Bağırsak Hastalıkları

Bağırsak Mantarı Nedir? Bağırsak Mantarı Tedavisi

Bağırsak florası faydalı bakteriler, zararlı bakteriler ve mantarlardan oluşur. Bağırsakları sağlıklı olan bir bireyin bağırsaklarında faydalı bakteriler % 98 civarındadır. Faydalı bakterilerin çeşitli nedenlerden azalması sonucu bakterilerin boşalttığı alana mantarlar yerleşir. Özellikle çok fazla antibiyotik kullanımı sonrası faydalı bakteriler azalır ve mantarlar çoğalır.

Bağırsak mantarı neden olur?

Bağırsak florası faydalı bakteriler, zararlı bakteriler ve mantarlardan oluşur. Bağırsakları sağlıklı olan bir bireyin bağırsaklarında faydalı bakteriler % 98 civarındadır. Faydalı bakterilerin çeşitli nedenlerden azalması sonucu bakterilerin boşalttığı alana mantarlar yerleşir. Özellikle çok fazla antibiyotik kullanımı sonrası faydalı bakteriler azalır ve mantarlar çoğalır.

Bağırsaklarda bulunan mantarların çoğunluğu ”candida albicans” türü mantardır. Candida albicans türü mantar bağırsaklarda yer alan mantarların % 60- 70’ini oluşturur. Bağırsaklarda mantarın çok fazla olma nedenleri, öncelikle antibiyotik kullanımı, kortikosteroidler, yanlış beslenme, siyah çayın fazla tüketilmesi, fazla süt ürünlerinin tüketimi, özelikle undan yapılan ekmek, makarna, ve tatlıların fazla tüketilmesi gibi nedenlerden dolayı bağırsak mantarları artmaya başlar.

Bu gıdaların çoğu pankreatit enzimler tarafından tam hazım edilmediği için bağırsaklarda kalır ve mantarlar bu hazmedilmemiş gıdalar ile beslenir ve çoğalır. Ayrıca son yıllarda beslenme rejimine giren hazır gıdalar, paket ürünler ve fastfood tarzı beslenme gibi beslenme tarzı da bağırsak mantarlarını arttırmaktadır. Her insanda bağırsak mantarları vardır ve 1 gr dışkıda 100 veya 1000 olması normaldir. Fakat bu sayı on bin ile bir milyon arasında değişir ise tehlikelidir. Bu mantarların en hızlı çoğalanı candida olup, ürettiği zehirli gazlar ve zehirli alkoller ile önce alt karında şişkinlik yapar ve alt karın diyaframı, diyafram akciğerleri, akciğerler de kalbi sıkıştırır.

Bağırsak mantarı belirtileri

Bağırsak mantarı belirtileri karında şişkinlik, bağırsak gazlarında artış, bazen ishal, bazen kabızlık şeklinde dışkılama bozukluğu, aşırı tatlı yeme isteği, ağız kokusu, halsizlik, kaşıntı, alerjiler, depresyon, vajinal akıntı, kaşlarda ve saç derisinde aşırı kepeklenme ve kaşınma, göz alerjileri ve göz kapaklarında kaşınma gibi belirtiler görülür. Kaşıntı bağırsaklardaki mantarın aşırı çoğaldığının belirtisidir. Bu durum mantarlardan salgılanan mikrotoksinlerden kaynaklanır. Mantarlar hazmı olmamış gıdalar ile beslenir ve çoğalırlar.

Bağırsak mantarı teşhisi

Bağırsak mantarı teşhisi genellikle doktor muayenesinde ya da hastanın öyküsüne bağlı konulmaz. Bağırsak mantarı yüzünden muzdarip olan hastalarda yapılması gereken testlerin yapılması önemlidir. Örneğin gaita testinde aşırı mantar bulunması, serum antikor testi, klinik tüm vücut kinezyoloji (kas) testleri gibi testler tanıda yardımcı olur.

Ayrıca bağırsak mantarının yarattığı sorunları yaşayan kişiler için evde yapabilecekleri tükürük testi söz konusudur. Fakat bu testin doğruluğu tartışılmaktadır.Bir bardak içme suyunun içerisine sabah aç karnına hiç bir şey yemeden ve içmeden ağzımızda biriken tükürüğü tükürüp 15 dakika bekletmek gerekir. Tükürük 15 dakika sonra bardağın dibine çöker ya da suya kar yağmış gibi olur ve suyun rengi rakıya dönüşür ise bağırsak florasının bozuk olma ihtimali söz konusudur. Fakat tükürük kabarcıklar halinde bardağın üzerinde kalır ise bağırsak florası sağlıklı anlamına geldiği şeklinde bir testtir. Tabi bu test kesin değildir ve bu mantarın varlığı ancak gaita (dışkı) testi ile anlaşılır. Çünkü candida mantarı vücutta zaten var olan bir mantardır. Bu nedenle ciddi şikayetler söz konusu ve çok rahatsız isek mutlaka bir gastroentroloji uzmanına başvurmak gereklidir.

Bağırsak mantarı tedavisi

Bağırsak mantarı tedavisinde öncelikle doğru beslenme önemlidir. Hayvansal proteinin arttırılması ve karbonhidratın azaltılması önemli bir tedavi basamağıdır. Mantarların artmasına neden olan besinlerden uzak durmak (tatlılar, asitli ve gazlı içecekler, ekmek, makarna, hazır gıdalar ve çok fazla süt ve süt ürünü tüketmek gibi) beslenme şekli değişikliği gereklidir. Ayrıca doktorun önerdiği mantar ilaçlarını düzenli kullanmak gereklidir. Mantar oluşumunu önlemek için lifli gıdalar tüketmek faydalı olur. Örneğin, baklagiller, kuruyemişler, yulaf ezmesi, pribiyotikler, probiyotikler, ev yoğurdu, kefir, meyan kökü, şalgam, ısırgan otu, yer elması, brokoli, sarımsak, fırında pişmiş patates ve soğan, kimyon, melisa çayı, papatya çayı, kekik çayı, sarı kantaron çayı ve tarçın gibi bitkisel öneriler bağırsakta ve midede mantar oluşumunu önlemede yardımcı olur.

Fakat bitkisel çayların çok fazla tüketilmemesi ve sadece birinden ya da ikisinden gün arasında birer fincan içilmesi daha sağlıklı olur. Bilinmelidir ki her şeyin fazlası zararlıdır. Mantar, yiyeceklerden, içeceklerden, havadan ve sudan bulaşabilir. Bağışıklığı zayıflamış kişilerde daha fazla oluşur. Bayatlamış ve hijyenik ortamlarda saklanmayan besinler mantar etkenleridir. Ayrıca bozulmuş ve uzun süre duran besinler ve yemeklerin yaydığı kokularda mantar oluşumunda etkilidir.

Bağırsak iltihabıKarın ağrısı nedenleriVajinal mantar enfeksiyonu

136 Yorum

 1. Avatar

  qweqwe qweasd

  15 Mart 2015 at 13:25

  fitness antrenörü olduğum için beslenmem çok önemli protein konusunda sıkıntı yok ama karbonhidrat alımını kesilmesi gerektiğini öğrendim. bu benim açımdan çok kötü bir senaryo meslek hayatım ciddi tehlikede.. yazınızda yulaf ve patates yenebileceğinden bahsetmişsiniz ? karbonhidat alımının yasak olduğunu duymuştum.. yardımcı olurmusunuz ?

  • Avatar

   Adsız

   16 Mart 2015 at 13:48

   Ekmek, makarna gibi karbonhidrat kaynaklarından kaçınmanız gerekiyor. Fakat patates, yulaf ezmesi gibi kaliteli karbonhidrat kaynaklarını kullanmanızda pek sakınca görmüyorum ben.

  • Avatar

   silentriver

   29 Kasım 2015 at 13:43

   Kinoa ve karabuğday yenilebildiğini okudum.Patates nişasta içerdiği için önerilmiyor.Bazı kaynaklarda yulaf da yenebileceği söyleniyor.Şeker kesinlikle yasak çünkü mantar bununla besleniyor. İnternette araştırma yapmanızı öneririm.İngilizce sitelerde de kapsamlı bilgiler mevcut.Ciddiye alınması gereken bir diyet.Bugün ara vereyim, sonra devam ederim olmuyor.Mantarın ölmesi yetmiyor, probiotik fermente gıdalarla barsak florasını da düzenlemelisiniz.Kefir,ev yoğurdu,ev yapımı turşular gibi.Ayrıca piyasada bu bakterilerileri içeren ilaçlar da var.Şifa dileklerimle….

 2. Avatar

  Adsız

  28 Haziran 2015 at 21:02

  Bağırsak mantarı için kullanılan ilaçlar hakkında ve yan etkileri hakkında bilgi edinebilir miyim.

  • Avatar

   Ghjjm

   15 Temmuz 2016 at 12:48

   Merhaba.candida albicans için tedavi görseniz bile diyet ve yaşam tarzı değişşkliğini uygulamadığnz sürece candida yeniden çoğalmaya başlar

   • Avatar

    Mustafa

    9 Mart 2017 at 14:47

    Peki bundan kurtulmak için nasıl beslenmek gerek misal sabah kahvaltısı nasıl olmalı bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.. .

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     17 Mart 2017 at 22:36

     Bağırsak mantarları iyi bakterilere göre artış gösterdiğinde eğer altta yatan bir bağırsak hastalığı, candida gibi mantar enfeksiyonu, sistemik başka bir hastalık yoksa önemli olan karbonhidratı azaltmaktır.

     Özel bir menü için uygun kan testlerinin falan yapılması ve diyetisyenden yardım almak gerekir, çünkü şikayetleriniz belki başka bir soruna bağlıdır.

     Karbonhidratlardan kasıt; pastalar, börekler gibi unlu mamuller, tatlılar, hamur işleri, şekerli ve gazlı içecekler, aşırı ekmek tüketimi, aşırı makarna tüketimi, aşırı fast food tüketimi, aşırı ekmek arası tüketimi, bisküvi-çikolata tarzı gıdalardır ve bunların zaten insan sağlığına hiç bir katkısı yoktur, ancak birçok zararı vardır.

     Beslenmeye gelince; sağlıklı ev yemekleri ve düzenli ama çok abartılmayan orta kararda öğünler, yeterli su tüketimi, ev yoğurdu, kefir, haftada 3 gün gibi baklagiller tarzı yemekler tüketmek, yeterli ve düzenli ve dengeli proteinli gıda alımı (beyaz et, yumurta, süt ürünleri, balık, duruma göre çok abartmadan kırmızı et gibi gıdalardan), sebze, meyvelerin düzenli ve dengeli tüketimi gibi beslenme tarzına dikkat etmeniz önemlidir.

     En uygunu bir gastroloji uzmanına gitmediyseniz gastrolojik değerlendirmelerin yapılmasıdır.

     Eğer durumun ne olduğunu biliyorsanız ve şikayetlerinizin bağırsak florasının bozulduğundan olduğunu da biliyorsanız bir diyetisyen yardımı almanızda fayda vardır.

     Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 3. Avatar

  Adsız

  29 Haziran 2015 at 19:19

  Bağırsak mantarı için genellikle mantar enfeksiyonları tedavisinde kullanılan ilaçlar kullanılır. Bağırsak mantarları için direkt olarak ilaç kullanılmaz zaten. Öncelikle gastroentroloji uzmanına gitmek ve gereken dışkı tahlillerini yaptırmak gereklidir. Bağırsak mantarı olduğu ancak dışkı tahlillerinde belli olur.Doktorunuz gerekli olan ilaç tedavisini verecektir. Yan etkilerine gelince yan etkiler verilecek ilaca göre değişir.

 4. Avatar

  Adsız

  6 Eylül 2015 at 20:27

  Bağırsak mantarı tedavisinde ne tür ilaçlar kullanılır. İlaçlar dışında bağırsak florası nasıl düzeltilebilir. Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Avatar

   Adsız

   7 Eylül 2015 at 10:36

   Sağlıklı bağırsak florasında mantar olmaz. Bağırsak mukozası bozulmuş ise mantarlar burada üremeye başlar. Bağırsak florasını antibiyotik kullanımı, kortizon kullanımı, hormon ilaçları gibi ilaçlar, içme sularında bulunan ağır mateller, abur cubur gıda tüketimi, aşırı karbonhidratlı beslenme ve bazı hastalıklar bağırsak florasını bozar. Bağırsak mantarı tedavisi uzun süren (4-6 ay) bir tedavidir. Bağırsak mantarlarını yok etmek için iyi bir gastroentroloji takibi ve hastanın disiplinli olması önemlidir. Bağırsak mantarı ilaçlarını hastalar kendileri almamalıdır. Çünkü mantarın cinsine göre tedavi en uygun tedavidir. Ayrıca bağırsak mukozasının neden bozulduğunun da araştırılması gereklidir. Kısacası bunun için iyi bir gastroentroloji uzmanına gitmenizde fayda var. Sağlıklı bir yaşam dileğiyle.

 5. Avatar

  Adsız

  10 Eylül 2015 at 19:41

  İnce bağırsakta mantar oluyor mu, oluyorsa tedavisi var mı

  • Avatar

   Adsız

   11 Eylül 2015 at 19:10

   Bağırsak mantarları genellikle kalın bağırsaklarda, bağırsak florasının bozulması sonucu kendini göstermeye başlar. Bağırsak florasını sıklıkla antibiyotik kullanımı, kortizonlu ilaç kullanımı ve sağlıksız beslenme neden olur. İnce bağırsaklarda daha çok enflamatuar bağırsak hastalıkları, bağırsak tümörleri, bağırsak tıkanıklığı, bağırsak fıtıkları ve bağırsak ülserleri gibi hastalıklar gelişir.

 6. Avatar

  bağırsak mantarı

  1 Aralık 2015 at 16:23

  şekerli gıdalar vücut direncini düşürdüğü gibi mantar sorunlarına da yol açabiliyor.

 7. Avatar

  bağırsak mantarı sorunu

  1 Aralık 2015 at 16:24

  bağırsak mantarı için aynısafa bitkisinden kür uygulanıyor.

 8. Avatar

  M.selim

  29 Ocak 2016 at 07:58

  Bende cok izun zamandan beri agiz kokusu var 3 tane dis doktoruna gozuktum bi sey yok dediler olani zaten dolgu yaptilar farkli kbb uzmanlarinada gorundum onlar sorun olmadigini soylediler basit spreyler veriyorlar ama sonuc yok arastirxigimda. Bagirsak mantarina rastladim acaba neden olabilirmi.yarxim ederseniz sevinirim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Ocak 2016 at 13:30

   – Merhabalar, Ağız kokusu bir bireyin ağzının koktuğunun başkaları tarafından hissedilmesidir. Sabahları uyanıldığında, sarımsak, soğan yenildiğinde, sigara kullanımında ve benzeri ağız kokusuna neden olabilecek bir şeyler yenilip içildiğinde ağız kokusu olması normaldir. Ağız kokusunun en önemli sebeplerinden biri dişler ve dildir. Dişlerin arasında besin artıkları ile mikroplar üreyebilir ve sülfür gazları üreterek ağız kokusuna neden olur.

   – Ağız kokusu nedenleri arasında dişler ve dil dışında bademciklerin iltihabı, snüslerin iltihabı ve burundaki bir probleme bağlı olarak geniz akıntısına neden olarak ağız kokusuna yol açabilir.

   – Ağız kokusunun diğer nedenlerinden biri de sindirim sistemi hastalıkları dır. Yemek borusunda divertikül denilen bir cepleşme oluşmuş ise ağız kokusu yapabilir, yine yemek borusunun mideye geçiş kısmını tıkayan herhangi bir hastalık varlığında (yemek borusu tümörleri, barret özofagus denilen yemek borusu hastalığı, akalazya denilen yemek borusu hastalığı gibi), mide ve yemek borusu arasındaki kapakta bir gevşeme söz konusu ise (reflü hastalığı) mide asidi ile ortaya çıkan gazlar nedeni ile ağız kokusu olabilir, midede gastrit oluşmasına neden olan helikobakter plori denen bakteri söz konusu ise ağız kokusu olabilir, mide ülseri, mide kanseri gibi nedenler ağız kokusuna neden olabilir, yellenme ile bağırsak gazları atılamıyor ise ağız kokusu olabilir, bağırsaklarda tıkanmaya neden olan hastalıklar ağız kokusu yapabilir.

   – Nadir durumlarda bronşektazi denilen bronşlara ait bir hastalık, akciğer apsesi, KOAH hastalığı, kronik boronşit gibi etkenler de ağız kokusuna neden olabilir. Sigara kullanımı var ise buna bağlı olarak bu tip bronş ve akciğer hastalıkları gelişmiş olabilir ve ağız kokusuna neden olabilir.

   – KBB uzmanına gittiğinizi söylemektesiniz, bu nedenle en iyisi bir gastroentroloji uzmanına baş vurmanızda ve buradan sonuç alınamaz ise göğüs hastalıkları uzmanına baş vurmakta fayda var. İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 9. Avatar

  mustafa

  4 Şubat 2016 at 13:13

  Merhabalar;
  Otuz yasındayım ve takribi 5 yıldır mide sisligi hazımsızlık gibi sorunlar cekiyorum. Bircok doktora gittim. herseferinde asit duzenleyici ilaclar verdiler, hastalıgın uzerine gidince endoskopi yaptılar sorun olmadıgını birtakım ilacları kullanmamı soylediler ve recete ettiler. Bir dunya mide hapı ve mideye uygun antibiyotik yuttum ve sonuc degismedi.Bu arada alkoliklik donemide var. Tanıdıgım butun alkoliklerle konustum hicbiri benim gibi problem yasamıyor 🙂 Bir gun makalelerde kandida ile tanıstım ve yapabildigim tum arastrmaları yaptım. yurt dısında yasıyorum. Burada saglık kurumlarına gittigimde dıskı ornegi incelenecek bu birkac haftalık surec dediler. ilgilenmedim. Okudugum yabancı makalelerden sonra en dogru diyeti buldugumu dusunuyorum. sekerden ekmekden islenmis gidadan icinde maya olabilecek biradan, corba sosuna kadar herseyi kestim ve duzelme basladı: takviye olarak hindistan cevizi yagı, greyfurt tohumu hapı, candidaya karsı ozel etkili probiyotik ve normal probiyotik. omega 3-6-9 kapsulu genel vitamin ve bagırsak icin glutamin suplementi ve bunlar gibi birkac ürün kullanıyorum. simdi size sorum: izledigim yol dogrumudur eger dogruysa bu diyet nekadar sureli olmalı?… birde alkolu tamamen brakamadım ama en temiz olan votkayı icme sodasıyla karıstırıp az miktarda iciyorum.

  Anlayısınıza ve ilginize tesekkur ederim,
  Saygılarımla Mustafa…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Şubat 2016 at 00:17

   – Öncelikle geçmiş osun. Maya mantarları, özellikle candida ve diğer candida türleri az miktarda normal bağırsak florasında bulunur. Faydalı bağırsak bakterileri bu maya mantarlarını kontrol altında tutar. Fakat başta antibiyotikler olmak üzere bazı ilaçlar ve beslenme şekli candida türü mantarların çoğalmasına neden olur. Mantarlar beyaz un ve beyaz şekerler ile beslenir. Candida mantarları metabolizmaları gereği, çeşitli toksinler ve alkol üereterek gaz oluşumuna, şişkinliğe, kramplara, düzensiz dışkılmaya neden olurlar.

   – Candida mantarlarından korunmak için özellikle gereksiz antibiyotik kullanımına ve bazı ilaçların kullanımına, şekerli ve unlu beslenmeye ve alkol alımına çok dikkat etmek gerekir.

