Bağırsak Hastalıkları

Bağırsak (Kolon) Polipleri Nedenleri ve Belirtileri

Ağızdan başlayan ve makatta sona eren sindirim kanalının herhangi bir yerinde boşluğa doğru uzanan her oluşuma polip denir.

Bağırsak polipleri nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Ağızdan başlayan ve makatta sona eren sindirim kanalının herhangi bir yerinde boşluğa doğru uzanan her oluşuma polip denir. Polipler burun boşluğunda da olur ve buna nazal polip denir. Polipler bağırsak boşluğunun herhangi bir kısmında gelişebilir. Polipler bulunduğu kısma göre özellik gösterirler. Polipler eğer 100’den fazla oluşur ise bu durum ”Polipozis” olarak adlandırılır.

Polipler iki ana grupta değerlendirilir. Birincisi bırakıldığında zaman içerisinde kansere dönüşen polipler, ikincisi ise kaldığında kanserleşme özelliği göstermeyen poliplerdir. Polipler genellikle iyi huylu oldukları gibi kansere dönüşen tipleri (adenomatöz, hiperplastik, hamartomatöz ve iltihabi) tipleri de vardır. Kanser çoğunlukla adenomatöz tip zemininde gelişir. En sık görülen tip hiperplastik tip poliptir ve bu tip genellikle rektum yerleşimlidir.

Bağırsak (kolon) polipleri neden olur?

Bağırsak poliplerinin neden oluştuğu tam olarak bilinmediği gibi, genetik yatkınlığın poliplerin oluşumunda önemli yeri vardır. Özellikle birinci derece akrabalarında polip olan kişilerde diğer insanlara göre daha sık polip görülmesi söz konusudur.

Bunun yanı sıra beslenme tarzında lifli gıdaların az tüketilmesi, yağlı beslenme, kalsiyumdan fakir beslenme, sebze ve meyve tüketiminin az olması, kabızlık, özellikle çocuklarda büyük abdestin (dışkının) uzun süre tutulması gibi etkenlerin polip oluşmasında etkili olduğu bilinmektedir. Ailesel polipler çoğunlukla çocukluk çağında başlar. Ayrıca bazı genetik hastalıklar da bağırsak polipleri oluşumuna neden olabilir.

Bağırsak (kolon) polipleri belirtileri

Kalın bağırsakta oluşan poliplerin belirtileri iki türlüdür. Bu belirtilerden biri polip büyüyerek kanalı tıkar ve kanal tıkanınca kanalın gerisinde kalan gıda aşağıya doğru geçemediği için geride birikir. İnce bağırsakta ya da kalın bağırsakta bir polip oluşmuş ise bu polip büyüyerek kanalı tıkar ve bu durumda karında şişkinlik, kıvrandırıcı ağrılar, geri tepmeye bağlı bulantı hissi ve kusma gibi belirtiler ortaya çıkar.

İkinci grup belirtilerde büyüyen polip’in damar fakirliği ile birlikte çürümesidir. Polip’in büyümesi sonucu uç noktaya kan gitmez ve o kısım besinsiz kalır. Bu durumda ülserleşme (yaralanmalar) ve küçük küçük kanamalar oluşur. Bu kanama nedeni ile gizli kanama denilen durum ortaya çıkar ve kansızlık başlar.

Bağırsak (kolon) polipleri teşhisi

Bağırsaklarda oluşan polipler genellikle şikayete neden olmadığı için yapılan kolonoskopi tetkikinde tesadüfen ortaya çıkar. Bağırsak poliplerinden şüphelenilen hastada mutlaka kolonoskopi tetkiki yapılmalıdır. Bağırsak poliplerinin en önemli tanı yöntemi kolonoskopidir.

Kolonoskopi tetkikinde 2-3 mm polipler bile kolaylıkla tespit edilir. Bunun dışında eskiden bu yana yapılan kalın bağırsağın içine kontrast madde denilen radyolojide görüntü veren bir madde ile doldurarak bağırsak duvarının kenarını incelemek (baryumlu çift kontrastlı kolon grafisi) ile ancak 1 cm’lik polip’in görülmesi sağlanır. Bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans ile yapılan görüntülemelerde de 1 cm’in üzerindeki poliplerin tespiti mümkün olabilir. Kolon poliplerinde en keskin tanı yöntemi kolonoskopi tetkikidir. Bunların yanı sıra kan tetkikleri ile kansızlığın olup olmadığı araştırılır.

Bağırsak polipleri teşhisi

Bağırsak polipleri teşhisi

Bağırsak (kolon) polipleri tedavisi

Kalın bağırsakta bir polip tespit edildiğinde en önemli tedavi yöntemi kolonoskopik yöntem ile yapılan (polipektomi) işlemi ile bunun alınmasıdır. Polipleri almadan iyi huylu kötü huylu olup olmadığı bilinemediği için polipler alınarak tedavi edilir. Eğer polip büyük ise açık ameliyat ile (laparotomi) işlemi ile kazınarak polip bağırsak duvarından alınır. Bu işlemde yapılamıyor ise polip’in bulunduğu bağırsak kısmı kesilir ve tekrar kesilen bağırsak uçları birbirine bağlanarak devamlılık sağlanır.

Bağırsak polip’inin kanserleşme özelliği var ise oluşumundan yaklaşık 5-7-10 yıl sonra bu polip kansere dönüşür. Kolon poliplerinin % 90’ı polip zemininden gelişir. Ancak poliplerin % 10’luk kısmı boşlukta oluşmadan bağırsak duvarında düz zeminde gelişir. Polipler kansere dönüşmeden polipektomi işlemi ile alınır ise kanser oluşmaz. Polipektomi yapılan ya da iyi huylu polip tespit edilen hastaların belirli aralıklar ile gastroentroloji uzmanı tarafından takibi gereklidir.

Bağırsak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Kolonoskopi neden ve nasıl yapılır
 2. Bağırsak kanaması nedenleri ve tedavisi
 3. Bağırsak dönmesi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 4. Rektum kanseri nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 5. Bağırsak kanseri nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 6. Kabızlık nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 7. Crohn hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

115 Yorum

 1. Gokhan

  24 Ocak 2016 at 21:40

  Acaba kalin bagirsak polipin boyu 15 cm olabilirmi olursa kanserlesme riski icin bisey soylene bilinirmi tskler..

  • Sağlık Ocağım

   25 Ocak 2016 at 13:12

   – Öncelikle geçmiş olsun. Bağırsak polipleri bağırsak ve rektum mukozasında anormal çoğalma ile lümene çıkıntı yapan yapılar olarak tanımlanmaktadır. Bağırsak poliplerinin büyük bir kısmı benign (iyi huylu) özellik taşıyabileceği gibi, bazı poliplerin bir kısmı malign (kötü huylu) kanser gelişimi ile sorumlu olduğu bilinmektedir. Polipler farklı gruplarda sınıflandırılır. Poliplerin kötü huylu olup olmadığı genellikle endoskopik yöntem ile polipin çıkarılması ve patolojiye gönderilerek ncelenmesi sonucu anlaşılır.

   – Bunun yanı sıra ailede bağırsak kanseri öyküsünün olup olmadığı da poliplerin kötü huylu olup olmayacağı hakkında şüphe verir. Poipler 10 mm’den büyük ve ailede genetik yatkınlık var ise kanserleşme açısından araştırılır. Poliplerin % 50’si 5 mm, % 90’ı 10 mm’min altındadır. Bağırsak poliplerinin çapı genellikle 1-2 cm kadar büyür. Yani bu durum kolonoskopik görüntüleme ve polipin çıkarılarak patolojik incelemeye gönderilmesi ile belli olur. İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 2. yasemin

  4 Nisan 2016 at 11:32

  ben yaklaşık 1 yıldır kabızlık sorunu yaşıyorum bazen 1 haftayı buluyor ardından ishal ve bazensümüğümsü dışkı olyor sebebi ne olbilir

  • Sağlık Ocağım

   4 Nisan 2016 at 16:44

   > Uzun süren kabızlığın birçok nedeni olabilir. Kabızlık devam edip arkasından ishal gelişmesi genellikle irritabl bağırsak sendromu belirtisi olabilir. İrritabl bağırsak sendromuna neden olan bazı hastalıklar da vardır. İrritabl bağırsak sendromu strese bağlı olabilir. Adet dönemleri irritabl bağırsak sendromunu tetikleyebilir. Bazı besinler (çikolata, süt ve süt ürünleri, alkol, aşırı kafein gibi) irritabl bağırsak sendromunun belirtilerini şiddetlendirebilir.

   > Ülseratif kolit olabilir. Ülseratif kolit bağırsak tıkanmalarına neden olarak kabızlık gelişebilir. Ülseratif kolit nedeni ile mukuslu diyare (ishal) görülebilir. Ülseratif kolit nedeni ile karın krampları olabilir. Yani sizdeki duruma ülseratif kolit de neden olmuş olabilir.

   > Akdeniz ateşi hastalığı bağırsakları etkilemeye başladığında bir kabızlık, bir ishal şeklinde belirtiler de gösterebilir; ancak Akdeniz ateşi hastalığında ateş, karın ağrıları, eklem ağrıları ve daha birçok şikayetler görülebilir.

   > Kansızlık nedeni ile kabızlık uzun sürebilir.

   > Öncelikle bir gastroentroloji uzmanına görünmenizde fayda var. Buradan sonuç alınmaz ise durumun araştırılması gerekebilir.

   > İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 3. Sümeyye

  12 Nisan 2016 at 02:01

  Ben devamli kabızlık sorunu çekiyorum 43 yaşındayım 2 aydır 15 günde bir adet görüyorum adet dönemim 7 8 gün sürüyor kilolu bir bayanim bunun nedeni ne olabilir

  • Sağlık Ocağım

   12 Nisan 2016 at 14:22

   Kabızlık çekmenizin nedeni aşırı kan kaybetmeye bağlı kansızlıktan kaynaklanabilir.

   Adet kanamasının normalden uzun sürmesine neden olan bazı faktörler (rahim iç kısmında meydana gelen enfeksiyonlar, rahim içi araç (spiral kullanımı), hormon bozuklukları, polikistik over sendromu, aşırı kilolu olmak, aylık doğum kontrol iğneleri gibi nedenler uzun süren adet kanamalarına neden olabilir.

   Bir kadın doğum uzmanına gitmenizde fayda var.

   Sağlıklı yaşam ve iyilik dileğiyle.

 4. Azamat

  23 Nisan 2016 at 12:44

  Bagirsak polip koloni cok buyuktir tedawisi sadece amelyatlami olir yoksa basga bir caresi varmi

  • Sağlık Ocağım

   24 Nisan 2016 at 13:19

   Bağırsaklarda polip teşhis edilmiş ise günümüzde uygulanan en önemli tedavi yöntemi kolonoskopi ile polip’in alınması işlemidir. Bağırsaktaki polip çok geniş bir alana yayılmış ise yine kolonoskopi yöntemi ile polip özel bir işlem ile alttan şişirilerek çıkartılabilir. Bu yöntem de uygulanamaz ise Bağırsağı polipli kısmı açık cerrahi ile çıkarılır ve bağırsakların kalan kısmı dikilerek tedavi edilebilir.

   Bağırsakta polip teşhis edilmiş ise gastroentroloji cerrahisi size nasıl bir işlem uygulayacağını da anlatır zaten.

   Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

   • Hasibe erdoğan

    5 Temmuz 2016 at 23:59

    Slm merhaba bn bir sey soracaktim ablamda polip hastalığı var belirtilerini okudum ama belirtilerinde ishal Yazmıyordu Bunun yanı sıra her şey yiyip içemiyor yese bile sıkıntı çekiyor Bununla ilgili bana bir bilgi verebilecek birileri var mı Virgin bilgiler için şimdiden teşekkür ederim

    • Sağlık Ocağım

     7 Temmuz 2016 at 15:07

     Bağırsak polip hastalığının olup olmadığı genellikle kolonoskopi tetkiki ile anlaşılabilir. Bağırsak polipleri veya polip’i var ise belli aralıklar ile doktor tabi altında tutulur.

     Bağırsak polipleri teşhisi belirtilere bakılarak kesinleşmez. Ayrıca poliplerin farklı türleri de vardır ve belirtiler polip’in türüne göre, yerleştiği alana göre, büyüklüğüne göre de değişir. Polip varlığının kesinleşmesi için gastroentroloji muayenesi ve kolonoskopi tetkiki yapılması gerekir.

