Bağırsak Hastalıkları

Bağırsak Enfeksiyonu Nedenleri ve Belirtileri (Gastroenterit Nedir?)

Gastroenterit genellikle ''gastro'' olarak tanımlanır. Gastroenterit, kusma ve ishale neden olan özellikle bebeklerde ve çocuklarda görülen yaygın bir bağırsak enfeksiyonudur.

Gastroenterit (bağırsak enfeksiyonu) nasıl tedavi edilir?

Gastroenterit genellikle ”gastro” olarak tanımlanır. Gastroenterit, kusma ve ishale neden olan özellikle bebeklerde ve çocuklarda görülen yaygın bir bağırsak enfeksiyonudur. Bu duruma bakteriler, virüsler ve diğer organizmalar neden olabilir. Bağırsak enfeksiyonları daha çok besin zehirlenmeleri nedeni ile ya da su kaynaklı meydana gelir. Gastroenterit ataklarının çoğu birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçebilir. İshal ve kusma şiddetli olur ise vücutta su kaybına yol açabilir ve bu durum vücutta yeteri kadar su kalmamış anlamına gelir. Bu durum bebeklerde ve çocuklarda daha ciddi sorunlara yol açabilir.

Birleşik Krallıkta Gastroenterit’e çoğunlukla virüsler neden olur. Virüslerin yayılımı bir kişiden diğerine yakın temas ve hasta kişinin hazırladığı yemeklerden bulaşma olur. Gastroenterit’e bazen gıda zehirlenmeleri de sebep olabilir. E-coli ve Salmonella gibi gıda zehirlenmesine neden olan bazı bakteri türleri vardır. Su kaynaklı enfeksiyonlar Salmonella, Shigela bakterileri, Amipli dizanteri, Kolera ve özellikle çocuklarda da görülen Rota virüs enfeksiyonu gibi enfeksiyonlar bağırsak enfeksiyonlarına etken olan enfeksiyonlardır. Bakterilerin karıştığı içme suları ve kullanma suları da özellikle sağlık koşulları iyi olmayan ve az gelişmiş ülkelerde alt yapının kötü olmasından kaynaklanır.

Gastroenterit (bağırsak enfeksiyonu) belirtileri

Gastroenteritin en sık görülen belirtileri kusma ve ishaldir. Hastaların genelinde mide ağrısı, yüksek ateş ve baş ağrısı şikayetleri de görülür. Bu belirtiler genellikle birkaç gün sürebileceği gibi, bazen bir hafta bile devam edebilir. Şiddetli ishal ve kusma söz konusu ise su kaybı gelişebilir. Su kaybı belirtileri çökük gözler, ağız kuruluğu, dilde paslı görünüm ve az miktarda koyu renkli ve kötü kokulu idrar’dır.

Gastroenterit (bağırsak enfeksiyonları) teşhisi

Bağırsak enfeksiyonları genellikle ishal bulgusu ile kendini gösterir ve ishal yapan diğer bazı nedenler ile de karıştırılabilir. Kronik ishal yapan bazı hastalıklar ve bazende ilaçlar ishale neden olabilir. Örneğin antibiyotik kullanımı sonrası ishal çok sık görülür. Bu nedenle hastaların antibiyotik kullandığını doktorlarına bildirmeleri gerekir.

Bazı kronik seyirli gastrointestinal hastalıklar (Corhn hastalığı, ülseratif kolit, kolon kanseri) gibi hastalıklar bağırsak enfeksiyonu ile karışabilir. İshal üç aydan daha fazla devam eder ise kronik ishal olarak değerlendirilir ve daha ciddi tetkikler yapılır. Bağırsak enfeksiyonları başlangıçta iyi huylu ve daha çabuk iyileşen sorunlardır. Fakat ısrarlı süren ishal vakalarında daha derin araştırmalar için gastroentroloji ve enfeksiyon hastalıkları uzmanlarına ihtiyaç duyulur.

Gastroenterit (bağırsak enfeksiyonu) tedavisi

Bağırsak enfeksiyonu nedeni ile kusma ve ishal şikayeti olan hastanın su kaybını önlemek için bol sıvı alması gerekir. Çok acil ve şiddetli durumlarda mutlaka acil servise baş vurulması önemlidir. Mümkün olduğunca katı bir şeyler yemeye çalışmalı, istirahat edilmelidir. Fakat bazı durumlarda mutlaka antibiyotik tedavisi gerekebilir.

Uygun antibiyotik tedavisinin başlanabilmesi için enfeksiyon hastalıkları uzmanlarına baş vurulması önemlidir. Ne tür antibiyotik verileceğini enfeksiyon hastalıkları uzmanı karar verir. Fakat enfeksiyon hastalıkları uzmanına baş vurana kadar bol su ve gazlı olamayan sıvılar alınmalıdır. Fakat gazlı içeceklerden kaçınmak önemlidir. Çünkü gazlı içecekler bağırsak hareketlerini daha da arttırırlar.

Gastroenterit (bağırsak enfeksiyonları) nasıl önlenir?

Bağırsak enfeksiyonlarından korunmanın temel yöntemi alınacak alt yapı önlemleridir ve bu açıdan belediyecilik hizmetleri çok büyük önem taşır. Belediyecilik hizmetlerinin iyi olduğu ülkelerde ve şehirlerde bağırsak enfeksiyonu görülme sıklığı daha azdır. Türkiye’nin Batısında bağırsak enfeksiyonları daha az görülür iken, Güney Doğu ya da Doğu Bölgelerinde daha sık görülür. Daha az gelişmiş ülkelere gidildiğinde bağırsak enfeksiyonları görülme oranı daha sıktır.

Bunların yanı sıra kişilerin kendi alacağı önlemler arasında dışarıda satılan besinleri tüketmekten kaçınmak, sebze ve meyveleri iyi yıkamak, hijyen koşulları iyi olmayan yerlerde yemek yememek, sık sık elleri yıkamaya dikkat etmek, çocukları el yıkama alışkanlığını kazandırmak, tuvalet hijyenine dikkat etmek, çevre temizliğine dikkat etmek, sokakta satılan yiyeceklerden kaçınmak gibi önlemler alınarak bağırsak enfeksiyonlarından (gastroenteritten) korunmak mümkün olabilir.

