Bağırsak Hastalıkları

Bağırsak Tembelliği (Tembel Bağırsak Sendromu) Neden Olur?

Tembel bağırsak sendromu yani kabızlık sorunu genellikle dışkının çıkımında zorluk, bağırsak hareketlerindeki yavaşlama ya da huzursuz bağırsak sendromu ile birlikte görülür.

Bağırsak tembelliği nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Tembel bağırsak sendromu yani kabızlık sorunu genellikle dışkının çıkımında zorluk, bağırsak hareketlerindeki yavaşlama ya da huzursuz bağırsak sendromu ile birlikte görülür. Herhangi bir nedeni olmaksızın şeker hastalığı, kalsiyum fazlalığı, guatrın az çalışması gibi nedenler bağırsak tembelliği etkenleri arasındadır. Bu nedenle kabızlığı olan ve tembel bağırsak sorunu olan her hasta iyi bir dahili muayeneden geçirilmeli ve bazı kan testleri yapılmalıdır. Dışkı, emilmemiş gıda, su ve bu emilmemiş posayı yiyen mikroplardan oluşur.

Bağırsak tembelliği neden olur?

Lifli gıda alınmıyor ise, her gün karbonhidrat içerikli besleniliyor ise, kalın bağırsağa posa gelmez ise kalın bağırsaklarda bulunan mikroplar posalı içeriği parçalayamaz ve çoğalamaz. Bu durumda da az kaka olur ve daha az dışkılama ihtiyacı duyulur. Yeterince sıvı alınmaması durumunda emilmeyen posa yumuşamaz ve kabızlık olur. Zor doğum yapan kadınlarda leğen kemiğinin altındaki kaslarda gevşeme olur ve bu kadınlarda kabızlık ve bağırsak tembelliği daha sık görülür. Diğer bir neden ise klozetlerin yüksek olmasıdır.

Dışkılama sırasında açı düzleşir ve klozetler bu açıyı bozar ve dışkılama daha zor olur. Tuvalete oturulduğunda dizler popodan yukarıda olmalıdır. Bu nedenle yüksek klozetler, alaturka tuvaletlere göre daha çok kabızlık nedenidir. Yüksek klozetlere oturulduğunda ayağın altına yüksek bir şey koymak veya parmak uçlarında durarak dizleri yukarı kaldırmak gibi önlemler alınabilir.

Bağırsak tembelliği belirtileri

Tembel bağırsak sendromu denilen durum kronik kabızlık durumudur. Tembel bağırsak sendromu diye tıpta belirtilmiş bir hastalık yoktur. Bu durum kabızlığı tanımlar. Kişi 3 günden daha uzun sürede büyük abdest yapıyor ise, büyük abdest sert şekilde ise, dışkılama zor oluyor ise, dahada ötesi elle yardım gerektiren büyük tuvalet sorunu oluyor ise kabızlıktan ya da bağırsak tembelliğinden söz edilebilir.

Tuvaleti yapamamak karın şişkinliğine, karın ağrılarına, makatta çatlaklar oluşmasına, hemoroid oluşumu gibi rahatsızlıklara neden olur. Rahat büyük abdest yapamayan kişi baş ağrısı, baş dönmesi, sıkıntılı, hep huzursuz olur ve yemek yemeyi istemez.

Bağırsak tembelliği tedavisi

Tembel bağırsağın tedavisinde kişinin dikkat etmesi gereken bazı kurallar vardır. Tembel bağırsağın sebeplerinden birisi yeterince kakanın olmamasıdır. Bu nedenle yeterli lifli gıda alımına ve günde en az bir buçuk litre su içmeye özen göstermek gerekir. Bağırsak tembelliği bağırsağın terbiye edilmesi ile düzeltilebilir.

Örneğin öğünler düzenli olmalı, her gün aynı saatlerde büyük abdest yapmaya çalışılmalı, tuvalette kesinlikle gazete, dergi, telefon türü bir şeyler ile ilgilenilmemeli, tuvalete oturma şekli mutlaka dizler poponun yukarısında kalacak şekilde olmalı, çay, kola ve sinameki gibi bitki çayları çok fazla tüketilmemeli gibi yöntemler ile bağırsak tembelliğini düzeltmek mümkün olabilir. Sinameki gibi bitki çayları bağırsakların tembelleşmesine neden olur. Tembel bağırsak, bağırsak hareketlerinin yavaşlamasından kaynaklanmış ise bağırsak hareketini hızlandıran ilaçlar verilebilir. Huzursuz bağırsak sendromuna bağlı kabızlık ve bağırsak tembelliği oluyor ise yine buna yönelik tedavi uygulanır. Başka bir hastalıktan kaynaklanan tembel bağırsak sendromu olmuş ise öncelikle bu hastalık bulunmalı ve tedavi edilmelidir.

