yollarını döşeyen hücreler tarafından üretimi sağlanan mukus sıvısı dır. Solunum yolu enfeksiyonlarında, alerjik reaksiyonlarda ya da tahriş edici maddelerin solunması sonucunda (inhalasyonunda) balgam üretimi artabilir. 

Balgam çıkarma tehlikeli midir?

Kişinin normalde balgam çıkarma şikayeti varken son zamanlarda çıkarılan balgamın miktarı artmış ya da yanında başka şikayetler (nefes darlığı, hırıltılı solunum, kilo kaybı, halsizlik, gece terlemesi, ateş gibi) şikayetler ortaya çıkmaya başlamış ise tehlikeli bir rahatsızlığın habercisi olabilir.

Balgam çıkarmakta zorlanma ve miktarında artış var ise bir enfeksiyonun eklendiği anlamına gelebilir. Balgamın rengi beyaz ise bu sigara balgamı olabilir ve beklenen bir sonuçtur. Balgamın rengi koyulaşır ve sarı-yeşilimsi renk alırsa bu durum genellikle enfeksiyonlara bağlı bir problemin işareti olabilir.

Balgamın rengi gittikçe koyulaşır ve kahverengi görünümde olur ise zatürre veya bronşitin ileri evresi olabilir. Balgamın içerisinde siyah noktacıklar görülürse bu durum kirli havadan kaynaklanan bir sekresyon olabilir. Balgamın rengi koyu renkli ve kırmızılık görülüyorsa kötü bir hastalığın varlığı düşünülmelidir ve bu durumların hasta tarafından takip edilmesi ve bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurulması çok önemlidir.

Sabahları balgam çıkarma neden olur?

Sabahları balgam çıkarmanın en önemli sebebi sigara kullanımıdır. Sigara kullanan kişilerde sabah kalktıklarında zorlanarak çıkarılan beyaz renkli bir balgam oluşur. Bu balgam beklenen bir durumdur, çünkü normalde sigara kullanmayan insanlardaki salgı yapan hücrelerin sayısı bir iken, sigara içen insanlarda bunun beş katı kadar bu hücrelerin miktarında artış olur ve balgam çıkarma miktarı daha fazla olur. Sigara kullananlarda balgam çıkarma iyi bir durumdur. Eğer balgam çıkmaz ise içeride tıkanıklıklara neden olur.

Balgamın rengine bakmak çok önemlidir, çünkü balgamın rengi hastalık olup olmadığı konusunda yardımcıdır.

Balgam çıkarırken kan gelmesi (hemoptizi) nedenleri

Kanlı balgam, sadece kan tükürme söz konusu ise bu durum kanlı balgam değildir. Kanlı balgam ile kan tükürme arasında fark vardır. Kanlı balgam akciğerden gelen bir rahatsızlık ile ilgili olabileceği gibi, kan tükürme ise genellikle üst solunum yollarından kaynaklanır ve daha basit bir nedeni olabilir.

Kan tükürme şeklinde kanlı balgam nedenleri: Kan tükürme burun damarları ile ilgili, boğazda bir küçük damarın çatlaması ile ilgili olabilir fakat balgamın içerisinde şerit şeklinde bir kanama ya da koyu kahverengi balgam ile karışık kan görülürse bu durum genellikle akciğerden akut veya geçmişten gelen bir kanamanın bulgusu olabilir, bu nedenle bu durumun iyi takip edilmesi gerekir.

Kanlı veya koyu renkli balgam nedenleri: Renkli bir balgamın yanında görülen kanama genellikle bronşit belirtisi olabileceği gibi sadece balgamın içerisinde görülen kan, kanser belirtisi olabilir. Bu nedenle balgamda sık sık kan görülmesi önemsenmesi gereken bir durumdur. Balgamın içerisinde her görülen kan kötü bir hastalık belirtisi olmayabilir de. Akut bronşit ya da kronik bronşitler’de kanlı balgam sık görülür.

Kanlı balgam neden olur

Balgam çıkarma ve balgamın rengi hangi hastalıkların belirtisidir?

Beyaz yapışkan (mukoid) balgam neden olur? Beyaz, yapışkan balgam astım hastalığında, KOAH hastalığında görülebilir.

Sarı-yeşil renkte (pürülan) balgam neden olur? Sarı-yeşil renkte balgam genellikle alt solunum yolu enfeksiyonlarında (akut bronşit, trakeit, trakeobronşit, bronşiolit, bronkopnömoni, pnömoni gibi) çıkarılır.

Kaya suyuna benzer balgam neden olur? Kaya suyu niteliğinde, içinde zarsı yapılar bulunan balgam hidatik kistin patlaması sonucu çıkarılabilir.

Bol miktarda balgam (bronkore) neden olur? Bol miktardaki balgam bronşektazi hastalığında veya bronkoalveoler karsinoma’da görülebilir.

Kötü kokulu balgam neden olur? Akciğer apsesinde balgam kötü kokuludur. Bu gibi durumlarda diş sağlığının da araştırılması faydalı olur, çünkü diş rahatsızlıklarında da kötü ağız kokusu olabilir.

Kahverengi balgam neden olur? Mantarların yol açtığı iltihabi durumlarda ya da karaciğerdeki amip apsesinin akciğere yayıldığı durumlarda kahverengi balgam çıkarılabilir. Bazen ve bazı durumlarda kanlı balgamın renginin değişmesinden dolayı da kahverengi balgam görülebilir.

Siyah renkli balgam (melanoptizi) neden olur? Kömür işçileri ya da sigara içenlerin balgam rengi siyah olabilir.

Pembe köpüklü balgam neden olur? Akciğer ödeminde pembe köpüklü balgam çıkarıldığı bilinmektedir.

Balgamda kan (hemoptizi) neden olur? Kanlı balgam çıkarılması önem arz eden bir şikayettir. Balgamda kan basit bir alt solunum yolu enfeksiyonu ile ilişkili olabileceği gibi tüberküloz enfeksiyonu, akciğer embolisi, bronşektazi, KOAH hastalığının ileri evresi, akciğer kanseri gibi ciddi hastalıkların işareti de olabilir. Hemoptizi’nin (kanlı balgamın) mide kaynaklı veya burun kanaması ile ilişkili kanın ağızdan gelmesi ile karıştırılmaması da önemlidir. Hemoptizide kan öksürme ile gelir, asidik değildir, parlak kırmızı renktedir ve mide içerikleri yoktur. Hemoptizinin miktarı da önemlidir. Tek seferde bir su bardağı ya da daha fazla kanlı kusma ya da balgam çıkarılırsa asifiksi gelişmesi sonucu ölüme neden olabileceği de bilinmelidir ve acil tedavi gerektirir.

Vişne çürüğü renginde balgam neden olur? Klebsiella bakterisinin sebep olduğu zatürre hastalığında vişne çürüğü renginde, şeffaf ve kıvamlı balgam çıkarma görülebilir. Bu enfeksiyon genellikle alkoliklerde, yaşlılarda, diyabet hastalarında, böbrek ve karaciğer yetmezliği olan hastalarda, kanser hastalarında, KOAH’lı hastalarda ve hastanede yatan ağır hastalarda ölüme neden olabilen zatürreye yol açabilir. Bu enfeksiyon hastanede yatan bir hastadan diğer hastaya kolaylıkla bulaşabilir.

Mide kaynaklı balgam çıkarma neden olur? Gastroözofageal reflü (mide asidinin yemek borusuna geri gelmesi) gibi bir durum da akciğer sorunlarına neden olarak, geniz akıntısına neden olarak balgam birikimine ve balgam çıkarmaya neden olabilir. Reflüye neden olan mide sorunları (gastrit, kronik gastrit, mide ülseri, mide fıtığı, helikobakter pilori, mide tümörleri, mide polipleri, mide dönmesi, safra reflüsü gibi) bu durumun sık sık tekrarlamasına yol açabilir. Ayrıca bazı sistemik hastalıklar da geçmeyen ya da tekrarlayan mide problemlerine neden olarak balgam çıkarmaya neden olabilir.

Alerjik hastalıklar ile ilişkili balgam çıkarma neden olur? Alerjik astım balgam çıkarmaya neden olabilir. Alerjik farenjit balgam çıkarmaya neden olabilir iken reflüye bağlı veya alerjiye bağlı kronikleşen farenjit’de balgam çıkarmaya neden olabilir. Alerjik sinüzit geniz akıntısına neden olarak balgam birikimine ve balgam çıkarmaya neden olabilir.

Geniz akıntısı ile ilişkili balgam çıkarma neden olur? Geniz akıntısı farklı nedenlere bağlı olabilir ve bu durum balgam birikimine ve balgam hissine veya çıkarmaya neden olabilir. Geniz akıntısı alerjik sebeplere bağlı, burun eğriliğine bağlı, geniz etine bağlı, sinüzite bağlı, ortam ve hava koşullarına bağlı, enfeksiyonlara bağlı, gastroözofageal reflü gibi faktörlere bağlı olabilir ve geniz akıntısından dolayı boğazda, genizde sekresyonlar birikir ve bu sekresyonlar balgam hissine ve balgam çıkarmaya neden olabilir.

Balgam çıkarma

Balgam nasıl geçer? Balgam tedavisi

Balgamın tedavi edilmesi için bir hastalık varlığı olup olmadığının araştırılması gerekir. Hastanın balgamında koyulaşma, sararma, yeşillenme gibi farklılık var ise enfeksiyon belirtisi olabileceği için antibiyotik tedavisi ve balgam söktürücü tedaviler verilir fakat balgam beyaz köpük şeklinde ve hasta çıkarmakta zorlanıyor ise bol veya yeterli ılık su içilmesi faydalı olur.

Grip geçirme söz konusu ve buna bağlı olarak balgamın rengi koyulaşmış ise bol sıvı alınması ve ıhlamur çayı gibi çayların içilmesi fayda sağlar ve içilen her sıvı balgamın sökülmesinde destek olur. Fakat balgamda kan görülmeye başlamış ise uygulanacak tedavi konulan tanıya bağlıdır. Bu nedenle kişi balgamın rengini ve şeklini kendisi takip etmelidir. Balgam çıkarma sorununun tedavisi balgama neden olan faktöre göre değişiklik gösterebilir.

Balgam söktürmek için faydalı bitkiler hakkında anlatımlı video

Balgam atmaya yardımcı yöntemler

 • Zencefil, tarçın ve elma kabukları birlikte kaynatılarak 10 dakika kadar demlendikten sonra içilir.
 • Ihlamur çayı balgam söktrürmek için oldukça faydalıdır ve günde 1-2 fincan ıhlamur çayı içilebilir.
 • Toz haline getirilmiş bir çay kaşığı meyan kökü bir bardak kaynamış suya atılarak demlenir ve içilir.
 • Bal bir miktar limon suyu ve ılık su ile karıştırılarak içilir.
 • Ada çayı balgam söktürmede faydalıdır fakat hamilelerde ada çayı önerilmez.
 • Havuç ve enginar yemek balgam sökülmesinde yararlıdır.
 • Antep fıstığı ve bal macun yapılarak yenilebilir ve bu karışım balgam atmaya yardımcı olur.
 • 1 çorba kaşığı çörek otu bir bardak suda kaynatılır ve ılınınca içilir.
 • Siyah turpun ortasını oyduktan sonra bir yemek kaşığı bal konulur ve sabaha kadar bekletilir  ve bu oyukta biriken sıvı sabah aç karnına bir yemek kaşığı içilir.

Not: Bu yöntemler balgam çıkarmada faydalı olabilir fakat hepsinin aynı dönemde yapılması yan etkilere neden olabilir, bu nedenle bu yöntemlerin farklı günlerde ve en fazla iki farklı yöntem bir gün içinde uygulanacak şekilde uygulanması daha uygun olur. Bu tür bitkisel yöntemler denenmeden önce balgamın nedeni bilinmeli ve doktora danışılmalıdır. Başka herhangi bir ilaç kullanan kişiler herhangi bir bitkisel yöntem denemeden önce takibini yapan doktorlarına danışmalıdır. Hiç bir bitkisel yöntem abartılmamalıdır. Hamileler, kronik hastalığı olanlar, düzenli ilaç kullananlar, çocuklar için bir bitkisel yöntemi denemeden önce doktora danışılmalıdır.

Benzer sağlık yazıları

 1. Pulmoner emboli nedir
 2. Akciğer sönmesi neden olur
 3. Öksürük neden olur
 4. Bebeklerde balgam çıkarma nedenleri
 5. Pnömokonyoz nedenleri ve tedavisi

348 Yorum

 1. Avatar

  Adsız

  6 Temmuz 2015 at 22:18

  Sabahları beyaz balgam çıkarma neden oluyor.

  • Avatar

   Adsız

   7 Temmuz 2015 at 09:56

   Sabahları beyaz renkte ya da gri gibi renkte balgam çıkarma genellikle sigara kullananlarda veya kirli havaya maruz kalanlarda görülen bir durum olabilir. Bazen akciğer ödemi ya da bronkoalveoler karsinomu olan hastalarda su gibi beyazımsı köpüklü gibi balgam çıkarma görülebilir. Sadece sabah balgam çıkarma söz konusu iken, zamanla günün diğer saatlerinde balgam çıkarma başlar ise koah başlangıcı olabilir. Bronş iltihabında (bronşitte) bazen sümüksü ve beyazımsı renkte özellikle sabahları balgam çıkarma olur. Sigara kullanımı ve dumana maruz kalma yok ise, balgam çıkarma devam ediyor ise göğüs hastalıkları uzmanına baş vurmanız doğru olur.

   • Avatar

    Selen

    15 Mayıs 2016 at 09:55

    Koah hstasi olan bi insanin sık sık balgam cikarmasi iyi midir?

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     16 Mayıs 2016 at 14:01

     > KOAH hastalarında balgam çıkarma hastalığın başlangıç dönemlerinde genellikle hafiftir ve çıkarması da bir miktar kolaydır. Fakat hastalığın kronikleşen dönemlerinde balgamın miktarı ve koyuluğu artar ve hasta balgam çıkardığında bir miktar rahatlar. Öksürük nöbetleri sırasında solunum yollarında bulunan kılcal damarlarda yırtılmalar olabilir ve buna bağlı olarak balgamın üzerinde çizgi şeklinde kan görülebilir veya balgamın miktarı artabilir.

     > KOAH hastalığında tedavinin birinci kuralı sigara kullanımın bırakılması ve sigara dumanına maruz kalınmamasıdır. Hastalığın tedavisi mutlaka yapılan tetkikler sonucunda hastalığın derecesine göre planlanmalı ve doktorun verdiği ilaçlar düzenli kontroller yapılarak doktor tarafından ayarlanmalıdır.

     > Yani KOAH hastalığının kronikleşen dönemlerinde balgam artışı olabilir ve bu durum genellikle normaldir.

     > Doktor takiplerinizi ve kontrollerinizi ihmal etmemenizde fayda var.

     Geçmiş olsun ve her şeyin iyi olması dileğiyle.

  • Avatar

   Aysegul

   10 Kasım 2016 at 15:46

   Merhaba 36 yaşındayım bronşitim var sürekli ventolin sprey kullanıyorum sabahları balgam cikariyordum çoğu zamanda yutuyordum bu sabah tükürdüğmde yeşil pıhtı kesik kesik balgam içerisinde şerit kan vardı çok korkuyorum

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    11 Kasım 2016 at 01:52

    Alt solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı yeşil renkli balgam gelebilir fakat göğüs hastalıkları uzmanına muayene olmamışsanız olmanız önemlidir. Bronşite neden olan enfeksiyon akciğerlere inmiş olabilir.

    İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 2. Avatar

  Adsız

  11 Temmuz 2015 at 19:00

  Balgamda şerit şeklin kan görülmesi neye işaret edebilir.

  • Avatar

   Adsız

   12 Temmuz 2015 at 10:57

   Kanlı balgam genellikle akciğer hastalıklarında ortaya çıkan bir semptomdur. Sadece kan tükürmek üst solunum yolları rahatsızlıklarında görülen bir durum iken, kanlı balgam akciğer ile ilgilidir. Kan tükürmek, burun damarlarında çatlamadan, ağızdaki küçük bir damarın çatlamasından, ağız yaralarından dolayı meydana gelebilir. Akciğer kanserinin erken bulgularından biri balgamda çizgi şeklinde kan görülmesidir. Bunun dışında tüberküloz (verem), koah hastalığı, sol kalp yetmezliğine bağlı akciğer ödemi gibi akciğer hastalıklarında kanlı balgam görülebilir.

 3. Avatar

  Adsız

  6 Ağustos 2015 at 21:05

  Astım ilacını aldıktan sonra sürekli tükürüyorum nedendir acaba.

  • Avatar

   Adsız

   18 Ağustos 2015 at 21:07

   Astım ilaçları genellikle kortikosteroid içeren ilaçlar olduğu için hastalar yan etkilerinden korkarlar. Fakat bu ilaçlar düzenli ve yeterli dozda, doktor kontrolü altında kullanıldığında çok fazla yan etkisi olmayan ilaçlardır. Astım tedavisinde kullanılan inhalasyon cihazı doğru kullanılır ve kullanımdan sonra ağız çalkalanır ve gargara yapılır ise ilacın yan etkisi daha az olur. Sürekli tükürmek sprey ilaçlar sıkıldıktan sonra, ağız temizliği yapılmaz ise ağız içinde pamukçuk oluşabilir ve bu nedenle de olabilir. Bazı astım ilaçları reflü gibi mide sorunlarına yol açabileceği için mideden geri gelen sıvı nedeni ile de tükürme ihtiyacı duyulabilir. Sprey ilaçları kullandıktan sonra dişlerin fırçalanması, ağzın çalkalanması oldukça önemlidir. Yinede takip eden doktorunuza danışmanızda fayda var.

 4. Avatar

  Adsız

  7 Ağustos 2015 at 06:13

  Merhaba iyi günler, ben yaklaşık 5 aydır sürekli dediğiniz gibi beyaz köpüklü balgam çıkarıyorum ve çıkartırken zorlanıyorum doktora gittiğimde şimdilik film istemeceğim dedi antibiyotik verdi düzenli kullanmama rağmen geçmedi yakın zamanda tekrar gideceğim ama bunun nedeni ne olabilir acaba? Hiç ama hiç sigara kullanmıyorum.

  • Avatar

   Adsız

   7 Ağustos 2015 at 11:00

   Balgam çıkarma sigara içenlerin dışında, sigara dumanına maruz kalanlarda, tozlu ortamlarda ve hava kirliliği olan ortamlarda çalışanlarda da görülen bir durumdur. Beyaz, grimsi ve köpüklü balgam çıkarma bazen akciğer ödemi ve sol kalp yetmezliği nedeni ile de gelişebilir. Akut bronşit, solunum yollarında oluşan tahrişler ve bronşiyal astma gibi bazı hastalıklarda da yumurta akı gibi saydam balgam gelebilir. Bunların dışında bronkoalvoler karsinom olarak bilinen, akciğer karsinomları arasında kadın ve erkeklerde eşit oranda görülen, sigara kullanımı ile ilişkisi daha az olan tümör tipi de su niteliğinde ve bazen köpüklü balgam görülebilir. Akciğer filminde akciğer ile ilgili sorunlar görülebilir. Bunun yanı sıra balgam sitolojisi, bronkoskopi gibi tetkiklerin de yapılması gerekebilir. Doktor kontrollerini ihmal etmeyin. Geçmezse daha iyi bir araştırma için araştırma (onkoloji) bölümüne baş vurmanızda fayda var. Geçmiş olsun.

  • Avatar

   Adsız

   7 Ağustos 2015 at 13:39

   Çok teşekkür ederim ilginiz için iyi günler dilerim 🙂

 5. Avatar

  Adsız

  3 Eylül 2015 at 09:29

  Merhaba. 1 ay önce bir trafik kazası geçirdim. Kazadan sonra tomografi çekildi. Yumuşak doku zedelenmesi dediler. Şimdi ağrılar geçti ama balgam da şerit şeklinde ve koyu kan gelmeye başladı. Bu akciğerlerde kazada oluşan kanamayı atmak anlamındamıdır. Sanki kan yeni değil. Pırtılaşmış gibi ve şerit halinde.
  Teşekkürler. BY

  • Avatar

   Adsız

   3 Eylül 2015 at 16:58

   Öncelikle çok geçmiş olsun. Kaza sonrası belli bir süre yatak istirahati yapılmış ise, sigara kullanımı var ise, kalp ve dolaşım bozukluğu var ise, yaşınız 50 yaşın üzerinde ise, bazı ilaçlar kullanılıyor ise, bazı kan hastalıkları var ise kaza ve geçirilen travma sonucu bacak toplardamarlarında oluşan bir pıhtı akciğerlere kadar gidebilir ve pulmoner emboliye sebep olabilir. Bu tür bir durum oldukça ciddi bir durumdur ve ihmal edilmemelidir. Bu durum göğüs hastalıkları uzmanı tarafından değerlendirilmelidir. Ayrıca zatürre gibi akciğer enfeksiyonu gelişmiş olabilir. Akciğer zarı iltihabı oluşmuş olabilir. Göğüs bölgesine darbe alınmış ise akciğer ödemi oluşmuş olabilir. Yumuşak dokular, deri, deri altı,kas dokuları, bağ dokuları ve tendonları içerir. Bu durum için bir göğüs hastalıkları uzmanına baş vurmanız, başınızdan geçen kazayı ve şikayetlerinizi iyi anlatmanızda fayda var.

  • Avatar

   Adsız

   3 Eylül 2015 at 20:33

   Hocam hızlı yanıt için çok teşekkür ederim. Cevabı okur okumaz hastaneden randevu aldım. Hafta sonu giriyor araya. P.tesi hemen gidicem. İşallah bişey çıkmaz.

 6. Avatar

  zamanyolcusu

  7 Eylül 2015 at 08:44

  Merhaba bir kac gun once gece burnum kanadi ama bi kac damla fazla kanamadi sonra midem bulandi kan cikti agzimdan sonra tekrar bulandi yine kan geldi o geceden sonra bogazim cok kootu [email protected] biseyy var ve cikartamiyorumm cook kotu hissediyorumm yutkunamiyorum yemek yerken veya su icerken zorlaniyorumm acaba nedir durum ne yapmaliyimm ?

  • Avatar

   Adsız

   7 Eylül 2015 at 09:58

   Öncelikle geçmiş olsun. Burun kanamaları ön burun kanamaları ve arka burun kanamaları olarak değerlendirilir. Ön burun kanamaları basit nedenlerden olur iken, arka burun kanamaları yüksek tansiyon ve burun ve yüz yaralanmalarından ve daha ciddi durumlardan olur. Arka burun kanamaları burundan gelmese de boğaza ve genize doğru kanamaya devam eder. Boğaza doğru kanama olmuş ise ağızdan tükürünce kan gelmesi, mide bulantısının olması ve boğazda bir yara oluşturması gibi sorunlar olabilir. Bunun için KBB uzmanına baş vurmanızda fayda var. Geçiştirilecek bir durum olmayabilir. Burun kanamasına alerjik sorunlar, enfeksiyon, burun polipleri, aşırı sümkürme, pıhtılaşma bozukluğu ve aspirin kullanımı, karaciğer hastalıkları, yüksek tansiyon, tümörler ve yaralanmalar, aşırı sıcakta kalma burun kanamasına neden olabilir. Yutma güçlüğü boğazın tahriş olması nedeni ile, yeme borusunda oluşan bazı oluşumlar nedeni ile, yemek borusu reflüsü nedeni ve benzer nedenler ile oluşabilir. Ayrıca yemek borusu varisleri de kanayabilir ve bu durumda da ağızdan kan gelebilir ve mide bulantıları olabilir. Bu problemler için de gastroentroloji uzmanına gitmek gereklidir. Kısacası ihmal edilecek bir durum olmayabilir. Tekrar geçmiş olsun.

  • Avatar

   zamanyolcusu

   9 Eylül 2015 at 10:06

   cook tesekkurr ederimm ilgilendiginizz icinn. Iyi gunler…..

  • Avatar

   Adsız

   9 Eylül 2015 at 19:22

   Biz teşekkür ederiz. İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 7. Avatar

  Eda Çifçi

  15 Eylül 2015 at 23:42

  Mrb hocam ben surekli balgamli oksuruyorum bazen 4 5 ay oksurmem oksuruk kesilir sonra baharda tekrar baslar ve taki kisa kadar oksurum ve kendimi bildim bileli hepboyledir bunun nedeni ne olabilir

  • Avatar

   Adsız

   16 Eylül 2015 at 09:54

   Kronik astım var ise bu durumda bahar aylarında astım artış gösterebilir. Alerjik astım genellikle alerjiye neden olan faktör ile ortaya çıkar. Polen alerjisi olanlarda sonbahar ve bahar aylarında alerjik astım şiddetlenebilir. Sigara kullanımı gibi faktörlerde eşlik eder ise sabahları balgamlı öksürük görülebilir. Tipik astım nefes darlığı, hırıltılı solunum ile seyredebileceği gibi uzun süren ve boğazı tahriş eden öksürük ile de seyredebilir. Bu durum için doktora gitmemiş iseniz, bir göğüs hastalıkları uzmanına ya da üniversite hastanelerinde bulunan alerji immünoloji bölümüne baş vurmanızda fayda var. Geçmiş olsun.

   • Avatar

    Osman

    26 Haziran 2017 at 15:33

    Hocam 65 yaş annem, 1 yıl dır değişik hastane ler bronşit diyerek değişik ilaç tedavisi uyguladılar geçmedi ve 1.5 ay önce kanser dediler ve karaciğer ve tiroid dede olduğu nu söylediler, pet sonuçları da sag akciğer karaciğer ve tiroid de kanser olduğunu söyledikleri bulgular olduğu nu öğrendik onkoloji ye sevk oldu ve onkoloji tam ne olduğuna yönelik teşhis olmadığı için kemoterapi uygulayamayiz ilaç siparişi verdik iki hafta sonra gelin dediler muhtemelen akıllı ilaç denilen ilaç ile tedavi olacak, fakat bu zaman zarfında sürekli olarak çok sık olarak normal tükürük gibi balgam çıkarmak tadir , uygulama normal midir balgam iyimidir kotumudur teşekkür ederim

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     29 Haziran 2017 at 12:21

     Onkoloji bölümünde de gerekli araştırmaların yapılması gerekebilirdi veya doktorlarınız vakit kaybetmemek için hemen ilaç tedavisine başvurmayı tercih etmiş olabilirler. Bu tür durumlarda hastaneler arası izlenen yol değişiklik gösterebilir, bu nedenle bu konuda doktorlarınız’dan bilgi almanız daha uygun olur.

     Hem akciğer, hem karaciğer hem de tiroid gibi vücut sistemlerinde kanser olduğunu belirtmişsiniz, bu nedenle bu durum bir sistemden (bu akciğer olabilir) diğer sistemlere yayılma olmuş şeklinde olabilir.

     Bahsettikleri tedavi immüno-onkolojk ajanlar ile tedavi olabilir. Bu yöntem bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesi esasına dayanır.

     Merak ettiklerinizi doktorlarınız ile görüşmeniz daha doğru olur.

     Her şeyin iyi geçmesi ve iyi olması dileğiyle.

 8. Avatar

  Adsız

  22 Eylül 2015 at 18:06

  Ben gecenlerde grip olmustum ve o zaman balgamimda kan gelmisti doktora gittim bisi yok dedi alerjik nezle oldugumu ogrendim gene hastayim ve gene arada balgamimda cok ince pembemsi kan oluyo akciger filmi cektirdim temiz dediler ve kucukken bronsitim vardi sizce nedeni ne olabilir

  • Avatar

   Adsız

   22 Eylül 2015 at 19:00

   Grip bir üst solunum yolu enfeksiyonudur. Üst solunum yollarında oluşan enfeksiyon nedeni ile gripten sonra kanlı balgam gelebilir. Ayrıca kronik bronşit ara ara tekrarlar ve bu durumda da kanlı balgam görülebilir. Bunların yanı sıra sigara kullanımı da var ise sabahları şerit şeklinde kanlı balgam gelebilir. Bazen sindirim sistemine ait kanamalarda da ağız yolundan kan gelebilir. Bu durum kanlı balgam ile karışabilir. Bu nedenle bu durum uzun sürer ise birde gastroentroloji uzmanına da gitmekte fayda var. Grip nedeni ile oluşan şiddetli öksürüklerden sonra balgamda kan görülebilir. Akciğer ile ilgili meydana gelen kanamalarda bazen tomografi, sintigrafi ve özel durumlarda akciğer anjiyografisi, balgam kültürü gibi tetkikler de yapılması gerekebilir. Bunların dışında kalp ve dolaşım sitemlerinde, kan hastalıklarında, bazı böbrek hastalıklarında da balgamdan kan gelebilir. Bu durum uzun sürdüğünde daha iyi değerlendirme gerektiren bir durumdur. Geçmiş olsun.

 9. Avatar

  Umelf

  29 Eylül 2015 at 17:59

  Merhaba.1.5 yil once zatürre gecirdim surekli balgam ve öksürük sikayetim vardi bir ay boyunca kendime gelemedim ve o gun bu gundur 15dk da bir balgam atma geregi duyuyorum balgam seffaf renkte ve cikarken zorluyor.sabahlari ise sari ve cok koyu uykudan uyandirmaya basladi.bazen nefes darligi cekiyorum.göğüs hastaliklarina gittim alerjik astim oldugum soylendi ilaclar ise hic fayda etmedi.bu hastalik beni cok yoruyor.tedavi icin ne yapabilirim acaba .simdiden tesekkur ederim

  • Avatar

   Adsız

   29 Eylül 2015 at 19:54

   Zatürre geçirdikten sonra öksürük ve balgam çıkarma uzun süre devam edebilir. Bunun yanı sıra sigara kullanmışlığın var veya halen kullanılıyor ise sabahları sarı ve koyu renkte balgam çıkarma devam edebilir. Alerjik astım, çeşitli mikrobik ajanlar ya da toksinlere karşı vücudun ya da solunum yollarının iltihabi reaksiyonudur. Alerjik astım belirtilerinde gece yarısı veya sabaha karşı hışıltılı solunum, nefes darlığı, göğüste sıkışıklık ve öksürük nöbetleri vardır. Alerjik astım uygun bir tedavi ile kontrol altında tutulabilir. Alerjik astımın belirtileri, derecesi ve gidişatı farklılık gösterir. Alerjik astım atakları toz, duman, koku gibi uyaranlar sonucunda öksürük, nefes darlığı, hırıltı, hışıltı ve göğüste baskı hissi şeklinde ortaya çıkar. Alerjik astım uyaranlar ile karşılaştığında tekrarlar ve devam eder. Doktorun önerdiği ilaçları düzenli kullanmak ve kontrolleri düzenli gitmek önemlidir. Allah şifa versin.

 10. Avatar

  Ömer

  8 Kasım 2015 at 06:22

  Merhaba.23 yaşındayım doğuştan yürüme engelliyim.2 yaşında yanlış ameliyat sonucu düzelemedim.Sonra 10 yada 15 yaşında tekrar ameliyat oldum yine düzelemedim.Son 5 sene içinde skolyoz hastası oldum.Bayağı bi eğrilik var.Sorum şu ben her sabah uyandığımda yada günde 5 defa falan balgam atıyorum.Rengi sarı ve yeşil değişiyo.Doktora gittim bişey bulamadı ama balgamı kesmek için suya katılan kapsül verdi bir,iki defa kullandım.Tadını beğenmediğim için bıraktım.Doktor bide şöyle dedi ameliyatta fazla narkoz aldığım için oluyor olabilir dedi.Sizce ne yapmalıyım.İlaçları kullansam geçer mi tamamen.Arkadaş ortamında gelince çok rahatsız oluyorum.Cevabınızı bekliyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Kasım 2015 at 11:24

   Öncelikle çok geçmiş olsun. Ameliyatlardan sonra balgam çıkarma, öksürük, hıçkırık, kusma gibi durumlar olabilir ve belli bir süre devam edebilir. Yapılan ameliyata bağlı akciğer sorunları (akciğer apsesi,, geçici akciğer sönmesi, zatürre, akciğer zarı yırtılması gibi) meydana gelebilir ve bu nedenle balgam çıkarma görülebilir. Anesteziye karşı alerjik reaksiyon gelişebilir ve astım sorunu ortaya çıkabilir ve yeşilimsi balgam astım hastalarında sık görülen bir balgam çeşididir. Solunum yollarına bağlı bakteriyel enfeksiyonlar (grip gibi) nedeni ile de yeşilimsi balgam çıkarma olabilir. Yine akciğer hastalıklarına bağlı (kronik bronşit, zatürre, tüberküloz gibi) sarı balgam çıkarma görülebilir. Bir göğüs hastalıkları uzmanına görünmenizde fayda var. Eğer gittiğiniz doktor göğüs hastalıkları uzmanı ise verilen ilaçları düzenli kullanmanız ve bol ılık su içmeniz doğru olur.

   • Avatar

    Ömer

    9 Kasım 2015 at 02:33

    Teşekkürler.Çok hızlı cevapladığınız için.

 11. Avatar

  sara

  15 Kasım 2015 at 10:04

  Merhaba önce sarı sonrada kahverengi balgam çıkarmaya başladım(2.gün).kaburgalarım bel ve bacak kemiklerimdede çok ağrı var.sanki hamlamis gibiyimde…Bogazimda çok ağrıyor.ilk defa böyle oldum.1 hafta dr.a gitme imkanım yok elimde inletti cillin 300saft antibiyotik var.Bunu içsem olurmu?agri kesiciler ise yaramadi.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Kasım 2015 at 14:17

   Üşütme, gribal bir durum, bronşit (bronş iltihabı), farenjit (farenks iltihabı) gibi bir durum oluşmuş olabilir. Bu gibi durumlarda tarif edilen belirtiler görülebilir. Ancak rastgele antibiyotik kullanımı doğru olmaz. Bu tür durumlarda herhangi bir antibiyotiğin kullanımı virüsün veya bakterinin daha da çoğalmasına yol açarak basit bir boğaz enfeksiyonu ya da gribal bir durumu akciğer enfeksiyonuna (zatürreye) kadar götürebilir. Ayrıca gribal enfeksiyonlar genellikle virüs kaynaklı enfeksiyonlardır ve bunlarda antibiyotik gerekli değildir. En yakın sağlık ocağına gitmeniz ya da eczacınıza danışarak bir ilaç almanız daha doğru olur.

 12. Avatar

  sara

  17 Kasım 2015 at 16:03

  Hemen bilgilendirdiğiniz için tskrlr…okudum ama parmaklarımda bile hal yoktuki yazayim.dün sabah hastaneye ulaşabildim iyikide gelmişim bronşit dediler çok dikkat etmeliymisim.sprey ve birkaç ilaç verdiler.Şuan öksürük ve biraz halsizlik haricinde pekbiseyim kalmadi.ilginiz için tekrar teşekkürler.Huzur sağlık sizinle olsun.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Kasım 2015 at 21:04

   Hastaneye gitmekle iyi etmşsiniz. Çünkü mümkün olduğunca ezbere antibiyotik kullanılmamalıdır. Tekrar geçmiş olsun.

 13. Avatar

  Hakan unal

  19 Kasım 2015 at 09:20

  Bogazim agriyor sisgibi hissediyorum. Balgamim kanli geliyor. Kahve rengi ve sari rengini aliyor. Ve cok kati. Ne yapmam lazim…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Kasım 2015 at 13:40

   Kanlı balgam genellikle üst solunum yolu (yutak, ağız içi, gırtlak gibi) kanamalarından gelebilir ve bazen yemek borusunda gıcık hissi ve yanma, buruna kan kokusu gelmesi şeklinde belirtiler de bu duruma eşlik edebilir. Bazen şiddetli öksürüklerde kanlı balgama neden olabilir. Boğaz ağrısı ve şişlik boronş iltihabına bağlı da olabilir. Bronş iltihabı (bronşit) nedeni ile sarı yeşil balgam da gelebilir. Kulak burun boğaz veya göğüs hastalıkları uzmanına baş vurmanızda fayda var. Geçmiş olsun.

 14. Avatar

  veli akyol

  21 Kasım 2015 at 02:50

  merhabalar hocam geçen yıl kış aylarında 3-4 ay boyunca balgam attım ve şimdi yine başladı.siyah renkli çıkıyo balgam. sigara kullanıyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Kasım 2015 at 21:46

   Öncelikle geçmiş olsun. Bronşit akut bronşit ya da kronik bronşit olarak iki farklı formda ortaya çıkar. Her iki bronşitte tipinin belirtileri aynıdır. Akut bronşit solunum yollarını etkileyen soğuk algınlığı ve enfeksiyonlar nedeni ile ve genellikle kış aylarında meydana gelir. Kronik bronşit genellikle sigara içenlerde görülen ciddi bir sağlık sorunudur. Kahverengi balgam sigara içenlerde çok sık görülür. Kronik bronşitte öksürük ve balgam aylarca sürebilir ve her yıl tekrar eder. Kronik bronşit zamanında tedavi edilmez ise tehlikeli duruma gelebilir. Bu tür bir durum KOAH hastalığı belirtisi de olabilir. İyi bir göğüs hastalıkları uzmanına baş vurmanızda fayda var. Tekrar geçmiş olsun.

 15. Avatar

  ayca

  29 Kasım 2015 at 17:36

  Merhabalar, balgam çıkarma sırasında ağza neden acılık verir. Bu durum kötü bir şey midir.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Aralık 2015 at 11:58

   Balgam, flegm olarak ta adlandırılan, akciğerlerdeki havayollarını döşeyen hücreler tarafından üretilen mukus sıvısıdır. Solunum yolu enfeksiyonlarında, herhangi bir alerjik reaksiyonda ya da tahriş edici maddelerin inhalasyonunda balgam üretiminde artış gözlenir. Balgam içeride biriken tahriş edici maddelerin dışarı atılmasından kaynaklanan bir durum olduğu için balgamın tadının acı olması normaldir. Özellikle sigara kullananlarda ve enfeksiyonlar nedeni ile balgam çıkarma da balgamın tadı daha da acı olabilir. Balgamın neden çıktığına bağlı kötü veya normal olması değerlendirilir. Bu durum için öncelikle bir göğüs hastalıkları ya da kulak burun boğaz uzmanlarınca muayene ve tetkikler yapılması gereklidir. Geçmiş olsun.

 16. Avatar

  gonul yağcı

  18 Aralık 2015 at 12:27

  Merhaba ben gunun her saatinde ara ara oksurukle birlikte kahverengi balgam cikariyorum. Bazen cikarmakta zorlaniyorum bu yuzden nefes alirken hiriltim oluyor bu beni cok rahatsiz ediyor.arasira nefes darligim oluyor. Gunde birkac adet sigara kullaniyotum.sebebi ciddi olabilirmi. Simdiden teşekkür ediyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Aralık 2015 at 21:21

   Öncelikle geçmiş olsun. Kahverengi balgam çıkarma genellikle sigara kullananlarda görülen bir durumdur. Fakat bu durum eskisine göre daha fazla oluyor ise bronş iltihabı (bronşit) ya da akciğerlerde iltihabi bir durum olabilir. Nefes alırken hırıltılı solunum birçok nedenden kaynaklanabilir. Kronikleşmiş bronşit, akut (ani başlangıçlı bronşit), astım hastalığı, bazı kalp hastalıklarında, bazı alerjik hastalıklarda, reflü hastalığında, bazı akciğer hastalıkları (KOAH hastalığı ve benzeri) hırıltılı solunum oabilir. Sigara kullanımına diğer rahatsızlıklardan biri eşlik etmiş ise veya yakınlarda gribal bir enfeksiyon oluşmuş ise balgam çıkarma artmış olabilir. Bir göğüs hastalıkları ya da kulak burun boğaz uzmanına görünmenizde fayda var. Tekrar geçmiş olsun.