Bağırsak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Bağırsak kurtları neden olur
 2. Corhn hastalığı nedenleri ve tedavisi
 3. Ülseratif kolit nedenleri ve tedavisi
 4. Bağırsak kanaması neden olur
 5. Bağırsak hastalıkları ve bağırsak anatomisi

50 Yorum

 1. Avatar

  Adsız

  2 Ekim 2015 at 10:21

  Bağırsak enfeksiyonu olan hastaya kusmaması için su verilmez mi???

  • Avatar

   Adsız

   2 Ekim 2015 at 18:52

   Bağırsa enfeksiyonu gelişen çocuklarda ya da yetişkinlerde kusmanın yanı sıra ishal de vardır. Bu hastalarda sıvı kaybı olacağı için sıvı verilmesi kesilmemelidir. geçmek bilmeyen kusmalarda faydalı yöntemler patates haşlama, pirinç lapası, leblebi gibi yiyecekler ve nane limon çayıdır.Ayrıca doktora gidilmemiş ise bir an önce doktora gitmekte vayda var. Geçmiş olsun.

  • Avatar

   Adsız

   19 Ekim 2017 at 01:06

   Benim kızım 3 ay içinde üç kere amip oldu ne yapmalıyım nelere dikkat etmeliyim

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    24 Ekim 2017 at 01:23

    İnsan vücuduna yerleşen amiplerin türleri vardır. Bunlar; Entamoeba gingivalis, Entamoeba histolytica, Entamoeba hartmanni, Entamoeba coli, Endolimax nana, Iodamoeba bütschlii, Naeglaria fowleri, Acanthamoeba türleri ve Entamoeba polecki gibi amip türleridir.

    Entamoeba gingivalis: Ağızda yerleşir, genelde apatojen.

    Entamoeba histolytica: Kalın bağırsakta yaşar, buradan diğer organlara geçebilir, patojen (hastalığa neden olan).

    Entamoeba hartmanni: Kalın bağırsak yaşar, apatojen (hastalığa neden olmayan).

    Entamoeba coli: Kalın bağırsakta yaşar, genelde apatojen.

    Endolimax nana: Kalın bağırsakta yaşar, apatojen.

    Iodamoeba bütschlii: Kalın bağırsakta yaşar, apatojen.

    Naeglaria fowleri: Merkezi sinir sistemine yerleşir, patojen ve ölümcüldür.

    Acanthamoeba türleri: Merkezi sinir sistemi, kornea, kemik ve deride yerleşir, patojen.

    Entamoeba polecki: Domuzların ve maymunların bağırsağında yaşar, insan için patojen olduğu bildirilmiştir.

    Doktorunuz amip tipine, amip’in sebep olacağı hastalığa, çocuğunuzun şikayetlerine göre uygun tedavi ve korunma konusunda size bilgi verecektir. Eğer vermemişse bunu doktorunuza sormanız önemlidir.

    Doktor kontrollerinizi ve doktorunuzun önerilerini dikkat etmeniz önemlidir.

    Geçmiş olsun.

 2. Avatar

  Duhan Çetin

  6 Aralık 2015 at 11:48

  Merhabalar ben bağırsak enfeksiyonuna yakalandım şiddetli mide ağrısı geçiriyorum bu ağrıları azaltacak doğal tavsiyeniz var mı ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Aralık 2015 at 21:04

   Bağırsak enfeksiyonları sıklıkla besin zehirlenmeleri ya da su kaynaklı meydana gelir. Bağırsak enfeksiyonunun olup olmadığının kesinleşmesi için bazı tetkikler yapılmalıdır. Bazı hastalıklar da bu tür bir durum ile karışabilir. Bağırsak enfeksiyonu tedavisinde en önemlisi bol su içilmesi ve hastanın istirahat etmesidir. Fakat bazı durumlarda antibiyotik tedavisi gerekebilir.

   Uygun antibiyotiğin belirlenmesi için durumun enfeksiyon hastalıkarı uzmanlarınca değerlendirilmesi gereklidir. Ciddi bağırsak enfeksiyonu tedavisinde bitkisel yöntemler yeterli olmaz. Bu nedenle doktora gidilmemiş ise mutlaka doktora gitmekte ve doktorun önerdiği ilaçları kullanmakta fayda var. Bunun yanı sıra bol sıvı alımı ve istirahat etmek te önemlidir. Bol ılık su, günde 1-2 fincan nane limon çayı da faydalı olabilir. Başka ilaç tedavisi alınıyor ise doktorunuza danışmadan herhangi bir bitkisel yöntem denenmesi doğru olmayabilir. Çok geçmiş olsun.

 3. Avatar

  Necmi

  9 Şubat 2017 at 09:28

  Ben kilo kaybıi kusma ateş vardı ve ateş 6 ay geçmdi ne olabilir iyi gunler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Şubat 2017 at 21:35

   Mutlaka bir doktora (gastroloji uzmanı gibi) gitmeniz önemlidir. Kusma, kilo kaybı ve ateş yükselmesinin birçok nedeni olabilir.

   Sağlık dileğiyle.

 4. Avatar

  ali

  13 Şubat 2017 at 03:01

  Doktora gittim bana ilac verdi ve ilacim bitince tekrar basladi ne yapmaliyim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Şubat 2017 at 13:05

   Bağırsak enfeksiyonu teşhisi kesin konulmuş ise enfeksiyonun tipine göre tedavi önemlidir. Enfeksiyon varlığının kesinleşmesi için kolonoskopi veya dışkı testi gibi tetkikler gerekir.

   Eğer bular yapılmadı ise enfeksiyonun tipinin ne olduğunu ve tedavinin ne kadar süreceğini anlamak zordur. Durum sadece şikayetlerinize yönelik değerlendirildi ise şikayetleriniz irritabl bağırsak hastalığı da olabilir.

   İyi bir gastroentroloji uzmanına gitmeniz gerekir.

   Sağlık dileğiyle.

