Bağırsak Hastalıkları

Bağırsak Tembelliği (Tembel Bağırsak Sendromu) Neden Olur?

Tembel bağırsak sendromu yani kabızlık sorunu genellikle dışkının çıkımında zorluk, bağırsak hareketlerindeki yavaşlama ya da huzursuz bağırsak sendromu ile birlikte görülür.

Bağırsak tembelliği nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Tembel bağırsak sendromu yani kabızlık sorunu genellikle dışkının çıkımında zorluk, bağırsak hareketlerindeki yavaşlama ya da huzursuz bağırsak sendromu ile birlikte görülür. Herhangi bir nedeni olmaksızın şeker hastalığı, kalsiyum fazlalığı, guatrın az çalışması gibi nedenler bağırsak tembelliği etkenleri arasındadır. Bu nedenle kabızlığı olan ve tembel bağırsak sorunu olan her hasta iyi bir dahili muayeneden geçirilmeli ve bazı kan testleri yapılmalıdır. Dışkı, emilmemiş gıda, su ve bu emilmemiş posayı yiyen mikroplardan oluşur.

Bağırsak tembelliği neden olur?

Lifli gıda alınmıyor ise, her gün karbonhidrat içerikli besleniliyor ise, kalın bağırsağa posa gelmez ise kalın bağırsaklarda bulunan mikroplar posalı içeriği parçalayamaz ve çoğalamaz. Bu durumda da az kaka olur ve daha az dışkılama ihtiyacı duyulur. Yeterince sıvı alınmaması durumunda emilmeyen posa yumuşamaz ve kabızlık olur. Zor doğum yapan kadınlarda leğen kemiğinin altındaki kaslarda gevşeme olur ve bu kadınlarda kabızlık ve bağırsak tembelliği daha sık görülür. Diğer bir neden ise klozetlerin yüksek olmasıdır.

Dışkılama sırasında açı düzleşir ve klozetler bu açıyı bozar ve dışkılama daha zor olur. Tuvalete oturulduğunda dizler popodan yukarıda olmalıdır. Bu nedenle yüksek klozetler, alaturka tuvaletlere göre daha çok kabızlık nedenidir. Yüksek klozetlere oturulduğunda ayağın altına yüksek bir şey koymak veya parmak uçlarında durarak dizleri yukarı kaldırmak gibi önlemler alınabilir.

Bağırsak tembelliği belirtileri

Tembel bağırsak sendromu denilen durum kronik kabızlık durumudur. Tembel bağırsak sendromu diye tıpta belirtilmiş bir hastalık yoktur. Bu durum kabızlığı tanımlar. Kişi 3 günden daha uzun sürede büyük abdest yapıyor ise, büyük abdest sert şekilde ise, dışkılama zor oluyor ise, dahada ötesi elle yardım gerektiren büyük tuvalet sorunu oluyor ise kabızlıktan ya da bağırsak tembelliğinden söz edilebilir.

Tuvaleti yapamamak karın şişkinliğine, karın ağrılarına, makatta çatlaklar oluşmasına, hemoroid oluşumu gibi rahatsızlıklara neden olur. Rahat büyük abdest yapamayan kişi baş ağrısı, baş dönmesi, sıkıntılı, hep huzursuz olur ve yemek yemeyi istemez.

Bağırsak tembelliği tedavisi

Tembel bağırsağın tedavisinde kişinin dikkat etmesi gereken bazı kurallar vardır. Tembel bağırsağın sebeplerinden birisi yeterince kakanın olmamasıdır. Bu nedenle yeterli lifli gıda alımına ve günde en az bir buçuk litre su içmeye özen göstermek gerekir. Bağırsak tembelliği bağırsağın terbiye edilmesi ile düzeltilebilir.

Örneğin öğünler düzenli olmalı, her gün aynı saatlerde büyük abdest yapmaya çalışılmalı, tuvalette kesinlikle gazete, dergi, telefon türü bir şeyler ile ilgilenilmemeli, tuvalete oturma şekli mutlaka dizler poponun yukarısında kalacak şekilde olmalı, çay, kola ve sinameki gibi bitki çayları çok fazla tüketilmemeli gibi yöntemler ile bağırsak tembelliğini düzeltmek mümkün olabilir. Sinameki gibi bitki çayları bağırsakların tembelleşmesine neden olur. Tembel bağırsak, bağırsak hareketlerinin yavaşlamasından kaynaklanmış ise bağırsak hareketini hızlandıran ilaçlar verilebilir. Huzursuz bağırsak sendromuna bağlı kabızlık ve bağırsak tembelliği oluyor ise yine buna yönelik tedavi uygulanır. Başka bir hastalıktan kaynaklanan tembel bağırsak sendromu olmuş ise öncelikle bu hastalık bulunmalı ve tedavi edilmelidir.

Bağırsak tembelliği nasıl önlenir?

Tembel bağırsağı önlemek için kişinin kendi alacağı önlemler vardır. Bu önlemlerden biri gelen uyaranları ertelememek tir. Eğer kişi kakası geldiğini hisseder ise gidip en kısa zamanda bunu gerçekleştirmelidir. Fakat uyaran gelmiyor ise kişi tuvalet terbiyesi alarak (belirli saatlerde mutlaka tuvalete giderek) dışkılamasını kontrol altına almalıdır. Her gün aynı saatte aynı olayı gerçekleştirerek bağırsağın bu olayı alışmasını sağlamak gerekir.