   – Ayrıca kronik gastrit sorununda da mide sorunları yaşanabilir. Alerjik sorunlara bağlı bağırsak sorunları yaşanabilir. Bağırsak poliplerine bağlı bağırsak sorunları yaşanabilir. Çölyak hastalığına bağlı bağırsak ve mide sorunları yaşanabilir. Corhn hastalığına bağlı bağırsak sorunları yaşanabilir. Akdeniz ateşi hastalığına bağlı bağırsak sorunları yaşanabilir. Bağırsak mantarlarının cinsi ve varlığı dışkı tahlili ile ortaya çıkar.

   – Diyet yapmanızda bir sakınca olmayabilir; ancak mantar olduğundan emin olarak diyet yapmak daha doğru olur. Bitkisel kapsüllerin güvenirliği hakkında bir şey söylemek mümkün değil. Farklı doktorlara gitmek yerine araştırma hastanelerinde bulunan alerji immünoloji bölümüne ya da romatoloji bölümüne gitmeniz ve durumunuzu iyi anlatmanız daha doğru olur. Burada sebepler göz önünde bulundurulur ve sebeplere yönelik araştırma yapılır. İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 10. Avatar

  Erhan

  14 Şubat 2016 at 23:41

  Kronik non Bakteriyel Prostatit oluşumunda candida ne kadar etkilidir? Teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Şubat 2016 at 12:16

   – Geçmiş olsun. Prostatit olarak tanımlanan prostat iltihabı hem hasta hemde doktorlar açısından tedavisinde sıkıntılar yaşanan bir durumdur. Kronik prostatit tedavisi uzun süre devam edebilir. Erkeklerde çok sık görülen non-bakteriyel protatit (prostatın belli bir bakteriye maruz kalmadan gelişmesi) olarak tanımlanır. Halsizlik, yogunluk ve pelvik ağrı ile seyreden kronik prostatit üç ay veya daha uzun sürebilir.

   – Kronik prostatit teşhisinde yapılan kültürlerde enfeksiyonun nedeni bulunmaz. Kronik prostatit hakkında bilinen tetikleyici nedenler arasında cinsel yolla bulaşan gonore, klamidya enfeksiyonu, aşırı stres, idrar yaparken kesik kesik idrar yapmak, idrar sıkışıkken ağır kaldırmak, kamyon şoförlüğü yapmak gibi meslek koşulları ve çok fazla ve uzun bisiklet binme gibi etkenler prostatit oluşumundan sorumlu tutulmaktadır.

   – Gonore (bel soğukluğu) neden olmuş ise protatit durumuna gonore etkeni bakteri ”Neisseria gonorrhoeae” bakterisidir.

   – Prostatit gelişmesine klamidya enfeksiyonu neden olmuş ise klamidya enfeksiyonuna neden olan mikroorganizmalar ”Chlamydia trachomatis, Chlamydia müridarum ve Chlamydia suis” bakterileridir.

   – Candida albicans bir mantar enfeksiyonudur. Candida albicans vücutta birçok sistemi etkileyebilir; ancak Candida albicans vücutta antibiyotik kullanımına bağlı da artış gösterir. Çok fazla antibiyotik kullanımı sonrası antibiyotikler bağırsaklarda bulunan iyi bakterileri de öldürür ve bu iyi bakterilerin yerine kötü bakteriler alır, böylece mantarlar çoğalır ve tüm vücudu etkileyebilir. Prostatit için iyi bir ürolojik değerlendirme ve idrar, akıntı kültürleri gereklidir. Tekrar geçmiş olsun.

 11. Avatar

  Ahmet

  19 Şubat 2016 at 16:33

  Iyi gunler bagirsak flora bozuklugu vucud genelinde kotu kokuya neden olurmu ? Tesekkurler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Şubat 2016 at 00:59

   – Merhabalar, bağırsak florası bozukluğu bağırsaklardaki iyi bakterilerin azalması ve bu iyi bakterilerin yerine mantarların alması sonucu meydana gelen bir durumdur. Bağırsak mantarları daha çok ağız kokusuna neden olur. Fakat bağırsak florasını bozan bazı hastalıklar da vardır. Çölyak hastalığı, İrritabl bağırsak sendromu, bazı ilaçlar özellikle antibiyotikler ve kortikosteroidler gibi ilaçlar bağırsak florasının bozulmasına ve iyi bakterilerin ölmesine mantarların çoğalmasına neden olur.

   – Sentetik içerikli giysiler vücutta kötü kokuya neden olur. Pamuklu çamaşırlar giymeye özen göstermek gerekir. Çok aşırı terleme sorunu oluyor ise sık çamaşır değiştirmek ve sık yıkanmak önemli. Kötü kokan sabunlar kullanmak da vücudun kötü kokmasına neden olabilir. Aşırı sigara, alkol, çay gibi içecekleri içmek vücutta kötü kokuya neden olabilir. Yine de bir dermatoloji uzmanına baş vurmanızda fayda var. Geçmiş olsun.

 12. Avatar

  ümit

  29 Şubat 2016 at 16:12

  meraba dilimin üzerinde bazen sarı bazen beyaz bi tabaka oluyor ve koku yapıyor kbb ye gittim ama bişey bulamadılar internete araştırdım karşıma bagırsak mantarı çıktı çok şeker tüketen biriyim ne yapmalıyım sizce

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Mart 2016 at 11:25

   – Öncelikle geçmiş olsun. Ağız içinde pamukçuk benzeri oluşumlar ağız içinde, diş veya diş etlerinde iltihap varlığının habercisi de olabilir. Uzun süre geçmeyen diş veya diş eti iltihapları dilin paslı bir renk almasına neden olabilir.

   – Dilin ortasında sarı-beyaz bir tabaka oluşması mide ve dalak problemi varlığına işaret edebilir. Dilin yanlarında ve üzerinde çatlaklar var ise karaciğer veya safra hastalıklarının olabileceği konusunda bir işaret olabilir. Ayrıca yemek borusunda oluşan bazı oluşumlar da dilin hastalıklı görünmesine neden olabilmektedir.

   – Reflü hastalığı mide içeriğinin yemek borusuna ve ağız içine geri gelmesi nedeni ile de dilde pamukçuk benzeri oluşumlar olabilir. Yani bağırsak mantarlarının yanı sıra daha birçok sebep dilin hastalıklı görünmesine sebep olabilir. Sigara kullanımı, aşırı şeker ve tuz tüketimi, çok az su içmek, vücudun herhangi bir yerinde geçmeyen iltihabın olması gibi birçok neden dilin paslı görünmesine neden olabilmektedir. Öncelikle diş doktoruna, sonra da bir gastroentroloji uzmanına gitmenizde fayda var. Bu arada günde 2-3 kez ada çayı ile gargara yapmak ve bol su içmeye çalışmak faydalı olabilir. İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 13. Avatar

  Ceren

  9 Mart 2016 at 17:21

  Merhaba, benim şikayetlerim şu şekilde, agiz kokusu,sık geğirme,mide ekşimesi, gaz, vajinal aknti ve yanma(sürekli), bazen istemsiz titreme, yorgunluk,kulakta sürekli ses, bazen dışkılama sorunlari, konsantre olamama, goz yanması,agiz kurulugu… gitmedigim doktor kalmadı(dahiliye,nefroloji,gastro dahil şikayetlerimi söylüyorm psikolojiye bağlıyor yaşama enerjim tükendi. Kimse anlamıyor..Ne yapaym korkuyorum ite kaka yaşadığm bu çekilmez sıkntılar başka hastaliklara sebebiyet verecek diye.. Klasik tıbba güvenim kalmadı..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Mart 2016 at 23:30

   – Öncelikle geçmiş olsun. Ağız kuruluğu mide sorunları, bağırsak sorunları, titreme, yorgunluk, kulak çınlamaları evet psikiyatrik rahatsızlıklarda (panik atak, anksiyete bozuklukları, depresyon benzeri) olabilen rahatsızlıklardır.

   – Bağırsak mantarlarının çok fazla arttığı durumlarda da ağız kokusu, mide ve bağırsak sorunları, kaşıntılar, vajinal akıntı, halsizlik, yorgunluk ve benzeri şikayetler görülebilir. Bağırsak mantarının doğru teşhisi genellikle alerji immünoloji bölümünde yapılan araştırmalar ile konulur. Alerji immünoloji bölümü üniversite veya araştırma hastanelerinde bulunur.

   – Fakat sizde görülen şikayetler Akdeniz ateşi hastalığı olarak bilinen bir romatolojik hastalıkta da görülebilir. Akdeniz ateşi hastalığı genetik bir hastalıktır. Akdeniz ateşi hastalığının teşhisi genellikle araştırma veya üniversite hastanelerinde bulunan romatoloji bölümünde ve genetik danışmanlık eşliğinde konulmaktadır. Akdeniz ateşi hastalarında ayrıca karın ağrıları ve eklem ağrıları da vardır. Akdeniz ateşi hastalığı her hastada farklı belirtiler ile de seyredebilir ve genellikle bu hastalar psikiyatriste yönlendirilir.

   – İltihabi bağırsak sendromu denen durumda da benzer şikayetler görülebilir.

   – Yine romatolojik bazı hastalıklar skleroderma hastalığı, sarkoidoz hastalığı, lupus eritematozus hastalığı, kist hidatik, ankilozan spondilit gibi hastalıklarda da benzer şikayetler görülebilir ve bu hastalıkların teşhisi için de hem genetik danışmanlık hemde romatoloji bölümünde inceleme yapılması gerekir.

   – Tiroid hastalıklarında da benzer şikayetler görülebilir ve tiroid hastalıkları genellikle endokrinoloji bölümlerinde araştırılır.

   – Bazı kanserlerin başlangıç dönemlerinde de benzer şikayetler görülebilir. Bu nedenle en doğrusu romatoloji veya alerji immünoloji bölümlerinde bu hastalıkların araştırlması olur.

   – İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

   • Avatar

    Ceren

    10 Mart 2016 at 00:23

    Gastro bolumunde şu tahlillere bakildi..
    Gaitada gizli kan (normal)
    Tam idrar analizi (normal)
    Hematolojik degerler (normal, sadece sedimantasyon referans 2-20 sonuc 30)
    Biyokimya degerleri (normal, GGT referans 9-36 sonuc 56, demir baglama kapasitesi referans 105-330 sonuç 372)
    Anti-endomisyum antikor IgG,Anti gliadin IgG, Anti endomisyum antikor IgA,Anti doku t. IgA, Anti doku IgG degerleri (Hepsi negatif)

    Hormon testleri
    Tsh, insulin,ferritin,CEA (hepsi normal)

    HBsAg,AntiHBs,AntiHCV,HIVAg/Ab (negatif ,sadece anti HBs poz geçirmişim )

    CRP referans <0,5 sonuç 0,33
    IgA referans 70-400 sonuç 138

    Bu testler üni hastanesinde gastro bölümünde yapıldı yeni..

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     10 Mart 2016 at 12:55

     – Tekrar geçmiş olsun. Bu değerler doktor tarafından normal kabul edilmiş ise her şey normaldir. Kan değerleri bazı hastalıklarda ataklar dışında genellikle ya normal çıkar ya da normalin biraz üstünde ya da altında çıkar ki bunlar normal olarak görülür.

     – Gaitada gizli kan testi kansızlık için uygulanan bir yöntemdir. Gaitada gizli kan sindirim sisteminde dışkı ile atılan kan varlığı için bakılır. Bu test istendiğine göre kansızlık şüphesi olmalı.

     – Bağırsak mantarları için gaitada bakteri, parazit arama testlerinin de yapılması gerekir.

     – Anti HBs pozitif demek hepatit B’ye karşı bağışıklık kazanmışsınız anlamında sayılır. Yani ya aşılama yolu ile ya da bir şekilde hepatit B’ye karşı bağışıklık kazanmış anlamında olmalı.

     – Bütün bunlar normal olarak görülümüş ise yinede romatoloji bölümüne gitmeniz daha doğru olur.

     – Çünkü birçok romatolojik hastalık yapılan testlerden daha fazla araştırma ve genetik danışmanlık ister.

  • Avatar

   volkan

   27 Mart 2016 at 17:58

   ceren merhaba :)panik atak arkadaşım o saydıklarının hepsi bende fazlasıyla mevcut idi…ama dr dediği gibi tamamen pisikolojik kendini dinleme ve beynininin seni yanlış yönlendirmesi gibi bende ek olarak buz gibi tek kalp ritim bozukluğu(aritmi)veya (taşikardi)fazla atım yani daha neler neler anjiyo bile oldum :)uzun yani sonu yok konunun

 14. Avatar

  Ceren

  12 Mart 2016 at 19:16

  Bagirsak mantarinin olumsuz etkileri icin belli sure bazi yiyeceklerden uzak kalmak yetmiyor diyolar surekli diyet yaparak mi yaşamak gerekiyor un ve şeker açısndan.. Bu konuda hic bir dr yardimci olmuyor. Gastro bolumune gittim tum şikayetlerime çare olacak diye (cunku şikayetlerim barizdi) ama psikolojik olma yoluna bagladi. Ne oneriyosunuz ne yapacagimi sasirdim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Mart 2016 at 23:16

   > Öncelikle geçmiş olsun. Bağırsak mantarları durup dururken oluşmaz. Sağlıklı bağırsaklarda bağırsak mantarları belli bir süre sonra iyi bakteriler tarafından kaybolabilir. Bağırsak mantarlarının çoğalmasına genellikle başka nedenlerden dolayı alınan antibiyotik kullanımı neden olur. Bunun dışında bazı hastalıklar bağırsak mantarında yaşanan şikayetlere neden olabilir.

   > Örneğin crohn hastalığı, ülseratif kolit, irritabl bağırsak sendromu, Akdeniz ateşi hastalığı, bağırsak polipleri gibi bazı hastalıklarda da bağırsak mantarı gibi belirtiler gösterebilir. Bu nedenle üniversite hastanesi gibi araştırma hastanelerinde bulunan alerji immünoloji bölümüne baş vurmakta ve nedenin burada araştırılmasında fayda var. Asıl neden bulunmadığı sürece uygulanan tedaviler işe yaramaz genellikle.

 15. Avatar

  şifa

  3 Nisan 2016 at 21:11

  Oğlumda 3 yaşında ürtiker başladı araştırma hastanelerine götürdük bir çok test yapıldı ama sonuç bulunamadı 2 yıldır her gün alerji şurubu içiriyorum çünkü içirmez isem vücut reaksiyon gösteriyor ve şişiyor acaba bağırsak mantarı olabilir mi hiç kiloda almıyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Nisan 2016 at 16:13

   > Ürtiker akut ya da kronik olabilir. Ürtiker çocuğun bazı maddelere karşı gösterdiği bir reaksiyon olarak görülebilir. Kronik ürtiker yıllarca sürebilir. Kronik ürtiker tanısı oldukça zordur. Araştırma ya da üniversite hastanelrinde bulunan alerji immünoloji kliniğine ya da deri ve zührevi hastalıklar kliniğine baş vurulması ve gereken tüm testlerin yapılması gerekir.

   > Akar alerjisi testleri, besin alerjisi testleri, mantar testleri, parazit testleri ve benzeri testler yapılmalıdır. Ayrıca bazı romatolojik hastalıklar, endokrinolojik hastalıklar, metabolik hastalıklar, bazı vitamin ve mineral eksikleri veya fazlalıkları da kronik ürtikere neden olabilir. Bu nedenle bu bölümlerde de araştırma gerekebilir. Araştırma uzun sürebilir. Sabırlı olmak gerekir. Üniversite hastanelerinde araştırma yapılması daha uygun olur. Çünkü burada ilgili diğer bölümlere de sevki daha kolay olur. Ürtikerin altında yatan neden bulunup tedavi edilmeden çocuğun ürtikeri geçmez. Çocuk bu nedenle yeterli gelişme gösteremeyebilir.

   > Alttaki linklerden ürtiker hastalığı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

   > http://www.saglikocagim.net/urtiker-kasinti-nedenleri-belirtileri-ve-tedavisi/

   > http://www.saglikocagim.net/urtiker-nedenleri/

   > Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 16. Avatar

  Icses

  9 Nisan 2016 at 09:06

  9 ay once supheli bir iliskim oldu hiv cinsel yolla bulaşan hastaliklara hepatitlere baktirdim sorun yok temiz ancak bagirsak mantari belirtilerinin tamamini cesitli zamanlarda yasadim yasiyorum gastroentrolojiye gittim kolonoskopi oldum crohn olabilir dedi numuneleri bekliyorum ancak bunu yasayan bir arkadas kesinlikle bagirsak mantari var dedi sizce bagirsak mantari mantar olan bi partnerden bulasabilirmi 9 aydir vucut onu yok edemez mi bagirsak mantari jakkinda izlemem gereken yolu anlatirsaniz sevinirim teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Nisan 2016 at 14:27

   > HIV virüsü sadece yapılacak kan tahlillerinde hemen belli olmayabilir. HIV virüsü için yapılan birkaç çeşit test vardır ve bu testlerden biri şüpheli temastan 3-6 ay sonra pozitif sonuç verebilir. HIV testi yapıldıktan 3- 6 ay sonra tekrar yapılması gerekir. Bunun sonucunda yapılan testler pozitif çıkar ise tekrar Webstern blot doğrulama testine ihtiyaç duyulur.

   > Crohn hastalığına bağlı bağırsak mantarında görülen bazı belirtiler görülebilir. Crohn hastalığı hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linkten alabilirsiniz.

   > http://www.saglikocagim.net/crohn-hastaligi-nedir-crohn-hastaligi-belirtileri/

   > Mantarlar özellikle kandida cinsi mantar enfeksiyonu genital bölgeden bulaşabilir veya anal yoldan cinsellik ile de bulaşabilir.

   > Fakat bağırsak mantarları genellikle kullanılan bazı ilaçlara bağlı (antibiyotikler, kortizonlu ilaçlar, ağrı kesiciler gibi) veya bazı hastalıklara (Crohn hastalığı, ülseratif kolit, Akdeniz ateşi hastalığı, aşırı kabızlık çekme ve gıda reaksiyonları gibi), yanlış beslenme tarzı (aşırı şekerli gıda tüketimi, aşırı unlu gıda tüketimi, lifli gıdalardan fakir beslenme, taze meyve ve sebze bakımından fakir beslenme, alkol tüketimi, aşırı salamura gıda tüketimi, bayat veya küflü gıda tüketimi gibi) nedenler bağırsak florasını bozar ve bağırsak mantarı gelişir.

   > Bağırsak mantarları dışkıda yapılacak mantar testleri ile teşhis edilir. Bu testleri gastroentroloji kliniği veya alerji immünoloji kliniği isteyebilir.

   Geçmiş olsun.

 17. Avatar

  Icses

  9 Nisan 2016 at 18:19

  Ayrintili aciklamalar icin tedekkurler ilk paragraf hiv de sorun yok ucuncu paragraf bagirsak mantari bana uyuyor asiri et pirinc gunluk cikolata unlu mamulleri cok tuketiyorum su testini yaptim sabah su dolu bardaga tukurdum ve denizcanasi gibi sekil ve kar tanecikleri olustu flora bi sekilde bozulmus olabilir yani ikinci paragrafraki kandida mantari icinde supheli iliskim var peki hangisi kotu redavi yontemleri nasil crohn kandida ve bagirsak mantari crohn icin doktorum crohn cikarsa surekli takip ve ilac kullanimi olacak dedi bagirsak mantari icin kendini uzman sanan arkadas siki bi diyetle 6 ay icinde duzelirsin dedi kandida? Su anki agrilardan kurtulmak icin pratik cozumlerde yazabilir misiniz ilginiz icin tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Nisan 2016 at 00:48

   > Bağırsak mantarı uzun süre kullanmış olduğunuz antibiyotik, kortizonlu ilaçlar, alerjik ilaçlar, ağrı kesiciler gibi var ise bunlar ara verildikten sonra ve doktorunuzun önereceği tedaviyi düzenli uyguladıktan sonra 6 ay 1 yıl içinde bağırsak florası kendi kendine tamir eder. Bağırsak mantarında beslenme tabi ki çok önemlidir.