     Ayrıca polipozis olarak bilinen polipozis sendromları da vardır.

     İshale neden olan ve bağırsak problerine sebep olabilen birçok sistemik veya farklı bağırsak hastalıkları da vardır ve bu hastalıkların gastroloji bölümünde araştırılması gerekir.

     Bir gastroentroloji uzmanına gitmek uygun olur.

 5. Asli

  12 Mayıs 2016 at 10:57

  İyi çalışmalar, dun babama yapilan kolonoskopi raporunda rektosigmoid kisimda tümöral kitle mevcuttur. Distal sinirda 3-4 mm lik polip saptanmistir. Acaba bunun anlami nedir iyi huylu olup olmadigi patoloji ile mi belirlenecek yardimci olursaniz çok sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   12 Mayıs 2016 at 13:22

   > Rektosigmoid kısım (kalın bağırsağın son kısmına yakın bir bölge) olan bölgede tümür benzerliğinde kitle tespit edilmiş. Polip tespit edilmiş. Bağırsak polipleri için belli bir süre sonra tekrar kolonoskopi istenebilir.

   > Tümöral kitle olarak tespit edilen oluşum da polip olabilir ve patoloji raporu temiz gelir ise belli aralıklar ile kolonoskopik takip ile sürdürülebilir veya tümöral yapı kolonoskopik yöntem ile alınabilir. Bu durum hastanın klinik muayenesine, hastanın öyküsüne, hastanın yaşına, hastada sigara kullanımı varlığına, hastanın aile öyküsüne ve hastanın şikayetlerine göre de değişebilir.

   > Yapılan kolonoskopi sırasında zaten örnek alınmıştır ve patolojik incelemeye gönderilmiştir. Patoloji sonucu önemlidir. Doktor kontrollerini ve takiplerini ihmal etmemek gerekir.

   > Sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam tarzına özellikle dikkat etmenizde fayda var.

   İyi sonuç almanız ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 6. mustafa

  18 Mayıs 2016 at 21:01

  selamalar .. bundan 15 sene önce babama kolonoskopi yapıldı polip bulundu patolojiye gönderdik temiz çıktı.şimdi 50 yaşında. büyük tuvaletinden sonra kanama oluyor doktor kolonoskopi yapılması gerekiyor kanser olabilir dedi.acaba yine polipmi yada kanser mi çok tedirginiz sizce olasılıklar nedir

  • Sağlık Ocağım

   18 Mayıs 2016 at 23:12

   > Pek çok hastalığın belirtisi olarak dışkıda kan görülebilir.

   > DIŞKIDA KAN GÖRÜLMESİNİN NEDENLERİNE GELİNCE; Kalın bağırsak kanseri, kalın bağırsak polipleri, hemoroid (basur mayasıl olarak da tanımlanır), makatta çatlak (anal fissür), anal fistül (makat bölgesinde iltihaplanma), crohn hastalığı, ülseratif kolit, bağırsak sarkması, kaşıntılı makat hastalığı, irritabl bağırsak sendromu, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, Meckel divertikülü, aşırı kabızlık çekmek, tembel bağırsak sendromu, bağırsak düğümlenmesi gibi nedenler kanlı dışkılamaya neden olabilir.

   > Ayrıca daha önce bağırsak polip ameliyatı geçirmiş ve 50 yaşlarındaki hastalarda kolonoskopi tetkiki gerekebilir. Tekrar polip oluşmuş olabilir veya geçirilen ameliyata bağlı bağırsak içi yapışıklık olmuş olabilir. Doktor önerilerini dikkate almanız önemli.

   Her şeyin iyi olması ve sağlık dileğiyle.

 7. Mustafa

  16 Haziran 2016 at 16:53

  Meraba kolay gelsin babamda iki adet polip bulunmustur 5 mm olan polip alinmistir.digeri 20-25 mm civarindadir sonuclari patolojiye gonderildi.Kanser belirtisi ailede kimsede yok patolojik sonuclari sizce nasil gelir tedavi nasil olur

  • Sağlık Ocağım

   17 Haziran 2016 at 22:26

   – Polipler kolon ve rektum mukozasında aşırı çoğalma ile lümene çıkıntı yapan oluşumlardır. Bağırsak poliplerinin büyük çoğunluğu iyi huylu (benign) özellik taşırken, belli başlı poliplerin bir kısmının malign (kötü huylu) kanser gelişimi ile ilişkisi olduğu bilinmektedir.

   – Bağırsak poliplerinde patoloji sonucu gelecek olan polipten alınan örneğin cinsine, tipine göre kötü huylu olup olmadığı anlaşılabilir.

   – Bağırsak polipleri Farklı ana tiplerde ve bu ana tiplerin alt tipleri gibi birçok tiplerde sınıflandırılır ve bu poliplerin özellikleri, yapıları, iyi huylu ya da kötü huylu olma ihtimalleri bu tiplere göre değişir, bundan dolayı patolojik incelemeye örnek gönderilir.

   – Bağırsak polipleri ana tipleri arasında neoplastik polipler, non-neoplastik polipler, submukozal lezyonlar, neoplastik mukozal polipler vardır ve bu tiplerin alt tiplemeleri de vardır.

   – Ayrıca polipozis sendromları şeklinde de bağırsak polipleri vardır.

   – BAĞIRSAK KANSERİ BELİRTİLERİ ARASINDA : Karında şişme, karın ağrısı, dışkı ve gaz çıkarmakta zorlanma, bulantı, kusma, genel mide şikayetleri, nedeni bilinmeyen kilo kaybı, uzun süreli halsizlik, dışkıda kanama, dışkının incelmesi gibi belirtiler vardır.

   – Tedavi gelecek patoloji sonucuna göre karar verilir.

   – Doktor kontrollerini ihmal etmemenizde fayda var.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 8. melike

  19 Haziran 2016 at 12:45

  Ben hemeroi t olduğumu sanıyordum ama makat bölgesinde meme var ama polip e benziyor doktora gitmedim acaba bağırsaklar la alakası var mi

  • Sağlık Ocağım

   20 Haziran 2016 at 14:46

   – Makat bölgesinde meme oluşması gibi bir durum hemoroid nedeni ile görülen bir durumdur, ancak makat bölgesinde meme şeklindeki oluşumlar anal fissür gibi bir durumdan da olabilir.

   – Hemoroid (basur) makat bölgesindeki damarların genişlemesi (varisi) olarak tanımlanır. Hemoroidin en önemli nedenleri arasında kabızlık ve genetik yatkınlık vardır. Hemoroidler genellikle 4 evrede değerlendirilir.

   > Birinci derece hemoroid oluşumunda makattan dışarı çıkmayan, sadece kanama yapan memeler vardır.

   > İkinci derece hemoroid oluşumunda ıkınma ve dışkılama sırasında dışarı çıkan ve kendiliğinden içeri giden hemoreidler vardır.

   > Üçüncü derece hemoroid oluşumunda ıkınma ve dışkılama sırasında dışarı çıkan ve sonrasında elle ittirildiğinde içeri giden memeler vardır.

   > Dördüncü derece hemoroid varlığında geri itilemeyen ve geri gitmeyen memeler mevcuttur.

   – Anal fissür makatta kabızlığa ve ishale bağlı çatlak oluşması durumudur ve dışkılama sırasında şiddetli ağrı yapar. Sancı nedeni ile hasta tuvalete gitmeyi korkar, bu durumda da kabızlık daha fazla olur.

   – Rektal prolapsus denilen (makatın iç yüzünü döşeyen örtü tabakasının dışarıya çıkması) gibi bir durumda da hemoroid benzeri bir oluşum görülebilir.

   Yani durumunuzun ne olursa olsun en kısa zamanda bir gastroloji ya da genel cerrahi uzmanına gitmeniz doğru olur.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlık dileğiyle.

 9. Ecem

  21 Haziran 2016 at 03:58

  Yapılan kolonoskopiler sonucunda anal kanalın hemen bitişiğindeki 3cm çaplı ana vergerden başlayan karnıbahar şeklinde popiller lezyon gözlenmiş ve yarısı alınmış patolojiye gönderilmiştir. Alınma sonrasında Kanama(et parçaları ile beraber ) bir hafta olmasına rağmen devam etmektedir mide bulantısı ufak bir şekilde vardır ve bu yüzden tedirgin olmuş ve korkmuş durumdayım Bu kanamaların süresi ne kadardır ? Kanama olması normalmidir ? Yoksa beklemek yerine hastahaneye hemen gitmeliyim ? Yardımcı olursanız çok sevinirim . İyi çalışmalar

  • Sağlık Ocağım

   21 Haziran 2016 at 15:03

   – Anogenital siğiller görülmüş olabilir ve bu oluşumlardan örnek alınmış ve patojik incelemeye gönderilmiş. Patoloji raporu gelmediği sürece kesin teşhis olmaz.

   – Anal fissür veya anal fistül gibi lezyonlar da olabilir.

   – Bunların ayrımı için patoloji sonucu beklenir.

   – Anogenital siğiller söz konusu ise bu durum genellikle enfeksiyonel bir durumdur. Genital siğiller hamilelikte de çok sayıda oluşabilir. Genital siğiller cinsel yolla ya da havuz, birisinin özel eşyasının kullanılması gibi etkenler ile de ortaya çıkar.

   – Anal kriptler morgagni kolonları arasında uzanan yüzeysel mukozal keselerdir. Sık sık tekrarlayan ishal atakları, kabızlık, gibi nedenler kriptlerin mukozal örtüsünün yırtılmasına neden olur ve fistül, fissür, abse gibi durumların da gelişmesinde payı olabilir. Bu gibi durumlarda da kanama olabilir.

   – Herpes virüsü gibi bir durumda da anal bölgede ülserler olşabilir.

   – Muayene sırasında teşhis edilen lezyonların ne olduğu ve neden olduğunun ayırt edilmesi için rapor sonucunun beklenmesi gerekir, ancak ciddi kanama, ağrı var ise kolonoskopiyi isteyen doktorunuza danışmanız önemlidir, çünkü acil müdahale gerekebilir.

   İyi sonuçlar almanız va sağlık dileğiyle.

 10. mem

  25 Haziran 2016 at 02:37

  selam bu makatla ilgili bi sorum olacak bazen tuvalette asiri kanama geliyor buara ben bir Bay olarak sorunumu iletmek istiyorum
  ve Avrupada kaldigim icin bir türlü bisey bulamadilar bütün tahlileri yaptilar . ve ayrica türk Dr .torumoldugu dalde bagirsaaklarin cokince dedi bana bundan kanama var dedi ve mümkünse sizinle irtibata gecmek istiyorum Emailim b-memed@hotmail.com saygilar Mehmet Bicer

  • Sağlık Ocağım

   25 Haziran 2016 at 15:39

   – Makattan kan gelmesinin birçok nedeni olabilir. Makattan kan gelmesi makat ile ilgili problemlerden, rektum ile ilgili problemlerden, kalın bağırsak ile ilgili problemlerden, ince bağırsak ile ilgili problemlerden kaynaklanabilmektedir.

   – Bu gibi durumlarda kalın bağırsak kolonoskopi tetkiki, ya da ince bağırsak endoskopisi yapılması daha ayrıntılı bilgi verir.

   – Makattan kan gelmesi dışkılama sırasında veya dışkı ile birlikte kan gelmesi şeklinde değerlendirilebilir. Bu durum için günümüzde en ayrıntılı bilgi veren tetkik, makattan girilerek yapılan kolonoskopi ya da ağızdan girilerek yapılan gastroskopi yöntemidir.

   – İyi bir gastroloji uzmanına gitmek gerekir veya bu durumun bir araştırma hastanesinde araştırılması gerekir.

   – MAKATTAN KAN KELMESİNİN NEDENLERİ ARASINDA; divertiküler bağırsak hastalığı, bağırsak polipleri, bağırsak tümörleri, rektal prolapsus, bazı bağırsak enfeksiyonları, enterokolit, meckel divertikülü, hemoroid, anal fissür, anal fistül, aortoenterik fistül, crohn hastalığı, ülseratif kolit, bağırsak damarlarının yumak oluşturması, peptik ülser, duodenom ülseri, bazı ilaçların uzun süre kullanımı (romatizmal ilaçlar, kan sulandırıcı ilaçlar gibi), polipozis, rektum kanseri, bağırsak kanseri, dizanteri gibi birçok neden var.

