B

Bakteriyemi Nedir?

Bakteriyemi neden olur?

Bakteriyemi, kanda bakterilerin bulunmasıdır. Küçük cerrahi işlemler ve diş tedavisinden sonra genellikle birkaç saat süre ile bakteriyemi oluşur ve tonsilit (bademcik) gibi enfeksiyonlarda da bakteriyemi ortaya çıkabilir. İmmün sistem yani vücudun doğal savunma mekanizması, genellikle bakterilerin çoğalmasını ve hasar oluşturmasını engeller.

Ancak kalp kapakçığı hastalığı olanlarda (konjenital defekt veya ateşli romatizmaya bağlı skarlaşma gibi hastalıklar nedeni ile) bakteriler endokardite (kalbin iç tabakasının ve kalp kapakçıklarının enflamasyonuna) neden olabilir. Bakteriyemi, (örneğin hastalık, büyük cerrahi operasyon veya immün baskılayıcı ilaçlar nedeni ile) immün sistemi zayıflamış hastayı etkilediğinde septisemi (kanın potansiyel olarak ciddi enfeksiyonu) gelişebilir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git