 17. Avatar

  yilmaz

  22 Aralık 2015 at 14:32

  Iyi gunler hocam..
  Balgam hafif oksuruk, gece terlemesi..
  Kisa araliklarla iki defa ust solunum yollari enfenksiyonu teshisiyle antibiyotk kullandim.
  Tam iyilesme olmadigi icin akciger rontgeni istediler.
  Koah baslangici var dediler .
  Kandaki oksijen orani 97-98
  Seredite 50/250 verip gonderdiler..
  Rontgene bakabilirmisiniz..
  Tesekkurler..

 18. Avatar

  yilmaz

  22 Aralık 2015 at 15:50

  Iyu gunler hocam..
  Balgam hafif oksuruk, gece terlemesi..
  Kisa araliklarla iki defa ust solunum yollari enfenksiyonu teshisiyle antibiyotk kullandim.
  Tam iyilesme olmadigi icin akciger rontgeni istediler.
  Koah baslangici var dediler .
  Kandaki oksijen orani 97-98
  Seredite 50/250 verip gonderdiler..
  Rontgene bakabilirmisiniz..
  Tesekkurler

  https://www.dropbox.com/sh/18g2puj5mw3zd5h/AAC2SjvrGPSWp7221IMIHIsZa?dl=0

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Aralık 2015 at 21:11

   – Öncelikle geçmiş olsun. Kanda ki oksijen oranı normal kabul edilebilir. Verilen ilaçta Koah tedavisinde, astım tedavisinde ve mevsimsel alerjik hastalığı tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

   KOAH’ın tipik belirtileri:

   1-Öksürük.
   2-Balgam (balgam genellikle sümüksü ve beyaz renklidir).
   3-Nefes darlığı (özellikle hareket sırasında kendini gösterir).
   4-Hışıltılı solunum.
   5-yorgunluk ve halsizlik vardır.
   6-Depresyon diğer belirtilere eşlik eder.

   – KOAH başlangıcında akciğer grafisi genellikle normaldir. KOAH’ın tanısı hastanın şikayetlerinin doktor tarafından dinlenmesi, hastanın fizik muayenesi, hastanın solunum fonksiyon testleri, kan ve oksijen değerinin ölçümü, bilgisayarlı tomografi, hastanın yaşam kalitesinin notunun alınması ve atak dönemlerinde balgam biyopsisi gibi tetkikler ile konulur. Kesin KOAH hastalığı tanısı için araştırma bölümü olan hastanelerde göğüs hastalıkları polikiliniklerinde daha iyi araştırılma yapılması ve değerlendirme gereklidir.

   – Balgam çıkarma nedenleri arasında birçok neden vardır. Örneğin, beyaz yapışkan balgam astım hastalığında ve KOAH hastalığında görülebilir. Sarı yeşil renkte balgam sıklıkla alt solunum yolu enfeksiyonlarında görülür. Akciğer apsesinde balgam kötü kokuludur ve bu durumda diş sağlığının da araştırılması gerekir. Bol miktardaki balgam bronşektazi denilen akciğer hastalığında sık görülür. Kömür işçileri ya da sigara içenlerin balgamı siyah renkte olabilir. Kısacası balgam çıkarma birçok alt ve üst solunum yolu enfeksiyonlarında ve bazı akciğer hastalıklarında da görülebilir. İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

   • Avatar

    yilmaz

    22 Aralık 2015 at 21:20

    Tesekkurler Hocam..

 19. Avatar

  adsiz

  25 Aralık 2015 at 12:27

  Sabahlayin cok fazla turuncu gbi balgam cikartiyorum.koyu oluyor kac aylardir oluyor bu ne olabilir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Aralık 2015 at 18:33

   – Öncelikle geçmiş olsun. Balgam çıkarma birçok nedene bağlı olabilir. Balgam rengi turuncu renk değil, pembemsi ya da açık kahverengi gibi bir renkte olabilir.

   – Balgam çıkarma nedenleri arasında astım hastalığı, KOAH hastalığı, alt solunum yolu enfeksiyonları, akciğer apsesi, bronşektazi adı verilen (bronşların genişlemesi) hastalığı, bronkoalvoler karsinom (akciğer tümörü), sigara kullanımı, tozlu ve kirli havası olan iş yerlerinde çalışma, hidatik kist patlaması, akciğer ödemi, basit alt solunum yolu enfeksiyonları, verem (tüberküloz), akciğer kanseri, akciğer embolisi, üst solunum yolu enfeksiyonları, mide kaynaklı rahatsızlıklarda kanın ağızdan gelmesi, burundaki damar çatlamasına bağlı kanın ağızdan gelmesi gibi balgam çıkarma nedenleri vardır.

   -Balgamın rengi ve şekli bazen hastalıklara göre değişebilir. Turuncu diye tabir ettiğiniz balgam rengi yüksek ihtimalle pembemsi veya açık kahverengi bir renktir.

   – Bazı hastalıkların habercisi de olabilecek balgam rengi ve şekli genellikle beyaz yapışkan, sarı-yeşil renkte, kötü kokulu, bol miktarda, koyu kahverengi veya siyah, kaya suyu niteliğinde ve içinde zarımsı yapılar bulunan, pembe ve köpüklü, kanlı balgam gibi balgam türleri bazı hastalıkların varlığına işaret edebilir.

   – Balgam çıkarma aylardır sürüyor ve hiç doktora baş vurmamış iseniz, en kısa zamanda bir göğüs hastalıkları uzmanına ya da kulak burun boğaz uzmanına baş vurmanızda fayda var. İyi sonuçlar alınması dileğiyle.

 20. Avatar

  teyfo

  25 Aralık 2015 at 17:10

  Merhaba benim bogazimda 2 3 gundur bi oluşum oldugunu hissediyorum balgam çıkarıyorum koyu yeşilimsi bir renk fakat balgam katı bi halde oluyor yani bi parça gibi bişey balgam ama sert katı balgam desem daha iyi olucak heralde 🙂 bunun sebebi nedir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Aralık 2015 at 19:01

   Öncelikle geçmiş olsun. Balgam sarı-yeşil renkte, içinde kılcal bir şeyler olan ve içinde bezelye gibi taneler şeklinde sertlikler olan balgamlar genellikle sigara kullanımına bağlı da gelişebilir. Bunun yanı sıra bu tür balgamlar alerjik veya solunum yollarında iltihabi bir durum varlığında da gelişebilir. Tüberküloz (verem) hastalığı gibi bir durumda da tarif edilen balgam şekli gelişebilir. Gribal enfeksiyonlar sonrası bu tür balgam çıkarma gelişebilir. Astım hastalığında sarı-yeşil renkte balgam çıkarma görülebilir. Bronş hastalıklarına bağlı sarı yeşil renkte balgam çıkarma görülebilir. Bol ılık su tüketmek ve sigarayı bırakmak gibi önlemler almak fayda sağlayabilir. Fakat öncelikle bir kulak burun boğaz ya da göğüs hastalıkları uzmanınca durumun değerlendirilmesi önemlidir. Tekrar geçmiş olsun.

 21. Avatar

  Ugur

  25 Aralık 2015 at 18:02

  Merhabalar hocam, ben her yıl kış aylarında burnum akmaya başlıyor ardından gözlerim yanıyor bogazım kaşınıyor ve son olarakta öksürük ve balgam. İlaç kullandıktan sonra diger şikayetlerim gidiyır ama balgam ve burun akıntım bide kısa öksürükler devam ediyor balgam sökücüden olabilirmi.1 ay sonra bidahaki kışa kadar böyle şikayetlerim olmuyor. Şimdiden teşekkür ederim size.Allah emanet olun

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Aralık 2015 at 11:50

   – Öncelikle geçmiş olsun. Balgam çıkarma ara ara herkeste görülebilir. Tarif ettiğiniz şekildeki balgam çıkarma ve sürekli tekrarlayan balgam çıkarma genellikle sigara kullanımına bağlı, kronik bronşite (bronş iltihabına) bağlı, kronik sinüzite (sinüslerin tekrarlayıcı iltihabına) bağlı, alerjik astım, alerjik bronşit veya mevsimsel alerjilere bağlı görülebilir.

   Kronik bronşit veya kronik sinüzit var ise küçük bir soğuk algınlığında bu durumlar tekrarlayabilir ve benzer şikayetlere neden olabilir. Öncelikle sinüsleri korumak için soğuk ve rüzgarlı havalarda alın bölgesi rüzgara ve soğuğa karşı korunmalıdır. Bronşları korumak için de boğazı sıcak tutmak gerekir. Günlük düzenli şekilde bol ılık su içmek ve en azından bir fincan ıhlamur çayı içmek fayda sağlayabilir. Sigara kullanımı var veya dumana maruz kalınıyor ise durum sık sık tetiklenebilir.

   – Alerjik astım, alerjik bronşit veya mevsimsel alerji sorunları var ise alerjenlerden korunmak gerekir. Balgam söktürücü ilaçlar balgam çıkartmak için etkilidir. Fakat balgam söktürücü ilaçlar ile birlikte bol ılık su tüketmek gerekir. Zencefil veya zerdeçal çayları balgam söktürmede etkilidir. Sık sık sümkürerek burun temizleme işlemi yapmak sinüsleri zarar vererek bu durumu kronik ve alerjik hale dönüştürebilir. Bu nedenle sümkürme şeklinde burunu temizlemekten kaçınmak gerekir. Burnu mendil ile sümkürmeden temizlemeye çalışmak faydalı olur. Çünkü burun sümkürme bu durumu kısır döngü haline getirebilmektedir. Önlemler alındıktan sonra bu durum sürekli devam eder ise araştırma hastanelerinde bulunan alerji immünoloji bölümüne baş vurarak araştırılması gerekebilir. Tekrar geçmiş olsun.

   • Avatar

    Ugur

    27 Aralık 2015 at 16:14

    Allah razı olsun hocam çok teşekkür ederim sümkürme konusunda tavsiyelerinize uyacagım.Allah eksikliginizi vermesin

   • Avatar

    feryad

    12 Mayıs 2016 at 12:26

    Hocam bende yattigim zaman hirilti oluyo ve cok acik sarimsi balgam cikariyorum genelde her mayis ayinda bu sikayetlerim oluyo ve pazartesi gunu doktora gittim alarji ola bilir yada astim ola bilir dedi alarji testi istedim ama yapmadi sadece sigara ve detarjan lardan uzak dur dedi sizce neyim var babam koah kardesim astim bende de olabilirmi,

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     12 Mayıs 2016 at 13:34

     > Balgam çıkarma ve hırıltılı solunum sadece mayıs ayında oluyor ise alerjik olma ihtimali veya alerjik astım olma ihtimali yüksektir.

     > Alerjik geniz akıntısı veya alerjik sinüzit nedeni ile de geniz akıntısına bağlı balgam çıkarma ve bronşların alerjiden daralması nedeni ile hırıltılı nefes görülebilir.

     > Alerji testleri üniversite hastanesi gibi araştırma hastanelerinde alerji immünoloji bölümünde yapılmaktadır. Fakat genellikle oldukça uzun süren (4-6 ay civarı) bir süreçtir.

     > Sadece belli aylarda bu durumun her sene olduğunun farkındaysanız polen alerjisi olma ihtimali daha fazladır.

     > Polen alerjisi, polen takvimi ve polen alerjisini azaltma yöntemleri hakkında altta verilen linkten bilgi edinebilirsiniz.

     http://www.saglikocagim.net/polen-alerjisi-olanlar-nelere-dikkat-etmeli/

     Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 22. Avatar

  Kerem

  26 Aralık 2015 at 10:26

  Herzaman yeşil balgam çıkarıyorum napmalıyım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Aralık 2015 at 11:47

   – Öncelikle geçniş olsun. Balgam çıkarma ne kadar zamandır sürüyor bu durum önemli. Uzun süredir süren öksürük ve balgam çıkarma var ise KOAH hastalığı belirtisi olabilir. KOAH hastalığının belirtileri sigara kullananlarda sigara öksürüğü ve sigara balgamı şeklinde değerlendirildiği için KOAH hastalığının teşhisi gecikebilir. Bu nedenle bu durumun süresi önemlidir.

   – KOAH hastalarında balgam çıkarma ve öksürük sabahları daha fazla kendini gösterir. Balgam genellikle beyaz renkli ve sümüksü şekilde başlar. Fakat balgam miktarında artış, balgamın sarı ya da yeşil renge dönüşmesi durumunda KOAH hastalığına eşlik eden solunum yollarında bir mikrobun olabileceğini düşündürür.

   – Yani alt solunum yolu enfeksiyonlarında da sarı-yeşil renkte balgam çıkarma görülebilir. Kronk bronşit (bronşların uzun süren ve tekrarlayan iltihabı) gibi durumlarda da sarı-yeşil balgam çıkarma görülebilir.

   – Uzun süredir sigara kullanımı var veya bazı KOAH hastalığına neden olabilecek iş sektörlerinde çalışma (maden, metalürji, çimento sektörü) gibi söz konusu ise, art arda iki sene ve her sene en az üç ay süren ve başka bir nedene bağlı olmayan öksürük ve balgam çıkarma şikayeti devam ediyor ise mutlaka bir göğüs hastalıkları uzmanlığınca iyi bir değerlendirme oldukça önemlidir. Tekrar geçmiş olsun.

 23. Avatar

  Gonca

  3 Ocak 2016 at 04:25

  Merhaba hocam.5 ay once bir soguk alginligi ile öksurmeye basladim surekli balgam atiyordum.bir ay once balgamda kan gordum.Bu arada malesef sigara kullandigimi belirtmeliyim ve 27 yasindayim.kbb ye gittim herhangi birsey yok dedi oksuruk icin antibiyotik verdi.kullandim hala gecmedi.ayni anda gogus hastaliklarina gittim bilgisayarli film cekildi sol ac’de 4mm boyunda Kalsifik Nodul saptandi.dr herhangi bir ilac vermedi buyume olup olmadigina bakmak icin 6 ay sonra tekrar gelmemi soyledi.Balgamdaki kanin bu nodulle bir ilgisi olabilir mi?Hocam ben hala oksuruyorum ve balgamdaki kan az ve nadirde olsa devam ediyor sizce bunun sebebi ne olabilir ve bu konuda ne yapabilirim??

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Ocak 2016 at 12:04

   – Öncelikle geçmiş olsun. Balgam çıkarma sigaraya bağlı özellikle havasız kalınan bu kış günlerinde normalde de görülebilir. Kanlı balgam çıkarma sigara kullanımın yanı sıra alt veya üst solunum yollarında geçirilmiş viral ya da bakteriyel bir enfeksiyona bağlı da olur. Son günlerde gribal bir enfeksiyon geçirmiş iseniz bu şikayetler başlamış ve sürüyor olabilir. Özellikle sigara kullanımı bu durumu tetiklemektedir.

   – 3 cm’den büyük ve tek başına görülen akciğer nodülleri genellikle iyi huylu veya kötü huylu olma potansiyeline sahiptir. Bu nedenle 4 mm’lik tek akciğer nodülü büyüme gösterecek mi? diye bir süre bu şekilde takip edilebilir. Takip sürecine bırakılan nodüllerde genellikle herhangi bir tedavi uygulanmaz. Fakat bu nodüle neden olan faktörün araştırılması gerekebilir. Bu nedenle doktorunuz ileriki kontrollerde bu tür bir öneride bulunabilir. Tabi en önemli nedenlerden biri sigara kullanımı olduğu için sigarayı bırakmayı çalışmanız en iyisi olacaktır.

   – Bol ılık su tüketmek (günde en az 10-12 bardak gibi) hem sigaranın zararlı etkilerini atmada hemde balgamın kolay atılmasında fayda sağlar. Günlük düzenli olarak yoğurt ve süt tüketimi de faydalı olur. Ihlamur çayı, zencefil çayı gibi çaylar hem kış mevsimi için hemde balgam atmak için yarlıdır. Fakat en iyisi sigarayı daha yaş genç iken bırakmaya çalışmak. Sigarasız ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 24. Avatar

  tuba

  4 Ocak 2016 at 08:43

  Merhaba hocam bir kac gundu gogsumde agri var ,hafif bir soguk alginligi gecirdim ama gogsumdeki agri gitmedi oksurugum yok ama surekligeniz akintim var surekli balgam cikartiyorum aksamda yine sarimsi balgam cikartirken balgam gibi yumusak degil sert kanli damarli parca gibi birsey ciktibuda beni cok tedirgin etti

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Ocak 2016 at 12:54

   – Öncelikle geçmiş olsun. Soğuk algınlığı genellikle nezle, gözlerde yaşarma, halsizlik, kırgınlık, hafif baş ağrısı, öksürük, üst solunum yollarında yanma hissi, burun akıntısı gibi belirtiler ile seyreder. Soğuk algınlığı normal şartlarda bir hafta on gün içinde evde de yapılan küçük yöntemler ile iyileşir. Fakat soğuk algınlığına sinüzit (sinüslerin iltihabı), orta kulak iltihabı, zatürre (akciğer iltihabı), bronşit (bronşların iltihabı) gibi komplikasyonlar da eklenir ise hastalığın iyileşmesi gecikir ve bu durumda bir uzmana baş vurulması ve tedavi alınması gerekir.

   – Eğer soğuk algınlığından sonra doktora gitmemiş iseniz mutlaka aile hekimine ya da bir KBB uzmanına gitmenizde fayda var. Üstte anlatıltığı üzere sizin şikayetleriniz devam ediyor ise zatürre, bronşit, orta kulak iltihabı veya geniz akıntısı var olduğuna göre büyük ihtimalle sinüzit (sinüslerin iltihabı) gelişmiş olabilir. Bu bahsi geçen iltihabi durumlar için doktor gereken tedaviyi önerecektir. Geçer diyerek ihmal edilmemeli. Ayrıca bol ılık su tüketmeyi özen gösterilmeli. Sigara kullanımı var ise bu durumu daha da kötüleştirir. Bunu da dikkat etmek gerekir. Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 25. Avatar

  Elif

  8 Ocak 2016 at 00:39

  Merhaba hocam yaklaşık bir buçuk aydır hastayım sürekli üst solunum yollarımdan rahatsızlaniyorum iyileşir gibi oluyorum sonra hastalığım tekrarliyor(bademciğimin alınmasına rağmen yerinde beze çıkıyor şişiyor ve kulağıma vuruyor öksürüğüm nadiren oluyor ama geldiği zaman baya tutuyor,burun akıntısı da var)sarıyla yeşil renk karışımı balgam çıkarıyorum son bir kaç gündür balgamımda ince şerit halinde pembemsi kan görüyorum sınava hazırlanıyorum bir an önce iyileşmek istiyorum ama bir türlü iyileşemiyorum doktora gitmekten de korkuyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Ocak 2016 at 13:37

   – Öncelikle geçmiş olsun. Solunum yolu enfeksiyonları için bir buçuk aylık süre, doktora baş vurmadan geçen uzun bir zaman kaybı olabilir. Büyük ihtimalle üst solunum yollarında bakteriyel ya da viral enfeksiyon oluşmuş.

   – Bu durum basit bir soğuk algınlığından veya gribal bir enfeksiyondan oluşabilir. Bademcik bölgesindeki şişlik bademcik ile ilgili değil, lenf bezleri ile ilgili olabilir. Şişlik oluşmuş lenf bezleri genellikle o bölgede enfeksiyon oluşması nedeni ile oluşur. Lenf bezleri geniz eti nedeni ile, sinüzit (sinüslerin iltihabı) nedeni ile, ağız içinde iltihabi bir durumun olması nedeni ile, bronşit (bronşların iltihabı) nedeni ile şişebilir.

   – Balgam çıkarmaya gelince, balgam çıkarmanın da birçok nedeni vardır. Kanlı balgam genellikle ani gelişen veya kronikleşen bronşit (bronşların iltihabı) gibi bir durumda görülebilir. Kanlı balgam akciğer iltihabı (zatürre) nedeni ile görülebilir. Kanlı balgam akciğer ödeminde ve benzeri akciğer rahatsızlıklarında da görülebilir. Söylediğiniz gibi uzun süredir var olan bu şikayetler akciğerleri de etkilemiş olabilir. Bu nedenle en kısa zamanda bir göğüs hastalıkları uzmanına ya da KBB uzmanına baş vurmanız gerekir. Kronikleşen bronş iltihabı ya da sinüslerin iltihabı tedavi görmeden iyileşmez ve sürekli tekrarlar. Bu durum da akciğer iltihabı (zatürre) veya tüberküloz (verem) gibi daha ileri sorunlara yol açabilir. Tekrar geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

   • Avatar

    ada

    21 Kasım 2016 at 20:18

    Merhaba koyu kahve ve kanlı balgamım nefes alıp verirken hırıltılarım tıkanmam dakikalarca cıgerden oksuruklerım var ve son zamanlarda sol gögsümden bıçak batması gibi sancı giriyor sizce ne olabilir doktor olarak iç hastalıklarına gıtmelimiyım

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     23 Kasım 2016 at 23:51

     Bu durum akciğerler, bronşlar ya da boğaz bölgesi ile ilgili iltihabi bir durum olabilir, bu nedenle öncelikle göğüs hastalıkları uzmanına ya da KBB uzmanına gitmeniz daha doğru olur.

     Buralardan bir sonuç çıkmaz ise kardiyoloji doktoruna gitmek gerekir.

     Doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

     Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 26. Avatar

  Emine

  8 Ocak 2016 at 17:55

  Hocam merhaba, soğuk algınlığı geçirdim tedavi oldum iyileştim çok fazla bürün akıntım oldu. Soğuk havalarda yine biraz üşüttüm Bir süre rutubetli bir ortamda bulundum ve öksürük ve geniz akıntısı başladı afedersiniz balgam çıkarınca öksürüğüm azalıyor ama tükürürken fena karıncalanıyor ve sıcaklık yayılıyor uyuşma gibi . Daha önceki soğuk algınlığında burnum çok akmıştı onunla alakalı mı acaba ? Değerli yorumunuza ihtiyacım var . Teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Ocak 2016 at 12:23

   – Öncelikle geçmiş olsun. Solunum yolları enfeksiyonları genellikle tekrarlayıcıdır. Doğru antibiyotik verilmediği taktirde iyileşse bile tekrarlayabilir. Geniz akıntısı genellikle sinüslerin iltihaplanması (sinüzit) sonucu daha sık görülür. Öksürük ve balgam çıkarma nutubet ile artış gösteriyor ise astım hastalığı başlamış veya alerjik astım oluşmuş olabilir.

   – Bulunduğunuz ortama bağlı bazen alerjik öksürük gelişebilir. Alerjik öksürükler solunum yollarında tahriş olmasına bağlı gelişir. Alerji yapan maddeler solunum yollarında mukus üretimine neden olur ve bu mukus oluşumunu temizlemek amacı ile refleks olarak öksürük gelişir. Bu tür bir durum alerji uzmanlığında değerlendirilmelidir.

   – Bazen reflü hastalığı da bu tür öksürüğe neden olabilir. Bronşların kronikleşmiş ve tekrarlayan iltihabı da balgamlı öksürüğe yol açabilir.

   – Geniz akıntısı normalde her insanda ve sürekli olan bir durumdur. Burun içinde günlük 1 litre kadar üretilen mukus salgısı geniz akıntısı olarak geriye gider ve bu işlem hem sinüsleri temizler hemde burun mukozasını nemlendirir. Bu akıntıya alerjenler, enfeksiyonlar ve benzeri durumlar eşlik ettiğinde geniz akıntısı hissedilir hale dönüşür. Geniz akıntısı sinüslerin iltihabı, reflü hastalığı, sigara kullanımı, mevsim geçişleri ve alerjen bir madde ile karşılaşma nedeni ile artış gösteirir ve rahatsız edici hale gelir. Geniz akıntısı arttığında ve bu akıntı koyulaştığında boğaz bölgesinde balgam hissi, boğazı sık sık temizleme hissi, gıcık hissi, tükürme hissi, balgam çıkarma ihtiyacı, baş ağrısı, burun tıkanıklığı, kulaklarda dolgunluk hissi, hapşırma, bazen kusma hissi gibi birçok şikayete neden olur. Öncelikle iyi bir KBB değerlendirmesi, sonuç alınamaz ise göğüs hastalıkları uzmanı değerlendirmesi, yine sonuç alınamaz ise üniversite hastaneleri gibi araştırma hastanelerinde bulunan alerji immünoloji bölümüne baş vurulması gerekebilir. Tekrar geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 27. Avatar

  ahmet

  9 Ocak 2016 at 13:12

  Balgam gelmesi hastalığın organdan gittiği anlamına mı gelir ilaç tedavisinde kahverengi balgam gelen bir kişi mantardan mı ve kurtulmuş olurmu kahverengi balgam gelmesiyle hayırlı günler dilerim hocam

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Ocak 2016 at 22:18

   – Öncelikle geçmiş olsun. Akut bronşit (bronşların ani gelişen iltihabı) gibi bir durum solunum yollarında bakteri, virüs ve mantarlar tarafından meydana gelen bir durumdur. Bu nedenle balgam çıkarma görülebilir. Akut bronşit genellikle boğaz enfeksiyonu sonucu oluşur ve buna bağlı olarak tedavi görülüyor ise bu hastalıktan dolayı iltihaplı balgam çıkarma görülebilir. Özellikle sigara kullanımı da var ise kahverengi balgam gelir.

   – Balgam, akciğer dokusundan üretilen sekresyondur. Her bronş içerisinde sekresyon (balgam) üreten hücreler vardır ve bu hücrelerin aşırı miktarda çalışması sonucu normalden daha fazla balgam oluşur. Balgam çıkarmak mutlaka hastalık sonucu oluşmayabileceği gibi, balgam alerjik sebeplerden, sigara kullanımından, kirli hava şartlarından, tozlu ve kirli ortamlarda çalışmadan, akciğer hastalıklarından, bronşların hastalıklarından, üst solunum yolu hastalıklarından dolayı da balgam oluşabilir. Balgam çıkarma ile içeride biriken sekresyonlar atılmış olur; ancak hastalığın bitmiş olduğu anlamına gelmeyebilir. Bu durum devam eder ise iyi bir göğüs hastalıkları uzmanına baş vurmanızda ya da kontrolleriniz var ise ihmal etmemenizde fayda var. Tekrar geçmiş olsun.

 28. Avatar

  murat

  12 Ocak 2016 at 22:29

  Ben sigara iciyorum.Bu yuzden beyaz balgam bende oluyor.2 gun once bir anda bir oksuruk geldi 1 kere oksurdum ve agzima kan tadi geldi.Tukurdugumde balgam ile kan karisik cikti.2 gun boyunca bir daha kan.gelmedi ama bogazim sisti.Ve girtlagimda balgam oldugunu hissediyorum ayrica gicik seklinde oksuruk oluyo.Bu sabah beyaz kahverengi balgam geldi.Kurumus kan heralde.Napmaliyim.18 yasindayim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Ocak 2016 at 12:22

   – Merhabalar, daha yaşınız çok erken olmasına rağmen sigara kullanımına bağlı balgam çıkarmak zorunda kalmak, çok erken sigara içmeye başlamış olmalısınız. Sigara kullananlarda balgam çıkarma yaşamın bir parçası haline gelmektedir. Bir defa balgamın içinde kan olmuş ise bu durum zorla öksürmeye bağlı boğazın tahriş olmasından kaynaklanmış da olabilir.

   – Boğazda sürekli gıcık hissi, takılma hissi, sürekli yutkunma hissi ve balgam varmış hssi genellikle geniz akıntısı nedeni ile de oluşabilir. Geniz akıntısı grip, nezle gibi durumlar yaşandıktan sonra daha koyu bir kıvam alarak rahatsız edici bir hisse dönüşebilir. Geniz akıntısı sinüzit (snüslerin iltihabı) durumunda da görülür. Geniz akıntısı alerjik reaksiyonlara bağlı, reflü hastalığına bağlı da gelişebilir ve boğazda takılma hissi, sürekli boğazı temizleme hissi ve boğazda balgam varmış hissi gibi şikayetlere neden olabilir. Bir KBB uzmanına baş vurmakta fayda var. Bol ılık su içmek, yoğurt, ayran içmek, çay yerine ıhlamur çayı içmek gibi yöntemler ile balgamın daha kolay çıkmasını sağlamak mümkün olabilir. Aslında en doğru yöntem yaş genç iken en kısa zamanda sigaradan kurtulmak olur. Sigarasız ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 29. Avatar

  Berat

  13 Ocak 2016 at 09:55

  Merhaba Doktor bey 3 ay önce gırtlak ve yutak kanseri ameliyatı oldum ve kolumdan alınan bir parçadan bana yeniden gırtlak ve yutak yapıldı. Uzun süre sigara kullanmıştım buna bağlı olarak balgam sorunum vardı. Yılbaşından bu yana önce şeffaf olan balgam açık yeşile son günlerde de pembemsi sütlü kahverengine döndü. Özelikle sabah uyanınca böyle renkli balgam çıkartıyorum gün içinde gene şeffaf oluyor . Yanısıra dün i ameliyattan bu yana ilk defa bal yedim bütün gırtlağım ve özefagusun üst bölümü acı verecek şekilde yandı. Akabinde sesim toptan kısıldı. Bunu şekere reaksiyon olarak düşününce yeniden bir kanserin başlaması olanağı karşısında çok canım sıkıldı. 10 gün sonra kontrlollerim var ama daha önce önerileriniz beni aydınlatacak. Cevabınıza çok teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Ocak 2016 at 13:32

   -Öncelikle çok geçmiş olsun. Boyun ve boğaz bölgesinde geçirilen bir kanser ameliyatı bu bölgedeki organlar ve dokular birbirine çok yakın olduğu için oldukça sıkıntılı bir durumdur. Ameliyat sonrası gelişebilecek komplikasyonlar uygulanan yönteme, ameliyat sonrası radyoterapi tedavisi alımına ve ameliyatın boyutuna, hastanın genel durumuna göre değişiklik gösterir. Ameliyat sonrası beslenme şekli ve size verilen diyet de bu durumu değiştirebilir.

   – Normal beslenmeye geçildi mi, beslenmede belli bir diyet uygulaması var mı, bunlar da önemli. Örneğin radyasyon tedavisinin birçok yan etkileri vardır. Bu tür hastalıkların tedavisinde uygulanan radyasyon tedavisinin yan etkileri erken dönem ve geç dönem yan etkiler şeklinde ikiye ayrılır. Erken dönem yan etkiler tedavi süresince ya da tedavi bittikten 2-3 hafta sonra ortaya çıkar. Geç dönem yan etkiler ise tedavi bittikten aylar hatta yıllar sonra kendini göstermeye başlar.

   – Radyoterapi tedavisin erken dönem yan etkileri arasında orofarangial mukozanın inflamasyonu (iltihabı), ağrılı yutma, yutma güçlüğü, ses kısıklığı, ağız ve yüz ağrısı, yorgunluk, ciltte döküntü, bulantı, kusma gibi yan etkilerdir ve bu yan etkiler hastanın sigara içmeye, alkol kullanmaya ve benzeri yanlış beslenmeye bağlı daha şiddeli olabilir.

   – Radyoterapinin geç dönem yan etkileri arasında ise tükürük salgısında azalmaya bağlı ağız kuruluğu, çenede osteoradyonekroz denilen enflamasyonel bir durumun gelişmesi, fibrozis ve trismus denilen eklemler ile ilgili bir durumun gelişmesi, ağız bölgesinde fistül oluşumu, lenf ödem oluşması, troid bezlerinin yetersiz çalışması, sinirsel hasarlar, orta kulakta sıvı toplanması, boyun yapılaraında hasarlanma gibi birçok yan etkiler orataya çıkabilir ve bu yan etkilerin çoğu benzer şekilde şikayetlere neden olabilir. En iyisi 10 gün beklemeden doktorunuza danışmanız ya da daha erken kontrole gitmeniz olur. Çünkü yapılan işlem, hastalığın evresi, sizin genel durumunuz hakkındaki bilgileri sizi takip eden doktorunuz bilmektedir. Tekrar geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 30. Avatar

  Emirhan

  16 Ocak 2016 at 10:26

  16 yaşındayım ve boğazım şişti doktora gittiğimde gribal enfeksiyon dediler ve bikaç ilaç yazdılar
  şimdi ise her öksürdüğümde balgam geliyor bazen zorluyor beni önceden pek balgam gelmezdi ağzımdan ne yapabilirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Ocak 2016 at 12:13

   – Boğaz enfeksiyonu son günlerde genellikle farenjit olarak ortaya çıkmaktadır. Farenjit nedeni ile özellikle kronikleşmiş farenjitte boğazda biriken sekresyonlar ilaç kullanmaya başladıktan sonra balgam olarak atılır. Bu durum bronşları da etkilemiş ise balgam çıkarma normaldir. Geçirilmiş olan gribal enfeksiyon nedeni ile geniz akıntısı başlamış olabilir. Geniz akıntısı boğazda sürekli balgam varmış hissine ve sürekli boğazı temizleme hissine neden olur.

   – Yani bütün bunlar birbiri ile bağlantılı olduğu için bir süre bu durum olabilir. Bunu daha kolay atlatmak için günde en az 10-12 su bardağı ılık su tüketmek gerekir. Bunun yanı sıra ıhlamur çayı, zencefil çayı gibi çaylar da balgamı daha rahat çıkarmaya yardımcı olur ve boğazı rahatlatır. Şikayetler daha uzun devam eder ise tekrar KBB uzmanına ya da göğüs hastalıkları uzmanına baş vurmanızda fayda var. Bol su içmek, sigara dumanına maruz kalmamak ve boğaz bölgesini sıcak tutmak bu durumları atlatmada en iyi yardımcıdır. Tekrar geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 31. Avatar

  ömer

  17 Ocak 2016 at 04:48

  Merhabalar hocam. 23 yaşındayım ve sigara kullanıyorum. Yaklaşık bir ay önce balgamda ince çizgi halinde kan gördüm. Son günlerde sıkça balgam çıkarmaya başladım. 2 gün önce yine balgam kanlı geldi, fakat bu defa ince değil, noktadan daha büyük haldeydi. Sizce ne yapmam gerekiyor, bunun nedeni ne olabilir. Bu arada askerim. Bu durumun askerliğime bir zararı olur mu. Cevap için şimdiden teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Ocak 2016 at 17:55

   – Öncelikle geçmiş olsun. Balgam çıkarma sigara kullananlarda sık görülen bir durumdur. Sigara kullananlarda genellikle sabahları ve kahverengi balgam şeklinde olabilir. Fakat balgamda kan görülmesi (hemoptizi) önem taşır. Balgamda kan görülmesi basit bir alt solunum yolu enfeksiyonunda olabileceği gibi tüberküloz (verem enfeksiyonu), akciğer embolosi (akciğer atardamarı ya da bu damarın dallarında pıhtı oluşması), akciğer ödemi, bronşit (bronşların iltihabı) gibi solunum yollarına bağlı hastalıklarda da kanlı balgam görülebilir.

   – Ayrıca kanlı balgam bazı mide sorunları nedeni ile de gelişebilir. Yemek borusu varisleri, burun damarlarında çatlama, mide kanaması gibi nedenler de ağızdan kan gelmesine neden olabilir. Üst veya alt solunum yollarında enfeksiyona bağlı iltihabi bir durum gelişmiş olabilir. Hem sigara kullanımı hemde enfeksiyonel bir durum balgamda kan görülmesine neden olabilir. Bu nedenle bir KBB uzmanına ya da göğüs hastalıkları uzmanına baş vurmanızda fayda var. Tekrar geçmiş olsun.

 32. Avatar

  Dilsat

  17 Ocak 2016 at 10:54

  Merhaba.kis donemimde astim sikayetlerim artiyor.sik sik yogun alerjik rinit ve faranjit oluyorum.ve antibiyotik surekli kullaniyorum. Bu aralar ne yesem ozellikle kahvaltidan sonra balgam cikariyorum .seffafa yakin oldukca yapiskan…neden acaba..tesekkurler..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Ocak 2016 at 18:34

   – Öncelikle geçmiş olsun. Şeffaf balgam çıkarma astım hastalığının tipik şikayetlerinden birisidir. Astım hastalarında genellikle yapışkan ve hastayı sürekli rahatsız eden balgam şikayeti görülebilir ve bu yapışkan balgam çıkarıldığında hasta kendini rahatlamış hisseder.

   – Farenjit (boğaz iltihabı) genellikle akut ya da kronik farenjit şeklinde meydana gelir. Akut farenjite genellikle üst solunum yolu enfeksiyonu neden olur ve boğaz ağrısı, boğazda yanma, ses kısılması, boğaz kuruluğu, ateş, halsizlik, burun akıntısı gibi belirtiler ile seyreder. Kronik farenjitte ise ateş ve kırgınlık yoktur; ancak yutkunma güçlüğü, gıcık öksürüğü, yanma, boğazda yabancı cisim takılmış hissi ve boğazı sık sık temizleme hissi gibi belirtiler vardır. Kronik farenjitte bakteriyel ya da viral enfeksiyon neden olabileceği gibi, daha çok hava kirliliği, tozlu ve dumanlı ortamlara maruz kalma, sigara dumanı gibi boğazı tahriş edici olayalar en önemli etkendir.

   – Farenjit virüslerden veya kirli havaya maruz kalmaya, allerji yapan herhangi bir nedene maruz kalmaya bağlı ise antibiyotik tedavisi gereksizdir. Antibiyotik sadece bakteriyel farenjit tedavisinde fayda sağlar.

   Sizdeki durum kronik farenjit olabilir. Kronik farenjitte tedavi oldukça uzun sürer. Kronik farenjitte hem tedavide hemde hastanın dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Tedavinin tam belirlenmesi için kronik farenjite neden olan faktör ortaya çıkarılmalı ve etken bulunur ise önce etkenin tedavisi yapılmalıdır. Kronik farenjitte antibiyotik tedavileri çok fazla işe yaramaz. Alerjiye neden olan faktör burun eti, burun eğriliği, sinüzit (sinüserin iltihabı), reflü hastalığı, geniz eti, bademcik büyümesi gibi etkenler ise önce bunların tedavisi yapılmalıdır.