   Damarlardaki sorunun görülmesi için anjiyografi tetkiki de gerekebilir.

   En doğrusu bir araştırma hastanesinde ya da bir üniversite hastanesinde bulunan gastroloji bölümüne başvurmak olur.

   Maalesef mail üzerinden çok sağlıklı iletişim sağlayamıyoruz. Daha doğrusu mail gelen kutusuna bakmaya vakit bulamayabiliyoruz. Bu sebeple, yorum ile iletişim kurmanız daha sağlıklı olacaktır. Yorumları gün içinde kontrol ediyor ve dönüş sağlıyoruz.

 11. Has

  26 Haziran 2016 at 02:35

  Selam ben yaklasik bir yildir kabizim midemde bulaniyor sira sira karnim cok agriyor, kabizlik icin herseyi yedim ve her ilaci denedim hic bir faydasi olmadi artik supelenmeye basliyorum bagirsaklarimin agriidigini hisediyorum bazen ozelikle yemek yedikden sonra cok rahatsiz oliyor gaz bile cikaramiyorum gun geliyor iki uc gun kalin bagirsaki acamiyorum nedeni ne olabilir hic iyi histemiyorum artik cok yorgunum yasim 22

  • Sağlık Ocağım

   27 Haziran 2016 at 11:59

   – Kabızlık çekmenin birçok nedeni vardır. Kabızlık beslenme düzenine rağmen ısrarla geçmiyor ise bu durum bir gastroentroloji uzmanı tarafından mutlaka değerlendirilmelidir.

   – Kabızlık kansızlığa ve/veya demir eksiliğine bağlı aylarca sürebilir ve kansızlık tedavi edilmediği sürece alınan önlemler faydalı olmaz..

   – Kabızlık B12 vitamini eksikliğine bağlı olabilir.

   – Kabızlık tiroit hormonu yetersizliğine bağlı yani tiroid fonksiyonlarının az çalışmasına bağlı uzun süre devam edebilir.

   – Kabızlık Crohn hastalığına bağlı tekrarlayıcı şekilde devam edebilir.

   – Kabızlık bağırsak yapışıklıklarına bağlı aylarca sürebilir.

   – Özellikle kuru tarz beslenmesi olanlarda (hazır gıda tüketimi, çok fazla ekmek tüketimi, ıvır zıvır tüketimi gibi) kabızlık daha sık görülür.

   – Spastik kolon hastalığı nedeni ile kabızlık görülebilir.

   – Bazı nörolojik hastalıklar nedeni ile kabızlık olur.

   – Bağırsak tıkanması, bağırsak düğümlenmesi, bağırsak divertikülleri, bağırsak tembelliği, bağırsak polipleri, polipozis gibi birçok bağırsağa ait etken kronik kabızlık yapabilir.

   – Bazı sistemik hastalıklar nedeni ile kabızlık dönemleri görülür.

   – Bazı vitaminlerin ve minerallerin eksiklikleri veya fazlalıkları, bazı ilaçlar kronik kabızlığa yol açabilir.

   – Bazı psikolojik hastalıklar (panik atak gibi) kabızlık sebebi olabilir.

   Mutlaka bir gastroloji kliniğinde bu durum araştırılmalıdır. İhmal etmemenizde fayda var.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 12. seray tepe

  7 Temmuz 2016 at 15:49

  merhaba, benim sorunum gaz sıkışması tarzında srıtımdan diyaframıma inen zmn zmn karın bölgesine inebilen sancılar son üç gündür cekitorum bu sancıları sırtıma saplanmıs bı sancıydı en basta sonra diyafram bölgemde toplandı ardından karın mide bölgesıne ındgnı hıssettım gün içinde mide bagrsak yoluyla atabılıyorm gazı(şayet sebebi gazsa) fkt gece tekrar oluşuyor sabah sancıyla uyanıyorum sıkıp bırakıyor, kansızlık vitamin eksikliği yasıyorum,sigara alkol kullanmıyorm, sancı bu bölgelerimi kabızlık ıse kendımı bıldım bılelı kabızım gunlerce(4-5)gün hiç rahatsızlık hissetmeden hc agrı baskı olusmadan kabızlık cektgmı bılırım..poliplerden korkuyorum bu her gece yenilenen gaz sıkışması poliplern yarattgı tıkanma sebebiyle olabilir mi?

  • Sağlık Ocağım

   7 Temmuz 2016 at 23:28

   Önce sırt bölgesinde hissedilen ağrı genellikle safra kesesi durumlarına, akciğere ait bir duruma, göğüs zarı iltihabına bağlı bir duruma bağlı olabilir.

   Safra kesesi taşları, safra polipleri safra kanalını tıkayarak safranın mideye akmasına neden olur ve mide ülserine, mide gazına, mide iltihabına, ince bağırsak ülserine gibi durumlara yol açar ve bu durum mide ağrılarına, karın ağrılarına, sırt ağrılarına, gaz surununa, karın şişkinliğine sebep olur.

   Bu durum gastrointestinal sitem kanamasına neden olabilir, uzun süren gastrit (mide iltihabı) nedeni ile B vitamini eksikliği olabilir, gizli kanama var ise bu durum kansızlık yapabilir.

   Yani sizin anlattığınız şikayetlerin safra polipleri, safra taşları, safra iltihabı nedeni ile olma ihtimali daha yüksektir. Bu durum ciddi bir durum haline gelmiş olabilir, bu nedenle ihmal edilmeden en kısa zamanda durumun iyi bir gastroentroloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekir.

   Bir gastroloji uzmanına gitmek ve safra kesesi ve mide için gereken tetkilerin yapılması önemlidir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 13. İrem

  8 Temmuz 2016 at 15:41

  Benim anneannemin sorununu sorucagim.Anneannem aniden gelen karin agrisi nedeniyle tuvalette gitmesi gerekiyor yada o agriyi gaz yoluyla atmasi gerekiyor sizce bunun sebebi ne olabilir

  • Sağlık Ocağım

   9 Temmuz 2016 at 16:13

   Huzursuz bağırsak sendromu diğer adıyla hassas bağırsak sendromu olarak bilenen ve nedeni tam olarak tanımlanamamış bir durumdan bu tür şikayetler ortaya çıkabilir.

   HUZURSUZ BAĞIRSAK SENDROMUNU NEDENLERİ ARASINDA; stres, duygusal gerilim, bu durumu tetikleyen bir enfeksiyon ya da olaylar, altta yatan bazı hastalıklar, kişinin her şeyi içine atması, kişinin dertlerini-sıkıntılarını kimseye anlatamaması, kişinin diğer insanlara çok fazla güvenememesi, kişinin herkesin derdine koşmaya çalışması, yani kişinin hassas ve duygusal olması gibi nedenler vardır.

   Yani anneannenizin sorunu huzursuz bağırsak sendromu olabilir, bu nedenle bir gastroentroloji doktoruna gitmesi uygun olur.

   Yine huzursuz bağırsak sendromu yenilerde başladı ise enfeksiyonlara bağlı da olabilir, altında yatan başka bir hastalık da (Crohn hastalığı gibi) olabilir.

   Gastroentroloji uzmanına gitmesi ve sorununu iyi anlatması doğru olur.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 14. Şahap peker

  11 Temmuz 2016 at 16:26

  Merhabalar.Burda yapmış olduğunuz hizmet için öncelikle teşekkürler.Benim sorunum bsğırsaklarımda 3-4 adet polip tespit edildi boyutları 1cm ile 2cm civarlarında.Patoloji raporları temiz çıktı fakat açık ameliyatla alınması gerekiyormuş.Bu tip ameliyat lar ne kadar zaman sürğyor ve iyileşme süresi ne kadardır.Şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   12 Temmuz 2016 at 21:40

   – Kolorektal polipler, kolon (kalın bağırsak) ya da rektumun iç duvarındaki büyümelerdir. Kolorektal polipler 50 yaşın üzerindeki kişilerde oldukça yaygın görülür. Poliplerin çoğu iyi huyludur fakat bazı polipler (adenomlar) sonradan kanserleşebilirler, bu nedenle bu tip poliplerin cerrahi olarak çıkarılması önerilir.

   – Yani polipler büyüklüğüne ve cinsine göre de değerlendirilir. Ayrıca poliplerin tedavi edilmesinde hastanın yaşı, hastanın şikayetleri, hastanın aile öyküsü, hastanın eşlik eden diğer hastalık varlığı (Crohn hastalığı gibi), hastanın sigara kullanımı gibi faktörler de rol oynar.

   – Küçük polipler kalın bağırsakta ya da üst rektumda bulunan polipler (kolonoskopik polipektomi) yöntemi ile de çıkartılabilir.

   – Poliplerin alınması kararı polip’in cinsine göre de değişir.

   – Acık kolon ya da rektum tümörleri ameliyatı için karından geniş bir kesi yapılır. İyileşme süresi her hastada hem kişisel olarak hem de yapılan işleme ya da işlemlere göre farklılık gösterir.

   – Bazı hastalarda kesilen ve tekrar dikilen dokular iyileşene kadar ince bağırsak ve kalın bağırsak arasına geçici stoma (karın duvarında bir açıklık) bırakılır.

   – Ameliyat sonrası ilk birkaç gün çok rahatsızlık duyulabilir. Bu dönemde ilaçlar ile ağrının kontrol altına alınması gibi tedaviler gerekir. Ameliyat sonrası yorgun ve güçsüz olmak normaldir. Ameliyat bazen kabızlığa ya da ishale neden olabilir.

   – Ameliyat öncesi ve sonrası hemşireler ve doktorlarınız size yardımcı olacaktır. Bütün bunları ameliyat öncesi sorabilmek için sorularınızı not etmeniz faydalı olur.

   Her şeyin iyi geçmesi ve sağlığınıza kavuşmanız dileğiyle.

 15. natia

  27 Temmuz 2016 at 17:40

  kalin bagisakda adenomuri polip var,1,5 m agizdan cok korkiorum alttan cikarmak şansi varm? ve acil cikarmami lazim? teşekurlar

  • Sağlık Ocağım

   29 Temmuz 2016 at 12:49

   Kalın bağırsak polipleri ağızdan yapılan endoskopik işlem ile çıkarılmaz.

   Kalın bağırsak polipleri çıkarılması gerekiyor ise kolonoskopi yöntemi ile çıkarılır ya da polip’in büyüklüğüne, tipine göre açık cerrahi yöntem ile çıkarılır.

   Bunu takip edilmesi gerektiğini ya da alınması gerektiğini doktorunuz zaten size söyleyecektir.

   Sonuç ile birlikte doktorunuza gitmeyi ihmal etmemenizde fayda var.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı yaşamanız dileğiyle.

 16. Hatice

  31 Temmuz 2016 at 17:14

  Slm babamdan 26 ağustos salı gününden beri kanama geliyor kolonoskopi çekildi tani olarak 8 mm polip ve kolonda divertiküller tespit edildi yazıyor bu nedir acaba ? Kanamada hala oluyr acaba kanser mi

  • Sağlık Ocağım

   1 Ağustos 2016 at 22:51

   Kolon ve rektum mukozasından lümene çıkıntı yapan normal dışı tüm yapılar polip olarak adlandırılır. Bağırsak polipleri sınıflandırma yapılarak iyi huylu kötü huylu olduğuna karar verilir. Bu nedenle poliplerden örnek alınır ya da polipler çıkarılarak polip’in cinsine bakılır.

   Bağırsağın divertiküler hastalığı kas tabakasındaki bazı yetersizlikler nedeni ile bağırsak mukozasının dışa doğru balonlaşmasıdır. Bağırsak divertikülleri gerçek divertiküller ve psödo divertiküller şeklinde değerlendirilir.

   Bu rapor uzmanı olan gastroentroloji uzmanları tarafından değerlendirilmelidir, bu nedenle raporunuz ile birlikte doktorunuza gitmeyi ihmal etmemeniz önemlidir. Tekrar kolonoskopi yapılması gerekebilir ve takip önerilebilir.

   Kanama çok artmış ise doktorunuz ile görüşmenizde fayda var.

   Geçmiş olması dileğiyle.