Düzenli egzersiz yapmak bağırsak hareketlerini sağlar. En azından haftada üç gün yarım saat yürümek veya egzersiz yapmak gibi yöntemler bağırsakların harekete geçmesini sağlar. Bunların dışında tembel bağırsağı önlemek için kakanın olması gereklidir. Bunun için bol lifli ve karbonhidrattan fakir beslenmek ve bol su içmek kaka oluşumunda çok ama çok önemlidir.

Bağırsak tembelliği nedenleri

Bağırsak tembelliği nedenleri

Büyük abdesti geciktirmek bağırsak tembelliğine neden olur mu?

İnsanlar, büyük abdestini yaparken beyine büyük abdestin var sinyali geldikten sonra tuvalete gider ve bu işlem başlar. Öncelikle sindirilmemiş gıda, su ve kalın bağırsaktaki mikrop birleşerek kakayı oluşturur ve kaka makata yakın son kalın bağırsak bölümüne (rektuma) girer.

Bu işlem gerçekleşirken rektum duvarı gerilmeye başlar ve gerginlik ile birlikte ortaya çıkan uyaranlar beyine gider ve beyin, kişiye dışkılama zamanın geldi bunu gerçekleştir emrini verir. Bu emir geldiğinde ortam müsait ise kişi gidip tuvaletini yapar. Fakat bu uyarı geldiğinde kişi tuvalete gitme imkanı yok ya da bilerek erteler ise kaka yapma sırasında oluşan gerginliğe vücut alışır ve zaman içerisinde orada kalan dışkı suyunu kaybederek daha da katılaşır.

Tuvalet ihtiyacı ertelendiği için gerginliğe alışan ve beyne sinyal götürmeyen bu duvar daha fazla kakayı içerisinde barındırır. Sonuç olarak daha kalın dışkılama, daha sert dışkılama ve tuvalet yaparken makat kısmında hissedilen ağrı, acı kişinin tuvalete çıkma isteğini ertelemesine ve kabızlığa neden olur. Böylece ortaya bir kısır döngü olayı çıkar. Burada annelere çok büyük görevler düşmektedir.

Çünkü kültür olarak özellikle kız çocuklarını dışarıda tuvalete gidilmez şeklinde öğretmek yapılan en büyük yanlışlardan biridir. Çocuk yaşlarda başlayan tuvalet alışkanlıkları ömür boyu kişileri etkilemektedir. Dışarıda büyük abdest geldiğinde yapılmaması eve gelindiğinde yapılacak anlamına gelmez. Çünkü bu ertelemeler hem çocuklarda hemde yetişkinlerde büyük abdest alışkanlığının yitirilmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle mümkün olduğunca çocukları tuvaletin olduğu her yerde tuvalete gidebilme alışkanlığını kazandırmak kabızlığı ve bağırsak tembelliğini önlemenin en iyi yollarından biridir.

Bağırsak hastalıkları ile ilgili diğer sağlık yazıları

 1. Bağırsak dönmesi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Bağırsak düğümlenmesi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 3. İrritabl bağırsak sendromu nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 4. Bağırsak polipleri nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 5. Mide ve bağırsak gazları neden olur
 6. Divertiküler bağırsak hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 7. Bağırsak tıkanıklığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

32 Yorum

 1. Avatar

  Nurcihan turan

  20 Aralık 2016 at 20:20

  Çok teşekkür ederim bilgilerden dolayı ben sekiz sene önce bağarsAk sarkmasından ameliyat oldum bir sene önce tekrar oldum çok zor ve uzun süren bir ameliyat geçirdim 3/5 ay karnımda torba takılı kaldı sonra içeri aldılar ama bir türlü düzelmedi çok sıkıntı çekiyorum yardımcı olusanız çok mutlu olurum teşekkür ler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Aralık 2016 at 21:23

   Organ sarkmaları (rektum, rahim ve idrar torbası sarkmaları) genellikle birlikte görülür. Sarkma bazı kurallara dikkat edilmez ise devam edebilir ve şikayetler yeniden başlar veya devam edebilir.

   Bu ameliyattan sonra pelvis kaslarını güçlendirmek için fizik tedavi bölümünde deneyimli bir uzmanın yardımıyla ve hastayı öğreteceği egzersizler ile pelvis kaslarını güçlendirmek önemlidir.

   Ayrıca ameliyattan sonra beslenme düzeni, idrar akışını sağlama, ıkınmayı önleme, kilo kontrolünü sağlama, ağır yük kaldırmama, öksürük sorunlarında hemen tedavi olma gibi önlemler son derece önemlidir.

   Ameliyatı yapan doktorunuz ile bunları görüşmenizde fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

   • Avatar

    Nurcihan Turan

    25 Aralık 2016 at 11:17

    Çok teşekkür ederim ilginizden dolayı size telofonla ulaşma şansım varmı

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     26 Aralık 2016 at 13:49

     Buradan hastalıklar hakkında mümkün olabildiği kadar bilgi verilebilmektedir, ancak telefon üzerinden hizmet verilememektedir. Bir sorunuz varsa buradan sorabilirsiniz.

     Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 2. Avatar

  Aysel

  1 Mart 2017 at 15:12

  Merhaba 1 yıldır bagirsak tembelliği yaşıyorum şuan aknegen sivilce ilaci kullanıyorum bu ilaci kullanirken bagirsak tembelliği içinde ilaç kullanabilirmiyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Mart 2017 at 15:24

   Kullandığınız ilaçların içeriğini bilmeden bu konuda bir şey söylemek uygun olmaz. Her iki ilacın prospektüslerinde mutlaka diğer ilaçlarla etkileşimleri başlığı altında yazıların olması gerekir, bunları kendiniz kontrol edebilirsiniz ya da en garantisi eczacınıza her iki ilacı da götürerek kontrol ettirebilirsiniz, çünkü ilaçların içeriklerini eczacılar daha iyi bilir. Çünkü ilaçlar ve ilaçların içeriğinde bulunan maddeler hakkında eczacılara da bilgiler verilmektedir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 3. Avatar

  mehtap

  23 Mart 2017 at 23:54

  Merhaba dungece şiddetli karın agrisiyla hastaneye gittim tahlil ultrasal röntgen den sonra bagirsaklarda çok kaka özür dileyerekte olduğunu söylediler ağrım şimdi pek şiddetli olmasada devam ediyor evdeyim ne onerirsiniz tsk

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Mart 2017 at 18:41

   Bağırsak tıkanması gibi bir durum oluşmuş olabilir, bu tür durumlar için gastrolojiye gitmek daha doğru olur, çünkü acil servislerde yeteri kadar inceleme yapılamaz, bu işin uzmanı olan gastrolojik inceleme yapılamaz. Tıkanmanın başka sebepleri olabilir.

   Nedeni ne olduğunun öğrenilmesi önemlidir.

   Buradan iyi bir gastrolojik değerlendirme yapılması dışında bir şey önermek doğru olmaz.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 4. Avatar

  Bethowen

  25 Mart 2017 at 01:25

  Bagirsagim rahmimin üzerine düşmüş zorlanmadan doktorum düzeltti kolonoskopi ile. 4 günde bir tuvalete çıkıyorum ve normal ishal olsam bile zorlanmadan gelmiyor diski . Çok korkuyorum daha çok gencim 21 yasimdayim. Bagirsaklarimi nasıl calistirabilirim nasıl zorlanmadan rahatça tuvalete cikabilirim??yardım lutfen

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Mart 2017 at 16:57

   Bahsettiğiniz durum bağırsak sarkması veya bağırsak fıtığı olabilir. Bu tür durumların altında yatan başka bir hastalık da olabilir.

   Bu konuda neler yapabilirsiniz doktorunuza veya durumunuz hakkında bilgi vererek bir diyetisyene danışmanız daha doğru olur, çünkü anlattığınız durum bir bağırsak tembelliği değildir. Ciddi bir sebep vardır. Eğer bu duruma neden olabilecek bir hastalık (Crohn hastalığı gibi) veya bağ dokusu hastalığı varsa bunların da araştırılması gerekebilir.

   Bu durumu doktorunuzla daha detaylı konuşmanız gerekir.

   İyi yaşam dileğiyle.

 5. Avatar

  An gel

  9 Nisan 2017 at 00:57

  Mrb benimde kalın bağırsak sorunum var X-M diye bi ilaç verdi doktor eğer yaramazsa farklı tahliller yapacağını söyledi sinirsel bişey olabilir dedi
  Orda soramadım sinirsel ne olabilir diye
  İnternetten baktım sinir de tümörler falan yazıyor çok korkuyorum
  Sizce ne olabilir kısa küçük azda olsa bi tahmininiz var mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Nisan 2017 at 00:55

   X-m tablet çeşitli tiplerdeki kabızlıklarda, ameliyat öncesi hazırlamalarda, radyolojik incelemeler öncesi bağırsakların boşaltılmasında kullanılır.

   Örneğin sinirsel kolit denilen bir kolit türü vardır. Sinir, aşırı stres kaynaklı kolit olabilir ve doktorunuz bunu kastetmiş olabilir de, olmayabilir de.

   Bir de beyin ve omurilik ile ilgili sinir basıları, sinir hasarları gibi sinirsel nedenler olur.

   Yaşadığınız şikayetlere ve sizin öykünüze, doktorunuzun muayene sırasında elde ettiği bulgulara göre doktorunuzun ne demek istediği değişiklik gösterebilir.

   Buradan net bir şey söylemek mümkün değildir.

   Doktorunuza kontrole gitmeyi ihmal etmemelisiniz, çünkü verdiği ilaç tedaviye yönelik değil bağırsakları boşaltmaya yönelik bir ilaçtır.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 6. Avatar

  Burak

  12 Nisan 2017 at 05:01

  Ben 22 yaşında bir gençim. Uzun zamandır bağırsak problemimin olduğunu biliyorum. Sürekli tedavi edici duphalac gibi sinemaki veya açlık otu kullanmaktayım. Sekiz veya dokuz aydır sürekli ve hergün olarak sinemaki otunu içmekteyim. Evet sinemakş bende işe yarıyor ve ben lavaboya gidiyorjm günde bir kez ama. İçmediğimde ise ertesi gün lavaboya gidemiyorım. Bırakamıyorum çünkü su içsem yarıyan bir bünyem var. Ben doktora gitmeli miyim gideceksem hangi doktora(bölüm) gitmeliyim. Ne yapmalıyım neler yapmalıyım. Diğer insanlar gbi bende lavaboya günde 2-3 kere normal şekilde gitmek istiyorum. Ama sinemaki otu olmadan gidemiyorum noolur bana bir akıl yolu gösterin. Herşey için teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Nisan 2017 at 00:58

   Henüz çok genç olduğunuz için yaşadığınız bağırsak probleminizin altında yatan başka bir sistemik ya da sindirim sistemine ait bir problem olabilir.