   – Eğer bu durum için iyi bir araştırma yapılmamış ise sizin mutlaka üniversite hastanesi gibi araştırma bölümü olan hastanelerde alerji immünoloji bölümüne baş vurmanızda ve burada detaylı bir araştırma yapılmasında fayda var. Boş boş antibiyotik kullanmak sizi daha çok hasta edebilir. Ayrıca uzun süre gereksiz antibiyotik kullanımı mide reflüsünü arttırarak sizin yaşadığınız şikayetlerin benzerini yaşatan ”Barret özofagus” denilen bir yemek borusu rahatsızlığına neden olabilir. Bu tür durumlarda en doğrusu çok vakit alsa da, araştırma yapılmasıdır. Tekrar geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

   • Avatar

    Dilsat

    18 Ocak 2016 at 17:48

    Tesekkurler…

 33. Avatar

  dilek

  22 Ocak 2016 at 08:35

  hocam saygılar 38 yaşında bayanım benim sorunum yaklaşık 4aydır geniz akıntısından dolayı öksürüğüm var sigarada kullanıyorum hocam özellikle bu öksürük sabahları kalkınca beni çok zorluyor ama geceleri hiç öksürmüyorum sabahları zorlanmamda balgamı sökerken hocam çıkartamıyorum da mide bulantısı oluyor sökerken ama sök semde tekrar yutuyorum KBB doktoruna gittim polip oluşmuş ameliyat dedi başka doktora gittim ameliyata gerek yok dedi ciğer filmi çektirdim temiz çıktı ne yapacağımı şaşırdım hocam

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Ocak 2016 at 18:09

   Öncelikle geçmiş olsun. Burun polipleri yerleşim yerlerine göre farklı değerlendirilir ve farklı isimlendirilir. Burun polipleri tedavisinde iki seçenek vardır ilaç tedavisi ve cerrahi tedavidir. Polip’in köken aldığı kısma göre cerrahi tedavi cerrahın deneyimi de iyi olur ise bazen polip’in alınması daha iyi tedavi seçeneği olabilir. Fakat bazı polipler yerleşim yerlerine göre tekrarlayabilir. Yani doğru tedavinin hangisi olacağı polip’in yerleşim yerine ve boyutuna göre değişebilir. Uzman bir KBB muayenesi gerekebilir. Geniz akıntısı polipten dolayı olur. Balgam çıkarma ise hem geniz akıntısından hemde sigara kullanımından dolayı olur. Yani polip alınsa bile balgam şikayetinden kurtulmak için en iyisi sigarayı bırakmaya çalışmak olur. Tekrar geçmiş olsun.

 34. Avatar

  Deniz

  26 Ocak 2016 at 10:06

  Merhabalar eşim grip oldu doktora gittim doktor ilaçlar verdi kullanıldı ilaçlar düzenli olarak grip atlatıldı yalnız baş ağrısı oluyor sürekli bi şey yokken birden baş ağrısı oluyor son 2 gündür de kuru öksürük ve balgam atmaya başladı ne yapmamız gerekir.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Ocak 2016 at 12:35

   – Öncelikle geçmiş olsun. Grip bazen atlatılsa bile tekrarlayan bir hastalıktır. Grip enfeksiyonu bronşları da etkiledi ise bronşit (bronş iltihabı) olmuş olabilir. Balgam çıkarma ve kuru öksürük gripten sonra boronşların etkilenmesi sonucu olabilir. Gribal enfeksiyonlar sinüsleri de etkiler; buna bağlı olarak sinüzit (sinüslerin iltihabı) oluşur ve bu nedenle de baş ağrısı olur.

   – Grip döneminde burun akıntısı nedeni ile sümkürmek zorunda kalınır ve sümkürmek burun içindeki mikropları sinüslere veya genize taşır ve bunlara bağlı olarak sinüzit oluşur ve sinüzite bağlı olarak da geniz akıntısı başlar. Geniz akıntısı nedeni ile de balgam çıkarma olabilir. Yani grip veya nezle olduğunda bu durum kısır döngüye girer. Tekrar bir KBB uzmanına baş vurmakta fayda var. Tekrar geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 35. Avatar

  Esra

  31 Ocak 2016 at 11:48

  Merhabalar,
  1 ay 1 hafta oncesinde ust solunum enfeksiyonum vardi. Bi ara duzeldim gibi oldu sonra tekrardan grip oldum.sonra yine iyi olmustum.simdilerde tekrardan grip oldum.ve bu sure zarfinda gecmeyen bi balgam var.sari yesil tonlarinda kati kivamda oluyor. Hasta olmadan once sigara kullaniyordum ama bir ayi gecti hic icmiyorum.acaba hala onun etkisi mi yoksa gripten dolayi mi ? Bu kadar uzun surebilir mi bu durum bi turlu kendime gelemedim.iki kez KBB ve enfoksiyon uzmanina gittim.test yaptirdim.kanda herhangibir sey cikmadi. Bir de damagimda kucuk kucuk kabarciklar var.KBB’a gittim bunun icin bunlar tat alma tomurcuklari dedi ama bu hastaliktan da once farkettim bi seydi acaba sigara kullanima bagli olarak mi diye dusundum ama baska kisilerin damagina baktigimda baya geride goruyorum benim daha gorunurde.acaba bunun sebebi ne olabilir ?

  Bir de iki gundur bas agrisi cekiyorum.bunun yaninda kulak cinlamasi,halsizlik ve uyku hali var surekli.gripten dolayi olabilir mi tum bunlar ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Ocak 2016 at 12:58

   – Öncelikle çok geçmiş olsun. Grip tekrar ettiğinde bazen uzun sürebilmektedir. Üst solunum yolu enfeksiyonuna bağlı sarı-yeşil balgam çıkarma görülebilir. Sigara kullanımı nedeni ile sigara içmeseniz bile sigaranın etkisi uzun yıllar içinizde kalır. Üst solunum yolu enfeksiyonuna bağlı bronşit (bronş iltihabı) gibi bir durum da gelişmiş olabilir veya enfeksiyon akciğerlere kadar etkilemiş ve zatürre (akciğer iltihabı) oluşmuş olabilir. Bademcikler iltihaplanmış ve iyileşmemiş olabilir.

   – Baş ağrısı, kulak çınlaması enfeksiyonun orta kulak iltihabına dönüşmüş olmasından kaynaklanabilir. Büyük ihtimalle grip enfeksiyonu geçmemiş. Tat alma tomurcukları dilin gerisinde olabileceği gibi dilin hemen ön tarafında da bulunmaktadır. Tükürük salgısının artması sonucu bu tat alma tomurcukları daha belirgin hale gelebilir veya ağız içi yaralarına bağlı da bu tomurcuklar daha görünür olabilir. Bir göğüs hastalıkları uzmanına baş vurmanızda ve balgam kütürü yapılmasını istemenizde fayda var. Her gün bol ılık su ve 1-2 fincan ıhlamur çayı içmek balgamı ve solunum yolu enfeksiyonunu temizlemek için oldukça faydalıdır. İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 36. Avatar

  Esra

  1 Şubat 2016 at 12:38

  Çok teşekkür ederim. Son bi şey daha sorucam. Sanırım bademciklerim iltihaplanmış çünkü bu sabah kalktığımda yutkunurken falan canım acıyordu hala da öyle.Öksürük falan yok. Dediğim gibi halsizlik, baş ağrısı,seste çatallanma,yutkunma zorluğu,balgam hali, kas ağrılarım var. Dünden beri ateş hali de vardı. Dün biraz terledim iyi gelmişti tekrardan başladı bugün. Bir de ben bu hastalık süreci boyunca çok fazla nurofen falan kullandım. Yaklaşık bir iki haftadır kullanmıyordum ama dün tekrardan başladım. Herhangibir zararı olur mu acaba karaciğere ? Antibiyotik kullanımına başlamam şart mı? Ya da öncesinde bi doktora gitmek daha mı mantıklı olur? Gidersem de göğüs hastaklıkları uzmanına mı görüneyim? Tekrardan teşekkürler…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Şubat 2016 at 22:02

   Tekrar geçmiş olsun. enfeksiyon bakteriyel bir enfeksiyon olmalı. Bakteri bronşlara, akciğere geçmiş olabilir Bu nedenle de tekrarlıyor olabilir. Ayrıca doktor vermeden grip için nörofen kullanmak doğru olmaz. Ayrıca grip ilaçları reflü ve kalp çarpıntısına neden olabilir. Göğüs hastalıkları uzmanına veya KBB uzmanına tekrar gitmenizde ve balgam kültürü ya da boğaz kültürü yapılmasını istemende fayda var.

 37. Avatar

  Ayşegül

  2 Şubat 2016 at 10:12

  merhabalar hocam,

  so zamanlarda herhangi bir üst yada alt solunum yolu enfeksiyon geçirmedim. Ancak özellikle evde burnum sürekli kuru. Bunun dışında herhangi bir öksürük hırıltı şiyatim de yok ancak sabahları uyanınca son 1-2 haftadır bogazımda balgam oluşuyor, ve balgamı atmak istediğimde içinde kırmızı-kahverengi lekeler var. Endişelenmeli miyim. Burnumu temizlerken de kanlı çıktı olabiliyor.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Şubat 2016 at 13:33

   – Merhabalar, sabahları kahverengi balgam çıkarma sigara kullananlarda veya sigara dumanı gibi kirli hava şartlarına veya tozlu, dumanlı, alerji yapabilecek iş yeri şartlarına maruz kalanlarda görülebilir. Burun polipleri veya geniz eti, burun kemiğinde eğrilik var ise bunlara bağlı geniz akıntısı olur ve geniz akıntısına bağlı balgam şikayeti olabilir. Yine bunlara bağlı burnu temizlerken kan gelebilir.

   – Bazı ilaçların kullanımına bağlı burun polipleri gelişebilir. Sinüzit (sinüslerin iltihabı) nedeni ile geniz akıntısı ve buna bağlı balgam oluşabilir. Reflü hastalığına bağlı geniz akıntısı ve buna bağlı balgam hissi oluşabilir. Mide yanması, mide ekşimesi, yenilen bazı gıdaların midenizde ağrı yapması, geğirme, boğaz içine acı su gelmesi gibi şikayetleriniz de var ise reflü olma ihtimali yüksektir ve buna bağlı geniz akıntısı ve balgam hissi ve balgam çıkarma olabilir. Alerjik bazı sorunlarda da geniz akıntısı ve balgam hissi meydana gelebilir. Bir KBB uzmanına gitmenizde fayda var. Buradan sonuç alınamaz ise gastroloji bölümüne gitmek gerekebilir. İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 38. Avatar

  Serap

  4 Şubat 2016 at 19:05

  Merhabalar hocam ben 2ay önce grip olmuştum doktora gittim antibiyotik verdi kullandım ayrıca sigarada kullanıyorum faranşit olduğumu söyledi ama 2 aydır beyaz renkte köpüklü sürekli balgam çıkartıyorum çalıştığım içinde cok rahatsız oluyorum ne yapabilirim ve sebebi nedir hocam Tşk ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Şubat 2016 at 12:06

   – Öncelikle geçmiş olsun. Farenjit boğazın farenks bölgesinin iltihabı olarak tanımlanır. Farenjit nedeni ile uzun süren balgamlı öksürük olması noarmaldir. Farenjit kronikleşebilir ve yeniden yeniden oluşabilir. Sigara kulanan kişilerde farenjit biraz daha ağır seyredebilir. Farenjit gelişmiş hastalar tedavi sürecinde acı, ekşi ve sigara gibi tahriş edici maddelerden uzak durması gereklidir.

   – Farenjit enfeksiyona bağlı gelişmiş ise bu enfeksiyon akciğerleri ya da bronşları etkilemiş olabilir ve akciğer ödemi oluşumunda, zatürre oluşumunda şeffaf köpüklü balgam görülebilir. Bir göğüs hastalıkları uzmanına gitmenizde ve bir balgam kültürü yapılmasında ve akciğer filmi çekilmesinde fayda var. Bu arada sigara kullanımına ara vermek ya da mümkün ise bırakmak ve bol ılık su içmek de fayda var. Tekrar geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 39. Avatar

  Genc

  4 Şubat 2016 at 22:28

  Hocam ben yaklasik 10 gun once soguk alginligi gecirdim ve balgamli oksuruk vardi doktor ilac yazdi ve diger butun belirtilerim gecti ancak oksuruk ve balgam ara ara tekrarladi ve 2 gundur de balgamimda kan goruyorum asiri bogaz zorlanmasindan mi acaba hatta iyice tedirgin olup oksurugum olmasa bile lavaboya gidip oksuruyorum kendi kendime kan gelecek mi diye sebebi nedir acaba bademciklerim de alindi 3 yasimda astim bronsitten dolayi.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Şubat 2016 at 15:41

   Öncelikle geçmiş olsun. Balgam çıkarma ve öksürük solunum yolu enfeksiyonlarından sonra en geç geçen şikayetlerdendir. Balgamında kan görmen boğazında tahriş olabileceği için de olabilir veya enfeksiyon alt solunum yollarına inmiş ise akciğerler ve bronşlar etkilenmiş olabilir ve bu nedenle de kalnlı balgam görülebilir. Her seferinde zorla öksürmek boğazı tahriş eder ve boğazdan ağıza kan gelebilir. Bu nedenle bunu yapmamak önemli. Fakat bu durum devam eder ise bir göğüs hastalıkları uzmanına görünmek faydalı olur; çünkü akciğerler etkilendi ise zatürre gelişmiş veya akciğer ödemi oluşmuş olabilir. Bronşit (bronşarın iltihabı) gibi bir durum da olabilir. Bol ılık su içmek, sigara kullanımı var ise bırakmak, ıhlamur çayı içmek faydalı olur. Her şeyi sıcak ve soğuk içmemek ve yememek (ılık beslenmek) boğazarda oluşan tahrişin daha çabuk iyileşmesinde faydalı olur. Tekrar geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 40. Avatar

  Nalçacılılar

  5 Şubat 2016 at 08:28

  Hocam Merhabalar iyi günler kolay gelsin öncelikle sikilmadan usanmadan tüm milletimizin sorularina cevap verdigin için teşekkür ederim.. Ben verdiginiz cevaplarin hepsini okudum kendi sorunumu bulamayinca bir soruda ben sormak istedim.. Sadece ama sadece hasta oldugumda grip veya bogaz agrisi gibi sorunlarimda sadece sabah uyandigimda burnum tikanik oluyor burnumdaki şeyi cikardigimda balgam gibi değil et gibi yumuşak bir doku geliyor kahverengi renkte sebebi ne olabilir.. ( sigara kullanıyorum)

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Şubat 2016 at 22:11

   Öncelikle geçmiş olsun. Grip olması durumunda burun tıkanması olması normaldir. Sabahları sürekli burun tıkanıklığı yaşanıyor ise bu durum alerjik olabilir. Bu gibi durumlarda yatak odasına buhar makinesi konulabilir. Bunun yanı sıra sigara kullanımına bağlı burun tıkanıklığı olabilir. Kahverengi bir pıhtı gelmesi de sigara kullanımına bağlı olabilir. Saman nezlesi gibi alerjik sorunu olanlara sigara daha fazla zarar verir. Eğer geniz eti, burun kemiğinde eğriiik var ise bunlara bağlı ağzı açarak uyumak sabahları burun tıkanıklığına neden olabilir. En doğrusu bir KBB uzmanına gitmek ve gereken tetkiklerin yapılması olur. Buradan bir sonuç alınmaz ise araştırma hastanelerinde bulunan alerji immünoloji bölümünde bu durumun araştırılması da gerekebilir. İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 41. Avatar

  Emre

  7 Şubat 2016 at 18:02

  Hocam merhabalar ben size geniz akintısı için yazmıştım sizin dediklerini le ilgili herşeyi yaptım kulak burun boğaza göründüm notta 10 mg verdi pant 40 mg verdi ve flixonase verdi genizimden şikayetçiydi fakat endoskopik baktı genize kadar gitti ekrandan gordum fakat bisey yoktu ben balgamımı çıkaramıyorum boğazında bitiyor gırtlağımın arkasında çıkardığım beyaz köpüklü balgam ve çok zor bi türlü rahatlama olmadı bende yediğim boğazıma yapışıyor kusuyorum çıkmıyor napmam gerekiyor delirmek üzreyim yardım ederseniz çok sevinirim 🙁

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Şubat 2016 at 14:49

   Tekrar geçmiş olsun. KBB uzmanına gitiğinize ve herhangi bir şey çıkmadığına göre bir gastroloji uzmanına gitmenizde fayda var. Örneğin akalazya olarak bilinene bir yemek borusu hastalığında yemek artıkları yemek borusunda birikerek bu tür şikayetlere neden olabilir. Barret özofagus olarak adlandırılan yemek borusu hastalığında da boğazda sürekli yapışan bir şey varmış hissi yaşanabilir. Berret özofagus genellikle reflü hastalığına bağlı gelişir. Birçok ilaç kullanmışsın bu ilaçlar reflüye neden olmuş olabilir. Bu nedenle bir gastroloji uzmanına gitmende fayda var. Geçmesi dileğiyle.

 42. Avatar

  Ali

  8 Şubat 2016 at 00:41

  Hocam merhaba ,

  Gecen mayista manisa da acemi birligo yaptim. Geldigimde ust solunum yolu enfelsiyonu vardi 2 gun ilac kullandm kibrisa usta birligine gittim orda hic balgam yoktu sabahlari yalniz 4 ay boyunca 4 5 kere nefes darligi yasadim daha sonra istanbula geldim bu sefer balgam oluyor sabahlari oksuruk yok sigara kullanmadim hoc 3 ay oldu 1 kere nefes daralmasi oldu 24 yasindayim. Cok tesekkur ederim hocam

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Şubat 2016 at 17:24

   Öncelikle geçmiş olsun. Hava değişimine bağlı alerjik astım ya da alerjik rinit, alerjik geniz akıntısı gibi bir durum söz konusu olabilir ve balgam çıkarma ve balgam oluşması bu durumlara bağlı olabilir. İstanbul’da hava kirliliğine bağlı da olabilir. Özellikle kış mevsimlerinde alerjik astım sorunu olanlarda nemli ve sisli hava balgam hissine oluşur. Göğüs hastalıkları uzmanına ya da KBB uzmanına bir muayene olmanızda fayda var. Tekrar geçmiş olsun.

 43. Avatar

  filiz

  9 Şubat 2016 at 10:28

  Merhaba.cok kötü bir grip gecirdim ates sıtma vücut ağrısı halsizlik buna eşlik etti.ve hem ağızdan hemde burundan sarı yesil gibi yogun balgam çıkardım ve hastalığım hafİflemesine rağmen bu devam ediyor. Bir kaç gündür kaşlarımın üzeri ağrıyor ve elleyince canım acıyor sizce bu balgam ne kadar sürer ne yapmalıyım?bu alnımdaki ve başımdaki ağrı sinüzit göstergesi midir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Şubat 2016 at 14:28

   Geçmiş olsun. Grip için bir tedavi görmemişseniz grip bakteriyel ise üst solunum yollarına ya da alt solunum yollarına bulaşmış olabilir. Kaş üzerinde ve alın bölgesinde ağrı genellikle migren nedeni ile ya da sinüzit (sinüslerin iltihabı) nedeni ile olabilir. Siz yakın zamanda grip geçirdiğinize göre sinüzit olma ihtimali daha fazladır. Sinüzit nedeni ile geniz akıntısı başlamış ise buna bağlı balgam çıkarma görülebilir. Sinüzit tedavi edilmez ise kronikleşebilir ve sürekli tekrarlayabilir. İyi bir KBB uzmanına gitmenizde fayda var. Tekrar geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

   • Avatar

    filiz

    10 Şubat 2016 at 09:29

    çok teşekkür ederim ilginiz için.Evet dediğiniz gibi geniz akıntısı da oluştu. Bugün hemen gidicem inşallah sizin gibi iyi bir doktor çıkar karşıma.Tekrar teşekkür edrim…

 44. Avatar

  Irem

  9 Şubat 2016 at 14:11

  Merhaba, dort gundur bademcik iltihabi problemi yasiyorum amoklavin kullaniyordum pazartesi gunu tekrar doktora gittim ve saf penisilin verdi hap seklinde. Spray istedim ama tuzlu su ile gargara yapmami soyledi. Cok agrim var yaklasik 12 tane 250 mg doz penisilin kullandim pek bi etkisini goremedim. Doktor uc gunu bulur dedi dun geceden veri yesil renkli balgam cikariyorum cok fazla. Bu iltihabin bu yolla atildigi anlamina mi gelir ve iyilesmem ne kadat surer.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Şubat 2016 at 12:02

   – Öncelikle geçmiş olsun. Bademcik iltihabı (tonsillit) hastalığında tedavi etken olan mikrobun gücüne ve hastanın vücut direncine bağlı olarak değişebilmektedir. Doktora baş vurmakta gecikildiğinde durum daha da şiddetlenebilir. Doktorun verdiği antibiyotikleri saati saatine düzenli ve tamamını kullanmak önemli. Yarım bırakılır ya da düzenli kullanılmaz ise bakteri daha da güçlenerek başka komplikasyonlara sebep olabilir.

   – Balgam çıkarma, hastalıktan bronşlar da etkilenmiş ise bu nedenle olabilir ve bu normaldir. Mikrop akciğerlere de yayılmış ve akciğer iltihabı da gelişmiş olabilir ve buna bağlı olarak da balgam çıkarma olur. İlaçlarını bitirene kadar düzenli kullanman önemli. Hastalık ilaçlara rağmen geçmez ise tekrar doktora gitmende fayda var. Bu arada düzenli beslenerek ve meyve tüketmeyi özen göstererek vücut direncini de yükseltmek gerekir. Hastalık azalana kadar istirahat etmek ve boğaz bölgesini sıcak tutmak gerekir. Bol ılık su ve günde 1-2 fincan ıhlamur çayı içmek ve ıhlamur çayının içine 4-5 adet ayva çekirdeği koymak balgamın daha çabuk geçmesinde faydalı olur. Tekrar geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 45. Avatar

  Mehmet akpinar

  9 Şubat 2016 at 19:57

  Hocam kolay gelsin.Ben 5 ay önce ayağım kayıp klozetin üstüne burnumu carptim.burnum egrildi.aynı gun doktora gittim eliyle dogruttu.şimdi hafif eğri duruyor.fakat esas sorum 3 -4 aydır,özellikle sabahları genzimi temizlemek için balgami ağzımdan atıyorum çoğunluk kan oluyor.ilerleyen saatlerde ise azalıyor.sebebi ne olabilir.sigara icmiyorum ,astım var,sinuslerden de şikayetçiyim.şimdiden tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Şubat 2016 at 12:12

   Çok geçmiş olsun. Burun eğriliğine bağlı geniz akıntısı olabilir ve buna bağlı balgam oluşabilir. Sinüzitler iltihaplanmış ise hem baş ağrıları hemde geniz akıntısı olur ve yine buna bağlı balgam çıkarma olabilir. Astım hastalığı var ise buna bağlı balgam çıkarma olur. Ancak kanlı balgam çıkarma burunda düşmeye bağlı damarlarda çatlak oluşmuş ise buna bağlı olabilir. Astım hastası olduğunuz kesin ise bu hastalığa bağlı akciğerler veya bronşlar etkilenmiş olabilir ve kanlı balgam çıkarma olabilir. Düştükten sonra tomografi veya emar filmi gerekebilirdi; çünkü içeriden bir yaralanma olup olmadığı da önemli. Bir KBB uzmanına tekrar gitmeniz önemli. Buradan bir sonuç alınmaz ise göğüs hastalıkları veya nöroloji uzmanına gitmek de gerekebilir. İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 46. Avatar

  SERPİL AKBAY

  12 Şubat 2016 at 16:38

  HOCAM MERHABA…ÜÇ AY ÖNCE AĞIR BİR SOĞUK ALGINLIĞI ENFEKSİYONU GEÇİRDİM.BU DÖNEMDE GENİZ AKINTISIYLA BİRLİKTE BALGAM ÇIKARMAYA BAŞLADIM.BALGAM RENGİ KÖPÜKLÜ BEYAZ BALGAM İÇİNDE ÇOK AZ MİKTARDA AÇIK YEŞİL,SARI,KAHVERENGİ,GRİ(BALGAMIN BİR KISMI) ŞEKLİNDEYDİ.GENİZ AKINTIM HALA DEVAM EDİYOR. BALGAM GÜN GEÇTİKÇE AZALSA DA ÖZELLİKLE SABAHLARI HALA BEYAZ KÖPÜKLÜ BALGAM ÇIKARMAYA DEVAM EDİYORUM.BU ARADA MAALESEF SİGARA İÇİYORUM.DOKTORA GİTTİM.RÖNTGEN ÇEKİLDİ. TEMİZ ÇIKTI.BUGÜN KÖPÜKLÜ BEYAZ BALGAMIN İÇİNDE KAHVERENGİ BALGAM(KÜÇÜK BİR MİKTAR) ÇIKARDIM.İLGİNİZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Şubat 2016 at 21:44

   Öncelikle geçmiş olsun. Solunum yolu enfeksiyonlarından sonra akiğerler ve bronşlar etkilenmiş olabilir. Sabahları kahverengi balgam çıkarma sigara içenlerde çok sık görülen bir durumdur. özellikle solunum yolu enfeksiyonları sonrası sigara içenlerde hastalık çok kolay geçmez. Eğer soğuk algınlığı için tedavi görmemişseniz enfeksiyon bronşları, sinüsleri etkilemiş olabilir. Geniz akıntısı sinüzit (sinüslerin iltihabı) nedeni ile olabilir ve geniz akıntısına bağlı balgam çıkarma olabilir. Sarı-yeşil balgam solunum yollarında enfeksiyonun varlığını sürdüğüne işaret edebilir. Bu nedenle bir de KBB hastalıkları uzmanına gitmenizde fayda var. Bol ılık su ve her gün 1-2 finan ıhlamur çayı içmek faydalı olur. Sigarayı bırakmak çok daha iyi olur. Tekrar geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 47. Avatar

  Adsız

  12 Şubat 2016 at 16:43

  Merhabalar şeffaf ve aşırı balgam neden olur

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Şubat 2016 at 21:31

   Önelikle geçmiş olsun. Balgam çıkarmaya neden olan birçok alt ve üst solunum yolu enfeksiyonları ve alt ve üst solunum yolu hastalıkları vardır. Bol miktarda balgam çıkarma genellikle bronşektazi denilen bir bronş hastalığında görülebileseği gibi, bronkoalveoler karsinomda da görülebilir. Şeffaf yapışkan balgam genellikle astım hastalığında görülür ve hasta balgamı çıkarmakta zorlanır ve balbam çıktığında rahatlar. En iyisi bir göğüs hastalıkları uzmanına baş vurmanız ve gereken tetkiklerin yapılmasıdır. İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

   • Avatar

    Çağla

    12 Şubat 2016 at 23:49

    Hocam Merhaba, babam yaklaşık iki ay önce çok öksürüyordu doktora gittik akciğer filmi çekildi ve kan tahlili yapıldı akut bronsitin kronik bronsite dönüşmeye baslandigi söylendi daha sonra kontrole gidince solunum testi yapıldı ve herhangi bir sorun çıkmadı. Bir buçuk ay öncede sigarayı bıraktıkti suan öksürük şikayeti olmadan rahat bi şekilde sarı veya şeffaf renkte balgam atıyor bu durum sigarayı bıraktığı için mi kaynaklanıyor yoksa bronsiti tam tedavi edilememiş olabilir mi ilginiz için şimdiden teşekkür ederim

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     13 Şubat 2016 at 12:09

     – Öncelikle geçmiş olsun. Balgam çıkarma normalde de sigara içenlerde çok sık görülen bir durumdur. Sigarayı bıraktıktan sonra sigaranın etkisi yıllarca sürebilir. Sarı – yeşil balgam akut veya kronik bronşitte (bronşların iltihabında) görülen bir durumdur. Enfeksiyon bakteriyel ise akciğerlere kadar ulaşmış ve akciğerlerde de enfeksiyon gelişmiş olabilir. Antibiyotik tedavisi düzenli kullanılmamış ise bakteriler daha çok ürer ve tedavi işe yaramaz.

     – Düzenli kullanım denildiğinde akşam, sabah deniliyor diye bir akşam bir sabah saati takip etmeden içilmekte ve bu tedavi çok faydalı olmamaktadır. Antibiyotiklerin saat araları yarım saat bile oynadığında ilacın bakteri ile savaşı etkilenir ve bakteriler güçlenerek varlığını sürdürmeye devam eder. Antibiyotikler diğer ilaçlar gibi yarım saat ile ne olacakmış demeye gelmez. Balgam devam eder ise bir KBB uzmanına gitmenizde fayda var. Tekrar geçmiş olsun.

 48. Avatar

  Tuğba secan

  15 Şubat 2016 at 22:06

  Iyi akşamlar hocam kolay gelsin babam aralık ayında anjiyo oldu bir tane damardan ancak daha sonra bronşit ve arkasından akciğer iltihabı oluştu akciğerleri ödem topladı 10 gün hastanede kaldı ve daha sonra akciğer rontgenleri temiz çıktığı için taburcu oldu şimdi daha iyi antibiyotik tedavisi de uygulandı ancak benim sorum sürekli balgam çıkarıyor bu ne kadar süre devam eder ve nasıl beslenmesi gerekir akciğer ne kadar sürede kendini yeniler 3 ay önce de sigarayı bıraktı

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Şubat 2016 at 13:50

   – Öncelikle geçmiş olsun. Anjiyo, kalbi besleyen koroner damarların görüntülenmesi işlemi olarak tanımlanabilir. Görüntüleme sırasında tıkalı olan damar var ise o damara stent yerleştirme işlemi de yapılır. İşlem sonrası bünye zayıfladığı için enfeksiyonel hastalıklara karşı hassaslık da artar. Koroner arter hastalığı nedeni ile de akciğer ödemi oluşabilir. Balgam çıkarma bronşitte, akciğer ödeminde çok sık görülen bir durumdur. Balgam çıkarma daha önceden sigara kullandığı için de uzun sürebilir. Akciğerler kendini yenilese de sigaranın etkisi yıllarca sürebilir.

   – Koroner anjiyo sırasında stent takılmış ise sağlıklı beslenme şekline özen gösterilmesi gerekir. Kepeki ekmek, az yağlı ve az tuzlu hafif sebze yemekleri, bitkisel yağların kullanılması, yemeklerin kendi suyunda pişirilmesi, sigara dumanına maruz kalınmaması, alkolden uzak durulması, her öğünde sebze yemeğinin olması, kilo almından kaçınma, içeriğinde ne olduğu bilinmeyen hazır gıdaların yenilmemesi, yağlı etlerin, sakatatların yenmemesi, yağlı balıkların yenmemesi, krema, tereyağı, pasta tarzı yiyeceklerin yenmemesi gibi beslenme düzeninin oluşturulması faydalı olur. Ayrıca doktoru izin vermiş ise düzenli yürüyüş ve haifif kardiyo egzersizleri yapılması da fayda sağlar. Tekrar geçmiş olsun.

 49. Avatar

  Nez

  16 Şubat 2016 at 13:55

  Merhaba.Ben Bakuden Nez 22 yas.
  2015 yazinda zaturre oldum ben.Tedavi oldum, iyilestim.Fakat son zamanlarda beni cok rahatsiz eden balgamsi sey hec yutkunurken konusurken sanki yapistirici surulmus gibi his birakiyor bogazimda.Hic de cikaramiyorum cikarilacak gibi de degil hani.Cunku az fakat cok yapis-yapis.Sizce ne yapmam gerek?Rontgen cektirmem gerekli mi? Akcigerlerimde iltihaplanma ve s. olabilir mi? Ama bunu da belirteyim ki, son zamanlarda fark ediyorum bunu.Mesela suan bile yazarken hep yutkunmak zorunda kaliyorum.O da ne yutulmuyor ne de cikmiyor 🙁

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Şubat 2016 at 22:07

   Öncelikle çok geçmiş olsun. Zatürre tam tedavi edilmemiş olabilir veya akciğerde ödem olmuş olabilir. Sinüzit (snüslerin itihabı) olmuş olabilir ve buna bağlı geniz akıntısı başlamış ve geniz akıntısına bağlı sürekli yutkunma hissi gelişmiş olabilir. Bunun yanı sıra sigara kullanımı da var ise sigaraya bağlı da yapışkan balgam olabilir. O dönemde antibiyotik kullanmışsanız midenizde reflü hastalığı başlamış olabilir ve buna bağlı geniz akıntısı ve yapış yapış balgam hissi olabilir. Öncelikle sinüslerin iltihabının incelenmesi için bir KBB uzmanına gitmenizde fayda var. Buradan bir sonuç alınmaz ise göğüs hastalıkları uzmanına ya da gastroentroloji uzmanına gitmeniz gerekebilir. Bu durum alerjik de olabilir. Bu arada bol ılık su içmeniz ve günde 1-2 fincan ıhlamur çayı içmeniz faydalı olur. Tekrar geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 50. Avatar

  Merve

  17 Şubat 2016 at 10:45

  Merhaba benim uzun süredir boğazım yapış yapış durumda fakat kusuyorum çıkmıyor kendi cabamla korkuyorum çıkıyor ama hala tıkalı gibi yemeği rahat yiyemiyorum midemde reflu gibi bisey olduğunu sanmiyorum kırk yılda bir midem aktarılıyor bi ağrı yok midemde doktora gittim bronsitin hafif var dedi ve ben yaklaşık 7 ay önce sigarayı bıraktım benim balgam olunca büyük sorun oluyor kurtulması çok güç yemek yemem azaldı oksuremiyorum bile kussam dahi de çıkmıyor benim ne yapmam lazım bir suru antibiyotik balgam söktürücü vs kullandım burundan bi ameliyat olmuştum sinüzit ve eğrilik ondan öncede boyleydi gene aynı zorla öksürmeye çalışıyorum içinde yapış yapış bir balgam oynuyor ciktigida yok yediklerim mideme rahat gidiyor sanırım ama bataklık gibi soluk borumust genizim sisti alerji ilacı kullandım ufak bir rahatlama dahi yapmadı geçen gün idrardan aşırı iltahap mi balgamısı birlesyler çıkardım fakat su göğsündeki ve girtlagimdaki balgam bi turlu çözülmüyor evimizde nem yok kuruluğuna mi kuruyor bilmiyorum bol sıvı tuketmeme rağmen bir türlü ne yaptiysam rahatlayamadim emar da vücudumun taranması sizce iyi olur mu tukurugumde fazka fakat agzim kuruyor gibi oluyor anlayamadım enfeksiyon yada alerji yada bi farklı şey mi yardımcı olursanız çok sevinirim..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Şubat 2016 at 23:07

   – Öncelikle çok geçmiş olsun. Birçok sorun olduğunu ifade etmişsiniz. Midenizde reflü olmayabilir; ancak gastrit, helikobakter plori denilen bir bakteri olabilir. Mide ağrısı olmayabilir, fakat siz farketmeden genizden akıntı yaparak bu hisleri yaratabilir. Bronşit (bronşların iltihabı) kronik hal alabilir ve tekrar tekrar sorunlara yol açabilir. Burun eğriliği ameliyat ile düzelmiştir; ancak sinüzit (sinüslerin iltihabı) kronikleşerek yıllarca tekrarlayabilir. Ayrıca sigaranın etkisi yıllarca sürebilir.

   – Birçok antibiyotik ve alerji ilaçları kullandığınızı söylemektesiniz bu ilaçlar bağırsaklardaki iyi bakterileri öldürerek yerine mantarları bırakabilir. Ayrıca bu durum yemek borusu ile ilgili bir problem olabilir. Bir gastroentroloji uzmanına da görünmenizde fayda var ve bir endoskopi yapılması gerekebilir veya bir araştırma hastanesinde bu durumun araştırılması gerekebilir. İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 51. Avatar

  Enes H.

  19 Şubat 2016 at 02:39

  Iyi aksamlar. 20 yasindayim ve yaklasik 5-6 senedir gunde 10 ila 15 arasi sigara kullaniyorum midemde reflu var sinuzitim var ve cok uzun zamandir her sabah bogazimda asiri balga birikmesi ile uyaniyorum yutkunamiyorum bile cok dolu oluyor yani yutmak istesem yutabilirim ama yutmuyorum. Balgami cok zor ugrasarak cikariyorum genellikle ilk cikanlarin renkleri sari yesil ve girtlaktan disariya kadar uzayan bicimde oluyor sonradan cikanlarin ki beyaz oluyor.sabah uyaninca ilk isim balgami cikarmak oluyor. Uyandiktan 10 dk sonra tekrar balgam cikarma ihtiyaci hissediyorum ve bu sefer buyuk olcekli seffaf balgam cikariyorum. Bu sorunun tamamen giderilmesi icin nasil tedavi yontemleri vardir ya da gercekten tamamen giderilir mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Şubat 2016 at 12:16

   – Öncelikle geçmiş olsun. Balgam çıkarma sigara içenlerde oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır ve bu rahatsızlık genellikle herhangi bir sorun olmasa da sigara içenlerde normaldir. Sinüzit (sinüslerin iltihabı) belliki kronikleşmiş. Kronik snüzit sık sık tekrarlar ve geniz akıntısına neden olur. Geniz akıntısı nedeni ile boğazda sürekli yutkunma hissi ve balgam hissi olur. Bunun yanına birde sigara kullanımı eklenir ise balgam daha koyu ve daha rahatsız edici olur.

   – Reflü hastalığı nedeni ile geniz akıntısı olur ve bu durumda da boğazda takılma hissi, yapışıklık hissi ve yutkunma zorluğu olabilir. Reflü hastalığını şiddetlendiren bazı faktörler vardır. Bunlardan ilki sigara, alkol, kola, gazoz, aşırı çay ve kahve, çikolata ve bisküvi ve gofret tarzı besinler, acı, ekşi, baharatlar, aşırı yağlı beslenme, aşırı hazır gıda tüketme, yemek yedikten sonra en az 2 saat geçmeden yatma ve uzanma gibi faktörler reflü hastalığını şiddetlendirir. Bu nedenle bu tür beslenme ve yaşam tarzına dikkat etmek gerekir. Bol ılık su içmek, günde 1-2 fincan ıhlamur çayı içmek faydalı olabilir ki, sigara tek başına hasta etmeye yeter.

   – Sarı-yeşil renkte (pürülan) balgam genellikle alt solunum yolu enfeksiyonlarında da görülür. Kaya suyu niteliğinde, içinde zarımsı yapılar bulunan balgam hidatik kist ve bu kistin patlaması sonucu görülebilir. Beyaz, yapışkan balgam (mukoid) astım hastalığı, KOAH hastalığı ve alt solunum yolu enfeksiyonlarında görülebilir. Yani diğer sorunlarının yanı sıra akciğerlerde ya da bronşları ilgilendiren bir enfeksiyon durumu da olabilir. Bir göğüs hastalıkları uzmanına görünmenizde fayda var. Tekrar geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

   • Avatar

    Enes H.

    23 Şubat 2016 at 14:58

    Sagolun cok tesekkurler en kisa doktora gideceğim

 52. Avatar

  tezcan

  24 Şubat 2016 at 07:05

  Hocam günaydın benim ayda bir defa yeşil sert balgam geliyor bu beni çok rahatsız ediyor dışarı atarken boğazımı tıkıyor nefes alamıyorum birde çok kötü kokuyor.sigarayı 9 sene önce bırakmıştım.ne yapmam gerekiyor.teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Şubat 2016 at 21:18

   – Öncelikle geçmiş olsun. Balgam çıkarma uzun yıllar sigara içenlerde çok sık görülen bir durumdur. Sigarayı bırakmış olmanız güzel, anacak sigaranın etkisi yıllarca sürebilir. Sigaranın etkilerinden kurtulmada bol süt, yoğurt yemek, ıhlamur içmek, bol ılık su içmek fayda sağlar.

   – Yeşil renkte balgam çıkarma genellikle solunum yolu enfeksiyonlarında görülebileceği gibi, astım hastalığı ve KOAH hastalığında da görülebilir.

   – Kötü kokulu balgam genellikle akciğer apsesinde görülür. Bu gibi bir durumda diş sağlığının da araştırılması gerekir. Bir göğüs hastalıkları uzmanına gitmekte fayda var. İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

   • Avatar

    tezcan

    29 Şubat 2016 at 15:36

    Teşekkürler hocam Allah razı olsun.