 5. Avatar

  Ali Toklu

  12 Mart 2017 at 20:47

  Hafif ishal var
  Gogus kafes alti ve midemde bir bosluk hissediyorum.
  Sonra tüm vücuduma direncsizlik ile titreme geliyor.
  Uyusukluk oluyor.

  Acile gittim.
  Serum verdi.
  Biteral amp.
  Buscopan amp.
  Metpamid amp.
  Novalgine amp.

  Kan testi temiz cikti.

  Buyuk abdeat testi olmadi.
  Büyük abtesti yapamadim.

  Bu vücuda titreme gelmesi.
  Vudutta uyusma olmasi bundanmidir acaba ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Mart 2017 at 15:11

   İshalin birçok nedeni olabilir. Titreme, halsizlik gibi durumlar vücudun bir yerinde iltihap olduğunu da düşündürebilir. Bağırsak enfeksiyonu varlığının anlaşılması için dışkı testi ya da kolonoskopi gibi yöntemler gerekir. Verilen ilaçlarla şikayetleriniz geçmez ya da tekrarlar ise bir gastroloji uzmanınca bu durumun daha detaylı değerlendirilmesinde fayda vardır.

 6. Avatar

  Ismail

  23 Mayıs 2017 at 18:36

  3 aydır ishalim bütün testlerim temiz çıktı kolonoskobide bagirsakda mikrop ciktidoktor bazı ilaclar verdi ama hala ishal gecmedi vucudumda hic bir ağrı ve kusma yok ne yapmam gerekiyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Mayıs 2017 at 00:17

   İlaçları veren doktorunuza tekrar gitmenizde fayda vardır. Belki mikrop tamamen geçmemiş olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 7. Avatar

  zehra

  9 Haziran 2017 at 11:14

  cok fazla gaz oluyo iştahsılık sürekli ishal yada gabız oluyorum bide karnımın sol tarafında tuaf bır hıs oluyor o his benı uyutmuyor gecelerce

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Haziran 2017 at 19:24

   İrritabl bağırsak sendromu ve bu sendroma neden olabilecek altta yatan bir durum olabilir.

   Bir gastroentroloji uzmanı tarafından iyi bir değerlendirme yapılmasında fayda vardır. İhmal etmemeniz önemlidir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 8. Avatar

  Ayse

  18 Haziran 2017 at 16:40

  Bebegimin 2 gundur ishal yuksek ates ve kusması var. Hastanede bakteriyel enfeksiyon denildi. Yatıs yapıldı antibiyotik baslandı agizdan alımı kesildi 3 gundur sadece serum veriliyo
  Bagirsak enfeksiyonu olan bebegin oral alımının kesilmesi normal mi evde tedavi edilemez mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Haziran 2017 at 22:13

   Çocuklarda ishal enfeksiyöz ya da enfeksiyöz dışı nedenlerle meydana gelebilen bir belirtidir. Akut enfeksiyöz ishallerin tedavisinde sıvı ve elektrolit kayıplarının yerine konulması son derece önemlidir. Sıvı ve elektrolit kaybının derecesine göre bu tedavi şekli ve süresi değişiklik gösterebilir.

   Doktorlarınız gerekeni zaten yapıyorlardır.

   Geçmiş olsun.

 9. Avatar

  asdad

  23 Haziran 2017 at 20:37

  İshal veya kabızlık yok. mide bulantısı, halsizlik, titreme, iştahsızlık var. Kan ve idrar testleri temiz çıktı. ama doktor antibiyotik yerine sindirim sistemi destekleyici kapsül verdi hala bulantım var

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Haziran 2017 at 16:18

   Anlattığınız şikayetler vücudun herhangi bir yerindeki enfeksiyona bağlı olabileceği gibi mide rahatsızlıklarına bağlı da olabilir. Bu şikayetler bir gribal enfeksiyona bağlı, sıcak çarpmasına bağlı da olabilir.

   Anlattığınız şikayetlerin öncesi var mı, yoksa ani başlangıçlı ve yeni bir durum mu bu da önemlidir.

   Yani bu tür şikayetler bir nezleye, bir sıcak çarpmasına, gribal bir enfeksiyona, mide gribine, mide de Helikobakter pilori varlığına, alt solunum yolu enfeksiyonlarına, üst solunum yolu enfeksiyonlarına, idrar yolu ve böbrekler ile ilgili iltihabi ya da başka hastalıklara, başka bir sistemik hastalığa bağlı da olabilir.

   Doktorun verdiği ilaçlarla şikayetleriniz geçmez ise ya da kendinizi daha kötü hissederseniz bir gastroloji uzmanına, bir KBB uzmanına, bir göğüs hastalıkları uzmanına ya da üroloji uzmanına da gitmeniz gerekebilir.

   Yani sadece anlattığınız şikayetler ile bir sonuca ulaşmak çok mümkün değildir, çünkü bu tür şikayetler birçok duruma bağlı ortaya çıkabilir.

   Geçmiş olsun.

 10. Avatar

  Ozge

  20 Temmuz 2017 at 13:14

  16 aylik kizim 39a varan atesi oldu 2 gün sürdü biraz ilik dus 2 kez ates düşürücü ile simdi 37 – 37.5 arasi gidip geliyor.. ayni zamanda ishal oldu sari yesil karışık su gibi diskisi var o da azaldi kusmasi yok cok şükür iştahı azaldı ama sıvı bisiyler tüketiyor.. gün icersinde 2 defa ballı soğan suyu veriyorum 1er yemek kasigi kadar.. doktora götürmedim ama bagirsak enfeksiyonu beni tedirgin ediyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Temmuz 2017 at 01:28

   Beklemeden doktorunuza ya da bir çocuk gastroloğuna gitmeniz önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 11. Avatar