Bağırsak tembelliği nasıl önlenir?

Tembel bağırsağı önlemek için kişinin kendi alacağı önlemler vardır. Bu önlemlerden biri gelen uyaranları ertelememek tir. Eğer kişi kakası geldiğini hisseder ise gidip en kısa zamanda bunu gerçekleştirmelidir. Fakat uyaran gelmiyor ise kişi tuvalet terbiyesi alarak (belirli saatlerde mutlaka tuvalete giderek) dışkılamasını kontrol altına almalıdır. Her gün aynı saatte aynı olayı gerçekleştirerek bağırsağın bu olayı alışmasını sağlamak gerekir.

Düzenli egzersiz yapmak bağırsak hareketlerini sağlar. En azından haftada üç gün yarım saat yürümek veya egzersiz yapmak gibi yöntemler bağırsakların harekete geçmesini sağlar. Bunların dışında tembel bağırsağı önlemek için kakanın olması gereklidir. Bunun için bol lifli ve karbonhidrattan fakir beslenmek ve bol su içmek kaka oluşumunda çok ama çok önemlidir.

Bağırsak tembelliği nedenleri

Bağırsak tembelliği nedenleri

Büyük abdesti geciktirmek bağırsak tembelliğine neden olur mu?

İnsanlar, büyük abdestini yaparken beyine büyük abdestin var sinyali geldikten sonra tuvalete gider ve bu işlem başlar. Öncelikle sindirilmemiş gıda, su ve kalın bağırsaktaki mikrop birleşerek kakayı oluşturur ve kaka makata yakın son kalın bağırsak bölümüne (rektuma) girer.

Bu işlem gerçekleşirken rektum duvarı gerilmeye başlar ve gerginlik ile birlikte ortaya çıkan uyaranlar beyine gider ve beyin, kişiye dışkılama zamanın geldi bunu gerçekleştir emrini verir. Bu emir geldiğinde ortam müsait ise kişi gidip tuvaletini yapar. Fakat bu uyarı geldiğinde kişi tuvalete gitme imkanı yok ya da bilerek erteler ise kaka yapma sırasında oluşan gerginliğe vücut alışır ve zaman içerisinde orada kalan dışkı suyunu kaybederek daha da katılaşır.

Tuvalet ihtiyacı ertelendiği için gerginliğe alışan ve beyne sinyal götürmeyen bu duvar daha fazla kakayı içerisinde barındırır. Sonuç olarak daha kalın dışkılama, daha sert dışkılama ve tuvalet yaparken makat kısmında hissedilen ağrı, acı kişinin tuvalete çıkma isteğini ertelemesine ve kabızlığa neden olur. Böylece ortaya bir kısır döngü olayı çıkar. Burada annelere çok büyük görevler düşmektedir.

Çünkü kültür olarak özellikle kız çocuklarını dışarıda tuvalete gidilmez şeklinde öğretmek yapılan en büyük yanlışlardan biridir. Çocuk yaşlarda başlayan tuvalet alışkanlıkları ömür boyu kişileri etkilemektedir. Dışarıda büyük abdest geldiğinde yapılmaması eve gelindiğinde yapılacak anlamına gelmez. Çünkü bu ertelemeler hem çocuklarda hemde yetişkinlerde büyük abdest alışkanlığının yitirilmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle mümkün olduğunca çocukları tuvaletin olduğu her yerde tuvalete gidebilme alışkanlığını kazandırmak kabızlığı ve bağırsak tembelliğini önlemenin en iyi yollarından biridir.