 53. Avatar

  Merve

  25 Şubat 2016 at 13:30

  Hocam merhaba mide ağrım vardı ilk sonra sırtıma vurdu bu ağrı sonradan mide ve sırt ağrım geçti ciğerlerim de ağrı başladı ağzımdan acı su geliyor sürekli ve geğirti geliyor. Ciğerlerim ağrıyınca korktum hemen göğüs hastalıklarına gittim ama bişey cıkmadı. Ara ara öksürük ve balgam da var balgamım da kırmızı nokta halinde kan var ülserle mi alakalı bunlar kanser mi oldum diye cok korkuyorum doktora da gittim ama içim rahatlamıyor sigara kullanmıyorum 21 yaşındayım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Şubat 2016 at 12:45

   – Öncelikle geçmiş olsun. Mide ağrısı, göğüs bölgesinde ağrı hissetme, sırtta ağrı, ağızdan acı su gelmesi, balgam hissi tarif ettiğiniz durum daha çok reflü (midede asit artışı) nedeni ile olma ihtimali daha yüksek. Reflü hastalığı ilerler ve reflüyü azıttaracak beslenme tarzı olduğunda bu şikeyetlere benzer şikayetler görülebilir.

   – Ağıza çok sık acı gelmesi nedeni ile boğaz tahriş olur ve sürekli gıcık hissi başlayabilir. Bu durum astım hastalığına benzer belirtiler de gösteirir. Reflü nedeni ile geniz akıntısı olur ve sürekli boğazda balgam varmış gibi hisler meydana gelebilir. Bunun dışında mide asidinin artması nedeni ile mide ülseri (midede yara) gelişebilir. Kanlı balgam benzeri gelen mukus yemek borusu varis kanaması olabilir. Bu şikayetlerden dolayı öncelikle bir gastroentroloji uzmanına gitmenizde ve gereken tetkiklerin yapılmasında fayda var. İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 54. Avatar

  beril

  26 Şubat 2016 at 10:53

  Günaydın hocam 2 gün önce boğaz ağrısı şikayeti ile doktora gittim 1000 mg antibiyotik ve gribal semptomların tedavisinde kullanılan bir ilaç daha verdi. fakat dünden beri balgamım sarı renkte fakat çok sert yapıda ve kanlı daha önce bronşit geçirmiştim ve alerjik astım başlangıcım da var sizce ne yapmalıyım. teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Şubat 2016 at 20:14

   Öncelikle geçmiş olsun. Yeşil-sarı renkte balgam alt solunum yolu enfeksiyonları nedeni ile olabileceği gibi astım ve KOAH hastalığında da görülebilir. Bahar mevsiminin başlaması ve hava değişiklikleri nedeni ile de alerjik astım alevlenmiş olabilir. Bronşit (bronşların iltihabı) tekrarlamış ise buna bağlı da hafif kanlı balgam gelebilir. Sigara kullanımı var ise balgam şikayeti ve enfeksiyon biraz daha şiddetli olabilir. İlaçları düzenli kullanmaya dikkat etmelisiniz. Özellikle antibiyotik bol su ile saati saatine alınmalıdır. Bol ılık su içmek ve günde 1-2 fincan ıhlamur çayı içmek faydalı olur. İlaçlar bittikten sonra şikayetlerinizde azalma olmaz ise bir göğüs hastalıkları uzmanına gitmeniz gerekebilir. Tekrar geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 55. Avatar

  Merve

  26 Şubat 2016 at 21:35

  Hocam ben daha önce de yazmıştım ciğerlerim sırtım ağrıyor sürekli ağzımdan acı su geliyor diye doktor ülser olabilir dedi. Şimdi de dilim beyazlaştı ve kenarları kesik kesik diş izi gibi bunlarda ülserden mi kaynaklıyordur çok korkuyorum kötü bir hastalığa yakalandım diye babamı da akciğer kanserinden kaybettim psikolojim bozuldu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Şubat 2016 at 13:56

   – Tekrar geçmiş olsun. Acı su gelmesi mide kapakçığının bozulmasından kaynaklanan bir durumdur genellikle. Midenizde ülser demek midede yara demektir ve bu durum reflüye de neden olur. Mide ülserleri genellikle helikobakter plori denen bir bakteri kaynaklı olabileceği gibi yanlış beslenme, yanlış yaşam tarzı, sigara kullanımı, aşırı alkol kullanımı gibi nedenlerden de kaynaklanabilir.

   – Bu durum birazda psikolojik olabilir; ancak iyi bir gastrolojik inceleme yapılması gerekir. Ağız içi yaraları reflü nedeni ile çok sık oluşan bir durumdur. Çünkü mide asidinin yemek borusuna ve ağza kadar gelmesi hem yemek borusu tahrişlerine hemde ağız içi yaralarına neden olmaktadır. Mide asidi önlenmediği sürece ağız yaraları devam eder. Ülser olduğunu söyleyen doktorunuz endoskopik inceleme ile ülserin neden kaynaklandığını da bakması gerekebilir. Size mideniz için bir ilaç vermiştir mutlaka. Fakat asıl etkenin bulunması gerekir. Bu nedenle daha detaylı gastrolojik incelemeler gerekebilir.

   – Bu arada siz beslenmenizi düzenleyebilirsiniz. Örneğin hazır gıdalardan, ketçap, mayonez tarzı gıdalardan, çikolata, bisküvi, gofret tarzı gıdalardan, kola, gazoz, kahve, aşırı çay gibi içeceklerden kesinlikle kaçınmak önemlidir. Sağlıklı besinler ile beslenmeye dikkat etmeli ve her şeyi taze tüketmeye çalışmalısınız. Ağır olmayan sebze yemekleri, baklagilleri az yağlı pişirerek, az ve sık beslenerek, kesinlikle aç kalmayarak, öğünleri düzenleyerek, asitli meyveleri (portakal, mandalin, kivi gibi) biraz azaltarak, her şeyi ılık yiyip içerek, bol su içerek, günlük düzenli yürüyüş veya hafif egzersiz yaparak, yemeklerden sonra en az 2 saat yatmayarak (yatmadan en az 2 saat önce su dışında hiç bir şey yenilip içilmemeli) hem reflüyü ve mide asidini önlemeye çalışabilirsiniz hemde kanserden korunabilirsiniz. Tekrar geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 56. Avatar

  Tolga A.

  27 Şubat 2016 at 10:47

  Merhaba,

  Bundan yaklaşık 1ay önce yemek yutarken takılma ve acı hissi ile doktora başvurdum. Gastroenteroloji uzmanı reflüm olduğunu söyledi ve ilaçlar verdi. Kullandıkça takılma ve yutarken acı hissi çok azaldı. Ama boğazımdaki gıcık ve sanki bademciğimin altında bir balgam var ve çıkaramıyorum hissi geçmedi. Doktorum bunun da reflüye bağlı olduğunu söyledi. Ben yine de bir KBB uzmanına gittim. O da 2 kez ( 15 gün arayla ) kamera ile kontrol etti ve hiçbir problem görmediğini, geniz akıntısına bağlı alerjik bir durum olabileceğini belirtti. Şimdi reflü ilaçlarımın yanında geceleri yatmadan 1 Aerius kullanıyorum 4 gündür ama belirgin bir düzelme olmuş değil. Boğazımın sağ tarafında sanki yapışmış bir balgam var ve çıkaramıyorum gibi hissediyorum. Bazen çıkıyor ama sonra tekrar geri geliyor sanki.

  38 yaşındayım, sigarayı 2 ay önce bıraktım, 120 kg agırlındayım. Evimizde kedi ve köpeklerimiz var, yani evde bolca tüy mevcut 🙂 . Bu problem daha ne kadar sürerse farklı tetkikler yaptırmalıyım, ne önerirsiniz?

  Teşekkürler,

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Şubat 2016 at 19:44

   – Öncelikle geçmiş olsun. Reflüye bağlı yemek borusunda Barret özofagus denilen bir oluşum olabilmekte ve balgam hissi, boğazda kaşınma hissi, tıkanma hissi, yutma zorluğu gibi şikayetlere neden olmaktadır. Barret özofagus genellikle gastroentroloji uzmanın yapacağı endoskopik tetkik ile teşhis edilmektedir. Yine yemek borusunda akalazya denilen yemek borunda yemek artıklarının birikmesi gibi bir sorun oluşmaktadır ve buna bağlı olarak da balgam hissi ve sizde görülen şikayetler olabilir.

   – Alerjik astım gelişmiş olabilir ve buna bağlı balgam hissi ve sizde görülen şikayetler olabilir. Evdeki hayvanların tüyleri nedeni ile sürekli bu hisleri yaşamak mümkün. Ayrıca hem sigara kullanımı, hemde fazla kilolu olmak da reflüyü arttırır. İyi bir gastrolojik değerlendirme yapılması gerekebilir. Yine düzelme olmaz ise alerji immünoloji bölümüne gitmenizde fayda var. Öncelikle evdeki hayvanları uzaklaştırmak, reflü şikayetini azaltmak için beslenme düzeni sağlamak ve fazla kiloyu vermek gibi önlemler almak gerekebilir. Tekrar geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

   • Avatar

    Tolga A.

    1 Mart 2016 at 18:53

    Evdeki hayvanları uzaklaştırmak dışındaki önerilerinizi dikkate alacağım 🙂 . Onlar evlatlarımız ve vazgeçemeyiz.

    Teşekkürler,

 57. Avatar

  ali

  28 Şubat 2016 at 22:26

  Cok tsk ederim Dr. bey ayin 14 dune randevu aldim akcigerlere bakilacak rontgenle ve sonrasinda kolonoskopiye gircem kalin bagirsaga bakilcak ve bogazdan mideye bakilcak . Hocam bu bogazimdaki surekli balgam olmasi falan tam olarak ana kaynagi neresidir bu balgamin insallah yokturda sayet birsey varsa bu kahverengi bazen doku seklinde ete benzeyen bu balgam bu yapilacak kontrollerde gorunurmu ??? Tesekur ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Şubat 2016 at 13:38

   -Yapacakları işleme bağlı bu durum değişebilir. Endoskopik yöntemler farklıdır. Mideye ve yemek borusuna bakılacak olan endoskopi çeşidi yemek borusunda, midede, onikiparmak bağırsağında olabilecek sorunlar hakkında bilgi verir.

   – Kolonoskopi tetkiki ile kalın bağırsak fonksiyonları değerlendirilir.

   – Röngen filmi ile akciğerde bulunabilecek bozukluklar, nodül benzeri yapılar, öksürük, balgam, nefes darlığı, göğüs ve sırt ağrıları, solunum yollarında yabancı cisim ve benzeri şikayetlerin nedenleri için istenir.

   – Fakat bronşların değerlendirilmesi için bronkoskopi işlemi daha detaylı bilgi verebilir.

   – Sinüslerin ne durumda olduğunun incelenmesi için tomografi ya da emar filmi gerekebilir. Bu tetkikler yeterli olmasa bile ne olup bittiği hakkında yardımcı olur. Bu tetkiler zaten şikayetlerinize yönelik istenmiştir. İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 58. Avatar

  Sezai

  1 Mart 2016 at 12:05

  Hocam iyi günler sporcuyum ben yaklaşık 5 ay önce sabah koşusunda üşüttüm ğöğsümde ağrı ve sıkça balgam oluyo ve bir suru doktor a gittim en son gittiğim göğüs hastalıkları doktoru astım bulgusu yok dedi film ve solunum testi yaptı 5 ay içinde birsuru ilaç kullandım bana yardım edin benim hastaligim nedir hocam ne olabilir midr rahatsız lığım var ondan olma ihtimali varmı yada geniz akıntısından?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Mart 2016 at 21:00

   – Merhabalar, birçok kez doktora gitmene rağmen herhangi bir şey bulunamadı ve mide rahatsızlığı hissediyorsanız bu durumun reflüye bağlı olma ihtimali daha yüksek. Birçok ilaç kullanmışsınız bu ilaçlar reflü şikayetini arttırmıştır ve buna bağlı geniz akıntısı ve balgam oluşması gibi şikayetler sıklaşmış olabilir. Reflü nedeni ile yemek borusunda yaraya benzer oluşumlar meydana gelir ve bu oluşumlar nedeni ile sürekli boğazda balgam hissi olur.

   – Öncelikle bir gastroentroloji bölümüne gitmek ve gereken tetkiklerin yapılmasını istemek daha doğru olur. Sinüzit (sinüslerin iltihabı) nedeni ile de geniz akıntısı olabilir. KBB uzmanına gittiyseniz sinüzit olduğu anlaşılırdı. Göğüste ağrı hissi, yanma, hissi gibi hisler de reflüye bağlı olan rahatsızlıklar arasındadır. Reflü nedeni ile geniz akıntısı olur ve bazen hasta bunu fark etmeyebilir. Geniz akıntısı nedeni ile balgam hissi kaçınılmazdır. Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 59. Avatar

  Sezai

  1 Mart 2016 at 22:34

  Çok teşekkür ederim öncelikle .KBB hariç 2 kez dahiliyeye ve son olarak göğüs hastalıklarına gittim hocam yanı midemde yanma ve ağrı oluyo genel cerrahisine gittim ballı kudret narlı bi karışım al kullan 1 ay kontrole gel dedi bu ilaç ne tedavisinde kullanılır ? Bağlamda derinden cikarinca içinde hafif sarımsı oluyo diğer şekilde normal beyaz bazen bağlamda olmuyo ama varmış gibi hissediyorum hocam

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Mart 2016 at 11:39

   -Balgam çıkarma şikayeti daha çok göğüs hastalıkları, KBB hastalıkları ve gastroentroloji (sindirim sistemi hastalıkları) bölümlerini ilgilendiren bir şikayettir. Midede ağrı, yanma oluyor ise bu durum reflüden kaynaklanır.

   – Reflüye neden olan birçok faktör vardır. Yanlış beslenme, yanlış yaşam tarzı, günümüz koşullarının beslenme şekli, midede ülser (yara) varlığı, helikobakter plori denen bir bakteri varlığı, gastrit (mide iltihabı), mide kapakçıklarının açılıp kapanmasını sağlayan kaslarda bir sorun olması, mide fıtığı, bazı altta yatan sistemik hastalıklar gibi birçok neden reflüye neden olabilir. Reflünün nedeninin araştırılması için bir gastroentroloji uzmanına gitmek gerekir.

   – Kudret narı yıllardan beri daha çok Hindistan’da yara iyileşmesinde kullanılır. Reflü hastalığının nedeni mide ülseri ise buna faydası olabilir. Fakat reflü diğer belirtilen nedenlerden kaynaklanıyor ise çok faydalı olmayabilir. Öncelikle reflüye neden olan etken bulunmalıdır. Reflü şikayeti pek çok rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

   – Ayrı yaşam ve beslenme tarzı da değiştirilmelidir. Örneğin hazır gıdalardan uzak durulmalı, acı, baharat, ekşi beslenmeden çıkarılmalı, sucuk, pastırma, salam, sosis, turşular, dışarıda yenen ekmek arası gıdalar, çok yemek yeme, çok acıkma, soğuk yenen gıdalar, aşırı sıcak içilip yenen beslenme şekli, bisküvi, gofret, çikolta tarzı gıdalar mümkün olduğunca beslenmeden çıkarılmalıdır.

   – Kola, gazoz, alkol, sigara, aşırı kahve, aşırı çay gibi içecekler beslenmeden çıkarılmalıdır. Yemekten sonra eğilerek iş yapılmak zorunda ise yemeği az ve sık yemek gerekir veya hemen eğilmemek gerekir. Mümkün ise iki yastık üzerinde yatmak faydalı olur. Her şey soğuk veya aşırı sıcak değil ılık yenilip içilmelidir. Aşırı asitli meyveler (portakal, mandalin, kivi ve benzeri) daha az günde en fazla 1 adet tüketmek gerekir. Yemeklerden sonra en az 2 saat yatmamak, uzanmamak gerekir. Bu tür beslenme ve yaşam tarzı dikkat edilmelidir. Öncelikle bir gastroentroloji uzmanına baş vurmalısınız. Tekrar geçmiş olsun.

 60. Avatar

  Sezai

  2 Mart 2016 at 13:43

  Teşekkür ederim hocam çok yardımcı oldunuz gerçekten iyi günler

 61. Avatar

  Sevgi

  3 Mart 2016 at 12:27

  6 gün önce sabah uyandığımda boğazımda bir hırıltı hissettim. Lavaboya koştum bir avuç dolusu kan tükürdüm.Açık kırmızı taze kandı.Balgam içermiyordu. Öksürük, ateş, Ağrı falan yok.Bir daha olmadı.Kbb baktı,birşey bulamadı. Göğüs hastalıkları akciğer filmi ve tüberküloz için üç kez kültür verdim birşey çıkmadı.Hamileyim 16 haftalık.İleri tetkik yapamadılar. Antibiyotik tedavisi verdi doktor. Sonra görüşelim dedi.Kafam çok karışık.Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Mart 2016 at 15:13

   – Merhabalar, ağızdan kan gelmesinin bazı nedenleri olabilir. Örneğin burun damarları çatlamış ise buna bağlı burun içi kanamalar ağız içine gelerek ağızdan kan gelmesine neden olabilir. Çok fazla öğürerek kusmalar olmuş ise hamileliğin aşerme döneminde yemek borusunda tahriş meydana gelmiş olabilir ve buna bağlı ağızdan kan gelebilir. Hamilelik nedeni ile mide asidi artışına bağlı midede ülser (yara) oluşmuş olabilir ve buna bağlı ağızdan kan gelebilir. Yemek borusunda varis kanaması nedeni ile ağızdan kan gelebilir. Parlak kırmızı renkteki kan genellikle burun ve boğaz bölgesinden gelen kanı düşündürür.

   – Aşırı miktarda taze kan yine mide ile ilgili bir sorun olabileceğini akla getirir. Yine üst sindirim sitemi ya da üst solunum yolları enfeksiyonlarına bağlı da ağızdan kan gelebilir. Sindirim sistemi kanamalarının nedenini tespit edebilmek için endoskopi yöntemi gerekebilir; ancak hamilelik sırasında endoskopi yöntemi risklidir ve çok gerekmedikçe yapılmaz. Bir gastroentroloji muayenesi de gerekebilir. Tekrar aynı durum olur ise ki, inşallah olmaz, bir balgam kültürü yapılması gerekebilir. Bu nedenle bu tür bir durumda bir kavanoz içine tükürmeniz ve ağzını kapatıp kültür için götürmeniz gerekebilir. İyi bir gastroentroloji uzmanı muayenesi faydalı olur. Hayırlı ve sağlıklı doğum dileğiyle.

 62. Avatar

  Gülcan

  3 Mart 2016 at 21:39

  Merhaba hocam benim yaklaşık 2 aydır öksürük ve balgamım var artık öksürdükçe göğsümde sırtımda ağrı oluyor geçen gece acile gittim bu ağrıdan dolayı ama bi göğüs hastalıkları uzmanına görün çok önemli bişey olacağını sanmıyorum allerjik gibi duruyor dedi doktor çalışıyorum gün içinde hastaneye gitmeye fırsatım yok balgamın rengi sarı ve yeşil sigara kullanıyorum ne yapabilirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Mart 2016 at 12:10

   Öncelikle geçmiş olsun, Sarı-yeşil renkteki balgam genellikle üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları nedeni ile olabileceği gibi, alerjik astım, alerjik geniz akıntısı gibi nedenlerden de kaynaklanabilir. Sigara kullanımına, alerjik sorunlar veya solunum yolu enfeksiyonları da eklendiğinde balgam çıkarma ve öksürük şikayetleri daha uzun sürmektedir. Alerjik astım, bronşit (bronş iltihabı), zatürre, farenjit (farenks iltihabı) alerjik geniz akıntısı gibi birçok neden balgam çıkarma, öksürük, göğüs ağrısı gibi şikayetlere neden olabilmektedir. Ayrıca 2 ay oldukça uzun bir süre. Bir göğüs hastalıkları uzmanına veya KBB hastalıkları uzmanına gitmenizde fayda var. İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 63. Avatar

  Ufuk

  3 Mart 2016 at 23:31

  Merhaba…
  Sürekli Boğaz temizleme hissi ve balgam çıkarma hissi yaşıyorum. Panik Bozukluk tedaviside görmekte olduğum için durum konusunda piskolojik mi değil mi değil iki arada kaldım sarımsı balgam çıkarıyorum sürekli bunun nedeni ne olabilir acaba…
  Şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Mart 2016 at 12:45

   – Merhabalar, balgam çıkarma özellikle sarı-yeşilimsi balgam çıkarma alt veya üst solunum yolu enfeksiyonları, alerjik hastalıklar, alerjik geniz akıntısı, alerjik astım gibi nedenler ile görülebilir. Psikolojik sorunlar nedeni ile boğazda temizleme hissi olabilir. Boğaz temizleme hissi genellikle reflü hastalığı nedeni ile meydana gelen geniz akıntısından da kaynaklanabilir.

   – Kullandığınız ilaçlar mide problemi yaratmış olabilir veya midenizde zaten problem varlığı var ise reflü şikayeti tetiklenmiş olabilir. Psikiyatrik ilaçları kullanırken hastalar genellikle yemekten hemen sonra uyuma, yatma eğiliminde olurlar ve bu durum reflü şikayeti oluşturabilir. Öncelikle bir KBB uzmanına gitmenizde buradan bir sonuç alınamaz ise gastroentroloji uzmanına gitmenizde fayda var. Geçmiş olsun.

 64. Avatar

  Selim Serdaroğlu

  4 Mart 2016 at 16:48

  Hocam sabah uyandığımda ilk aldığım nefes hırıltılı oluyor daha sonra düzeliyor ve normal nefes alabiliyorum.Bir buçuk sene önce bronşit oldum bronşitim geçti ama o gün bu gündür beyaz sümüksü balgam çıkarıyorum daha çok bir şeyler yiyip içtikten sonra hiç zorlanmadan balgam çıkarıyorum öksürüğüm olmuyor.Şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Mart 2016 at 11:58

   Öncelikle geçmiş olsun. Bronşit tekrarlamış olabilir. Sümüksü yapışkan balgam genellikle bronşit veya tüberküloz başlangıcında olabilir. Sigara kullanımı var ise buna bağlı olarak da sabahları balgam çıkarma görülür. Bazı yemek borusu hastalıklarında da balgam çıkarma olabilir. Geniz akıntısına bağlı balgam çıkarma olabilir. Bir KBB veya göğüs hastalıkları uzmanına gitmenizde ve balgam kültürü ve röntgen filmi gibi tetkiklerin yapılmasında fayda var. Buralardan sonuç alınmaz ise gastroentroloji uzmanına da gitmek gerekebilir. Bol su içmeniz ve günde 1-2 fincan ıhlamur çayı içmeniz faydalı olabilir. İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 65. Avatar

  özlem

  6 Mart 2016 at 13:54

  Meraba hocam benim ağzımda Son zamanlar he bi tatlanma kokusu var sanki ve balgam çıkarınca katı sümüksü gibi çıkarıyrm ve bu beni çok halsiz yapYo mideye endoskopi yaptım antral gastrit var balgam çıkınca göğsümün arkası çok ağrıyo hemen boyun arkası çok aşırı su da tükeyrm aynı zamanda anakiyate bozukluğu var acaba o da etkiler mi çünkü göğüs röntgeni ve tahliller temiz çıktı şimdiden çok teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Mart 2016 at 15:55

   – Öncelikle geçmiş olsun, Balgam çıkarma midede oluşan gastrite bağlı olabilir.

   – Gastrit mide iltihabı demektir. Gastrit kronikleşebilir ve reflüye neden olur. Reflü nedeni ile geniz akıntısı olur ve bu geniz akıntısına bağlı boğazda sürekli yapış yapış bir balgam hissi olur. Bu durumda yediklerine ve beslenmene dikkat etmen gerekir. Refüyü ve gastriti şiddetlendirecek yiyeceklerden ve içeceklerden uzak durmak gerekir.

   – Reflüyü arttıran yiyecekler ve içeceklere gelince; kola, gazoz, alkol, sigara (tamamen bırakmak önemli), aşırı kahve (mümkün olduğunca günde bir fincan sütlü kahve yeterli), çok fazla çay (günde sabah akşam olmak üzere en fazla 4-5 bardak yeterli), acı, ekşi, baharatlı beslenme, sucuk, salam sosis en az veya hiç, hazır gıdalar, konserveler, fastfood tarzı beslenme, pizza tarzı gıdalar, gofretler, çikolatalar, bisküviler, tatlılar, kızartmalar gibi beslenme tarzından mümkün olduğunca uzak durmak gerekir.

   – Mümkün olduğunca ev yemekleri, öğün atlamadan beslenme, soğuk yeme ve içmeden kaçınma (ılık yenmeli ve içilmeli), üşütmekten kaçınma, yemekten sonra en az iki saat yatmama (bir elma bile yense), sağlıklı ve düzenli beslenme tarzını benimseme, düzenli yürüyüş gibi sağlıklı yaşam tarzını benimseme reflüyü ve gastritin zararlarını önlemede çok ama çok önemlidir.

   – Ayrıca bu tür yaşam tarzı anksiyeteden kurtulmada da faydalı olur. Göğüs ağrısı, sırtta ağrı hissetme, göğüs bölgesinde sıkışma hissi, boğazda tıkanma hissi hem gatsrit ve reflü nedeni ile hemde anksiyete bozukluğu nedeni ile olması normaldir. Ayrıca anksiyete bozukluğu için ilaç kullanıyorsanız bu ilaçlar da reflüyü arttırır.

   – Her şeyin daha iyi olması ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 66. Avatar

  yalim

  7 Mart 2016 at 06:45

  Iyi gunler sigarayi birakali iki-iki bucuk ay oldu yaklasik 4 sene boyunca kullanmistim. Biraktigim ilk iki hafta pek balgam attigimi hatirlamiyorum ancak son iki uc haftadir her gun 2-3 kez balgan atiyorum ve genelde sari-koyu sari renkli. Vucudum kendini mi yeniliyor yoksa hasta myim? Tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Mart 2016 at 12:38

   – Geçmiş olsun, Balgam çıkarma sigara kullananlarda veya sigarayı bırakanlarda oldukça sık görülen bir durumdur. Sigarayı bırakmış olmanız çok doğru bir karar. Çünkü zararın neresinden dönülürse dönülsün faydadır.

   – Koyu sarı renkte balgam (açık kahverengi) daha çok sigara nedeni ile oluşan balgam rengidir. sigara kullanmış olduğunuz sürede oluşmuş ve birikmiş olan sekresyonlar (balgam) bu şekilde atılarak temizlenebilir. Fakat sarı-yeşilimsi balgam genellikle üst ya da alt solunum yolu enfeksiyonlarının habercisi olabilir. Balgamın dışında başka bir şikayetiniz yok ise enfeksiyon olma ihtimali daha düşük.

   – Bol su içmeniz (günde en az 10-12 su bardağı) günde 1-2 fincan ıhlamur çayı içmeniz ve siyah çayı ve kahveyi azaltmanız balgamın daha çabuk temizlenmesinde faydalı olur. Yeterli süt içmeyi ve yoğurt yemeyi de ihmal etmemeli. Fakat içiniz rahat etmiyor ise bir göğüs hastalıkları uzmanına baş vurmanızda fayda var.

   – Sigarasız ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 67. Avatar

  sibel

  8 Mart 2016 at 10:19

  Merhaba; Öncelikle vakit ayırıp cevapladığınız için teşekkür ederim. 1 yıl önce ses kısıklığı şikayetiyle kbb ye gittim. Sıvı birikmesi deyip majezik sprey ve hitrizin 10 mg hap verdi. Ve geçti. 2 hafta önce tekrar aynı şikayet başladı ama son 1 haftadır aşırı derecede balgam birikmesi var yumurta akı gibi köpüklü ve çok yapışkan arada içinde beyaz parçaçıklar görüyorum. Bazen boğazımda bırşey varmış gibi rahatsız oluyorum. Kesinlikle nefes darlığı veya öksürük yok. Sadece balgam. Ne yapmam gerekiyor. teşekkürler.

 68. Avatar

  yusuf karaslan

  9 Mart 2016 at 09:26

  2 ay önce bronşit oldum şimdi gayet iyiyim ateş agrı yok fakat hala balgam gelmekte öksürmeye başlıyorumbirkaç kere öksürdükten sonra azbir balgamgelmekte hiç sıgara içmedim neden dir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Mart 2016 at 12:00

   Merhabalar, Bronşit nedeni ile haftalarca balgam çıkarma görülebilir. Bol bol su içmek ve günde 1-2 fincan ıhlamur çayı içmek balgamın atılmasında faydalıdır. Bronşit kronikleşmiş olabilir ve buna bağlı balgam çıkarma devam edebilir. Akciğerlere iltihap yayılmış olabilir ve buna bağlı balgam çıkarma devam edebilir. Ekstradan başka şikayet yok ise balgam çıkarma bazen 2-3 ay bile sürebilir; ancak geçmez ise bir göğüs hastalıkları uzmanına baş vurmanızda fayda var.

 69. Avatar

  hsyn

  12 Mart 2016 at 00:49

  Merhaba hocam genzimden zorla ceke ceke tukurdum we acik yesil pihtili balgam geldi we normal burnumu sildigim zaman acik yesil sekilde sivi geliyor nedendir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Mart 2016 at 12:17

   > Geçmiş olsun, sarı-yeşilimsi balgam çıkarma genellikle alt veya üst solunum yolu enfeksiyonları nedeni ile olabilir. Bronşit (bronş iltihabı), zatürre, bademciklerin iltihabı, sinüzit (sinüslerin iltihabı), astım hastalığı, alerjik geniz akıntısı, farenjit (farenks iltihabı), gribal enfeksiyonlar gibi nedenler sarı-yeşil balgam çıkarmaya neden olabilir.

   > Fakat hem burun akıntısı hemde geniz akıntısına bağlı balgam çıkarma var ise sinüslerin iltihabı veya alerjik geniz akıntısı olma ihtimali daha yüksek olabilir. Bir KBB uzmanına görünmenizde ve bol ılık su tüketmenizde fayda var. Sinüzit kronikleşebilir ve sık sık tekrarlayabilir. Bazen iş yeri koşulları da alerjik geniz akıntısına neden olarak sarı-yeşil balgam çıkarmaya neden olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 70. Avatar

  Eren Gökdağ

  13 Mart 2016 at 06:17

  Sabah kalktığımda bazen sabaha karşı bazen ezanda beş gibi boğazımda biriken şeffaf köpüklü balgam atarak uyanıyorum. Sonra öksürerek ara ara atıyorum.Nefes darlığı ve göğüste hırıltı da oluyor. Yataktan kalkıp günlük yaşamıma başladığımda normale dönüyorum. Günde bir paket sigara içiyorum.Başka ağrım sızım yok. Sizce nedir hocam.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Mart 2016 at 13:41

   Şeffaf köpüklü balgam astım hastalarında çok sık görülür. Sigara kullanımı nedeni ile astım hastalığı başlamış olabilir. Nefes darlığı ve göğüste hırıltı gibi şikayetler de astım hastalığında görülen şikayetlerdir.

   Bir göğüs hastalıkları uzmanına baş vurmanızda fayda var.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 71. Avatar

  Guney

  18 Mart 2016 at 03:29

  Merhaba son bi aydır kahverengi bi balgam atıyorum ama değişik bi koku burnumda ona benzer bi tat var boğazımda bunun nedeni nedir acaba?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Mart 2016 at 12:57

   > Balgam çıkarma özellikle kahverengi balgam genellikle sigara kullananlarda ve tozlu, dumanlı ortamlarda çalışanlarda sık görülür. Kötü kokulu balgam akciğer apsesinde sık görülür ve bu gibi bir durumda diş sağlığının da araştırılması önemlidir.

   > Ayrıca boğazda balgam ve kötü koku hissi bazı yemek borusu hastalıklarında da (Akalazya hastalığı, Barret özofagus hastalığı gibi) olabilir. Bu durumda gastroentroloji uzmanına baş vurmak gerekir.

   > Öncelikle bir göğüs hastalıkları uzmanına ve/veya KBB boğaz uzmanına görünmenizde fayda var.

   > Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 72. Avatar

  Guney

  18 Mart 2016 at 13:32

  Çok teşekkür ederim ilgileriniz için sağolun

 73. Avatar

  özge

  18 Mart 2016 at 14:22

  Hocam merhaba sürekli balgamım var şeffaf renkte köpüklü ve beyaz beyaz parçacıklar oluyor mide sorunu yaşıyorum ne yesem acı su şeklinde ağzıma tekrar geliyor dil kökümde sarı tabaka oluştu dilimin kenarlarında diş izi gibi izler var bademciklerim iltihap oldu ne yapmamı önerirsiniz doktora gitsem psikolojik diyip gönderiyor midemdeki sorunla mı alakalı bunlar

  • Avatar

   özge

   18 Mart 2016 at 14:24

   Sigara kullanmıyorum

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    19 Mart 2016 at 00:28

    > Kaya suyu niteliğinde içinde zarsı yapılar bulunduran balgam hidatik kistin patlaması nedeni ile olabilir.

    > Kist hidatik echynococcus denen bir parazitin oluşturduğu kistdir. Hidatik kist karaciğerde, akciğerlerde, dalakta, böbrekte, karın içi yapılarda, seyrek olarak da kalp, beyin ve kemik dokularda oluşabilen bir kistdir. Kist hidatik kedilerden, köpeklerden insanlara geçen parazitlerden meydana gelir.

    > Pembemsi köpüklü balgam akciğer ödemi nedeni ile görülebilir.

    > Fakat sizin şikayetleriniz midenizde gastrit, ülser ve reflü şikayeti var ise bu nedenle de olabilir. Kronik gastrit reflüye neden olur ve reflü nedeni ile sık sık boğaza acı su gelmesinden dolayı yemek borusunda Aklazya, Barret özofagus denen bir durum meydana gelebilir. Buna bağlı olarak geniz akıntısı ve boğazda sürekli balgam hissi gibi durumlar olabilir. Öncelikle göğüs hastalıkları uzmanına buradan sonuç alınmaz ise gastroentroloji uzmanına baş vurmanızda fayda var. Bol ılık su içmeyi ihmal etmemeniz önemli.

    > Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 74. Avatar

  Sezai

  19 Mart 2016 at 09:04

  Hocam iyi günler ben 1 hafta önce usuttum hasta oldum iki gün Dinlendim geçti ama şimdi arada öksürük oluyo ve bazen öksürük le balgam atiyorum neden olabilir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Mart 2016 at 13:25

   Üşütme dediğiniz durumda virüslere veya bakterilere bağlı bir durum olmuş olabilir ve buna bağlı olarak enfeksiyon alt solunum yollarını etkilemiş olabilir. Balgam çıkarma ve öksürük geçmemiş ise bronşit, farenjit veya zatürre gibi bir durum gelişmiş olabilir. Bir KBB uzmanına görünmenizde fay da var.

   Geçmiş olsun.

 75. Avatar

  Adsız

  19 Mart 2016 at 10:31

  Hocam benim bademciklerim normal bir insana gore biraz daha buyukmus geniz eti icin gittigim doktor soylemisti ve aldirmami tavsiye etmisti benim gunde 3-5 arasi balgam sorunum oluyo sarımsı renkte,bunun bademciklerimle alakasi olabilirmi ayrica bademciklerimi aldirmam sizce dogru bi karar mi ? Genelde yilda en fazla 2 defa hasta olurum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Mart 2016 at 13:34

   Bademciklerin iri olması hastanın uyku kalitesini de bozabileceği için hastanın şikayetleri olmasa da genellikle alınması önerilir. Ayrıca bademcikler sık sık şişiyor ise yine bademciklerin alınması önerilir. Sarı-yeşilimsi renkte balgam çıkarma boğaz bölgesini tutan üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarında görülebilir. Sarı -yeşilimsi renkte balgam alerjik nedenler ile olabilir. İyi bir KBB uzmanına bu duru danışmanız daha doğru olur.

 76. Avatar

  Gülcan

  19 Mart 2016 at 14:24

  Hocam merhabalar benım dişim 1 haftadır ağrıyor ve grip olur gibi oldum ama gectı olmadım fakat 1 haftadır da balgam var yesıl renkli ve cok pis kokulu midemi bulandırıyor surekli sımdı antıbıyotık alıyorum dişimde iltihap var acaba bundan mı kaynaklanıyordur balgam ve kötü koku yardımcı olursanız cok sevınırım…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Mart 2016 at 12:44

   > Diş iltihabı olmuş ise ve tedavi olmamış ise diş iltihabı alt solunum yollarına yayılmış olabilir.

   > Kötü kokulu balgam genellikle akciğer apsesinde görülür. Kötü kokulu balgam çıkarma sorunu olduğunda diş sağlığının da araştırılması gerekir. Diş iltihabında da kötü kokulu balgam ihtimali söz konusudur. bir diş hekimi muayenesi ile antibiyotik kullanıyorsunuzdur herhalde. Çünkü rastgele antibiyotik kullanılmamalıdır. Antibiyotikler saati saatine kullanılmalı bol su ile alınmalıdır.

   > Dişinizdeki iltihap geçtikten sonra balgam şikayeti devam eder ise bir göğüs hastalıkları uzmanına baş vurmanızda fayda var. İltihap alt solunum yollarına da yayılmış olabilir. Bol ılık su ve günde 1-2 fincan ıhlamur çayı içmek tüm enfeksiyonel durumlarda yararlıdır. Ayrıca günde 2-3 kez ada çayı gargarsı ağiz içi yaralarda fayda sağlar.

   > Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 77. Avatar

  Sezai

  21 Mart 2016 at 08:49

  Günaydın hocam grip geçirdim arada öksürük oluyo ve bazen derinden yeşil balgam atiyorum doktora gittim ağrı kesici öksürük şurubu balgam sökücü ve antibiyotik verdi sizce yararı olurmu bronşitmiyim ne yapmalıyım ve sporcuyum antrenman yapmamda bi sorun olurmu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Mart 2016 at 15:44

   > Üşütme veya grip enfeksiyonu nedeni ile bronşlarınızda iltihap olmuş olabilir. Bu nedenle sarı-yeşil renkte balgam çıkarma görülür. Enfeksiyon akciğerleri de etkilemiş olabilir. Alt solunum yolu enfeksiyonu varlığında sarı-yeşilimsi balgam çıkarma sık görülür. Hastalığınız tam geçmeden antreman yaparken terleme ve üşütme tekrarlayacağı için hastalık daha zor iyileşir. Bu nedenle enfeksiyon geçene kadar bol bol dinlenmek ve bol bol ılık su içmek gerekir. İlaçlarınızı düzenli kullanmanızda ve bu arada beslenmenizi de dikkat etmenizde fayda var. Bol bol meyve, yeşillik, proteinli besinler, bol ılık su, günde 1-2 fincan ıhlamur çayı içmek yararlıdır.

   > Antibiyotik saati saatine kullanılmalıdır. Çünkü 10-15 dakikalık gecikme veya erken alma şeklinde bile bakteriler tam ölmediği için tekrar ürerler. Antibiyotikler çok düzenli kullanılmalıdır. Ayrıca düzensiz antibiyotik kullanımı bağırsaklardaki iyi bakterileri de öldürür ve yerine mantarlar yerleşir. Eskiden, antibiyotikler kullanılırken her antibiyotik alımından 15 dakika kadar sonra hastalara iyi bakteriler korunsun diye bir kase yoğurt önerilir idi.

