Bağırsak Hastalıkları

Bağırsak Enfeksiyonu Nedenleri ve Belirtileri (Gastroenterit Nedir?)

Gastroenterit genellikle ''gastro'' olarak tanımlanır. Gastroenterit, kusma ve ishale neden olan özellikle bebeklerde ve çocuklarda görülen yaygın bir bağırsak enfeksiyonudur.

Gastroenterit (bağırsak enfeksiyonu) nasıl tedavi edilir?

Gastroenterit genellikle ”gastro” olarak tanımlanır. Gastroenterit, kusma ve ishale neden olan özellikle bebeklerde ve çocuklarda görülen yaygın bir bağırsak enfeksiyonudur. Bu duruma bakteriler, virüsler ve diğer organizmalar neden olabilir. Bağırsak enfeksiyonları daha çok besin zehirlenmeleri nedeni ile ya da su kaynaklı meydana gelir. Gastroenterit ataklarının çoğu birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçebilir. İshal ve kusma şiddetli olur ise vücutta su kaybına yol açabilir ve bu durum vücutta yeteri kadar su kalmamış anlamına gelir. Bu durum bebeklerde ve çocuklarda daha ciddi sorunlara yol açabilir.

Birleşik Krallıkta Gastroenterit’e çoğunlukla virüsler neden olur. Virüslerin yayılımı bir kişiden diğerine yakın temas ve hasta kişinin hazırladığı yemeklerden bulaşma olur. Gastroenterit’e bazen gıda zehirlenmeleri de sebep olabilir. E-coli ve Salmonella gibi gıda zehirlenmesine neden olan bazı bakteri türleri vardır. Su kaynaklı enfeksiyonlar Salmonella, Shigela bakterileri, Amipli dizanteri, Kolera ve özellikle çocuklarda da görülen Rota virüs enfeksiyonu gibi enfeksiyonlar bağırsak enfeksiyonlarına etken olan enfeksiyonlardır. Bakterilerin karıştığı içme suları ve kullanma suları da özellikle sağlık koşulları iyi olmayan ve az gelişmiş ülkelerde alt yapının kötü olmasından kaynaklanır.

Gastroenterit (bağırsak enfeksiyonu) belirtileri

Gastroenteritin en sık görülen belirtileri kusma ve ishaldir. Hastaların genelinde mide ağrısı, yüksek ateş ve baş ağrısı şikayetleri de görülür. Bu belirtiler genellikle birkaç gün sürebileceği gibi, bazen bir hafta bile devam edebilir. Şiddetli ishal ve kusma söz konusu ise su kaybı gelişebilir. Su kaybı belirtileri çökük gözler, ağız kuruluğu, dilde paslı görünüm ve az miktarda koyu renkli ve kötü kokulu idrar’dır.

Gastroenterit (bağırsak enfeksiyonları) teşhisi

Bağırsak enfeksiyonları genellikle ishal bulgusu ile kendini gösterir ve ishal yapan diğer bazı nedenler ile de karıştırılabilir. Kronik ishal yapan bazı hastalıklar ve bazende ilaçlar ishale neden olabilir. Örneğin antibiyotik kullanımı sonrası ishal çok sık görülür. Bu nedenle hastaların antibiyotik kullandığını doktorlarına bildirmeleri gerekir.

Bazı kronik seyirli gastrointestinal hastalıklar (Corhn hastalığı, ülseratif kolit, kolon kanseri) gibi hastalıklar bağırsak enfeksiyonu ile karışabilir. İshal üç aydan daha fazla devam eder ise kronik ishal olarak değerlendirilir ve daha ciddi tetkikler yapılır. Bağırsak enfeksiyonları başlangıçta iyi huylu ve daha çabuk iyileşen sorunlardır. Fakat ısrarlı süren ishal vakalarında daha derin araştırmalar için gastroentroloji ve enfeksiyon hastalıkları uzmanlarına ihtiyaç duyulur.

Gastroenterit (bağırsak enfeksiyonu) tedavisi

Bağırsak enfeksiyonu nedeni ile kusma ve ishal şikayeti olan hastanın su kaybını önlemek için bol sıvı alması gerekir. Çok acil ve şiddetli durumlarda mutlaka acil servise baş vurulması önemlidir. Mümkün olduğunca katı bir şeyler yemeye çalışmalı, istirahat edilmelidir. Fakat bazı durumlarda mutlaka antibiyotik tedavisi gerekebilir.

Uygun antibiyotik tedavisinin başlanabilmesi için enfeksiyon hastalıkları uzmanlarına baş vurulması önemlidir. Ne tür antibiyotik verileceğini enfeksiyon hastalıkları uzmanı karar verir. Fakat enfeksiyon hastalıkları uzmanına baş vurana kadar bol su ve gazlı olamayan sıvılar alınmalıdır. Fakat gazlı içeceklerden kaçınmak önemlidir. Çünkü gazlı içecekler bağırsak hareketlerini daha da arttırırlar.

Gastroenterit (bağırsak enfeksiyonları) nasıl önlenir?

Bağırsak enfeksiyonlarından korunmanın temel yöntemi alınacak alt yapı önlemleridir ve bu açıdan belediyecilik hizmetleri çok büyük önem taşır. Belediyecilik hizmetlerinin iyi olduğu ülkelerde ve şehirlerde bağırsak enfeksiyonu görülme sıklığı daha azdır. Türkiye’nin Batısında bağırsak enfeksiyonları daha az görülür iken, Güney Doğu ya da Doğu Bölgelerinde daha sık görülür. Daha az gelişmiş ülkelere gidildiğinde bağırsak enfeksiyonları görülme oranı daha sıktır.

Bunların yanı sıra kişilerin kendi alacağı önlemler arasında dışarıda satılan besinleri tüketmekten kaçınmak, sebze ve meyveleri iyi yıkamak, hijyen koşulları iyi olmayan yerlerde yemek yememek, sık sık elleri yıkamaya dikkat etmek, çocukları el yıkama alışkanlığını kazandırmak, tuvalet hijyenine dikkat etmek, çevre temizliğine dikkat etmek, sokakta satılan yiyeceklerden kaçınmak gibi önlemler alınarak bağırsak enfeksiyonlarından (gastroenteritten) korunmak mümkün olabilir.

Bağırsak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Bağırsak kurtları neden olur
  2. Corhn hastalığı nedenleri ve tedavisi
  3. Ülseratif kolit nedenleri ve tedavisi
  4. Bağırsak kanaması neden olur
  5. Bağırsak hastalıkları ve bağırsak anatomisi

50 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git