Bağırsak hastalıkları ile ilgili diğer sağlık yazıları

 1. Bağırsak dönmesi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Bağırsak düğümlenmesi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 3. İrritabl bağırsak sendromu nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 4. Bağırsak polipleri nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 5. Mide ve bağırsak gazları neden olur
 6. Divertiküler bağırsak hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 7. Bağırsak tıkanıklığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

18 Yorum

 1. Nurcihan turan

  20 Aralık 2016 at 20:20

  Çok teşekkür ederim bilgilerden dolayı ben sekiz sene önce bağarsAk sarkmasından ameliyat oldum bir sene önce tekrar oldum çok zor ve uzun süren bir ameliyat geçirdim 3/5 ay karnımda torba takılı kaldı sonra içeri aldılar ama bir türlü düzelmedi çok sıkıntı çekiyorum yardımcı olusanız çok mutlu olurum teşekkür ler

  • Sağlık Ocağım

   22 Aralık 2016 at 21:23

   Organ sarkmaları (rektum, rahim ve idrar torbası sarkmaları) genellikle birlikte görülür. Sarkma bazı kurallara dikkat edilmez ise devam edebilir ve şikayetler yeniden başlar veya devam edebilir.

   Bu ameliyattan sonra pelvis kaslarını güçlendirmek için fizik tedavi bölümünde deneyimli bir uzmanın yardımıyla ve hastayı öğreteceği egzersizler ile pelvis kaslarını güçlendirmek önemlidir.

   Ayrıca ameliyattan sonra beslenme düzeni, idrar akışını sağlama, ıkınmayı önleme, kilo kontrolünü sağlama, ağır yük kaldırmama, öksürük sorunlarında hemen tedavi olma gibi önlemler son derece önemlidir.

   Ameliyatı yapan doktorunuz ile bunları görüşmenizde fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

   • Nurcihan Turan

    25 Aralık 2016 at 11:17

    Çok teşekkür ederim ilginizden dolayı size telofonla ulaşma şansım varmı

    • Sağlık Ocağım

     26 Aralık 2016 at 13:49

     Buradan hastalıklar hakkında mümkün olabildiği kadar bilgi verilebilmektedir, ancak telefon üzerinden hizmet verilememektedir. Bir sorunuz varsa buradan sorabilirsiniz.

     Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 2. Aysel

  1 Mart 2017 at 15:12

  Merhaba 1 yıldır bagirsak tembelliği yaşıyorum şuan aknegen sivilce ilaci kullanıyorum bu ilaci kullanirken bagirsak tembelliği içinde ilaç kullanabilirmiyim

  • Sağlık Ocağım

   3 Mart 2017 at 15:24

   Kullandığınız ilaçların içeriğini bilmeden bu konuda bir şey söylemek uygun olmaz. Her iki ilacın prospektüslerinde mutlaka diğer ilaçlarla etkileşimleri başlığı altında yazıların olması gerekir, bunları kendiniz kontrol edebilirsiniz ya da en garantisi eczacınıza her iki ilacı da götürerek kontrol ettirebilirsiniz, çünkü ilaçların içeriklerini eczacılar daha iyi bilir. Çünkü ilaçlar ve ilaçların içeriğinde bulunan maddeler hakkında eczacılara da bilgiler verilmektedir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 3. mehtap

  23 Mart 2017 at 23:54

  Merhaba dungece şiddetli karın agrisiyla hastaneye gittim tahlil ultrasal röntgen den sonra bagirsaklarda çok kaka özür dileyerekte olduğunu söylediler ağrım şimdi pek şiddetli olmasada devam ediyor evdeyim ne onerirsiniz tsk

  • Sağlık Ocağım

   25 Mart 2017 at 18:41

   Bağırsak tıkanması gibi bir durum oluşmuş olabilir, bu tür durumlar için gastrolojiye gitmek daha doğru olur, çünkü acil servislerde yeteri kadar inceleme yapılamaz, bu işin uzmanı olan gastrolojik inceleme yapılamaz. Tıkanmanın başka sebepleri olabilir.

   Nedeni ne olduğunun öğrenilmesi önemlidir.

   Buradan iyi bir gastrolojik değerlendirme yapılması dışında bir şey önermek doğru olmaz.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 4. Bethowen

  25 Mart 2017 at 01:25

  Bagirsagim rahmimin üzerine düşmüş zorlanmadan doktorum düzeltti kolonoskopi ile. 4 günde bir tuvalete çıkıyorum ve normal ishal olsam bile zorlanmadan gelmiyor diski . Çok korkuyorum daha çok gencim 21 yasimdayim. Bagirsaklarimi nasıl calistirabilirim nasıl zorlanmadan rahatça tuvalete cikabilirim??yardım lutfen

  • Sağlık Ocağım

   28 Mart 2017 at 16:57

   Bahsettiğiniz durum bağırsak sarkması veya bağırsak fıtığı olabilir. Bu tür durumların altında yatan başka bir hastalık da olabilir.