   > Hastalığınız ilaçlar bittikten 1 hafta 10 sonra daha devam eder ise bir göğüs hastalıkları uzmanına görünmeniz gerekebilir.

   > Geçmiş olsun.

 78. Avatar

  Caglar

  21 Mart 2016 at 22:58

  S.a hocam ben bundan 1 sene öncesi tüberküloz tedavisi geçirdim 6 aylık tedavisi tamamladıktan sonra hersey temiz ciktitan sonra sigara ya başladım 2 içtim şimdi 1 oldu tekrar bıraktım bu hastalık tekrar başlarım hocam

 79. Avatar

  Caglar

  21 Mart 2016 at 23:05

  Hocam bide 1 haftadan beri grip oldum balgam çıkarıyo m sabahlari sadece sarımsı yesil tüberküloz hastaligin la halkası varmı sigarayi da 1 oldu bırakalı

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Mart 2016 at 13:12

   > Sarı-yeşil balgam çıkarma bronşit, zatürre, farenjit, astım hastalığı ve tüberküloz gibi alt solunum yolu enfeksiyonları nedeni ile olabilir. Sarı-yeşil balgam çıkarma gribal enfeksiyonlar nedeni ile de olabilir. Sigara enfeksiyonel hastalıkların daha ağır geçmesine yol açar.

   > Tüberküloz tedavisinin süresi hastanın herhangi bir şikayeti kalmasa bile genellikle 9 ay kadar sürer.Tedavi tam bitmeden bırakıldığında mikroplar tekrar ürer ve kullanılan ilaçlara direnç kazanır. Bazı özel durumlarda tüberküloz tedavisi 6 ay yeterli olabilmektedir. Fakat ilaçlara dirençli tüberküloz tedavisi 2 yıl bile sürebilir.

   > Tüberküloz tedavisine başlanmadan önce mikropların hangi antibiyotiklere direnç kazandığı test edilmelidir.

   > Tekrar göğüs hastalıkları uzmanına baş vurmanızda ve tekrar tüberküloz varlığının araştırılmasında fayda var.

   > İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 80. Avatar

  Mehmet

  22 Mart 2016 at 21:41

  hocam yaklaşık iki yıldır sürekli balgam atıyorum ve sürekli burun tıkanıklığı yaşıyorum doğru düzgün nefes alamıyorum genelde ağızdan nefes alabiliyorum balgam atıyotum en fazla yarım dakika sonra yine geliyor vr bu hep böyle devam ediyor bıktım artık adam akıllı nefes alamıyorum ve her daim balgam atıyorum öyle arada bir değil heran 🙁 gss borcum dan dolayı hastaneye gidemiyorum bi yol gösterin şimdiden teşekkür ederim 🙁

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Mart 2016 at 21:56

   > Bahsettiğiniz burun tıkanıklığı kronik sinüzit (sinüslerin iltihabı) nedeni ile olabilir. Kronik sinüzit nedeni ile geniz akıntısı ve geniz akıntısına bağlı balgam çıkarma çok sık görülen bir şikayettir.

   > Burnunuzdaki tıkanıklık kronik geniz akıntısı, alerjik geniz akıntısı nedeni ile de olabilir. Alerjik veya kronik geniz akıntısı nedeni ile balgam çıkarma olabilir. Bu durumda KBB uzmanına gitmek ve nedenin tam olarak ne olduğunun bilinmesi daha doğru olur.

   > Burun tıkanıklığına ve balgam çıkarmaya neden olan birçok faktör vardır. Doğal yöntemler ile şikayetleriniz geçse bile altta yatan neden tedavi edilmeden şikayetler tekrarlar. Burnu sürekli sümkürerek yıkamak kronik sinüzitin tekrarlamasına neden olan önemli faktörlerdendir. Bu nedenle mümkün olduğunca burnu sümkürerek yıkamaktan kaçınmak gerekir. Bol ılık su içmek, günde 1-2 fincan ıhlamur çayı içmek balgamın sökülmesinde faydalıdır.

   > Fakat en doğrusu bir uzmana muayene olmak ve nedenin araştırılmasıdır.

   > Geçmiş olsun.

 81. Avatar

  Sezai

  24 Mart 2016 at 16:24

  Hocam iyi günler geçen yine yazmıştım yaklaşık 10 gündür hastayım doktorun verdiği ilaçları kullanıyorum şimdide ara ara göğsümde sancilanma oluyo nedeni ne olabilir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Mart 2016 at 20:08

   İlaçlarınız bitmesine rağmen şikayetleriniz devam ediyor ve hiç iyi bir gelişme olmadı ise bir göğüs hastalıkları uzmanına muayene olmanız ve gerekir ise röntgen filminin çekilmesi doğru olur. Bazı bakteriler antibiyotiklerin yanlış kullanılması veya direnç geliştirdiği antibiyotiğin kullanılması nedeni ile faydadan çok zarar verebilir. Bir balgam kültürü sonucu antibiyotik vermeleri daha doğru olur.

   Tekrar geçmiş olsun.

 82. Avatar

  Serkan

  25 Mart 2016 at 13:22

  Hocam iyi günler yaklaşık 8 gün felan oldu hastayım geçen hafta cumartesi acile gittim ilaç verdiler dün gece tekrar gittim film çektiler gogsunde biraz dolma var dediler sikayet lerin 1 hafta 10 günde gelmezse gogus hastalıklarına git dediler ben sporcuyum hocam çabuk iyileşmek için 1 haftadır antrenman yapmıyorum göğüs dolması dediği şey gripte normal midir nekadar surede geçer balgam sökücü kullanıyorum

 83. Avatar

  Serkan

  25 Mart 2016 at 13:49

  Birde hocam yanı yavaştan iyilestigimi hissediyorum her geçen gün önceki güne göre daha iyi ama. Öksüryorum arada balgam atiyorum buda normal mi ve antibiyotik kullanmıyorum artık sadece balgam söktürücü ağrı kesici ve öksürük şurubu kullanıyorum

 84. Avatar

  Serkan

  25 Mart 2016 at 14:09

  Öksükte kriz şeklinde oluyo

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Mart 2016 at 20:25

   > Grip veya soğuk algınlığı nedeni ile bronşlar da iltihaplanmış olmalı. Bronşların iltihaplaması sonucu göğüs bölgesinde rahatsızlık gelişir. Balgam söktürücü şurup nedeni ile balgam çıkarma normaldir. Bunun yanı sıra bol bol ılık su ve günde 1-2 fincan ıhlamur çayı içmek de faydalı olur.

   > Kriz şeklinde öksürük yine bronşların iltihabı nedeni ile görülebilir. Ancak ilaçlar bittikten sonra rahatsızlığınız bir hafta kadar sürede geçmez ise bir göğüs hastalıkları uzmanına gitmek iyi olabilir. Çünkü enfeksiyon akciğerleri de etkileyerek durum zatürreye de dönüşmüş olabilir. Kendinizi tamamen iyi hissedene kadar antreman yapmamak doğru olur. Bronşit alerjik bronşit olabilir. Hava değişimlerine bağlı ya da bahar mevsimine bağlı gelişiyor olabilir.

   > Geçmiş olsun.

 85. Avatar

  Murat

  27 Mart 2016 at 04:48

  Slm hocam bir haftayı aşkın yesil katı şeklinde balgam çıkartıyorum aynı şekil burnumdada çok halsiz evde bitgin sekildeyim sanki girip gibi ama böyle bir balgam turu ilk defa yaşadım yardımcı olursanız sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Mart 2016 at 16:42

   Yeşil-sarı renkte balgam çıkarma genellikle alt solunum yolu enfeksiyonları nedeni ile olabilir. Soğuk algınlığına neden olan viral durumlar veya bakteriyel enfeksiyonlar nedeni ile bronşit (bronşlar iltihaplanmış) olabilir. Farenjit olmuş olabilir. sinüsler iltihaplanmış olabilir. Bir KBB uzmanına gitmenizde fayda var.

   Geçmiş olsun.

 86. Avatar

  Nese

  27 Mart 2016 at 09:18

  Hocam iyi günler benim eşim dün usuyorum demişti bu gün çok sık oksuruyor ve bu öksürük kuru bir öksürük degil her oksurugunde de sarı kıvamlı balgam geliyor daha onceden de pemfigus hastalığı gecirdi ve mevsim degisikligine de polenlere alerjisi var acaba ne yapmamız gerekir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Mart 2016 at 18:45

   Pemfigus terimi, derinin ve muköz mebranların bir grup otoimmün bül oluşumu ile karakterize hastalığını tanımlar. Pemfiguslu hastalarda immün yetmezlik nedeni ile enfeksiyon oluşumu oldukça sık görülür ve enfeksiyonlar hastalığın ciddileşmesine sebep olabilir. Pemfigus varlığında düzenli kan ve idrar tahlilleri ve takip gerekir.

   Sarı-yeşil renkte balgam çıkarma genellikle alt solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı, astım hastalığına bağlı, alerjik sorunlara bağlı görülebilir. Üşütme dediğiniz durum viral ya da bakteriyel enfeksiyon nedeni ile başlamış olabilir. Bu nedenle en kısa zamanda enfeksiyon daha fazla artmadan eşinizi takip eden doktoru var ise onunla ya da bir KBB veya gastroentroloji hastalıkları uzmanına baş vurmanız ve doktora pemfigus varlığını bildirmeniz iyi olur.

   Geçmiş olsun.

  • Avatar

   Nese

   10 Nisan 2016 at 08:14

   Teşekkür ederim hocam çok sağolun

 87. Avatar

  Melek

  1 Nisan 2016 at 22:11

  Merhabalar, 2 aydır, günde on defaya yakın balgam çıkarıyorum,balgamdaelimde peçeteyle geziyorum, genelde köpüklü oluyo miktarı az oluyor, bazen sarımsı renkte oluyo, genelde renksiz, aşırı tuz tadı var bu balgamda, boğazımdan geldiğini hissediyorum, öksürük vesaire yok, ağzımda kokuya da neden olduğunu düşünüyorum, neden olabilir acaba.teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Nisan 2016 at 12:07

   > Balgam çıkarma ve sarı-yeşil renkte balgam çıkarma alt veya üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olabilir. Kötü kokulu balgam genellikle akciğer apsesi olduğunda görülür. Pembemsi köpüklü balgam akciğer ödeminde sık görülür. Kaya suyu tarzında içinde zarımsı yapılar bulunan balgam kist hidatiğin patlaması sonucu görülebilir. Geçirmiş olduğunuz enfeksiyonel bir hastalık nedeni ile yaşadığınız bu durum olabilir.

   > Bir göğüs hastralıkları uzmanına baş vurmanızda fayda var.

   > İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 88. Avatar

  Nazım

  10 Nisan 2016 at 03:09

  Hocam ben 24 yaşındayım.
  3 ay önce sigarayı bıraktım.
  2 hafta önce öksürük başladı.
  Öksürükle beraber önce sarı, sonra yeşil renkli balgam geliyordu son 3 gündür balgamın rengi beyaz ve 2 haftadır öksürmekten uyuyamıyorum.
  Gündüzleri öksürüp beyaz balgam çıkarıyorum, geceleri daha çok öksürüp daha çok beyaz balgam çıkartıyorum.
  Öksürüğüm vs. Düzelsin diye bol bol su içiyorum ama su içinde daha fazla öksürüp balgam çıkartıyorum.
  Yani su içmek daha da artıyor.
  Nefes alırken hırıltı yok
  Doktora gittim sırtımı dinledi enfeksiyon yok dedi nereden anladıysa bilmiyorum.
  Suda kaynayan beyaz balgam söktürücü ilaç verdi ve ilaç bitti.
  Sorum şu bu şikayetlerimin sebebi nedir
  Ve neden yatınca sikayetlerimin miktarı artıyor
  Sikayetlerim için ne yapabilirim
  Geceleri uyutmuyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Nisan 2016 at 23:42

   > Balgam çıkarma yıllarca sigara içtikten sonra biriken sekresyonların atılması için devam ediyor olabilir. Sarı-yeşil balgam çıkarma genellikle alt solunum yolları enfeksiyonlarında ve astım hastalığında sık görülür. Sigarayı bırakma nedeni ile hava yolları gevşer, nefes alıp verme rahatlar ve solunum yolları fonksiyonlarını yeniden başladığı için sekresyon (balgam) miktarı artar.

   > Sigarayı bıraktıktan sonra bir süre daha kuru öksürük devam eder. Eğer göğüs hastalıkları uzmanına gitmemişseniz bir göğüs hastalıkları uzmanına gitmenizde fayda var. Çünkü astım gibi bir durum olabilir. Bu durum alerjik de olabilir. Günümüzde devlet hastanelerinde sigarayı bıraktırma polikilinikleri de var ve buralardan destek alabilirsiniz. Sabırlı olmak önemli. Henüz yaşınız çok genç bazı aksaklıklar, bazı sorunlar ile bu durumu atlatabilirsiniz. Sigarayı bırakmak en doğru karar. Bu günler ve bu sıkıntılar mutlaka geçer. Fakat sigara kullanılan her gün zarardır. Çok gerekir ise psikolojik destek almak faydalı olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

   • Avatar

    NAZİM

    11 Nisan 2016 at 09:47

    Ama Hocam öksürürken sırtım yani omuriliğimin sağ ve sol tarafı ağrıyor.
    Sanırım orası ciğerlerim oluyor.
    Peki öksürürken ciğerlerim neden ağrır ki

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     11 Nisan 2016 at 21:17

     Öksürüğün nedeni pnömoni, akciğer apsesi, bronşektazi, astım, kalp yetmezliği (kalp yetmezliği öksürüğü genellikle yatarken şiddetlenir), mide reflüsü (mide reflüsünde mide yanması, ağrısı ekşime gibi durumlarda eşlik edebilir), yemek borusu divertikülü, mide fıtığığına bağlı da öksürük görülebilir. Bu nedenle öncelikle bir göğüs hastalıkları uzmanına, buradan sonuç alınmaz ise kardiyoloji uzmanına, yine sonuç alınmaz ise gastroentroloji uzmanına baş vurmanızda fayda var.

     Sağlıklı yaşam dileğiyle.

     • Avatar

      Nazım

      12 Nisan 2016 at 09:28

      Allah razı olsun Hocam çok sağolun teşekkür ederim

 89. Avatar

  NAZİM

  11 Nisan 2016 at 09:39

  Sigarayı 3 ay önce bıraktım.
  3 haftadır öksürüyorum,
  Geceleri uyutmaz oldu ve öksürükle beraber beyaz balgam çıkartıyorum.
  Öksürürken sırtım ağrıyor,
  Omuriliğin sağ ve sol kısmı ağrıyor,
  Sanırım orası ciğerlerim oluyor.
  Acaba neden ağrıyor,
  Geçmesi için ne yapmayım

 90. Avatar

  Canan aksu

  14 Nisan 2016 at 01:47

  Hocam iyi geceler benim 14 aylık bir bebeğim var ve 8ayından buyana cidfi bir balgam sorunu yaşıyor boğazına balgam yapışıyor ve burnu tamamen tıkanıyor nefes almakta zorlandığı için huysuzluk ve iştahsızlık oluyor balgamı şefaf yapışkan şeklin de dr gittim defalarca şindi 1 aydır hava ve bazı valgam söktürücü kullanıyorum ama aynı

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Nisan 2016 at 11:58

   > Balgam insanların solunum yollarında ürettiği bir salgıdır ve her çocukta ya da yetişkinde balgam doğal olarak salgılanır. Bebeklerde balgam yutma fonksiyonlarının zayıf olmasından kaynaklanabilir. Bebek beslenirken besinleri genizine kaçırabilir ve balgamlı bir şekilde öksürebilir. Eğer bebeğin beslenmesi normal ve gelişimi iyi ise bu tür balgam çıkarma normal olarak kabul edilir.

   > Bebeklerde solunum yolu enfeksiyonu yada hastalığı ile ilgili balgam çıkarma var ise genellikle bebeğin nefesinde hırıltı, ıslık sesi, hışıltı sesi, bebeğin göğsü avcumuzun içine gelecek şekilde tutulduğunda bebek nefes alıp verirken göğüs bölgesinde bir titreşim bulgusu da balgam çıkarmaya eşlik eder.

   > Bebeklerde balgam çıkarmanın bazı nedenleri de vardır. Hava kirliliği, sigara dumanına maruz kalınması (sigara bebeğin yanında içilmese bile sigara içen biri tarafından bebeğin kucaklanması, öpülmesi, sarılması gibi) sigara maruziyetleridir. Bu etkenler önlenebilir etkenlerdir.

   > Bunların dışında herhangi bir nedene bağlı bebekte reflü gelişmesi bebekte geniz akıntısı yapar ve balgama neden olur. Alerjik bazı durumlar geniz akıntısına ve bebekte balgam oluşmasına yol açabilir. Burun etleri, burun kemiği eğriliği, burun polipleri, geniz etleri, fazla büyük bademcikler bebekte geniz akıntısına neden olarak bebekte balgam çıkarmaya neden olabilir.

   > Çocuk göğüs hastalıkları uzmanına, çocuk KBB uzmanına veya çocuk gastrolojisine gibi uzmanlıklar da balgamın nedeni araştırılabilir.

   Bebeğinize ve size sağlıklı yaşam ve iyilik dileğiyle.

 91. Avatar

  Ayla

  30 Nisan 2016 at 11:07

  Ya ben hasta olmasam bile balgam oluyo sureklibogazimdan zor cikariyom nedeni nedir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Mayıs 2016 at 12:45

   > Balgam çıkarmanın birçok nedeni vardır. Sigara kullanıyorsanız veya kullanmış bırakmışsanız kronik balgam çıkarma olabilir.

   > Geniz akıntısı nedeni ile balgam çıkarma olabilir. Geniz akıntısı alerjik nedenlerden, burun etinden, geniz etinden, burun poliplerinden, burun kemiği bozukluğundan olabilir ve siz geniz akıntısını fark etmeyebilirsiniz.

   > Reflü hastalığına bağlı geniz akıntısı olabilir. Geniz akıntısı nedeni ile balgam çıkarma görülebilir.

   > Hava kirliliğine maruz kalınıyor ya da kirliliğe neden olan veya kimyasal maddeler içeren bir iş yerinde çalışıyorsanız balgam çıkarma olabilir.

   > Akciğer ödemi, akciğer nodülleri, akciğerde zarında sıvı birikmesi, kronik akciğer hastalığı, kalp yetmezliği ve benzeri etkenler balgam çıkarmaya neden olabilir.

   > Balgam çıkarmanın nedeni göğüs hastalıkları uzmanlığına, KBB uzmanlığına, alerji immünoloji bölümüne ve yemek borusu hastalıkları, mide hastalıkları söz konusu ise gastroentroloji uzmanlığını da ilgilendirir.

   > Öncelikle bir göğüs hastalıkları ya da KBB uzmanına gitmenizde fayda var. Özellikle sigara kullanımı ve alerjik bir problem sorunu yok ise balgam hafife alınmamalıdır.

   Sağlık ve iyilik dileğiye.

 92. Avatar

  Hafize

  3 Mayıs 2016 at 20:34

  İyi günler hocam benim sürekli geniz akıntım var iki gündür sabahları pembe balgam geliyo sebebi ne olabilir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Mayıs 2016 at 18:03

   > Geniz akıntısı sinüzit (sinüslerin iltihabına) bağlı, burun eğriliğine bağlı, geniz etine bağlı, burun poliplerine bağlı, reflü hastalığına bağlı olabilir.

   > Geniz akıntısına bağlı balgam çıkarma görülebilir. Hem geniz akıntısı hemde pembe balgam gelmesi burun içi damar çatlamasına bağlı olabilir.

   > Pembe köpüklü balgamın akciğer ödemine bağlı görüldüğü bilinmektedir. Yakınlarda alt solunum yolu enfeksiyonu geçirmişseniz akciğer ödemi oluşmuş olabilir. Akciğer embolisi ve diğer akciğer hastalıklarına bağlı içinde kan içeren balgam görülebilir.

   > Yemek borusu varis kanamaları, bazı yemek borusu hastalıkları, mide kanamasına neden olacak ciddi mide rahatsızlıklarının ön belirtisi olabilir.

   > Öncelikle bir göğüs hastalıkları uzmanına, buradan sonuç alınmaz ise gastroentroloji uzmanına, yine sonuç alınmaz ise KBB uzmanına vakit kaybetmeden baş vurmanızda fayda var.

   İyi sonuç almanız ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 93. Avatar

  Necati

  9 Mayıs 2016 at 04:35

  Ben ortalama dört beş gün önce uçak yolculuğu yaptım yolculukta uçak iniş yaptığı sırada basıncın artmasıyla alnımda burnumda göz çevresinde şiddetli bir ağrı oldu araştırma sonucu bunun sinüzit neden olduğunu öğrendim. Ve ağrı devam edince bende tuzlu suyla burnuma çekerek temizlemek istedim bu sırada bir ara burnumda kanama oldu arkasında balgamında da kan gördüm daha önce görmedim balgamımda görmemiştim. Şimdi burun kanaması geçti ama arada kanlı balgam geliyor şeklide beyaz balgam içinde kırmızı koyu kırmızı kan var ama çok nadir oluyor günde bir iki defa

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Mayıs 2016 at 12:43

   > İnsan vücudunun maruz kaldığı basıncın değişmesinden kaynaklanan farklı bozukluklar ”Barotravma” olarak adlandırılır. Barotravma akciğerleri, orta kulağı, sinüsleri, dişleri ve gastrointestinal sistemi etkileyebilir.

   > Hava kabarcıklarının akciğer kılcal damarlarında ortaya çıkması sonucu göğüs kafesi altında derin ve batıcı ağrı, kuru ve inatçı öksürük veya balgam, nefes darlığı ortaya çıkabilir.

   > Uçağa binmeden önce alt veya üst solunum yollarını etkileyen bir durumunuz vardı ve siz fark etmediniz ise (burun tıkanıklığı gibi ki,böyle durumlarda burun spreyleri kullanmak gerekir uçağa bindikten sonra ve önce) akciğer embolisi, akciğer sönmesi ve akciğerlerde ödem gibi durumlar meydana gelebilir ve bu durumlar acil tedavi gerektirir.

   > Barotravma baş ağrısı, kısmi felç, işitme kaybı, baş dönmesi, ciltte karıncalanma, kaşıntı, kızarıklık, benek benek deri döküntüleri, kulak ağrısı, kulakta dolgunluk hissi, kulak çınlaması gibi birçok şikayete ve rahatsızlığa neden olabilir. Barotravma sinüzit (sinülerin iltihaplanması) gibi bir duruma da neden olur ve geniz akıntısına bağlı balgam çıkarma görülebilir.

   > Sebep ne olursa olsun en kısa zamanda bir göğüs hastalıkları uzmanına gitmeniz önemlidir. Çünkü akciğerlerde ciddi bir hasarlanma oluşmuş olabilir. Ciddi derecede barotravma tehlikeli bir durumdur ki, kanlı balgam çıkarma oldukça ciddi bir belirtidir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 94. Avatar

  Fatma

  9 Mayıs 2016 at 12:14

  Iyi gunler hocam 4 yaşında oğlum var 1aydir balgam var asist antibiyotik ronkotol kullandık geçmedi sigarada içmiyoruz bir ay öncesi anestezi almisti nasıl gecirebilirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Mayıs 2016 at 19:36

   Balgam çıkarma çocuklarda genellikle alt ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı ve geniz akıntısına bağlı görülebilir. Ayrıca gastroözofagial reflü hastalığı da çocuklarda geniz akıntısına yol açabilir ve balgam çıkarma görülebilir. Antibiyotik kullanımına bağlı mide reflüsü gelişmiş olabilir ve buna bağlı sizin ve çocuğun fark edemeyeceği geniz akıntısı olabilir ve buna bağlı boğazda balgam birikebilir. Antibiyotiği solunum yolu enfeksiyonu için kullanmışsanız enfeksiyon akciğerlere inmiş olabilir. Nedenin tam olarak ne olduğunu bilmeden bir şey yapmak doğru olmaz.

   Çocuğun bir göğüs hastalıkları uzmanına veya gastroloji uzmanına muayene olması doğru olur.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 95. Avatar

  Nursu

  12 Mayıs 2016 at 23:18

  Merhaba hocam ben burnumu temizlerken agzimdan kan geliyor ama balgamdan mı bilmiyorum hirliyorum cok sigara kullanan birisiyim cok rahatsız ediyor beni normalde balgam cıkaran biri değilim ve sinüsitim de var burnumda akmiyo yani hem bogazim hem burnum tikali bu kan neden geliyo hocam kötü bisey mi ?

 96. Avatar

  Gamze

  12 Mayıs 2016 at 23:20

  Hocam açik kanlı balgam kötü bisey mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Mayıs 2016 at 12:02

   Açık renk kanlı balgam genellikle akciğer ödeminde sık görülür. Burnu temizlerken burundan kan gelmesi burun polipleri, burun içi damarlarda çatlaklar oluşması nedeni ile olabilir. Sinüzit (sinüslerin iltihaplaması) sonucu geniz akıntısına bağlı balgam çıkarma olabilir. Boğazda tıkanma hissi ve burun tıkanıklığı sigara kullanımına bağlı olması normaldir. Balgam çıkarma sigara kullananlarda genellikle olur. Boğazda tıkanma hissi ve pembe balgam yemek borusu varislerine bağlı da olabilir. Bir göğüs hastalıkları uzmanına, KBB uzmanına ve bir sonuç alınmaz ise gastroloji uzmanına görünmeniz iyi olur.

   Sağlıklı yaşam ve iyilik dileğiyle.

 97. Avatar

  Serhat

  19 Mayıs 2016 at 10:30

  Hocam nefes borumda 6 ay kanul vardı ve çıkartıldı. Daha sonra nefes borusu darlığı oluştuğu anlaşıldı. Gelecek hafta stent takılacak. Şimdi migdem bulanıyor, 3 gundur birşey yiyemiyorum. Sabahları zar zor biraz baglam atınca rahatliyorum. Şimdi bu yemek yiyememe migde ağrısı ve balgam birikmesi nefes borusu darlığından oluştuğunu dusunebilirmiyim. Yoksa başka birseyden suphelenmek gerekebilirmi. Özellikle yemek yiyemedigim için hergeçen gün zayifliyorum. Bu arada kalp yetmezliği hastası oldugumuda.söylemeliyim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Mayıs 2016 at 12:17

   Balgam çıkarma kalp yetmezliği nedeni ile olabilir. Nefes borusunda daralma ve nefes almada sıkıntı olduğu için nefes borusuna kanül (stent) takılabilir. Fakat bu daralmanın altta yatan bir nedeni olabilir, bu nedenle bu durumun daha iyi araştırılması gerekebilir.

   Ayrıca kanül takılması işleminin de yan etkileri vardır ve bu yan etkiler neden ile şimdi çektiğiniz sıkıntıları yaşıyor olabilirsiniz. Stent (kanül) yerleştirme işlemi birçok fonksiyonu etkileyebilir. Enfeksiyonlara neden olabilir ve buna bağlı kusmalar olabilir. Nefes borusunda daralmaya neden olan faktöre bağlı şikayetleriniz olabilir. Doktorunuz ya da doktorlarınız ile bu durumu görüşmeniz daha doğru olur. Altta yatan neden veya nedenlerin araştırılması gerekebilir.

   Çok geçmiş olsun, her şeyin iyi olması ve sağlık dileğiyle.

 98. Avatar

  merve

  20 Mayıs 2016 at 10:53

  Hocam merhaba 19 yasindayim 1 yildir sigara iciyordum ama günde paketler bitiren tiryakiside değildim. 10 gun önce biraktim her sabah köpüksü ama genellikle sari katımsı şekilde balgam cikartiyorum. Bir çok yyerde sigara biraktiktan sonra normal olduğu söyleniyor ama emin olamadim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Mayıs 2016 at 12:16

   Sigara kullananlarda sabahları kahverengi balgam çıkarma genellikle çok sık görülen bir durumdur. Fakat sarı ve yeşilimsi renkli balgam genellikle bir alt solunum yolu enfeksiyonu nedeni ile olabilir. Sarı-yeşilimsi balgam çıkarma alerjik astım veya astım nedeni ile olabilir. Akciğer ödemi nedeni ile köpüklü balgam çıkarma olabilir. Sigara nedeni ile akciğerlerde ödem oluşmuş olabilir.

   Bir göğüs hastalıkları uzmanına gitmeniz ve bir akciğer grafisi çekilmesi doğru olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 99. Avatar

  Adsız

  22 Mayıs 2016 at 22:35

  Günde yarım paket bir paket arası sigara içiyorum haftada bir iki kez balgam söktürücü içsem sağlığım açısından daha faydalı olur mu? Öksürük yada hırıltı gibi bir şikayetim yok ama.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Mayıs 2016 at 12:20

   > Balgam çıkarma sigara içenlerde doğal olarak çok sık görülen bir durumdur, ancak balgamın sigaranın verdiği zararları atmak’dan çok sigaranın kişiye verdiği zararın bir reaksiyonu (tepkisi) olarak daha fazla üretildiğini düşünmek daha doğru olur. Yani balgam çıkararak sigaranın zararlarından kurtulmak çok mümkün değildir.

   > Ayrıca her ilaç gibi balgam söktürücü ilaçların da yan etkileri vardır ve gerekmedikçe kullanılması doğru olmaz. Bazı araştırmalara göre balgam söktürücü ilaçların kanseri tetiklediğine dair yayınlar ortaya çıkmıştır.

   > Bol ılık su tüketmek, antioksidan içeren besinleri bol tüketmek, bol yoğurt, süt tüketmek, sigaranın yanı sıra aşırı çay, kahve, kola gibi içeceklerden en az tüketmek, şekerden uzak durmak gibi önlemler faydalı olabilir, ancak ”en doğrusu sigarayı bırakmaktır”.

   Sigaradan uzak ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 100. Avatar

  aysu

  24 Mayıs 2016 at 22:32

  Hocam merhaba ben 19 yasindayim sigara kullanmiyorum. Iki hafta once hasta oldum cok fazla burun ve geniz akintim oldu hastaligin sonlarina dogru akinti gitsin diye biraz zorladim kulagim falan tikanip acildi hatta birkac gun sonra balgamda cizgi seklinde kan gordum 2 gun 4-5 kez oldu. Iki gundur olmuyo ama bugun sabah yesil balgam geldi sigara da kullanmiyorum anlamadim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Mayıs 2016 at 16:54

   > Burun ve geniz akıntısı hava değişiminin neden olduğu viral veya bakteriyel bir enfeksiyon ya da soğuk algınlığı gibi bir durum nedeni ile olabileceği gibi, bahar alerjisi (polen alerjisi) nedeni ile de olabilir. Bu dönemde doktora gitmemişseniz bu enfeksiyonlar ya da alerjenler alt solunum yollarını etkilemiş olabilir ve buna bağlı yeşil renkli balgam çıkarma başlamış olabilir. Alerjik astım gelişmiş olabilir.

   > Balgamda kan görülmesi önemli bir durumun habercisi olabilir.

   > Balgamda kan görülmesi basit bir alt solunum yolu enfeksiyonu nedeni ile gelişebileceği gibi tüberküloz (verem enfeksiyonu), akciğer embolisi gibi ciddi rahatsızlıkların belirtisi de olabilir.

   > Akciğer ödeminde balgam pembe renkli ve köpüklü olabilir.

   > Geçirdiğin hastalığa bağlı akciğer ödemi (sıvı birikimi) oluşmuş olabilir.

   Bir göğüs hastalıkları uzmanına muayene olmanızda ve bir akciğer grafisi çekilmesinde fayda var.

   Geçmiş olsun ve iyi sonuçlar almanız, sağlıklı yaşam dileğiyle.

 101. Avatar

  Gül

  10 Haziran 2016 at 14:24

  Meraba 9 hftalık hamileyim sürekli öksürüyorum ve beyaz köpüklü balgam geliyor hapşırdığımda zamanda damla damla kan geliyor burnumdan nedeni nedir acaba?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Haziran 2016 at 23:27

   Akciğer ödeminde balgam genellikle köpüklüdür ve akciğer ödemi nedeni ile öksürük de olabilir. Alerjik reaksiyonlar akciğer ödemine neden olabilir. Burun damarlarında çatlama olmuş olabilir veya solunum yollarında bir enfeksiyon gelişmiş olabilir. Alerjik astım gibi bir durum nedeni ile hem öksürük hemde balgam gelebilir.

   Bir göğüs hastalıkları uzmanına gitmeniz doğru olur. Akciğer ödemi olabilir.

   Sağlıklı doğum ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 102. Avatar

  Kenan

  12 Haziran 2016 at 04:55

  Merhabalar, 20 yaşındayım 2 yıldır sigara içiyorum çok uzun süredir geçmeyen bir öksürüğüm var.Geniz akıntısı da geçmiyor uzun zamandır sadece bu yıl 2 3 defa antibiyotik verdi doktor geçmedi.Göğüs uzmanına gittim ciğerlerimde bir şey olmadığı söyledi ve alerjik astım ilacı verdi.Daha sonra KBB uzmanına gittim o da bir kaç ilaç verdi ama hala geçmiyor.Sabahları yoğun ve gün içinde balgam oluyor bazen şeffaf bazen köyü renkli burnumun tıkanıklığı da tam olarak geçmiyor yardımcı olursanız sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Haziran 2016 at 13:49

   – Balgam çıkarma, geniz akıntısı, öksürük, burun tıkanıklığı sigara kullanan kişilerde oldukça sık görülen şikayetlerdir. Öksürüğünüz ilaçlara rağmen geçmiyor ise, geniz akıntınız ve diğer şikayetleriniz de geçmiyor ise sigara kokusuna, dumanına ve diğer ağır kokulara karşı ciddi şekilde alerjiniz olabilir ve bu durumda en iyi çare hazır yol da yakınken sigaradan ve sigara dumanından uzak durmak olacaktır. Zanlı kendini açık ve net bir şekilde belli ederken suçluyu arama çabasına gerek var mı?

   – Alerjik geniz akıntısı nedeni ile sürekli burun tıkanıklığı, balgam çıkarma ve öksürük gibi şikayetler olur. Alerjinin en önemli nedeni de sigaranın ağır kokusu ve dumanı olmalı.

   – Sigaradan uzak durmayı deneyin, sigara bırakıldıktan sonra da bir süre bu şikayetler devam edebilir fakat sabırlı olmak gerekir. Daha sonra şikayetlerinizde azalma olur ise sigara içenlerden bile uzak durmanız gerekir. Diğer tüm ağır kokulardan (parfüm, boya, tiner, ağır kokulu deterjanlar ve benzeri) uzak durmak gerekebilir.

   – Daha 2 yıl önce başlamışsınız daha fazla kendinizi harap etmeden, hazır vücut fonksiyonlarınız da sizi uyarı göndermişken sigara = ölüm tehlikesi! kurtulmaya çalışmanız doğru bir karar olur. Daha 20 yaşındasınız en kaliteli sigara bile sizin sağlığınızdan değerli değildir. Oda sıcaklığında bol su tüketmeye özen göstermelisiniz.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 103. Avatar

  Arda keklik

  22 Haziran 2016 at 23:57

  Öncelikle merhaba 18 yasındayım 4 gün önce baya bi buzlu su içtim ve bir süre sonra sertce öksürdüm sonra yolda yürüken balgam geldi ve kanlıydı bu arada sigara kullanıyorum ve hiç bişi hissetmiyiyorum hasta değilmişim gibi sadece balgamımda kan var

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Haziran 2016 at 23:26

   Balgamda kan görülmesi içtiğiniz soğuk suya bağlı boğazda yara, tahriş oluşumuna bağlı olabilir. Sigara kullananlarda kahverengi balgam çıkarma oldukça sık görülür. Balgamda kan görülmesi ciddi bir dumun habercisi olabilir. Bir göğüs hastalıkları uzmanına gitmeniz uygun olur.

 104. Avatar

  Q

  24 Haziran 2016 at 12:55

  14 yaşındayım. Yaklaşık 2 yıldır falan sürekli her sabah uyandığımda balgam çıkarıyorum. Ve gün içerisinde devam ediyor.Balgamın rengi değişiyo yeşilimsi, sarı renk olduğunda katı, bazen de beyaz olduğunda sıvı oluyor. Sigara içmiyorum. Daha önce solunumla ilgili hiç bir teşhis konulmadı, zaten bu tarz bi şikayetle de gitmedim doktora. Sebebi Ne olabilir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Haziran 2016 at 12:57

   – Sarı-yeşil balgam çıkarma genellikle alt solunum yolu enfeksiyonlarında görülen bir durumdur.

   – Alerjik geniz akıntısı, alerjik astım gibi etkenlerde de sarı-yeşil balgam çıkarma görülebilir.

   – Tüberküloz enfeksiyonu nedeni ile sarı-yeşil balgam çıkarma olabilir.

   – Akciğerin mantara bağlı enfeksiyonlarında balgam çıkarma olabilir.

   – Sarkoidoz hastalığına bağlı balgam çıkarma görülebilir.

   – Kalp büyümesine bağlı balgam çıkarma görülebilir.

   – Kistik fibrozis gibi bir hastalık nedeni ile balgam çıkarma görülebilir.

   – Kist hidatik nedeni ile balgam çıkarma görülebilir.

   – Yemek borusunu ilgilendiren bazı hastalıklar nedeni ile balgam çıkarma görülebilir.

   – Öncelikle iyi bir göğüs hastalıkları uzmanına muayene olmanız ve buradan bir sonuç çıkmaz ise alerji immünoloji bölümünde bu durumun araştırılması doğru olur, çünkü bu kadar uzun süren her belirtinin altında yatan ciddi bir sorun olabilir. Bu kadar uzun süren şikayetler ihmal edilmemelidir.

   Altta yatan sistemik bir durum da olabilir veya reflü nedeni ile de geniz akıntısı olur ve buna bağlı balgam şikayetleri olabilir, reflü için gastroloji bölümüne gitmek gerekir.

   Yaşınız henüz çok genç, bu nedenle bu durumun araştırılması uygun olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 105. Avatar

  isimsiz bağyan

  27 Haziran 2016 at 23:01

  Merhabalar!Yaşım 13. Bayadır, yani tam olarak bilmesem de 2 hafta olmuştur veya biraz da fazla olabilir.
  Yazdığım süreç içerisinde gün boyunca balgam çıkarıyorum.Bir ara ‘geçer ya’ diye zencefil içtim .Bu bir kaç gün sürdü.Gece yatmadan önce içtim . Ama geçmedi.Şu sıralar biraz az gibi.Bir ara hafif kırmızılık mı desem kan mı desem bilemedim işte bu ikisinden biri çıktı.Ben kan diye düşündüm.Zaten çıkarırken zorlanmadan oldu diye tahmin ediyordum.Başka bir yerden okuduğum bir yazıda da zorlanmadan dolayı boğazda bazı damarlar çatlayabilirmiş.Yani öyle (:
  Bir de sanki çok nefes alamıyormuş gibiyim.Ben yine de yazayım =Bir keresinde bir olay yaşanmıştı ve kalbim o sırada söylenen göre fazla atmış ve sonrasında da hızlı attı sanırım . Biz de doktora gittik.Bir sorun olmadığını söylediler.
  Ne diyorsunuz?Düzelir mi?Ne önerirsiniz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Haziran 2016 at 14:51

   Balgam çıkarma sigara dumanına maruz kalma var ise buna bağlı olabilir.

