Bağırsak Hastalıkları

Bağırsak Enfeksiyonu Nedenleri ve Belirtileri (Gastroenterit Nedir?)

Gastroenterit genellikle ''gastro'' olarak tanımlanır. Gastroenterit, kusma ve ishale neden olan özellikle bebeklerde ve çocuklarda görülen yaygın bir bağırsak enfeksiyonudur.

Gastroenterit (bağırsak enfeksiyonu) nasıl tedavi edilir?

Gastroenterit genellikle ”gastro” olarak tanımlanır. Gastroenterit, kusma ve ishale neden olan özellikle bebeklerde ve çocuklarda görülen yaygın bir bağırsak enfeksiyonudur. Bu duruma bakteriler, virüsler ve diğer organizmalar neden olabilir. Bağırsak enfeksiyonları daha çok besin zehirlenmeleri nedeni ile ya da su kaynaklı meydana gelir. Gastroenterit ataklarının çoğu birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçebilir. İshal ve kusma şiddetli olur ise vücutta su kaybına yol açabilir ve bu durum vücutta yeteri kadar su kalmamış anlamına gelir. Bu durum bebeklerde ve çocuklarda daha ciddi sorunlara yol açabilir.

Birleşik Krallıkta Gastroenterit’e çoğunlukla virüsler neden olur. Virüslerin yayılımı bir kişiden diğerine yakın temas ve hasta kişinin hazırladığı yemeklerden bulaşma olur. Gastroenterit’e bazen gıda zehirlenmeleri de sebep olabilir. E-coli ve Salmonella gibi gıda zehirlenmesine neden olan bazı bakteri türleri vardır. Su kaynaklı enfeksiyonlar Salmonella, Shigela bakterileri, Amipli dizanteri, Kolera ve özellikle çocuklarda da görülen Rota virüs enfeksiyonu gibi enfeksiyonlar bağırsak enfeksiyonlarına etken olan enfeksiyonlardır. Bakterilerin karıştığı içme suları ve kullanma suları da özellikle sağlık koşulları iyi olmayan ve az gelişmiş ülkelerde alt yapının kötü olmasından kaynaklanır.

Gastroenterit (bağırsak enfeksiyonu) belirtileri

Gastroenteritin en sık görülen belirtileri kusma ve ishaldir. Hastaların genelinde mide ağrısı, yüksek ateş ve baş ağrısı şikayetleri de görülür. Bu belirtiler genellikle birkaç gün sürebileceği gibi, bazen bir hafta bile devam edebilir. Şiddetli ishal ve kusma söz konusu ise su kaybı gelişebilir. Su kaybı belirtileri çökük gözler, ağız kuruluğu, dilde paslı görünüm ve az miktarda koyu renkli ve kötü kokulu idrar’dır.

Gastroenterit (bağırsak enfeksiyonları) teşhisi

Bağırsak enfeksiyonları genellikle ishal bulgusu ile kendini gösterir ve ishal yapan diğer bazı nedenler ile de karıştırılabilir. Kronik ishal yapan bazı hastalıklar ve bazende ilaçlar ishale neden olabilir. Örneğin antibiyotik kullanımı sonrası ishal çok sık görülür. Bu nedenle hastaların antibiyotik kullandığını doktorlarına bildirmeleri gerekir.

Bazı kronik seyirli gastrointestinal hastalıklar (Corhn hastalığı, ülseratif kolit, kolon kanseri) gibi hastalıklar bağırsak enfeksiyonu ile karışabilir. İshal üç aydan daha fazla devam eder ise kronik ishal olarak değerlendirilir ve daha ciddi tetkikler yapılır. Bağırsak enfeksiyonları başlangıçta iyi huylu ve daha çabuk iyileşen sorunlardır. Fakat ısrarlı süren ishal vakalarında daha derin araştırmalar için gastroentroloji ve enfeksiyon hastalıkları uzmanlarına ihtiyaç duyulur.

Gastroenterit (bağırsak enfeksiyonu) tedavisi

Bağırsak enfeksiyonu nedeni ile kusma ve ishal şikayeti olan hastanın su kaybını önlemek için bol sıvı alması gerekir. Çok acil ve şiddetli durumlarda mutlaka acil servise baş vurulması önemlidir. Mümkün olduğunca katı bir şeyler yemeye çalışmalı, istirahat edilmelidir. Fakat bazı durumlarda mutlaka antibiyotik tedavisi gerekebilir.

Uygun antibiyotik tedavisinin başlanabilmesi için enfeksiyon hastalıkları uzmanlarına baş vurulması önemlidir. Ne tür antibiyotik verileceğini enfeksiyon hastalıkları uzmanı karar verir. Fakat enfeksiyon hastalıkları uzmanına baş vurana kadar bol su ve gazlı olamayan sıvılar alınmalıdır. Fakat gazlı içeceklerden kaçınmak önemlidir. Çünkü gazlı içecekler bağırsak hareketlerini daha da arttırırlar.

Gastroenterit (bağırsak enfeksiyonları) nasıl önlenir?

Bağırsak enfeksiyonlarından korunmanın temel yöntemi alınacak alt yapı önlemleridir ve bu açıdan belediyecilik hizmetleri çok büyük önem taşır. Belediyecilik hizmetlerinin iyi olduğu ülkelerde ve şehirlerde bağırsak enfeksiyonu görülme sıklığı daha azdır. Türkiye’nin Batısında bağırsak enfeksiyonları daha az görülür iken, Güney Doğu ya da Doğu Bölgelerinde daha sık görülür. Daha az gelişmiş ülkelere gidildiğinde bağırsak enfeksiyonları görülme oranı daha sıktır.