   Sinemaki otu ve bu otun çayı ile tuvalete gitmek sanırım çok ciddi bir yanlış, çünkü bu tür bitkisel yöntemler (özellikle sinameki gibi otlar) yanlış kullanıldığında ve uzun süre kullanıldığında çok ciddi bağırsak sorunlarına ya da tembelliğine yol açabilir.

   Şöyle düşünecek olursak, vücuttaki organlar veya sistemler biz onları çalıştırmadığımız sürece belli bir zaman sonra çalışmayı unutur, örneğin belli bir süre alçıda kalan bir kol veya hareket ettirilmeyen bir ekstremite tekrar hareket ettirene ve çalıştırana kadar sarıldığı şekilde donar kalır ve egzersizler, fizik tedavi gibi yöntemler ile bu donan ekstremite zamanla eskisi gibi çalışır hale getirilebilir (tabii sinir kopması, ciddi sinir zedelenmesi yoksa).

   Ne ilgisi var diyebilirsiniz, burada anlatılmak istenen bağırsakları ilaçlarla, bitkisel sularla hazıra alıştırırsak zamanla çalışmayı unuturlar ve her şeyi bizden beklerler, bağırsaklar tembelleşmeye yatkındırlar genellikle.

   Öncelikle bir gastroloji uzmanına gitmeniz ve organik bir sorun (tıkanmaya neden olan bir durum gibi) yoksa, sistemik bir hastalığa bağlı inflamatuvar bir durum yoksa, sizin sıkıntılarınız beslenme yanlışına, bağırsakları hazırı alıştırmanıza, yaşam tarzı yanlışınıza bağlı olabilir, ancak ne olup bittiğini öğrenmeniz için tabii ki öncelikle gastroloji doktoruna gitmeniz gerekir (bunu ihmal etmemelisiniz).

   Her yerden her duyduğunu içmek (bitkisel çaylar, ilaçlar gibi), aşırı hareketsiz yaşam tarzı, aşırı karbonhidratlı beslenme, hep hazır gıdalar tüketme, liften fakir beslenme, bağırsakları tembelliğe alıştırma gibi durumlar kabızlığın başlıca nedenleri arasındadır.

   Eğer bir hastalığınız yoksa yaşam ve beslenme tarzını değiştirmek, doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaç ya da bitkisel sular içmemek önemlidir. Doktora gitmeden durumun ne olduğunu bilemezsiniz, ama beslenme ve yaşam tarzı son derece önemlidir, ayrıca hiç bir bitkisel su, ilaç bilinçsizce ve uzun süreli kullanılmaz.

   Doktorunuz size durumunuza göre neler yapmanız gerektiği hakkında bilgi verecektir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 7. Avatar

  Ahmet Yusuf

  2 Mayıs 2017 at 19:04

  Bilgiler için teşekkürler ben Doğduğumdan beri büyük abdestimi en erken 2 günde bir yapiyorum. İshal olsam dahi günde en en fazla 1-2 tovalete gidiyorum.küçükkende annem söylerdi tovaletimi yapamaz ağlarmışım . sizce ne yapmaliyim artik bu durumdan kurtulmak iatiyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Mayıs 2017 at 23:17

   Abdestini yapabildikten sonra günde 1 kez bile tuvalete çıkmak normaldir genellikle (bu durum kabızlık sayılmaz). Ancak çok zorlanarak abdestinizi yapıyorsanız bir problem olabilir. Her birey günde 2 kez veya her büyük abdest için tuvalete çıkmaz, bu durum kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Beslenme faktörü (öğünlerin düzensiz olması, az su tüketme, lifli gıdalardan fakir beslenme, aşırı kafeinli içecek tüketimi, aşırı hazır gıda tüketimi, aşırı karbonhidrat tüketimi gibi) durumlar kabızlığa neden olabilir.

   Çok zorlanarak büyük abdest yapmıyorsanız, aşırı şişkinlik gibi sıkıntılarınız olmuyorsa günde 1-2 kez dışkılama kabızlık olarak kabul edilmez, ancak sıkıntılarınız varsa bir gastroloji uzmanına gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 8. Avatar

  EREN

  10 Mayıs 2017 at 20:28

  MERHABA SİZE Bİ SORUM OLCAK

  BEN 2 HAFTADIR NERDEYSE DIŞKIMI YAPAMIYOM BUNU İÇİN SİZDEN YARDIM İSTİYOM LÜTFENNN

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Mayıs 2017 at 00:55

   Bu kadar uzun süre büyük abdest (dışkı) yapamamanız oldukça ciddi bir durumdur. Bir gastroloji uzmanına ya da bir hastanenin acil servisine başvurmayı ihmal etmemelisiniz.

   Kan değerlerinin de incelenmesinde fayda vardır. Bazen ciddi kansızlık ve demir eksikliği bu tür sorunlara neden olabilir. Endoskopik yöntemler kullanılması da gerekebilir.

