Diz Hastalıkları ve Tedavileri

Baker Kisti Neden Olur? (Popliteal Kist Nedir?)

Baker kisti, dizin arkasında meydana gelen yumuşak, genelde ağrı vermeyen kitleye verilen addır. Baker kisti, içi sıvı dolu olan bir kesecik tir

Diz arkası kisti (baker kist) nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Baker kisti, dizin arkasında meydana gelen yumuşak ve genelde ağrı vermeyen kitleye verilen addır. Baker kisti içi sıvı dolu olan bir kesecik tir. Baker kistine hem çocukluk döneminde hemde yetişkinlerde aynı sıklıkta rastlanır. Baker kisti gelişme dönemindeki çocuklarda genellikle eklemlerin zorlanması sonucu oluşur. Baker kisti erişkinlerde romatoid artrit, gut artriti, menisküs yırtığı ve diz kireçlenmesi gibi nedenlerden kaynaklanabilir.

Baker kisti (popliteal kist) belirtileri

Baker kisti tedavisi

Baker kisti tedavisi

Baker kistinin en önemli belirtisi diz arkasında bulunan diz çukurunda (popliteal fossa) ele gelen kitledir. Bu kitle hasta tarafından banyo yaparken fark edilebileceği gibi, bazen düşme ya da dize gelen herhangi bir darbe sonucu fark edilir.

Bacak tam olarak uzatıldığında, esnediğinde ve hareket ettirme sırasında gerginlik ve diz ağrısında artma olabilir. Çocuklarda ilk fark edildiğinde çok büyük bir kitle gibi görünür ve aileler panik olabilir. Bu kitle ağrısız olup çocuklarda herhangi bir rahatsızlığa işaret etmez ve genellikle tek diz arkasında oluşur.

Baker kisti (popliteal kist) teşhisi

Baker kisti tanısını uzman bir ortopedi doktoru fizik muayenede koyabilir. Baker kisti olan hastanın diz içi olabilecek diğer problemler nedeni ile diz eklemi muayenesi dikkatlice yapılır. Diz eklemini ilgilendiren herhangi bir hastalık varlığında baker kisti cerrahi olarak çıkarılsa bile tekrar gelişebilir. Baker kisti tanısını ultrasonografi görüntüleme yöntemi ile daha net koymak mümkündür. Bunların dışında gereken durumlarda manyetik rezonans görüntüleme tetkiki gerekebilir.

Baker kisti (politeal kist) tedavisi

Çocukluk döneminde oluşan baker kisti tedavisi : Çocukluk döneminde görülen baker kisti tedavisi antienflamatuar ilaç ve bandaj tedavisi uygulanır ve takip edilerek zaman içerisinde geçmesi beklenir. Baker kistinin enjektör ile boşaltılması tekrarlama olasılığı bulunduğu için genelde tercih edilmez. Ağrı veren ve 3 aylık takip süreci sonrası değişiklik görülmeyen baker kistleri cerrahi olarak çıkarılır.

Erişkinlik döneminde oluşan baker kisti tedavisi : Yetişkinlerde görülen baker kisti varlığında diz eklemi içinde herhangi bir hastalığın olup olmadığı araştırılır ve altta yatan hastalığın da tedavisi yapılır. Olguların % 70’inde kist 20 ay içerisinde kaybolur. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda kesin tanısı konan ve ağrı vermeyen kistler sadece kitle var diye ameliyat edilmez. Ayrıca baker kistlerinin cerrahi girişim sonrası tekrarlama riski vardır. Cerrahi olarak çıkarılan kistinin biyopsisi mutlaka yapılmalıdır.