   Bu konuda neler yapabilirsiniz doktorunuza veya durumunuz hakkında bilgi vererek bir diyetisyene danışmanız daha doğru olur, çünkü anlattığınız durum bir bağırsak tembelliği değildir. Ciddi bir sebep vardır. Eğer bu duruma neden olabilecek bir hastalık (Crohn hastalığı gibi) veya bağ dokusu hastalığı varsa bunların da araştırılması gerekebilir.

   Bu durumu doktorunuzla daha detaylı konuşmanız gerekir.

   İyi yaşam dileğiyle.

 5. An gel

  9 Nisan 2017 at 00:57

  Mrb benimde kalın bağırsak sorunum var X-M diye bi ilaç verdi doktor eğer yaramazsa farklı tahliller yapacağını söyledi sinirsel bişey olabilir dedi
  Orda soramadım sinirsel ne olabilir diye
  İnternetten baktım sinir de tümörler falan yazıyor çok korkuyorum
  Sizce ne olabilir kısa küçük azda olsa bi tahmininiz var mi

  • Sağlık Ocağım

   11 Nisan 2017 at 00:55

   X-m tablet çeşitli tiplerdeki kabızlıklarda, ameliyat öncesi hazırlamalarda, radyolojik incelemeler öncesi bağırsakların boşaltılmasında kullanılır.

   Örneğin sinirsel kolit denilen bir kolit türü vardır. Sinir, aşırı stres kaynaklı kolit olabilir ve doktorunuz bunu kastetmiş olabilir de, olmayabilir de.

   Bir de beyin ve omurilik ile ilgili sinir basıları, sinir hasarları gibi sinirsel nedenler olur.

   Yaşadığınız şikayetlere ve sizin öykünüze, doktorunuzun muayene sırasında elde ettiği bulgulara göre doktorunuzun ne demek istediği değişiklik gösterebilir.

   Buradan net bir şey söylemek mümkün değildir.

   Doktorunuza kontrole gitmeyi ihmal etmemelisiniz, çünkü verdiği ilaç tedaviye yönelik değil bağırsakları boşaltmaya yönelik bir ilaçtır.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 6. Burak

  12 Nisan 2017 at 05:01

  Ben 22 yaşında bir gençim. Uzun zamandır bağırsak problemimin olduğunu biliyorum. Sürekli tedavi edici duphalac gibi sinemaki veya açlık otu kullanmaktayım. Sekiz veya dokuz aydır sürekli ve hergün olarak sinemaki otunu içmekteyim. Evet sinemakş bende işe yarıyor ve ben lavaboya gidiyorjm günde bir kez ama. İçmediğimde ise ertesi gün lavaboya gidemiyorım. Bırakamıyorum çünkü su içsem yarıyan bir bünyem var. Ben doktora gitmeli miyim gideceksem hangi doktora(bölüm) gitmeliyim. Ne yapmalıyım neler yapmalıyım. Diğer insanlar gbi bende lavaboya günde 2-3 kere normal şekilde gitmek istiyorum. Ama sinemaki otu olmadan gidemiyorum noolur bana bir akıl yolu gösterin. Herşey için teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   18 Nisan 2017 at 00:58

   Henüz çok genç olduğunuz için yaşadığınız bağırsak probleminizin altında yatan başka bir sistemik ya da sindirim sistemine ait bir problem olabilir.

   Sinemaki otu ve bu otun çayı ile tuvalete gitmek sanırım çok ciddi bir yanlış, çünkü bu tür bitkisel yöntemler (özellikle sinameki gibi otlar) yanlış kullanıldığında ve uzun süre kullanıldığında çok ciddi bağırsak sorunlarına ya da tembelliğine yol açabilir.

   Şöyle düşünecek olursak, vücuttaki organlar veya sistemler biz onları çalıştırmadığımız sürece belli bir zaman sonra çalışmayı unutur, örneğin belli bir süre alçıda kalan bir kol veya hareket ettirilmeyen bir ekstremite tekrar hareket ettirene ve çalıştırana kadar sarıldığı şekilde donar kalır ve egzersizler, fizik tedavi gibi yöntemler ile bu donan ekstremite zamanla eskisi gibi çalışır hale getirilebilir (tabii sinir kopması, ciddi sinir zedelenmesi yoksa).