   > Crohn hastalığı tedavisinde ilaç tedavisi ve takip süreci başlar. Gereken durumlarda cerrahi tedaviye de ihtiyaç duyulabilir.

   > Normal sağlıklı bireylerde kandidalar bağırsakta çoğalmaz. Bağırsaklarda kandidaların çoğalmasının en önemli nedenlerinden biri uzun ve yanlış antibiyotik kullanımıdır. Yapılan kolonoskopi sırasında alınan örneklerin patolojik olarak incelenmeleri sonucu kandida varlığı tespit edilebilir. Su testinin ne kadar güvenilir olduğu hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Ayrıca gece boyu ağız mukozasında bakteriler zaten ürerler ve sabah su testi yapıldığında bu tür bir sonuç çıkabilir.

   > Doktor kontrollerinizi ihmal etmemenizde fayda var.

   Geçmiş olsun.

 18. Avatar

  Icses

  11 Nisan 2016 at 10:03

  Bir cok sitede gereksiz panik havasi yaratacak bilgiler var verdiginiz kisa ve acik bilgiler icin tesekkur ederim Allah razi olsun sadece sonuclari beklemek ve doktor kontrolunu ihmal etmemek gerek

 19. Avatar

  RIDVAN ŞEN

  12 Nisan 2016 at 14:53

  Merhabalar,
  Öncelikle destekleyici yorumlarınız için teşekkürler.Benim sorum şu ki Candida Albicans mantarı ; alkol alındındığında flushing denilen kızarma ve çarpıntı yapar mı acaba? Çok kötü bir semptom 🙁

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Nisan 2016 at 12:54

   > Sadece alkol alımı bile yüzde kızarmaya, yanma hissine, batma hissine neden olabileceği gibi, sindirim sorunlarına bağlı da yüzde yanma, kızarma ve batma hissi olabilir. Bağırsak mantarları bağırsaklarda zaten bağırsak florasının bozulmasına bağlı gelişir. Bağırsak florası başta antibiyotik kullanımı olmak üzere yanlış beslenme, bazı sistemik hastalıklar, alkol kullanımı gibi nedenler ile bozulur. Yani bağırsak mantarları yanlış beslenme sekline ve alkol kullanımına bağlı meydana gelebilir.

   > Çarpıntı aşırı alkol kullanımına bağlı, aşırı kafein alımına bağlı olabilir zaten. Sindirim bozukluğu var ise reflü oluşabilir ve buna bağlıda kalp çarpıntısı benzeri hisler yaşanabilir. Çarpıntı için bir kardiyoloğa görünmenizde fayda var.

   > Bağırsak sorunları için de bir gastroentroloji uzmanına gitmeniz gerekebilir. Şikayetler çok ciddi ise başka bir sorun da olabilir.

   Geçmiş olsun.

 20. Avatar

  Hanife

  12 Nisan 2016 at 20:34

  Ceren Hanım yukarıda bahsettiginiz şikayetlerinizin bi çoğu bende de var yaklaşık 2-3 aydır çekiyorum ve gitmediğim bölüm kalmadı ama sonuç yok ne yapacağım bilmiyorum :((

  • Avatar

   Ceren

   15 Nisan 2016 at 17:14

   Merhaba arkadaşlar, yorumlarinizi simdi okuyabildim.
   Öncelikle devam eden doktor serüvenim ile Romatoloji bölümüne yönlendirildim. Bir takım kan testleri yapıldı. Sonuc beklemekteyim. Yaşadigim sıkıntılar için sjögren den şüphe edildiginden bir takim testler yaptilar. Bu surecte yaptigim internet arastirmalarim ile karşıma 2 şey çıktı. Birisi klasik tıp bu problemin otoimmun sistem hatasi oldugunu ve sistem baskilayici (immunsupresif) ilaclar kullandigi. Diger taraf ise.. Ne yazikki bu sıkntıları bozulan bagirsak florasindan kaynaklandigi. Ve bir çok yiyecege yasak. Hangi şekilde devam etmeliyiz bilmiyorum. Doktorun immunsupresif tedavisimi yoksa sıkı beslenme duzenimi? Psikolojim bu surecte bir hayli yoruldu.. Yalnız şunuda paylaşmam gerek ki bir suredir yediklerime dikkat ediyorum. Şekeri kestim. Ekmegi en az indirdim. Yasadigim idrar problemi ve mantar akintisinda bir azalma mevcut. Tam gecmis diyemem yuzde yuz yapmadim. Ama bu sıkntılari gercekten bu yuzden yaşıyor olabilir miyim diye hala kendimi sorguluyorum. Bu konuda tecrube edinen bilgi sahibi iseniz dusuncelerinizi lutfen yazin. Herkese tesekkurler.

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    16 Nisan 2016 at 14:47

    > Bağırsak mantarları antibiyotik kullanımına, kortikosteroid ilaçların kullanımına bağlı, ağrı kesici ilaçların kullanımına gibi bazı ilaçlar nedeni ile mantarlar artış gösterebileceği gibi bağırsak mantarları yanlış beslenme, yanlış yaşam tarzı gibi nedenlere bağlı da artış gösterebilir. Ayrıca bazı hastalıklar nedeni ile de bağırsak florası bozulabilir ve bağırsak mantarında görülen belirtilere neden olabilir.

    > Örneğin Akdeniz ateşi hastalığı, Crohn hastalığı, Skleroderma hastalığına bağlı Crest sendromu, Çölyak hastalığı, Ülseratif kolit, Troid hastalıkları, Aşırı kansızlık, Kistik fibroz, Bazı enfeksiyonlar (HIV gibi), Bazı psikolojik hastalıklar, Vücutta kan fazlalığı gibi birçok etken bağırsak mantarı hastalığında görülen belirtilere sebep olabilir. Bu nedenle araştırılması için baş vurmuş olmanız doğru bir karardır.

    > Sjögren sendromu hakkında altta verilen linkten bilgi edinebilirsiniz.

    > http://www.saglikocagim.net/sjogren-sendromu-nedir-sjogren-sendromu/

    İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 21. Avatar

  Serpil

  15 Nisan 2016 at 13:44

  Merhabalar.Antibiyotik kullanimi bitiminde şişkinlik ve dilimde beyaz bir tabaka oluştu.araştirdim bagirsak mantari çikti.Ben ev sirkesi yapiyorum.ev sirkesini her sabah az miktarda içsem.bagirsak mantarindan kurtulmaya yardimci olurmu?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Nisan 2016 at 13:11

   > Antibiyotik, alerjik ilaçlar, ağrı kesiciler gibi ilaçlar kullanımı sonrası bağırsak florası bozulabilir ve buna bağlı bağırsaklardaki iyi bakteriler azalır mantarlar artar. Fakat hem antibiyotik kullanımı hemde sonrasında sirke içmek mide asidini arttırarak reflüye yol açabilir ve bunun sonucu olarak da şişkinlik, gaz, mide yanması, mide ağrısı, boğaza acı su gelmesi ve buna bağlı ağız yaraları oluşması gibi problemlere sebep olabilir.

   > Sirke yerine her gün düzenli olarak evde mayaladığınız yoğurttan ılık olarak yemek, kefir içmek, probiyotik yoğurt olabilir, hafta 1-2 kez iyi yıkanmış ve fırında pişmiş kabuklu patates yemek, yer elması yemek, her şeyi ılık yiyip içmek, ıhlamur çayı içmek, bol ılık su içmek, asitli ve gazlı içceklerden uzak durmak, aşırı hamur işi, şekerli ve hazır gıdalardan uzak durmak, salamura gılardan (turşu, konserve, sucuk, salam ve benzeri) uzak durmak, kafein alımını azaltmak, lifli besinler tüketmek, mevsiminde sebze, meyve yemek gibi yöntemler bağırsak florasının düzelmesinde yardımcı olur.

   > Eskiden doktorlar alınan her antibiyotik tabletinin ardından bir kase yoğurt da verirler idi (bağırsak florasının tamiri için). Ayrıca antibiyotikleri düzensiz kullanmak da mantarların üremesine yol açabilir. Bu nedenle antibiyotikler saati saatine 10-15 dakika bile erken değil veya geç değil olmak üzere kullanılmalıdır.

   > Şikayetleriniz 3-4 hafta gibi sürede azalmaz ise doktorunuz ile görüşmenizde fayda var.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 22. Avatar

  Eray

  23 Nisan 2016 at 01:05

  İyi günler hocam herkese yardımınız dokunuyor bunun için teşekkürler.
  Benim serüvenim 10 ay önce partnerimden serpen ebv virüsü ile başladı. Hastanelere sürekli gittim bademcik şişliği ve üzerindeki beyazlıklardan dolayı tonsilit sanım antibiyotiği dayadılar ve defalarca kan tahlilleri normaldi ama antikor testlerine bakılmadığı için hastalığı tesbit etmeden sürekli antibiyotiğe maruz kaldım en sonunda bademcik şişliğini indirmek için hastanede yattım damar içi ile sanırım orda verdikleride kortizondu. Bunlardan sonra dilimde beyazlama damaklarımda beyazlama oluyordu dilimin kenarında ufak ufak çatlaklar mevcut bir süre şeker ve maya diyeti tuttum pisikolojikmidir bilmem ama iyi geldi sanki ama kas ve eklem ağrısı halsizlik konsantrasyon bozukluğu sürekli uyku istemi alt damağımda beyazlama olup kaybolma dilimde hafif beyazlama halen mevcut. Devlet hastanesinde büyük abdest tahlili ile candida ya baktırdım ama sonuç negatif geldi. Sorum şuki bu tahliller ne kadar duyarlı bende candida olduğunu düşünüyorum çünki 3 ay içerisinde 3 kutu antibiyotik hap 3 tane 1200 mg lik penisilinli antibiyotik ve yanı sıra antibiyotik hap ve ardından 4 ünite kortizon tedavisi gördüm. Bunlardan sonra şikayetlerim candida şikayeti hep ve belirtiler mevcut ayrıca candida için hangi tahliller var.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Nisan 2016 at 13:56

   > Epstein-Barr virüsü (EBV) insanlarda oldukça sık görülen bir virüstür. Ateş, boğaz ağrısı ve yaygın lenfadenit (lenf bezlerinin enflamasyonu) ile kendini gösterir. EBV virüsü ağız yolu ile bulaşır. Ayrıca EBV virüsü lenfoma kanseri türlerinden de sorumlu tutulmaktadır. Yani bu durumun daha ciddi araştırılması gerekebilir.

   > Kandidozlar, normal bireylerde % 30-50’sinde ağız ve gastrointestinal kanal ve kadınların % 20-30’unda genital kanal florasında bulunurlar.

   > Ağız içi candida tanısı için ağız tuzlu su ile çalkalandıktan sonra örnek alınır. Kan kültürleri hastalığın alevlenme dönemlerinde alınır ve hasta antifungal ilaç kullanıyor ise örneğin alındığı gün ilaç içilmez. Sindirim sisteminde candida var ise ağız mukozasından alınan örnekler sonucu teşhis edilebilir. Ayrıca tahliller genellikle sabah aç karnına yapıldığında daha doğru sonuç verirler.

   > Dışkı ve idrar örnekleri mümkün olduğunca sabahın ilk aç karnına yapılan ilk idrar ve dışkısı olduğunda daha doğru sonuç alınabilir.

   > Sindirim sisteminde hem iyi bakteriler hemde mantarlar birlikte yaşamlarını sürdürürler. Fakat bağırsak florasını bozan herhangi bir etken (antibiyotikler, bazı hastalıklar, kortizonlu ilaçlar, bazı alerji ilaçları ve diğer bazı ilaçlar) nedeni ile bağırsak florası bozulur ve iyi bakterilerin yerine mantarlar alır. Mantarlar çoğaldıkça iyi bakteriler savaşı kaybeder ve şikayetler ortaya çıkmaya başlar. Özellikle uzun süren antibiyotik tedavisi sonrası bu durum kaçınılmazdır. Bu nedenle eskiden doktorlar her antibiyotik tabletinden 10-15 dakika sonra bir kase yoğurt verirlermiş bağırsak florasını korumak için.

   > Bağırsak florası tekrar düzelir. Önemli olan beslenmeye de dikkat etmek, günlük düzenli probiyotik veya ev yoğurdu, kefir, kabuklu fırında pişmiş iyi yıkanmış patates, yer elması, baklagiller, ıhlamur çayı gibi besinler bağırsak florasına faydalıdır.

   > Şekerli besinlerden, hamur işlerinden, gazlı içeceklerden, hazır gıdalardan, bisküvi, gofret tarzı besinlerden, aşırı kafeinden, salamura gıdalardan kaçınmak önemlidir. Taze sebze, meyve, yeşillik, baklagiller, ev yemekleri, ılık yiyecekler gibi beslenme tarzı gerekir. Yani sağlıklı beslenme tarzı.

   > Durumunuzun araştırması gerekebilir.

   iyilik ve sağlık dileğiyle.

   • Avatar

    Eray

    26 Nisan 2016 at 02:02

    Enfeksiyon hastalıkları doktoru bütün herşeye a dan z ye kadar baktı ve bunu buldu ilaç yok tedavisi yok dinnenerek geçirirsiniz dedi. Yani araştırıldı. Şuan uyku istemi dışında herhangi bir rahatsızlığım yok bazende eklem ağrıları oluyor. Ebv geçirenlerde uzun süre kronik yorgunluk kaldığını birçok kaynaktan okumuştum hastanelere gitmekten araştırtmaktan bıktım şu son 10 ay içerisinde 10 kere farklı farklı kan tahlillerine baktırdım. Kan değerlerimde hiçbir sorun yok fikir verirseniz sevinirim hocam bu uyku durumu ve ağızda bazen oluşan beyaz lezyonlar için hangi bölüme gidebilirim.

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     26 Nisan 2016 at 13:22

     > Ağız, yemek borusu, safra, karaciğer, mide, bağırsak, pankreas gibi organlar gastroentroloji bölümünü ilgilendirir. Çünkü bu organlar sindirim sistemi organlarıdır. Ağız yaraları reflü hastalarında da çok sık görülür. Çok uzun antibiyotik kullanımına bağlı reflü ya da mide ülserleri gelişmiş olabilir.

     > Ağız yaraları diş problemleri ile ilgili de olabilir. Öncelikle bir diş hekimine gitmek de gerekebilir.

     > Ağız yaraları için eğer mantara bağlı değil ise (bir su bardağı kaynatılmış ılık suya 1 çay kaşığı yemek karbonatı, 1 çay kaşığı tuz ile karıştırarak eritip günde 1-2 kez bu su ile 1 dakika kadar gargara yapıp tükürmek) gibi bir yöntem denenebilir. Bu işlem ayda bir kez 3-4 gün şeklinde yapılabilir. Ancak tuz kısıtlaması bir diyetiniz var ise sadece karbonat kullanmak yeterlidir. Çünkü ağız içinde bulunan tükürük bezlerinden emilim olmaktadır. Veya diş hekiminin önereceği bir gargara ile de aynı işlem yapılabilir.

     > Fakat altta yatan neden var ise bunlar işe yaramayabilir veya geçse de tekrarlayabilir. Bu nedenle bir diş hekimine ve bir gastaroentroloji uzmanına gitmek en doğrusu olur.

     Sağlıklı yaşam ve iyilik dileğiyle.

     • Avatar

      Eray

      26 Nisan 2016 at 19:18

      Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

 23. Avatar

  Yunus

  25 Nisan 2016 at 00:02

  Mrb evde yapilan tukuruk testi ne kadar guvenlidir.bagirsak mantarlarinin cogaldigini gosteren test.bilgi veritseniz sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Nisan 2016 at 12:18

   > Bağırsak mantarı teşhisi için genellikle sabah aç karnına yapılan dışkı testi yapılır. Evde yapılan tükürük testinin yeteri kadar güvenirliği yoktur. Sabah aç karnına zaten ağız içinde de bakteriler ürer. Ayrıca zaten bağırsaklarda iyi bakteriler ve mantarlar birlikte yaşarlar. Bağırsak florası bozulduğunda iyi bakteriler ölür ve yerine kötü bakteriler yani mantarlar alır.

   > Bağırsak florası antibiyotik kullanımına bağlı, yanlış antibiyotik kullanımına bağlı, alerjik bazı ilaçlara bağlı, kortizonlu ilaçlara bağlı, yanlış beslenmeye bağlı, bazı hastalıklara bağlı bozulabilir.

   > Bağırsak mantarı belirtilerine dair belirtileriniz var ise öncelikle beslenme şeklinize göz atmalısınız. Aşırı şekkerli, aşırı karbonhidratlı beslenme bağırsak mantarlarını arttırır. Yine de çok şikayetiniz var ise bir gastroentoloji bölümüne gitmenizde fayda var.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 24. Avatar

  Ela

  16 Mayıs 2016 at 10:19

  İyi günler, ben de behçet hastalığından şüpheleniyor fakan Candida mantarını araştırdığımda, birçok belirtinin bende olduğunu farkettim aç karna tükürük testi yaptım ve su da bulutumsu şeklinde tabaka oluştu ve dibe çöktü.. Genital bölgede yaralar ve kaşıntı, ciltte sivilce oluşumu, ellerde ayaklarda üşüme, soğukluk, ani sinir, halsizlik,ağızda yaralar, sürekli bir uyuşukluk hissi,saç dökülmesi ve saçlarda kepeklenme, son zamanlarda ışığa karşı hassasiyet ve görme bozukluğu, yersiz ağlama krizi.. Bu belirtilerin behçetle olabileceğini sanmıyorum, sizin görüşleriniz neler?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Mayıs 2016 at 13:45

   > Behçet hastalarında belirtiler her hastada farklılık gösterir. Ayrıca coğrafik bölgelere göre hastalığın organ tutulumu ve klinik seyrinde de farklılıklar olabilir. Behçet hastalığı alevlenme ve iyileşme dönemleri ile kendini gösterir.

   > BEHÇET HASTALIĞI BELİRTİLERİNE GELİNCE; Tekrarlayan ağız yaraları, tekrarlayan genital ülserler, genital ülserler iyileştiğinde yara yerinde özellikle büyük yaralarda genellikle yara izi kalır iken, küçük yaralarda yara izi genellikle kalmaz, ülserler genellikle 2-4 haftada iyileşir, Hastaların yaklaşık % 85’inde ”ERİTEMA NODOZUM” benzeri cilt lezyonları görülür, hastalarda ”PATERJİ REAKSİYONU” görülür (bu reaksiyonlar cildin bir yerine iğne batması gibi küçük bir travma ile bile papül, püstül benzeri oluşumlar oluşmasıdır), hastalarda göz tutulumu (üveit gibi) görülür, hastalarda damar tutulumu (yüzeyel tromboflebit ve derin ven trombozu gibi) belirtiler görülür.

   > Yani Behçet hastalarında ağız tutulumu, göz tutulumu, genital bölge tutulumu, cilt tulumu, damar tutulumu, vasküler tutulum, arteriyel tutulum, nörolojik tutulum, eklem tutulumu, gastrointestinal sistem tutulumu, böbrek tutulumları gibi birçok sistem tutulumu ve bu tutulumların farklı farklı belirtileri görülebilir.