Diz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Diz ağrısı neden olur
 2. Diz kireçlenmesi nedenleri ve tedavisi
 3. Osgood schlatter hastalığı nedir
 4. Huzursuz bacak sendromu nedir
 5. Koşucu bacağı nedenleri ve tedavisi
 6. Artroskopi ameliyatı neden ve nasıl yapılır
 7. Çocuklarda ve gençlerde spor yaralanmaları

26 Yorum

 1. Nursel duman

  31 Ekim 2015 at 20:30

  Oglumda 8 yasindayken dizinin arkasinda findik buyuklugunde bir kist olarak farkettim .hemen doktora goturdum ultrason yapildi baker kisti tanisi kondu takibe alindi. Tam 17 ay boyunca hicbir degisiklik olmadan baker kisti yerinde durdu fakat aniden bugun diz kapaginin arkasinda hicbir sislik kalmadığını farkettim .kendi kendine geçmiş.

  • Sağlık Ocağım

   31 Ekim 2015 at 21:46

   Baker kistleri, genellikle diz arakasında oluşan ve çoğunlukla yumuşak yapılı, ağrısız kitlelerdir faka ağrılı da olabilirler. Baker kisti hem erişkinlerde hemde çocuklarda görülebilir. Baker kisti çoğunlukla çocukların gelişme döneminde eklem zorlamaları sonucu oluşur. Tedavi çocuklarda antiinflamatuar ilaçlar ve elastik bandaj ile izlenerek beklenir. Baker kistleri bazen tedavi edilmeden de kendiliğinden kaybolabilir veya tekrarlayabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 2. Ramazan

  21 Ocak 2016 at 23:42

  Benim dizimin üzerinde şişlik oluşmuştu doktorum ameliyat dedi ameliyat oldum fakat aradan iki ay geçti dizim yine şişiyo ve ağrı sızı yapıyo ne olacak bu böyle yardımcı olabilir misiniz

  • Sağlık Ocağım

   22 Ocak 2016 at 12:00

   Baker kisti erişkinlerde genelikle diz eklem içi hastalığa, menüsküs yırtığına, gut artritine veya romatoid artrite bağlı ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle Baker kisti tedavisi ile birlikte altta yatan hastalığın da tedavisi yapılmalıdır. Bu durumun tekrarlamasına neden olan bir durum vardır ve öncelikle bunun tedavisinin yapılması gerekebilir. Bu nedenle daha detaylı bir araştırma için araştırma bölümü olan bir hastanede bu durumun araştırılması gerekebilir.

   Baker kistinin cerrahi olarak çıkarılması ile yapılan tedavi sonrası tekrarlama oranı oldukça yüksektir. Bu nedenle Baker kisti ile beraber olan ve kistin oluşmasına neden olan hastalık tedavi edilir ise kist zamanla kendiliğinden kaybolma ihtimali olduğu için öncelikle altta yatan nedenin tedavi edilmesi ön planda tutulur.

   Geçmiş olsun.

 3. Halil İbrahim Karacan

  25 Mayıs 2016 at 11:07

  Bilgilendirme yaptığınız için teşekkürler düşmeden dolayı dizimde hasar oluştu çekilen mr sonucunda Baker kisti gözlendi( bir hafta sonra kendiliğinden kayboldu),ön çapraz bağda rüptür ve tibial plato posterolateral köşede subkondral kemik iliği ödemi izlendi diyor. Dizimi kırıp oturduğum yerden kalkar iken dizimde kilitlenme oluyor ve küçük bir kutleme ile normale dönüyor. Acaba ameliyat olmadan dizim iyileşir mi SAYGIYLA

  • Sağlık Ocağım

   28 Mayıs 2016 at 14:34

   – Popliteal fossada bulunan en sık görülen nonvasküler anormallik baker kistidir. Baker kistleri genellikle osteoartrit, menisküs yırtılması, sinoviyal bozuklukları olan kişilerde görülür.

   – Ön çapraz bağda rüptür (ön çapraz bağda yırtılma) olmuş, ön çapraz bağ yaralanmaları ayak yerde sabit iken gövdenin diz üzerinde dönmesi sonucu ve benzeri darbeler ile meydana gelir genellikle.

   – Dizde yırtılmaya veya yaralanmanın şiddetine bağlı ödem oluşmuş.