  Kübra çakır

  28 Temmuz 2017 at 15:22

  Merhabalar ben sürekli bagırsak enfeksiyonu oluyorum suyuda fazla tüketmiyorum açıkcası. Tahlillerimde lökosit 32.1 falan çıkıyor ama çok aşırı bir tepki vermiyordu vücudum sadece idrarda yanma ve diğer dışkıda yanma oluyordu ama 2 günde geçiyordu doktorum bol su iç falan diyordu öyle aşırı ishal olmamıştı. Bu seferkinde gittiğimde önce herşey temiz çıktı sonra 3 4 güne baya ishal, hafif kusma derecesiz miğde bulantısı ,halsizlik ve kaşıklarımda ciddi ağrı vardı ara ara geliyordu tekrar gittim yine lökosit 32. Ağrı olduğu için yattım 3 gün serumla geçmedi tam olarak taburcu oldum ilaç yazdı onları kullanıyorum. ( cipro,tribudat,flagyl ve prabex) ( reflü var birde bende ) tam olarak ishal geçti denilmez ama öncekine göre çok daha iyi ağrım yok bol su içmeye çalısıyorum. Dilim falan bembeyaz ve gitmek bilmeyen bir balgam gibi birşey var ağzımda Yani bir 8 gün falan uğraşıyorum bununla . Sormak istediğim sürekli bagırsak enfeksiyonu olmam başka bişeyi işaret ediyor mu ? + reflü bagırsak enfeksiyonumu tetikliyor olabilir mi ve neden bu seferki bu kadar uzun sürdü. Şimdiden teşekkürler… ????????

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Ağustos 2017 at 12:05

   Viral bir enfeksiyona bağlı ise bu durum mide ve bağırsaklarda birlikte seyir göstererek kusma ve ishale yol açabilir. Viral mide ve bağırsak enfeksiyonuna Rotavirüs ve Norovirüs gibi bir farklı virüs çeşitleri sebep olabilir. Viral olmayan mide ve bağırsak enfeksiyonu bakteriler, parazitler, toksinler ve enfeksiyona bağlı olmayan bazı hastalıklar kaynaklı meydana gelebilir. Bu durumun enfeksiyon kaynaklı olup olmadığının anlaşılması için hem üst hem de alt endoskopik inceleme ve bu bölgelerden örneğin alınması ve patolojiye gönderilmesi ve patolojiden çıkan sonuca göre doğru tedavinin uygulanması gerekebilir.

   Bu durum inflamatuar bağırsak hastalığı da olabilir. Bu nedenle bunlara yönelik de doğru inceleme gerekir. İnflamatuar bağırsak hastalığı Crohn hastalığına, Çölyak hastalığına, Ülseratif kolite, ankilozan spondilite, Akdeniz ateşi hastalığına, Laktoz intoleransına gibi durumlara bağlı ya da bu durumlar ile birlikte görülebilir.

   Bu durumun romatoloji, gastroentroloji gibi alanlarda daha detaylı araştırılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 12. Avatar

  Derya

  2 Ağustos 2017 at 14:27

  Arada birer gün arayla iki farklı devlet hastanesi acile gittim biri dahiliye bölümüne yönlendirdi bana şikayetlerimi sorup bağırsak enfeksiyonudur diyerek antibiyotik ilaçlar yazdı ve iğne yaptı diğer hastane acili ise akciğer filmi çekti usuttum mu acaba dedim evet sanırım diyerek oda iğne yapıp ilaç yazdı ama midem hala çok agriyor yemek görünce midem bulanıyor su bile içsem kusuyorum uyku hali bitkinlik ishal karında şişkinlik karın altında kramplar ve karın guruldamasi baş ağrısı iştahsızlık dogrulamiyorum bile gözlerimi açamıyorum 1 haftadır işe gidemiyorum nefes alirken bile mide bulantısı karamplar gaz hali arada bir titreme ve ateş basma oluyor ne yapmalıyım nereye muane olmalıyım ne kadar sürer bu böyle tedavisi nedir yardımcı olun lütfen dayanamiyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Ağustos 2017 at 15:46

   Bağırsak enfeksiyonları sebep olan ajana göre değişmekle birlikte kusma, sulu ishal, mide bulantısı, karın ağrısı, ateşlenme, kas ve baş ağrıları ve su kaybı gibi şikayetlere neden olabilir. Belirtilerin ortaya çıkması bir ile üç gün kadar zaman alabilir. Buna bağlı şikayetler 1-3 gün, bazen daha uzun sürebilir.

   Şikayetleriniz tedaviye, istirahate, bol sıvı alımı ile daha uzun süre geçmezse iyi bir gastrolojik değerlendirme önemlidir. Etkenin tam teşhisi için dışkı testi, kan testleri ve endoskopi gerekebilir.

   Bu durum Crohn hastalığı, ülseratif kolit, Akdeniz ateşi hastalığı gibi hastalıklar ile de ilişkili olabilir.

   Geçmiş olsun.

 13. Avatar

  Gülcan

  22 Eylül 2017 at 17:29

  Bir hafta önce ateşlendim sıtma tuttu ishaldim ve kemiklerim ağrıyodu kusma da oldu acile gittim gaita tahlili yaptı ilk bağırsaklarında enfeksiyon var dedi sonra ilaç verdi kullandım 2 gün sonra tekrar acile gittim farklı doktor gaita ve kan testi yaptı kan testi temiz çıktı ama gaita da mikrop var dedi antibiyotiğe devam et dedi bir haftadır ishalim korkuyorum sizce korkmalımıyım?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Eylül 2017 at 13:46

   İSHAL: Günde üç veya daha fazla sayıda yumuşak, sulu dışkılama durumudur. Enfeksiyonlara bağlı ishaller genellikle akut enfeksiyöz ishal, persistan enfeksiyöz ishal ve kronik enfeksiyöz ishal şeklinde değerlendirilir.

   AKUT ENFEKSİYÖZ İSHAL: Enfeksiyon etkenlerine bağlı gelişen 14 günü aşmayan ishal.

   PERSİSTAN İSHAL: 14 günden uzun 30 günden kısa süren ishal.

   KRONİK İSHAL: Bir aydan uzun süren ishal.

   Uzun süren ishal durumunda hastanın su kaybının önlenmesi de tedavinin bir parçasıdır, bu nedenle yeterli sıvı alımı önemlidir. Eğer sıvı kaybı şiddetliyse (ağır dehidratasyon varsa) hastaneye yatırılarak intravenöz yoldan sıvı verilmesi gerekebilir.

