Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Balanit Nedir? (Penis Ucunun İltihabı)

Balanit penis başının iltihaplanmasıdır. Balanit bakteri ya da mantarlar, sünnet derisinin sıkı olması ya da giysilerde bulunan kimyasal maddeler, prezervatifler ve gebeliği önleyici kremler gibi etkenler balanit oluşmasına neden olabilir.

Balanit hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Balanit penis başının iltihaplanmasıdır. Balanit bakteri ya da mantarlar, sünnet derisinin sıkı olması ya da giysilerde bulunan kimyasal maddeler, prezervatifler ve gebeliği önleyici kremler gibi etkenler balanit oluşmasına neden olabilir. Bakteri ve mantar enfeksiyonları kötü hijyen koşullarından ya da cinsel temastan kaynaklanır. Sünnet edilmemiş çocuklarda balanit görülme sıklığı sünnetli olanlara kıyasla daha yüksektir.

Balanit hastalığı belirtileri

Balanit oluştuğunda penis başı bazen de sünnet derisi kızarık, şiş ve ağrılıdır. Penisin üzerinde ülserler (açık yarlar) görülebilir. Kasıktaki lenf bezleri şişmiş olabilir. Nadir olgularda idrar yaparken yanma ve penisten saydam, koyu kıvamda bir akıntı görülebilir.

Balanit hastalığı teşhisi

Balanit hastalığının teşhisi penisin değerlendirilmesi ve penisten gelen akıntının kültür edilmesi ile konur. Balanit teşhisi için üroloji ya da genel cerrahi uzmanına baş vurmak gerekir.

Balanit hastalığı tedavisi

Balanit olgularında genellikle kortikosteroid kremlerin kullanılarak şişmenin, antibiyotik ya da antifungal ilaçların kullanılarak enfeksiyonun giderilmesi ve asetaminofen ya da ibuprofen kullanılarak da ağrı ve ateşin önlenmesi gerekir. Her gün enfeksiyon bölgesinin yıkanması da önemlidir. Hasta çocuk  ve çocuğunuz sünnetsiz ise ve balanit tekrarlıyorsa çocuğun sünnet edilmesi gerekebilir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Çocuklarda idrar yolu hastalıkları 
  2. Peygamber sünneti nedir
  3. Fimozis hastalığı nedenleri ve tedavisi
  4. Adrenal hiperplazi nedir
  5. Klamidya enfeksiyonu neden olur
  6. Vezikoüreteral reflü hastalığı neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git