   – Ön çapraz bağ kopmalarında tedavi şekli hastanın yaşına, aktivite durumuna ve diğer faktörlere bağlı olarak medikal, fizik tedavi, istirahat tedavisi ya da cerrahi tedavi şeklinde uygulanabilir.

   – Doktor kontrollerini ihmal etmemeniz önemlidir.

   Geçmiş olsun ve sağlık dileğiyle.

 4. gülsüm

  29 Ağustos 2016 at 18:53

  merhaba
  vereceğiniz bilgilerden dolayı şimdiden teşekkür ederim. benim iki dizimin arkasında da şişlik var sol dizimin arkasındaki sağdakine oranla daha büyük. inanılmaz alt baldır ağrıları çekiyorum. yaklaşık bir yıldır var. biraz araştırdım baker kisti oloabilir bilgisi var. peki tedavisi nasıl olur. cerrahi müdahake gerekir mi? İnanılmaz gerildim. Bu konuda aydınlatırsanız minnettar olurum size.

  • Sağlık Ocağım

   30 Ağustos 2016 at 23:04

   Diz ekleminin etrafında çok sayıda kistik lezyonlara rastlanabilir.

   Bunlardan dizin arkasında bulunanlar sinoviyal kistlerdir ve bu kistler baker kisti, higroma veya popliteal kist olarak da adlandırılır.

   Baker kistleri genellikle eklemdeki travmatik, dejeneratif ve enflamatuvar durumlara eşlik eder (örneğin romatoid artrit büyük baker kistlerinin en önemli nedenidir).

   Beker kistleri ağrıya ve eklem kısıtlılığına neden olabilirler. Aynı zamanda aniden yırtılabilirler ya da patlayabilirler veya bir şekilde iltihaplanabilirler. Kitle serttir ve bölgesel ağrı olur.

   Popliteal kistler (baker kisti) bazen derin ven trombozu ile karışabilir. Ayrıca her iki dizin de altında olması romatoid artrit olabileceğini de düşündür.

   Bu gibi bir durumda romatoloji bölümünde bu durumun da araştırlması gerekir.

   Az bir ihtimal de olsa yumuşak doku tümörleri gibi bir durum da olabilir.

   Bu nedenle en kısa zamanda bir ortopedi veya kalp damar cerrahisi uzmanına gitmeniz uygun olur, çünkü derin ven trombozu ciddi bir durumdur.

   Bir uzmana gitmeniz daha doğru olur.

   Sağlık dileğiyle.

 5. Ali

  8 Kasım 2016 at 11:25

  Selam hocam ben son bir aydır boyun sağ tarafında şişlik hisediyom .Endokrin ve kbb ye muayene oldum ultrason sonucuma göre bi şe yok diyildi etibiyotik verildi.ultrason sonucumu yazıyorum siz ne dersiniz.Teşekkürler.

  ** Sağ submandibuler alanda hastanın şişlik hissettiği lokalizasyonlarda büyüğü 13.5×5.6 mm boyutunda hilusu izlenen birkaç adet benign lenf nodu mevcuttur. Antibiyoterapi sonrası kontrol önerilir.

  • Sağlık Ocağım

   9 Kasım 2016 at 17:02

   Lenf nodülleri izlenmiş, lenf nodülleri geçirilimiş üst solunum yoları enfeksiyonlarına, alerjik sorunlara, boğaz kısmındaki yapılara tahriş eden bir sebebe bağlı da gelişebilir.

   Antibiyotik tedavisinden sonra tekrar kontrol önerilmiş, bu nedenle kontrole gitmeyi ihmal etmemeniz gerekir.

   Sağlık dileğiyle.