 17. Azize

  15 Ağustos 2016 at 14:35

  Adet döneminde sol kasık tarafında artan ağrılarım var. Yapılan tomografi sonucunda kalın bağırsak bitiminde 4 tane polip tespit edildi. Sürekli bir ağrım var. Karnımın iç kısmında yanarak sanki yırtılıyormuş gibi ağrıyor. Adet döneminde bu ağrıların artması normal mi ve poliple bir ilgisi varmıdır? Şimdiden teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   17 Ağustos 2016 at 15:50

   Bağırsak polipleri ağrı yapabilir, bu poliplerin belli aralıklar ile takibi gerekir ve eğer büyüme gösteriyor ise endoskopi yöntem ile bu polipler alınabilir.

   Adet günlerinde gaz sorunu, karın şişkinlik, bağırsak sorunları, kabızlık gibi problemler olabilmektedir ve bundan dolayı da ağrılarda artış olur. Adet günleri zaten bağırsaklar ve karın bölgesi için ciddi bir sorundur.

   Polipler rahimde baskı yapıyor olabilir.

   Bu poliplerin teşhisini koyan doktorunuz ile bu ağrılarınız hakkında görüşmenizde fayda var.

   Geçmiş olsun ve sağlık dileğiyle.

 18. nurgül

  17 Ağustos 2016 at 03:25

  Merhaba.. benim yaklasik 1 senedir sol tarafimda kalca ve kaburgalarimin arasindaki boslukta sanki sisirilmis bir balon hissi var.. zaman zaman kayboluyor zaman zaman o hissi yasiyorum,acaba bagirsakla ilgili birsey mi yoksa baska birseymi olabilir..

  • Sağlık Ocağım

   18 Ağustos 2016 at 12:31

   Bu durum tam olarak anlaşılmamakla birlikte, safra kesesi veya safra kanalı ile ilgili bir durum (ör, safra sızıntısı, safra reflüsü gibi) olabilir.

   Yine peritonit (karın zarı iltihabı ya da karın zarı enflamasyonu) gibi bir durum olabilir. Akciğerler ile ilgili bir durum olabilir.

   Bir gastroloji veya dahiliye uzmanına gitmenizde fayda var, çünkü bu kadar uzun süren ve tekrarlayan şikayetlerde daha fazla gecikmeden doktora gitmek doğru olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 19. Tarık

  31 Ağustos 2016 at 20:55

  Merhaba,

  Karın ağrısı şikayetiyle doktora gittim. Dahiliye doktoru elle muayene ve kan sonuçlarına istinaden kolonoskopi istedi.
  Bugün yapılan kolonoskopi neticesinde aşağıdaki bilgileri tarafıma verdiler.

  “Perianal muayenede hemoroid mevcut. Kolonoskopik muayenede vekuma kadar girildi.Transvers kolon distalinde 1 adet 0.3 cm boyutunda polip mevcuttur (polipektomi yapildi)Kolonda bunun disinda herhangi bir patoloji saptanmaDi, kolon mukozasi normal olarak değerlendirildi. ”

  Sorum şu,

  0.3 cm olan bir polipin kansere dönüşme olasiligi nedir? Patolojiye gönderilen bu polipin tamamı alın mis mıdır? Beslenme alışkanlıkları ile alakabı var mıdır? Maalesef sigara kullanmaktayim ve stresli bir hayatım var, bu durumlar etken mıdır?

  Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   3 Eylül 2016 at 13:17

   Anal muayenede hemoroid teşhis edilmiş fakat derecesi belirtilmemiş.

   3 mm’lik küçük ve tek bir polip izlenmiş ve bu polip zaten kolonoskopi sırasında alınmış.

   Tamamının alınıp alınmadığını buradan bilmek zordur. Bu kontrol için tekrar istenen kolonoskopi tetkikinde anlaşılabilir veya bunu kolonoskopiyi yapan doktorunuz ile görüşmeniz gerekir.

   Polip’in iyi huylu veya kötü huylu olma olasılığı polip’in tipine göre değişebilir ve bu durum patoloji sonucu geldikten sonra anlaşılabilir.

   Sigara kullanmanıza bağlı, geçirdiğiniz bağırsak iltihabına bağlı bu polip oluşmuş olabilir.

   Beslenme alışkanlıkları tabii ki her hastalıkta etkilidir.

   Sağlıklı beslenme tarzı, sağlıklı yaşam tarzı, sigarasız ve alkolsüz yaşam tarzı, düzenli egzersiz veya yürüyüş kanserden korunmada büyük önem taşır.

   Patoloji sonucuna göre bu durum hakkında doktorunuz size bilgi verecektir, belki belli aralıklarla kontrol isteyebilir.

   İyi sonuç almanız ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 20. Merve

  13 Eylül 2016 at 08:45

  Merhaba.polipleri gaz olusumunu arttirirmi ?bende surekli bi gaz durumu var yaklasik 8 9 aydir boyle bi sikayetim var ultrason temiz cikti kolonoskopi isteniyor fakat korkuyorum o yuzden erteliyorum

  • Sağlık Ocağım

   16 Eylül 2016 at 14:54

   Gaz oluşumuna neden olan birçok faktör vardır. İrritabl bağırsak sendromu, çölyak hastalığı, Crohn hastalığı, kolit, bağırsak polipleri, bağırsak divertikülleri, bağırsak yapışıklıkları, bazı sistemik hastalıklar, Akdeniz ateşi hastalığı, bazı enfeksiyonlara bağlı hastalıklar, mantarlar, gaz sıkışması, çok sık antibiyotik, ağrı kesici, alerji ilaçları kullanımı gibi birçok etken bağırsak gazına neden olabilir.

   Ultrason tetkikinde aşırı derecede gaz varlığı görülebilir fakat bu gaz sorununun neden oluştuğunu anlamak zordur.

   Kolonoskopi yöntemi çok korkulacak bir yöntem değildir, zaten hasta o anı hissetmez, kolonoskopiden önce verilen diyet biraz sıkıntılıdır, korkmaya çok fazla gerek yoktur.

   Bağırsak içi sıkıntıların diğer yöntemler ile teşhis edilmesi çok mümkün değildir.

   Her yapılan girişimsel teşhis ve tedavi yönteminde tabii ki riskler vardır fakat bazı hastalıklarda da erken teşhis önemlidir.

   Kolonoskopi sırasında herhangi bir acı ağrı olmaz, sadece sonrasında biraz şişkinlik hissi olabilir. Deneyimli ellerde yapıldığında çok fazla soruna sebep olmaz. Hafif anestezi verildiği için siz hiç bir şey hissetmezsiniz.

   Sağlık ve iyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 21. isa

  21 Eylül 2016 at 02:07

  Ben 24 yasindayim isal icin doktora basvurdum ilk parazit cikti flagy kullandim sonra tekrar basladi lökosit cikti sonra 12 parmak bagirsagina endoskopi oldum inflamasyon cikti iki tane hap kullandim ama hala devam ediyor sikayetlerim isal kabizlik diskida ara ara incelme ve 2 kere mukus olmasi idi saygilarimla sizce ne yapmam gerekiyor durumum cokmu kotu

  • Sağlık Ocağım

   23 Eylül 2016 at 12:00

   Bağırsak parazitleri besinler ve içilen, kullanılan sular ile ya da topraktan deriye bulaşarak oluşabilir.

   Bağırsak parazitlerinde şikayetler enfeksiyona yol açan parazit tipine göre değişebilmekle birlikte en yaygın belirtiler arasında karın ağrısı, karında gerginlik, ishal, bulantı, kusma, kilo kaybı, rektal prolapsus, demir eksikliği anemisi, B 12 eksikliği gibi belirtiler vardır.

   Endoskopi sonucunda enflamasyon (iltihap) çıkmış ve buna bağlı olarak şikayetler gelişebilir. Bu enflamasyon parazit nedeni ile oluşabilir.

   Tedavi, etken olan parazitin tipine göre verilir. Bu nedenle dışkı testinin de yapılması gerekebilir. Endoskopik yöntem ile aldıkları örnek laboratuvarda incelenir ve parazitin tipi bu yöntem ile de belirlenebilir. Sizde de endoskopik yöntem ile parazitin tipini belirlemişlerdir büyük ihtimalle ve buna göre ilaç tedavisi uygulanmış olmalı.

   İdrarda lökosit çıkması tehlikeli bir durum değildir ancak idrarda lökosit değerinin yüksek çıkması genellikle vücutta bir enfeksiyon varlığını işaret eder ki, ince bağırsakta enflamasyon yani iltihap tespit edilmiş.

   Bu durumun belki enfeksiyon hastalıkları uzmanlığında değerlendirilmesi ve tedavi edilmesi daha uygun olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 22. Ayşe

  22 Eylül 2016 at 20:28

  Merhaba.Ben 12 yaşlarında sol karin agrisindan doktora girmiştim agrimi cozemediler.sun an 17 yasindayim. 2 yildir agrilarim daha cogaldi 3 kez doktora gittim cozemediler sonra polipten şüphelendiler. Makat bölgenin ustu bucak saplanir bi şekilde agriyor zaman zaman modem agriyor ve genelde karnim sis oluyor. yemek yedikten sonra karin sisligim daha çok oluyor ve lavabo ya gidince cikartamiyorum tuvaletimin olduğu halde zor yapiyorum patlicakmis gibi oluyorum ve bulantim da oluyor. Bi kez de 1 ayda 2 kez adet gördüm. Acaba bu rahatsizliklarimin belirtisi ne olabilir? Şimdiden teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   24 Eylül 2016 at 13:38

   Anlattığınız durumlar bazı sistemik hastalıklardan kaynaklanabilir.

   Örneğin Akdeniz ateşi hastalığı gibi bir hastalıkta anlattığınız gibi farklı ve birbirine benzer şikayetler ataklar şeklinde olabilir ve doktorlara ya da acillere gidildiğinde genellikle herhangi bir bulgu elde edilemez.

   Bu hastalık mideyi tuttuğunda mide iltihabı (gastrit) başlar ve mide ağrıları, kusma hisleri, bulantılar gibi şikayetler görülür.

   Hastalık bağırsakları tuttuğunda bağırsaklarda irritabl bağırsak sendromu gibi bir durum gelişebilir ve karın ağrıları, gaz şikayetleri, kabızlık, ishal, karın şişkinliği (8-9 aylık hamile gibi) şikayetler görülebilir.

   Hastalık pelvis bölgesini (kasık, yumurtalıklar, vajinal, makat, rektum, idrar yolları gibi sistemleri içine alan bölge) tuttuğunda kuyruk kemiği kısmında ağrılar, tuvalet yaparken ağrılar, idrar yollarında ağrılar, kasık ağrıları ve benzeri şikayetler görülebilir.

   Bu hastalık adet gecikmelerine, adet düzensizliklerine neden olabilir.

   Bu hastalık üniversite gibi araştırma hastanelerinde bulunan romatoloji bölümünde ve genetik testler ile araştırılır.

   Akdeniz ateşi hastalığı hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linkten ulaşabilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/ailevi-akdeniz-atesi-fmf-hastaligi-nedir/

   Ayrıca adet gecikmesine neden olabilen birçok hastalıklar da vardır.

   Anlattığınız duruma neden olabilecek enfeksiyonel, sistemik veya kadın hastalıklarını ilgilendiren, idrar yollarını ve böbrekleri ilgilendiren birçok hastalık olabilir.

   Öncelikle iyi bir gastroloji uzmanına gitmeniz ve buradan sonuç alamazsanız romatoloji bölümüne gitmeniz doğru olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 23. Selçuk

  30 Eylül 2016 at 13:19

  Merhaba. Ben 29 yaşındayım. Uzun süredir büyük tuvaletimi ince yapıyorum. Son 1 haftadır ishalim ve devamlı kusuyorum. Bunun yanında büyük tuvaletimde kan gördüm. Son 3 ayda kilo kaybı yaşadım. Yoğun halsizlik de cabası. Acaba ne olmuş olabilir? Hangi bölüme başvurmalıyım. Yönlendirirseniz sevinirim.

  • Sağlık Ocağım

   4 Ekim 2016 at 18:17

   En kısa zamanda bir gastroentroloji uzmanına gitmeniz ve gereken tetkiklerin yapılması önemlidir.

   Dışkıda incelme ve dışkıda kan görülmesi hemoroid sorunundan da olabileceği gibi daha ciddi durumlardan da kaynaklanabilir, bu nedenle bu tür durumlar kesinlikle ihmal edilmemelidir.

   Bu tür durumlar enfeksiyonlara bağlı da olabilir.

   Bağırsak poliplerine bağlı olabilir.

   Kötü huylu hastalıklara bağlı olabilir.