   > Bu tür hastalıklar üniversite hastanesi gibi araştırma hastanelerinde bulunan romatoloji bölümünde teşhis edilir.

   > Zaten bağırsak mantarları altta yatan sistemik bir hastalık nedeni ile, yanlış beslenme tarzı ile, bazı ilaçların (özellikle antibiyotiklerin) kullanımı ile hastalık yaparlar.

   > Tükürük testinin bilimsel bir doğruluğu yoktur. Sabaha kadar ağız içinde birçok bakteri ürer zaten. Bağırsak mantarları için dışkı testi, kan testleri ve kolonoskopik yöntem ile alınan örneklerin testleri gibi testler yapılır.

   > Ayrıca altta yatan sistemik bir hastalık var ise bağırsak florası bozulur ve mantarlar artış gösterebilir.

   > Akdeniz ateşi hastalığı, vaskülitler, skleroderma, sarkoidoz hastalığı, lupus eritematozus, kistik fibrozis, sistemik sklerozis, tiroid hastalıkları ve daha birçok altta yatan romatolojik hastalık sizde görülen şikayetlere benzer belirtiler gösterebilir. Bu nedenle romatolojik araştırma gerekir.

   Sağlıklı yaşam ve her şeyin iyi olması dileğiyle.

 25. Avatar

  ereel

  22 Mayıs 2016 at 08:50

  Meraba kolay gelsin ben 4 aya yakındır mukus lu ishalim şu gibi ishal değil çamur gibi karnımda zaman zaman ağrı oluyor dilimde beyazlama var doktora gittim ilaç yazdı 10 gün kullandım kullanma sürecinde geçti ilacı bıraktıktan 2 gün tekrar başladı sebebi nedir sizce yardimci olursaniz sevinirim..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Mayıs 2016 at 16:48

   > İrritabl bağırsak sendromu olabilir, ancak irritabl bağırsak sendromunun altında yatan başka bir hastalık da vardır genellikle. Verilen ilaç geçici rahatlama sağlamıştır, fakat altta yatan başka bir sorun var ise şikayetler tekrar başlar.

   > Çölyak hastalığında geçmeyen ve tekrarlayan ve mukuslu ishal görülebilir.

   > Giardiyazis (parazite bağlı ve kronikleşebilen) bir bağırsak hastalığıdır ve bu hastalıkta da mukuslu ishal görülebilir.

   > Whipple hastalığı genellikle orta yaş erkeklerde görülür ve bu durumda da kronikleşebilen ishal görülebilir.

   > Zollinger Ellison sendromu peptik ülsere ve gastrite neden olarak ishal gelilmesine sebep olabilir.

   > Pankreasın non-beta hücreli adenomları ishale neden olabilir.

   > Medüller tiroid karsinomu ishale sebeb olabilir.

   > Bağırsak ve bağırsağın bazı bölgelerinde bulunan adenomlar ishale neden olabilir.

   > Kolit denen enfeksiyonel bir durum ishele sebep olabilir.

   > Crohn hastalığı ishalli sendromlara neden olabilir.

   > Gastroenterit (bağırsak enfeksiyonu) ishal yapabilir.

   > Daha birçok hastalık ve etken geçmeyen veya tekrarlayan ishallere yol açabilir, bu nedenle iyi bir gastrolojik araştırma ve değerlendrime gereklidir.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

 26. Avatar

  Fatma

  4 Haziran 2016 at 16:15

  Merhaba benim 5 aylık kızım var.3. Ayında tahlilde amip ve lökosit çıkınca süt alerjisi teşhisi konuldu.deri ve kan testinde alerji görülmedi.fakat mukus deride kızarma emme reddi vb. Dolayı diyet yaptım.uzun bir süre patates zeytin marul makarna ile beslendim.kızarıklık geçti ama mukus bitmedi.daha sonra diyeti bozdum şikayetler biraz daha arttı.farklı bir doktora götürdüm kızımı.o da bağırsak mantarından şüphelendi.şurup verdi tahlil istedi.acaba anne sütü alan bebekte mantar olabilir mi ve eğer öyleyse bende şekerli ve unlu şeylerden uzak mı durmalıyım.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Haziran 2016 at 14:27

   – Bebeğinizde süt alerjisi ya da gıda alerjisi olabilir. Sizin yediklerinizden bebekte etkilenir, bu nedenle bebeğin süt alerjisi var ise sizinde süt ve süt ürünleri tüketmemeniz gerekir veya başka bir gıdaya karşı da alerjisi olabilir.

   – Süt ve süt ürünleri alerjisi zaten bağırsak mantarı gibi belirtilere neden oluabilir. Bu gibi durumlarda çocuğun anne sütüne alerjisi var ise anne sütünü kesmek bile gerekebilir.

   – Eozinofilik kolit olarak tanımlanan ve tekrarlayıcı, kronikleşen ve teşhisi zor konulan bir durum da olabilir. Eozinofilik kolit gastrointestinal sistem kanalın farklı bölümlerinin ve katlarının eozinofilik birikimi ile karakterize bir durumudur. Eozinofilik kolit durumunda belirtiler tutulan bölgeye, tutulan organ içi yapıya ve organa göre değişebilir ve sizin yaptığınız her şey boşuna yapılıyor olabilir. Eozinofilik kolitli hastalarda en sık görülen şikayetlerden biri de gıda alerjisidir, bu nedenle gıda alerjisinden şüphelenilen çocuklarda mutlaka eozinofilik durumunun araştırılması gerekir.

   – En doğrusu üniversite hastanesi gibi bir araştırma hastanesinde alerji immünoloji bölümüne gitmeniz olur, çünkü burada gereken tetkikler yapılır. Bu bölümde tetkiklerin yapılması uzun zamanınızı alabilir, ancak düzelmeyen vakalarda doktor doktor, hastane hastane gezmektense tam araştırma yapılması daha uygun olur. Boşuna vakit kaybetmemek önemlidir.

 27. Avatar

  sercan

  7 Haziran 2016 at 22:06

  merhabalar bir şikayetim ile alakalı yardımınızı rica ediyorum şikayetim şu şekilde bundan yıllar önce genital bölge ve makat kaşıntım başladı hiç önemsemedim senelerce utandım ve yıllar sonra genital bölgemde siğil çıktı bunun için sağlık ocağına gidip şikayetimi belirttiğimde yakılması gerektiğini ve mantar oldugumu soyledı kremler ılaclar verdı kullandım gectı ve makat kaşıntısı ile birlikte tekrar basladı su testı olarak belırttıınız testı yaptım aynı dedıgınız gibi pozitif çıktı şikayet olarakta belirttiğiniz gibi goz kapaklarımda kaşıntı kulaklarımda kaşıntı makatta kaşıntı kasıkta kaşıntı saclarımda kepeklenme ve sac dıplerımde kaşıntı aşırı halsizlik nefes darlığı unutkanlık adaptasyon problemi aşırı gaz çıkarma aşırı isal şeklinde şikayetlerim var yazınızı okudum konu ile alakalı 20 lik dişim yuzunden zamanında çok apse yaptıgı için bilinçsizce haddinden fazla defalarca ve yıllarca 2 3 maxımum 4 ayda 1 kutu antıbıotıck kullandım biliyorum bilinçsiz bi harekt ama bu yazınızı okuduktan sonra 3 gundur diyete başladım ve flucan isimli bi hap kullandım eczacımın tavsıyesıyle (dedıgıne gore ılerlemıs mantar tedavılerınde kullanılıyormus) ama suda var 3 gundur cok ama cok rahatım ekmegı kestım sekerı kestım karbonhıdratı kestim sebze agarlıklı beslenmeye basladım baharatı kestım ara ogunlerde yesıl cay ıcmeye basladım ciddi anlamda rahatladım peki rahatlamamın sebebı bu hastalığı içimde olabılırmı yanı bagırsak mantarı olmamdan kaynaklı olabilirmi cevabınız benım ıcın cok onemlı heyecanla beklıyorum iyi günler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Haziran 2016 at 13:59

   – Anlattığınız şikayetler bağırsak mantarı belirtilerinde olan şikayetler ile benzerlik göstermektedir, ancak bağırsak mantarları genellikle insan vücudunda yaptığımız yanlışlara ve yanlış ilaç kullanımına bağlı gelişmektedir.

   – Sık diş apsesi nedeni ile arka arkaya antibiyotik kullanımı bağırsak florasını bozmuş olabilir ve bu nedenle iyi bakteriler savaşı kaybetmiş kötü bakteriler yani manatarlar çoğalmış olabilir.

   – Bağırsak florasını bozan başka sitemik hastalıklar da vardır. Örneğin Akdeniz ateşi hastalığı, Çölyak hastalığı, Crohn hastalığı, Skleroderma hastalığı, Vaskülit, Kist hidatik, Wilson sendromu, Sarkoidoz hastalığı, Bazı enfeksiyonlar, Ankilozan spondilit, Kansızlık, İrritabl bağırsak sendromu, Bağırsak polipleri, Besin alerjisi gibi birçok hastalık veya sorun bağırsak florasını bozarak mantarların artmasına yol açabilir.

   – Burada adı geçen hastalıkların belirtilerinden birkaçı var ise bu durumun araştırılması gerekebilir. Bu tür hastalıklar genellikle alerji immünoloji, romatoloji, hematoloji gibi bölümlerde araştırılır.

   – Genital mantar enfeksiyonları veya genital siğiller cinsel yolla, havuzlarda, başkalarının özel eşyalarını kullanma ile, hamamlarda da bulaşabilir.

   – 20’lik dişleri zarar vermeye başladığında çekilmesi daha uygun olur, bu nedenle 20’lik dişler için ağrı kesici, antibiyotik kullanmanın hiç gereği yoktur.

   – Diyet yapmanız mantıklı fakat doktor muayenesinden geçmeden ilaç kullanmanız doğru değildir. En basitinden bir gastroloji uzmanına gitmeniz ve bu anlattıklarınızı ona anlatmanız ve gereken dışkı testlerinin yapılması daha doğru olur.

   – Yazıda belirtilen tükürük testi için bilimsel bir kanıt yoktur ve bu durum yazının içinde de belirtilmiştir. Bağırsak mantarları için öncelikle dışkı testleri ve kan testleri yapılır. Gereken durumlarda kolonoskopik örnek alınır ve patolojik incelemeye gönderilir.

   – Altta yatan nedeni bilmeden kullandığınız her ilaç size faydadan çok zarar verebilir. Şimdi kullandığınız ilaç altta yatan bir hastalık (çölyak, Crohn, FMF ve diğer hastalıklar gibi) var ise geçici olarak fayda sağlar.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 28. Avatar

  FİLİZ DURSUN

  22 Ağustos 2016 at 12:18

  MERHABA, BAĞIRSAK MANTARI VİRÜSÜ BULAŞICIMIDIR TEŞEKKÜR EDERİM.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Ağustos 2016 at 14:16

   Bağırsak mantarları bağırsak mukozası içinde normal şartlarda iyi bakteriler ile birlikte varlığını sürdürürler fakat bazı olaylaylar iyi bakterileri öldürerek bağırsak mantarların sayısının iyi bakterilere göre daha fazla olmasına sebep olur.

   Örneğin bazı ilaçlar sık aralıklar ile antibiyotik kullanımı, doğum kontrol hapı kullanımı, kortikosteroid kullanımı, alerjik ilaçlar, ağrı kesiciler gibi bağırsak mantarlarının çoğalmasına neden olur.

   Ağır mateller civa, kurşun, kalay, gümüş ve içme sularında bulunan mateller de bağırsak mantarlarının oluşumunda etkilidir.

   Yine altta yatan bazı hastalıklar Crohn hastalığı, çölyak hastalığı, irritabl bağırsak sendromu, ülseratif kolit, Akdeniz ateşi hastalığı, kronik gronülomatöz hastalık, lösemi, lenfoma, hamilelik, Addison hastalığı, hipoparadiroidizm gibi birçok sistemik hastalık bağırsak mantarı oluşumunu tetikleyebilir.

   Ayrıca bazı girişimsel tedavi yöntemleri, kemoterapi tedavisi gibi tedaviler de bağırsak mantarına yol açabilir.

   Bunların dışında kişinin beslenme tarzı (kalitesiz karbonhidratların (şekerli gıdalar, hamur işi gıdalar, aşırı hazır gıdalar, aşırı bisküvi tarzı gıdalar, aşırı gazlı içecekler, aşırı kafeinli içecekler gibi) fazla tüketimi, dengesiz beslenme gibi durumlar da bağırsak mantarlarının artmasına yol açar.

   Candida mantarı enfekte olmuş bir eş ile cinsel ilişki nedeni ile bulaşabilir.

   Fakat bağırsak mantarlarının artmasından sorumlu üstte geçen etkenler gibi durumlar da vardır.

   Bağırsak mantarının olup olmadığının anlaşılması için dışkı tahlili ya da kolonoskopik yöntem ile alınacak biyopsi örneği gibi tetkikler gerekir. Bunlar gastroentroloji kliniğinde araştırılır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 29. Avatar

  Esra

  24 Ağustos 2016 at 10:50

  Hocam ben de 5 aylık hamileyim.diskim da mumyalı bi yapi ve balgam var.sandım oluyor.dahiliye ye gittim test yaptı haritada 16-18 maya çıktı.enfeksiyon hastalıklarına yönlendirdi.o da kefir yoğurt yesin demiş.bende anksiyete var.korkuyorum.önemli bisey mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Ağustos 2016 at 00:31

   Bağırsak mantarları hamileliğe bağlı hormonsal değişimlerden artmış olabilir, bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı olabilir, beslenme düzeniniz bozulduğu için atrmış olabilir, bu süreçte antibiyotik kullanmışsanız antibiyotik kullanımına bağlı artmış olabilir.

   Bağırsak mantarlarının artmasında beslenme düzeni de önemlidir. Hamilelik dolayısıyla aşırı tatlı, hamur işi gıdalar, ıvır zıvır tüketimini arttırmışsanız buna bağlı mantarlar artabilir.

   Kefir ve yoğurt iyi bakterilerin artmasına fayda sğalayarak sindirim sisteminizin düzenli çaılşmasında faydalı olur.

   Ayrıca tatlı tüketimini mümkün olduğunca en aza indirmeniz, hamur işi gıdalardan uzak durmanız, basit karbonhidratlar yerine kompleks karbonhidratlar tüketmeye özen göstermeniz, dengeli ve düzenli beslenmeniz de önemlidir. Yeterli su tüketimi önemlidir.

   Yaşam ve beslenme tarzınızı değiştirmenize rağmen şikayetleriniz geçmez ise tekrar doktorunuza gitmeniz uygun olur.

   Sağlıklı doğum ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 30. Avatar

  Meryem

  31 Ağustos 2016 at 19:12

  Merhaba,Candida rahatsızlığında,kabızlıkta yararlı bağırsak probiyotikleri nelerdir?Bağırsak florası için Probiyotik kapsül kullanmayı düşünüyorum,fakat bazı probiyotikler kabız yapabiliyor da.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Eylül 2016 at 12:54

   Öncelikle bağırsaklarınızda candida mantarının olup olmadığının bilinmesi için dışkı testi veya kolonoskopi tetkiki yapılması gerekir.

   Bağırsak folorası genellikle kullanılan antibiyotikler, alerjik ilaçlar, doğum kontrol ilaçları gibi ilaçlar ile veya altında yatan bazı hastalıklar (Crohn hastalığı, irritabl bağırsak sendromu, emilim bozuklukları, çölyal hastalığı, alerjik reaksiyonlar, bağırsak iskemisi, düzensiz ve yetersiz beslenme nedeni ile de bozulur.

   Kabızlığın birçok nedeni vardır.

   Bağırsak florasının düzelmesinde probiyotik yoğurtlar, kefir, yer elması, temiz yıkanmış ve fırında pişmiş kabuklu patates, baklagiller, taze sebze ve meyveler, fırında pişmiş soğan, haşlanarak pişirilen kabak, ıspanak gibi yeşillikler gibi besinler faydalı olabilir fakat altta yatan başka bir hastalık var ise bunlar çok fayda sağlamaz.

   Öğünler düzenli olmalı, düzenli ve aynı saatlerde tuvalete çıkma alışkanlığı edinilmeli, mümkün olduğunca kendi suyunda yavaş pişmiş yada az su ile yavaş pişmiş ev yemekleri yenmeli, yeterli su içilmeli gibi önlemler kabızlıkta fayda sağlar.

   Öncelikle bir gastroloji uzmanına gitmenizde fayda var.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 31. Avatar

  önder

  16 Eylül 2016 at 07:56

  merhaba. sorum şu uzun yıllardır ağız kokusu problemi yaşıyorum. koku asit, kafein, karbonhidrat, basit şeker kullandığımda tavan yapıyor.bunun bağırsak hastalığıyla ilgisi olabilirmi? Ayriyetten bende sürekli bir kabızlık hali var vede sürekli olarak halsizlik var. istedigim kadar uyuyayım yine yorgun uyanıyorum. bunlar bağırsak hastalığı belirtisi diyebilirmiyiz. ayriyetten muayene sırasında gaita degilde başka bir şekilde teşhis koyma durumu olabilirmi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Eylül 2016 at 18:08

   Ağız kokusuna neden olabilen birçok faktör vardır.

   Bağırsak mantarlarının artmasından dolayı da ağız kokusu ve kabızlık olabilir.

   Karbonhidrat tükettiğinizde ağız kokusu artıyor ise sindirme problemi de olabilir. Sindirim sorunlarının altında yatan neden mide sorunları, karaciğer sorunları, safra sorunları veya sistemik bazı hastalıklar da olabilir.

   İyi bir gastroloji ya da dahiliye uzmanına gitmeniz ve gereken tetkiklerin yapılması doğru olur.

   Sağlık dileğiyle.

 32. Avatar

  Buse

  7 Ekim 2016 at 10:56

  Merhabalar. Ben doğum yapali 2 ay oldu . Sezaryanla dogum yaptim. 2 aydir aşırı bağırsak gazim var surekli yellenme ihtiyaci hissediyorum ve aşırı kokulu olarak. Bunun sebebini ameliyata mi baglamaliyim. Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Ekim 2016 at 14:30

   Sezaryen doğum sonrası bazen karın içi yapışıklıklar (bağırsak yapışıklıkları, rahim içi yapışıklıklar ve benzeri) olabilir.

   Bağırsak yapışıklığı meydana gelmiş olabilir ve buna bağlı gaz şikayeti, kabızlık, karın ağrıları ve ilerleyen dönemlerde bağırsak tıkanması gibi durumlar meydana gelebilir.

   Doğum sonrası antibiyotik kullanmışsanız buna bağlı bağırsak florası bozulur ve bağırsak mantarları artış gösterebilir ve bunların artmasına bağlı bu tür şikayetler görülebilir.

   Doğum sırasında veya sonrasında enfeksiyon kapmış olabilirsniz ve bunlara bağlı da bu tür şikayetler görülebilir.

   Yani buradan tam olarak bu şikayetleri neye bağlı yaşadığınızı bilmek zordur, bu nedenle bir gastroloji doktoruna gitmeniz ya da ameliyatı yapan doktorunuza bu konuda bilgilendirmeniz uygun olur.

   Sağlıklı yaşam siz ve bebeğinizle olsun.