 6. cem

  22 Ocak 2017 at 13:45

  merhabalar mr tanısı su yonde..patellofomeral eklem aralıgı
  daralmıstır.eklem kıkırdak kalınlıgı daralmıstır.menıskus hornda 2 dejenarasyonu mevcut.acl kalın ve sınyallıdır.suprapatellar bursada efuzyon mevcuttur.dız posterıorunda baker kıstı vardır.doktor bey amelıyat olmalımıyım atletızm sporu ıle ılgılenıyordum kı 1 ay evvelıne kadar mr tanısı bu yonde tsk ederım degerlı yorumlarınız ıcın

  • Sağlık Ocağım

   26 Ocak 2017 at 22:08

   Bu tür raporlar uzmanı olan ortopedi doktoru tarafından değerlendirildiğinde daha doğru sonuç verir, ancak diz ekleminde dejenerasyon (dokuların normal işlevinin ve yapılarının bozulması) gibi durumlar ve baker kisti tespit edilmiş görünüyor. Menisküs yaralanması da tespit edilmiş gibi görünmekte. Bursada ödem oluşmuş.

   Yani bütün bu bozukluklar geçirdiğiniz travmalara, yaralanmalar, zorlanmalara bağlı ya da baker kistine bağlı olabilir. Ameliyat kistin alınması veya boşaltılması için gerekli olabilir, ayrıca oluşan bozukluklarında tamiri gerekecektir ve/veya iyi bir fizik tedavi sürecine ihtiyaç olabilir.

   Raporunuz ile birlikte doktor kontrolü önemlidir ve ihmal edilmemelidir.

   Her şeyin iyi geçmesi dileğiyle.

 7. Laila

  1 Şubat 2017 at 12:17

  Merhabalar banamın sağ dizinin arkasında rüptüre baker kisti çıktı ve patladı. Hareket kaabiliyeti müthis sınırlandıve baldırı çok şişti..yattığı sürece herhangi bir sıkıntı yok ancak kalkıp yürüdüğünde ağrıyor ve bu sabah baldırında sararma farkettik.doktorlar kesin bi açıklama yapmadılar mr sonucu bekliyoruz. Babam çok endişeli yorumlarınız bizim için çok değerli

  • Sağlık Ocağım

   3 Şubat 2017 at 13:18

   Baker kisti diz altında giderek genişler ve kası ikiye ayırır ve böyle bir durum rüptüre Baker kisti olarak tanımlanır genellikle (yani kas yırtılmasına neden olmuş Baker kisti).

   Baldır kası yırtılmış ise buna bağlı olarak morarma ve sonrasında da sararmalar olur. Fakat bazen Baker kisti ile derin ven trombozu, tromboflebit gibi damarsal durumlar teşhiste karışabilir, belki doktorlarınız bundan emin olmak için emar sonucunu bekliyor olabilir ya da bu duruma eşlik eden başka bir bozukluğun olup olmadığının anlaşılması için emar sonucunu bekliyor olabilirler, çünkü Baker kisti osteoartrit, menüsküs yırtılması, sinoviyal bozukluklar veya başka bozukluklar gibi durumlarda da oluşur.

   Acil bir durum olsa doktorlarınız müdahale ederdi.

   Geçmiş olsun.

 8. hale yilmaz

  1 Haziran 2017 at 14:36

  Hocam verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Ben 7-8 aydır sol diz kapağı arkasında bir şişlik fark ettim. Sanki gittikçe hem büyüdü hem de sanki aşağı doğru yayıldı. Bu kitle sert ve üst baldır kısmına da alt bacak tarafına da ağrı veriyor. Bacağımı katlayıp oturduğumda yerden kalkınca yürümekte 10 sn kadar zorluk yaşıyorum. ilaçlı MR çekindim. 33*22*40 mm büyüklüğünde Baker kisti denildi fizik tedaviyle geçer deniyor. Ne yapılmalı. Bazen böyle bacak altına doğru soğuk su alıyormuş gibi hissediyorum, zorlama şeklinde ağrı hissediyorum. TEŞEKKÜR EDERİM. .

  • Sağlık Ocağım

   3 Haziran 2017 at 21:01

   Baker kistleri (popliteal kistler) normal bir dizde görülmeyen patolojik bir durumdur. Politeal kistler sıklıkla osteoartrit, menüsküs yırtılması, snoviyal bozukluklar veya diğer intra artiküler hastalıkları olan kişilerde görülürler. Fakat çocuklarda bu kistler genellikle patolojik sorunlardan dolayı değil izole bursal kese oluşumları sonucu gelişir. Baker kisti yıtılabilir ve şiddetli ağrıya neden olabilir. Yırtılmaya neden olursa ya da şiddetli ağrı olursa bu kistler cerrahi olarak çıkarılabilir.