   Sistemik bazı hastalıklar bağlı olabilir.

   Daha birçok nedeni olabilir.

   İhmal etmemelisiniz.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 24. Sinem

  1 Ekim 2016 at 16:06

  Bağırsakta 0.7×0.3×0.4 cm polipolid doku kanserde hangi evresidir?

  • Sağlık Ocağım

   3 Ekim 2016 at 17:36

   Bağırsak polipleri kanserleşen ya da kanserleşmeyen polipler olarak değerlendirlir.

   Sizde birden fazla polip tespit edilmiş görünüyor, bunlar belli aralıklar ile takip edilir ya da kolonoskopik yöntem ile çıkarılır veya örnek alınır ve bu şekilde iyi huylu ya da kötü huylu oluşumlar olduğu anlaşılabilir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 25. Gizem

  10 Ekim 2016 at 21:50

  Kolonoskopide tüm kolon segmentlerinde fokal ödemli ve eritemli alanlar ve küçük çaplı erozyonlar vardır. Biyopsi yapıldı kötü bir sonuç çıkma ihtimali var mıdır

  • Sağlık Ocağım

   12 Ekim 2016 at 12:11

   İrritabl bağırsak sendromuna bağlı veya bağırsak divertiküllerine bağlı bu oluşumlar izlenmiş olabilir.

   Fakat bu durumun neden geliştiğinin araştırılması da gerekebilir.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemeniz önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 26. mehmet boaga

  25 Ekim 2016 at 10:38

  Merhaba hocam, benim de kalın bağırsakta bir yara ve polip var ama daha çok kansızlık belirtisi var sizden ricam yardimci olur musunuz

  • Sağlık Ocağım

   26 Ekim 2016 at 17:25

   Bağırsak polipleri için Gastroloji doktoruna gitmişseniz burada kan testleri de yapılmış olmalı. Eğer yara veya polip nedeni ile bağırsak kanaması oluyor ise buna bağlı kansızlık gelişebilir.

   Bağırsak kanaması olup olmadığının anlaşılması için (dışkıda kan varlığı açısından) dışkı testi yapılması gerekir.

   Gastroloji doktorunuza tekrar gitmenizde ve şikayetlerinizi bir kağıda not ederek doğru anlatmanızda fayda var (doktora gitmeden önce şikayetlerinizi doğru ve özet şekilde kağıda not ederseniz hem siz unutmadan doğru anlatabilirsniz hem de doktorunuza vakit kaybettirmemiş olursunuz).

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 27. Ömer

  27 Ekim 2016 at 13:22

  Merhaba. Ben 30 yaşındayım. Yaklaşık 15 gün önce kolonoskopi yaptırdım, kolonoskopide kanalın orda polip gözlenmiş ve doktor polipi almış endoskopi ile. Hemoroidde var, yanlız ameliyatlık değil küçük oldugunu söyledi. Şu an şikayetim 15 gündür sürekli gaz var gibi, sürekli büyük tuvaletim gelecek gibi his oluyo. Biyere gitmeye korkuyorum. Bu durum daha önce yoktu. Kolonoskopi ile poliplerin alınmasından sonra başladı. Bu durum düzelecekmi. Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   28 Ekim 2016 at 11:44

   Kolonoskopi işlemi sırasında bağırsaklara hava verilir ve buna bağlı olarak bir süre gaz şikayeti devam edebilir. Zamanla bu durum geçecektir, önemli olan kolonoskopik yöntem ile aldıkları polip’in patoloji sonucunun temiz çıkmasıdır, çünkü bu durum zamanla geçer.

   Kolonoskopi öncesi verilen diyet, lavman gibi etkenler de bir süre bağırsaklarda olumsuz etkilere yol açabilir.

   Beslenme 3 gün süresince sıvı olduğu için yine hafif hafif beslenme düzeninizi oturtmaya çalışmanız faydalı olur. Yani birden katı gıdalara aşırı yüklenmek de zorluklara sebep olabilir.

   Bu şikayetleriniz rahatsız edecek derecede olur ve daha uzun sürer ise doktorunuza kontrole gittiğinizde şkayetlerinizi doktorunuza anlatmanız doğru olur.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 28. eda

  29 Ekim 2016 at 08:55

  merhaba;
  yaklaşık bir aydır karnım sağ bölgesinde ve midemde ağrılar oluşuyor. bu ağrılar belli yerde değil sürekli geziyor gibi hissediyorum. tüm batın ultrasonu çekindim hiçbir şey çıkmadı. hala devam ediyor ama ağrılarım. bağırsaktan ya da mideden kaynaklanıyor olabilir mi? teşekkürler..

  • Sağlık Ocağım

   30 Ekim 2016 at 22:14

   Mide ve karın ultrasonunda organ içi sorunlar çok fazla belli olmayabilir.

   Sindirim sistemine ait enfeksiyonel bir durum olabilir, gaz sıkışması olabilir.

   Yaşınızın da önemli olması ile birlikte bu durum Akdeniz ateşi hastalığı olarak bilinen sistemik bir hastalık olabilir.

   Safra kesesi taşları, safra iltihabı, pankreas iltihabı, pankreas kanalı taşları, karaciğer hastalığı, peptik ülser, gastrit, crohn hastalığı, irritabl bağırsak sendromu gibi birçok sebep karın bölgesinde ağrılara neden olabilir.

   İyi bir gastroloji uzmanına gitmenizde ve gereken tetkiklerin yapılmasında fada var.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 29. Fehva

  30 Ekim 2016 at 01:01

  Hocam merhabalar.. bende de kabızlık şikayeti var iki aydır devam ediyor bu zamana kadar kabızlık nedir bilmezdim çok rahat ve düzenli bir boşaltım sistemim vardı fakat birden dışkılama alışkanlığında bir değişiklik yaşadım şiddetli kabızdan anal fissür oluştu ve kabızlık sürdüğü için tedavim olumsuz etkileniyor doktorum henüz 21 yaşında olduğum için fazla üstünde durmadı fakat hayatımı olumsuz etkiliyor ve psikolojimi de bozuyor sizce kolonoskopi yaptırmalı mıyım ? Bağırsak iltihabı ilaçları kullandım ama faydasını göremedim. Teşekkürler …

  • Sağlık Ocağım

   31 Ekim 2016 at 14:15

   Kabızlık beslenme alışkanlıklarınıza bağlı da başlamış olabilir veya başka bir sistemik hastalığa bağlı olabilir.

   Kan değerlerinin ölçülmesi gerekir, çünkü ciddi kansızlık ve kansızlığa yol açan sebepler kabızlığa neden olabilir.

   Bazı sistemik hastalıklar kabızlığa neden olabilir.

   Beslenme alışkanlığınızı düzene koyarsanız, düzenli yürüyüş yaparsanız, yeterli su tüketirseniz belki bu sorunu aşabilirsiniz.

   Yine de fayda görmezseniz bu durum için daha detaylı araştırma gerekebilir.

   Kabızlık nedenleri arasında şeker hastalığı, hipotiroidizm, hiperparatiroidizm, hipokalsemi, hiperkalsemi, hipermagnezemi, hiperglisemi, hipokalemi, sistemik sklerozis, myotonik distrofi, kronik böbrek yetmezliği, paraneoplastik sendrom, depresyon, kişilik bozuklukları, kullanılan bazı ilaçlar, konjestif kalp yetmezliği, multipl skleroz, gastrointestinal sistem tıkanıklığı ve bu tıkanıklığa neden olabilecek faktörler, enflamatuvar bağırsak hastalığı, sinir hasarları gibi birçok hastalık veya durum kabızlığa neden olabilir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 30. Cüneyt

  30 Ekim 2016 at 21:04

  2 yıl kadar önce babamda makatta kanama olduğundan hastaneye getirdik daha sonra polip olduğu söylendi ve iyi huylu olup bunu aldirdik ve 1 haftadır kanama olduğunu söyledi babam yarın tekrar gidicez iyi huylular bu şekilde tekrardan üreye biliyor mu?

  • Sağlık Ocağım

   31 Ekim 2016 at 14:55

   Bağırsak polipleri tekrarlayabilir. Başka bağırsak polipleri oluşabilir, bu nedenle bağırsak polip alma işleminden sonra 1-3 yıl arasında kontrol istenir.

   Doktor kontrolünüzü ihmal etmemenizde fayda var.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 31. Hatice

  3 Kasım 2016 at 22:14

  Kolonoskopi sonucumda adenomatöz polip ve kronik inflamasyon çıktı. Iki aydır süren mukuslu kanlı ishal mevcutkan tahlillerim normal sınırlarda ve ulseratif kolit olarak konulan tanımı dizanteri olarak değiştirdi doktorum. Baktrim ve cipro kullanıyorum ama hâlen bir değişiklik yok durumumda önerilerinizi bekliyorum sizce durumum ne?

  • Sağlık Ocağım

   4 Kasım 2016 at 14:06

   Adenomatöz polipler % 10-20 oranında kanser riski taşırlar. Adenomatöz poliplerin kaç mm olduğu da kanserleşme riskinde önemlidir. Örneğin 2 cm’den büyük polipler kanserleşmeye daha yatkındır.

   Kronik enfeksiyon uzun süren veya tekrarlayan bağırsak enfeksiyonu anlamında tanımlanabilir.

   Dizanteri, sık ve kanlı ishal, şiddetli karın ağrısı, gereksiz yere dışkılama ihtiyacı duyma gibi belirtiler gösteren hastalıklara verilen addır.

   Dizanteri iki farklı tipte (amipli dizanteri ve basilli dizanteri şeklinde) değerlendirilir.

   Amipli dizanteri bazen nedeni bilinmeksizin ani şekilde başlar ve bu dönemde tedavisi yapılmaz ise kronikleşir.

   Basilli dizanteri Shigella cinsinden olan Shigella dysenteriae bakterisi tarafından oluşur. Besin zehirlenmeleri dizanteriye yol açabilir.

   Amipli dizanterinin kolonoskopik görünümü ülseratif kolit ile karışabilir. Bu hastalarda kan değrleri genellikle normal seviyede çıkabilir.

   Dizanteri teşhisi için dışkı tahlili önemlidir.

   Bu durum da hastaneye yatırılarak tedavi olmanız gerekebilir, çünkü kaybettiğiniz elektrolit ve sıvı dengesinin serum şeklinde verilmesi önemlidir.

   Fakat durumunuz yine ülseratif kolit’de olabilir. Bu nedenle kolonoskopik teshisin yanı sıra dışkı testinin de yapılması önem taşır. Amipli dizanteri uygun tedavi ile daha kısa sürede iyileşir.

   Bu durumun belki daha detaylı araştırılması ve daha deneyimli bir gastroloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekebilir.

   Geçmiş olması dileğiyle.

 32. zeynep

  14 Kasım 2016 at 11:32

  Merhaba tomografi sonucunda rektosigomoid alanda şüpheli duvar kalınlaşması dikkati çekmektedir. ne demek oluyor? Hemaroid dışında herhangi bir şikayetim yok sadece ara ara hemaroid acı yaptığında kanama oluyor fakat bu büyük abdestle beraber değil. Herhangi bir kabızlık veya ishal problemim de yok. kolonoskopiye gircem fakat içime şüphe düştü. cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   20 Kasım 2016 at 11:43

   Rektum kalın bağırsağın son kısmıdır.

   Rektosigmoid alanda duvar kalınlaşması izlenmiş, bu duvar kalınlaşması hemoroidlerin o bölgeyi verdiği zarar nedeni ile olabileceği gibi hemoroide eşlik eden başka bir iltihabi, polip oluşumu ya da başka hastalığa bağlı da olabilir.

   Kolonoskopi tetkiki önemlidir, çünkü kolonoskopi ile o bölgeden biyopsi alınır ve patolojik incelemeye gönderilir ve patoloji sonucuna göre o bölgedeki kalınlaşmanın nedeni tespit edilir ya da o bölgede kolonoskopik yöntem ile çıkarılabilecek bir polip gibi oluşum var ise bu yöntem ile bu oluşum çıkarılabilir.

   Doktor kontrolü ve kolonoskopi tetkikinin ihmal edilmemesinde fayda vardır.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 33. İbrahim Ş

  15 Kasım 2016 at 19:21

  Benim patoloji raporunda : intramukozal karsinom, villöz adenom zemininde gelişmiş olup, polip cerrahi sınırında yoktur ve bu cerrahi sinira 0.7 uzaklıktadır. Bu sonuç ne anlama geliyor.