   ERİŞKİNLERDE AĞIR DEHİDRATASYON (ŞİDDETLİ SIVI KAYBI) BELİRTİLERİ ARASINDA; davranış bozukluğu, uzanınca geçmeyen baş dönmesi, ayakta duramama, yürüyememe, hızlı solunum, zayıf, hızlı nabız, derinin ıslak ve soğuk veya kuru ve sıcak olması, idrarın azalması veya kesilmesi, şuur kaybı gibi belirtiler bulunabilir.

   İlaçlarınızı doktorunuzun önerdiği şekilde (özellikle antibiyotik kullanıyorsanız saati saatine) alınması önemlidir. Bunun yanı sıra yeterli su içmek gerekir. Doktorunuz başka sıvılar da önermiş ise bunlardan da tüketebilirsiniz, ancak şekerli ve gazlı içeceklerden kaçınmanızda fayda vardır. Çay ve kahve sıvı kaybını tetikleyeceği için bunların tüketim oranlarını düşürmek de gerekebilir (bu konuda mutlaka doktorunuzdan bilgi almalısınız). Doktorunuz beslenme konusunda bir şeyler önermiş ise bunların uygulanması faydalı olacaktır.

   AKUT ENFEKSİYÖZ İSHALLER BAZI HASTALIKLAR İLE DE KARIŞABİLİR: Örneğin, ülseratif kolit, iskemik bağırsak hastalığı, divertikülit, bazı metallere bağlı zehirlenmeler (arsenik, kurşun, civa zehirlenmesi gibi), bazı gıdalara bağlı zehirlenmeler (mantar, bal, balık zehirlenmesi gibi), laktoz intoleransı, irritabl bağırsak sendromu, kısa bağırsak sendromu gibi durumların ayırt edilmesi gerekebilir. Bu nedenle tedaviler ve aldığınız önlemler ile durumunuz düzelmez ya da tekrarlar ise bu durumların da araştırılması gerekebilir, bundan dolayı gastrolojik kontrolleriniz durum düzelene kadar ihmal edilmemelidir.

   Geçmiş olsun.

 14. Avatar

  emre

  9 Ekim 2017 at 06:49

  Merhaba ..
  Akşam uyurken ayağımı birşey ısırmıs sabah ayak ağrısı ile uyandım dizim baya bir şişti doktor antibiyotik verdi kullandım bir süre sonra kestim antibiyotiği aradan biraz zaman geçti dışkımda değişiklik oldu siyah renkde gelmeye başladı beraberinde arada bir yanma sümüksü şekilde ara sırada kabızlı bitki çayı içtim düzeldi kakamda beyazlıklar vardı ilthaba benziyordu yada kurt aynı şikayetler tekrar yine başladı ne yapmalıyım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Ekim 2017 at 21:46

   İçtiğiniz antibiyotik bağırsak florasını bozarak mantarların artmasına neden olmuş olabilir. Bir şey ısırdığı kesinse enfeksiyon tam olarak geçmemiş olabilir. Enfeksiyon sindirim sistemini de etkilemiş olabilir. Fakat dizinizde oluşan şişlik, kızarıklık durup dururken oluşmuş ise bu durum romatizmal bir hastalığa bağlı da olabilir. Bazı romatizmal hastalıklarda hem eklemlerde ağrılı şişlikler hem de sindirim sistemi problemleri olabilmektedir.

   Bir gastroloji uzmanına ya da ilacı size reçete eden doktorunuza gitmenizde ve durumunuz hakkında bilgi vermenizde fayda vardır.

   Bu durumlar her şeye rağmen tekrarlar ise romatoloji alanında bir değerlendirme yapılması faydalı olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 15. Avatar

  Selina

  22 Kasım 2017 at 06:13

  Bizimde ailece bir ishal bir kabizlik midede sislik ve asiri gaz beraberinde baska belirtilerde var genetik hicbir rahatsizigimiz yok.arastirildi vucutta kasinti özelikle cocuklarimda sebepsiz burunkanamasi sürekli hapsurma krizi hala arastirilio birsonuc alamadik bende esimde cocuklarimdada var. Bilmiyorum nedir bu biryigin kontrolyaptirdik yok sonuc bagisiklik düstü gibi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Kasım 2017 at 18:26

   Birçok otoimmün, sistemik, romatizmal, alerjik, enfeksiyonel hastalık söz konusudur. Bu nedenle bazı birkaç test, görüntüleme yöntemleri kullanma ile bu tür bir hastalık olup olmadığının anlaşılması kolay değildir.

   Bağırsaklarda ailesel veya kişisel bir patolojinin olup olmadığının tam olarak anlaşılması için kolonoskopi, mide endoskopisi gibi yöntemler gerekir. Genetik analiz bölümünde genetik analiz uzmanından hangi hastalık için araştırma istendiyse genetik analiz uzmanı sadece o hastalık için testler ister, yani tek bir genetik testle bütün genetik hastalıklar teşhis edilmez.

   Bu araştırma sonuç bulunana kadar uzun zaman alabilir.

   Besin zehirlenmesi (örn. geç belirti gösteren ama hayatı tehdit eden türden bir mantar zehirlenmesi gibi) bir durum olabilir. Kültür mantarları da uygun koşullarda saklanmadığında ve uzun bekletildiğinde zehirlenmeye yol açabilir. Bir tür mantar zehirlenmesinde kan testleriyle tanıyı koymak zor olabilir, bu tür mantar zehirlenmesi genellikle hastaların şikayetleri ve yenilen mantardan alınan örnek ile teşhis edilir.

   Yani anlattığınız durum yakın dönemde başlayan bir durum ise gıda zehirlenmesi bakımından da incelemelerin yapılmasında fayda vardır.

   Aynı dönemlerde ailece benzer şikayetleri yaşamak enfeksiyonel bir hastalığa bağlı ve/veya gıda zehirlenmelerine bağlı olabilir. Gıda zehirlenmeleri viral, bakteriyel, kimyasal, ilaç kullanımı gibi birçok ve çeşitli etkenlerle meydana gelebilir.

   Geçmiş olsun.

