Bağırsak Hastalıkları

Bağırsak (Kolon) Kanseri Nedir? Bağırsak Kanseri Belirtileri

Bağırsak kanseri veya kolorektal kanser kalın bağırsak, rektum ve apandisitte görülen kanserli büyümeleri kapsar. Kolon kanseri kalın bağırsağın iç cidarından oluşan bozulmalar zemininde gelişen bir habis hastalık (kanserdir). Bağırsak kanseri metrelerce olan bağırsak düzeyinin herhangi bir bölgesinde meydana gelebilir. Gelişmiş ülkelerde ve batı toplumunda daha sık görülür ve özellikle Amerika ve Kuzey Avrupa'da daha sık görülmektedir.

Bağırsak (kolon) kanseri nedenleri ve tedavisi

Bağırsak kanseri veya kolorektal kanser kalın bağırsak, rektum ve apandisitte görülen kanserli büyümeleri kapsar. Kolon kanseri kalın bağırsağın iç cidarından oluşan bozulmalar zemininde gelişen bir habis hastalık (kanserdir). Bağırsak kanseri metrelerce olan bağırsak düzeyinin herhangi bir bölgesinde meydana gelebilir. Gelişmiş ülkelerde ve batı toplumunda daha sık görülür ve özellikle Amerika ve Kuzey Avrupa’da daha sık görülmektedir.

Bağırsak kanseri erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülmektedir. Bağırsak kanseri zemininde bazı iltihabi bağırsak hastalıkları, adenom polipler rol almaktadır. Polipler genellikle 15 yaş civarında oluşur ve tedavi edilmez ise 45 yaş öncesi kanser gelişir. Kolon kanseri ilerlediği zaman tehlikeli ve öldürücü özelliğe sahiptir. Bağırsak kanserinin erken tanısı oldukça zordur ve ancak tarama sistemleri ile erken tanıyı koymak mümkün olabilir.

Bağırsak (kolon) kanseri nedenleri

Kolon kanserine neden olan faktörler arasında dünya genelindeki yayılımı göz önünde bulundurulduğunda, refah toplumunda ve beslenme tarzının etkisinin büyük olduğu görülmüştür. Hayvansal gıdaların ve yağlı beslenme, yüksek kalorili beslenme, lifli gıdaların daha az tüketilmesi gibi beslenme tarzı ve hareketsizlik bağırsak kanseri riskleri arasındadır. Kolon kanserinde genetik etmenlerin de yeri vardır. Aile bireylerinden birinde kolon kanseri görülmüş ise kolon kanserine yakalanma riski % 5-10 arasındadır. Beslenme tarzında herhangi bir gıda etken olmamakla birlikte, yüksek yağlı beslenmede risk söz konusudur. Kolon kanseri kadınlara oranla erkeklerde ve gençlere oranla yaşlılarda daha sık görülen bir hastalıktır. Bazı iltihabi bağırsak hastalıkları (crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi) hastalıklar bağırsak kanseri riskini arttırabilir.

Bağırsak (kolon) kanseri belirtileri

Bağırsak kanseri belirtileri

Bağırsak kanseri belirtileri

Kolon kanserinin belirtileri genellikle dışkılama alışkanlığının değişmesi, ishal, kabızlık, makattan kan gelmesi, karında kitle, dışkının incelmesi, tümörün büyüdüğü dönemlerde kansızlık, kansızlık nedeni ile çarpıntı, halsizlik, yorgunluk gibi belirtilerdir.

Kalın bağırsağın başlangıcı daha geniş bir boru şeklindedir ve çıkışa doğru bu boru daralır. Bağırsağın başlangıç (geniş) kısmında oluşan tümörler belirti vermeden daha rahat büyürler ve gizli kan kaybına yol açarak yaşlı bir insanda demir eksikliği kaynaklı kansızlık ile kendini gösterebilir. Bağırsağın daha ince olan bölümlerinde ise tümör büyümeye başladığında geçişi daraltacağı için, kabızlık ve bağırsak tıkanması, bulantı, kusma, kilo kaybı gibi belirtiler ortaya çıkar. Tümör çıkışa yaklaştıkça kanama göz ile görülür durumda olabilir.

Bağırsak (kolon) kanseri teşhisi

Kolon kanserini erken teşhis ettirmenin tek yolu herhangi bir şikayet olmadan kolonoskopi yaptırmaktır. Aile bireylerinden birinde kolon kanseri olan kişilerin özellikle 20-30 yaşlarından sonra bu tetkiki yaptırmaları daha önemlidir. Şikayetleri olan hastalarda da teşhisin konulmasının en önemli yolu yine kolonoskopi tetkikidir. Kolon kanseri tespit edilen hastada, hastalığın hangi evrede olduğunu ve nasıl bir tedavi uygulanacağı planını yapmak için ek görüntüleme yöntemleri (batın emarı, batın bilgisayarlı tomografisi ve kan tahlilleri) ile tedavi planı yapılır. Bağırsak kanseri teşhisinde altın sdandart denilen teşhis yöntemi kolonoskopidir.

