Bağırsak Hastalıkları

Bağırsak Kurtları (Parazitleri) Neden Olur?

Bağırsak kurdu, kurt şeklinde, solucan şeklinde bağırsakta yaşayan parazitler olarak tanımlanır. En sık görülen bağırsak kurdu kıl kurdu olarak adlandırılan, halk arasında da bilinen (enterobius vermicularis) Latince adı ile bilinen parazittir. Diğer bir bağırsak kurdu ise asgaris diye tanımlanan parazittir.

Bağırsak kurtları belirtileri ve tedavisi

Bağırsak kurdu, kurt şeklinde, solucan şeklinde bağırsakta yaşayan parazitler olarak tanımlanır. En sık görülen bağırsak kurdu kıl kurdu olarak adlandırılan, halk arasında da bilinen (enterobius vermicularis) Latince adı ile bilinen parazittir. Diğer bir bağırsak kurdu ise asgaris diye tanımlanan parazittir.

Bu parazitler bağırsak kurtları olarak bilinir ve en sık görülen kurtlar bu parazitlerdir. Bağırsak kurtları sadece bu iki grubu içermez. Bu şekilde gruplandırılması, bağırsak kurtlarının solucan şeklinde ve kurt şeklinde olduğunu tanımlar ve bağırsak kurtlarının büyüklükleri çok faklıdır. Kıl kurtları birkaç sm boyunda 1-2 mm kalınlığındadır. Asgaris denilen bağırsak kurtları yarım sm kalınlığında, yaklaşık 15-20 sm boyundadır.

Bağırsak kurtları (parazitleri) bulaşıcı mıdır?

Bağırsak kurtları bazen tamamen bağımsız yenilen bir gıdadan alınabilir. Bazende parazit yumurtalarını barındıran çevreden alınır. Bu durum genellikle parazitli bir kişinin yaşadığı aynı ev ortamından, kalabalık ortamlarda oturulan yerlerden, toplu taşıma araçlarından, sinema koltuklarından, yatılı okullar gibi birçok kişinin yaşadığı ortamlardan bağırsak paraziti bulaşabilir. Aile bireylerinden birinde var ise direkt temas ile değil, o kişinin kullandığı, dokunduğu yerlerden bağırsak paraziti bulaşabilir. Ayrıca çiğ yenen ve iyi temizlenmemiş gıdalardan, hayvan etlerinden ve bütünlüğü bozulmuş (yara almış) deriden de bağırsak parazitleri gelişebilir.

Bağırsak kurdu (paraziti) belirtileri

Bağırsak kurtları genellikle çok fazla belirti vermezler. Bağırsak kurtlarının meydana getirdiği belirtiler, özellikle küçük çocuklarda kilo alamama, hafif karın ağrısı, mide bulantısı gibi belirtiler görülür. Özellikle kıl kurdu burunda ve makat bölgesinde kaşıntı, gece uyuma sırasında yastığa tükürük akması gibi belirtiler ortaya çıkar. Aynı zamanda ağız kokusu, kanlı ishal, gaz şikayetleri, bağırsak krampları, karında şişkinlik, halsizlik gibi belirtiler de bağırsak parazitlerinde görülen belirtiler arasında olabilir.

Bağırsak kurtları (parazitleri) tedavisi

Bağırsak kurtları tedavisinde parazit ilaçları tedavisi verilir. Bu ilaçlar kullanımı çok zor ilaçlar değildir. Genellikle bu tedavi bir kez yapılır ve 1-2-3 haftalık dozları tekrarlanarak uygulanır. Bağırsak paraziti tedavisinde aile bireylerinin de bu ilaçları kullanması gerekir. Ayrıca ev içerisinde genel hijyeni sağlamak önemlidir. Kişisel hijyen ve tırnakların çok iyi temizlenmesi, tırnakların uzatılmaması bağırsak parazitlerini önlemek için çok ama çok önemlidir.

Bağırsak kurtlarından (parazitlerinden) korunma yolları

Bağırsak kurtları tedavisi

Bağırsak kurtları tedavisi

Bağırsak kurtlarından korunmanın en önemli yolu tedavidir. Tedavi ile birlikte tüm aile bireylerinin de tedavi olması gereklidir. Bağırsak parazitlerinden korunmanın diğer bir yolu ise el hijyenidir. Her tuvalete girdikten sonra mutlaka eller sabunla yıkanmalıdır. Bağırsak paraziti vakası bulunan evlerin sık kullanılan kısımları sık sık temizlenmeli, iç çamaşırlarının çamaşır suyunda yıkanması gereklidir. Sebzelerin, meyvelerin çok iyi yıkanması ve temizlenmesi oldukça önemlidir. Çiğ sebzeler limonlu suda bekletilerek salata yapılmalıdır.

Bağırsak kurtları (parazitleri) bebekleri nasıl etkiler?

Bağırsak kurtları her yaşta görülebildiği gibi, süt çocuklarında ailede yok ise çok fazla rastlanmaz. Çünkü süt çocuklarında beslenme içeriği çok geniş olmaz. Süt çocuklarında bağırsak parazitleri ailede veya annede olur ise bebekte de olur. Büyük çocuklarda, emeklemeye başlayan, yürümeye başlayan çocuklarda ve çevre ile temasta bulunan çocuklarda bağırsak parazitlerinin bulaşma riski daha yüksektir. Bağırsak kurdu olan çocuklarda genellikle gelişim geriliği olur. Çünkü bağırsaklarında çocuğun yediklerini paylaşan bir canlı vardır.

Bağırsak mantarı nedir?Bağırsak kanseri neden olur?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git