  • Sağlık Ocağım

   19 Kasım 2016 at 13:38

   Adenomlar maligniteye (kötü huylu tümöre) dönüşebilen benign (iyi huylu) poliplerdir Fakat çoğu adenomlar karsinomaya dönüşmez.

   Adenom zemininde gelişmiş mukozal karsinom tespit edilmiş (yani karsinoma dönüşmüş adenom) gibi görünüyor, ancak bu tür raporlar uzmanı olan gastroloji doktoru tarafından değerlendirildiğinde daha doğru sonuç verir, çünkü raporlar değerlendirilirken hastanın yaşı, hastanın aile öyküsü, hastanın klinik muayenesi, hastanın sigara kullanımı, hastanın şikayetleri de önemlidir.

   Bu tür tetkiklerin daha erken yapılması tedavi açısından çok ama çok önemlidir.

   Gerekli tedaviler ve/veya takipler hakkında doktorunuz size bilgi verecektir.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

 34. Ayse

  28 Kasım 2016 at 11:03

  Merhaba doktora utandığım için gitmedim ama bende hemoroid olduğunu tahmin ediyordum sürekli kabızım ve dışkılama sırasında disa dogru bagirsak gibi bisey çikiyordu ve kanama oluyordu ama sonra ice gidiyodu böyle iki üc yil sürdü şimdi ise kanama olmuyor ama bir senedir diskidan önce yumurta akina benzer sümüğümsü bisey geliyor öyleki gaz bile cikartamiyorum tikaniyor gazla birlikte geliyor ve bu aralargündüzleri kalcamda ve belimde geceleri özellikle sag bögrümde agrilar oluyor uyuyamiyorum idrara sıkısmısim gibi dogum sancisi gibi bir agri ama idrar yaptigimdada gecmeyen bir agrim var kolonoskopi ister utanirim diye doktora gidemiyorum anlatmiya bile utaniyorum kolon kanserimi diye süpheleniyorum hemen cevaplarsaniz sevinirim

 35. Ayse

  28 Kasım 2016 at 11:05

  Yaşım 52 yazmayı unutmuşum

  • Sağlık Ocağım

   30 Kasım 2016 at 15:57

   Öncelikle sağlıkta utanma olmaz. Böyle düşünmek doğru değildir.

   Özellikle sigara kullanımı var ise, sağlıksız beslenme söz konusu ise, ailede kanser öyküsü var ise bu tür sorunlar ve tetkikler ihmal edilmemelidir.

   Ayrıca iyi bir gastroloji doktoruna giderseniz doktorunuz öyle hemen kolonoskopi istemez zaten.

   Tomografi çekilebilir, kan testleri istenebilir, baryumlu karın grafisi çekilebilir, doktorunuz hangisi sizin için en komplikasyonsuz olacak ve hangi tetkik ile doğru sonuca ulaşılacak ise o tetkiki ön palanda isteyebilir veya siz böyle olmasını isteyebilirsiniz.

   Anlattığınız durum oldukça ciddi bir durumdur, bu nedenle kesinlikle ihmal edilmemelidir, ayrıca yaş olarak da bazı tetkiklerin rutin olarak yapılması faydalı olabilir.

   ”Sağlıkta utanma olmaz”

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 36. İnanç

  7 Aralık 2016 at 21:19

  Merhabalar. Kolonoskopi sonucumda çıkan kağıtta makroskopik bulgular sonucu2 adet 0.3 cm çapında biyopsi materyali olduğu ve tanı olarak da 1. Bulgunun admikst polip (hiperplastik+adenomatöz) hepatik fleksura,
  2. Bulgu olarak da hiperplastik polip , regtosigmoid köşe, kolonoskopik biyopsi
  Ve bir de yorum olarak 1kodlu mayeryalde izlenen polibin tabanı intakttır yazıyor. Acaba bunlar ne anlama grliyor yardımcı olabilir misiniz?

  • Sağlık Ocağım

   10 Aralık 2016 at 16:41

   Kalın bağırsaklarda polip görünmüş.

   İyi huylu veya kötü huylu olup olmayacağı, takip edileceği ya da tedavi uygulanacağı biyopsi raporuna göre değişebilir.

   Doktor kontrolünüzün ihmal edilmemesi önemlidir.

   Şikayetlerinize yönelik gereken tetkikler ve tedavi konusunda doktorunuz size bilgi verecektir, çünkü bu rapor biraz karışık aktarılmış gibi.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 37. Kübra

  11 Aralık 2016 at 22:49

  Merhaba benim babamda da polip oluşuyor ama onunki iyi huylu oldugu için bir iki yıl arayla aldırıyor ama miğdesinde yara olduğu için bu işlemi yaptırmadan önce aldığı ilaçlar ve kısıtladığı yiyeceklerden dolayı en son yaptırdığında mide kanaması oldu ve tekrar yaptırması gerekiyor fakat tekrar kotu bi durumla karşılaşmak beni korkutuyor midesi için ne onlem alabiliriz cevap verirseniz çok memnun olurum simdiden teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   13 Aralık 2016 at 11:58

   Bunu bu işlemi gerçekleştiren gastroloji doktorunuza sormanız daha doğru olur.

   Midedeki ülserin başka bir sebebi olabilir ve buna yönelik ilaçlar da verilmesi gerekebilir.

   Yani bu işlemleri yapan doktorunuz bunu takip etmelidir.

   Ülserden korunmak için sağlıklı beslenmek de önemlidir.

   Sağlıklı ev yemekleri, hazır gıdalardan kaçınma, çayı, azaltma, kahveyi bırakma, sigara, alkolden kesinlikle uzak durma, kola, gazoz tarzı içeceklerden kesinlikle uzak durma, acı, ekşi, turşu, baharat tarzı beslenme türünden kesinlikle kaçınma, düzenli beslenme, öğünlerin düzenli olması, az ve sık beslenme, mümkün olduğunca haşlanmış ev yemekleri tüketme, her şeyi ılık tüketme, yeterli ılık su içme, sosis-sucuk tarzı besinlerden kesinlikle kaçınma gibi önlemler mide ülserinde, gastritte ve reflü hastalığında oldukça fayda sağlar fakat ülsere neden olan faktörün de tedavi edilmesi gerekir.

   Bunları doktorunuz ile görüşmeniz uygun olur.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 38. nursel

  12 Aralık 2016 at 01:40

  Merhaba bn18 yasindayim gecen sene polip dusrdum baya bi cnm yakmisti hastanede dc soyledi sadece poliip oldunu ve glmesydim mide kanamasi gecircemide soylemislerdi fakat suan yine rahatsizliklarim var dc sadece tahlil sonuslarina baktilar kondokskobiye girmedim bida polip olusurmu merk ediyom veya varmidir haln bnu nasil anliya bilirim blmiym

  • Sağlık Ocağım

   13 Aralık 2016 at 12:21

   Polip düşmez (yani polip kendiliğinden düşecek bir oluşum değildir). Polip kolonoskopik yöntem ile veya cerrahi olarak alınır.

   Evet polipler tekrarlayabilir veya birden fazla olabilir.

   Gastroloji doktorunuz ile bu durumu değerlendirmeniz uygun olur.

   Her şeyin iyi olması ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 39. burhan yıldırım

  21 Aralık 2016 at 08:41

  merhabalar;
  yaklaşık 1,5 yıl önce anemi (kanda demir eksikliği) nedeniyle kolonoskopi oldum.
  sonuç:rektum 20.cm de 2-3 mm (0,2×0,2×0,1) çaplı 1 adet polip eksize edildi.
  labaratuar sonucu : tubuler mikroadenom…
  birdahaki kolonoskobiyi ne zaman olmalıyım??
  bu çıkarılan polip tehlikeli yani kötü huylumu ?*
  bu çıkarılan polip kansızlığa neden olabilir mi??(kan değerlerim kolonoskopiden sonra biraz yükseldi)
  ilginize teşekkür ederim…

  • Sağlık Ocağım

   23 Aralık 2016 at 11:01

   POLİP, mukozal örtülerden lümene doğru gelişen oluşumlara verilen isimdir. Tubuler adenomlar genellikle kolon grafisinde ve endoskopisinde tesadüfen saptanırlar. Bu polipler rektal kanamaya neden olarak kansızlığa yol açabilir. Tubüler adenomlar villöz adenomların gelişmesine veya bunların villöz adenoma dönüşmesine neden olabilirler. Önemli bulgularından biri de anemi gelişmesidir.

   100-200 adenomdan birisinin kanserleşme özelliği vardır genellikle.

   küçük poliplerde 3-5 yılda bir kolonoskopi takibi önerilir genellikle. Fakat siz yine de bunu doktorunuza sormalısınız.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 40. Yunus

  21 Aralık 2016 at 21:28

  Merhabalar hocam 24 yasindayim kolonoskopinesnasinda polipe rastlandi 5 cm sonra tekrsr oldum kolonoskopi birtabe daha varmis aldilar 2 sinide parca parca cikarip aldim dedi doktor 2sinide patoloji de tubuler adenom cikti ve yuksek derece displazi yaziyor alindilar ama sol tarafimda cok ufak agri hissediyorum agri yapar mi alindiktan sonra 1 ay olmasina ragmen.Ve bagirsagin polip cikan kisminin alinmasi gerekir mi

  • Sağlık Ocağım

   23 Aralık 2016 at 19:01

   Kolonoskopi işleminden sonra şiddetli karın ağrısı, bulantı, karında şişkinlik, ateş yükselmesi gibi şikayetler ortaya çıkar ise bağırsak delinmesi belirtileri olabilir. Bu durum hakkında doktorunuz ile görüşmenizde fayda vardır.

   Doktorunuz ne kadar sürede bir takip edileceğini size söylemiştir mutlaka. Fakat bu ağrı için doktorunuz ile görüşmelisiniz.

   Geçmiş olsun.

 41. oğuz

  24 Aralık 2016 at 21:07

  “merhaba. 41 yasındayım. ailemde kolon kanseri olan 2 abim var.geçen hafta kolonoskopi yaptırdım ve kalın bağırsakta 20 mm’lik bir polip çıktı.kolonoskopiyi özel bir hastanede oldum. geniş tabanlı olduğunu ve almak istemediklerini söyledi doktor. paça alındı sonucu bekliyorum.
  acaba bu büyüklükteki bir polip tam teşekküllü bir hastanede kolonoskopi ile alınabilir mi?
  yoksa açık ameliyat ile mi alınması gerekir.cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   27 Aralık 2016 at 10:10

   Kolonoskopi ile alınması zor polipler arasında 15 mm’den büyük polipler ve geniş tabanlı polipler de vardır.

   Yani hem geniş tabanlı hem de 20 mm olması kolonoskopi ile alınmasına engel olabilir.

   Yine de bu tür bir polip tedavisi için iyi bir uzmanlık ve iyi bir hastane gerekebilir.

   Bunları doktorunuz ile görüşmeniz uygun olur fakat zaman kaybetmek doğru olmaz.

   Her şeyin iyi geçmesi dileğiyle.

   • Soner

    28 Aralık 2016 at 00:19

    Merhaba bir kac gun önce bende sizden bilgi rica etmistim, genelde cvplanması uzun sürüyormu acaba? Tesekkur ederim

    • Sağlık Ocağım

     29 Aralık 2016 at 16:01

     Daha önceki sorunuzu balgam çıkarma makalesinin yorumlar kısmına yazmışsınız, bu nedenle daha önceki sorunuzun cevabını bu makalenin yorumlar kısmında bulabilirsiniz.

     Yorum hangi makale altına yazılırsa, cevap da o konuda görülmektedir.

     Sağlık dileğiyle.

 42. Hilmi

  26 Aralık 2016 at 22:33

  Benim makatta kaşınma ve yanma şikayeti ile gittim 15mm çapinda hipemerik sapli polip gorulerek bx ler alındı sizce kanser riski varmı veya ölümcül olabilirmi

  • Sağlık Ocağım

   28 Aralık 2016 at 16:50

   Bu tür raporlar uzmanı olan gastroloji cerrahisi veya patoloji uzmanları tarafından değerlendirildiğinde daha doğru sonuç vermekle birlikte, polip üzerinde veya çevresinde kanama gibi bir durum tespit edilmiş gibi görünüyor. Bu polip, inflamatuvar poliplerden olabilir. İnflamatuvar polipler genellikle benign (iyi huylu) poliplerdir.