Bunların yanı sıra kişilerin kendi alacağı önlemler arasında dışarıda satılan besinleri tüketmekten kaçınmak, sebze ve meyveleri iyi yıkamak, hijyen koşulları iyi olmayan yerlerde yemek yememek, sık sık elleri yıkamaya dikkat etmek, çocukları el yıkama alışkanlığını kazandırmak, tuvalet hijyenine dikkat etmek, çevre temizliğine dikkat etmek, sokakta satılan yiyeceklerden kaçınmak gibi önlemler alınarak bağırsak enfeksiyonlarından (gastroenteritten) korunmak mümkün olabilir.

Bağırsak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Bağırsak kurtları neden olur
 2. Corhn hastalığı nedenleri ve tedavisi
 3. Ülseratif kolit nedenleri ve tedavisi
 4. Bağırsak kanaması neden olur
 5. Bağırsak hastalıkları ve bağırsak anatomisi

10 Yorum

 1. Adsız

  2 Ekim 2015 at 10:21

  Bağırsak enfeksiyonu olan hastaya kusmaması için su verilmez mi???

  • Adsız

   2 Ekim 2015 at 18:52

   Bağırsa enfeksiyonu gelişen çocuklarda ya da yetişkinlerde kusmanın yanı sıra ishal de vardır. Bu hastalarda sıvı kaybı olacağı için sıvı verilmesi kesilmemelidir. geçmek bilmeyen kusmalarda faydalı yöntemler patates haşlama, pirinç lapası, leblebi gibi yiyecekler ve nane limon çayıdır.Ayrıca doktora gidilmemiş ise bir an önce doktora gitmekte vayda var. Geçmiş olsun.

 2. Duhan Çetin

  6 Aralık 2015 at 11:48

  Merhabalar ben bağırsak enfeksiyonuna yakalandım şiddetli mide ağrısı geçiriyorum bu ağrıları azaltacak doğal tavsiyeniz var mı ?

  • Sağlık Ocağım

   7 Aralık 2015 at 21:04

   Bağırsak enfeksiyonları sıklıkla besin zehirlenmeleri ya da su kaynaklı meydana gelir. Bağırsak enfeksiyonunun olup olmadığının kesinleşmesi için bazı tetkikler yapılmalıdır. Bazı hastalıklar da bu tür bir durum ile karışabilir. Bağırsak enfeksiyonu tedavisinde en önemlisi bol su içilmesi ve hastanın istirahat etmesidir. Fakat bazı durumlarda antibiyotik tedavisi gerekebilir.

   Uygun antibiyotiğin belirlenmesi için durumun enfeksiyon hastalıkarı uzmanlarınca değerlendirilmesi gereklidir. Ciddi bağırsak enfeksiyonu tedavisinde bitkisel yöntemler yeterli olmaz. Bu nedenle doktora gidilmemiş ise mutlaka doktora gitmekte ve doktorun önerdiği ilaçları kullanmakta fayda var. Bunun yanı sıra bol sıvı alımı ve istirahat etmek te önemlidir. Bol ılık su, günde 1-2 fincan nane limon çayı da faydalı olabilir. Başka ilaç tedavisi alınıyor ise doktorunuza danışmadan herhangi bir bitkisel yöntem denenmesi doğru olmayabilir. Çok geçmiş olsun.

 3. Necmi

  9 Şubat 2017 at 09:28

  Ben kilo kaybıi kusma ateş vardı ve ateş 6 ay geçmdi ne olabilir iyi gunler

  • Sağlık Ocağım

   9 Şubat 2017 at 21:35

   Mutlaka bir doktora (gastroloji uzmanı gibi) gitmeniz önemlidir. Kusma, kilo kaybı ve ateş yükselmesinin birçok nedeni olabilir.

   Sağlık dileğiyle.

 4. ali

  13 Şubat 2017 at 03:01

  Doktora gittim bana ilac verdi ve ilacim bitince tekrar basladi ne yapmaliyim.

  • Sağlık Ocağım

   16 Şubat 2017 at 13:05

   Bağırsak enfeksiyonu teşhisi kesin konulmuş ise enfeksiyonun tipine göre tedavi önemlidir. Enfeksiyon varlığının kesinleşmesi için kolonoskopi veya dışkı testi gibi tetkikler gerekir.

   Eğer bular yapılmadı ise enfeksiyonun tipinin ne olduğunu ve tedavinin ne kadar süreceğini anlamak zordur. Durum sadece şikayetlerinize yönelik değerlendirildi ise şikayetleriniz irritabl bağırsak hastalığı da olabilir.

   İyi bir gastroentroloji uzmanına gitmeniz gerekir.

   Sağlık dileğiyle.

 5. Ali Toklu

  12 Mart 2017 at 20:47

  Hafif ishal var
  Gogus kafes alti ve midemde bir bosluk hissediyorum.
  Sonra tüm vücuduma direncsizlik ile titreme geliyor.
  Uyusukluk oluyor.

  Acile gittim.
  Serum verdi.
  Biteral amp.
  Buscopan amp.
  Metpamid amp.
  Novalgine amp.

  Kan testi temiz cikti.

  Buyuk abdeat testi olmadi.
  Büyük abtesti yapamadim.

  Bu vücuda titreme gelmesi.
  Vudutta uyusma olmasi bundanmidir acaba ?

  • Sağlık Ocağım

   13 Mart 2017 at 15:11

   İshalin birçok nedeni olabilir. Titreme, halsizlik gibi durumlar vücudun bir yerinde iltihap olduğunu da düşündürebilir. Bağırsak enfeksiyonu varlığının anlaşılması için dışkı testi ya da kolonoskopi gibi yöntemler gerekir. Verilen ilaçlarla şikayetleriniz geçmez ya da tekrarlar ise bir gastroloji uzmanınca bu durumun daha detaylı değerlendirilmesinde fayda vardır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git