 33. Avatar

  Elif

  29 Ekim 2016 at 18:26

  Merhaba
  Ben uzun süredir mide ve bağırsak sıkıntıları yaşıyorum. Sabah kalktığımda ağız kokusu oluyor ve gün içinde sürekli kendimi halsiz ve ateşim varmış gibi hissediyorum. Gün içinde karnım şiş oluyor ve ağzıma gaz geliyor.Gastreontoloji uzmanına gittik,reflü çıktı Famodin verdi ama ilk 3 gün daha iyi oldum sonraki günler etkisi geçti. Tuvalete çıkmam da çok düzensiz ya 3-4 günde bir ya da ishal çıkıyorum. Sonuç olarak,bağırsağımda mantar mı var ve varsa bu nasıl tedavi edilebilir? Cevaplarsanız sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Ekim 2016 at 12:49

   Bağırsaklardaki düzensizlik irritabl bağırsak sendromu (spastik kolon) olabilir.

   İrritabl bağırsak sendromu aslında her zaman tek başına bir hastalık değil, bir hastalığın ya da etkenin bulgusu olarak gelişebilir.

   İrritabl bağırsak sendromuna neden olabilecek faktörler arasında az lifli beslenme tarzı, kahve, çay, kola, sigara, baharatlı besinleri aşırı tüketmek, stres, enfeksiyonlar, adet dönemleri, psikolojik problemler gibi sebepler irritabl bağırsak sendromuna neden olabilir.

   Ülseratif kolit (ülseratif kolit aynı zamanda mide şikayetlerini de neden olur), Crohn hastalığı gibi hastalıklar ile birlikte irritabl bağırsak sendromu görülebilir. Akdeniz ateşi hastalığında İrritabl bağırsak sendromu görülebilir. Tiroid hastalıklarında irritabl bağırsak sendromu görülebilir. Çölyak hastalığı ile birlikte irritabl bağırsak sendromu görülebilir.

   Bu tür durumların da gastroloji bölümünde araştırılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 34. Avatar

  ELİF

  4 Kasım 2016 at 11:22

  SELAMLAR

  GEÇEN AY PRODNEL KORTİZON KULLANDIM VE 10 GÜNDÜR KARNIMDA ŞİŞKİNLİK MİDEMDE ŞİŞKİNLİK KAS AĞRISI
  KABIZLIK DOĞRU DÜRÜST YEMEK YEMİYORUM FAKAT KARNIMIN MİDEMİN ŞİŞKİNLİĞİ GEÇMİYOR TÜKÜRÜK TESTİNİ YAPTIM TORTULU VE UZANTILI ÇIKTI

  YARDIMCIMCI OLABILIRMISINZ CANDIDA MANTARI COĞALMIŞ OLASILIĞI VARMI

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Kasım 2016 at 18:11

   Kullandığınız kortizonlu ilaç (Prednol) oldukça ağır bir ilaçtır ve kortizonlu ilaçlar bağırsak florasını bozabilir ve bağırsak florasının bozulmasına bağlı kötü niyetli bakterilerde yani mantarlarda artış olur.

   Mide şikayetleri bu ilaca bağlı reflü şikayetinden de olur, çünkü antibiyotikler ve kortizonlu ilaçlar mide sorunlarını arttırır. Bu tür ilaçlar ile birlikte (özellikle mide problemleri olan ve midesi hassas olan kişilere) genellikle mide koruyucu ilaçlar gerekebilir.

   Bir gastroloji uzmanına gitmeniz faydalı olur.

   Bağırsak florasınının tekrar düzelmesi 3-6 ayınızı alabilir.

   Bağırsak florasının düzelmesinde bazı öneriler yardımcıdır.

   Her sabah aynı saatte kahvaltı yapamaya çalışmak, tuvalet çıkışınızı aynı saatelerde yapmaya çalışmak, yeterli su tüketmek, az ve 4-6 öğün şeklinde öğünler ile beslenmek, haşlanmış sebze yemekleri yemeye çalışmak (ör, yeşil kabak, yer elması, haşlanmış patates, kısık ateşte ve kendi suyunda pişmiş ıspanak, fırında pişmiş soğan, iyi yıkanmış ve fırında pişmiş kabuklu patates, haşlanmış kırmızı pancar, az suda şeker atılmadan haşlanarak yumuşatılmış kuru kayısı, incir ve benzeri) yemekler kişiye göre değişmekle birlikte dışkılamaya yardımcı olabilir. Besinlerin iyi geleni kişiye göre değişebilir, bu nedenle siz kendinize iyi geleni deneyerek bulabilirsniz, bu şekilde beslenme bağırsak florasını düzenlemede de yardımcıdır.

   Öncelikle bir gastroloji doktoruna gitmek önemlidir.

   Bu ilaçlar reflüyü azıttırdığı için bu süreçte reflü yapan beslenme tarzından da kaçınmak gerekir (aşırı çay, kahve, kola, gazoz, sigara, alkol, acılı ve baharatlı besinler, hazır gıdalar, salamura gıdalar (sucuk, salam, sosis, turşu gibi), çikolata-bisküvi tarzı gıdalar, kızartmalar, pastane ürünleri reflüyü şiddetlendirerek mide ağrısına, şişkinliğe, mide yanmasına ve daha zor durumlara sebep olabilir.

   Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz ya da yürüyüş bu süreci daha kolay atlatmanıza yardımcı olabilir.

   Geçmiş olsun.

 35. Avatar

  Mehmet

  5 Kasım 2016 at 15:05

  Merhaba
  Benim sikayetlerim ocak 2014 yilindan buyana. Ocak ayinda final sinavlari doneminde bir sabah kalbimde carpinti ile uyandim. Yurtta kaldigim KYK da kaldigim. icin ambulans cagirildi ve hastaneye gittim.tansiyonum 17/10 geldi. Dil alti hapi verdiler carpinti sikayetim gecti. Tahlillerim normal ciktigi icin gonderildim. Fakat sonraki donemlerde ates hissi,sabahlari dilde beyaz pas,bazen ishal bazende mukuslu diskilama ve carpinti sikayetlerim devam etti. Gastroloji doktoruna gittim.kan tesleri normal cikti.kolonoskopi yapilmasini istedi. Kolonoskopi yapildi ve kolonun bir alaninda UZERINDE EKSUDA ILE KAPLI ULSER GORULDU. Patoloji alindi. Patoloji sonucu olarak KRONIK NONSPESIFIK INFLAMASYON,ODEM yaziyodu. O donemde bazi bagirsak duzenleyici ilaclar ve antibiyotik kullandim. Sikayetin oldugunda gelirsin dedi. Ama aradan 2 bucuk sene gecmesine ragmen yinede carpinti sikayetlerim oluyo. Hatta sabahlari dilde beyaz pas olmaya devam ediyo. Bu iki sene icerisindeki tahliller normal ciktigi halde carpinti sikayetim icin psikiyatri polikinligine yonlendirildim. Cunku kardiyolojideki tahlillerimde normal cikmisti. Carpintim icin 2 bucuk senedir DIDERAL TABLET kullaniyom. Dildeki pasi arastirirken candida ile ilgili makaleleri okudum.tukuruk testini yaptim. Ve bardagin dibine coktu. Size sorum sudur; acaba kolondaki ulser bu sikayetlere sebep mu? Bana bu konu hakkinda bilgi verebilir misiniz?
  Iyi Calismalar…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Kasım 2016 at 12:51

   Yaşınızın şimdi kaç olması da önemli olmakla birlikte, anlattığınız durum ve durumlar (yani hem kalp şikayetleri hem de kronikleşmiş bağırsak iltihabı ve ülseri) Akdeniz ateşi hastalığı gibi bir sistemik hastalıktan kaynaklanabilir.

   Akdeniz ateşi hastalığında irritabl bağırsak sendromuna bağlı dışkılama değişiklikleri, kalp tutulumunda kalp çarpıntısı, göğüs ağırısı (kalp krizi geçiriyormuş gibi), mide tutulumuna bağlı mide şikayetleri, boğaz tutulumuna bağlı boğazdaki yapılara ait şikayetler, pelvik bölge tutulumuna bağlı pelvik içi organların ve yapıların ağrıları ve sorunları, böbrek tutulumuna bağlı idrar yolu sorunları ve ağrıları, göz tutulumuna bağlı göz sorunları, beyin tutulumuna bağlı beyin sorunları ve kronik baş ağrıları, cilt tutulumlarında egzama ve kaşıntılı tarzı cilt sorunları, eklem ve kas tutulumlarına bağlı eklem ve kas sorunları ve benzeri sorunlar her hastaya göre ve aynı hastada bile farklı ataklara göre farklı şikayetler tek başına ya da birkaç şikayet bir arada görülebilmektedir.

   Buna benzer başka sistemik hastalıklar da vardır (ör, ankilozan spondilit, kistik fibrozis, skleroderma, Behçet hastalığı, sarkoidoz, musküler distrofi, kist hidatik, bruselloz hastalığı, liken planus, bazı vitaminlerin ve minerallerin eksiklikleri veya fazlalıkları, tiroid hastalıkları, vaskülitler, lenfoma, Wilson hastalığı, şeker hastalığı gibi sistemik hastalıklar) hem sindirim sistemi hem de kardiyak sistem tutulumlarına sebep olabilir ve bu tür hastalıklar hastalığa göre değişmekle birlikte genellikle üniversite hastanesi gibi araştırma hastanelerinin romatoloji, hematoloji, endokrinoloji gibi bölümlerinde araştırılır.

   Eğer yaşınız 30-35 yaşından küçük ise Akdeniz ateşi hastalığı bakımından araştırma yaplmasında fayda vardır, zaten bu durum için araştırma yapılırken orada size yönlendirme de yapacaklardır.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

   • Avatar

    Mehmet

    9 Kasım 2016 at 12:06

    Merhabalar.
    Simdiki yasim 24. Sikayetleri 22 yasinda yasadim.
    Akdeniz Atesinden soz etmissiniz. Ama ben internetten arastirdim. Akdeniz atesi’nde siddetli karin agrisi sikayeti gorunuyormus. Hatta bu agri apandisit karistirilacak duzeydeymis. Fakat bende 2 bucuk seneden beri hic karin agrisi sikayeti yasamadim. Bu arada candida ile ilgili birsey bahsetmemissiniz. Candidadan kaynaklanmadigini dusundugunuz icin mi bahsetmediniz.
    Iyi calismalar…

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     11 Kasım 2016 at 01:47

     Sağlık makalelerinde hastalıkların belirtileri yazılırken kısa ve özet olarak yazılır. Akdeniz ateşi hastalığının belirtilerini, nasıl başladığını, hangi dönemlerde hangi belirtileri gösterdiğini en iyi hastalar kendileri bilirler (bu konuda araştırma yaparken ilgili yorumlardan da bilgi almanız size daha çok yardımcı olur).

     Akdeniz ateşi hastalarının bazılarında hastalık 2-3 yıl, diğer sıradan hastalık belirtilerinin yanı sıra kişiyi sadece şiddetli göğüs ağrısı ile hastaneye düşürür ve genellikle yapılan incelemelerde bir şey bulunmaz ve hasta o anki belirtilere yönelik tedavi ve ilaçlar verilerek evine gönderilir.

     Örneğin hasta birkaç kez veya bir kez bu atağı geçirdikten 1,2,3 yıl sonra ya aynı atağı geçirir ya da bu seferde karın ağrısı ya da eklem ağrısı ile hastaneye başvurur.

     Karın ağrıları bundan sonra tekrarlar durur veya diğer ataklar meydana çıkar, ataklar bazen tek bir atak şeklinde bazende birkaç atak bir arada görülür. Bazı hastalar bu hastalık yüzünden böbreklerini bile kaybederler. Meniküs ameliyatı, apandisit ameliyatı, mide ameliyatı, bağırsak ameliyatı geçirenler bile vardır (hastalık bulunana kadar).

     Kısacası bu hastalıkta ataklar her hastaya göre, her atağa göre atakların süresi, atakların şekli, atakların kaç kez tekrarladığı gibi durumlar değişir.

     Buradan ihtimaller hakkında bilgi verilmiştir, bu mutlaka var anlamında algılanmamalıdır fakat ihmal edilmemesinde de fayda vardır.

     Gelelim Candida mantarına böyle bir şey olsaydı kolonoskopi sırasında alınan biyopsi örneğinde ortaya çıkardı.

     Sizin raporunuzda kronik nonspesifik enflamasyon ve ödem yazıyor. Enflamasyon (yangı) anlamında kullanılan bir terimdir. Nonspesifik enflamasyon bakteri, mantar ve benzeri enfeksiyona veya enflamasyona neden olabilecek faktörler olmadan veya enflamasyonun sebebine özgü bir bulguya rastlanmaksızın bağırsaklarda enflamasyon varlığının tespit edilmiş olması olarak da tanımlanabilir.

     Bağırsaklarda bu duruma sebep olabilecek daha önceki cevapta da belirtilen bir çok etken olabilir veya olmayabilir.

     Bu durum geçmez ve tekrarlar durur ise en doğrusu araştırılması olur.

     Sağlık dileğiyle.

 36. Avatar

  Engin ARAS

  16 Kasım 2016 at 21:34

  Merhaba,

  1 bardak dahi alkol tüketsem 15 dakika içerisinde yüzüm ve vucudumun belden üstü kıpkırmızı oluyor gözlerime adeta kan oturuyor göz bebeklerim kıpkırmızı oluyor.Bir arkadaşım candida rahatsızlığından olabileceğini söyledi bu durumun candida ile bir alakası var mıdır.2 yıldır alkol aldığımda bu kızarmalar oluyor öncesinde alkol kullanabilen biriydim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Kasım 2016 at 18:20

   Alkol bilindiği gibi keyif veren bir içecek olmakla birlikte yan etkileri ve zararları da o kadar fazladır.

   Alkole bağlı yüz kızarması birçok kişide görülebilmektedir fakat bazı kişilerde hem yüz hem de ciltte de kızarmalar olabilmektedir ve bazı yayınlar, bu tür reaksiyonların yemek borusu veya gırtlak kanserinin bir başlangıcı veya bu riski taşıdığının göstergesi olabileceğini bildirmektedir.

   Yine bu belirtiler karaciğer yağlanmasına bağlı da olabilir. Karaciğer yağlanmasının araştırılması da önemlidir.

   Yiyecek ve içecekler ile tetiklenen yüzde kızarma, ciltte kızarma gül hastalığına (rozase) hastalığına bağlı da olabilir ve bunun araştırılması için cildiye uzmanına gitmek gerekir. Rozase’nin altında yatan midede bulunan helikobakter pilori denilen bir bakteriyel mide hastalığı da olabilir, bu nedenle hem cildiye hem de gastroloji bölümünce bu durumun değerlendirilmesi gerekebilir. Fakat alkole bağlı tetiklendiği için çevresel faktörlere bağlı rozase hastalığı tipi olabilir. Gül hastalığı genetik yatkınlık da gösterebilir. Gül hastalığı genellikle 30’lu ve 60’lı yaşlar arasında ortaya çıkabileceği gibi çocuklarda ve gençlerde de görülebilir.

   Hem cildiye hem de dahiliye doktoruna gitmek uygun olur. Yine gastrolojik araştırma da gerekebilir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

   • Avatar

    Engin ARAS

    19 Kasım 2016 at 01:07

    Alkol zaten zararlı içmeyin alerjidir geçer diyerek gönderiyorlar.İlgilenmiyorlar.Araştırmıyorlar kime gittiysem.Karaciğer ve kan testleri temiz bişey çıkmadı.Bişeyin yok diyerek gönderiyorlar.

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     20 Kasım 2016 at 12:47

     Karaciğer ve kan testleri temiz çıktığı için öyle söylemiş olmalılar.

     O zaman deri ve zührevi hastalıklar bölümüne ya da alerji immünoloji bölümüne gitmeniz gerekir.

     Alkol alma dışında bir probleminiz yok ise evet alkol almamanız önemlidir. Zaten gül hastalığı gibi bir durumunuz var ise ya da alerjik bir reaksiyon ise her türlü alkol maruziyetini ortadan kaldırmanızı söyleyeceklerdir.

 37. Avatar

  omar

  25 Kasım 2016 at 21:25

  merhabalar bn 3 yildir asiri derecede bagirsak ve mide siskinligiyle doktora gidiyorum ve hastaligimi kaç defa sormama ragmen bu ilacla hallolunacak birsey diyip hep ertelediler gayta testi hiç yapmadilar gastrolara da gittim dahiliyelere de uç yildir verdigim zaman ve paranin haddi hesabi yok sirf bu siskinlikten dolayi calismayi biraktim.. bu gun ozel bi hastanenin gastro bolumune gittim gayta testimde cok mantar varmis doktor dedi nerdeyse bagirsaklarinin hepsi mantarla olmus baya ilaç verdi bidetoz verdi onu kendimiz almamiz gerekiyomus hastane ile masraflar 250 tl tuttu ama hiç uzgun degilim en azindan artik rahatszligimi biliyorum. doktorum bana yeşilikten sutten sut urunlerinden uzak dur onun disinda ekmek vs yemende problem olmaz dedi ama yorumlara bakinca yiyip yememe konusunda kararsiz kaldim bana yapmam gereken tam diyeti yazabilirmisiniz ne yiyip ne yiyemeyecegimle ilgili olarak simdiden tsk ederim saglikli gunler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Kasım 2016 at 19:45

   Bağırsak florasında bulunan tüm bakteri türleri ve şuşlarını hanüz tıp dünyası belirlemiş değildir. Elde olan verilere göre insanların bağırsak florasında 500’den fazla türde mikroorganizma bulunmaktadır. Her insanın bağırsak florasındaki mikrop cinsleri aynı değildir ve kişiye göre farklılıklar gösterebilir.

   Yani bağırsaklarda ve sindirim sistemine ait diğer sistemlerde doğal olarak trilyonlarca bakteri bulunmaktadır. Florada iyi ve kötü bakteriler birlikte yaşarlar.

   Herhangi bir sebepten dolayı (ilaçlara bağlı, beslenme şekline bağlı, vücuttaki hastalıklara bağlı, enfeksiyonlara bağlı, alerjenlere bağlı, immün sistemin zayıflamasına bağlı, genetik bozukluklara bağlı, hatta doğumun normal doğum olmamasına ve anne sütü ile beslenme eksikliğine bağlı, doğumdan yetişkinliğe süren beslenme tarzına bağlı) bağırsaklardaki ve sindirim sisteminin diğer sistemlerindeki iyi bakteriler azalır ve kötü bakteriler bunların yerini alır ve bu şekilde bağırsak florası bozulur.

   Yani sizin bağırsaklarınızdaki iyi bakterilerin sayısı azaldığı için mantarlar olarak adlandırılan kötü bakteriler artış göstermiştir ve bu duruma neden olabilecek birçok faktör vardır.

   Doktorunuzun verdiği ilaçlar geçici olarak işe yarayabilir, ancak altta yatan sistemik bir bozukluk veya başka bir sebep var ise bunu tamir etmez, bu nedenle bağırsakları bu hale getiren nedenin araştırılması gerekir. Yani bu verilen ilaçlar bağırsak floranızı bir miktar düzeltebilir ve şikayetleriniz azalabilir, ancak altta yatan bir etken var ise 2-3 ay sonra tekrar aynı şikayetleriniz geri dönebilir.

   Modern gıda üretimi ve tüketimi zaten bağırsak floramızı bozmaya sebep olan en önemli etkenler arasındadır.

   Öncelikle hazır ve paket gıdaları hayatınızdan çıkarmak, yeterli ve oda sıcaklığında su tüketmek, gazlı ve asitli içeceklerden tamamen kurtulmak, kafeinli içecekleri en aza indirmek, sağlıklı ve mevsiminde yetişen sebzelerden yapılmış ev yemekleri yemek, hamurişlerini en aza indirmek, şeker tüketimini en aza indirmek, bisküvi-gofret-çikolata tarzı paket gıdaları mümkünse hiç tüketmemeye çalışmak, pastahane ürünlerinden ve kızartmalardan kaçınmak, alkol, sigara gibi içeceklerden uzak durmak, ağrı kesicilerden gerekmedikçe uzak durmak, antibiyotiklerden gerekmedikçe uzak durmak gibi birçok beslenme kurallarına yaşam boyu dikkat etmek gerekir.