   Poliplerin kanser riski taşıyıp taşımadığı polipten alınan parçanın patolojik incelemesi ile ya da polip çıkarılarak patolojiye gönderilmesi ile anlaşılabilir.

   Doktorunuz zaten alınması gerekip gerekmediği veya başka bir işlemin gerekip gerekmediği hakkında bilgi verecektir. Polibin tipinin ne olduğu da iyi huylu kötü huylu olup olmadığını değiştirebilir.

   Doktor kontrolleri ihmal edilmemelidir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 43. umut

  28 Aralık 2016 at 22:34

  Merhabalar. 23 yasinda erkegim. 2 yasimdayken polip tespit edilmis ve alinmis(juvenil) yaklasik 6 ay once 2 defa kanama oldu makattan biraz fazlaydi ve damlama seklinde oldugunu gordum. 3-5 yil oncesine kadar 3 defa pecetede az miktarda kan gormustum. Diski duzeninde de biraz farklilik var son aylarda. 1 ay sonra kolonoskopi olucam fakat huzursuz oldugum icin onceden bir bilgi almak istedim. Tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   31 Aralık 2016 at 01:34

   Herediter polipler ve polipozis, Non-neoplastik polipler, Hiperplastik polipler, Jüvenil polipozis, Peutz-Jeghers Sendromu, Neoplastik Polipler, Flat Adenoma Sendromu gibi tipleri içerir.

   JÜVENİL POLİPLER; hamartomatöz poliplerdir ve 1-10 yaşlarında görülür. Bu poliplerin büyüklüğü 3 mm, 2 sm arasında değişir. Bu polipler tek olduklarında malign (kötü huylu) olma olasılığı taşımazlar ancak multipl (birden fazla) olduklarında malign olma özelliği taşıyabilirler.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemeniz gerekir. Ayrıca tekrarlama riskine karşı belli aralıklar ile takipleriniz de ihmal edilmemelidir.

   Bu tür polip hastalığında kişinin beslenmesi de önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 44. EYYÜP

  11 Ocak 2017 at 16:52

  ben kalın bagırsak ameliyatı oldum bagırsgımda polipler vardı ve cerrahi yoluyla aldılar bikersinde kontrole gidince temiz çıktı ve iyidi şimdi1 yada2 hafta sonra yine gidecem ama biraz korkuyorum ya polipler bidah varsa biraz tedirginim ama yani hiçbir sıkıntım yok ne karın agrısı ne başka bişey allahıma şükürlerr olsun iiyim ama sadecebiraz tedirginim sizce bende polipler varmı kanama falanda yok şükürler olsun acil cevap lütfen

  • Sağlık Ocağım

   14 Ocak 2017 at 12:54

   Polipler tekrarlayabilir veya bağırsağı başka bir alanında gelişebilir. Polipektomi işleminden sonra polip takibi yapılır. Bu durum polip’in tipine göre de değişebilir. Sağlık durumunuz iyiyse bunu kafanızda kurmamak daha doğru olur. Düzenli takipler önemlidir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 45. umut

  14 Ocak 2017 at 14:24

  merhabalar. 23 yaşında erkeğim kolonoskopi raporunu aynen yazıyorum. terimlerden dolayı pek bişey anlayamadım.

  imceleme terminal ileum’a kadar yapıldı. T.ileum normal. sigmoid kolondan bir adet dimünitif polip, hepatik fleksura komşuluğundaki transvers kolondan 5mm’lik sesil polip biyopsi forsepsi ile çıkarıldı. yoğun sıvı gaita nedeniyle inceleme suboptmal olmakla birlikte diğer kolon segmentlerinde gözlenebilen mukoza ve submukozal damar ağı normal saptandı. retrofleksiyonda anal kanal normal olarak değerlendirild.

  • Sağlık Ocağım

   17 Ocak 2017 at 13:04

   Kolonoskopi tetkiki ile kalın bağırsağın ileum bölgesine kadar inceleme yapılmış ve sigmoid olarak adlandırılan kanaldan milimlik (5mm’den küçük) polip, biraz daha ilerisinden de 5 mm’lik sapsız polip alınmış ve biyopsiye gönderilmiş. Aşırı gaz olmasından dolayı net olmamakla birlikte diğer bağırsak alanları normal tespit edilmiş gibi görünmektedir.

   Bu tür raporlar uzmanı olan gastroloji cerrahisi ve patoloji uzmanları tarafından değerlendirildiğinde daha doğru sonuç verir. Doktorunuz patoloji raporundan sonra size bilgi verecektir.

   Polipler, sindirim sisteminde lümene doğru çıkıntı yapan oluşumlardır. Bağırsak poliplerinin farklı tipleri vardır ve tipleri patolojide değerlendirilir. Patoloji raporuna göre poliplerin iyi huylu mu, değil mi doktorunuz takip isteyebilir.

   BAĞIRSAK POLİPLERİ İÇİN RİSK FAKTÖRLERİ; şehir yaşamı, beslenme şekli, şişmanlık, aşırı yağlı beslenme, hazır gıda tüketiminin fazla olması, aspirin ve ağrı kesici ilaçlar kullanımı, kronik kabızlık, ileri yaş, genetik yatkınlık, Crohn hastalığı, ülseratif kolit, pelvik bölge için radyasyon tedavisi almak, üreterosigmoidostomi ameliyatı geçirmiş olmak gibi etkenler bağırsak poliplerinin gelişiminde rol oynayabilir.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

   • umut

    10 Şubat 2017 at 21:46

    tekrar merhabalar hocam. patoloji raporunu aldım, aynen yazıyorum. yorumlarsanız çok sevinirim.

    1-kolon;sigmoid kolon;kolonoskopik biyopsi;
    -displastik epitelle (düşük dereceli) döşeli tubuler yapıda bez ve hiperplastik stromal komponent,

    2-kolon;transvers kolon;kolonoskopik biyopsi;
    -displastik epitelle (düşük dereceli) döşeli tubuler yapıda bez ve hiperplastik stromal komponent,

    epikriz:

    not1:polip kesit düzlemlerinde izlenen histomorjolojik bulgular hamartomatöz polip ile uyumlu olabilir. klinik-endoskopik korelasyon önerilir.

    not2:polip kesi yerinde olağan kolonik mukoza geçişi saptanmıştır.

    raporuma bakan bakan doktor hasta kartı yazdırdı ve yazdıklarıma ek olarak şunları yazmış:

    öneri: üst GİS endoskopi+MR enterografi+batın görüntüleme ile olası polip varlığı araştırılacak. juvenil polip, peutz jrghers, cronkhite-canada sendromu.

    • Sağlık Ocağım

     14 Şubat 2017 at 00:47

     Daha önceki cevabımızda da belirtildiği gibi, bu tür raporların uzmanı olan doktorunuz tarafından değerlendirilmesi daha uygun olur.

     Bağırsağın sigmoid olarak adlandırılan kanaldan alınan polip’in hamartomatöz polip tipi ile uyumlu olduğu belirtilmiş görünmekte.

     Öneri olarak da, üst gastrointestinal sistem endoskopisi (endoskopik gastroskopi) önerilmiş, MR enterografi (ince bağırsakların emar filmi) önerilmiş, tüm karın bölgesinin görüntülenmesi önerilmiş.

     Jüvenil polip durumun araştırılması önerilmiş, Peutz-Jeghers sendromunun araştırılması önerilmiş, Cronkhite-Canada sendromunun araştırılması önerilmiş ya da bu durumlar ile çıkan sonucun ayırıcı tanısı veya sınıflama yapılması önerilmiş görünmekte.

     PEUTZ-JEGHERS SENDROMUNA KISACA DEĞİNECEK OLURSAK; bu durum otozomal dominant (bir otozomda taşınan homozigot mutant bir genin belirlediği kalıtımsal bir genetik bozukluk) şeklinde aktarılan bir hastalıktır ve intestinal hamartomatöz polip ve mukokutanöz melanositik makül ile karakterize bir durumdur.

     CRONKHİTE-CANADA SENDROMUNA DEĞİNECEK OLURSAK; bu durumda mide, ince bağırsak ve kalın bağırsak boyunca, jüvenil tipte jenarilize gastrointestinal polip karakteri mevcuttur.

     JÜVENİL POLİP DURUMUNA GELİNCE; jüvenil polipler, hamartomatöz poliplerdir. Genellikle çocukluk ve ergenlik dönemlerinde ortaya çıkar. Tek olduklarında kötü huylu olma riskleri genellikle yoktur.

     Yani sonuç olarak, patoloji raporuna göre bu durumun yapılacak araştırmalar ile ayırt edilmesi ya da tipinin belirlenmesi ve ince bağırsak ve midenin de incelenmesi önerilmiş görünmektedir, ancak bunların kararını verirken doktorunuz sizdeki şikayetlere göre, aile öyküsüne göre gibi faktörleri de göz önünde bulunduracaktır, bu nedenle buradan net bir şey söylemek uygun olmaz, çünkü daha başka araştırmalar da önerilmiş.

     Sağlık dileğiyle.

 46. Burcu

  16 Ocak 2017 at 00:11

  Annem yıllardır kabız 20li yaşlarından beri böyleymiş şuan 42 yaşında son iki üç senedir ferritini çok düşük ve çok yoğun bacak ağrları var doktor yumuşak doku romatizması teşhisi koydu ama ben kabızlığa bağlı bir kansızlık olduğunu düşünüyorum bunun araştırmasını nasıl yapabilir iyi huylu poliplerde kansızlık yapar mı

  • Sağlık Ocağım

   19 Ocak 2017 at 12:48

   Yumuşak doku romatizması (fibromiyalji sendromu), kaslarda ve eklemlerde yaygın ağrı, hassasiyet, uyku bozukluğu, yorgunluk, halsizlik ve sabah tutujluğu ile karakterize bir romatizmal hastalıktır.

   FİBROMİYALJİ SENDROMU BELİRTİLERİ ARASINDA; genellikle vücudun bir tarafında yaygın ağrı, el ve ayaklarda şişlik, uyku bozukluğu, sabahları yorgun kalkma, karın ve göğüs ağrısı, ellerde uyuşma, ishal, kabızlık, mide ağrısı, adet dönemlerinde ağrı, nefes almada zorlanma, çok çabuk sinirlenme, gerilim tipi baş ağrısı, sık idrar çıkma, çene eklemi ağrıları, kramplar, kulak çınlaması, baş dönmesi, anksiyete gibi birçok şikayet olabilir.

   Bu hastalığın teşhisi romatoloji bölümünde araştırılarak konulması daha doğru olur, çünkü bu sendromun altında yatan başka sistemik hastalıklar veya tetikleyici faktörler de olabilir.

   Sağlık dileğiyle.

 47. Aysen

  20 Ocak 2017 at 14:33

  Slm bemlm kac aydir sol tarafinda agri var doktora gitim sol yanimda bagirsagimda bi cikti yani fazla et parcasimi ne dedi anlamafim sonra beni kolokosi oldum bisey yok dedi ama hala agrim var karnimda bazen sanci oluyo ani isal bazen kabizlik simdi röntgene gönderdi orda da bi cikti ama bulamadilar agrimin sebenini bu nasil bisey tsk cevabiniz icin

  • Sağlık Ocağım

   25 Ocak 2017 at 11:49

   Bazı insanlarda kalın bağırsağın sol tarafındaki kıvrımı uzun olabilir ve bu bölge gazla dolar ve karın ağrılarına neden olur. Et parçası dediğiniz şey polip olabilir ve polip kolonoskopi tetkikinde ortaya çıkar.

   Kronik pankreatit (pankreas iltihabı) bu tür ağrılara neden olabilir. Pankreas taşları bu tür ağrılara neden olabilir. Bir de pankreasın incelenmesi gerekebilir.

   İnflamatuvar bağırsak hastalıkları, Crohn hastalığı, çölyak hastalığı, Akdeniz ateşi hastalığı gibi sistemik hastalıklarda da bu tür uzun süren ağrılar ve bir ishal bir kabız olma gibi durumlar olabilir ve bu tür hastalıklar için romatoloji bölümünde araştırmalar gerekir.

   Sağlık dileğiyle.