   Doktora gitmek için vakit kaybetmemeniz önemlidir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 9. Avatar

  Sena

  8 Temmuz 2017 at 18:55

  Merhabalar neredeyse 1 yıldır devam edeb kabızlık problemim var 1 haftayı geçen sürede tuvalete çıkamıyorum endoskopi kolonoskopi çekildi bi sıkıntı çıkmadı ilaç kullandım uzun süre yine düzelmedi tiroitten olabilceği söylendi onada baktırdım onla alakalıda bir durum tespit edilmedi acaba ne gibi bir öneride bulunabilirsiniz bu konuda

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Temmuz 2017 at 01:25

   Kansızlık olup olmadığının hematoloji bölümünde araştırılması faydalı olabilir, çünkü bazen kansızlık çok ciddi kabızlık sorununa yol açabilir. Beslenme ve tuvalete çıkma alışkanlığınıza bağlı kabızlık sorunu çekiyor olabilirsiniz.

   Sabahları hep aynı saatte (en geç 8 gibi) kalkıp aynı saatte kahvaltı yapmak, öğünlerin her gün düzenli (en az 3 öğün veya az ve sık yiyerek 4-5 öğün şeklinde) olması, aşırı kalitesiz karbonhidrat (şekerli yiyecekler, hazır gıdalar, hamur işleri, gazlı içecekler gibi) tüketiminden kaçınmak, aşırı çay tüketiminden kaçınmak, sigara ve alkol tüketiminden kaçınmak, yatıp kalkma saatlerinin düzenli olması, tuvalete çıkma saatlerinin düzenli olması, tuvalette gazete okumak gibi ilgiyi dağıtacak eylemlerden kaçınmak ve sadece tuvalet yapmaya odaklanmak), düzenli (haftada 3-4 gün) egzersiz-yürüyüş yapmak (daha önceden alışmamışsanız bu tür aktivitelerin aşamalı olarak ve bilinçli şekilde yapılması önemlidir), başka bir kısıtlamanız yoksa haftada 3 gün baklagiller (kuru fasulye, nohut, mercimek, börülce, barbunya gibi) tüketmek, yeterli sebze ve meyve tüketmek, yeterli oda sıcaklığında su tüketmek gibi öneriler faydalı olabilir. Fakat bunların sadece birkaç gün ya da ay değil yaşam tarzı haline getirilmesi gerekir. Bu tür yaşam ve beslenme tarzını uzun süre denemenize rağmen hiç bir değişiklik olmadıysa ya da olmaz ise, altta yatan sistemik bir hastalık bakımından araştırmalar gerekebilir.

   Bağırsakların tembelliğini eğitmek aslında biraz da kişilerin kendi ellerindedir. Vücuttaki bazı sistemler (özellikle bağırsaklar) eğitilmeye elverişlidir. Sağlıklı yaşam tarzı, sağlıklı besinlerle beslenme, yeterli su tüketimi, düzenli ve bilinçli fiziksel aktivite insanların daha kaliteli yaşamasına oldukça yardımcıdır.

   Bazen bu tür durumların altıda yatan sistemik hastalıklar da olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 10. Avatar

  Ahmet Akkaya

  27 Temmuz 2017 at 11:44

  Merhaba 22 yaşındayım. 10 senedir kabızlık çekiyordum. Dışkım keçi pisliği, şekilsiz dışkı yada küçük parçalar halinde yapıyorum. Normal sosis şeklinde dışkıladığımı hatırlamıyorum. Geçen sene basur ameliyatı oldum. Bu seferde kesilen yerlerde büzüşme olduğu için makatta biraz daralma oldu. Kabız olduğum için zaten dışkılama da sıkıntı yaşıyordum bunla beraber daha da arttı. Endoskopi yaptırdım bağırsakta sorun bulmadı. Doktor bağırsak tembelliği dedi. Benım bağırsak fiziksel olarak birmiş gibi… Öldürmez ama süründürür. Bu sorunlar artık kronik bir sorunmuş gibi yaşamaya alıştım. Herhalde ölene kadarda böyle olacak yoksa kesin çaresi var mıdır?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Temmuz 2017 at 17:06

   Aslında tembel bağırsak sendromu olarak bir hastalık yok denilebilir, bağırsak tembelliğini bazı sebeplere bağlı zamanla oluşabilen bir hastalıktan ziyade bir şikayet demek belki daha uygun olur.

   Günümüz şartlarında gerek beslenme tarzı, gerekse yaşam tarzı insanları bu durumla baş başa bırakmaktadır. Büyük tuvalet genellikle sabahları erken kalkan (7-8 gibi) ve erken kahvaltısını yapan kişilerde kahvaltı sırasında da gelebilmektedir, bu nedenle kahvaltı biter bitmez tuvalete gidip bir süre tuvalette bekleyerek bu işi yapmaya çalışmak ve her gün düzenli olarak bu şekilde bunu bağırsaklara alıştırmak gerekir. Ancak iş koşulları, hep bir yerlere yetişme sorunu, kahvaltı saatlerinin gecikmesi ve her gün aynı saatlerde olmaması, günümüzün yanlış beslenme koşulları (liften yoksun ama karbonhidrattan zengin beslenme gibi), gün boyu hep ertelemeler yüzünden dışkının bağırsaklarda kuruması ve sıkışması, kabız olduğumuzda hemen ilaca sarılarak bağırsaklara hazırcılığa alıştırmak, gün içinde de büyük tuvalet geldiğinde ertelemek zorunda kaldığımız iş ve yaşam koşulları gibi yaşam tarzı şekli zamanla bağırsakları tembelliğe alıştırmaktadır. Bu nedenle daha çocukken bağırsakları tembelliğe alıştırmayacak şekilde beslenme ve yaşam tarzı gibi önlemleri almak gerekir.