   Ne ilgisi var diyebilirsiniz, burada anlatılmak istenen bağırsakları ilaçlarla, bitkisel sularla hazıra alıştırırsak zamanla çalışmayı unuturlar ve her şeyi bizden beklerler, bağırsaklar tembelleşmeye yatkındırlar genellikle.

   Öncelikle bir gastroloji uzmanına gitmeniz ve organik bir sorun (tıkanmaya neden olan bir durum gibi) yoksa, sistemik bir hastalığa bağlı inflamatuvar bir durum yoksa, sizin sıkıntılarınız beslenme yanlışına, bağırsakları hazırı alıştırmanıza, yaşam tarzı yanlışınıza bağlı olabilir, ancak ne olup bittiğini öğrenmeniz için tabii ki öncelikle gastroloji doktoruna gitmeniz gerekir (bunu ihmal etmemelisiniz).

   Her yerden her duyduğunu içmek (bitkisel çaylar, ilaçlar gibi), aşırı hareketsiz yaşam tarzı, aşırı karbonhidratlı beslenme, hep hazır gıdalar tüketme, liften fakir beslenme, bağırsakları tembelliğe alıştırma gibi durumlar kabızlığın başlıca nedenleri arasındadır.

   Eğer bir hastalığınız yoksa yaşam ve beslenme tarzını değiştirmek, doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaç ya da bitkisel sular içmemek önemlidir. Doktora gitmeden durumun ne olduğunu bilemezsiniz, ama beslenme ve yaşam tarzı son derece önemlidir, ayrıca hiç bir bitkisel su, ilaç bilinçsizce ve uzun süreli kullanılmaz.

   Doktorunuz size durumunuza göre neler yapmanız gerektiği hakkında bilgi verecektir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 7. Ahmet Yusuf

  2 Mayıs 2017 at 19:04

  Bilgiler için teşekkürler ben Doğduğumdan beri büyük abdestimi en erken 2 günde bir yapiyorum. İshal olsam dahi günde en en fazla 1-2 tovalete gidiyorum.küçükkende annem söylerdi tovaletimi yapamaz ağlarmışım . sizce ne yapmaliyim artik bu durumdan kurtulmak iatiyorum

  • Sağlık Ocağım

   4 Mayıs 2017 at 23:17

   Abdestini yapabildikten sonra günde 1 kez bile tuvalete çıkmak normaldir genellikle (bu durum kabızlık sayılmaz). Ancak çok zorlanarak abdestinizi yapıyorsanız bir problem olabilir. Her birey günde 2 kez veya her büyük abdest için tuvalete çıkmaz, bu durum kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Beslenme faktörü (öğünlerin düzensiz olması, az su tüketme, lifli gıdalardan fakir beslenme, aşırı kafeinli içecek tüketimi, aşırı hazır gıda tüketimi, aşırı karbonhidrat tüketimi gibi) durumlar kabızlığa neden olabilir.

   Çok zorlanarak büyük abdest yapmıyorsanız, aşırı şişkinlik gibi sıkıntılarınız olmuyorsa günde 1-2 kez dışkılama kabızlık olarak kabul edilmez, ancak sıkıntılarınız varsa bir gastroloji uzmanına gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 8. EREN

  10 Mayıs 2017 at 20:28

  MERHABA SİZE Bİ SORUM OLCAK

  BEN 2 HAFTADIR NERDEYSE DIŞKIMI YAPAMIYOM BUNU İÇİN SİZDEN YARDIM İSTİYOM LÜTFENNN

  • Sağlık Ocağım

   12 Mayıs 2017 at 00:55

   Bu kadar uzun süre büyük abdest (dışkı) yapamamanız oldukça ciddi bir durumdur. Bir gastroloji uzmanına ya da bir hastanenin acil servisine başvurmayı ihmal etmemelisiniz.

   Kan değerlerinin de incelenmesinde fayda vardır. Bazen ciddi kansızlık ve demir eksikliği bu tür sorunlara neden olabilir. Endoskopik yöntemler kullanılması da gerekebilir.

   Doktora gitmek için vakit kaybetmemeniz önemlidir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git