 16. Avatar

  Istanbul

  26 Aralık 2017 at 23:25

  Merhaba, uzun zamandır 3 bolgede, karın sağ alt(ileum/cecum?), sag orta(duodenum?) ve sol ust (yemek borusu/mide?) bolgemde zaman zaman acıma hissi oluyor.. durdugum yerde de aciyor ama harekeyle daha belli oluyor. son birkaç seferdir antibiyotik alınca ishal oluyorum. bunu doktorlara soylememe ragmen grip oldugumda vs yine de yaziyorlar. en son içtigimde yine ishal oldum kan da geldi. ama 1 sefer oldu boyle 2 3 haftadır başka olmadı. doktor biteral verdi sabah akşam kullandım 5 gün. şuan ishalim yok diskim yumusaga yakın genelde. ama acı hissi devam ediyor. korkuyorum ve degerlendirmenizi sormak istedim. antibiyotik alınca bagirsaklarım yanıyor bi de. oruc tuttum 1 gün aksama kadar sorun olmadı ama aksama yakın karin kazınması gibi bir his gaz ve halsizlik gibi tarifi zor daha once yasamadığım bir durum olustu.. reflor kullanıyorum donem donem her antibiyotik iliskili sıkıntımda. sıkıntım yokken de ara ara alıyorum. bu 3 bolge birden neden acıma hissi yapar. agri yok. acıyor! pulcet, debridat kullanıyorum. debridat1-2 gun kullanınca sag altta olan aciyi geciriyor.. bir muddet etkisi suruyor bırakınca… degerlendirmeleriniz benim için cok degerli. iyi calismalar.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Ocak 2018 at 19:08

   Antibiyotik ilaçlar midede gastrit oluşmasına, dolayısıyla gastroözofageal reflüye neden olarak gaz şikayetine, göğüs bölgesinde yanma ve acıya, ağrıya gibi şikayetlere neden olabilir. Sık sık antibiyotik kullanmak bağırsak florasına bozarak irritabl bağırsak sendromuna neden olabilir. İrritabla bağırsak sendromu da anlattığınız şikayetlere sebep olabilir. İrritabl bağırsak sendromu enfeksiyon kaynaklı, antibiyotik kaynaklı, bağırsak florasının bozulması kaynaklı olabileceği gibi sistemik bir hastalığa bağlı olabilir.

   Ülseratif kolit, Crohn hastalığı, bazı başka sistemik hastalıklar anlattığınız şikayetlere neden olabilir.

   İyi bir gastroloji uzmanına giderek gerekli incelemelerin yapılmasında fayda vardır, aksi taktirde tekrar tekrar antibiyotik kullanmak hem midenizi hem de bağırsaklarınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Ayrıca doktorunuz size ne için tekrar tekrar antibiyotik veriyor bu da önemlidir. Sorunun altta yatan nedeninin araştırılmasını doktorunuzdan özellikle istemelisiniz. Örneğin Akdeniz ateşi olarak bilinen sistemik bir hastalık bu şekilde mideyi ve bağırsakları etkileyebilir ve kişinin gereksiz yere antibiyotik içmesine neden olabilir. Bu hastalık sadece bir örnektir, daha başka sistemik hastalıklar da bu tür sorunlara neden olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 17. Avatar

  Hly

  12 Şubat 2018 at 03:47

  Elle muayenesi varmidir bu hastaligin doktor tahlil yapmalimidir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Şubat 2018 at 23:30

   İshal-kusma varlığı, dehidratasyon (sıvı kaybının) varlığı ve şiddeti, abdominal ağrı (karın ağrısı), halsizlik, dışkının özellikleri ve miktarı, ishalin sıklığı, ishalin sulu-mukuslu ve kanlı olması gibi klinik muayene bulguları gastroenteritler (bağırsak enfeksiyonları) bakımından ipucu verir. Tanı ve enfeksiyonun tipini belirlemek için kullanılan diğer yöntemler arasında dışkı testi, dışkı kültürü, kan testleri, kan kültürleri gibi teşhis yöntemleri de vardır.

   Dışkı testi, dışkı kültürleri, kan testleri, kan kültürleri ile ilk incelemelerde tanı konulamazsa, özellikle Mycobacterium avium kompleks (MAC) enfeksiyonu, lenfoma, kaposi sarkomu ve Sitomegalovirus (CMV) koliti açısından kolonoskopi ve biyopsi yapılması gerekebilir.

   İyi bir gastroentroloji uzmanına başvurmanızda fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 18. Avatar

  Mustafa

  25 Şubat 2018 at 11:14

  Merhaba yaklaşık 1 yıldır ishalim var, arasira düzelme olsada çoğunlukla ishalim ve sürekli karın ağrılarım ve gaz şikâyetlerim, halsizligim var tüm kan tahlillerini yaptırdım endoskopi,kolonoskopi herşeyi yaptırdım birden fazla doktora gittim ama sonuç alamadım sizce ne yapmalıyım artık endişelenmeye başlıyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Mart 2018 at 17:05

   Anlattığınız durum irritabl bağırsak sendromuna bağlı olabilir. Eğer yaşınız 35’li yaşlardan küçükse Akdeniz ateşi hastalığı ve bu hastalığa eşlik eden irritabl bağırsak sendromuna bağlı olabilir. Romatoloji alanında araştırılması faydalı olabilir.

   Kullanılan birçok ilaç çeşidi ishale neden olabilir.

   Crohn hastalığı gibi bir durum olabilir. Bu hastalık için gastroloji alanında gerekli incelemelerin yapılması gerekir.

   Laktoz intoleransı ishale neden olabilir.

   Graves hastalığına bağlı kronik ishal görülebilir. Graves hastalığının araştırılması için endokrinoloji bölümüne gitmek gerekir.

   Malabsorpsiyon (emilim bozukluğu) gibi bir duruma ve bu duruma neden olan bir faktöre bağlı ishal olabilir.

   İnek sütü proteini intoleransı kronik ishale neden olabilir.