   Bunların dışında spastik kolon-irritabl bağırsak sendromu gibi isimler ile de adlandırılan huzursuz bağırsak sendromu ve bu sendromun altında yatan hastalıklar da kabızlığa neden olabilir.

   KRONİK KABIZLIĞIN DİĞER BAZI NEDENLERİNE GELİNCE; Hipotiroidizm, Hiperparatiroidizm, Hipokalemi, Hiperkalsemi, Hiperglisemi, Sistemik sklerozis, Miyotonik distrofi, Kronik böbrek yetmezliği, Paraneoplastik sendrom, Depresyon, Anoreksiya nervoza, Kişilik bozuklukları, Diyabet, Otonomik nöropati, Chagas hastalığı, İntestinal psödoobstrüksiyon, multipl skleroz, Demans, Cauda equina sendromu, Spinal kord yaralanması, Parkinson hastalığı, İrritabl bağırsak sendromu ve bu sendroma neden olabilen bazı sistemik hastalıklar, Bazı ilaçlar (aneljezikler, antikolinerjikler, katyon içerikli ilaçlar, nöral aktif ajanlar, anaboliksteroidler gibi), bu sözü geçen hastalıklar ve durumlar kronik kabızlık ve dolayısıyla tembel bağırsağa neden olabilir. Bunların da araştırılması gerekebilir.

   Eğer bunlar ile ilgili tüm araştırmalar yapıldı ve bir şey bulunamadı ise bazı öneriler size fayda sağlayabilir.

   KABIZLIĞI ÖNLEMEK İÇİN FAYDA SAĞLAYABİLECEK ÖNERİLERE GELİNCE; sabahları her gün aynı saatte kalkmayı ve her sabah aynı saatlerde kahvaltı yapmayı ve kahvaltıdan sonra büyük tuvaletiniz ilk geldiğinde ertelemeden az da olsa yapamaya çalışmak, Başka bir problem ve belli bir diyetiniz yoksa lifli gıdalardan (haftada en az 3 kez baklagiller tüketmek, yeterli meyve ve sebze tüketmek gibi), gün içine yayarak yeterli ve oda sıcaklığında su içmek, öğünlerin az ve sık olması (4 saat aralarla az az öğünler yapmak gibi), besinlerin mümkün olduğunca kendi suyunda veya az suda ve kısık ateşte haşlanarak pişirilmesi, düzenli yatıp düzenli kalkmak, aşamalı olarak arttırarak belli bir süre alıştıktan sonra her gün 30-40 dakika gibi düzenli yürüyüş yapmak, sağlıklı ev yemekleri tüketmek, diyetinizde bir engel yoksa sabahları kahvaltıya az suda hafif haşlanmış kuru siyah kayısı veya kuru siyah erik (3 adet gibi) başlamak gibi öneriler kabızlığı önlemede faydalı olabilir. Fakat bunların bıkmadan-usanmadan yaşam tarzı haline getirilmesi gerekir.

   KABIZLIĞI ÖNLEMEK İÇİN BAZI DURUMLARDAN DA KAÇINMAK GEREKİR. Örneğin çok fazla çay-kahve içmekten kaçınmak, kola-gazoz gibi içecekleri yaşamdan çıkarmak (çünkü bunlar gaz sıkışmasına neden olabilmektedir), kalitesiz karbonhidratlardan (pasta, börek, hamur işleri, hazır yiyecekler, fast food tarzı besinler, çok fazla tatlı, bisküvi-gofret tarzı yiyecekler gibi) kaçınmak, alkolden kaçınmak, sigaradan kaçınmak, sabahları geç kalkmaktan kaçınmak, akşamları çok geç yatmaktan kaçınmak, hareketsiz yaşam tarzından kaçınmak, karın bölgesini ve ayakları üşütmekten kaçınmak, büyük tuvalet günün hangi saatinde gelirse gelsin hemen yapmaya çalışmak ama birazdan yaparım diyerek den ertelememek gibi durumlardan da kaçınmak ve bunları yaşam tarzı haline getirmek gerekir.

   BAĞIRSAKLAR, ALTTA YATAN BİR HASTALIK YA DA BOZUKLUK YOKSA EĞİTİLMEYE YATKINDIR.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 11. Avatar

  Nermin Fincan

  21 Ağustos 2017 at 04:30

  Benim bir sorum olacak ben çalıştığım zamanlarda tuvalete çıkamıyorum ben şöyle düşündüm ise giderken sabah kalkıyorum kahvaltı öğlen yemeği akşam yemeği saatleri değişiyor ama evde olduğumda öğlen kalktığımda yine yemek saatleri değişiyor bunla alakalı olabilir mi ? Çok sert kabız olmuyorum ama bazen haftada 3 gün çıkıyorum yuvalete. Şimdi tesadüf bir yöntem buldum akşam yatarken salatalık yiyorum sabah kahvalti yaparken de salatalık la beraber kahvaltı yapıyorum 3/4 gündür düzenli tuvalete sabahlari çıkıyor daha önceki denemelerinde ne kayısı ne sinamiki ve diğer söylenenlerin faydası olmadı bende bağırsaklarında tembellik mı vardır düzensiz yemek uyuyup kalma saatlerimmi acaba öğrenmek istedim teşekkür ederim şimdiden sağolun

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Eylül 2017 at 01:22

   Öğünlerin tekrarlayan değişimleri bağırsak tembelliğine ve kabızlığa neden olabilir. Özellikle sabah kahvaltılarının her gün aynı saatlerde (özellikle sabah 8-9’dan önce) olmaması ciddi kabızlıklara yol açabilir.