 48. Mine

  24 Ocak 2017 at 17:23

  Uzun süre kabizlik ve mide sikayetleriyle kolonoskopi endoskopi yapıldı midede helikobakteri çıktı 15 günlük antibiyotik kullandım.Demirim adet kanamalarimin yoğunluğun dan dolayi cok damardan demir aldim ince bagirsakta 2 kalın bagirsakta 1 polip alındı patoloji sonucunda kalın bagirsaktaki polip adonomez tubuler polip 3 yıl sonra tekrar kolonoskop ile takip edilecek.kabizlik polip oluşumunu cogaltirmi yani kabiz olmazsam polip olusmuycakmi tubuler polip kanser yatkınlığı olan polipmis 3 yıl deilde daha mı erken gitmem gerekir.kefir kullaniyorim uzun sureli kullanmak zararlimidir.probiyotik toz kullanmak ne kadar ise yarar tesekkur ederim.

  • Sağlık Ocağım

   28 Ocak 2017 at 14:08

   Demir eksikliğinin nedeni poliplerden dolayı dışkıda gizli kan kaybetmeden olabilir. Bu polipler helikobakter pilorinin neden olduğu bağırsak iltihabına bağlı gelişmiş olabilir. Bu tür enfeksiyonalar Crohn hastalığına ve ülseratif kolite neden olabilir ve bu tür inflamatuvar bağırsak hastalıkları da polip gelişimine yol açabilir.

   TUBULER ADENOMLAR, poliplerin %75’ini oluşturur. 20 yaş altında nadir görülmekle birlikte yaşın ilerlemesiyle görülme sıklığı artar. En önemli belirtisi kanama ve anemi (kansızlık)’dır.

   Bu durum birden fazla olduğuna göre polipozis sendromu da olabilir. Ailesel bir yatkınlık olabilir.

   Doktorunuzun önerdiği takip aralığı ihmal edilmemelidir.

 49. Hasret

  25 Ocak 2017 at 12:59

  Merhabalar annemde klinik tani olarak anal mukozal prolapsus çıktı . Makroskopik bulgular ise 0.3 cm çapında kirli beyaz renkli 2 adet doku parçası .
  Patolojik tani çıkan kolon biyopsi : low grade displazili tubuler anadenom yazıyor doktoru kötü bir şey olmadığını söylüyor sizce lütfen söyleyin tam olarak nedir ?

  • Sağlık Ocağım

   29 Ocak 2017 at 00:05

   Rektal prolapsus makatın iç yüzünü döşeyen örtü tabakasının dışarıya çıkmasıdır. Çok kabızlık çekenlerde kişinin aşırı ıkınmasından kaynaklanır genellikle. Ayrıca bu durumun genetik yatkınlığı da vardır. Pelvik kasların güçsüzlüğünden dolayı da bu durum gelişebilir.

   Düşük dereceli tubuler adenom tespit edilmiş görünüyor doktorunuz kolonoskopi sırasında bu polip’i almış ve patolojik incelemeye göndermiş olmalı.
   Bu tür polip’in kanserleşme riski çok düşüktür. Zaten bu polip alındıysa doktorunuz belli bir süre takip istemiş olmalı ve bu takiplerin ihmal edilmemesi önemlidir. Kötü bir şey olsa doktorunuz söylerdi zaten.

   Geçmiş olsun.

 50. Tuğba

  2 Şubat 2017 at 16:35

  Hocam ben 4 ay önce ishale berber kanama oldu ve acile gittim kan test ti röntgen yapıldı temiz dedi elle muayene etti hemoroid var sönmüş dedi ve şimdi diski esnasında acı ile yaptım yandı ve peçeteye kırmızı kan geldi ve sonra aşırı yanma oldu bugün tekrar cerrahi uzmanına gittim elle muayenede 2 3 adet hemoroid var ama yinede kanama olduğu için kolonoskopi yapalım bir bakalım dedi şuan ben kötü birşey çıkacak diye çok korkuyorum sizce sizin bilginizce ne olabilir lutfen

  • Sağlık Ocağım

   6 Şubat 2017 at 12:35

   Hemoroidler kanama yapabilir fakat belli derecedeki hemoroidler cerrahi olarak alınır. Hemoroid gelişimin altında yatan başka bir durum olabilir ve doktorunuz bunun anlaşılması için kolonoskopi istemiş olmalı.

   HEMOROİD NEDENLERİ ARASINDA; en önemli nedenlerinden birisi kabızlık, kronik ishal, hamilelik dönemleri, aşırı kilolu olmak, yanlış beslenme, genetik faktörler, KOAH hastalığı, pelvis urları, anal enfeksiyonlar, dışkılama sırasında ıkınma, rektum tümörleri veya polipleri gibi nedenler vardır.

   Hemoroid bazen anal fissür ile ya da rektal prolapsus ile karışabilir, bu nedenle ayırıcı tanı için de kolonoskopi tetkiki gerekebilir.

   Doktor kontrollerinin ihmal edilmemesi önemlidir.

 51. Osman

  4 Şubat 2017 at 01:57

  Selamlar kalın bağırsak kolonda sürekli ağrılarım var kesintisiz yıllardır sol ayak topuğuma kadar ağrı oluyo bazen kolonoskopide yapıldı bişey çıkmadı tomografi yaptıracam son çare ne yapmam gerek yardımcı olursanız teşekkürler saygılar

  • Sağlık Ocağım

   7 Şubat 2017 at 11:56

   Bağırsak iç yüzeyi için yapılan en değerli tetkik günümüzde kolonoskopidir. Fakat damarlar ile ilgili problemler için anjiyografi yapılması da gerekebilir.

   Ayağınızdaki ağrının bağırsaklar ile ilgisi yoktur, ancak bazı romatolojik hastalıklar (Akdeniz ateşi hastalığı, ankilozan spondilit gibi) hem sindirim sistemini tutarak hem de omurgayı ya da eklemleri tutarak karın bölgesinde hissetiğiniz ağrıya ve ayağınıza kadar vuran ağrıya neden olabilir. Yine bazı enfeksiyonlar da (tüberküloz, bruselloz gibi) hem sindirim sistemini hem de omurgayı ya da eklemleri tutarak her iki duruma da neden olabilir.

   Eğer bir sonuç alamazsanız üniversite hastanesi gibi bir araştırma hastanesinin romatoloji bölümüne, ağrı kliniğine ya da enfeksiyon hastalıkları bölümüne gitmeniz ve buralarda araştırılmasında fayda vardır.

   Damarsal sorunlar için de damar cerrahisine gitmek gerekir.

   Özellikle yaşınız 30-35-40 yaş arası ise bu durumun romatoloji bölümünde ya da fizik tedavi bölümünde ankilozan spondilit açısından araştırılmasında ve değerlendirilmesinde fayda vardır.

   Sağlık dileğiyle.

 52. Havva

  4 Şubat 2017 at 12:05

  Merhaba hocam ben 42 yaşındayım 3ay önce makatta 1tane küçük meme seklinde et parçası vardı bu 3 ay icinde etrafina yayıldi simdi 15 tane kadar var.Ağrım kanamam yok kabizlik var. Bagirsaklarda olabilirmi bu neyin belirtisi olabilir

  • Sağlık Ocağım

   7 Şubat 2017 at 12:12

   Bir gastroloji ya da genel cerrahi uzmanına gitmeniz çok önemlidir.

   Kalın bağırsağın son kısmı ve anüs arasında oluşan hastalıklar anorektal hastalıklar olarak adlandırılır. Bu bölgenin muayenesi ve tedavileri hastalar tarafından utanılacak bir durum gibi algılanır fakat bu düşünce nedeni ile daha kolay tedavi edilebilecek oluşumlar gecikerek tedavisi daha zor oluşumlar haline gelebilir ve daha zor süreçlere neden olabilir. Bazen erken teşhisi ve tedavi gerektiren kanser gibi, enfeksiyonlara bağlı hastalıklar gibi kötü huylu oluşumların tedavileri de bundan dolayı gecikerek daha zor hale gelebilir.

   Sağlıkta utanmak doğru olmaz.

   İhmal etmemelisiniz.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 53. Eda

  6 Şubat 2017 at 21:14

  Merhaba midede ve bağırsakta polip çıkmaması için önerdiğiniz birşey var mı (ot falan) bir tanıdığımda polip vardı alındı bu aralarda kahvaltı yapamıyor karnı ağrıyor şişkinlik ve kusma oluyor bu polip belirtisi olabilir mi?

  • Sağlık Ocağım

   8 Şubat 2017 at 17:11

   Mide ve bağırsak polipleri genellikle inflamatuar hastalıklar nedeni ile (inflamatuar bağırsak hastalığı ve bu hastalığa neden olabilecek diğer hastalıklar, ülserler, kolit, enfeksiyonlar ve benzeri) oluşur.

   Poliplerin oluşum nedenleri polip’in tipine göre de değişiklik gösterebilir. Bazen genetik yatkınlık söz konusu iken bazen de nedeni bilinemez. Örneğin polipozis olarak adlandırılan birden çok polip oluşumunun genetik yatkınlığı vardır. Sigara ve alkol gibi maddeler kullanımın da polip oluşumunda etkisi olduğu hakkında görüşler vardır.

   Karın ağrısı, şişkinlik ve kusma birçok mide sorununa veya enfeksiyona bağlı bir etkene bağlı olabilir. Bu durum için bir gastroloji doktoruna gitmeniz önemlidir.

   Sağlıklı beslenme tarzı, sağlıklı yaşam tarzı, zararlı içecek ve yiyeceklerden korunma, sağlıklı ev yemekleri ile beslenme, düzenli öğünler, ağır yağlı yiyeceklerden kaçınma, aşırı hazır gıda tüketiminden kaçınma, düzenli tuvalet alışkanlığı, sağlıklı uyku düzeni, düzenli egzersiz ve yürüyüş gibi korunma yöntemleri hastalıklardan korunmanın en iyi yollarıdır.

   Bitkisel yöntemler sadece destektir, ancak yanlış ve gereksiz ve bilinçsiz kullanıldıklarında yarardan çok zarar da verebilirler.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlık dileğiyle.

 54. Damla

  11 Şubat 2017 at 15:22

  Merhabalar dedem de yaklaşık 10 gün önce 4 adet polip tespit edildi patolojik rapora göre 3 ü iyi huylu 1 i kötü huylu fakat çok yeni bir kanser başlangıcıymış bağırsak ameliyatı dediler. Benim merak ettiğim makattan girilerek bu polipler alınamaz mı ? Kanserleşen hücre olduğu için ameliyat ile kazınması mı gerekir ? Şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   14 Şubat 2017 at 17:07

   Poliplerin tipine göre, yerleşim yerine göre, saplı ya da sapsız oluşuna göre kolonoskopi ile alınıp alınmayacağı değişir. Kolonoskopi ile alınacak olsaydı zaten teşhis konulurken de alabilirlerdi. Açık ameliyat ile yayılım derecesi gibi durumlar da incelenir ayrıca. Polip in büyüklüğü de önemlidir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 55. umut

  13 Şubat 2017 at 00:47

  merhabalar hocam. 3 yaşımdayken polip alınmıştı benden 23 yaşındayım tekrar kolonoskopi yaptırdım polip bulundu tekrar. patoloji raporunu aynen yazıyorum. yorumlarsanız çok sevinirim. 1-kolon;sigmoid kolon;kolonoskopik biyopsi; -displastik epitelle (düşük dereceli) döşeli tubuler yapıda bez ve hiperplastik stromal komponent, 2-kolon;transvers kolon;kolonoskopik biyopsi; -displastik epitelle (düşük dereceli) döşeli tubuler yapıda bez ve hiperplastik stromal komponent, epikriz: not1:polip kesit düzlemlerinde izlenen histomorjolojik bulgular hamartomatöz polip ile uyumlu olabilir. klinik-endoskopik korelasyon önerilir. not2:polip kesi yerinde olağan kolonik mukoza geçişi saptanmıştır. raporuma bakan bakan doktor hasta kartı yazdırdı ve yazdıklarıma ek olarak şunları yazmış: öneri: üst GİS endoskopi+MR enterografi+batın görüntüleme ile olası polip varlığı araştırılacak. juvenil polip, peutz jrghers, cronkhite-canada sendromu. ekstra bir sorum olacak birde hocam bir bilgiye ulaşamadım. hamartomatoz polip kesin bir sendrom ile birlikte mi gelişir? teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   16 Şubat 2017 at 16:53

   Yorumunuza cevap verilmiştir. Yorumların en altından biraz yukarı çıkarsanız arada göreceksiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git