   Daha birçok faktör kronik kronik ishale neden olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 19. Avatar

  Aziz

  1 Mart 2018 at 18:25

  20 yaşındayım dün karin ağrısı ishal ve mide bulantısı nedeniyle acile gittim idrar kan ve gaita tahlili yapıldı sadece kanda enfeksiyon olduğu söylendi biteral yazdı doktor dün gece ve bu gün sabah ilacı kullandım az önce ki hemogram tahlilinde enfeksiyonun biraz düştüğünü gördüm karin ağrısı ishal bu gün hiç olmadı babannem 85 yasinda bagirsak kanserinden vefat etti doktor bağırsak kanseri olabilir ultrasonla baktırın dedi sizce böyle bir durum söz konusu mu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Mart 2018 at 15:45

   Mide bulantısı, ishal, karın ağrısı enfeksiyon kaynaklı birçok hastalıkta görülebilen belirtilerdir. İlaç tedavisi ile şikayetleriniz gerilemeye başlamış ise yaşadığınız sıkıntının enfeksiyon kaynaklı olma ihtimali yüksektir. Fakat bir gastroloji doktoruna gitmeniz ve duruma uygun kan ve dışkı testleri yaptırmanız faydalı olabilir. Bağırsağa ait bir enfeksiyon varsa dışkı testi faydalı olabilir. Ultrason veya kolonoskopi gerekip gerekmediğini, gastroloji doktorunuz duruma göre karar verecektir.

   Gastroloji doktoruna gitmeniz en doğrusudur.

   Geçmiş olsun.

 20. Avatar

  Mehtap

  12 Mayıs 2018 at 07:47

  Selamün aleyküm , kızım 2.5 yasında 10 gun once ates basladı sonrasında gunde (en fazla)5 kere ishalimiz devam etti. Evde surekli sıvı ve probiyotik takvıyesi ile 5 gun idare ettim. Fakat ateslenmeler bitmeyince uzmana gittik. Kan tahlili temiz cıktı kaka tahlilinde lokosit cok yuksek dedi doktor.sıvı durumu iyi oldugu icin yatıs vermedi. Flagly ictik gunde 3 kere atesimiz bitmişti fakat 2 gundur yine basladı hala ilaca devam ediyoruz.genel durumumuz iyi ama ateslenmeleri kötu bişeyin habercisi olabilirmi yoksa dogal bi surecmi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Mayıs 2018 at 02:07

   Sağlıklı bir kişinin gaita örneğinde lökosit görülmesi, bağırsak mukozasını irrite eden bir enfeksiyon veya iltihabi olayın olabileceğini düşündürür. İshale sebep olan mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyonlar ve ülseratif kolit gaitada bol miktarda lökosit bulunmasına sebep olabilir.

   DIŞKIDA LÖKOSİT BULUNMASINA NEDEN OLAN ENFEKSİYONLAR:

   * BAKTERİLER; salmonella, shigella, campylobacter jejuni, yersinia enterocolitica, enteroinvazif E.coli, colostridium difficile, enterohemorajik E.coli, enteroagregative E.coli.
   * VİRUSLER; cytomegalovirus.

   * PROTOZOON; entamoeba hystolytica.

   FLAGYL İLAÇ: Bağırsak amebiyazisi (amiplerin sebep olduğu bir çeşit enfeksiyon), Karaciğer amebiyazisi, Non-spesifik vajinit (vajina enfeksiyonu), anaerop enfeksiyonlar ve Trikomonaslara bağlı genital enfeksiyonlarda kullanılır.

   İnfeksiyöz ishaller komplikasyonlara yol açabilir. Bu nedenle doktor kontrollerini ihmal etmemeniz önemlidir. Tekrarlayan ateş bakımından Başka hastalıkların da araştırılması gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 21. Avatar

  semih

  28 Temmuz 2018 at 20:46

  slm yaklaşık 1,5 aydır süren mide ve karın ağrısı var. Aşırı derecede halsizlik var endoskobi ve kolonoskobi yaptırdım temiz çıktı ama gaita testinde bağırsakta parazit çıktı ilaç kullandım (yaklaşık 1 hafta) ilacı buraktıktan sonra karın ağrısı ve ishal tekrar başladı. genel olarak sitresten uzak durmam söyleniyor. sizce yapmam gereken başka birşeyler varmı.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Temmuz 2018 at 23:07

   Gastrointestinal parazitozlar (sindirim sistemi parazitleri) gelişmekte olan ve özellikle sıcak ve nemli iklime sahip ülkelerin önemli bir sağlık problemidir.

   Bağırsak parazitlerinde ortaya çıkan şikayetler ve tedavi yöntemi ve süresi parazitin tipine göre farklılık gösterebilir.

   ÖRNEĞİN;

   * ASKARYOZ (ascaris lumbricoides enfestasyonu): Gastrointestinal kanalın en sık görülen parazit hastalığıdır. Bütün yaş gruplarında görülebilir. Gastrointestinal kanalda parazit sayısı az ise belirti vermeyebilir. Belirti verdiğinde ise çoğu hastada epigastrik ağrı (mide üstünde hissedilen ağrı), yemek öncesi veya sonrası abdominal huzursuzluk (tüm karın bölgesinde huzursuzluk), bazen kusma, bazı hastalarda akut batın sendromu gibi belirtiler, fazla miktarda ascaris’in yumak oluşturması sonucu volvulus, bağırsak düğümlenmesi, perforasyon, hatta ölüme bile yol açabilir. Tedavide antihelmintik grubundan ilaçlar ve bu ilaçlar ile konbine edilebilen ilaçlar kullanılır. Fakat bu tedavilere yanıt vermeyen safra kanalı ve bağırsak tıkanmalarında girişimsel ya da açık cerrahi işlemler gerekebilir. Bu nedenle kontroller ihmal edilmemelidir.