   Öğünlerin mümkün olduğunca aynı saatlerde olmasına özen göstermeniz, lif bakımından zengin beslenmeniz, yeterli su tüketmeniz, gereksiz ve kalitesiz karbonhidrat (hazır yiyecekler, pastahane ürünleri, fast food tarzı besinler, bisküvi tarzı besinler, şekerli içecekler, tatlılar gibi) tüketiminden kaçınmanız, düzenli yürüyüş yapmanız, karın bölgesini ve ayakları sıcak tutmanız, mümkün olduğunca sağlıklı ve sulu ev yemekleri tüketmeniz, sabah kahvaltısında 2-3 adet hafif ve az suda ve şeker koymadan haşlanmış kuru siyah kayısı veya erik veya incir veya günlerde değişim yaparak kuru meyveler tüketmeniz kabızlık şikayetine faydalı olabilir. Fakat altta yatan bağırsaklar ile ilgili veya sistemik bir hastalık olup olmadığının bilinmesi de önemlidir. Bunlardan emin olmak için gastrolojik ve dahiliye alanlarında değerlendirme yapılması gerekebilir.

   Kronik kabızlıktan ve bağırsak tembelliğinden kurtulmanın en iyi yolları arasında beslenme şekli, yaşam şekli ve bağırsakları eğitmek (yani düzenli ve aynı saatlerde tuvalete çıkma alışkanlığı edinmek ve düzenli öğünler gibi) vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 12. Avatar

  Omer

  29 Ağustos 2017 at 21:53

  Merhaba iyi
  Aksamlar yaklasik 9
  Aydir bellirleyemeyen bi agri
  Cekiyorum sag boslugumda defalarca hastaneye gitt
  Fakat bi sonuca ulasamadm en son 1 ay once dojtora gittim bazi kan tahlilleri
  Yapildi ve diskida
  Gizli
  Kana rastladi
  Doktor
  Kolonoskobi yaptikar kalin bagirsakla
  İnce bagiraagin birlestigi yerde odem olusmus parca aldilar parca tekiz
  Cikti tabi bu ara antibiyotik
  Kullandm sagdce nyiniyotuk
  Bitene kadar
  Diskim
  Normale dondu ishal
  Gidiyordum normal diskilamaya
  Ve agrim
  Azalmaya basladi falat ilac bitince aradin 3 4 gun donra agrila
  Tekrar eski seviyesine dondu ve biraz dhaa siddetlendi tekrar ishl gidiyorum
  Gunde 3 defadan fazla
  Cikiyorum tuvalete surekli agi
  Bazen yanma ne
  Yapmam
  Gerekiyo
  BNa yardimci olurmusunuz bu arada yasim 25 erkegim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Eylül 2017 at 20:08

   Durumunuz irritabl bağırsak sendromu ve bu sendroma neden olabilen bazı sistemik hastalıklara bağlı olabilir. Ağrılarınız ataklar şeklinde tekrarlarsa ve şiddetliyse, hiç bir şey fayda etmiyorsa bu tür bir durum Akdeniz ateşi denilen sistemik bir hastalığa bağlı da olabilir. Bu hastalık irritabl bağırsak sendromuna neden olabilen bir hastalıktır ve birçok hastada hastalık bu yaşlarda başlar.

   Yine Crohn hastalığı, çölyak hastalığı, Ülseratif kolit, bağırsak enfeksiyonları gibi hastalıklar da irritabl bağırsak sendromuna yol açabilir.

   Bu durum devam ederse bu hastalıklar bakımından da araştırılması faydalı olacaktır. Ayrıca mide ve duodenum’un da incelenmesi gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 13. Avatar

  Fatma

  14 Şubat 2018 at 22:48

  Merhaba benim bi sorum olcak benim çocuğum analatrezi doğdu henüz çözülemeyen kabızlık sorunumuz var ne yapmam fayda etmiyo ameliyatları bitti 5,5 yaşında yardımcı olursanız sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Şubat 2018 at 01:54

   ANAL ATREZİ: Bebeğin anne karnında gelişimi sırasında anüs açıklığının genişlememesi ya da yerleşim yeri itibariyle olması gerektiği kas kompleksi (sfinkter) içinden geçmesidir. Doğum sonrası dönemde yapılan genel muayenede kolayca fark edilir.

   Anorektal malformasyonların (örn. anal atrezi gibi) tedavisinde yıllar içerisinde bilgi birikiminin artması ve cerrahi tekniklerin gelişmesine rağmen, halen tedavi edilebilir komplikasyonlara oldukça sık rastlanmaktadır. Anorektal malformasyonlarda anoplasti, posterosaggital anorektoplasti başta olmak üzere sakroperineal, abdominoperineal, anteriosaggital yaklaşımlar uygulanabilmektedir. Bu operasyonlar sonucu ortaya çıkan ve sekonder cerrahi (ikincil bir operasyon) gerektiren komplikasyonlar (rektal prolapsus ve anal inkontinans gibi) gelişebilmektedir. Anal atrezi durumu tekrarlamış da olabilir.