   Bunlar dışında bazı faktörler bağırsak florasını ciddi derecede bozabilir ve bu faktörlerin araştırma hastanelerinde ya da üniversite hastanelerinde araştırılması gerekir.

   Örneğin yaşlılık, menopoz dönemi, aşırı fiziksel stres, enfeksiyonlar, antibiyotikler, sistemik bazı hastalıklar(FMF hastalığı, Crohn hastalığı, Çölyak hastalığı, irritabl bağırsak sendromu, şeker hastalığı, ülseratif kolit gibi), kötü huylu bazı hastalıklar, alerjik hastalıklar, besin alerjileri, bağırsak yapışıklıkları, megakolon hastalığı, laktaz eksikliği, hormonal bozukluklar gibi birçok etken bağırsak florasını bozarak mantarların artmasına neden olabilir.

   Sağlık dileğiyle.

 38. Avatar

  Nergiz

  1 Aralık 2016 at 05:05

  Merhaba. Ben de bu şikayetler var. Sorum şu ki bağırsak mantarı cinsel isteği azaltır mı ve ilişki sırasında ağrı olur mu. Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Aralık 2016 at 17:10

   Bağırsaklardaki kötü bakteriler (mantarlar) arttığında genel sağlık durumunda birçok bozukluk olabilir.

   Candidiyazis enfeksiyonuna bağlı oluşan bağırsak mantarı, enfeksiyondan kaynaklandığı için makat yoluyla ya da cinsel yolla kişiden kişiye bulaşabilir ve bu enfeksiyon hem vajinal mantar enfeksiyonuna hem de bağırsaklarda mantar enfeksiyonuna neden olur ve vajinal mantar enfeksiyonu tedavi edilmediği sürece cinsellik sırasında ağrıya, cinsel isteksizliğe yol açabilir.

   Fakat sizin bu şikayetleriniz sık sık oluyor ise endometriyozise bağlı da olabilir.

   Kadın doğum uzmanına gitmeniz ve gastroloji bölümüne gitmeniz ve şikayetlerinizi doğru anlatmanız gerekir.

   Sağlık dileğiyle.

 39. Avatar

  EREN

  4 Aralık 2016 at 21:11

  Merhaba, ben bu yıl öncelikle gelişen alerji ile sonra nefes darlığı bulguları ile karşı karşıya kaldım. Astım ve antihistaminik ilaçları aldım fakat tam anlamıyla fayda sağlamadı ki alerjim de tanı konulmuştu. Belirtiler geçmedi ve kendimi izlemeye devam ettim. Fark ettim ki beyaz un hazır yiyecekler şekerli ya da süt ürünleri yedikçe belirtilerim şiddetlenip sinüzit astım yedikten sonra geniz akıntısı ses kısıklığı,bronşlarda daralma,göğüste yanma,belirtileri veriyordu. Bütün belirtiler bu yıl gelişti ve yedikten sonra oluştuğunu fark ettim. Açıkçası neyin olduğunu ve dokunduğu bilmiyorum. Çölyak olduğundan şüphelenenler oldu fakat Gluten yesem bile her zaman aynı tepkiyi vermiyor ya da başka gıdalarda Gluten kadar olmasa da belirtiler var. Bunları bırakınca da belirtiler hafifliyor. Sizin bu konuda yetkin olduğunuzu düşünüyorum. Teşekkür ederim. Saygılar.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Aralık 2016 at 16:22

   Anlattığınız durum besin alerjisi olabilir. Besin alerjisinde hangi besinlere alerjinizin olduğunun anlaşılması için alerji immünoloji bölümünde buna yönelik tetkiklerin yapılması gerekir.

   Bütün bu durumlar kronik gastrit nedeni ile de olabilir. Kronik gastrit durumunda hazır besinlerin neredeyse tamamı kişiye dokunur, ağır yiyecekler dokunur, gastrit reflüye neden olur ve yemek borusunda daralmaya ve boğazda takılma hislerine, geniz akıntısına, yemek borusundaki oluşuma bağlı ses kısıklıklarına, göğüste yanma hissine, nefes darlığına, astım benzeri şikayetlere neden olabilir.

   Bu durumda gastroloji doktoruna gitmek ve bazı tetkiklerin yapılması gerekebilir.

   Yine ciddi B vitamini eksikliği nedeni ile geçmeyen mide problemleri oluşabilir ve mide problemlerine bağlı bu tür şikayetler yaşın ilerlemesi de bu duruma eşlik ettiğinde görülebilir.

   Laktaz eksikliği, laktoz intoleransı gibi durumlarda da bu tür şikayetler görülebilir.

   Bazı hormonsal etkenler, yaşın ilerlemesi bu tür durumların üzerinde oldukça etkilidir.

   Safra polipleri, kanalı tıkayan safra taşları midede gastrit ya da ülsere neden olarak bu tür şikayetlerin ilerlemesine neden olabilir.

   Sistemik bazı hastalıklar da bunların altında yatan bir sebep olabilir.

   Mide durumunun araştırılmasında fayda vardır, eğer gastrit, ülser, reflü ve bunlara neden olacak başka bir durum var ise anlattığınız diğer şikayetler bunlara sekonder (ikincil) olarak gelişebilmektedir.

   Mide probleminin olduğu durumlarda yaşam boyu kişinin kendisine dokunanlardan uzak durması gerekebilir. Haşlanmış yemekler yemek, kızartmalardan kesinlikle kaçınmak, diğer hazır gıdalardan kaçınmak, her şeyi ılık tüketmek, süt yerine az yoğurt-peynir-kefir gibi süt ürünleri tüketmek, soslu, acılı, ekşili, salçalı, tüm gıdalardan kaçınmak, çikolata – bisküvi tarzı gıdalardan kaçınmak, çayı azaltmak. sigaradan uzak durmak, kahveyi sütlü 1 fincan içmek yada hiç içmemek, kola tarzı içecekleri yaşamdan tamamen çıkarmak, yemeklerden sonra (bir meyve bile yense) en az 2-3 saat uzanmamak-yatmamak gibi birçok önlem gerekebilir.

   Ayrıca alerjik sorununuz kimyasallara karşı da olabilir ve bunlardan da korunmak gerekebilir.

   Yine polen alerjisi de alerjik geniz akıntısı ve buna bağlı sorunlara neden olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 40. Avatar

  Emek

  9 Aralık 2016 at 17:52

  Sabahları uyandığımda ağzım kokuyor. Beyaz bir akıntım var sürekli olarak her ay tekrarlanıyor. Yorgunluk kas ağrısı ve ciddi baklava ve makarna yeme isteği duyuyorum. Bir süredir ciddi sırt ağrılarım var eskiden olmadığı şekilde. 19 yaşındayım ve sağ koltuk altı lenf yumrumda şişlik var. Önceleri göğüsümde olduğunu düşünerek ultrason çektirmiştim ama ultrasonda bana bir şey olmadığı söylendi. büyümüyor veya küçülmüyor hep aynı şişlikte. bazen sabah uyandığımda o bölgede şiddetli ağrı duyuyorum. Tükürük testi yaptım ve pozitif belirtiler gözüktü. aynı durum annemde de var. kendisi yıllardır kasık bölgesinde ağrı duyuyor. bunun için gitmediği doktor kalmadı karın ve bel bölgesindeki ağrı için safra kesesi ameliyatı bile oldu belki diner diye ama bir fayda göremedi. ikimizde de candida mantarı olduğunu düşüniyoruz. Doğal yollarla bunu geçirmemiz mümkün mü? yoksa ilaç tedavisi şart mı

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Aralık 2016 at 12:44

   Anlattığınız durumda şikayetleriniz her ay şeklinde artış gösteriyor ise bu durum endometriozis olabilir.

   Endometriozis hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linkten ulaşabilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/cikolata-kisti-nedir/

   Candida mantar enfeksiyonu için gastroloji bölümünde dışkı testi ya da kolonoskopi ile alınan biyopsi raporu gerekir.

   Bağırsak mantarları birçok sebebe bağlı artış gösterebilir.

   Antibiyotik kullanımına bağlı, alerjik reaksiyonlara bağlı, ağrı kesici ilaç kullanımına bağlı, yanlış beslenme ve yanlış yaşam tarzına bağlı, sistemik bazı hastalıklara bağlı bağırsaktaki kötü bakteriler artış gösterebilir ve bağırsak florası bozulabilir.

   Bağırsak florası kendi kendine düzelebilir de, ancak altta yatan ve bu duruma yol açan bir bozukluk veya bir sebep var ise düzelen bağırsak florası tekrar tekrar bozulur.

   Her bağırsak florası bozukluğu candidiyazis enfeksiyonu var demek değildir. Candidiyazis bir mantar enfeksiyonudur, fakat bağırsak mantarları artmış denildiğinde mutlaka candidiyazis enfeksiyonu var anlamına gelmez.

   Hamur işleri yeme isteği şeker dengesizliğine bağlı, tiroid hastalıklarına bağlı da olabilir.

   Endokrinoloji bölümünde hormonlara yönelik araştırmaların yapılması belki daha uygun olur veya sistemik bir hastalığa yönelik araştırma yapılmasında da fayda vardır.

   Örneğin Akdeniz ateşi gibi sistemik bir hastalık da benzer sorunlara neden olabilmektedir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 41. Avatar

  hava

  18 Aralık 2016 at 13:09

  Merhabalar her ay tam ishal değil ama benzer bir durum oluyor dilim yuvarlak kizarik bir durumda saclarimda kepeklenme ve boğazda agri var antibiyotik kullaninca hemen ishal olurdum ama aylardir kullanmiyorum neden tekrar oluyor ve bogaz agrim geçmiyooo beslenmeme dikkat adiyorum sut yogurt tuketiyorum napmaliyimm

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Aralık 2016 at 11:24

   Antibiyotikler bazı kişilerde ishal yapabilir, sık antibiyotik kullanmak bağırsak florasını bozarak kötü bakterilerin artmasına yol açar.

   Bağırsak florası çok fazla bozulduktan sonra tekrar düzelmesi 2-3 yıl alabilir. Fakat sizin durumunuz irritabl bağırsak sendromu da olabilir.

   Crohn hastalığı gibi sistemik bir hastalığınız olabilir. Ülseratif kolit olabilir. Yaşınız 30 yaşından küçük ise bu durumun altında yatan Akdeniz ateşi hastalığı gibi bir hastalık olabilir.

   Sistemik hastalıklar bakımından araştırılmasında fayda vardır.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 42. Avatar

  RIDVAN ŞEN

  22 Aralık 2016 at 14:12

  2 hafta alkol kullanmıyorum ama denediğimde az da alsam hemen kızarmaya başlıyorum.Bunun sebebi candida albicans olabilir mi?Eğer öyleyse ne yapabilirim ? Önerinizi paylaşmanızı rica ediyorum.Saygılar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Aralık 2016 at 12:35

   Bu durum alkolün içeriğinde bulunan bir maddeye veya alkole karşı alerjik reaksiyondan kaynaklanabileceği gibi gül hastalığına bağlı da olabilir.

   Ayrıca son yıllarda yapılan araştırmalar doğrultusunda alkol sonrası yüz kızarması olan kişilerin gırtlak kanserine yakalanma risklerinin daha yüksek olduğu bilinmektedir.

   Bu durumu bir gastrolog ya da cildiye doktoru ile görüşmenizde fayda vardır. Alerjik bir durum ise alkolden kesinlikle uzak durmanız gerekir. Alkolün zaten zararlı olduğu artık tüm dünyada bilinmektedir.

   Sağlık dileğiyle.

 43. Avatar

  Orhan

  28 Aralık 2016 at 19:51

  İyi günler hocam benim dengesiz beslenme den dolayı bağırsak floram bozulmuş durumda kırmızi et un ve şeker li besinler tükettiğimede aşırı bir gaz ve karında şişkinlik oluyor dikkat Edip diyet yaptığımda bu olmuyor bağırsak floram düzeltsin diye üç dört gün kefir içtim mantar oluşumuna neden oldu sanırım tükürük testi pozitif çıkıyor yanlız sabahları deyil günün her saati nde böle ne yapmalıyım ne onerirsniz birde mantarlar nasıl yok edilir onuda cvplarsaniz sevinirim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Aralık 2016 at 13:56

   Bağırsak florasını bozan birçok sebep vardır. Bağırsak florası bozulduğunda bağırsaklarda bulunan iyi bakteriler azalır ve bunların yerine kötü bakteriler geçer ve bu durum bağırsak mantarı şeklinde ifade edilir genellikle fakat mantar enfeksiyonuna bağlı bağırsak mantarı için dışkı testi ve/veya kolonoskopi tetkiki gibi tetkikler gerekir.

   Gaz şikayetinin birçok nedeni vardır. Gaz şikayeti var diye bağırsak mantarı var anlamına gelmez.

   Anlattığınız besinlere alerjik reaksiyon da bu tür şikayetlere neden olabilir.

   Örneğin crohn hastalığında, çölyak hastalığında, Akdeniz ateşi hastalığında, inflamatuvar bağırsak hastalığında, bağırsak poliplerinde, bağırsakları da tutan başka sistemik hastalıklarda gibi birçok sebep bu tür şikayetlere yol açabilir. Yani altta yatan etkenin araştırılması ve sizin öncelikle bir gastroloji doktoruna gitmeniz gerekir.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemeniz de fayda vardır.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 44. Avatar

  Orhan

  2 Ocak 2017 at 18:49

  İyi günler hocam yukarda anlatmış oldunuz üzere doktora gittim ve veya testi yapıldı vecandina mantari na rastlandı doktor ilaç yazdı ama kullanmaya korkuyor Cunku ilaç bu bakterye direnç kazandırır diye düşünüyorum ne onerirsiniz aktaran gittim karışık bitkilerle çay hazırladı bunu kullan geçer dedi ne onerirsiniz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Ocak 2017 at 01:57

   Yapılan tahlilde candidiyazis enfeksiyonu var ise doktorunuzun verdiği ilaçları saati saatine (10 dakikalık bir gecikme ya da erken alma olmaksızın) kullanmanız ve doktorunuzun önerdiği dozda ve gün süresince kullanmanız, yeterli su ile ilaçlarınızı almanız uygun olur.

   Bağışıklık kazanma genellikle ilaçların düzensiz kullanılmasından ve yanlış kullanımından ve tekrar tekrar kullanımından kaynaklanır.

   Ayrıca kandidiyazis enfeksiyonu için antibiyotik değil antifungal ilaçlar verilir. Öncelikle ilaçların ne olduğunu incelemeniz de gerekir.

   Bitkisel karışımlar hakkında buradan bir şey söylemek doğru olmaz, bunları aile hekiminize ya da doktorunuza sormanız daha doğru olur.

   Bağırsak mantarları normal mantarlar ise bağırsak florası düzeldiğinde çok fazla şikayete neden olmayabilir. Fakat candidiyazis enfeksiyonel bir mantardır ve bitkisel karışımlar ile enfeksiyon iyileşmesi söz konusu olmaz.

   Yaş ilerledikçe ve yanlış beslenme tarzımızdan dolayı, bazı hastalıklardan dolayı bağırsaklardaki iyi bakteriler azalır ve kötü bakteriler artar ve bu durum şikayetlere neden olur. Tekrar bağırsak florasının düzelmesi uzun zaman alabilir, ancak bu süreçte beslenme tarzına her zaman dikkat edilmelidir.

   İlaçlar hakkında aile hekiminizden de bilgi alabilirsiniz.

   ”Buradan teşhis ya da tedavi önerisinde bulunmak doğru olmaz”.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 45. Avatar

  Hüseyin

  9 Ocak 2017 at 21:30

  Merhaba hocam benim şikayetim üç hafta öncesinde gaz ve şişkinlik şikayetim vardı bağırsak florasının bozulduğunu düşünüp kefir turşu gibi fermente doğal probiyotikler olduğunu düşündüğüm şeyleri tükettiği iki gün sora dilimin ustunde beyaz bir pas tabakası olustu mantar olduğunu düşünüp geitada testi yaptırdım bişey çıkmadı üç haftadır diyetteyim hiç bir düzelme yok hatta dil üzerinde deki pamukçuklar bademciklerime ve boğaz duvarına kadar dahil ne yapmalıyım teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Ocak 2017 at 12:41

   Gaz ve şişkinlik şikayetleri hem bağırsak sorunlarından hem de mide sorunlarından kaynaklanabilir.

   İnflamatuvar bağırsak hastalığı olabilir, ülseratif kolit olabilir, helikobakter pilori olabilir, gastrit olabilir, reflü olabilir, herhangi bir enfeksiyona bağlı olabilir, Bütün bunların altında yatan sistemik bir hastalık olabilir, alerjik bir etken olabilir, peptik ülser olabilir, safra kesesi veya kanalı ile ilgili bir durum olabilir, böbrekler ile ilgili bir durum olabilir, karaciğer ile ilgili bir durum olabilir.

   Gastroloji alanında başka tetkikler yapılması gerekebilir.

   Sağlık dileğiyle.

 46. Avatar

  Elcin

  23 Ocak 2017 at 14:09

  Merhaba hocam benim çocukluğumdan beri ağız kokusu ve bağırsak problemim var tukuruk testi yaptım ve dibe çöktü bunun bağırsak mantarı olduğunu araştırırken öğrendim.düzensiz ishal ve kabizlikta yaşıyorum ayrıca dilimin üzerinde hiç geçmeyen beyaz sarımsı tabaka var temizlememe rağmen geçmiyor ve pamukla bunu temizledigimde kokunun bu tabakaya ait olduğu anladım kimyasal gibi aseton kokusu var.bağırsak mantarı belirtilerinin çoğu bana uyuyar. Yalnızca denize girip daldığımda sanki bi bosalma olup koku geçtigine şahit oldum bi sure snra tekrar oluyor tabi büyük ihtimal bagirsak mantarimidir kendim kurtulabilirmiyim hangi bölüme başvurmam gerekiyor tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Ocak 2017 at 10:09

   Bağırsaklarda iyi bakterilerle kötü bakteriler (yani mantarlar şeklinde ifade edilen bakteriler) birlikte yaşarlar, ancak bazı hastalıklar, beslenme şekli ve ilaçlar gibi etkenler bağırsak florasını bozarak iyi bakterilerin azalmasına ve dolayısıyla azalan bu iyi bakterilerin yerine kötü bakterilerin geçmesine neden olur. Bu tür durumlarda bağırsak mantarlarından söz edilir. Fakat candida albicans mantar enfeksiyonuna bağlı bir mantardır ve bu durum için dışkı testi, kolonoskopi tetkiki ve biyopsi alınması gibi yöntemlerle teşhis edilir.

   İnflamatuvar bağırsak hastalığı ve bu hastalığa neden olan diğer faktörler, bazı sistemik hastalıklar gibi nedenler bağırsak florasını bozarak şikayetlere neden olabilir.

   Fakat dilinizdeki bu durum ağız içi sorunlara bağlı, reflü hastalığına bağlı, boğaz enfeksiyonlarına bağlı, diş sorunlarına bağlı, tükürük bezlerindeki sorunlara, B12 vitamini eksikliğine, sigara kullanımına, iyi olmayan ağız bakımına bağlı da olabilir.