   Yakın zamanlarda gribal bir enfeksiyon geçirmişseniz bu nedenle de balgam çıkarma olabilir.

   Zorlanarak balgam çıkarmalarda kanama zorlanmadan dolayı da olur.

   Kalp yetmezliğinden dolayı balgam çıkarma görülebilir.

   Alerjik geniz akıntısı, alerjik astım gibi nedenlerden dolayı balgam çıkarma olabilir.

   Ergenlik çağlarında hormonal değişimlere bağlı kalp ritim bozuklukları olabilir.

   Korku – kaygı gibi durumlarda kalp ritim bozuklukları olabilir ve bu durum için bir psikiyatri uzmanına danışmak gerekir.

   Balgam çıkarma bahar ve yaz aylarında artıyor ise bu durum alerjik kökenli olabilir.

   Öncelikle bir göğüs hastalıkları uzmanına muayene olmanızda fayda var.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 106. Avatar

  Ramazan

  5 Temmuz 2016 at 10:10

  Merhaba, 50 yaş üstündeyim koah başlangıcım ve sinüzitim var 5 gündür geniz akıntım var sigara kullanıyorum sabah kalktığımda son 2 gündür kanlı balgam geliyor daha sonra azalıyor ve ara ara az miktarda geliyor ve yaklaşık 2 bucuk ay önce burnumda kanama oldu bayağı fazlaydı birdaha olmadı göğsümde bir ağrı yok ya da herhangi biyerimde yardımcı olur musunuz neden olabilir çok fazla endişelenyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Temmuz 2016 at 14:24

   Koah hastalığı için takip edilmeniz veya tedaviye başlamanız gerekebilir. Koah hastalığı ilerlemiş olabilir veya alt solunum yolu enfeksiyonu (tüberküloz gibi) gelişmiş olabilir. Koah hastası olmak ve sigarayı bırakmamış olmak doğru değildir.

   Mutlaka bir göğüs hastalıkları uzmanına gitmeniz doğru olur, çünkü daha ciddi bir durum olabilir. Uzun süren kanlı balgam kesinlikle ihmal edilmemelidir.

   Sağlıklı ve sigarasız yaşam dileğiyle.

 107. Avatar

  As99

  11 Ağustos 2016 at 23:29

  Selamlar ben sigara kullanmayan spor yapan bir insanım fakat bazen ağzım kuruyor veya sabah kalktığımda ağzımda sümük benzeri çektikçe uzayan sıvımsı bir şey geliyor balgam gibi duruyor bunun nedeni ne olabilir ve hangi bölümün doktoruna gitmeliyim?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Ağustos 2016 at 15:48

   – Geniz akıntısına bağlı boğaz ve geniz kısmında sekresyon (balgam) birikiyor olabilir.

   Geniz akıntısının birçok nedeni vardır.

   – Geniz akıntısı sinüzit (sinüslerin iltihabı) nedeni ile olabilir.

   – Geniz akıtısı alerjik reaksiyonlara (kimyasal maddelere karşı alerji, polen alerjisi, iş ortamı alerjisi gibi) sebeplere bağlı olabilir.

   – Gastroözofageal reflü hastalığı, yemek borusu iltihabı (özofajit) geniz akıntısına ve boğazda bu tür sıkıntılara neden olabilir ve bu tür durumlar için gastroloji bölümüne gitmek gerekir.

   – Farenjit (farenks iltihabı) gibi bir durumda da geniz akıntısı ve balgam hisleri yaşanabilir ve farenjit kronikleşebilir.

   – Spor yaparken yanlış nefes alıp vermeye bağlı kalp büyümesi gibi bir durum gelişebilir ve bunlara bağlı balgam olabilir.

   – Bazı akciğer hastalıklarına bağlı yaşadığınız şikayetler görülebilir.

   – Ayrıca spor yapanların yeterli su tüketmesi ve yeterli ve dengeli beslenmesi de önemlidir.

   Öncelikle bir KBB uzmanına gitmeniz fayda var.

   Buradan bir sonuç alamazsanız gastroloji ve kardiyoloji, göğüs hastalıkları bölümlerine gitmenizde gerekebilir.

   Spor yapanlar için beslenme hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linklerden ulaşabilirsiniz.

   > http://www.saglikocagim.net/spor-yapanlar-icin-beslenme-onerileri/

   > http://www.saglikocagim.net/sporcularda-beslenme-nasil-olmali/

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 108. Avatar

  Samia

  13 Ağustos 2016 at 10:54

  Merabalar bende geniz akintisi var surekli yutkunmak zorunda kaliyorum ve agiz kokusuda basladi bu durumdan cok rahatsizim. Ne yapabilirim doktora gittim Bol su icmem gerektiyini soyledi ve Ben su icen biri deyilim Faranjit oldugunu soyledi baska bi cozumu varmidir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Ağustos 2016 at 13:07

   Geniz akıntısı farenjit (farenks iltihabı) nedeni ile olabilir ve farenjit kronikleşebilir. Yani tekrarlayıcı özellik gösterebilir. Özellikle sigara kullanımı var ise farenjitten kurtulmak çok mümkün olmayabilir. Farenjit kronikleştiğinde ilaç tedavileri çok yararlı olmaz ve tekrarlar durur, bu nedenle oda sıcaklığında yeterli su içmek oldukça faydalıdır. Su içmek yapılabilecek en basit tedavilerden biridir aslında (keşke tüm tedaviler su içmek kadar kolay olsaydı).

   Bunun dışında geniz akıntısı sinüzit (sinüslerin iltihabı) nedeni ile de olabilir, bu durumun da araştırılması gerekebilir.

   Yine geniz akıntısı gastroözofageal reflü nedeni ile olabilir ve buna bağlı sürekli yutkunma hissi, balgam hissi, boğaz kısmında ağrı, yanma tarzında şikayetler de görülebilir. Eğer mide yanması, mide ağrısı, gaz sorunu, göğüste baskı ve ağrı hissi, ağız içine acı su gelmesi gibi şikayetleriniz de var ise reflü açısından araştırılması için iyi bir gastroentroloji uzmanına gitmeniz uygun olur.

   Farenjit veya geniz akıntısı alerjik de olabilir ve iş yerinde veya evde alerjik reaksiyonlara neden olacak toz, duman, sigara, deterjanlar, parfüm, deodorant, bazı spreyler, oda kokuları, ağır kokan birçok kimyasal madde ve kızartmalar ve kızartma kokusu bile veya besin alerjisi gibi alerjenlere maruz kalma durumu söz konusu ise veya polen alerjiniz var ise bunların araştırılması için alerji immünoloji bölümüne başvurmak gerekir.

   Özellikle sigara maruziyeti var ise öncelikle sigara maruziyetinden kurtulmak gerekir.

   Yani geniz akıntısının birçok sebebi vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

   • Avatar

    Samia

    16 Ağustos 2016 at 07:24

    Cok tesekkur ederim bilgilendirdiyiniz icin sigara kullanmiyorum ama saydiklariniza alarjim var evet

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     16 Ağustos 2016 at 14:22

     Alerjik sorunlarınız var ise, eğer vaktiniz veya imkanınız var ise alerji immünoloji bölümünde durumunuz araştırılabilir, alerji immünoloji bölümü araştırma veya üniversite hastanelerinde bulunur fakat araştırma biraz uzun ve zahmetlidir.

     Fakat sebebin tam olarak bulunması için en doğru yoldur, çünkü doktor doktor gezmek sadece ilaç içmeye maruz kalmak olur.

     Alerjik geniz akıntısı nedeni ile zamanla yemek borunuz tahriş olabilir ve yemek borusu ülseri, yemek borusu daralması gibi ciddi şikayetlere yol açabilir, ayrıca bu durum sürekli devam eder ise geçmeyen ağız içi yaraları da başlayabilir.

     Eğer kendiniz nelere alerjiniz olduğunu dikkat ederek bunlardan kaçınırsanız faydalı olabilir fakat oluşan sorunlar için yine de tedavi önemlidir.

     Her şeyin istediğiniz gibi olması ve sağlık dileğiyle.

 109. Avatar

  Samia

  16 Ağustos 2016 at 07:28

  Bilgilendirdiniz icin tesekkur ederim sigara kullanmiyorum ama saydiklariniza alarjim var evet tozdan gunese kadar su icmeyi deneyeceyim

 110. Avatar

  CAN

  24 Ağustos 2016 at 12:31

  hocam merhaba
  3,4 gündür sırt ve göğüs ağrım olmuştu dün ve bugun itibarıyla 4,5 kez kırmız renkte balgam geldi öksürük yok ama boğazımda ve ağzımda tatsızlık var,paxera adlı bir ilaçta kullanmıyrm acaba kulladığım bir ilaçtan meydana geliyor olabilir mi ?
  Öneriniz nedir ? süreci takip etmem açısından bilgi verirseniz sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Ağustos 2016 at 12:20

   Kırmızı renkte balgam genellikle tüberküloz enfeksiyonu, akciğer embolisi, bronşektazi gibi hastalıklarda sık görülen bir durumdur.

   Pembemsi, köpüklü balgam kalp yetmezliğinde ve akciğer ödeminde görülebilir.

   Eğer mide şikayetleriniz ya da boğaz kısmında ağrı, sızı yanma gibi durumlar var ise yemek borusu varisleri veya mide ülseri gibi nedenler ile de kırmızı renkte balgam gelebilir.

   PAXERA İLAÇ, depresyon tedavisinde, obsesif kompulsif bozukluk tedavisinde, kaygı bozukluğu tedavisinde, panik atak tedavisinde gibi psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır.

   PAXSERA İLACIN YAN ETKİLERİ ARASINDA; çok yaygın yan etkiler = hasta hissetme, bulantı, cinsel dürtü fonksiyonlarında değişiklik, konsantrasyon bozukluğu vardır.

   Yaygın yan etkileri = iştah azalması, uyuyamama veya uykulu hissetme, tedirginlik, sersemlik, huzursuzluk, baş ağrısı, titreme, buşlanık görme, esneme, ağız kuruluğu, kabızlık, ishal, bulantı, hasta hissetme, kabus görme, zayıflama veya kilo alma gibi yan etkiler vardır.

   Yaygın olmayan yan etkiler = vücutta kolay çürük oluşması, deride ve ağız içinde kanama, zihin bulanıklığı, kontrol edilemeyen kas hareketleri, halüsinasyonlar, göz bebeğinde büyüme, kalp atışında hızlanma, deri döküntüsü, idarar kontrolsüzlüğü ya da sık idrara çıkma gibi birçok yan etki mevcuttur.

   Bu ilacı kullandığınız sürece belki mide koruyucu da kullanmanız gerekebilir. Eğer mide şikayetleriniz de var ise bu durum mide ile ilgili ya da yemek borusu ile ilgili olabilir, bu durumda bir gastroentroloji uzmanına gitmek gerekir.

   Sırt ve göğüs kısmında ağrı mide, yemek borusu, safra problemlerinden olabileceği gibi enfeksiyonlara bağlı, bronşlar veya akciğerler ile ilgili problemlerden de olur. Akciğerlerin değerlendirilmesi için bir göğüs hastalıkları uzmanına gitmeniz gerekir.

   Sağlık dileğiyle.

 111. Avatar

  özlem

  28 Ağustos 2016 at 03:54

  Mrb hocam geçen doktor a gittim siyah balgam iiçin akciğer röntgeni ve kan tahlili istenild ve yaptım ve çok şükür bişi çıkmadı ama bende siyah balgam halen devam ediyor ve farkettim de daha çok dışarı çıktgm zaman çok yoğunlaşyo siyah balgam çok aşırı şu da kullanyrm sigarayı da 2 sene oldu bırakalı bu soyan balgam beni çok endişelendryo açıkçası acaba dışarı çıktığım zaman çevre kirliliğindenmi kaynaklanyo bu siyah balgam. Zaten çok zor çıkıyo boğazımda bişey varmıs gibi hissedyrm bakyrm topak şeklinde çıkıyo siyah balgam yani hepdiyorum işte bu siyah balgam n sebebi nedr tozlar mi gecekten

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Ağustos 2016 at 21:10

   Kömür işçiliğinde ve sigara kullananlarda balgamın rengi siyah ya da siyaha yakın renktedir.

   Sigarayı bırakalı daha iki yıl olmuşsunuz ve henüz sigaranın etkisi geçmemiştir. Sigaranın etkisi yıllarca sürebilir.

   Kış mevsiminde dışarısı oldukça kirli havaya sahip olduğu için akciğerler sigaradan dolayı yıprandığı için dumanı çok fazla içine çekebilir ve kirli havaya bağlı siyah renkli balgam çıkarma olabilir fakat şimdi yaz mevsiminde o kadar çok hava kirliliği yoktur ama bu durum yaşadığınız yere göre değişir tabii.

   Eğer sanayi bölgesine yakın bir yerde oturuyorsanız buna bağlı olarak da hava kirliliği yaz mevsiminde de olabilir.

   Bunu tam olarak anlayabilmeniz için (ör, dışarı çıkarken solunum yolunuza maske takabilirsiniz) ve bu şekilde gerçekten dışarıdan mı kaynaklanıyor bunu anlamanız mümkün olabilir.

   Belki az su tükettiğiniz için bu durum oluyordur, bu nedenle oda sıcaklığında yeterli su tüketmek önemlidir. Bun yanı sıra yoğurt, süt yemenin ve içmenin faydası olabilir.

   Çay ve kahveyi azaltabilrsiniz ve sadece birini içmeyi ve mümkün olduğunca az içmeyi tercih edebilirsniz.

   Mantarların sebep olduğu iltihaplarda ya da karaciğer apsesinde de siyah veya kahverengi balgam gelişebilir.

   Bir de dahiliye veya gastroloji uzmanına gitmeniz de gerekebilir, mide ya da yemek borusu ile ilgili bir kanama olabilir.

   Sağlık dileğiyle.

 112. Avatar

  Sbh

  30 Ağustos 2016 at 16:18

  İyi günler.sigara kullanmıyorum.genelde sabah uyandığında ve bazen de gün içinde 1veya bikac defa kahverengi parça şeklinde bogazımdan bisey geliyor.bazen kötü kokuyor,bazen kokusu olmuyor.gun içerisinde çoğu vakit kapalı mekandayim.disardada kirli tozlu bir ortamda değilim.cigerimin kendini temizledigini dusundum ve doktora da gorunmedim ama 1yildir nerdeyse böyle.neden olabilir,doktora gorunmelimiyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Ağustos 2016 at 18:37

   Bahsettiğiniz durum eğer mide probleminiz var ise reflüden kaynaklanıyor olabilir, alerjik geniz akıntısına bağlı olabilir, alerjik geniz akıntısı polen alerjisi nedeni ile de olmaktadır (yani mevsimlere bağlı).

   Polen alerjisi kişiden kişiye değişiklik gösterir ve bazı bitkilerin veya ağaçların polenlerinden dolayı ekim-kasım ayına kadar bile polen alerjisi devam eder.

   Alerjik sinüzitten dolayı da geniz akıntısı olur ve boğazınızda balgam birikebilir. Kimyasal maddeler de alerjik geniz akıntısı yapar.

   Burundaki kemik eğriliği, geniz eti nedeni ile geniz akıntısı olabilir.

   Kronik farenjit (farenks iltihabı), larenjit (larenks iltihabı) gibi durumlarda da geniz akıntısı olur.

   Mide problemleriniz var ise öncelikle gastroloji uzmanına gitmeniz daha doğru olur fakat mide problemleriniz yok ise KBB uzmanına gitmeniz önemlidir.

   Fakat 1 yıldır devam eden bir durum için mutlaka doktora gitmeniz gerekir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 113. Avatar

  Kaan Salt

  15 Eylül 2016 at 22:03

  Merhabalar ben yaklaşık 10 yıldır sigara kullanıyordum ancak 1 ay önce sigarayı bıraktım. Yaklaşık 2-3 hafta önce öksürmeye başladım ve öksürürken ara sıra boğazımdan Sarı-Yeşil karışımı balgam çıkıyor zeytin tanesi büyüklüğünde. Öksürüğün ciğerlerimden gelmediğini hissedebiliyorum, boğazımda sanki bir şey takılı kalmış gibi o neden oluyor. Sebebi nedir sigarayı bırakmamla ilgili olabilir mi? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Birde benim normalde burnum çok tıkanıyor bununla alakası olabilir mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Eylül 2016 at 00:03

   Sigara bu kadar uzun süre kullanıldıktan sonra bıraksanız bile belli bir zaman balgam çıkarma olabilir.

   Sarı yeşilimsi balgam genellikle üst ya da alt solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı ya da astım, akciğer ödemi gibi bir duruma bağlı da çıkarılır.

   Burun tıkanıklığı sinüzit nedeni ile olabilir ve sinüzit (sinüslerin iltihabı) geniz akıntısına sebep olabilir ve geniz akıntısından dolayı balgam çıkarma görülebilir. Yine sinüsler tıkanmış veya iltihaplanmış ise buna bağlı sarı-yeşil balgam çıkarma görülebilir.

   Öncelikle bir KBB uzmanına gitmeniz ve buradan sonuç alınmaz ise göğüs hastalıkları uzmanına gitmeniz doğru olur, çünkü enfeksiyonel bir durum olma ihtimali vardır.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 114. Avatar

  H

  16 Eylül 2016 at 12:02

  Iyi gunler , gecen hafta kan testi yaptim hematoloji ve biyokimya testlerinin hepsi temiz cikti butun degerler normal cikti . Dun gece yuzustu uyurken hafif bi gogus agrisi/dolgunlugu vardi. balgam cikarmaya calisirken bi iki balgam cikarmadan sonra balgamda kana rastlamadim serit seklinde degildi sanirim ama az bi kan vardi daha sonra ise hic gelmedi . Agzimda kan ve balgam tadi gibi bi tat var ama kestiremiyorum balgam var ama bogazimda. Doktora gittim testlerimin sonucunu gosterdim bana film cek dedi film temiz cikti ama endiseleniyorum eger kanser olsa hematoloji ve biyojimya testindeki degerler hepsi normalmi cikar ornegin RBC sayisi degismezmiydi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Eylül 2016 at 01:01

   Boğazda balgam hissi yemek borusuna ait sorunlardan da kaynaklanabilir.

   Balgamda kan görülmesi mide ve yemek borusu kaynaklı da olabilir.

   Yine boğazda balgam hissi sinüzit (sinüslerin iltihabı) gibi bir durumdan da kaynaklanabilir.

   Balgamı zorla çıkarmaya çalışmışsanız boğazda zorlanma nedeni ile de kan görülebilir.

   Boğazda balgam hissi alerjik geniz akıntısı nedeni ile de olabilir. Örneğin sonbahar alerjisi nedeni ile alerjik geniz akıntısı olabilir.

   Eğer alerjik sorunlarınız var ise bu durum alerji immünoloji bölümünde değerlendirilmelidir.

   Yine balgam çıkarma kalp yetmezliği veya kalp fonksiyonunu bozan başka bir kalp hastalığının bulgusu da olabilir ve bu durumda kardiyoloji bölümüne gitmek gerekir.

   Öncelikle bir gastroloji uzmanına gitmeniz ve yemek borusunun, midenin değerlendirilmesi uygun olur (özellikle mide problemleriniz de var ise).

   Eğer sigara kullanıyorsanız KOAH hastalığı ya da astım hastalığı da olabilir ve bu tür durumlar göğüs hastalıkları uzmanlığında değerlendirilir.

   Diğer şikayetleriniz de önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 115. Avatar

  Selin

  5 Ekim 2016 at 01:25

  Hocam merhaba ben babamla ilgili soracağım kendisi koah hastası ileri derecede ayrıca kalp yetmezliği var ve ilaç kullanıyor 1 hafta önce bir kaç kez burnu kanadı 3gündürde kanlı balgam geliyor ama koyu halde geliyor gastro ve KBB. gittik ilaç kullanıyor peki bu karanlık tükürük neden kaynaklanıyordur memnun olurum teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Ekim 2016 at 16:46

   KOH hastalarının ataklarının arttığı dönemlerde kanlı balgam gelebilir fakat hem kanlı balgam hem de burun kanaması risk oluşturabilir.

   Takibini yapan doktorunuz ile görüşmenizde fayda var, belki daha ileri tetkikler gerekebilir.

   Bazen KOAH hastalarında balgam çıkarma nedeni ile farenjit (farenks iltihabı) oluşabilir ve buna bağlı kanlı balgam veya kanlı tükürük ortaya çıkabilir. Eğer KBB uzmanı antibiyotik vermiş ve bunların düzenli kullanılmasına rağmen bu durum geçmemiş ise mutlaka daha ileri tetkikler yapılmalıdır.

   Her şeyin iyi olması ve sağlık dileğiyle.

 116. Avatar

  beral

  7 Ekim 2016 at 15:01

  Hocam merhaba,

  Annem 75 yaşında.Yaklaşık 3 aydır beyaz renkli balgam çıkarıyor. Hafif öksürükte balgam geliyor ve hep beyaz renkte. Ağrıyan hiç bir yeri yok. Yıllardır hiper tansiyon hastası. Yorumunuz nedir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Ekim 2016 at 13:19

   Beyaz renkli yapışkan balgam astım hastalığı ve KOAH hastalığında sık görülür.

   KOAH hastalığı sadece sigaraya maruz kalma ile değil mesleki tozlara, hava kirliliğine maruz kalma sonucu da meydana gelir.

   KOAH hastalığında hastalığın tipik belirtileri maruz kalmadan 10-20 veya 30 yıl sonra da kendini gösterebilir. Ayrıca genetik yatkınlık da KOAH hastalığı başlamasında etkili olabilir.

   Annenizin KOAH hastalığı veya astım hastalığı bakımından araştırılması gerekebilir.

   Ayrıca kalp yetmezliğinde de balgam çıkarma görülebilir, hipertansiyon birçok fonksiyonu bozabileceği gibi, kalp fonksiyonlarını da etkileyen bir hastalıktır.

   Bu durumlar bakımından göğüs hastalıkları uzmanlığında ve kalp hastalıkları uzmanlığında bu durumun araştırılması doğru olur.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 117. Avatar

  Hasta

  24 Ekim 2016 at 07:30

  Ben kucukken bronsite yakalanmısım ve suanda 24 yasındayım en ufak bir soguk aldığımda hemen hastalanıyorum ve bol öksürük ve balgamlı(yesil) bir hastalık donemi geçiriyorum hastalıgımın en kısa iyileşme suresi ise 2 haftayı geciyor. Balgamdan ömür boyu kalıcı olarak kurtulmak mümkün mü? ben her hasta olduğumda balgam atmaktan cok Yoruldum ve sıkıldım bu dönemlerde dısarı bile cıkamıyorum her dakika lavaboda olmalıyım ben nasıl kurtulurum bu hastalıktan lutfen yardım edin.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Ekim 2016 at 10:16

   Bronşit kronikleşmiş olabilir ve tekrarlayabilir. Bronşit nedeni ile başka sorunlar da gelişmiş olabilir.

   Belki bunların altında yatan başka bir sistemik hastalık da olabilir, bu nedenle bu durumun bir araştırma hastanesinde araştırılması doğru olur.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

 118. Avatar

  Irmak

  16 Kasım 2016 at 12:38

  Merhabalar kizim 3.5 yasinda bu sene krese basladi bayramin ilk gunu terledi disarda usudu 2.5 aydir surekli burun akintisi ve balgamli oksuruk var alerji testi yapildi birsey cikmadi ventolin surup icti 1 ay bir hafta actifed surup ve zrck surup icti azaldi biraz terleyince tekrardan basladi 3 aydir artik ne yaptiysak gecmesidi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Kasım 2016 at 11:27

   Bronşit olmuş olabilir, akciğer enfeksiyonu olabilir, iyi bir göğüs hastalıkları veya KBB uzmanına gitmeniz önemlidir. Bronşit veya farenjit, larenjit gibi boğaz kısmına ait iltihabi durumlarda da bu tür şikayetler görülebilir.

   Bronşit kronikleşmiş olabilir.

   Yani akciğer ve bronşlara yönelik tetkikler yapılması gerekebilir.

   Bu durum kalp ile ilgili de olabilir, bu nedenle bir kardiyoloji doktoru tarafından da değerlendirme gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 119. Avatar

  Amet

  19 Kasım 2016 at 14:56

  Merhaba Hocam 7 yasimda akut bronsit olmustum simdi yaklasik 1 ayda beri yine ayni belirtiler var uzun sure yürüdugum zaman nefes darligi olur or sizce yine bronsitmiyim kotu bir hastalik olabilirmi Hocam yasim 16

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Kasım 2016 at 18:47

   Bronşit (bronş iltihabı) bu hastalık yeterli ve doğru tedavi edilmediğinde kronikleşebilir ve tekrarlayıcı özellik gösterebilir.

   Belirtiler benzerlik gösteriyor ise bir göğüs hastalıkları uzmanına gitmeniz uygun olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 120. Avatar

  Burak

  9 Aralık 2016 at 16:50

  Hocam merhaba. Bu sabah uyandigimda disimi fircalamaya gittim. İlk defa protezli disim asiri derecede kanadi. Agzimi suyla calkaladim. Sans odur ki hersey ust uste geldigi icin bir onceki gunden hissedigim soguk alginligim bugun nuksetti. Dahiliyeye randevu aldim, muayene oldum. Normal bir soguk alginligiymis. Sigara da kullaniyorum. Ogleden sonra ust uste hapsurdum. 2.hapsırık da beyaz gri renk arasi balgamimda ufak bir kan gordum. İlk defa boyle bir seyle karsilastim. Yazilanlari okudum. Ben is degistirecegim icin 2 gun once detayli saglik raporu cikarttirdim. Bunun icin akciger rontgeni, grafigi ve solunum testi de vardi. Ve sonuclar cok iyiydi. Rontgende herhangi bir bulgu yok, temiz. Solunum testi ve grafik nizami. Bir sey yapmam gerekir mi? Tekrar tekrar ayni sey olursa doktora gideyim mi? Yoksa soguk alginligina ve sigaraya bagli bir sey mi? Tesekkurler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Aralık 2016 at 12:19

   Sigara kullanımı ve soğuk algınlığı birleşince balgam çıkarma olabilir.

   Diş etlerinizde iltihap olmuş da olabilir ve diş iltihabı nedeni ile soğuk algınlığına benzeyen şikayetler boğazlarınızı da etkilemiş olabilir.

   Bir diş doktoruna muayene olmanızda fayda vardır.

   Diş ve diş eti iltihaplanması boğazda ağrılara neden olabilir, ağız içinde yaraya neden olabilir, diş ve diş iltihapları endokardite bile neden olabilir, solunum yollarını etkileyebilir, kulakları etkileyebilir.

   Bu durum tekrarlarsa KBB doktoruna gitmeniz de önemlidir.

   Soğuk algınlığı nedeni ile farenjit oluşmuş da olabilir ve buna bağlı kanlı balgam çıkarma görülebilir.

   Özofajit (yemek borusu iltihaplanması) olmuş da olabilir.

   Larenjit (gırtlak iltihabı) olmuş olabilir.

   Soğuk algınlığı bazen enfeksiyonel durumlar ile de karışabilmektedir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 121. Avatar

  Ali

  13 Aralık 2016 at 11:31

  Iyi günler hocam..yaklask 2-3 haftadır süren sirt gogus ve karn agrilarim var..ilk olara gogus bolmune gorndm akciger filmi cekldi ve sonuç temiz cikti..snrasan dahiliye uroljiye göründüm onlarda yapiln tum tahlillerde temz cikti..anck agrilrm devam ettigi icin gastroya gittim.yaklasik 4 ay once endeskobi ypilmisti gastrt cikmisti bu yuzden endeskobi yptrmiycagni sadece kolonoskbi yptrcgni blrti onu da 40 gun gbi gec bir tarhe verdi.bu yuzden size dansmk istedm bel sirt gogus ve midemde agri oluyor..mide bulantm var gceleri ayaklrm yaniyor cok cbk yorlmya basldm kndmi hep bitkin hissediyorum idrarm yanma cok var . Ve en kotusu bugun kucukte olsa tukurdugumde siyah renkte bir balgam vardi..surekli gln bi sey deil ilk bu kdr ygndu bu endiseelndirdi bni..akcgrle ilgili iki farkli hastnede flm cikildi htta bi hastane sadece gogus hastlklri hastnesiydi..yani bu kdr cok bolume gitmeme ragmn herhngi bisey ne kan ne rntegn ne dinlemlerde cikmadi ama aciksai bya korktum bn bu drmdan..kolonoskobi verildi ama trhi cok gc biseylere gec klmktnda korkuyorum yaklsk 5 yildr sigra kullaniyorum.yasm 25 henuz..sizce ne yapmaliyim nasil bir yol izlmeliyim smdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Aralık 2016 at 17:43

   Anlattığınız bu şikayetlerin çoğu Akdeniz ateşi hastalarında sık görülen şikayetler arasındadır, yaşınız 35’in üzerinde olsaydı bu ihtimal yok denilebilir fakat hastaların bazılarında daha çocukluk döneminde şikayetler ortaya çıkabileceği gibi, hastaların bazılarında da 20-30 yaş aralarında bu hastalığın yoğun belirtileri ortaya çıkmaya başlar ve yapılan birçok tetkike rağmen ele gelir bir bulguya rastlanmaz.

   Yine buna benzer başka sistemik hastalıklarda bu tür sorunlara neden olabilir.

   Ayrıca bu hastalıkta hastaların genelinde erken yaşlarda midede gastrit, ülser-reflü gibi şikayetlere sık rastlanır.

   Göğüs ve sırt arısının nedeni gastritten dolayı midenizde ya da yemek borusunda tahrişe bağlı veya gastroözofageal reflüye bağlı olabilir.

   Yine reflü nedeni ile yemek borusunda kanama, midede kanama olabilir ve balgamda bu tür belirtiler ortaya çıkabilir.

   Gastrit sorunu olan kişilerin beslenmesine dikkat etmesi gerekir, sigaradan uzak durması gerekir.

   Gastrit B vitamini eksikliğine neden olur ve B vitamini eksikliğinden ve buna bağlı pernisiyöz anemi (kansızlık) gelişmesinden dolayı da halsizlik, çabuk yorulma, ayaklarda yanma oluşabilir.

   Önemli olan gastritin iyileşmesidir, gastrit iyileşmediği sürece bu tür kısır döngüler devam eder durur, gastrit kronikleşir ve tekrarlar durur (özellikle altında yatan bir etken varsa).

   Gastrit sorunu olan kişiler ömür boyu yaşam tarzı değişikliğine ve beslenme değişikliğine ihtiyaç duyar.

   Akdeniz ateşi hastalığı romatoloji bölümünde araştırılır. Eğer kolonoskopi tetkikinde de ele gelir bir şey çıkmaz ise bu tür sistemik hastalıkların araştırılması için romatoloji veya hematoloji bölümüne gitmeniz ve şimdiye kadar olan tüm şikayetlerinizi not alarak doğru anlatmanız size yardımcı olacaktır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 122. Avatar

  Elif

  20 Aralık 2016 at 00:26

  Merhabalar benden test icin balgam istesiler fakat aksam cikarabildim sabah gotursem ise yarar mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Aralık 2016 at 13:40

   Balgam mikroskopisi sabah kalkar kalkmaz çıkarılan balgamdan yapılır.

   Örnek verildikten hemen sonra inceleme yapılmayacak durumlarda taşıma besiyerleri kullanılır.

   Yani örneği koyacağınız kutunun içinde hazırlanmış besiyer olması gerekir.

   Bu konuda laboratuvar uzmanlarından yardım ve bilgi almanız gerekir.

   Sağlık dileğiyle.

 123. Avatar

  Soner

  22 Aralık 2016 at 22:20

  Merhabalar 2009da baslayan kabızlık 2012de ishala cevirmesiyle tabi bu zaman zarfi icerisinde her gittigim doktor ayri bir ilac yada ayni ilaclara şunuda kullan talimatiyla ilaç ilave ederekken ben hergün kötüye gidiyordum. Bu arada norveçe gitmem gerekti. ve bu hastaligin tedavisinin devami icin norvecte doktora gittim. Burdaki doktorlarda bagirsaklara mudehale ediyorlardi. Sonucunda norveçteki doktorun akciyerden film ve balgam testi istemesiyle akciyerlerde tbc görüldü. Ve bu ilaclara basladigim gün ishalim birden kesildi enerjimin gunden gune yerine geldigini hissediyordum. Ishalden eser kalmadi. Doktorlar ishalin nedeninin tbc den kaynaklandigini soylediler. 2012 mayis ta baslayan tbc tedavisi 8ayda bitti. uzun sürdü nedeni çok geç fark edilmesiydi, halbuki tbcnin verdigi rahatsizliklarin hepsini soyluyordum doktorlara, gece terlemesi oksuruk kilo kaybi vesaire. Hepside bagirsaklara mudahele ediyorlardi. Sonuc olarak bagirsaklardaki 1den fazla olan polipler olusmus ve halen duruyor (yanlis ve kuvvetli ilaclar kullanmadan kaynaklanan olsa gerek) doktorlar 2cm cok kucuk takip edecez diyorlar. 2defa kolonoskopi yapildi sonuncusu 7mart 2014 de yapildi. Cok rahatsiz ediyor yatinca kendimi daha rahat hissediyirum. Araba kullanirken daha fazla agriyor. Bazen yemek yiyince hafifliyor ama agri kesilmiyor. Karnimin heryeri batıyor. Tesekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Aralık 2016 at 14:27

   Tüberküloz enfeksiyonu sindirim sistemini de tutmuştur. Bu enfeksiyon vücudun her yerine yayılabilir. Akciğerlerden sindirim sistemine sıçramış olabilir. Bu enfeksiyon bir kez sıçramaya başladıktan sonra kemiklere, omurgaya, beyine, lenf bezlerine, böbreklere gibi bölgeleri de sıçrayabilir. Tedavisi zordur ve tekrarlama özelliği gösterir ya da başka bir yerde yaniden ortaya çıkabilir. Tüberküloz vücudun diğer organlarını ve yapılarını da tutabilir.

   Tüberküloz hava yoluyla bulaşır ve zamanında tedavi edilmez ya da yeterli tedavi edilmez ise kronikleşebilir de.

   Tekrar tüberküloz bakımından inceleme yapılmasında fayda vardır, çünkü tüberküloz enfeksiyonu vücudun başka bir yerinde tekrar başlayabilir. Tüberküloz tedavisinde erken teşhis çok önemlidir. Sizde teşhis gecikmiştir, bu nedenle enfeksiyon o arada başka bölgelere sıçramış olabilir.

   Bağırsak poliplerinde poliplerin tipine göre etken olabilecek olaylar farklılık gösterebilir.

   BAĞIRSAK POLİPLERİNDE RİSK FAKTÖRLERİNE GELİNCE; genetik yatkınlık, beslenme şekli (lifli besin tüketimi azlığı, yağlı beslenme, alkol alımı ve düşük folat alımı, sigara, obezite gibi), bazı hastalıklar veya cerrahi işlemler (akromegali, bazı nedenlerden dolayı üreterin sigmoid kolon ile birleştirilmesi, bazı enfeksiyonlar, arteryoskleroz, safra kesesi ameliyatı gibi) durumlar bağırsak polipleri gelişimi ile ilişkili bulunmuştur.

   Sizde, bağırsak polipleri tüberküloz enfeksiyonuna bağlı gelişmiş olabilir, çünkü çok sık görülmese de Mycobacterium (yani tüberküloz enfeksiyonuna neden olan etken) de bağırsak polipleri için risk faktörleri arasındadır.

   Bu enfeksiyon için tekrar tetkiklerin yapılması uygun olur. Poliplerin takibi de önemlidir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 124. Avatar

  Samsun cilingir

  25 Aralık 2016 at 15:09

  Bir aydir balgam cikariyorum gripten sonra boyle oldu oksuruk balgam ne yapmam gerek bunun icin

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Aralık 2016 at 11:48

   Grip enfeksiyonu akciğerlere inmiş olabilir veya akciğerlerde ödem oluşmuş olabilir. Bronşlar etkilenmiş olabilir. Bir göğüs hastalıkları uzmanına gitmeniz ve ciğer filmi çekilmesi önemlidir. Bir ay uzun bir süre.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 125. Avatar

  Görkem Garip

  27 Aralık 2016 at 13:38

  Merhaba ben 30 yaşındayım astım gibi yada bronşit gibi bir hastalık geçirmedim. Ancak son bir iki yıldır hergün sadece uyandıktan hemen sonra bir kere balgam geliyor. Bazen boğazıma geldiği için uyandığım da oluyor. Sigara hiç kullanmadım. Ancak iş yerinde sürekli klima çalışıyor bu nedenle olabilir mi. Bu balgam olayından mi bilmiyorum sürekli ağız kokusu oluyor. Dış doktoruna gittiğimde dişlerimde herhangi bir problem olmadığını söyledi. Ne yapmam gerekir.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Aralık 2016 at 17:40

   Farenjit (yutak iltihabı) olabilir. Farenjit alerji kaynaklı veya enfeksiyon kaynaklı oluşabilir. Gastroözofageal reflüye bağlı olabilir. Gastroözofageal reflüsü olan her hastada ilk başlarda bir mide problemi hissedilmeyebilir veya siz reflü olduğunu da hissetmeyebilirsiniz.

   Alerjik geniz akıntısı, burun sorunlarına bağlı geniz akıntısı, sinüzite bağlı geniz akıntısı gibi durumlardan da balgam çıkarılabilir.

   Bazı kap hastalıklarına bağlı balgam çıkarma olabilir. Klimaya maruz kalmaya bağlı bronşlarda ya da akciğerlerde bir enflamasyon (yangı) oluşmuş olabilir ve buna bağlı da balgam çıkarma olabilir.

   Yani bu durum KBB uzmanlığı, göğüs hastalıkları uzmanlığı, kardiyoloji uzmanlığı, gastaroloji alanında gibi bölümleri ilgilendirebilir.

   Sağlık dileğiyle.

 126. Avatar

  Ahmet

  28 Aralık 2016 at 10:52

  Merhaba benimde yemek yerken burun tıkanıklığı oluşuyor. yemek yedikten 1 2 dakika sonrada öksürüp balgam çıkarıyorum. ne yapmalıyım bunu önlemek için.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Aralık 2016 at 16:18

   Genizde bir tıkanıklık olabilir, nefes borusuna yemek yerken yabancı cisim kaçıyor olabilir, yemek borusunda bir tıkanıklık veya daralma veya bir bozukluk olabilir ve buna bağlı nefes borusuna yabancı cisim kaçıyor olabilir.

   Yemek borusu, geniz ve nefes borusunun değerlendirilmesi gerekebilir ki, yemek borusu sorunları gastrolojiye, geniz sorunları KBB uzmanlığına, nefes borusu sorunları da hem KBB uzmanlığına hem de göğüs hastalıkları uzmanlığına girer.

   Öncelikle bir KBB uzmanına gitmeniz ve şikayetlerinizi doğru ve eksiksiz anlatmak için önceden not almanız önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 127. Avatar

  Muhammet

  6 Ocak 2017 at 21:33

  Ben sigara kullanmıyorum sigara içilen bir yere girdiğim zaman boğazımda koyu saydam balgam oluşuyor ve boğazım daralır gibi oluyor.bu neden olur acaba

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Ocak 2017 at 12:25

   Bu durum ağır kokulara alerjiden olabilecek bir durumdur. Sigara, parfüm, kızartma, ağır kimyasallar gibi ağır kokulara karşı alerjiniz vardır. Alerji immünoloji bölümüne gitmek faydalı olur. Alerjik farenjit oluşuyor olabilir.