   Doktorunuz durumunuza ve şikayetlerinize yönelik tedaviler ya da takipler hakkında size bilgi verecektir.

   Geçmiş olsun.

 9. Ahdjsjd

  3 Haziran 2017 at 02:26

  2.4×1.8 cm boyutunda dizimde baker kisti görüldü. Dizimi katladığım an şiddetli bir ağrı var ama doktorum bunun sebebinin kist değil spor olduğunu söyledi. Bana tavsiyede bulunursanız sevinirim içimde hala şüphe var.

  • Sağlık Ocağım

   8 Haziran 2017 at 00:38

   Baker kisti kistin yerleşim yerine, yaptığı sinir basısına, yırtılma olup olmadığına göre değişmekle birlikte ağrı yapabilir. Gereken durumlarda bu kistler cerrahi olarak çıkarılabilir.

   Geçmiş olsun.

 10. Aysun

  11 Temmuz 2017 at 11:53

  Merhaba sol bacagımda baker kisti oluşmuş doktorum ilaç verdi buz masajı tavsiye etti ancak dizimi kırmalımıyım yoksa uzatmalımıyım özellikle namaz kılarken teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   13 Temmuz 2017 at 13:07

   Bunu doktorunuza veya bir fizik tedavi uzmanına danışmanız daha uygun olur, çünkü kistin boyutu, o bölgede oluşturabileceği veya oluşturduğu hasarı, tam olarak yerleşim yerini, kistin köken altığı yapıyı doktorunuz daha iyi bilmektedir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 11. Sena

  15 Temmuz 2017 at 02:21

  Bir sure once dizimin arka tarafinda sisme oldugunu fark ettm daha sonra basen yani ust bacak bolgesinde kilo sandigim siskinlik vardi doktora gittim baker kisti dedi ve 2 ilac verdi.baker kisti basen baldır olan yerlerde kilo gibi gorunen siskinlige neden olur mu oluyorsa bunun herhngi bir tedavisi varmi ust bcaklrmdaki sislik benimle mi kalacak 🤔 simdiden tsk

  • Sağlık Ocağım

   21 Temmuz 2017 at 09:42

   Derin ven trombozunu taklit eden Baker kistleri baldırda şişliğe neden olabilir. Bazı Baker kistleri genellikle diz altında giderek genişler ve baldır kasını ikiye ayırır. Kistin yırtılması şişlik ve giderek kötüleşerek sinirlerde bası yapar ve akut ağrıya neden olur. Bu gibi durumlarda Baker kisti diz üstünde de şişliğe neden olabilir.

   Doktorunuzun verdiği tedavi bittikten sonra, eğer olabiliyorsa kistin ameliyat ile alınmasına gerek duyabilir.

   Doktor kontrolünü ihmal etmemenizde fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 12. Gülay

  14 Ekim 2017 at 20:24

  Benim 9 yaşında cocuğumun sağ diz arkasında kist var 1 yıldır.şimdide sol diz arkasında oluştu oda büyüyor ne yapmalıyım

  • Sağlık Ocağım

   18 Ekim 2017 at 17:31

   Bursanın genişlemesi sonucu ortaya çıkan oluşumlara popliteal kist veya Baker kisti denir. Popliteal kistler genellikle iki tip olarak sınıflandırılmaktadır.

   Baker kisti erişkinlerde inflamatuar veya dejeneratif eklem hastalıklarına eşlik etmekte iken, çocuklarda eklem ile ilgili bir neden olmaksızın ortaya çıkabilmektedir. Fakat nadiren çocuklarda da bir patolojiyle birlikte Baker kisti görülebilir. Bu nedenle altta yatan bir nedenin olup olmadığının değerlendirilmesi faydalı olacaktır, bu konuda doktorunuzdan bilgi almanız önemlidir.

