Bağırsak Hastalıkları

Bağırsak Tembelliği (Tembel Bağırsak Sendromu) Neden Olur?

Tembel bağırsak sendromu yani kabızlık sorunu genellikle dışkının çıkımında zorluk, bağırsak hareketlerindeki yavaşlama ya da huzursuz bağırsak sendromu ile birlikte görülür.

Bağırsak tembelliği nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Tembel bağırsak sendromu yani kabızlık sorunu genellikle dışkının çıkımında zorluk, bağırsak hareketlerindeki yavaşlama ya da huzursuz bağırsak sendromu ile birlikte görülür. Herhangi bir nedeni olmaksızın şeker hastalığı, kalsiyum fazlalığı, guatrın az çalışması gibi nedenler bağırsak tembelliği etkenleri arasındadır. Bu nedenle kabızlığı olan ve tembel bağırsak sorunu olan her hasta iyi bir dahili muayeneden geçirilmeli ve bazı kan testleri yapılmalıdır. Dışkı, emilmemiş gıda, su ve bu emilmemiş posayı yiyen mikroplardan oluşur.

Bağırsak tembelliği neden olur?

Lifli gıda alınmıyor ise, her gün karbonhidrat içerikli besleniliyor ise, kalın bağırsağa posa gelmez ise kalın bağırsaklarda bulunan mikroplar posalı içeriği parçalayamaz ve çoğalamaz. Bu durumda da az kaka olur ve daha az dışkılama ihtiyacı duyulur. Yeterince sıvı alınmaması durumunda emilmeyen posa yumuşamaz ve kabızlık olur. Zor doğum yapan kadınlarda leğen kemiğinin altındaki kaslarda gevşeme olur ve bu kadınlarda kabızlık ve bağırsak tembelliği daha sık görülür. Diğer bir neden ise klozetlerin yüksek olmasıdır.

Dışkılama sırasında açı düzleşir ve klozetler bu açıyı bozar ve dışkılama daha zor olur. Tuvalete oturulduğunda dizler popodan yukarıda olmalıdır. Bu nedenle yüksek klozetler, alaturka tuvaletlere göre daha çok kabızlık nedenidir. Yüksek klozetlere oturulduğunda ayağın altına yüksek bir şey koymak veya parmak uçlarında durarak dizleri yukarı kaldırmak gibi önlemler alınabilir.

Bağırsak tembelliği belirtileri

Tembel bağırsak sendromu denilen durum kronik kabızlık durumudur. Tembel bağırsak sendromu diye tıpta belirtilmiş bir hastalık yoktur. Bu durum kabızlığı tanımlar. Kişi 3 günden daha uzun sürede büyük abdest yapıyor ise, büyük abdest sert şekilde ise, dışkılama zor oluyor ise, dahada ötesi elle yardım gerektiren büyük tuvalet sorunu oluyor ise kabızlıktan ya da bağırsak tembelliğinden söz edilebilir.

Tuvaleti yapamamak karın şişkinliğine, karın ağrılarına, makatta çatlaklar oluşmasına, hemoroid oluşumu gibi rahatsızlıklara neden olur. Rahat büyük abdest yapamayan kişi baş ağrısı, baş dönmesi, sıkıntılı, hep huzursuz olur ve yemek yemeyi istemez.

Bağırsak tembelliği tedavisi

Tembel bağırsağın tedavisinde kişinin dikkat etmesi gereken bazı kurallar vardır. Tembel bağırsağın sebeplerinden birisi yeterince kakanın olmamasıdır. Bu nedenle yeterli lifli gıda alımına ve günde en az bir buçuk litre su içmeye özen göstermek gerekir. Bağırsak tembelliği bağırsağın terbiye edilmesi ile düzeltilebilir.

Örneğin öğünler düzenli olmalı, her gün aynı saatlerde büyük abdest yapmaya çalışılmalı, tuvalette kesinlikle gazete, dergi, telefon türü bir şeyler ile ilgilenilmemeli, tuvalete oturma şekli mutlaka dizler poponun yukarısında kalacak şekilde olmalı, çay, kola ve sinameki gibi bitki çayları çok fazla tüketilmemeli gibi yöntemler ile bağırsak tembelliğini düzeltmek mümkün olabilir. Sinameki gibi bitki çayları bağırsakların tembelleşmesine neden olur. Tembel bağırsak, bağırsak hareketlerinin yavaşlamasından kaynaklanmış ise bağırsak hareketini hızlandıran ilaçlar verilebilir. Huzursuz bağırsak sendromuna bağlı kabızlık ve bağırsak tembelliği oluyor ise yine buna yönelik tedavi uygulanır. Başka bir hastalıktan kaynaklanan tembel bağırsak sendromu olmuş ise öncelikle bu hastalık bulunmalı ve tedavi edilmelidir.