   Sağlık dileğiyle.

 128. Avatar

  duygu

  9 Ocak 2017 at 10:07

  merhaba.benim sikayetim sabahları uyandıgımda sarı balgam cıkarıyorum.bogazımı biraz zorladıgımda kan geliyor.ama bu sadece sabahları oluyor.ve havalar sogumaya basladıgından beri 2 haftada bir bogaz agrısı oluyor.gun icerisinde hapsırma ve yatarken geniz akıntısı oluyor.ve sabahları da kotu bir agız kokusuyla uyanıyorum dis ve dis eti bakımımı yapmama ragmen.kucukken bronsit ve 8 yıl oncede zaturre gecirmistim su an 25 yasındayım.en son akciger filmi 4 ay once cekildi ve temiz.3 ay oncede kan ve idrar tahlili yaptırdım o da temiz.sigara kullanmıyorum.ve midemde de yanma var ve agzıma asit geliyor.bogazıma sanki bisey takılıyor hissi var ve bazen buna baglı nefes darlıgım oluyor.son zamanlarda stres yuzunden de mide agrılarım oluyor.hem midemde hem de alt kaburga bolumunde yanı gogus altı olan yer 2 tarafta agrıyor.ve yemeklerden sonra surekli gegirme ihtiyacı hissediyorum agzımdan hava cıkısı oluyor.cevabınız icin simdiden tesekkur ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Ocak 2017 at 16:25

   Boğazınızın tekrar tekrar acıması, balgam çıkarma isteği, ağız kokusu, nefes darlığı, göğüs bölgesinde ağrı, yemeklerden sonra geğirme ihtiyacı, mide ağrıları bunları bir araya topladığımızda bu durumun gastroözofageal reflü olduğundan şüphelendirmektedir.

   Midede gastrit (midenin iltihabı), midede ülser oluşması ve mideyi ilgilendiren şikayetler gastroözofaegal reflüye neden olur ve yemek borusuna gelen asit nedeni ile yemek borusunda ülser, daralma, özofajit (yemek borusu iltihabı), yutak iltihabı, Barret özofagus gibi komplikasyonlar gelişir. Bu da anlattığınız boğaz ağrısına, balgam çıkarmaya ya da hissine, geniz akıntısına gibi şikayetlere yol açar. Buna bağlı kronik farenjit gelişebilir.

   Safraya bağlı problemler (safra taşları, safra polipleri gibi) mide reflüsüne neden olabilir. Helikobakter plori denilen bir bakteri mide reflüsüne ve gastrite neden olabilir. Yanlış beslenme ve yanlış yaşam tarzı reflüye ve gastrite neden olabilir. Mide fıtığı bu duruma neden olabilir. Altta yatan bazı sistemik hastalıklar gastrite ve reflüye neden olabilir ve midede oluşan bu sorunlar da anlattığınız şikayetlere neden olur.

   Gastroloji doktoruna gitmeniz ve gereken tetkiklerin yapılması önemlidir.

   Reflü hakkında kısa bilgi ve reflüde beslenme ile ilgili daha fazla bilgiyi altta verilen linkten ulaşabilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/reflu-hastalgnda-beslenme-ve-yasam-sekli/

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 129. Avatar

  duygu gungor

  14 Ocak 2017 at 16:11

  merhaba.bu kıs surekli burun akıntım ve bogaz agrım gercmedi,gogus bolgesinde de toplu igne ucu kadar kırmızı noktalar mevcut,gun icerisinde bogazımda sanki bisey takılıymıs hissi yasıyorum.ve hapsırıyorum.gece de bogazım kuru oluyor.sabah kalktıgımda sarı balgam ve biraz zorlayınca kan geliyor.ama sadece sabahları oluyor.bikac gun once doktora gittim akciger grafisi ve hemogram testi yapıldı sonuclar temiz.surekli halsiz ve yorgunum.sizce ne olabilir.cevap icin tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Ocak 2017 at 13:10

   Anlattığınız şikayetlerin farenjit (kronik ya da alerjik) farenjit veya özofajit gelişmiş olmasından kaynaklanma ihtimali vardır. Eğer sigara kullanıyorsanız bu durumlar sigara kullanımına bağlı da gelişir.

   Bir KBB doktoruna muayene olmanızda veya gereken tetkiklerin yapılmasında fayda vardır.

   Sağlık dileğiyle.

 130. Avatar

  selma çiçek

  17 Ocak 2017 at 17:16

  Merhaba. Yaklasık 1 aydır devamlı olarak öksürüksüz balgam çıkarıyorum. Bu ara ara sarımsı oluyor ve bazende beyaz. İlk baslarda sigarayı bıraktığımdandır dedim ama enfenksiyondan denilmiş. Ayrıca basımda baskı halsizlik hissediyorum nedeni ne olabilir. Simdiden teşekkür ediyorum…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Ocak 2017 at 18:04

   Sinüzit (sinüslerin iltihabı) olabilir ve sinüzit geniz akıntısına neden olarak balgam çıkarmaya neden olabilir. Sigarayı bıraktıktan sonrada balgam çıkarma uzun sürebilir. Bir KBB uzmanına gitmeniz de fayda var. Sinüsler için bir tetkik gerekebilir. Sinüzit kronikleşebilir de.

   Sağlık dileğiyle.

 131. Avatar

  ali gün

  17 Ocak 2017 at 17:21

  sürekli beyaz balgam çıkarıyorum. iç hastalıkları bölümü 2/3 sene önce astım spreyi ve hapı verdi hap aşırı uyku yaptı bıraktım ilaçları ömür boyu kullanmak zorunda mıyım.İlaçları kullanmadan balgam böyle devam etse cigerlere zarar verir mi? Balgam su içmeyi arttırdığımda artıyor ne yapmalıyım? Not : Spor yapıyorum ve nefes darlıgı hissetmiyorum yaş 30

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Ocak 2017 at 18:47

   Astım, solunum yollarının (bronşların) kronik bir iltihabıdır. Bu iltihapta solunum yolları dışarıdan gelen bir uyarıcıya tepki gösterirler ve bu durumdan dolayı solunum güçlüğü, öksürük, balgam ve nefes vermede güçlük meydana gelir. Astımlı hastalarda bronşiyal mukoza belirli ama zararsız da olabilen uyaranlara karşı aşırı duyarlılık gösterir.

   ASTIM UYARICILARI ARASINDA; soğuk hava, duman (sigara içilmese bile kış mevsiminde dışarısı çoğu yerleşim alanında sisli zaten), virüsler, bakteriler, stres, ruhsal bazı sorunlar vardır (yani bu tür faktörler astım ataklarını tetikler veya azdırır) ve bu tür durumlarda tedavi önemlidir. Astım her hastada aynı seyri göstermez.

   Astım hastalığı teşhisi için göğüs hastalıkları uzmanına gitmeniz gerekir. Astım kronikleşebilen bir hastalıktır. Astım hastalığı kronik bir hastalık olduğu için ilaçların düzenli kullanılması, düzenli doktor kontrolleri ve astımı tetikleyen faktörlerden uzak durma gibi yöntemler bu hastalığı daha rahat geçirmede faydalıdır.

   Tekrar iyi bir göğüs hastalıkları uzmanına gitmeniz ve gereken tetkiklerin yapılması önemlidir ya da bu durumu alerjik etkenler tetikliyorsa aleji immünoloji bölümüne gitmek ve burada neden olan alerjenin bulunması da gerekebilir. Hastalığın kontrol altında tutulması önemlidir. Verilen ilaçların yan etkilerini doktorunuza bildirmeniz önemlidir, çünkü doktorunuz başka bir ilaç ile değiştirebilir.

   Sağlık dileğiyle.

 132. Avatar

  Ferdi Dursun

  19 Ocak 2017 at 21:37

  Allah Razı olsun.
  Günlerdir eforla, hareketle gelen çarpıntı, nefes darlığı ve sabahları öksürükle zor çıkan yumurta akı gibi beyaz balgam, kifoskoylozun ve aneminin harekete etkisini konu alan araştırmalar yapıyorum. Sizin şu fedakarane yorumlarınızdaki enfes bilgi hazinesini başka hicbiryerde bir arada görmedim. Siz bir profesör olmalısınız
  Allah razı olsun ne kadar ilgili ne kadar bilgilisiniz Doktora da gittim tomografi çektirdim bişey yok kifoskoylozdan dedi. Öyle ise sürekli olması gerekmez mi? Neden ara ara çok iyiyken genellikle 3 adım hızlı harekette nefes nefese kalıyorum. Günde 1 veya 2 tane sigara içiyorum. 20 yıldır Hemodiyalize giriyorum kalp buyumesine bağlı sağa doğru kifoskoyloz var.
  Sizin bu guzel yorumlarınızı okuduktan sonra öksürüğün nefes darlığının ve balgamın kalp yetmezliğinden olmadığını anladım ( kalp yetmezliğine bağlı nefes darlığı yatarken daha çok olur yazmışsınız ) sabahları temiz balgamın gece yatmadan önce filtre takıp içtiğim tek dal sigaradan olduğunu anladım. Eforla ağır kaldırmakta gelen nefes darlığı ve çarpıntının kansızlıktan olduğunu anladım. Size en yürekten teşekkür ederim içimi rahatlattınız. Hepsinin çaresine bakacağım inşaAllah.
  Allah sizin gibi ilgili ve bilgili insanları korusun.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Ocak 2017 at 01:53

   Kifoskolyoz, sık görülen bir spinal deformitedir (boyun bölgesi omurga şekil bozukluğudur). Bu anormallikler özellikle de skolyoz nadir de olsa kardiyak ve pulmoner (kalp ve akciğer) hastalıkları semptomlarına (belirtilerine) yol açabilir.

   Ayrıca kifoskolyoza sebep olan faktör de önemlidir.

   KİFOSKOLYOZ NEDENLERİ ARASINDA, Nedeni belli olmayan, Musküler distrofi, poliomyelit, Serebral palsi, Friedreich ataksisi, Charcot-Marie-Tooth hastalığı, Osteoporoz, Osteomalazi, Tüberküloz spondilit, Nörofibromatozis, Marfan sendromu, Morguio sendromu, Trokloplasti, Ampiyem gibi faktörler kifoskolyoza neden olabilir ve sizde bu etkenlerden biri varsa şikayetleriniz buna bağlı da olabilir. Yani kifoskolyoz sebebi de önemlidir.

   Kifoskolyozun dereceleri de vardır ve ağır kifoskolyozlu hastalarda kronik hipoksemiye (kanda oksijen azalmasına) bağlı sağ kalp yetmezliği görülebilir. Şiddetli kifoskolyozda solunum zorluğundan dolayı egzersiz kapasitesi oldukça bozulur. Fakat orta ve hafif dereceli kifoskolyozlu hastalarda egzersiz sırasında solunum cevabı normal bireylerinkine benzer.

   Her hastalık her hastada aynı belirtilere ve komplikasyonalara neden olmayabilir. Makale içinde yazılan belirtiler en sık karşılaşılan belirtiler dikkate alınarak (genel belirtiler şeklinde) ifade edilir. Yani bir hastada bir hastalığın komplikasyonları ve belirtileri var ise bazı hastalarda farklı belirtiler ya da komplikasyonlar görülebilir veya görülmeyebilir (burada yaş da önemlidir).

   Örneğin, 35 yaş altı hafif dereceli ve nedeni belli olmayan (idiyopatik) kifosolyozlu hastalarda belirti olmayabilir, ancak orta yaşlı şiddetli nedeni belli olmayan kifoskolyozlu hastalar nefes darlığı, egzersiz yeteneğinin azalması, tekrarlayan solunum yolu enfeksiyonları, solunum yetmezliği gibi şikayetler bakımından risk taşıyabilirler.

   İyi bir kardiyolojik değerlendirme, solunum testlerinin yapılması için göğüs hastalıkları alanında değerlendirme, kansızlığın anlaşılması için hematoloji alanında değerlendirme ve bu durumun düzenli takibi önemlidir. Balgam ve öksürük kronikleşen solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı da olabilir.

   Doktor takiplerini ve önerilerini dikkat etmeniz önemlidir. Sigara, alkol, aşırı kafeinli içecekler, sağlıksız beslenme gibi durumlardan uzak durmanız da çok önemlidir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 133. Avatar

  Mert

  20 Ocak 2017 at 14:51

  Merhaba hocam sizi bir sorunum için rahatsız etmek zorundayım yaşım 15 sigara içmiyorum ama yaklaşık 4 hafta önce grip oldum sonra öksürük oldu birsüre durdu derken arada balgak gelmeye başladı temiz balgamdı yani kan yoktu ama daha bugün balgam çıkarttım ve içinde siyah noktalar vardı biraz araştırdım ve kirli havadan olabilir dediler zaten odam tozluymuş aile bireylerimin söylediğine göre ondan kötü birşeye pek ihtimal vermiyorum ama yardımcı olur musunuz yani kötü bir sebepten mi yoksa tozdan havadan mı?Teşekkürler şimdiden.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Ocak 2017 at 12:06

   Ev tozuna alerjiniz varsa ev tozuna bağlı kahverengi balgam birikebilir, ancak grip olduğunuz için, grip viral enfeksiyonlara bağlı gelişen bir durumdur ve bu enfeksiyonlar alt sonum yollarına inebilir veya bunun üzerine bakteriyel bir enfeksiyon eklenebilir ya da enfeksiyon tekrarlamış olabilir. Bu nedenle bir KBB ya da göğüs hastalıkları uzmanına gitmek de fayda vardır. Kirli havadan kasıt; dışarıdaki sisli ve dumanlı hava ve egzoz dumanı, sigara dumanı, sobalardan çıkan dumanlar, sigara dumanına dışarıdan maruz kalmak, kimyasal dumanlar gibi durumlardır.

   Ilık su içmek (oda sıcaklığından biraz daha sıcak) ve yeterli su içmek bu balgamı sökmede faydalı olacaktır fakat bir enfeksiyon olmadığından da emin olunması önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 134. Avatar

  gozoze3

  22 Ocak 2017 at 12:59

  Merhaba, bir suredir yaklasik 1 yada 1bucuk aydir balgam sikintisi cekiyorum daha once hic balgam cikarmazdim sadece grip yda nezle oldugumda onlardada nadir olurdu ancak simdi cok artti beyazla acik sari arasi bir renk geliyor en son hastalandim griptim o yuzden mi hala devam ediyor bilmiyorum, asil sikinti balgami cikarmaya calisirken kusuyorum cok rahatsiz ediyo cikaramiyorum beni kusturuyor anca oyle cikiyo, 3 yildir sigara iciyordum bu sure boyunca balgam olmamisti ancak artik cok rahatsiz etti surekli kusuyorum ve sigarayi biraktim. Kusmamin sebebi nedir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Ocak 2017 at 21:55

   Sigaraya bağlı bırakmış bile olsanız belli bir süre balgam çıkarma devam edebilir. Sarı-yeşil renkte balgam genellikle alt ve üst solun yolları enfeksiyonlarına bağlı olabilir. Balgam geniz akıntısı varsa buna bağlı da olabilir. Balgamı çıkarmak için zorlandığınız için kusma olabilir. Mide sorunlarına bağlı olabilir. Bronşit olmuş olabilirsiniz.

   Bir KBB uzmanına gitmenizde fayda vardır. Buradan bir sonuç alamazsanız göğüs hastalıkları veya gastroloji uzmanına da gitmek gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 135. Avatar

  Aslı

  23 Ocak 2017 at 11:36

  Merhaba hocam, Ben 27 yaşındayım. Doğduğum gün hastanenin camlarının açık unutulmasından dolayı bronşit olmuşum fakat 10 sene öncesine kadar çok şikayetim yoktu.
  Yaklaşık 10 senedir nefes sorunlarım olmaya başladı ve geçen sene çok şiddetli bir grip başlangıcı düşüncesiyle gittiğim hastanede doktor astım olduğumu söyledi.
  Emin olamadığımız için göğüs hastanesine de gittim ve oradaki doktor da astım olduğunu söyledi.
  Geçen Haziran ayında doktorum 1 senelik rapor verdi ilaçlarımı kolay almam için.
  Bu süre içerisinde (özellikle soğuk havalarda) şikayetlerim devam etti ilaçlarımı kullanmama rağmen…
  Ventolin, Foster ve Desmont kullanıyorum. Ayrıca çok sıkıştığım zamanlarda kullanmak için nebülizatörüm var.
  Yaklaşık 2 3 aydır her sabah olmasa da kanlı balgam şikayetim var.
  Gün içerisinde sürekli geniz akıntısı ve gıcık oluyor ve son 1 aydır bu durum midemi bulandıracak şekilde çoğalmaya başladı.
  Gün içerisindeki balgam şeffaf ve beyaz olup tükürük şeklinde oluyor.
  Fanajit ve sinüzitim de olduğu için normal mi değil mi emin olamadığpım için size danışmak istedim.,
  Bu arada sigara kullanmıyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Ocak 2017 at 15:51

   Sinüzit kronikleşebilen ve tetikleyici bir faktör ile tekrarlamalar şeklinde kendini gösteren bir hastalık haline gelebilir. Sinüzit geniz akıntısına neden olur ve bu geniz akıntısından dolayı farenjit (yani yutak iltihabı) gelişebilir. Geniz akıntısı sürekli mideye kadar indiğinde mideyi de hasarlandırabilir ve reflü, gastrit başlayabilir.

   Astım alerjik olabilir ve siz o alerjene maruz kaldığınız sürece sizin rahatsız olmanıza neden olabilir. Kullandığınız ilaçlar midenizde gastrit ve reflü oluşmasına neden olabilir ve gastrit ve reflü ikilisi geçmeyen ya da tekrarlayan geniz akıntısına neden olabilir ve farenjit reflü nedeni ile yemek borusuna asit gelmesinden dolayı tekrarlayıcı şekilde olabilir.

   Astım ilaçları (özellikle inhaleler) steroid içerir ve bu ilaçlar mide problemlerine neden olabilir ve reflü gastrit gelişebilir ve gastrit ve reflü ikilisi hem geniz akıntısına hem de yutak iltihabına hem de bunlara bağlı yemek borusu ülserine neden olarak kanlı tükürüğe neden olabilir. Ayrıca peptik ülseri olan ya da mide sorunları olan hastalarda inhaleler daha ciddi durumlara neden olabilir, bu nedenle sindirim sistemi kontrolleri de önemlidir.

   Yani çok birbiri ile ilişkili, birbirlerine bağlantılı, her bir durumun diğerine neden olması ve sonuç olarak bu tür şikayetlerin gelişmesi gibi durumlar ortaya çıkabilir (bir nevi kısır döngü) gibi.

   Fakat bir KKB uzmanına ya da gastroloji uzmanına gidip gereken tetkiklerin yapılması yani oluşmuş ya da tekrarlamış bir bronşit (bronşların iltihabı) olup olmadığının anlaşılması için önemlidir. Astım hastalarında bronşit sık oluşur. Bronşit için de göğüs hastalıkları doktorunuza gitmeniz gerekir.

   Belki kullandığınız ilaçların içeriğinde bulunan bir maddeye karşı alerjiniz de olabilir ve sinüzit ve farenjit alerjik olarak da gelişebilir.

   Bu tür ilaçlar kullanılırken diğer gerekli bölümlerin de yan etkiler bakımından takibi gerekir.

   Takibinizi yapan doktorunuz var ise yaşadığınız sıkıntıları detaylı olarak anlatmanız da ve ilaçlar ile ilişkili ise buna göre gerekli tetkiklerin yapılmasını istemenizde fayda vardır.

   FOSTER İNHALE’NİN YAN ETKİLERİ ARASINDA; ishal, ağız kuruluğu, yutma güçlüğü, karında ağrı, hazımsızlık ve mide ekşimesi, oldukça yaygın görülen bir yan etki de farenjit’dir, yemek borusu sorunları, gastroenterit, baş ağrısı ve daha birçok yan etki vardır ve bu ilaç mide problemlerine neden olmuş da olabilir. Diğer ilaçlarınızın da yan etkileri vardır.

   Bunları doktorunuz ile gözden geçirebilir ve değerlendirebilirsiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 136. Avatar

  Sibel avcı

  24 Ocak 2017 at 00:59

  Merhabalar kızım 2 yaşında 6 aylığından beri bronşit, bronşiolit rahatsızlıklarını çok sık geçiriyor.bunun için çocuk alerji uzmanına da gösterdikama bir alerjisi çıkmadı. Ama ara ara hasta olmadığı zamanlarda bile birdenbire ağlayıp öksürüyor ve akabinde kusmayla birlikte balgam çıkarıyor. Balgamının rengi saydam. Bir bebeğin hasta olmasa bile balgam çıkarması normal midir? Bronşit için neler yapabilirim. Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Ocak 2017 at 12:37

   Birde kardiyolojik olarak değerlendirilmesinde fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 137. Avatar

  mahmut

  29 Ocak 2017 at 14:15

  merhaba hocam yaşim 39 üç yıl önce orta evre koah oldugumu söyledıler 22 yıl sıgara içtim burakalı iki yıl oldu sıgarayı buraktıktan sonra balgam cıkarmakta zorlanıyorum ve bogazımda doluluk hıszı oldugu zaman sesim kısılıyor ve balgamı cıkarttıgım zaman bagamın içerisinde sıyah noktacıklar halınde cıkıyor ve o cıktıktan sonrada rahatlıyorum bu bende iki yildır oluyor bunun böyle olması iyimi kötümü hocam ve karın şişligide oluyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Ocak 2017 at 23:26

   Yıllarca sigara içenlerde, kömür işçilerinde ve toza dumana maruz kalarak çalışanlarda balgam içinde siyahlıklar olabilir. Uzun yıllar sigara kullanmışsınız ve bunun etkisi bıraksanız da uzun süre devam eder.

   Balgam, içeride birikmiş sekresyonlardan oluştuğu için bunu çıkarmak içeride kalmasından tabii ki iyidir. Balgam nedeni ile balgam ses tellerine baskı yaptığı için balgam çıkana kadar ses kısıklığı oluyor olabilir.

   Fakat karın şişkinliğinin başka bir nedeni olabilir ya da KOAH hastalığından dolayı akciğerde yetmezlik başlamış olabilir ve buna bağlı karın şişkinliği olabilir. KOAH hastalığı artmış olabilir.

   Bu tür durumların belli aralıklarda takip edilmesi önemlidir, bu nedenle tanı konuldu öylece kalsın demekle olmaz, çünkü yeni komplikasyonlar gelişebilir.

   KOAH kronik bir hastalıktır ve takibi önemlidir.

   Sağlık dileğiyle.

 138. Avatar

  Maavis

  8 Şubat 2017 at 11:26

  Merhaba benim 2.5ay once gecirdigim afir bir grip oldu ve ondan sonra bende tikali bi burun kaldi ogundur bugun burnum tikali surekli koyu koyu akiyor ve 3gundurde surekli oksuruk basladi oda koyu sari kati bi halde balgam cikartiyorum birde burun tikanikligimdan dolayi her sabah hapsuruk ust uste sonra burnum akiyor onemli biseymi birde nedeni nedir acaba

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Şubat 2017 at 09:36

   Grip enfeksiyonu sinüslerde ve bronşlarda iltihaba neden olmuş olabilir. Gribal enfeksiyonlar virüslere bağlı gelişir fakat bazen bu duruma bakteriyel bir enfeksiyon da eklenebilir. Bakteriyel bir hal aldığında antibiyotik tedavisi gerekir. Bir KBB uzmanına gitmenizde fayda vardır. Yine sizin gribal enfeksiyon sandığınız durum alerjik bir iltihaplamaya bağlıda olabilir. Yani bu durumlarınız alerjik de olabilir.

   Geçmiş olsun.

 139. Avatar

  Cemal

  14 Şubat 2017 at 20:50

  Merhabalar benim 5 aydir genizde akinti var surekli gicik hissi olusmakta tukurukte yapiskan normal beyaz renkte ne yapmalıyım bazen ihkinmaktan cok rahatsiz oluyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Şubat 2017 at 17:09

   Alerjik geniz akıntısı olabilir, gastroözofageal reflüye bağlı geniz akıntısı olabilir, sinüzite bağlı geniz akıntısı olabilir, burun etine ve burun poliplerine bağlı geniz akıntısı olabilir, sinüslerin tıkanmasına bağlı geniz akıntısı olabilir, geniz etine bağlı geniz akıntısı olabilir, burun eğriliğine bağlı geniz akıntısı olabilir.

   Öncelik bir KBB uzmanına gitmeniz ve buradan bir sonuç alamazsanız gastroloji bölümüne gitmeniz faydalı olur.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 140. Avatar

  Feraye

  16 Şubat 2017 at 21:03

  Merhaba benim burnumda et var ve alerjik rinitim var dolayısıyla burnumdan hiç nefes alamıyorum geceleride horluyorum.sabahları kalktığımda boğazımda bir kan kokusu oluyor ardından kan tükürüyorum sonrada balgamlı kan geliyor genzim dügüm düğüm olmuş gibi bir his oluşuyor.günde5-6adet Sigara içiyorum.ayakkabı fabrikasında çalışıyorum.malum kimyasal maddelere maruz kalıyoruz sizce ne yapmalıyım. Tekkürler şimdiden

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Şubat 2017 at 13:35

   Alerjik riniti olan kişilerde zamanla birçok şeye karşı alerji gelişebilir, ancak sizin öncelikle sigarayı bırakmanız gerekir, çünkü alerji sorunu olan kişilerin sigara dumanına ve sigara kokusu gibi ağır kokulara da tahammülleri yoktur. Hem sigara kullanımı hem de iş yerinde kaldığınız maruziyetler bu durumu daha da kötüleştirir.

   Sebep ne olursa olsun kan tükürmek, kanlı balgam kesinlikle ihmal edilmemesi gereken durumlardır. alerji sorununa bakteriyel bir enfeksiyon da eklenmiş olabilir. Hipofarenksin kötü huylu bir hastalığı olabilir. Ayrıca burun eti geniz akıntısına neden olarak da sizin yaşadığınız şikayetlere neden olabilir, bunlara bağlı yemek borusunda ülser gelişmiş olabilir.

   Hem KBB uzmanı hem de gastroloji uzmanı tarafından bu durumun değerlendirilmesi çok ama çok önemlidir. Fakat öncelikle sigaradan kurtulmanız gerekir.

   Sağlık dileğiyle.

 141. Avatar

  ali

  21 Şubat 2017 at 09:24

  merhaba hocam 27 yaşındayım 18 yaşından beri beyaz balgam geliyor nefes darlığı yaşıyorum özellikle spor yaptığımda çok kötü nefes darlığı çekiyorum verem dispanserine gitim sonuç temiz çıktı göğüs hastalıklarına da muayene oldum herhangi bir şey çıkmadı halen balgam devam etmekte sigara kullanmıyorum seyahat ettiğimde göğüsümde rahatsızlık hissediyorum ne yapmalıyım hocam doktora geç gittiğim için hastalık kendini göstermiyor olabilir mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Şubat 2017 at 15:37

   Bazen balgam çıkarma kalp ile ilgili problemlerde de olabilir, bir de kardiyoloji alanında en azından kalp ultrasonu çekilmesinde fayda olabilir. Alerji geniz akıntısına bağlı sürekli balgam ve balgam hissi yaşanabilir.

   Sağlık dileğiyle.

 142. Avatar

  Emine

  9 Mart 2017 at 13:07

  Hocam kolay gelsin 10 gun once aci biberi tuk olarak yuttum ve 15 dakika falan sonra bogazda takilma hissi mide yanmasi sag kol sirt agrisi yasadim bunlarda 3 dakka falan surdu..ve o gunden beri sanki bogazimda sirtimin ust ortasinda bisey takili gibi biraz gaz cikarinca rahatliyorum ama tekrar basliyo..hastaneye gittim simdilik lansor verrdiler gecmese dahiliye ve kardiyolojiye gidicem..ve hocam kardiyolojiye 1 sene icinde 4 kere gittim en son 2 ay once efor testi yapildi ve doktorum sonucun gayet iyi oldugunu soyledi..ayrica panik atak ve ankiseyete hastasiyim..merak ettigim ankisiyete kaynakli olmus olsa bu kadar uzun surermiki..kolay gelsin hocam

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Mart 2017 at 00:35

   Anlattığınız şikayetler anksiyete durumuna bağlı olabilir, ancak acı biber yedikten sonra durumunuzun şiddetlendiğine göre bu durum midenizde bir yara (ülser), gastrit (mide iltihabı) ve bunlara bağlı olarak ya da yemek borusu kaslarının işlevinin zayıflamasına veya özofajit gelişimine veya yemek borusunda yara oluşumuna bağlı olarak gastroözofageal reflü gelişmiş veya daha öncesinden de bu tür bir durum varsa şiddetlenmiş olabilir.

   Bir gastroloji doktoruna gitmeniz daha uygun olur, gastroloji doktoruna şikayetlerinizi doğru anlatmanız hatta unutmamak için not almanız, biber yedikten sonra durumun şiddetlendiğini de anlatmanız önemlidir, doktorunuz duruma göre gerekli tetkikleri isteyebilir.

   İyi sonuç almanız ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 143. Avatar

  Emre

  27 Mayıs 2017 at 14:02

  Merhaba, ben 16 yasindayim ve son bir hafta once hapsirma ve balgam basladi bende. Bu sabahda sag kulagim tikandi ve cok rahatsiz ediyor. Oncelikle bu ucunun birbiriyle bir alakasi var mi? Varsa nedeni nedir? Simdiden cok tesekkur ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Mayıs 2017 at 16:03

   Hapşırma ve balgam mevsimsel alerjiye bağlı olabilir. Alerji nedeni ile boğaz kısmında, kulak ile ilgili alanlarda enflamasyon (iltihabi) bir durum oluşmuş ise buna bağlı olarak da kulaklarda tıkanıklık, ağrı, işitme problemleri, çınlama gibi sorunlar görülebilir. Alrjik rinit (saman nezlesi) denen durum farenjite, sinüzite, özofajite neden olarak bu tür şikayetlere yol açabilir. Yine bütün bu durumlar soğuk algınlığına bağlı da olabilir. Bronşit gelişmiş olabilir. Alerjik rinit ile birlikte astım gelişmiş olabilir.

   Bir KBB doktoruna ve göğüs hastalıkları uzmanına gitmeniz ve hem akciğerlerin hem de tüm solunum yollarının değerlendirmesi önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 144. Avatar

  yakup

  8 Haziran 2017 at 08:16

  Merhaba iyi günler ben sabahları arada bir kahverengi olarak balgam atıyorum bazende hapşurduğumda geliyor. Bu gün sabah ise öksürdüğümde kırmızı renkli bir balgam geldi bunun sebebi nedir. Ve vücudumda oluşabilecek komplikasyonlar nelerdir. Bu arada 10 Günden bu yana oruçluyum. Ve ilginizden dolayı şimdiden teşekkür ederim…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Haziran 2017 at 09:19

   Kahverengi balgam genellikle çalışma sigara kullananlarda, çalışma ortamında toza ve dumana maruz kalanlarda görülür, ancak şimdi balgamın rengi kırmızıya dönmüş ise bu durum hafife alınmamalı hem göğüs hastalıkları uzmanı tarafından hem de gastroloji uzmanı tarafından iyi bir değerlendirme yapılmalıdır. Bunların yanı sıra KBB uzmanınca da değerlendirmeler gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

 145. Avatar

  slh

  14 Haziran 2017 at 15:28

  iyi günler hocam kırmızıya yakın balgam atıyorum bazen içinden katılaşmış balgam da bulunuyor.geceleri sık sık terlemeler gün içinde nefes darlığı ve mide bulantısı oluyor.hocam daha önce muayene olmama rağmen balgam kesilmiyor.iyi bir tedavi için hangi yolu izlemeliyim vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Haziran 2017 at 22:44

   Bu durum mide ile ilgili, akciğer ile ilgili, bronşlar ile ilgili, yemek borusu ile ilgili olabilir. Bu durumun hem göğüs hastalıkları uzmanınca hem de gastroentroloji uzmanınca değerlendirilmesi gerekir.

   Geçmiş olsun.

 146. Avatar

  emin

  16 Haziran 2017 at 01:16

  hocam kırmızıya yakın balgam atıyorum gece uyurken terliyorum ve genellikle ayak bileklerim de ağrılar oluyor ağrıların göğüs darlığının bilek ağrılarıyla ilgisi var mı hangi bölüme gitmeliyim cevabınız için teşekkür

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Haziran 2017 at 10:11

   Kırmızıya yakın balgam bronşit (bronşların iltihaplanması) nedeni ile olabilir, tüberküloz enfeksiyonuna bağlı olabilir, akciğer embolisine bağlı olabilir, bronşektaziye bağlı olabilir, zatürreye bağlı olabilir, KOAH hastalığına bağlı olabilir. Fakat tükürükte kan varsa bu durum üst sindirim sistemine ait (mide kanaması, mide ülserleri, yemek borusu ülseri, yemek borusu varisleri gibi) durumlardan kaynaklanabilir. Sindirim sistemi ile ilgili durumlarda gastroloji uzmanına gitmek gerekir. Akciğer ve akciğer giden yolların iltihaplanmaları için göğüs hastalıkları uzmanına gitmek gerekir.

   Enfeksiyona bağlı bir hastalık varsa eklemlerde genellikle ağrılar olur. Bu nedenle bu durumun iyi değerlendirilmesi önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 147. Avatar

  Hilal

  17 Haziran 2017 at 06:47

  Merhaba. Yaklaşık bir hafta önce Boğaz yanması ve ağrısı ile hastalığım başladı daha sonra öksürüğe çevirdi. Öksürük ilk başlarda normaldi ama daha sonra şiddetli öksürüğe çevirdi. Özellikle geceleri uykumun içinde uyanmama sebep oluyor. Öksürükle birlikte şeffaf renkte su gibi köpüklü balgamda sürekli geliyor. Oruçlu olmam da öksürüğü sürekli tetikliyor mu? Şiddetli öksürüğümün sebebi nedir? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Haziran 2017 at 12:11

   Bir KBB doktoruna gitmeniz önemlidir. Farenjit (yutak iltihabı), özofajit (yemek borusu iltihabı), bronşit (bronşların iltihabı) gibi durumlar da olabilir. Fakat enfeksiyona bağlı durumlarda genellikle ateş, halsizlik, eklem ağrıları, baş ağrısı gibi durumlar da boğaz ağrısına eşlik eder. Eğer bu tür belirtiler yoksa boğaz ağrısının nedeni alerjik ya da gastroözofageal reflünün neden olduğu enflamasyondan (yangıdan) kaynaklanabilir.

   Eğer oruç tutuyorsanız aşırı aç kalmak, biranda aşırı yemek, sahur yemeğinden sonra yatmak gibi etkenler gastroözofageal reflüye neden olarak mide asidinin boğaz kısmındaki yapılara, mide asidinin nefes borusuna kaçmasına, mide asinin hatta akciğerlere kaçmasına neden olarak öksürüğe (özellikle yattıktan sonra tutan öksürüğe) ve boğaz kısmında yanmaya, ağrıya neden olabilir, bu durumlar için mutlaka gastrolojik değerlendirme de önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 148. Avatar

  Şemseddin

  20 Haziran 2017 at 09:02

  Merhaba doktor bey.Doğal suu içtikten 15- 20 d sonra sarık balgam çıkıyor, neden ola bilir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Haziran 2017 at 22:28

   Bu durumu sadece içmiş olduğunuz suya bağlamak doğru olmayabilir. Bir KBB uzmanına ya da göğüs hastalıkları uzmanına gitmenizde fayda vardır. Sarı-yeşil renkteki balgam genellikle iltihabi durumların belirtisidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 149. Avatar

  Asim

  25 Haziran 2017 at 22:49

  Merhaba hocam. Hocam normal boğazımda iltaplanma gibi başladı öksürük filan oldu öksürük geçti ancak balgam çıkarma sorunum başladı. Şimdi soğuk bişeyler içtiğim zaman hemen boğazım tahriş oluyor ve öksürüyorum. Balgam renginde anormallik yok normal balgam rengi ancak bitmek bilmiyor ne yapmam gerekiyor?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Haziran 2017 at 12:41

   Bir KBB uzmanına, Aile hekiminize ya da göğüs hastalıkları uzmanına gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 150. Avatar

  Habib

  10 Temmuz 2017 at 00:56

  Bana yaklaşık 3 ay önce KOAH teşhisi konuldu. Ve şu anda balgam çıkarmalarım arttı. Özellikle akşamları daha fazla oluyor. Ve eger hapşurma olursa başgam tıpkı silikon yapıştırıcı gibi koyu oluyor. Benim hastalığım başlangıç aşamasındaydı. Acaba bu balgamlar normalmi? Yoksa hastalık evresinde bir ilerleme durumumu sözkonusu? Not hiç bir şekilde kanlı başgam daha gelmedi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Temmuz 2017 at 12:56

   Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH); tam olarak geri dönüşümü olmayan, ilerleyici hava akımı kısıtlanması ile karakterize bir hastalıktır. Bu hastalık zararlı gaz ve partiküllere özellikle sigara dumanına karşı oluşan enflamatuvar bir süreç sonucu gelişir. Enflamasyon (yangı) sadece akciğerlerle sınırlı kalmaz ve sistemik özellik de gösterir. KOAH hastalığı tedavi edilebilir, fakat şiddeti ve sıklığı artan alevlenmelerle seyir gösterir (yani zaman zaman alevlenir ve şikayetler artar).

   KOAH hastalığının tipik semptomları öksürük, balgam ve nefes darlığıdır zaten. Balgam çıkarma, öksürük kronikleşir. Balgam genellikle beyaz-gri, koyu kıvamlı ve yapışkandır. Bu hastalarda kronik bronşit, bronşektazi duruma eşlik edebilir. Bu hastalığın komplikasyonları da vardır; en sık görülen komplikasyonlar arasında pulmoner hipertansiyon, kor pulmonale, solunum yetmezliği, pnömotoraks ve venöz tromboembolizmdir. Bu nedenle gelişebilecek bu komplikasyonlara bağlı şikayetler de oluşabilir. Bunlar için düzenli doktor takibi gerekir.

   Bu hastalığın teşhisi konulduktan sonra düzenli takip ihmal edilmemelidir. Doktorunuz ile gelişen şikayetleriniz hakkında görüşmeniz önemlidir.

   İyi yaşam dileğiyle…

   • Avatar

    Habib

    13 Temmuz 2017 at 20:08

    Bilgilendirme için çok teşekkür ederim

 151. Avatar

  Nevin

  14 Temmuz 2017 at 17:53

  Merhabalar bes gun oncee babam evde bayilarak kafasinin sol tarafini vurdu bu sebeple acike gittik tomografi çekildi vede mide bulantısı ve baş dönmesi aşırıydı nörolog vasoserc ve segal kullanıcak dedi vertigosu cıktı daha sonra beyin cerrahısine görünmesi gerektiğini söyledi bizde bugün gittik doktorda hidrosefali olduğunu söyledi vede genetik oldgunu beyan etti daha sonra emar sonucuna göre şu toplayan yerde taşma varsa 3 gün drenaj takılıp BOS alınacak dedi bunun sonucunda unutkanlık ve tikleri geçmezse ameliyat olması gerektiğini söyledi sizce bakmalıyız yardımcı olurmusunuz fakat benimle çalışan diğer hemşireler de anatomik olabilir dedi ve ameliyat yaptırmayın dedi babamin yaşı 52

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Temmuz 2017 at 13:46

   Düşme yaşamış, bundan dolayı hidrosefali oluşmuş olabilir veya hidrosefaliye bağlı baş dönmesi, denge kaybı olduysa buna bağlı düşmüş olabilir. Düşme durumunun nasıl ve neden gerçekleştiğini bilmeniz de önemlidir. Hidrosefali özellikle bu yaşlarda doğru teşhis edilip doğru tedavi edilmez ise kalıcı hasarlara neden olabilir.

