Güncel Sağlık Haberleri ve Bilgileri

Bahar Yorgunluğu Neden Olur? Bahar Yorgunluğu Nasıl Geçer?

Bahar yorgunluğu kış mevsiminden ilkbahar mevsimine geçerken insanların normalden daha fazla hissettiği yorgunluk hissini tanımlayan bir terimdir. Bahar yorgunluğu tıbbi bir terim değil halk arasında kullanılan bir terimdir.

Bahar yorgunluğu nedir?

Bahar yorgunluğu kış mevsiminden ilkbahar mevsimine geçerken insanların normalden daha fazla hissettiği yorgunluk hissini tanımlayan bir terimdir. Bahar yorgunluğu tıbbi bir terim değil halk arasında kullanılan bir terimdir.

Bahar yorgunluğu belirtileri

Bahar yorgunluğunun en önemli özelliği mevsim değişikliği ve bu yorgunluğu birkaç hafta kadar sürmesidir. Bahar yorgunluğu kişiyi çok fazla etkilemez, kişinin günlük aktivitelerini çok fazla kısıtlamaz; ancak kişi kendini sürekli yorgun hisseder. Bahar yorgunluğuna eşlik eden diğer belirtiler arasında kas krampları, iştah değişiklikleri, isteksizlik, çabuk yorulma, idrarda ve dışkılama da değişiklikler, bayanlarda adet düzensizliği, uyku değişiklikleri ve bazı psikolojik değişiklikler gibi belirtiler de vardır.

Bahar yorgunluğu neden olur?

Bahar yorgunluğu tek bir nedenden kaynaklanmaz. Bahar yorgunluğuna neden olan birçok faktör vardır. Bahar yorgunluğunun en önemli nedeni hava değişimleridir (ani ısı değişimleri havadaki elektrik yükünün değişimi gibi), bahar yorgunluğuna neden olan faktörlerden biri de hormonal değişimlerdir. İnsan vücudu bir iklimden diğer iklime geçerken korunma amacı ile bazı hormonların (kortizon, adrenalin gibi) normalden daha fazla salgılanmasına yol açar.

Bu tür hormon değişimi başlangıçta insan vücuduna yararlıdır; ancak bu tür hormonal değişimler uzun süre olduğunda savunma mekanizması ters işleyerek insanlarda yorgunluğa, halsizliğe sebep olabilir. Bahar yorgunluğuna neden olan diğer bir faktör ise psikolojik faktörlerdir. Çünkü mevsim değişikliklerinde insanlarda bazı psikolojik sorunlar da olabilir ve bu gibi bir durumda yorgunluk, halsizlik gibi belirtiler görülür. Bahar yorgunluğunda beslenme faktörününde önemli yeri vardır. Çünkü kış mevsiminde ağır beslenme tarzı ve hareketsiz yaşam söz konusudur. Bahar aylarında yeni beslenme şekli ve daha aktif yaşam tarzı başlar ve buna bağlı olarak da kişinin bu beslenme tarzına ve yaşam tarzına adapta olması gibi faktörler de bahar yorgunluğuna neden olur.

Bahar yorgunluğu kimlerde daha sık görülür?

Bahar yorgunluğu sıklıkla orta yaş ve üzeri yaşlardaki insanlarda görülebileceği gibi, bahar yorgunluğu gençlerde de görülür. Bahar yorgunluğunu çok uzun hisseden orta yaş ve ileri yaş kişilerde altta yatan neden araştırılmalıdır. Bahar yorgunluğu çok uzun sürüyor ve belirtileri çok ağır seyrediyor ise başka hastalıkların habercisi olabilir. Bahar yorgunluğu genellikle kadınlarda kansızlık, hem kadınlarda hemde erkeklerde sık görülen tiroid hastalıkları ve depresyon gibi hastalıkları olan hastalarda bahar yorgunluğu daha sık görülür.

Bahar yorgunluğu nasıl teşhis edilir?

Bahar yorgunluğunu anlamanın en önemli yollarından biri bu durumun bahar aylarında meydana gelmesidir. Daha önce ciddi bir yorgunluk hissi olmayan bir kişi bahar aylarında yorgunluk ve halsizlik gibi hisler yaşıyor ise bu belirtiler teşhiste oldukça yardımcıdır. Hastanın şikayetlerini ve şikayetlerin başladığı zamanı iyi hatırlaması ve doktora iyi anlatması da teşhiste önemlidir. Fakat bahar yorgunluğunda görülen belirtiler daha uzun sürmüş ve bahar mevsimi dışında da görülüyor ise altta yatan başka bir hastalık varlığını düşündürmelidir.

Bahar yorgunluğu tedavi edilir mi?

Bahar yorgunluğu nasıl önlenir

Bahar yorgunluğu nasıl önlenir

Bahar yorgunluğu tedavisinde bazı vitamin ilaçları kullanılabilir. Bahar yorgunluğunda en sık kullanılan vitamin ilaçları B vitamini, C vitamini ve E vitamini içerikli ilaçlardır. Özellikle antioksidanlar olarak tanımlanan ve vücudun yenilenmesinde etkili olan ilaçlar bahar yorgunluğu tedavisinde reçete edilen ilaçlardır.