Bağırsak (kolon) kanseri tedavisi

Bağırsak kanseri ameliyatı

Bağırsak kanseri ameliyatı

Kolon kanseri bağırsakta sınırlı olduğu evrede cerrahi olarak tedavi edilir. Kanserin bulunduğu bölgeye göre, tümörün tamamı ve sınırları çıkarmak için ameliyat edilir. Bağırsak kanseri yayılım göstermeden cerrahi olarak tedavi edilmiş ise hastanın iyileşme şansı daha yüksektir. Kanser bağırsak dışında lenf bezlerine sıçramış ise yine ana tedavi cerrahidir.

Bu durumda cerrahi sonrası tekrar gelişebilecek sıçramaları engellemek için kemoterapi tedavisi uygulanır. Belli organlara kanser sıçramış ise belli sınırlar içerisinde cerrahi tedavi bir parçası olur. Bu durumda ana tedavi kemoterapi tedavisidir. Kemoterapi tedavisinin yanı sıra hastalığın sıçradığı organlar için cerrahi müdahaleler yapılır. Bu durumda hastalığın tamamen iyileşmesi her hastada mümkün olmaz iken hastanın ömrü uzatılabilir.

Bağırsak (kolon) kanseri ameliyatından sonra

Bağırsak kanseri ameliyatından sonra hastalarda bağırsak alışkanlıkları yaklaşık bir sene normale dönmez ve bu durumda hastaların sabırlı olmaları gereklidir. bağırsak kanseri ameliyatı sonrası beslenmelerinde korunmada önerilen beslenme şekli, bol lif, meyve, sebze, tahıl içeren, bol sıvı içeren, hayvansal ve yağlı gıdaların az olduğu beslenme tarzı tavsiye edilmektedir. Bağırsak kanseri ameliyatı sonrası ger hastada hastalığın geri gelme ihtimali söz konusudur. Bu ihtimal bazı hastalar için %20 iken, bazı hastalar için % 50 oranındadır.

Bağırsak kanseri ameliyatından sonra, takip sürecinde hastalığın nüksetme olasılığını gösteren kan tahlilleri, görüntüleme yöntemleri ile hasta ve hastalık belirli aralıklarda (6 ayda bir) takip edilir. Kolonoskopi ameliyattan bir yıl sonra tekrar istenir ve sonuçlar iyi olur ise 5 senede bir tekrar edilir.

Bağırsak (kolon) kanserinden korunma yolları

Kolon kanseri riskini azaltmak için, bu kanserin sık görüldüğü toplumlardaki yaşam şeklinden kaçınmak faydalı olur. Kolon kanseri riskinden korunmak için fakir toplumların veya köylülerin yaşam ve beslenme biçimini benimsemek gereklidir. bağırsak kanserinden korunmak için, daha fazla hareket etmek ve beslenme şeklinde yağdan fakir, kaloriden fakir ve hayvansal gıdalardan fakir beslenme ve lifli gıdalardan zengin, meyve ve sebzeden zengin, tahıllardan ve baklagillerden daha zengin bir beslenme şekli çok ama çok önemlidir.

Kolon geçiş süresi vardır ve bunu mümkün olduğu kadar kısa tutulması gereklidir. Yenilen gıdaların anatomik olarak ertesi gün vücudu terk etmesi gerekir ve bu hız lifler ile sağlanır. Dışarıdan alınan özel gıda takviyeleri önerilmez. Çünkü doğada insan vücuduna yetecek besinler vardır ve bu besinleri mümkün olduğunca taze ve mevsiminde tüketmek gereklidir. Fakat günümüzde şehir hayatı bu doğallığı kaybettirmiştir ve aslında bunu sağlamak insanların elindedir. Kısacası, mümkün olduğunca hareketli yaşamaya çalışmak, düzenli ve dengeli beslenmek, sigara ve alkolden uzak durmak, hazır besinler yerine kendi hazırladığımız besinleri tüketmek, yatıp kalkma saatlerini düzenli tutmak, egzersiz ve yürüyüş yapmak gibi önlemler ile bağırsak kanseri ve diğer birçok hastalıktan korunmak mümkün olabilir.

Kolit nedir?Bağırsak mantarı neden olur?Karın ağrısı neden olur?


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git