   Bir KBB uzmanına gitmenizde fayda vardır. Buradan bir sonuç alamazsanız gastrolojiye mide ve bağırsak incelemeleri için gitmek faydalı olur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 47. Avatar

  Emre

  14 Mart 2017 at 20:16

  Merhaba hocam benim şikayetlerim panik atakla başladı bi dönem gaz problemim vardı sonrasında akşamları panik atak çarpıntı kendini göstermeye başladı lenf bezlerimde dışardan bakıldığında görülmeyen şişmeler oldu gözümde iltihaplanma yaşadım hastanede kan tahlillerinde herşey normal çıktı ve şuan sürekli kabızlık problemim var sırtımda ağrılar var ne yapmam gerekir saygılarımla

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Mart 2017 at 17:46

   Bütün bu bahsettiğiniz durumlar sistemik bir hastalığa bağlı da olabilir, bu nedenle bu bakımdan araştırma gerekebilir.

   Tiroid hastalığı olabilir, romatizmal bir hastalık olabilir, alerjik reaksiyonlara (mevsimsel alerji, mesleki alerji gibi) bağlı olabilir. Bunlar bakımından bir araştırma hastanesinde araştırma yapılması faydalı olabilir. Çünkü göz tutulumu, kalp tutulumu, bağırsak tutulumu, ağrılı durumların hepsinin bir arada görüldüğü bazı sistemik ve romatizmal hastalıklar vardır. Tabii yaşınızın kaç olduğu da önemlidir.

   Örneğin romatoid artrit, ankilozan spondilit, tiroid hastalıkları, sarkoidoz, Crohn hastalığı, sistemik slerozis, Behçet hastalığı, spondiloartritler, vaskülitler, alerjik hastalıklar, bazı sistemik enfeksiyonel hastalıklar, Akdeniz ateşi hastalığı gibi bazı sistemik hastalıklarda bu tür bulgular ve belirtiler bir arada ya da yakın yakın zamanlarda ya da farklı zamanlarda ortaya çıkabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 48. Avatar

  Harun

  18 Mart 2017 at 16:59

  Merhabalar.Ben midede helicobacter nedeniyle yoğun antibiyotik tedavisi gördüm.Ve bu bakteriden cok şükür kurtuldum.Ama sonrasında bagirsak floram bozuldu.Kabızlık, şişkinlik, ağrı gibi şikayetlerim var şuan.sonrasında hekimim saccharomyces boulardii iceren kapsul verdi.Ama ilk kullanımda allerji ve kaşıntı yaptığı icin kullanamadım.sonradan eczacımdan Lactobacillus Acidophilus la5 ve Bifidobacterium Animalis bb12 bakteri suşlarını içeren bir probiotik aldım ve rahatlıkla kullanıyorum.herhangi bir allerji durumu olmadı.sormak istediğim şuan kullandığım bakteri suşları, bağırsaklara saccharomyces boulardii mayası gibi aynı etki ve faydayı gösterir mi ? Bide bu probiotiklerin candida mantarına iyi geldigi söyleniyor.Bu doğru mudur ? Hangileri iyi gelir ? Bilgilendirirseniz sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Mart 2017 at 12:51

   Doktorunuzun verdiği ilaçları yine doktorunuza danışarak değiştirmeniz daha doğru olur idi, çünkü daha önce içtiğiniz antibiyotikleri doktorunuz bilmektedir.

   Bu konuda buradan bir öneride bulunmak doğru olmaz.

   Tekrar bu durumu, daha önce kullandığınız ilaçları, alerji yapan ilaçları not alarak aynı doktorunuza gitmeniz ve şikayetlerinizi doğru anlatmanız ve ne yapılması gerektiğini doktorunuza danışmanız en doğrusudur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 49. Avatar

  fatih

  25 Mart 2017 at 12:16

  Merhaba hocam benim 3 senedir sersemlık(cakır keyf,uyku hali sürekli),geniz akıntısı ,burun tıkanıklıgı,nefes darlıgı,kuru oksuruk ve vucudumda mantarlar belirdi.Alerji hapları,burun spreylerı kulandım hıc faydası olmadı.En sonunda burunda kemık egrılıgı var dedıler amelyat oldum hic bir işe yaramadı.Alerji testlerı oldum birşey cıkmadı.Bu arada vucudumdaki mantarla hep arttı genital bölgede azımsanmayacak oranda mantar belirdi.Sonra bagırsak mantarını ılk defa burda gördum okudum testi uyguladım tükürügum dıbe coktu.Cıldiye ve gastroenteroljıye randevu almam mı gerekıyor ? Sizce nasıl bır yol izlemeyelim ? saygılarımla.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Mart 2017 at 02:07

   Geniz akıntısı öksürük, nefes darlığı gibi şikayetler alerjik ve burun eğriliğine bağlı olabileceği gibi gastroözofageal reflüye bağlı da olabilir. Midede reflüye yol açacak (bir bakteri, gastrit, mide fıtığı, ülser gibi sorunlar) yemek borusu kapakçığını açıp kapatan kaslarda sorun olması, yemek borusunda başka bir yapısal bozukluk olması gibi durumlar kronik geniz akıntısına neden olarak ve göğüs bölgesini sıkıştırarak ya da akciğer yollarına asit reflüsü veya yemek artıklarının kaçması sonucu bu tür sorunlar ortaya çıkabilir.

   Yani midenin, yemek borusunun reflü ve reflüye neden olabilecek faktörler açısından gastroloji uzmanı tarafından değerlendirilmesinde fayda vardır.

   Akciğerlere, akciğer yollarına, nefes borusuna gibi yapılara da asit reflüsü olabilir, yemek yerken bu yolları yemek artıkları kaçabilir, reflüden dolayı geri gelen yemek artıkları yine bu yollara kaçabilir ve bu yollarda, akciğerlerde enflamasyona neden olabilir ve öksürük ve nefes darlığı buna bağlı olabilir.

   Alerji hapları mide sorunlarına yol açabilir, alerji hapları bağırsak florasını bozabilir. Bağırsak sorunları için de yine gastroloji alanında dışkı testi, kolonoskopi gibi yöntemler uygulanır fakat kolonoskopi öncesi dışkı testi yapılması uygun olur.

   Kaşıntılar mide iltihabına bağlı olabilir, safra sorunlarına bağlı olabilir, karaciğer sorunlarına bağlı olabilir, egzamaya bağlı olabilir, bağırsak florasının bozulmasına bağlı olabilir.

   İyi bir gastrolojik değerlendirme önemlidir.

   Tüm bu sorunların altında yatan sistemik bir hastalık, romatolojik bir hastalık da olabilir (örn, Sistemik lupus eritematosuz, Akdeniz ateşi hastalığı, Sistemik sklerozis, Wegener granülomatozu, enfeksiyonlara bağlı bazı hastalıklar, hormonal hastalıklar, Crohn hastalığı, sedef hastalığı, seboreik dermatit, atopik dermatit sarkoidoz gibi ve benzeri) sistemik hastalıkların da romatoloji, endokrinoloji, deri ve zührevi hastalıklar alanında araştırılması gerekebilir. Bu hastalıkları da araştırarak size en yakın olanı varsa inceleyebilirsiniz.

   Gastroloji doktoru bir şey bulamazsa size yönlendirme yapacaktır.

   Şikayetlerinizi ve şimdiye kadar kullandığınız ilaçları, uygulanan teşhis yöntemlerini, gittiğiniz bölümleri doktora gitmeden önce not almanız ve bunları doğru anlatmanız önemlidir (hem siz unutmamış olusunuz hem de doktora vakit kaybettirmemiş olursunuz).

   İyi sonuç almanız ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 50. Avatar

  Seda

  10 Nisan 2017 at 03:34

  Merhaba, 30 yaşındayım ve 2 yıl öncesine kadar hiç bir sağlık sorunum yoktu. 2 yıldır Ürtiker ile başlayıp anjioödem ile devam eden kızarıp kaşınan kabaran lezyonlar oluşuyor ve sebep yada tedavi yok oluşan lezyonların geçmesi 3 gün sürüyor. Uyku sorunum var 2 günde 1 uyuyorum. göz tansiyonum 32 ancak kornea tabakam kalınmış tansiyon için damla verilmedi çünkü göz sinirlerinde genişleme varmış damla da kullanırsam görme kaybı yaşarmışım ki gözlük kullanıyorum. Kalp atışım 120 üzeri ancak bunun içinde bi tedavi yapılmadı çünkü tansiyonum hep düşük olduğu için kalp ilacı alırsam bayılmalar yaşayacağım söylendi. Hipotroit ve haşimato da çıktı. İnisülin sınırda, Bağışıklık sistemim kendine saldırıyormuş, hamile kaldığım takdir de vücut yabancı cisim algılar ve düşük ile sonlanırmış gebelik. Keza düzenli regli de olmuyorum. Halsizlik, sinirlilik ve kas ağrıları da var. Son olarak emar çekildim ve hipofiz bezinde adenom tespit edildi bi de kronik sinüzitmişim. Omuriliğim de j şeklindeymiş. Karnımda inanılmaz bi şişkinlik oluşuyor yemek yedikten sonra.. saç dökülmesi, tırnak soyulmaları, toza deterjana bi çok şeye alerjim var nefes alamıyorum temas edince, karbonhidrat aşeriyorum, el ayak hep soğuk, akıntı sorunu, kronik olarak öksürük vs. Ben bu rahatsızlıklarımın bi çıkış noktası olduğuna inanıyorum sizce bu candida olabilir mi ? Önerebileceğiniz hekim var mı ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Nisan 2017 at 22:46

   Hashimato hastalığı bazı komplikasyonlara ve şikayetlere neden olabilir. Bu tür hastalıklar endokrinoloji bölümlerinde araştırılır ve takip edilir. Hashimato hastalığını tamamen ortadan kaldıracak bir tedavi yöntemi yoktur. Uygulanan tedavi tiroid bezi yetmezliğine ve guatr büyümesine ve birlikte görülen hastalıklara ve bu hastalıkların belirtilerine yöneliktir.

   Hashimato hastalığının nedeni tam olarak bilinmese de genetik yatkınlığı vardır. Ayrıca aşırı iyot alımı da bu hastalığa yol açabilir.

   Hashimato hastalığı ile birlikte bulunan bazı hastalıklar da vardır. Bu hastalıklar arasında Graves hastalığı, Tip 1 şeker hastalığı, Addison hastalığı, Pratiroid hormon azlığı, Hipofiz iltihabı, B12 vitamini eksikliğine bağlı anemi, Vitiligo, Romatoid atrit gibi hastalıklar da Hashimato hastalığı ile birlikte görülebilir ve bu hastalıkların belirtileri de duruma eşlik edebilir. Tabii her hastada tam olarak her komplikasyon veya her şikayet görülecek değildir ama belli ki sizde bazı komplikasyonlar ve şikayetler gelişmiş.

   Bu tür hastalıklar endokrinoloji alanında tedavi ve takip edilmeye çalışılır.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 51. Avatar

  Hall

  30 Nisan 2017 at 10:08

  Öncelikle merhaba hocam bende ağız kokusu,sac dökülmesi,mide ve bağırsaklarda aşırı gururlana,vücutta ara sıra kasinti,mide bulantısı ama kusma yok,bas agrisi var.hocam sizce benim hastalığın bağırsak mantarı olabilir mi?doktora gittim gaita testi yaptılar gastrit cikti ama ilacpar pek etkisini göstermedi.cevaplarsaniz çok mutlu olurum hocam

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Mayıs 2017 at 22:00

   Gastrit (mide iltihabıdır) ve bu mide endoskopisi ile anlaşılır. Gastrit reflüye neden olarak yemek borusunda ülser oluşmasına, özofajit oluşmasına neden olabilir ve bunlara bağlı kaşıntı, ağız kokusu, bulantı, guruldama gibi sorunlar yaşanabilir. Beslenme şeklinde gastrit ve reflüyü azıttaracak beslenme şeklinden, yaşam tarzından da korunmak gerekir.

   Gastrit kronikleşebilen bir durumdur ve beslenme ve yaşam tarzına dikkat edilmediği sürece bu durum tekrarlar durur. Bazen bu tür durumların altında yatan alerjik ya da sistemik hastalıklarda olabilir.

   Gastroloji doktorunuza tekrar gitmenizde ve şikayetlerini, daha önce kullandığınız ilaçları doğru anlatmanız da fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 52. Avatar

  Gül

  25 Mayıs 2017 at 15:26

  Mrb bende ishal nedeniyle gaita testi yaptirmistim candida görülmüştür yazıyordu. Mikostatin ve reflor verildi. Antibiyotik kullandınız mı bu aralar dendi o kadar. Sizce ne yapmalıyım?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Mayıs 2017 at 14:19

   Bağırsak mantarları antibiyotik kullanımına bağlı artış gösterebilir.

   Bağırsak florasının üyelerinden biri ve ailesinin en sık görülen cinsi olan Candida albicans, bağırsak florasının bozulmasından yararlanarak sayıca artışa geçer. Bu tabloya Candidiyozis denir.

   CANDİDİYOZİSE NEDEN OLAN FAKTÖRLER ARASINDA; İlaç kullanımları (antibiyotik, kortikosteroid, ağrı kesiciler, non-steroidal antienflamatuar ilaçlar ve kemoterapi ilaçları gibi), Bağışıklık sistemini zayıflatan durumlar (nörolojik hastalıklar, immünolojik hastalıklar, kronik ve dirençli hastalıklar gibi), Sindirim salgılarının bozulması, Karaciğer ve pankreas fonksiyon bozuklukları, Kronik stres, Hormonal bozukluklar, Kalitesiz uyku, Bozuk ağız ve diş sağlığı, Yeterince su tüketmemek, Yoğun elektromanyetik kirliliği ve Beslenme yanlışları (Candida grubunun besini olan rafine karbonhidrat ve alkol tüketimi, hazır gıdalar, katkı maddesi içeren besinler, gazlı içecekler, dengesiz beslenme, tek yönlü beslenme gibi) faktörler vardır.

   Gerekmeden ve doktor önermeden ağrı kesici ve antibiyotik kullanımından kaçınmak, uyku düzenini sağlamak, yeterli ve oda sıcaklığında su tüketmek, gazlı içeceklerden kaçınmak, şekerli içecekleri ya en aza indirmek ya da kaçınmak, aşırı ve kalitesiz karbonhidrat tüketiminden kaçınmak, hazır besinlerden mümkün olduğunca kaçınmak, alkol, sigara gibi içeceklerden kaçınmak, kahve ve çay gibi içecekleri azaltmak, düzenli ve sağlıklı beslenmek, yeterli lifli gıda tüketmek, mümkün olduğunca ev yemekleri ve düzenli öğünler ile beslenmek, tek yönlü beslenmeden kaçınmak stresten kaçınmak, ağız ve diş sağlığına ve temizliğine dikkat etmek gibi önlemlerin yaşam tarzı haline getirilmesi son derece önemlidir. Fakat altta yatan ve üstteki paragrafta geçen hastalıkların ya da bozuklukların araştırılması da gerekebilir.

   İlaçlarınızı kullandıktan sonra şikayetleriniz devam ederse doktorunuza ya da iyi bir gastroentroloji uzmanına gitmeniz ve şikayetlerinizin geçmediğini dile getirmeniz önemlidir, bu sayede doktorunuz altta yatan bir durumun olup olmadığını araştırmak isteyebilir. Çünkü birçok sindirim sistemi veya başka durumlar bağırsak florasının bozulmasına neden olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 53. Avatar

  Sevim

  28 Mayıs 2017 at 16:59

  Merhaba ocak 2015 te sezeryan ile doğum yaptım bebeğim doğumdan itibaren burun hırıltısı çekiyor aşırı gaz şikayetleri oldu ek gıdaya geçince dışkısı katı parça parça ve aşırı kokulu olmaya başladı ağız ve ter kokusu sürekli var şimdi de otizm belirtileri gösteriyor iletişim kurmuyor ailece yıkıldık yardımcı olun acaba candida mantarı olabir mi bunlara sebep hangi testleri yaptırmalıyız lütfen yardımcı olun…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Haziran 2017 at 23:38

   Çocuk gastrolojisine, çocuk nörolojisine götürmeniz de fayda vardır. Sindirim sistemi ile ilgili bir durum da olabilir, nörolojik bir durum da olabilir, enfeksiyona bağlı bir durum da olabilir veya başka bir durum olabilir. Doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 54. Avatar

  kemal

  31 Mayıs 2017 at 12:10

  Merhaba, kalan saçlarımda kepek kaşıntı kızarıklık bir kaç kez cildiye gitmeme ragmen geçici netice yok, aynı durum göğsümde de ve sırtımda da var bazen azalıyor birdende çoğalıyor (egzama için sayısız kremler, şampuanlar kullandım), ayrıca kullandığım malum kremler vücudumda ağrılar yapıyor.

  Artık şuna inanıyorum bunun sebebi gıdalar örneğin kırmızı pul biber hemen, tatlandırıcı kullanılmış ürünler bu gibi bir çok ürün gaz ve şişkinlik fazlaca gözlerimde kuruluk yapıyor. Anlamakta zorlandığım bir durumda şu çok az alkol alsam tansiyonum yükseliyor ve birkaç günde ancak rahatlıyorum bir ay evveldi hazır çorba ve pilav yedim yarım saat geçmedi baş dönmesi oldu alkol aldığımda olan gibi. Artık bir çok şeyi kısıtladım cigerlerimde sigara kullanmış gibi çıkıyor oysa sigara kullanmıyorum.

  İncelendi kalpte mi diye olmadığı belirtildi (yıllar öncesi kullandığım katalitik soba olduğunu düşünüyorum). Yemeklerden sonra hafif baş dönmesi nedir ve bunu ani şeker yükselmesi yapar mı? Vücudum alerjik yapıya döndü sanki bu egzama için probiyotik Bifidobacterium breve yararlı olur mu? Cigerlerim soğuğa çok hassas sık sık üşütüyorum. Penisilin türü penos antibiyotik kullandığımda bu egzamayada sanki fayda ediyor. Her ay B 12 iğne vurulmam gerekli.

  Önereceğiniz probiyotik türleri ve yönlendirmeleriniz nelerdir.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Haziran 2017 at 19:34

   Birçok şikayetten bahsetmişsiniz fakat bütün bu şikayetlerin altında yatan sistemik bir hastalık olabilir. Eğer şimdiye kadar sistemik bir hastalık bakımından hiç araştırma ve değerlendirme yapılmamış ise bu açıdan hematoloji, romatoloji, deri ve zührevi hastalıklar, alerji immünoloji veya endokrinoloji gibi bölümlerde araştırmalar yapılması farklı farklı doktorlara gitmekten ve yeterli sonucu alamamaktan daha doğru olabilir.

   Bağırsak mantarları kullanılan ilaçlara bağlı, sistemik bir hastalığa veya enflamatuar bağırsak hastalıklarına bağlı bağırsak florasının bozulmasından dolayı da artış gösterebilir. Sindirim sistemindeki iyi bakteriler bu tür sebeplerden dolayı öldüğünde bunların yerine mantarlar alır ve buna bağlı olarak bağırsak florası bozulabilir.

   Anlattığınız şikayetlerin toplamı bazı sistemik hastalıklara bağlı (Romatizmal ateşe bağlı olabilir, Akdeniz ateşi hastalığına bağlı olabilir, Sedef hastalığına bağlı ve bu hastalığın farklı tiplerine bağlı olabilir, Besin intoleransına bağlı olabilir, Alerjik rinite bağlı olabilir, Bir anemi tipine bağlı olabilir, B vitamini emilimini bozan bir duruma bağlı olabilir, Crohn hastalığına bağlı olabilir, Fabry hastalığına bağlı olabilir, Skleroderma hastalığına bağlı olabilir, Sarkoidoz hastalığına bağlı olabilir, Reaktif artrite bağlı olabilir, Wilson hastalığına bağlı olabilir.