Bahar yorgunluğu tedavisinde kişinin beslenmesi de önemlidir. Normal beslenmesi olan bir insanın taze meyve ve sebze içerikli beslenmesi bahar yorgunluğunda ve gerekli olan bu vitaminleri karşılamada yeterli olabilir. Yaşlı hastalarda ve beslenmesi normal olmayan insanlarda bahar yorgunluğu tedavisinde önerilen vitaminler (multivitamin) olarak adlandırılan ilaçlardır.

Bahar yorgunluğu için düzenli ve sağlıklı beslenme tarzı, sağlıklı yaşam tarzı, düzenli uyku, düzenli yürüyüş ya da egzersiz yapma gibi yöntemler faydalı olur. Bol sebze ve meyve yemek, bağışıklık sistemini güçlü tutmak, yeterli uyumak ve bol su içmek de bahar yorgunluğuna karşı etkilidir.

Bahar yorgunluğunda egzersizlerin etkisi nedir?

Bahar yorgunluğuna karşı yapılabilecek en iyi egzersiz düzenli yürüyüş yapmaktır. Günlük yürüyüşün süresi en az 15 dakika en fazla 45 dakika kadar olmalıdır. Yürüyüş dışında kişiler kendi durumlarına ve sağlık yapılarına göre sporlar da (bisiklete binme, yüzme ve benzeri) yapabilirler.

Bahar yorgunluğu durumunda uyku düzeni nasıl sağlanır?

Bahar aylarında insanların çoğunda uyku bozuklukları yaşanmaktadır. Bahar aylarında uyku düzeninin bozulmasının nedenleri arasında havadaki elektriklenmenin değişimi, havadaki ısı değişimleri, beslenme saatlerinin ve beslenme içeriğinin değişmesi gibi nedenler vardır.

Bahar aylarında uyku düzeninin değişmesini önlemek için sessiz ve ısı ayarı iyi olan bir odada yatmak, uygun kıyafetler ile yatmak, uyumadan önce ılık bir duş almak, yatmadan önce ılık süt içmek, rahat bir yatakta yatmak gibi önlemler ile bahar aylarında yorgunluğa neden olan uyku düzensizliği önlenebilir.

Hangi hastalıklar bahar yorgunluğu ile karışır?

Bahar yorgunluğu ile karışabilen veya bahar yorgunluğu ile birlikte şiddeti artan bazı hastalıklar da vardır.

 1. Bu hastalıklardan en sık karışanı ve görüleni alerjik hastalıklardır. Alerjik sorunu olan kişinin bahar ile birlikte alerjisi artar ve kişi bu yorgunluğu ve halsizliği bahar yorgunluğu ile karıştırabilir.
 2. Bunun dışında mide ile ilgili hastalıklar bahar yorgunluğu ile karışabilir veya bahar mevsiminde mide şikayetleri artabilir.
 3. Tansiyon ve nabız düzensizlikleri bahar aylarında artış gösterebilir ya da bahar alerjisi ile karışabilir.
 4. Kalp ve damar sistemi ile ilgili hastalıklar bahar aylarında artış gösterebilir veya bahar yorgunluğu ile karışabilir.
 5. Şeker hastalığı gibi metabolik hastalıklarda da metabolizma değişiklikleri nedeni ile artış olabilir veya bahar yorgunluğu ile karışabilir.
 6. Bazı romatizmal hastalıklar bahar aylarında artış gösterebilir veya bahar yorgunluğu ile karışabilir.
 7. Özellikle ileri yaş hastalarda bazı kronik hastalıklar veya habis hastalıklar bahar yorgunluğu ile karışabilir.

Bahar yorgunluğu belirtilerinin yanı sıra başka belirtiler eşlik ediyor ve bahar yorgunluğu normalden daha uzun sürüyor ise hastanın durumu araştırılmalıdır. Bahar yorgunluğu belirtilerine aşırı kilo kaybı, gece terlemelerinin çok sık olması, idrar ve dışkı problemlerinin aşırı olması, vücudun herhangi bir yerinden kan gelmesi, normalden çok daha fazla uyuma isteği, vücutta bazı şişliklerin ve kitlelerin olması, beraberinde cilt değişikliklerinin olması gibi belirtiler eşlik ediyor ise bu hastalıklar araştırılmalıdır.

Bahar yorgunluğu nedir

Bahar yorgunluğu nedir

Benzer sağlık yazıları

 1. Hava değişikliği ve hastalıklardan korunma
 2. Sonbahar ve kış mevsimi için beslenme önerileri
 3. İyi uyumak için beslenme önerileri
 4. Bitki çaylarının faydaları ve zararları
 5. Bahar alerjisi nedenleri ve tedavisi
 6. Polen alerjisi neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git