   Ameliyat olmalı ya da olmamalı konusunda buradan bir yorum yapmak ya da yönlendirme yapmak doğru olmaz. Fakat bu durumun beyin cerrahisi tarafından değerlendirilmesi önemlidir. Doktorunuz gerekli incelemeleri yaparak size bilgi verecektir.

   Geçmiş olsun.

 152. Avatar

  Fatih

  24 Temmuz 2017 at 12:18

  Hocam merhabalar öncelikle.20 yaşındayım.
  Benim kış aylarında artan bi öksürügüm vardı beyaz renkli balgam atıyordum sürekli.Gögüs uzmanına başvurdum.Sigara kullanıyodum ama haftada 2 paket felan.Doktor önce film istedi.Film ve solunum testine bakarak dediki kücükken zature felan gecirdinmi.Kücükken öyle bişey geçirmedim.Sonra benden tomografi istedi tomografi sonucuma bakarak sende astımın bir çeşidi var dedi mevsimlik bişey 2-3 yıl devam eder.Bana kullanmam geren bi ilac verdi ilacın ismi forpack diye.bunu kullandım öksürügüm fln kesti.fakat sabahları günde 1 defa balgam atıyorum balgamın rengi gri bi rengi var 5 aydırda sigara kullanmıyorum.ama genede ara ara öksürüyorum bu beni cok korkutuyor.Arada balgamımdan kan geliyor.Ama bu zaman kdr yılda 1 defa oldu tomografiden önceydi.Baya bir arraştırma yaptım internette yazanlar beni şüphelendiriyor.Sizce hastalıgım nedir.Bu arada bağdemciklerimde alınmış sürekli iltahaplanıyorlardı.Son olarakta üşüntünce hırıltı ve balgamlı öksürük normalmi teşekkür ederim cevabınz icin hocam.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Temmuz 2017 at 20:01

   Forpack ilaç astım belirtilerinin düzeltilmesi ve kontrol altına alınması için kullanılır. Bu ilaç genellikle astım hastalığının basamaklı tedavisinde 3. basamaktan sonra verilir.

   Eğer sizdeki astım mevsimlik ise bu durum alerjik astım olabilir. Alerjik astım alerjik rinitle birlikte veya alerjik rinit haricinde görülebilir. Eğer alerjik rinit sorununuz varsa veya astımınız alerjik ise alerjene maruz kaldığınız sürece şikayetleriniz ilaç kullanmanıza rağmen devam edebilir.

   Alerjik astım sorunu varsa alerji immünoloji bölümüne gitmeniz daha faydalı olabilir. Sigara ve sigara dumanı-kokusu gibi ağır kokular da bu durumu tetikleyebilir. Alerjik maddeler bronşite (bronşların iltihabı), farenjite (yutak iltihabı), alveolite (alveollerin iltihabı), özofajite (yemek borusu iltihabı) gibi iltihabi durumlara da neden olarak öksürüğe, balgam çıkarmaya neden olabilir.

   ASTIM HASTALIĞI İLE KARIŞABİLEN BAZI HASTALIKLAR DA VARDIR: Bunlar arasında KOAH hastalığı, Gastroözofageal reflü, Kalp yetmezliği, Soluk borusu ve Broşların hastalıkları, Hava yolundaki yabancı cisimler, Pulmoner emboli, Alerjik bronkopulmoner aspergilloz, Akciğer migreni, Bronşektazi, Kistik fibrozis gibi hastalıkları sayabiliriz.

   Doktor kontrollerinin sürdürülmesinde fayda vardır. Şikayetleriniz geçmez veya artarsa, ek şikayetler gelişirse astımla karışabilen bu hastalıkların da araştırılması gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 153. Avatar

  Meryem

  2 Ağustos 2017 at 18:29

  Merhaba yrumlarin hpsini okudum cevap yazdiginiz icin bende sorumu sormak istiyorum.. ben astim hastasiyim ve sürekli bronsit oluyorum sigara kullaniyorum cok stresli bir hayatim var 5 erkek cocugmla tek basima yasiyorum 43 yasindayim doktora gittim doktor sigarayi birak bronslarin kapanmis dedi birakamiyorumda nefes almakda zorluk cekiyorum ne yapmaliyim önerilerinizi bekliyorum.. tskler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Ağustos 2017 at 16:21

   Günümüzde maalesef sigara gibi maddeler kullanarak streslerinin sakinleştiğini sanarak streslerini daha da yoğunlaştıran insanların sayısı hiç de az değildir. Fakat sigara, alkol, çay, kahve, kola ve diğer maddeler stresi daha da arttırmaktadır. Eğer baş edilemeyen bir stres varsa bu gibi durumlarda psikiyatrik ya da psikolojik destek almak daha doğru olur.

   Doktorunuz ne yapmanız gerektiğini (sigarayı bırakmanız gerektiğini) söylemiş zaten. Hem sigarayı bırakmak hem de psikoljik destek almak için hastanelerde sigarayı bıraktırmak için bölüm vardır, bu bölüme başvurmanız faydalı olabilir.

   Sağlığın kıymeti onu kaybettiğimizde bilinir, fakat hiç bir içecek veya yiyecek ya da yaşam tarzı (bize ne kadar tatlı gelirse gelsin) sağlığımızdan daha değerli değildir. Alışkanlıklarımızı bir şekilde bırakabiliriz, ancak vücudumuzda oluşan hasarları tekrar geri döndüremeyiz, tedaviler genellikle belirtileri azaltmak içindir, ancak hasarları tam olarak ortadan kaldıramaz. Ameliyatlar, hasarları bir nevi tamir etse de ya da ortadan kaldırsa da riskleri bazen faydasından daha yüksek olabilir. Sağlığı korumak ancak kişinin kendi elindedir (özellikle bu tür kendi hazırladığımız etkenlerde).

   Ne sigara ne de diğer hiç bir madde sorunları ortadan kaldırmaz, sadece biz öyle olduğunu sanırız.

   Doktor kontrollerinizi ve doktorunuzun önerilerini dikkat etmeniz önemlidir, aksi taktirde bundan sonraki yaşamınızı (nefes almak için) makineye bağlı geçirmek zorunda kalabilirsiniz.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 154. Avatar

  Isimsiz

  13 Ağustos 2017 at 10:06

  Merhaba 17 yasindayim 5,6 sone once boransit aslim zature oldum ama doktor konturolunde ve ilaclarla gecti bu sabah balgamda damarlı kan geldi 10 dk sonra arkasindan yine pirtili balgamin icinde az biktarda kan geldi balgam yesil sari beyazdi bu renkler vardi hatirladigim kadarirla6sebebi nedir
  (Sigara kullaniyorum ama cok icin biri degilim)

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Ağustos 2017 at 00:24

   Bronşit tekrarlamış olabilir veya başka bir durum (astım, KOAH, akciğer iltihabı gibi).

   İhmal etmeksizin bir göğüs hastalıkları uzmanına gitmeniz ve daha önce geçirdğiniz hastalığı, ilaçları ve sigara kullandığınızı doğru anlatmanız uygundur.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 155. Avatar

  Deniz

  22 Mayıs 2018 at 03:10

  Merhaba. 19 yaşındayım ve yaklaşık 4-5 günden beri sadece boğazımda bir öksürük var. Ne bir ateş, ne bir halsizlik, ne de burun akınsıtı. İlk başlarda ‘hah, öksürüyorum kesin bu gribe ilerleyecek’ dedim ve bir öksürük şurubu almak için sağlık ocağına gittim. Tahmin ettiğim gibi Oksobron ve nurofen aldım. Şurubu kullanmama rağmen boğazımdaki öksürük kaybolmadı hatta gittikçe arttı ve hırıltı şeklini almaya başladı. Balgam olduğunu hissediyorum ne yazıkki onu çıkartamıyorum. Bugün bir zorladım ve sarı renginde bir şeyle karşılaştım ama sürekli öksürdüğüm için sanırım tahriş de ettim devamı gelmedi. Suda limon, rezene çayı, bal ne ıvır zıvır varsa denedim yine bana mısın demiyor. En son bugün eczaneye gidip balgam söktürücü istedim bana NAC600 mg verdi. Sabah kullandım lakin yine de olmuyor. Azar azar sigara kullanıyordum bu olay olduğundan beri ağzıma da sürmüyorum. Tam da finallerimin olduğu zamana geldi illet sınavı dolu dolu öksürmekle bitiriyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Mayıs 2018 at 22:13

   Eğer soğuk algınlığı, nezle, grip tarzı bir durum geçirmişseniz, kendi aldığınız önlemler ile (bitki çayları içmek, istirahat, öksürük şurubu içmek gibi) hastalığı tam olarak atlamamış, hatta viral olarak düşündüğünüz bu hastalığa bakteriyel bir enfeksiyon eklenmiş olabilir. Bu durum için de bir KBB uzmanına giderek muayene olmanız ve doktorunuzun verdiği tedaviyi doğru ve yeterli uygulamanız faydalı olacaktır, zaten doktorunuz size durumunuzun hangi aşamada olduğu hakkında bilgi verecektir. Fakat bu grip zannettiğiniz durum gastroözofageal reflüye bağlı veya sigara kullanmış olmanıza bağlı akut veya kronik farenjit nedeniyle de olabilir. Sigara kullanımı, öğrencilik yaşamındaki yanlış beslenme tarzı, yanlış yeme düzeni ve bir şeyler yedikten sonra 2-3 saat geçmeden yatmak, stres gibi durumlar gastrite neden olarak gastroözofageal reflüye neden olabilir, bu da sizin bile fark etmediğiniz ya da ettiğiniz mide asidinin solunum yollarına, yemek borusuna geri gelerek kaçması sonucu farenjit, gelişmesine, özofajit gelişmesine, sinüzit gelişmesine, solunum yollarında da iltihaplanmalara neden olarak sizde görülen şikayetlere sebep olabilir. Eğer durumunuz bundan kaynaklanmış ise gastroentroloji uzmanına gitmeniz gerekebilir.

   Anlattığınız şikayetler kronikleşmiş farenjitte görülebilen veya aspirasyon pnömonisi (mide asidinin akciğer ve akciğer yollarını iltihaplanmasına bağlı) görülebilen şikayetler de benzemektedir. Fakat buradan tam olarak net bir şey söylemek mümkün değildir. Bu nedenle ilgili uzmanlara gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 156. Avatar

  Bayram

  31 Mayıs 2018 at 09:02

  Merhabalar 5 aydan beridir balgam geliyor bende birtürlü durmadı bazen koyu balgam bazen sıvı balgam çok zorlarsam kan geliyor burnumda tıkanıyor ve aşırı hapşırma var neyapmam lazım hangi doktora gitmem lazım yedikulede bir doktorla gitim ama bir sonuc alamadım yardımcı olsanız sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Haziran 2018 at 19:01

   Burun tıkanıklığı, hapşırma bahar ve sonbahar aylarında artma gösteriyor ise polen alerjiniz olabilir ve bu alerjiye bağlı üst ve alt solunum yolları iltihaplanabilir ve bu iltihaplamaya bağlı bronşların, akciğerlerin ve diğer solunum yollarına ait yapıların iltihaplanmasına ve tahrişine bağlı balgam ve kanlı balgam çıkarma görülebilir. Yine buna bağlı oluşan geniz akıntısının birikmesine ve balgam oluşturmasına bağlı da balgam çıkarma görülebilir.

   Eğer sürekli ve tekrarlayan ataklar şeklinde burun tıkanıklığı, hapşırma, geniz akıntısı ve balgam oluyorsa çalıştığınız ortama bağlı alerjiniz, ev tozu akarları alerjiniz, kimyasallara karşı alerjiniz, hayvan tüyü ve hayvan salyaları alerjiniz veya bunların birçoğuna alerjiniz olabilir. Alerjik riniti olanlarda zamanla birçok alerjene karşı da alerji gelişebilir.

   KBB uzmanına ve gerekirse alerji immünoloji bölümüne gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 157. Avatar

  Busra

  14 Haziran 2018 at 02:02

  Merhabalar, 2 yıl önce akciğerimde nodül tespit edilmişti pet sonuçlarıyla takibe alındım ve yaklaşık 1 yıl sonra küçülmeye başladı ve takibi bırakıldı ancak 8 ay onceki tomografi sonuçlarında yeni görünümler izlendi yaklaşık 3 ay önce sıklaşan balgam çıkarmalarım bir süre sonra kahverengi oldu ve şuan ince şeritler halinde taze kan geliyor aile hekimine gittim ancak göğüs hastalıklarına görünmemi söylediler ancak daha fazla radyasyona maruz kalmak istemiyorum durumu ciddiye almalımıyım yardımcı olursanız sevinirim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Haziran 2018 at 12:27

   Göğüs grafisinde akciğer nodülleri sık rastlanan bir bulgudur. Özellikle bilgisayarlı tomografi (BT) göğüs grafisine göre çok daha fazla nodül gösterebilmektedir. Saptanan nodüllerin büyük bir kısmının klinik bir önemi yoktur, bir kısmı ise ileri inceleme gerektirir. Nodül saptamada ve nodülün karakterini belirlemede BT önemli bir yöntemdir.

   Pulmoner nodüllerin değerlendirilmesinde 4 önemli nokta vardır. Bunlar; dansite özellikleri, büyüme hızı, şekli ve boyutudur.

   Kanser öyküsü olmayan hastalardaki, çapları 5 mm’nin aldında olan nodüllerin %1 kadarının 2 yıl içinde kanserleşme özelliği gösterdiği bilinmektedir. Rastlantısal olarak saptanan bu nodüllere 2 yıl süresince, belirli aralıklarla BT takibi yapılmaktadır. Çeşitli kaynaklarda, boyuttan bağımsız düşük olasılıklı belirsiz nodüllere 3, 6, 12 ve 24. aylarda BT kontrolü önerilmektedir. Bu tür izlem protokollerinin amacı kanseri erken tanımak ve tam kür şansını yakalamaktır, ancak sizin de belirttiğiniz gibi bazı olumsuz sonuçları da vardır.

   Doktorunuz BT ister ya da istemez (bu konuda internet sitesi üzerinden yönlendirme yapmak tabii ki mümkün değildir.) kontrole gitmeniz ve risk veya yarar oranını doktorunuz ile daha detaylı konuşmanız en doğrusudur.

   Akciğer kanserinde radyolojik bulgular tümörün hücre tipine ve lokalizasyonuna göre değişmektedir. Tümörün yerleşim yerine göre santral ya da periferik; lezyonun çapına göre nodül ya da kitle; radyolojik görünümüne göre nodül, kitle ya da infiltrasyon şeklinde sınıflandırılabilir. Radyolojik bulgular doğrudan tümörün kendisine bağlı olabileceği gibi, tümörün etkisiyle gelişen pnömoni (zatürre), atelektazi, havalanma fazlalığı gibi değişikliklere bağlı da olabilir.

   AKCİĞER NODÜLLERİNİN NEDENLERİNE (ETYOLOJİSİNE) DEĞİNECEK OLURSAK;

   Akciğer (pulmoner) nodüllerde etyoloji çok kapsamlı olup benign (selim) ve malign (habis) etkenler yer almaktadır. Benign nodüllerin çoğu (% 80 gibi bir oranı) enfeksiyöz granülomlar, % 10 gibi bir oranı hamartomlar, geri kalan % 10 kadarı da nonenfeksiyöz hastalıklar ve bening tümörler gibi nadir etkenlerdir. Malign nodüllerin ise çoğu etkeni bronkojenik karsinom’dur. Ekstrapulmoner tümör metastazları da malign pulmoner nodüllerin % 10-30 kadarını oluşturur.

   PULMONER NODÜL NEDENLERİNİ SIRALAYACAK OLURSAK;

   * KONJENİTAL (DOĞUMSAL) LEZYONLAR: Areteriyovenöz fistül, Bronkojenik kist, Doğumsal kistik adenomatoid malformasyon, sekestrasyon.

   * MALİGN KİTLELER: Karsinoma, Lenfoma, Sarkom, Karsinoid tümör, Metastaz yapan tümörler.

   * BENİGN KİTLELER: Hamartom, Endometrioma, Lenfoproliferatif hastalıklar, Mezenkimal tümörler, Epiteloid tümörler, Vasküler tümörler.

   * ENFEKSİYONLARA BAĞLI HASTALIKLAR: Granülomlar (tüberküloz, histoplazmoz, koksidiyomikoz, aspergilloz), Akciğer apsesi, Septik emboli, Fungal ve fırsatçı enfeksiyonlar.

   * NONENFEKSİYÖZ HASTALIKLAR: Sarkoidozis, Romatoid nodüller ve kaplan sendromu, Wegener granülomatozis, Lipoid pnömoni, Round atelektazi, Amiloidozis.

   * MESLEKİ HASTALIKLAR: Pnömokonyozis, Silikozis.

   Akciğer nodüllerine neden olabilen bu faktörlerin de araştırılması gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 158. Avatar

  İsimsiz bayan

  25 Haziran 2018 at 10:25

  Merhaba. Ben 4 yıl önce tüberküloz tedavisi oldum. 1 sene sürdü. 3 yıldır kesilmeyen balgam var. Doktor bitecek diyor ama artık inancım kalmadı. Gülerken bile bazen ağzımdan balgam fırlıyor. Utanıyorum. Böyle yaşamak çok zoruma gidiyor artık. Genç bi kızım ve ömür boyu böyle mi yaşayacağım. Tüberkülozdan sonra balgam kesilmiyor mu. Ayrıca balgam çıkarmazsam hırıltılı solunum başlıyor. Mecburen çıkarmak zorunda kalıyorum. Yemek davetindeyken bile köhköh öksürüyorum. Bu durum ebedi mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Haziran 2018 at 12:02

   Tüberküloz tedavisi sırasında hastanın ilaçlarını düzenli ve doğru kullanması, doktor takibi altında olması son derece önemlidir. Yeterli tedavi görmeyen ve tedavisini doğru uygulamayan hastalarda tüberküloz enfeksiyonunun tekrarlama riski vardır.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz.

   Geçmiş olsun.

 159. Avatar

  Merve

  30 Haziran 2018 at 00:53

  Merhabalar, 1 ay once yogun oksuruk ve ses kisikligi nedeni doktora gttim antibytk okrsuruk surubu kullandim daha sonra bogazimda olusan balgam sonucu balgam sokturucu assist kullandim 5gunun sonunda nefes darligi balgam cikaramama ozellikle gece uykuda nefessiz kalip uyanma nefes kesilmesi oksuruk ile olecegimi sandim acile gittim buhar tedavisi ile 1-2gun gayet iyiydim ardindan gogus hastalklari bolumune gittim akciger ve nefes testi sonuclarinda bir problem olmadigi icin kbb ye sevk etti orada ultrasnlo girtlagima bakildi troid degerlerime bakildi hersey normal doktor enfeksiyon nedeniyle balgam sokturucu verdi fakat ictigimde gece uyurken nefesim tikanfi oksuruk tuttu sadece burnumdan nefes aldim ve bu sefer nefes tikanikligim uzun surdu maalesef balgami sokup atamiyorum en son istifra ederek balgami cikarsigimda seffaf ve cok yapiskandi. Ozellikle geceleri uyuyamiyorum nefesim tikaniyor ve nobet seklinde oluyor en son gittigimde antibiytik verdi fakat balgam hissi hala bogazimda ve gece uyurken tikaniyorum 1aydir uyuyamiyorum acaba bunun nedeni ne olabilir fikrinizi alabilir miyim tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Temmuz 2018 at 12:36

   Öksürük, ses kısıklığı ve balgam hissi enfeksiyon kaynaklı olabileceği gibi, gastroözofageal reflüye bağlı mide asidinin solunum yollarına aspirasyonu (kaçması) sonucu, alerjik geniz akıntısı ve alerjik reaksiyonların solunum yollarında iltihaba neden olması sonucu da olabilir (aldığınız ilaç tedavisinin fayda etmemesi veya durumunuzun hala devam etmesi) bu durumların reflü veya alerkik durumlara bağlı olabileceğini akla getirmektedir, ancak enfeksiyonun verdiği hasarın tam olarak iyileşmemesine bağlı da olabilir veya sigara kullanıyorsanız buna bağlı bu tür hastalıklar hem daha çok etkilenmenize hem de balgamın ve öksürüğün daha zor iyileşmesine neden olur.

   Uzun süren ve hasta tarafından bazen fark edilmeyen veya neden olduğunu bilmediği için önemsenmeyen gastroözofageal reflü kronik farenjite, geniz akıntısına neden olarak hastaların çıkmak bilmiyor diye tabir ettikleri balgam hissine, özellikle geceleri mide asidinin buralara kaçmasına bağlı oluşan öksürüğe, astım benzeri şikayetlere neden olabilir. Hastalar bu tür bir durumda genellikle KBB uzmanına, göğüs hastalıkları uzmanına giderek yanlış teşhis ve tedavi alabilirler, çünkü bu asit kaçması buralarda tahrişe neden olarak iltihaplamalara neden olabilir. Antibiyotik tedavisi ile her ne kadar iltihaplanma iyileşse de mide asidi bu bölgelere kaçmaya ve tahriş etmeye devam eder ve geçmeyen (özellikle yatıldığından dolayı mide içeriği daha fazla bu bölgelere geldiği için) öksürüğe, balgam hissine, güğüste sıkışmaya, nefes darlığına, ses değişikliklerine, farenjite, özofajite, geniz akıntısına, sinüzite gibi bir çok solunum yolları ile ilgili problemlere neden olabilir.

   Durumunuzun bir de gastroentroloji uzmanı tarafından ve tüberküloz gibi daha ciddi enfeksiyonlar açısından, özellikle sigara kullanımı varsa KOAH hastalığının araştırılması bakımından, alerji bakımından değerlendirilmesi faydalı olabilir.

   Eğer yaşadığınız yerleşim yerinizde üniversite veya araştırma hastanesi var ise alerji immünoloji alanında da daha detaylı araştırma yapılması gerekebilir.

   Buradan teşhis ya da tedavi önermek gibi bir olanağımız maalesef yoktur, bu nedenle doktorunuz ile veya Aile Hekiminiz ile bu konuda daha detaylı konuşmanız önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

  • Avatar

   suheda

   15 Eylül 2018 at 16:26

   Arkadasim demek de bir sakınca yoktur insallah, sizin anlattığınız şikayetlere cok benzeyen sikayetler bundan 3 yıl once bende de vardi (gerçi hala ara ara tekrarlar sekilde olmuyor desem yalan olur).

   Öykümü anlatacak olursam; 2015 agustos ayinda hem geceleri hem de günduzleri rahatsız eden bogazimda, kulaklarimda, geğizimde kasinti, sızlama ve ağrı, bogazimda takilma hissi gibi sikayetlerim vardi, KBB doktoruna gittim, doktor alerjik deyip bazı ilaclar verdi, ilaclari duzenli kullandim, sikayetlerim baya azaldi, sonra (birkaç hafta sonra) sikayetlerim tekrarladi.

   Doktoruma yeniden gittim ve doktorum beni alerji immnoloji alanina gönderdi (ben İzmirde yasirum) ve Ege Üniversitesi Alerji İmmünoloji bölümüne gittim. Burada bircok arastirma yapildi, cilt alerji teti, solunum testi, baryumlu grafi, kan testleri gibi, fakat besin alerjisi testi yapilmadi ki, benim aklim erdi ereli polen alerjisi ve bazı besinlere (fıstık, bal, hurma gibi) karşı alerji vardi. Neyse alerji doktorum gastroentroloji alanina gönderdi ve burada yapılan bazı araştirmalar (endoskopik gastroskopi dahil) yapildi ve kronik gastrit+gastroozofageal reflü+Barret özofagus veya özofajit (yani yemek borusundaki sorunun özofajit mi yoksa Barret özofagus mu olup olmadığı tam olarak net bilgi verilmeyen bir durum) olduğu söylendi. Barret özofagus suhesi nedeniyle hocamız takip edeck dediler, ancak hocalari bir ay kadar sonra müsait olacakmis (öyle söylediler).

   Bende daha sonra ağrılar, gece öksürüğü de basladi, kasinti, kulak agrisi, bogazda sürekli sızlama, ses değişiklikleri (gece kuş öter gibi boğazımdan ses gelmesi, düdük gibi ötmesi, sesin hep gripli gibi çikmasi gibi) şikayetlerin kimisi zaten vardi, kimisi de her gün geçtikce yenileri eklendi ve ben korktum (Barret özofagus durumunun kansere dönüşmesinden). Bu nedenle Prof.DR.’un keyfi olana kadar öleceğimi zannetim ve Karsiyaka Devlet Hastanesi doktoru (Gastroentroloji Uzmanı Berna Bayrakçı’ya gittim (tesadüfen randevumuz ona denkgeldi ve iyi ki de denkgeldi, çünkü çok iyi bir doktor). Neyse gastroloji doktorum reflü tedavisi verdi. 2 seneden fazla reflü tedavisi gördüm, koruyucu önlemler altım (beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri gibi, reflü yastığı dahil) bir miktar reflüm azaldı, bogazimin ağrılari geçti, kasinma azaldi, sesim düzeldi. Fakat bütün bu iyileşmeler reflüyü tetikleyen yiyeceklerden sakınıldığı ve yaşam tarzı değişikliklerini (birşeyler yedikten sonra en az 2-3 saat yatmamak, uzanmamak, reflü yastığında en azından gece 3-4’lere kadar yatmak, tok karnına eğilip kalkarken dikkat olmak, tok karnına spor, egzersiz yapmamak gibi) dikkat edildiği sürece oluyor, aksi taktirde hemen tekrarlıyor. Gerçi bu tekrarlamalar gastritim kronikleştiği için oluyor, ayrıca ben Akdeniz ateşi hastasıyım, ayrıca safra kesesinde takipte olan polibim var. Yani, geçmeyen ve tekrarlayan gastrit ve gastroözofageal reflü durumlarında Akdeniz ateşi gibi sistemik hastalıklarda olabiliyor.

   Ben artık mümkün olduğunca kendim dikkat etmeye çalışıyorum, sikayetlerim arttığında doktorumun verdiği mide surubunu ve hapini kullanıyorum, yediklerime dikkat ediyorum. Örneğin. 2 yıldır yumurta yememeye çalisiyorum, çünkü sanirim benim yumurta intleransım var, süt içememeye çalisiyorum, çünkü sütte reflümü arttırıyor. Kahve, cikolata ve diğer tüm hazir gdalardan, dokunan bahartlardan, tursu gibi yiyeceklerde kaçınıyorum. Kolalı, asitli icecekleri ağzıma bile almıyorum. Kızartmalardan uzak duruyorum. Yani kendime dokunanları tespit etmeye çalışarak bunlardan kaçınıyorum veya daha dikkatli oluyorum. Reflüde dokunan yiyecekler kisiye göre değişiyormuş ama en sık dokunanlar arasında cikolata, kehve, hazır gıdalar, kızartmalar, bazı meyve ve sebzeler, asitli ve gazlı içcekler, acılar, ekşiler.

   Şimdi reflüm arttığında yine boğaz ağrım, ses değişikliğim, kullaklarıma vuran ağrı, nezle, sinüzit, göğüs ağrım, çarpıntım yine oluyor. Sanırım yaşam boyu dikkat etmem gerekiyor. Bende ayrıca alerjide olduğu için (polen alerjisi) yaşım ilerlediğinden mi yoksa midemdeki sorundan mı gün geçtikçe alerji yapan sebepler artıyor.

   Sanırım reflü demek, gizli katil demek gibi bir şey. Çünkü reflü komplikasyonları o kar çokki. Bazı insanlarda çok belirgin şikayete neden olmadan da solunum yollarına mide asidi giderek bu yolları da hasarlıyormuş, hastalıklara neden oluyormuş.

   Arkadasim kusura bakma çok uzun oldu. Benim amacım bu konuda size bilgi verbilmek, bu makaleyi ziyaret edenlerin bilgi sahibi olması aslında. Cünkü yanlis teshisler ve tedaviler de bu durumn cabası.

   Herkese iyilik, sağlık, iyi yaşam dileklerimle.

 160. Avatar

  Eyup

  31 Ağustos 2018 at 19:32

  Merhaba
  3 4 gün önce grip boğazim yanma öksürük ile başladım tabi soğuk su meyve böyle şeyler yiyip içmiştim. Öksürürken zorlaniyordum balgam çıkarmak zor oluyordu sağlık ocağına gittim balgam söktürücü verdi kullanıyorum 1 gün önce balgam çıkartmak için çok zorlandım çıkarttığım da balgam da kan vardı akşam yatmadan önce yine kan gördüm sabah uyanınca balgam cikarttigimda kan vardı tabi oksure oksure boğazım temizlendi ondan sonra görmedim zorlaninca görüyorum kanı normal mi teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Eylül 2018 at 01:20

   Zorlayan öksürük ve balgam boğazda tahrişe neden olmuş olabileceği için balgamda kan görmüş olabilirsiniz. Fakat yine de bir KBB uzmanına ve göğüs hastalıkları uzmanına gitmeniz önemlidir. İltihap akciğerlere, bronşlara yayılmış olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

   • Avatar

    Kadri deniz

    8 Kasım 2020 at 06:41

    Merhaba saygilar efendim. Benim yaklasik 1 senedir bogazimda bitmek bilmeyen bir yapiskan sıvi ve akabinde genzimden ve bazen cok zor sekilde burnumi temizlerken cikan cok kati bir balgam var. Size yemin ederim ki saatlerce o cikan balgam disarda kaldi ve hic bir degisiklik olmadi. Bu nedir hic bir caresini bulamadim rengi seffaf bazen gri gibi ama degil. Ama cok katı ve bogazimda durmadan kucuk parcaciklar halinde agzima geliyor antibiyotik fayda etmedi kesinlikle. Tesekkur ederim saygi ve sevgi ile..

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     16 Kasım 2020 at 10:25

     Bahsettiğiniz durum kronikleşmiş geniz akıntısına bağlı olabilir.

     Geniz akıntısının farklı nedenleri olabilir.

     Bu nedenlere değinecek olursak;

     * Burun ve ilgili yapılar ile ilgili bir bozukluk (örn. kemik eğriliği, burun etti, geniz eti veya o alanlarda tıkanmaya sebep olan bir oluşum gibi) nedenler,

     * Nezle (nezle; alerjik, virüslere bağlı, mantarlara bağlı, hatta kronik reflüye bağlı olabilmektedir, kronik hale gelebilmektedir),

     * Sinüzit (sinüzit de yine alerjik, virüs kaynaklı, mantar kaynaklı, bakteri kaynaklı, yine reflü kaynaklı olabilmektedir,

     * Kafa travmaları (travmaya bağlı beyin omurilik sıvısı kaçağının belirtisi olarak balgamlı geniz akıntısı olabilir),

     * Kronik reflü (reflü nedeniyle geniz akıntısı ve bu bölgelerde balgam birikimi olabilir).

     Eğer KBB doktoruna gitmenize rağmen ve gerekli incelemeler yapılmasına rağmen ve uygun tedaviler yapılmasına rağmen şikayetiniz geçmiyorsa, geçmemişse gastroözofageal refü bakımından gastrolojik (bir gastroentroloji uzmanı tarafından) değerlendirme yapılması gerebilir, hatta bu ihmal edilmemelidir. Ayrıca alerji nedeniyle de kronik geniz akıntısı ve bu bölgelerde balgam birikimi olabilir. Alerji yapan alerjene maruziyet devam ettiği sürece bu durum da devam eder ve kronikleşebilir. Yine sigara kullanımı da veya pasif içici olmak da anlattığınız duruma yol açabilir. Alerji problemi olup olmadığını KBB doktorunuza danışınız ve gerekiyorsa alerji immünoloji bölümüne başvurunuz.

     Geçmiş olsun.

 161. Avatar

  berf

  23 Ocak 2021 at 21:53

  merhaba çocukluktan süre gelen sık sık üst solunum yolları enfeksiyonu vardı bundan 5 sene önce sigara kullanmaya başladım ve 2 ay içinde öksürük krizlerine girmeye başladım doktora gittiğimde alerjik astım denildi ki daha önceden de çok ciddi bir alerjik bünyeye sahip oldugumu biliyorduk düşük dozajda ilaçlara başladım. her geçen ay ilaç dozajları artmaya hastalığım daha kötülemeye başladı sinuzittim var ve sürekli geniz akıntım mevcut burun eti geniz eti ve burun kemiği vardı amelyat oldum 5 ay sonra onlar tekrarlandı.son 2 senedir j45.8 astım karma diyerek tedaviye başladık bu süreçte bazı aylar iyi bazı aylar aniden nükseden krizlerim mevcut inhalasyonardan sonrada çiddi şekilde kalp çarpıntım oluyor .geçen aylarda 3 hafta boyunca kulak ağrım vardı iltihaplanmıştı, boğazımda tüy yumağı varmış hissiyatı var yutkunurken o tüy yumağı baskı yapıyor batıyor hem boğazıma hemde akçiğerime kbb ye giitim covid sürecinde pek ilgilenmediler kulağımı temizlediler boğazda ciddi bir şekilde yapısal darlık var daha sonraki aylarda tekrar gelin diyip gönderdiler biraz araştırdım genellikle nedeni reflü sükür öyle bir sorunum yok ama çok rahatsız ediyor şu son 2 ayda bir sürü antibiyotik kullandım sadece oral yolla değil im ve iv yoluylada fayda etmedi geçenlerde de kahverengi katı büyük yumru şeklinde bir parça çıkardım sanki sol taraftaki o batan tüy yumağınınn baskısı azaldı geniz akıntıma göre de çok az balgam dışarı çıkartıyorum. yapısal geniz akıntııs balgam yapısal boğaz darlığına yol açar mı nedir bu darlık ? şimdiden teşekkür ederim umarım yanıt alabilirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Ocak 2021 at 10:29

   Öncelike sizin çok şükür reflü sorunum yok demenizden başlayacak olursak, gastroözofageal reflü veya larengofarengeal reflü fizyolojik olabileceği gibi başka sebeplere bağlı da olabilir.

   Gastroözofageal reflü fizyolojik olabilir. Günlük 50 kez kadar ve özellikle yemeklerden sonra oluşan reflü tekrarlamaları normal olarak kabul edilmektedir. Gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH) ise, aşırı derecede olan reflü nedeniyle boğaz ve göğüs arasındaki bölgede yanma gibi belirtilere, özofajite (yemek borusu iltihabına) ve doku hasarına sebep olan reflüyü tanımlar. Gastroözofageal reflü hastalığına bağlı diğer belirtiler ve bulgular arasında disfaji (yutma zorluğu), odinofaji (ağrılı yutma), ağza acı su ve bazende gıda artıklarının geri gelmesi ve ağızda ekşi tat sayılabilir.

   Larengofarengeal reflü (LFR) mide içeriğinin üst özofagus sfinkterini (üst yemek borusuna geçen deliğin çılıp kapanmasını sağlayan kas olarak da tanımlanabilir) geçip larengofarenkse geri kaçmasıdır. Gastroözofageal reflünün tipik belirtileri olan yanma ve ağza acı su ve gıda artıklarının gelmesi çoğu larengofarengeal reflü hastasında yoktur. Bu hastalarda genellikle sindirim sistemi belirtilerinden çok ses kısıklığı, kronik kuru öksürük, yutma güçlüğü, aşırı balgam veya balgam varmış gibi sürekli rahatsızlık hissi, gıcık hissi, geniz akıntısı, boğazda yabancı cisim varmış hissi gibi belirtileri sayabiliriz.

   Gastroözofageal reflü ve/veya Larengofarengeal reflünün bazı komplikasyonlarından (sebep olduğu hastalıklardan) da bahsedecek olursak;

   * Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda reflü ve astım arasında bir ilişki olduğu, astımın alevlenmesinde rol oynadığı bildirilmiştir.

   * Kronik ya da aralıklı olarak meydana gelen reflü atakları hem yemek borusunda hem de larenkste (gırtlak) daralmaya neden olabilmektedir.

   * Proksimal larengospazm atakları ile reflü arasında ilişki olduğu bulunmuştur.

   Diğerleri;

   * Aspirasyon pnömonisi,
   * Obstrüktif uyku apnesi,
   * Otitis media (orta kulak iltihabı),
   * Sinüzit,
   * Zenker divertikülü,
   * Ağız yaraları,
   * Bronşektazi,
   * Barret özofagus,
   * Gırtlak kanseri.

   GASTROÖZOFAGEAL REFLÜ HASTALARININ DİKKAT ETMESİ GEREKENLER ve REFLÜ KOMPLİKASYONLARI HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİYİ ALTTA VERİLEN LİNKTEN DE ULAŞABİLİRSİNİZ:

   https://www.saglikocagim.net/reflu-hastalgnda-beslenme-ve-yasam-sekli/

   Her reflü hastası reflü olduğunu fark edemeyebilir. Doktorlar da, görülen komplikasyonları ve belirtileri her zaman ayırt edemeyebilir. Sizin yaşadığınız şikayetleri yaşayan birçok reflü hastasında altta yatan asıl sebep bulunamadığı için ve genellikle hastalar da bunu fark edemediği için genellikle şikayetlere yönelik tedavilerle asıl bozukluğun üstü örtülebilmektedir maalesef.

   Bazı hasarlar oluştuktan sonra bunlar kronikleşebilir.

   Gastroözofageal reflü ve Larengofarengeal reflü testleri farklılık gösterebilir. Örneğin özofagus grafisi, asit perfüzyon testi, özofagoskopi ve özofagus biyopsisi Larengofarengeal reflüde negatif sonuç verebilir.

   Yani bu durum hem KBB uzmanı, hem gastroentroloji uzmanı hem de sorun alerji ise alerji immünoloji uzmanı gibi alanlarda ve gerekirse bu alanların işbirliğinde araştırılmalı, değerlendirilmelidir. Alerjik etkenler de (örn. gıdalara karşı alerji ve tahammülsüzlük) reflüye neden olabilmektedir. Eğer hiç gastroentroloji doktoruna gitmemişseniz, gitmeniz önemlidir (reflüm yok veya reflü deyip geçmeyin ne olur). Reflünün en önemli nedenlerinden biri de sigaradır.

   Bazı bağışıklık sistemi hastalıkları da sizin yaşadığınız şikayetlere sebep olabilir. Bu nedenle hem alerji probleminiz hem de bağışıklık sistemi yetmezliklerine bağlı problemler için alerji immünoloji alanında değerlendirmeler ve incelemeler yapılması da gerekebilir.

   BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ YETMEZLİKLERİ (İMMÜN YETMEZLİKLER) HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİYİ AŞAĞIDAKİ LİNKTEN ULAŞABİLİRSİNİZ:

   https://www.saglikocagim.net/immun-yetmezlik-nedir/

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git