Bağırsak tembelliği nasıl önlenir?

Tembel bağırsağı önlemek için kişinin kendi alacağı önlemler vardır. Bu önlemlerden biri gelen uyaranları ertelememek tir. Eğer kişi kakası geldiğini hisseder ise gidip en kısa zamanda bunu gerçekleştirmelidir. Fakat uyaran gelmiyor ise kişi tuvalet terbiyesi alarak (belirli saatlerde mutlaka tuvalete giderek) dışkılamasını kontrol altına almalıdır. Her gün aynı saatte aynı olayı gerçekleştirerek bağırsağın bu olayı alışmasını sağlamak gerekir.

Düzenli egzersiz yapmak bağırsak hareketlerini sağlar. En azından haftada üç gün yarım saat yürümek veya egzersiz yapmak gibi yöntemler bağırsakların harekete geçmesini sağlar. Bunların dışında tembel bağırsağı önlemek için kakanın olması gereklidir. Bunun için bol lifli ve karbonhidrattan fakir beslenmek ve bol su içmek kaka oluşumunda çok ama çok önemlidir.

Bağırsak tembelliği nedenleri

Bağırsak tembelliği nedenleri

Büyük abdesti geciktirmek bağırsak tembelliğine neden olur mu?

İnsanlar, büyük abdestini yaparken beyine büyük abdestin var sinyali geldikten sonra tuvalete gider ve bu işlem başlar. Öncelikle sindirilmemiş gıda, su ve kalın bağırsaktaki mikrop birleşerek kakayı oluşturur ve kaka makata yakın son kalın bağırsak bölümüne (rektuma) girer.

Bu işlem gerçekleşirken rektum duvarı gerilmeye başlar ve gerginlik ile birlikte ortaya çıkan uyaranlar beyine gider ve beyin, kişiye dışkılama zamanın geldi bunu gerçekleştir emrini verir. Bu emir geldiğinde ortam müsait ise kişi gidip tuvaletini yapar. Fakat bu uyarı geldiğinde kişi tuvalete gitme imkanı yok ya da bilerek erteler ise kaka yapma sırasında oluşan gerginliğe vücut alışır ve zaman içerisinde orada kalan dışkı suyunu kaybederek daha da katılaşır.

Tuvalet ihtiyacı ertelendiği için gerginliğe alışan ve beyne sinyal götürmeyen bu duvar daha fazla kakayı içerisinde barındırır. Sonuç olarak daha kalın dışkılama, daha sert dışkılama ve tuvalet yaparken makat kısmında hissedilen ağrı, acı kişinin tuvalete çıkma isteğini ertelemesine ve kabızlığa neden olur. Böylece ortaya bir kısır döngü olayı çıkar. Burada annelere çok büyük görevler düşmektedir.

Çünkü kültür olarak özellikle kız çocuklarını dışarıda tuvalete gidilmez şeklinde öğretmek yapılan en büyük yanlışlardan biridir. Çocuk yaşlarda başlayan tuvalet alışkanlıkları ömür boyu kişileri etkilemektedir. Dışarıda büyük abdest geldiğinde yapılmaması eve gelindiğinde yapılacak anlamına gelmez. Çünkü bu ertelemeler hem çocuklarda hemde yetişkinlerde büyük abdest alışkanlığının yitirilmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle mümkün olduğunca çocukları tuvaletin olduğu her yerde tuvalete gidebilme alışkanlığını kazandırmak kabızlığı ve bağırsak tembelliğini önlemenin en iyi yollarından biridir.

Bağırsak hastalıkları ile ilgili diğer sağlık yazıları

  1. Bağırsak dönmesi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Bağırsak düğümlenmesi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. İrritabl bağırsak sendromu nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  4. Bağırsak polipleri nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  5. Mide ve bağırsak gazları neden olur
  6. Divertiküler bağırsak hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  7. Bağırsak tıkanıklığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

32 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git