   Yani bu tür sistemik hastalıkların araştırılması gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 55. Avatar

  Gülis

  10 Haziran 2017 at 19:09

  Merhaba ishal nedeniyle gaita testi yaptirmistim candida görülmüştür yazıyordu mikostatin ve reflor verildi antibiyotik kullandınız mı son günlerde dendi o kadar sizce ne yapmalıyım teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Haziran 2017 at 16:17

   İki soru üstte sorunuza yanıt verilmiştir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 56. Avatar

  Hatice

  10 Haziran 2017 at 20:11

  Merhaba. Benim ilk karın gurultusuyla başladı. Sık sık sadece sabahları ishal oluyordum ve sonradan gaz çıkarmaya başladım. Gitmediğim doktor kalmadı. Bir şeyin yok deyip heri gönderdiler.Gazim arttı ve şiddetli bir şekilde kramplar girmeye başladı. Gazımı ne yaptiysam çıkaramıyorum. SiZce bunun sebebi nedir? Birde gastrolojiye görünücem. Nasıl tedavi eder

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Haziran 2017 at 11:47

   Bu durum iritabl (huzursuz) bağırsak sendromuna bağlı ve irritabl bağırsak sendromunun altında yatan bir hastalığa bağlı da olabilir. Bu tür sorunlar için zaten gastrolojik tetkikler gerekir. Crohn hastalığı olabilir. Akdeniz ateşi hastalığı olabilir. Gaz sıkışması olabilir. Bağırsak polipleri olabilir. Bağırsak dönmesi olabilir. Bağırsak tıkanması ve bağırsak tıkanmasına neden olan bir hastalık olabilir. Bağırsak yapışıklığı olabilir. Ülseratif kolit olabilir. Gastroenterit olabilir. Çölyak hastalığı olabilir. Laktoz intoleransı olabilir.

   Gastroloji alanında gerekli incelemelerin yapılmasında fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 57. Avatar

  Su

  13 Haziran 2017 at 18:46

  Bağırsak mantarının​ anlaşılması için hangi gaita tahlilini yaptırmak gerekir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Haziran 2017 at 21:16

   Gastroloji uzmanına giderseniz ve durumunuzu anlatırsanız doktorunuz durumunuza ve şikayetlerinize göre gerekli tetkikleri isteyecektir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 58. Avatar

  erhan

  26 Haziran 2017 at 11:19

  Bu kaç haftadır Bende aşırı gaz şişkinlik oluyor karnımda. Acaba bağırsaklarda mantar mi var. Evde yapılan tükürük testi doğru sonuç verir mi. Her defasında yapıyorum. Tükürük tortu halinde dibe çöküyo. Şimdiden teşekkürler..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Haziran 2017 at 12:30

   Bir gastroentroloji doktoruna gitmeniz en doğrusudur. Tükürük testinin doğruluğu hakkında kesin bir bilgi yoktur (zaten konunun içinde de bu belirtilmiştir). Sindirim sistemi florasında zaten bakteriler bulunmaktadır. Flora bozulduğunda iyi bakteriler azalır ve kötü bakteriler artar, bu durumda da bazı şikayetler ortaya çıkmaya başlar. Birçok sebep ve ilaç bağırsak florasının bozulmasına yol açabilir.

   Doktora derdinizi, kullandığınız ilaçlar varsa bunları doğru anlatmanızda fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 59. Avatar

  esra

  12 Temmuz 2017 at 15:05

  iyi günler ben de 2 yıldır genital mantar enfeksiyonum var. kaç doktora gttim geçmedi… sizin sayfanızla karşılaştım .. bağırsak mantarının belirtileri bnde de var sanki.. bağırsaklarımın ağrıdığını hissediyorum. şişkinlik de oluyor baya … iki günde bir kesin ya kabız ya ishal oluyorum.. sabahları kalktığımda bacaklarımda ağrılar oluyor. bunun nedeni bağırsak mantarı mıdır? genital mantar enfeksiyonuyla bağırsak mantarının bir bağlantısı var mıdır? yani iki yıldır genital mantar enfeksiyonum geçmiyor acaba bu bağırsak mantarının olduğundan dolayı mıdır geçmemesinin sebebi? lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Temmuz 2017 at 19:55

   Vajinal bölge mantar enfeksiyonundan bahsediyorsanız, bu vajinit olarak değerlendirilir. Vajinitlerin gelişiminde bazı enfeksiyonların, vajinal florayı bozan bazı ilaçların (doğum kontrol ilaçları ve antibiyotik kullanımı gibi), kullanılan pedlerin, tuvalet kağıtlarının, saten çamaşır giymenin, kullanılan deterjanların gibi faktörlerin önemli rolü olduğu gibi, östrojen varlığı ve yokluğunun da önemi vardır.

   Geçmeyen enfeksiyonlarda o bölgeden örnek alınması ve doğru teşhisin yapılması önemlidir. Gereksiz veya çok sık antibiyotik kullanımı vanitlere neden olabilir, o bölgeyi çok fazla sabunlama yıkamak o bölgenin normal salgısını bozarak vajinite neden olabilir, menopoz dönemleri geçemeyen veya tekrarlayan vajinitlere neden olabilir, banyoda sürekli ıslak kalan banyo liflerini kullanmak vajinite neden olabilir, kullanılan aşırı saten içeren pedler ve tuvalet kağıtları vajinite ve genital bölgede mantara neden olabilir, gıdalara bağlı, deterjana bağlı alerjik olarak bu durum olabilir, doğum kontrol ilaçları veya içeriye yerleştirilen doğum kontrol yöntemleri bu duruma neden olabilir, eşinizden size geçerek olabilir (bu durumda eşin ya da partnerin de değerlendirilmesi gerekir), havuza girmek, banyoda o bölgeyi aşırı yıkamak, banyo lifleri kullanmak, saten çamaşır giymek bu duruma neden olabilir, idrar ve dışkı kaçırmak, arakadan öne doğru yıkanmak bu gibi durumlara neden olabilir, bakteriyel enfeksiyonlarda bu duruma neden olabilir, yabancı cisimler (tuvalet kağıdının veya pamuk gibi vajen içine kaçması) bu duruma neden olabilir.

   Hem bağırsak sorunlarının hem de genital mantar enfeksiyonunun altında yatan bazı sistemik hastalıklar (diyabet, Akdeniz ateşi hastalığı gibi) olabilir ve bunların da araştırılması gerekebilir.

   Kan değerleri bakımından da araştırmalar gerekebilir. Dışkı testi yaptırabilirsiniz (bağırsak mantarları bakımından).

   Doktorunuz ile bu durumları tekrar görüşmeniz önemlidir. Tedavide en önemli nokta doğru teşhistir.

   Bakteriyel vajinozis, Chlamydia trachomatis ve Trichomonas vaginalis enfeksiyonlarının tedavisinde başarının sağlanması için eş tedavisinin de yapılması gerekir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 60. Avatar

  serdar

  30 Temmuz 2017 at 18:40

  Merhaba benim sorunum tam diskilayamama problemi ve kalpte tam tuvalete cikamamaktan dolayi kalp carpintisi oluyor ve bu olay 3-4 senedir devam ediyor.nerdeyse her tuvalet sonrasi carpint oluyor.fazlaca rahatsizlik veriyor.tukuruk testini butun ailee uyguladim ve sadece benimki bulanik ve sacak sacak tukuruk bardagin dibine coktu.buda beni mantara yonlendirdi.acaba tam diskilayamama problemim ve sonrasi olan kalpcarintisi mantarin belirtisimi yardimci olursaniz cok memnun olurum.
  Iyi calismalar.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Ağustos 2017 at 15:42

   Bağırsak mantarları bağırsak florasının bozulmasına bağlı ortaya çıkan ve iyi bakterilerin azalması sonucu kötü bakterilerin arttığı bir durum olarak da ifade edilebilir. Enfeksiyon kaynaklı bağırsak mantarı da olabilir, ancak genellikle bağırsak florasının bozulmasına bağlı bağırsaklarda mantarlar artış göstermektedir.

   Bağırsak florasını birçok sebep bozabilir. Örneğin antibiyotik kullanımı, çok fazla ağrı kesici kullanımı, alerji ilaçları, çok fazla hamur işi gıda tüketimi, çok fazla hazır gıda tüketimi, çok fazla şekerli gıda tüketimi, tarihi geçmiş gıdalar tüketimi, liften fakir beslenme, duygusal stres gibi durumlar bağırsak florasını bozabileceği gibi bazı hastalıklar da bu florayı bozabilir. Örneğin irritabl bağırsak hastalığı ve bu hastalığa neden olan hastalıklar, besin alerjisi, Crohn hastalığı, bağırsak polipleri, enfeksiyonlar, gıda intoleransı, iskemik kolit gibi durumlar veya hastalıklar bağırsak florasının bozulmasına neden olarak mantarların çoğalmasına neden olabilir.

   Kabızlığınızın nedeni kansızlık, hipotiroidi gibi hastalıklar da olabilir.

   Kabızlığın daha birçok nedeni vardır. Kalbinizdeki sıkıntı kabızlıktan dolayı stres yapmanıza bağlı da olabilir.

   Bu durumun gastroloji ve dahiliye bölümünde değerlendirmesinde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 61. Avatar

  gonca

  15 Ağustos 2017 at 10:22

  Merhaba,

  Uzun süredir geçmeyen sürekli karın şişliğim var. Yediğim yemekleri akşam geç saate kadar sindiremediğimi hissediyorum, sabah yediğim kahvaltının içindeki tatlar akşama doğru ağzıma gelebiliyor.

  Neredeyse 2 yıldır geçmeyen bir vajinal akıntı ve şimşek gibi giren bir hafif ağrı var, doktor iltihabi bir durum olduğunu söyledi. Üstüste antibiyotik tedavileri gördüm. Ancak tedavi bitince durum hemen eski haline dönüyor.

  Genellikle çok abur cubur ve tatlı yeme dürtüm oluyor malesef. Bir de bazı dönemlerde aşırı tuz tüketme ihtiyacım oluyor. Endokrin doktorum mineral eksikliğinden olabileceğini söylemişti. Bazı testler yaptırdı, dışardan vitaminler verdi. Bu yüzden zaman zaman doktor önerisi ile kalsiyum, magnezyum, d ve B vitamini destekleri kullanıyorum. Ancak yine de sanki bunlar vücudumda gerektiği gibi emilmiyormuş gibi hissediyorum.

  Ankisyete ve sürekli depresiflik durmunu buna bağlamamıştım ama yukarda okuduğum kadarıyla sebep kandida olabilir.

  Bunun dışında önceden pek başıma gelmeyen sinüzit ve başağrısı durumu var. Özellikle baş ağrısı eskiye oranla çok daha fazla olmaya başladı. Ki ben çocukluğumdan beri ıslak saçla dışarı çıkmamaya çok özen gösteririm. Kışın ve bahar dönemlerinde sürekli hale gelen bir geniz akıntısının sebep olduğunu düşünmüştük. Ancak bu akıntının, ortamdaki başka hiç bir koşul değişmeden artış göstermesi çok dikkat çekici olduğu için buraya yazıyorum.

  Bir de 5 yıl önce detox programına katılmıştım. Orada 5 gün boyunca sıvı beslenip, bir de her gün bağırsak temizliği yapılmıştı. o zamandan beri gayta rengim arada daha açık çıkıyor. Ben bunu iyi bir işaret olarak görüyordum.

  Son olarak, özellikle bir yıldır, haftada birkaç kez içine NBL marka probiytik karıştırdığım yoğurt yemeye çalışıyorum.

  Sıkıntılarımda herhangi bir değişiklik olmadı.

  Siz ne tavsiye edersiniz? Kandida olup olmadığını anlamak için tükrük tesi dışında ciddi olarak yaptırabileceğim hangi testler var?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Ağustos 2017 at 12:17

   Kullandığınız antibiyotikler bağırsak florasını bozacağı için iyi bakteriler azalmış ve kötü bakteriler artmış olabilir (zaten enfeksiyon dışındaki bağırsak mantarı denilen durum da budur aslında). Ayrıca birçok ilaç kullanımışsınız, bu ilaçlar mideyi de zarar vermiş olabilir. Örneğin birçok ilaç kullanımına bağlı, yanlış beslenmeye bağlı mide iltihabı (gastrit) gelişebilir ve gastrit kronikleşerek devamlı hal alabilir, atrofik gastrit oluşabilir, gastrit nedeni ile ülser, gastroözofageal reflü gelişebilir ve bu oluşumlara bağlı ciddi emilim bozuklukları ortaya çıkabilir. Bunların yanı sıra pernisiyöz anemi gelişebilir ve bütün bunlara bağlı B vitamini eksikliği gelişebilir. Yine bunlara bağlı emilim bozulduğu için diğer vitamin eksiklikleri ortaya çıkabilir.

   Alerjik rinit geniz akıntısına yol açabilir, bu alerjik sorunlar normalde genellikle sadece bahar aylarında olurken (polen alerjisi) üstte bahsi geçen sebeplere bağlı vitamin ve mineral bozukluklarına bağlı ve mide sorunlarına bağlı alerji devamlılık gösterebilir, diğer birçok alerjene karşı alerji gelişebilir (örn. akar, hayvan kepeği ve tüyleri, deterjanlar, ağır kokular, kızartma kokuları, sigara dumanı, besin alerjileri, parfümler ve benzeri) maddelere karşıda süreklilik gösteren veya tetiklenen alerjik problemler ortaya çıkabilir, çünkü vitamin ve mineral eksiklikleri, emilim bozuklukları alerjisi olan kişilerde alerji sorununu ciddi şekilde arttırabilir ve geniz akıntısı kronikleşebilir. Geniz akıntısı sinüzite sebep olarak baş ağrısı yapabilir, sinüzit kronikleşebilir. sinüzitin sebebi de alerjenler olabilir ki sinüzitte geniz akıntısı yapabilir. Yani bu tür olaylar bu şekilde zincirleme gibi gidebilir.

   Ayrıca mide sorunları ve gastroözofageal reflü de mide ile yemek borusu arasındaki kasların büzüşüp açılmasıyla kapak görevi yapan kasın bozulmasına ve mide suyunun geniz akıntısı şeklinde boğaza gelmesine neden olarak boğazda tahrişe, iltihaba neden olabilir.

   5 gün boyunca sadece sıvılarla beslenmek gibi yapılan detokslar, yapılan kürler de oldukça yanlış uygulamalardır ve bu tür uygulamalar mideyi ve vücudun diğer sistemlerini ciddi şekilde bozabilir. Belli bir beslenme düzenine alışmış olan insan vücudu, 3-5 günlüğüne de olsa sadece sıvılarla veya sadece karpuz diyeti gibi diyetlerle ciddi şekilde travmaya uğrayabilir. Bu da geri dönüşümü olmayan sindirim sistemi sorunlarına yol açabilir.

   Alerji sorununuz için alerji immünoloji bölümüne gitmeniz ve nelere karşı alerjinizin olduğunun araştırılması faydalı olabilir. Mide sorunları ve mantar şüphesi için gastroloji bölümüne gitmeniz gerekir (burada dışkı testi, kolonoskopi gibi yöntemler ile mantarların artıp artmadığı incelenebilir).

   Ayrıca bütün bu şikayetlere bazı sistemik hastalıklar da sebep olabilir. Örneğin Crohn hastalığı, Çölyak hastalığı, İrritabl bağırsak sendromu ve bunlara sebep olan başka hastalıklar gibi.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 62. Avatar

  Mustafa

  24 Ağustos 2017 at 13:56

  İyi günler,1 ay önce dizanteri teşhisi kondu ve on gün nidazol kullandım,ishalim geçti dört beş gün sonra “sadece akşam yemekleri sonrası” ishal oluştu,doktora gittim kontrol için “antibiyotik bağırsaktaki yararlı şeyleri de öldürür” deyip denflor ve pepticer verdi,bunları kullanırken ishal yine ortadan kalktı,üç gün önce kulağımdaki kist için kbb uzmanına göründüm antibiyotik yazdı şikayetler tekrar başladı,antibiyotiği bırakmalı mıyım? yazılanlara baktım neredeyse tüm şikayetler bende var,antibiyotik bitince ishal kesilirse yine de doktora görünmeli miyim mantardan şüphelendiğimi söyleyip? Testi yaptım dibe çöktü…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Ağustos 2017 at 02:20

   Yaşadığınız şikayetler dizanteriye bağlı da olabilir. Tükürük testi makalenin içinde de bahsedildiği gibi kesinlik içeren bir test değildir. Sindirim sisteminde zaten her zaman hem iyi bakteriler hem de kötü bakteriler bulunmaktadır, ancak bazı durumlar ve ilaçlar iyi bakterilerin azalmasına ve kötü bakterilerin artmasına neden olmaktadır. Antibiyotikler faydalı bakterileri öldürerek kötü bakterilerin artmasına yol açabilen ilaçlardır. Fakat buradan ne antibiyotik tedaviniz hakkında ne de dizanteri için kullandığınız ilaçlar hakkında bir yönlendirme yapmak uygun olmaz.

   Kullandığınız antibiyotik ile birlikte gastroloji doktorunuza gitmenizde fayda vardır, doktorunuz dizanterinin geçip geçmediğini de kontrol edebilir, çünkü dizanteri de bağırsak florasının bozulmasına neden olur.

   Ayrıca dizanterinin ayırıcı tanısı önemlidir. Shigella, Campybacter, Salmonella, Vibro ve Enteroinvaziv E.coli gibi bakteriyel etkenler dizanteri ayırıcı tanısında düşünülmelidir. Bu durum inflamatuvar bağırsak hastalığı ile de karışabilir. Dizanterinin tipleri de vardır. Basilli dizanteri kronikleşebilir.

   Doktorunuzla tekrar görüşmenizde ve daha detaylı tetkiklerin yapılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 63. Avatar

  Rıfat Parlak

  24 Ağustos 2020 at 21:56

  Hocam dilimde beyazlıklar oluyor her sabah.Biseyler yediğimde beyazlıklar azalıyor.doktora gittiğimde harita dil dediler.surekli çatlıyor dilim yarıklar gittikçe artıyor.ayrica irritabl barsak sendromu tanısı da konuldu bana .sizce ne yapmalıyım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Eylül 2020 at 09:25

   Harita dil (benign migratory glossitis), genellikle iyi huylu ve nedeni bilinmeyen dil iltihabı (glossit) tipidir. Fakat diğer glossit türleri ile karışabilir, bu nedenle daha detaylı inceleme gerekebilir. Eğer diş hekimi veya KBB uzmanına gitmişseniz, bir de gastroloji ve/veya iç hastalıkları uzmanlarına da gitmeniz gerekebilir. Altta yatan başka bir hastalık (örn. anemi (kansızlık), vitamin eksiklikleri gibi) olabilir.

   Aşağıdaki linklerden glossit ve glossit türleri hakkında daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz:

   https://www.saglikocagim.net/glossit/

   https://www.saglikocagim.net/harita-dil-hastaligi/

   İrritabl bağırsak sendromu: Organik bir hastalık ile açıklanamayan, bağırsak alışkanlıklarında değişim ve defekasyon ile (dışkılama) ile rahatlayan kronik karın ağrısı ile karakterize bağırsağın fonksiyonel rahatsızlığıdır. Glossit (dil iltihabı) irritabl bağırsak sendromundan çok, enflamatuvar bağırsak hastalıklarında (örn. çölyak hastalığı, crohn hastalığı gibi) görülür.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git