   Doktorunuzun takibi gerekebilir, kontrole gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 13. hüseyin

  10 Ocak 2018 at 20:06

  Merhaba iyi çalışmalar.

  Dizlerim yaklaşık 6 yıldır ağrıyor, şişlik oluşuyor. Ağrı kesici ve kas gevşetici ile şişlik gidiyor rahatlıyorum. Ama oturup kalkarken destek almadan kalkamıyorum, mr da baker kisti mevcut diyo doktorlar, sürekli jel ve ağrı kesici yeterli diyor, ilaçlar bitince tekrar ağrı başlıyor.

  2014 yılında ameliyatla kisti almıştı başka bir doktor, şimdi tekrar çıkmış 2016 yılında fizik tedaviye gittim. 1 ay kadar elektro şok ve buz tedavisi uygulandı, iyi geldi bitince tekrar ağrılar başladı yokuş inerken özellikle zorlanıyorum merdiven inerken, çıkışlarda sorun olmuyor. bugün mr sonucu geldi tekrar doktor ameliyat edilim dedi bende düşüneceğimi söyledim. bölgede temizlik yapacağını söyledi, ameliyatsız fizik tedavi ile manuel tedavi ya da spor yaparak geçme durumu olabilir mi ya da başka bi çözüm, ameliyat tekrar olmalı mıyım olursam, ameliyat sonrası ne yapmam uygundur.

  teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   13 Ocak 2018 at 12:56

   BAKER KİSTİ veya POPLİTEAL KİST:

   Dizde popliteal fossanın etrafında 6 adet bursa yer almaktadır. Bu 6 adet bursaların hepsi genişleyebileceği gibi en sık genişleyen bursa, gastroknemius-semimembranöz bursadır. Bursaların genişlemesiyle meydana gelen yapılara popliteal (PK) veya Baker kisti (BK) adı verilir. Erişkinlerde Baker kisti genellikle; menisküs yırtıkları, ön çapraz bağ kopukları, dejeneratif ve inflamatuvar artritler gibi diz ekleminde efüzyona (sıvı birikimine) sebep olan eklem içi patolojilerle birlikte oluşur. Eklem içi problemlerden kaynaklanan veya bu problemler ile birlikte görülen Baker kisti görülme oranı %40 ile %80 gibi bir oranı kapsamaktadır. Bir çalışmada (200 veya daha fazla hasta üzerinde yapılan çalışma) Baker kistine eşlik eden en sık eklem içi patolojinin medial meniküs arka boynuz yırtığı olduğunu belirtmişlerdir.

   Baker kisti tedavisinin yanı sıra eklem içi patolojilerin ve bu patolojilere neden olabilecek altta yatan bir hastalığın (dizlerde artrite neden olan hastalıklar; romaoid artrit, septik artrit, kronik romatizmal ateş hastalığı, osteoartrit, gut artriti, Akdeniz ateşi hastalığı gibi romatizmal hastalıkların) da araştırılması (özellikle tekrarlayan Baker kistlerinde) oldukça önemlidir.

   Bunları fizik tedavi uzmanınız ile mutlaka konuşup değerlendirmelisiniz ve gerekiyorsa romatoloji alanında bunların araştırılmasına yönelik fizik tedavi doktorunuzdan sevk istemelisiniz. Şimdi ki durumunuzun acil tedavi edilmesi gerekiyorsa tedavi önemlidir, ancak altta yatan bir romatizmal hastalık varsa bunun araştırılması da ihmal edilmemelidir.

   Kistin cerrahi olarak çıkarılması sonrası tekrarlama oranı oldukça yüksektir. Bu nedenle Baker kisti ile olan ve kiste yol açtığı düşünülen patolojinin tedavisinin yapılması Baker kisti tedavisinde son derece önemlidir. Diz içi patolojinin belirlenmesinde de en önemli yöntem artroskopik cerrahidir.

   Doktorunuzla tüm bunları daha detaylı konuşmalısınız.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git