B

Bağışıklık Sistemi Yetersizliği Neden Olur?

Bağışıklık bozuklukları, vücudun enfeksiyonlara karşı doğal savunma sistemi olan bağışıklık sistemini bozan edinsel veya kalıtsal hastalıklardır.

Bağışıklık yetersizliği nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Bağışıklık bozuklukları, vücudun enfeksiyonlara karşı doğal savunma sistemi olan bağışıklık sistemini bozan edinsel veya kalıtsal hastalıklardır. Bağışıklık sistemi virüsler, bakteriler, kanser hücreleri, nakledilen organlar veya uygun olmayan kan ürünleri gibi vücuda giren yabancı maddeler ile savaşır.

Malnutrisyon (Beslenme yetersizliği), Lösemi (kan kanseri) ve AIDS gibi bazı edinsel hastalıklar bağışıklık sistemini bozarak çalışmasını engellerler. Ciddi kombine bağışıklık yetersizlik hastalığı (bağışıklık sisteminde hastalıklara karşı savaşan iki bileşenin ikisinde de eksiklik), agamaglobulinemi (bağışıklık sistemi için gerekli olan gama globulin proteinin bulunmaması) ve orak hücreli anemi gibi kalıtsal hastalıklar bağışıklık sisteminin gerektiği gibi gelişmesini ve normal işlev görmesini önlerler.

Bağışıklık sistemi nasıl oluşur?

Bağışıklık sistemi bademcikler, adenoidler, lenf nodülleri, lenfatik damarlar, timus ve dalak gibi organlar ile kemik iliği gibi dokular ve vücudun çeşitli yerlerinde bulunan özelleşmiş hücrelerden oluşmaktadır. Bağışıklık sisteminin her bölümü enfeksiyonlar ile savaşan akyuvarların oluşumuna ya da aktif hale gelmesine katkıda bulunur.

Akyuvarların lenfosit adıyla bilinen bir bölümü timusa giderek enfeksiyon ile savaşta özelleşmiş hücre olan T lenfositlere dönüşür. T lenfositler (T hücreleri olarak da tanınırlar). T hücreleri istilacı enfeksiyon etkeni organizmalara, diğer yabancı maddelere ve bazı kanser hücrelerine saldırarak bunları yok ederler. B lenfositler olarak bilinen diğer lenfositler (B hücreleri) virüs ve bakteri gibi vücudu istila eden mikroorganizmalara karşı antikor üreterek enfeksiyon ile savaşırlar. Antikorlar vücutta bulunmaya devam ederek istilacı ile tekrar karşılaştıklarında karşı saldırıya hazır olurlar.

Çocuklarda bağışıklık sistemi doğum sırasında henüz olgunlaşmamıştır. Çocuk enfeksiyon oluşturan organizmalar ile karşılaştıkça vücudu daha fazla sayıda antikor üretir ve bağışıklık sistemi daha güçlü hale gelir, böylece çocuk büyüdükçe hastalıklar ile savaşma gücü de artar. Bağışıklık sistemi hastalığı olan çocukların bağışıklık sistemi zayıftır veya yetersizdir, böylece istilacı organizmalar ile savaşamaz. Bağışıklık sistemi zayıf olan çocuklar veya yetişkinler genellikle sık sık ve hayatı tehdit edici sonuçları olan enfeksiyonel hastalık geçirirler.

Bağışıklık sistemi yetersizliği belirtileri

Çocukluk çağında rastlanan çoğu bağışıklık sistemi hastalıkları kalıtsaldır ve bulgular doğumdan hemen sonra ortaya çıkabilir. Bu tip hastalıkları olan çocuklar soğuk algınlığı, suçiçeği, kabakulak, kızamık, enfeksiyöz mononükleoz, pnömoni ve menenjit gibi çeşitli hastalıklara kolay yakalanırlar. Bu çocuklar huzursuz, soluk, zayıf ve sürekli hastadırlar. Bu çocukların lenf bezleri genellikle şiştir ve karaciğer veya dalakları da şişmiş olabilir. Sık sık döküntü veya kabarcıkları, cilt yaraları, hızlı atan kalpleri, konjunktivit ve ishalleri olabilir. Bağışıklık sistemi bozukluğu olan bir çocukta aynı anda birden fazla hastalık bulunabilir.

Bağışıklık yetersizliği olan çocuklar tedaviye iyi yanıt vermeyebilirler ve çocuk felci, kabakulak, kızamık, kızamıkçık veya su çiçeği gibi canlı virüslerden hazırlanan aşılara karşı ters bir tepki gösterebilirler. Bağışıklık sistemi zayıf olduğu için bir hastalığın iyileşmesi uzun sürebilir. Hatta, çocuk tamamen iyileşemeyebilir. Bağışıklık sistemi vücudun çeşitli yerlerinde bulunduğu için bu sistemin bozukluğu pek çok diğer sistemi etkileyebilir ve hayatı tehdit edici olabilir.

Bağışıklık sistemi yetersizliği teşhisi

Eğer çocuk bebekliğinden beri sürekli hastalanıyor ve pek iyileşmiyor ise veya bağışıklık sistemi bozukluğuna ilişkin diğer belirti ve bulgulara sahip ise doktor, enfeksiyon etkenini aramak ve T lenfosit, B lenfosit, bağışıklık globulin ve diğer akyuvarların miktarını ölçmek için kan testleri ister. Doktor hastanın dışkı ve idrarını da enfeksiyon açısından inceleyebilir ve dahili başka bir sorun olup olmadığını anlamak için röntgen filmi çekilmesini önerebilir.

Bağışıklık sistemi yetersizliği tedavisi

Bazı çocuklar bağışıklık yetersizliğini atlatıp tamamen işleşen bir bağışıklık sistemine sahip olabilirler. Diğer çocuklar ise tamamen iyileşmeyebilir ve bu çocuklarda belirtiler hafiftir ve zaman zaman hastalıklar ortaya çıkabilir. Çocuğun doktoru enfeksiyonları mümkün oldukça antibiyotikler ile tedavi edecektir. İnterferon gibi ilaçlar çocuğun enfeksiyonlar ile savaşmasına yardımcı olabilir. Tüm hastalıklar ile yoğun bir şekilde mücadele edilmelidir.

Ciddi durumlarda çocuğun hasta olan kemik iliğinin ilaçlar ile veya ışın tedavisi (radyasyon) ile tahrip edildikten sonra bir vericiden, genellikle kız veya erkek kardeşinden, sağlıklı ve uygun bir kemik iliği alınarak intravenöz yoldan çocuğunuza verilmesi gerekebilir. Ciddi bağışıklık sistemi bozuklukları ölümcül olabilir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Hemolitik anemi nedenleri ve tedavisi
  2. Çocuklarda zatürre nedenleri ve tedavisi
  3. Çocuklarda nefrit nedenleri ve tedavisi
  4. Enfeksiyöz mononükleoz nedenleri ve tedavisi
  5. Çocuklarda bademcik iltihabı nedenleri ve tedavisi
  6. Kızamık nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git