   Doktorlarınız ile görüşmenizde fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 14. Avatar

  Irem yılmaz

  25 Şubat 2018 at 22:05

  Merhabalar 17 yaşındayım küçüklüğümden beri bağırsak tembelliği çekiyorum. Maalesef bilinçsizce sinameki vb. bağırsak çalıştırıcı şeyler kullandım artık bir şey kullanmadan tuvalete çıkammıyorum. Ne yapmalıyım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Mart 2018 at 17:40

   Kronik kontipasyonun (kronik kabızlık) çok çeşitli nedenleri vardır.

   KRONİK KABIZLIK (KONTİPASYON):

   * Diabetes mellitus
   * Otonomik nöropati
   * Hirschsprung hastalığı
   * Chagas hastalığı
   * İntestinal psödoobstrüksiyon
   * Multipl skleroz
   * Spinal kord yaralanması
   * İrritabl bağırsak sendromu
   * Hipotiroidizm
   * Hiperparatiroidizm
   * Hipokalemi
   * Hiperkalsemi
   * Hiperglisemi
   * Hipermagnezemi
   * Myotonik distrofi
   * Kronik böbrek yetmezliği
   * Paraneoplastik sendrom
   * Nedeni belli olmayan kabızlık
   * Depresyon
   * Kişilik bozuklukları
   * Anoreksiya nervoza
   * Kullanılan bazı ilaçlar, beslenme şekli ve daha sayamadığımız birçok faktör kronik kabızlığa neden olabilir.

   Bir gastroloji uzmanına gitmeniz ve kronik kabızlığın altında yatan bir hastalık, yapısal bozukluk, nörolojik bir problem varsa araştırılması faydalı olacaktır.

   Bağırsakları hep hazıra alıştırmak (yani laksatif özelliği olan bitkisel ya da kimyasal ilaçlar tüketmek gibi) ve bunu sürekli tekrarlamak gibi faktörler de kronik kabızlığa neden olabilir. Yine de gerekli araştırmaların yapılması faydalı olacaktır.

   Geçmiş olsun.

 15. Avatar

  Misafir

  24 Mayıs 2018 at 00:49

  Ben 13 yaşındayım 3-4 yaşımdan beri nerdeyse kabızım tuvalet ihtiyacım gelmiyor. Küçükken doktora gitmiştik bağırsakları dolu dedi sulu yemekler yesin dedi. lağman falan verdi. En az 2 günde bir tuvalete giriyorum. 1 haftayı bulduğu bile oluyor. Acaba bağırsaklarım tahriş olmuşmudur bu sıkıntı küçüklüğümden beri var bazen ben gelmediği halde giriyorum tuvalete bağırsaklarım dışarı çıkacak gibi oluyor. Dışkının ucu sert gerisi yumuşak geliyor ne yapmalıyım. Bağırsaklarımda yara falan olmamıştır demi? Nolur yardımcı olun

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Mayıs 2018 at 13:10

   En az iki ay süreyle sert ve ağrılı dışkılama ile birlikte dışkılama sıklığının haftada üç’den az olması kronik kabızlık olarak tanımlanmaktadır.

   Kronik kabızlık nedeni günümüzde hala tam olarak net değildir. Tüm kabızlığı olan olgularda nedene yönelik olarak anatomik, genetik, alerjik, hücresel ve humoral faktörler, bağırsakların motor aktivite bozuklukları, kişinin beslenme, yaşam tarzı ve tuvalete çıkma alışkanlıkları gibi birçok etken göz önünde bulundurulur.

   ÇOCUKLARDA KRONİK KABIZLIK NEDENLERİ:

   * İmperfore anüs
   * Anal stenoz
   * Ön yerleşimli anüs
   * Pelvik kitle
   * Hipotiroidi
   * Hiperkalsemi
   * Hipokalemi
   * Anemi (kansızlık)
   * Kistik fibrozis
   * Diyabetis mellitus
   * Çölyak hastalığı
   * Spinal kord bozuklukları
   * Spinal kord yaralanmaları
   * Nörofibromatozis
   * Gerilmiş kord sendromu
   * Hirschprung hastalığı
   * Visseral miyopatiler
   * İntestinal nöronal displazi
   * Visseral nöropatiler
   * Prune Belly sendromu
   * Gastroşizis
   * Down sendromu
   * Sistemik skleroz
   * Sistemik lupus eritematozus
   * Ehlers Danlos sendromu
   * Bazı ilaçlar (fenobarbital, vinkristin, antiasitler, antihipertansifler, antikolinerjikler, antidepresanlar, sempatomimetikler gibi ilaçlar)
   * Ağır mental zehirlenmesi
   * D vitamini intoksikasyonu
   * İnek sütü proteini intoleransı
   * Kalıtsal bazı sendromlar.

   Üstte gördüğünüz gibi kronik kabızlığın birçok nedeni hatta burada sayılmayan başka nedenleri de vardır. Bu nedenle altta yatan nedenin gastroentroloji, iç hastalıkları, endokrinoloji, hematoloji, nöroloji gibi alanlarda daha detaylı araştırılması gerekebilir.

   KRONİK KABIZLIĞIN KOMPLİKASYONLARI (KABIZLIĞA BAĞLI GELİŞEN DİĞER SAĞLIK SORUNLARI)

   * Hemoroid
   * Anal fissür
   * Organ prolapsusu (organ sarkması)
   * Fekel tıkaç ve bağırsak tıkanmaları
   * Bağırsak delinmesi
   * Kardiyak iskemi.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git