   * TRİŞURİS (trichuris trichiura): Özellikle toprağı gölgeli ve nemli tropikal ve subtropikal ülkelerde sık görülür. Hafif enfeksiyonlar herhangi bir şikayete neden olmayabilir. Ağır enfeksiyonlar kanlı ve mukuslu ishal ile enflamatuvar bağırsak hastalığını taklit edebilir. Bulantı, kusma, ıkınma hissi, itici kasılım ve özellikle çocuklarda rektal prolapsusa neden olabilir. Bazı hastalarda durum kronikleşebilir. Tedavide yine antihelmintik sınıfından ilaçlar ilaçlar verilir. Ağır vakalarda doktorun verdiği ilaca bağlı olarak değişmekle birlikte tedavi 57 gün bile sürebilir. Etkili olmadığı durumlarda enfeksiyon tekrarlayabilir, bu gibi durumlarda tedavi her ay tekrarlanabilir. Bu nedenle doktor kontrolü ihmal edilmemelidir.

   Daha birçok parazit enfeksiyonu (örn. Kıl kurdu, Kancalı kurt, Strongiloidiyazis, Tenyazis gibi) türü vardır, bu nedenle yukarıdakiler örnek olarak ve bunlar hakkında özet bilgiler verilmiştir.

   Yani tedavi, tedavinin süresi, tedavinin tekrar etmesi gerektiği veya gerekmediği, bunların ortaya çıkardığı komplikasyonlar ve bu komplikasyonlar için gereken tedaviler değişiklik gösterebilir. Bu nedenle kontroller devam etmeli ve sonuçlartemiz çıkana kadar doktorunuza gitmeli ve durumunuzu bildirmelisiniz. Ayrıca doktorunuzun önerdiği ilaçları düzenli ve saati saatine kullanmalısınız.

   Geçmiş olsun.

 22. Avatar

  Adsız

  4 Ağustos 2018 at 11:39

  Merhaba bende baş ağrısı mide bulantisi kusma mide agrisi ve ishal var ve agrilardan duramiyorum doktora gittim ama serum takip gonderdi sizce ne yapmaliyim?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Ağustos 2018 at 15:21

   Bahsettiğiniz belirtiler (baş ağrısı, bulantı/kusma, ishal, karın ağrıları), sıcak çarpması gibi mevsimsel bir duruma bağlı da olabileceği gibi enfeksiyon kaynaklı bir hastalığa, besin zehirlenmesine gibi durumlara bağlı da olabilir (eğer bildiğiniz başka bir sistemik hastalığınız yoksa).

   Örneğin; meningokok menenjitinde, zehirlenmelerde, dumping sendromunda, bazı ilaçların kullanımına bağlı, laktoz intoleransı ve bu intoleransa neden olabilen hastalıklarda, Akdeniz ateşi hastalığı gibi bir romatizmal ve sistemik hastalıkların atakları sırasında, bağırsak enfeksiyonlarında, kene ısırmasına bağlı oluşan hastalıklarda, bazı bağırsak parazitine bağlı hastalıklarda, mide gribinde, hiperkalsemide) anlattığınız belirtiler hepsi bir arada görülebilir.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 23. Avatar

  Gizeö

  12 Ağustos 2018 at 18:19

  Merhaba benim kızım 2,5yasında bir ay önce amipli dizanteri görüldü flagy şurup kullandık şimdi tekrar hasta oldu gene kakasında az miktarda kan var zayıf pozitif yazıyor 7gündür ishal tekrar aynı şuruptan kullanıyoruz ama pek bi düzelme Yok bide idrarında da kan görüldü ne yapmam gerekir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Ağustos 2018 at 23:27

   AMİPLİ DİZANTERİ, bütün yaş gruplarını etkileyen, Entamoeba histolytica’nın neden olduğu kanlı parlak mukuslu diyare ile seyreden bir rektokolit tablosudur. Entamoeba histolytica enfeksiyonu dünyada yaygın görülmekle birlikte özellikle ve santizasyonun kötü olduğu bölgelerde oldukça sıktır. Doğada bulunan kist formunun ağız yoluyla alınmasıyla hastalık bulaşır. Entamoeba histolytica enfeksiyonu başlıca intestinal ve ekstraintestinal olmak üzere iki farklı hastalık tablosu oluşturur.

   ENTAMOEBA HİSTOLYTİCA’ya BAĞLI İNTESTİNAL HASTALIK TABLOSU: İntestinal hastalık tablosunda akut rektokolit (dizanteri), perforasyonla birlikte fulminan )hızlı kötüleşen) kolit, toksik megakolon, ameboma ve perianal ülserasyonlar görülür.

   ENTAMOEBA HİSTOLYTİCA’ya BAĞLI EKSTRAİNTESTİNAL HASTALIK TABLOSU: Ekstraintestinal hastalık tablosunda ise karaciğer, akciğer ve beyin apseleri ile genitoüriner hastalık vardır.

   Yani bu ciddi bir hastalıktır, doktorunuz tarafından takibi önemlidir. Kendi kendinize şurubu tekrarlamanız çok doğru olmayabilir, çünkü doktorunuz tedaviyi değiştirebilir, yanına başka tedaviler ekleyebilir. Tekrar testler yapılması gerekebilir. Özellikle fulminan kolit gelişirse bu durum daha da ciddi olabilir ve (dileriz ki kimseye bir şey olmasın) ölüme bile yol açabilir Çocuklar ve yaşlılarda bu tür durumlar tehlike içerebilir. Tedavide doktorunuzun önerdiği tedavilerin yanı sıra sıvı takviyesi de son derece önemlidir. Gereken durumlarda hasta hastaneye yatırılabilir.

   Doktorunuza gitmeyi veya danışmayı ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 24. Avatar

  Tuba

  4 Nisan 2019 at 12:42

  İyi günler 2 ve 8 yaşında çocuklarım var. İkiside su gibi ishal 4.5 gündür karin ağrısı başlarda kusma ates vardı geçti ishal devam ediyor. Doktora gittik kaka istedi ama yapmadilar. Depridat ve vitamin yazdı sadece iki defa serum taktılar ama hala aynı su iciremiyorum fazla ishal karışımı verdiler içiyorlar ne olabilir acaba korkuyorum su kaybından birşey olur diye ne yapmalıyım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Nisan 2019 at 17:20

   Bağırsak enfeksiyonu olabilir, bu da antibiyotik tedavisi gerektirebilir. Bu nedenle tekrar hastaneye gitmeniz en doğrusu olacaktır. Bir gastroloji veya iç hastalıkları uzmanına randevu almanız daha doğru olur.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git