Bağırsak Hastalıkları

Bağırsak (Kolon) Polipleri Nedenleri ve Belirtileri

Ağızdan başlayan ve makatta sona eren sindirim kanalının herhangi bir yerinde boşluğa doğru uzanan her oluşuma polip denir.

Bağırsak polipleri nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Ağızdan başlayan ve makatta sona eren sindirim kanalının herhangi bir yerinde boşluğa doğru uzanan her oluşuma polip denir. Polipler burun boşluğunda da olur ve buna nazal polip denir. Polipler bağırsak boşluğunun herhangi bir kısmında gelişebilir. Polipler bulunduğu kısma göre özellik gösterirler. Polipler eğer 100’den fazla oluşur ise bu durum ”Polipozis” olarak adlandırılır.

Polipler iki ana grupta değerlendirilir. Birincisi bırakıldığında zaman içerisinde kansere dönüşen polipler, ikincisi ise kaldığında kanserleşme özelliği göstermeyen poliplerdir. Polipler genellikle iyi huylu oldukları gibi kansere dönüşen tipleri (adenomatöz, hiperplastik, hamartomatöz ve iltihabi) tipleri de vardır. Kanser çoğunlukla adenomatöz tip zemininde gelişir. En sık görülen tip hiperplastik tip poliptir ve bu tip genellikle rektum yerleşimlidir.

Bağırsak (kolon) polipleri neden olur?

Bağırsak poliplerinin neden oluştuğu tam olarak bilinmediği gibi, genetik yatkınlığın poliplerin oluşumunda önemli yeri vardır. Özellikle birinci derece akrabalarında polip olan kişilerde diğer insanlara göre daha sık polip görülmesi söz konusudur.

Bunun yanı sıra beslenme tarzında lifli gıdaların az tüketilmesi, yağlı beslenme, kalsiyumdan fakir beslenme, sebze ve meyve tüketiminin az olması, kabızlık, özellikle çocuklarda büyük abdestin (dışkının) uzun süre tutulması gibi etkenlerin polip oluşmasında etkili olduğu bilinmektedir. Ailesel polipler çoğunlukla çocukluk çağında başlar. Ayrıca bazı genetik hastalıklar da bağırsak polipleri oluşumuna neden olabilir.

Bağırsak (kolon) polipleri belirtileri

Kalın bağırsakta oluşan poliplerin belirtileri iki türlüdür. Bu belirtilerden biri polip büyüyerek kanalı tıkar ve kanal tıkanınca kanalın gerisinde kalan gıda aşağıya doğru geçemediği için geride birikir. İnce bağırsakta ya da kalın bağırsakta bir polip oluşmuş ise bu polip büyüyerek kanalı tıkar ve bu durumda karında şişkinlik, kıvrandırıcı ağrılar, geri tepmeye bağlı bulantı hissi ve kusma gibi belirtiler ortaya çıkar.

İkinci grup belirtilerde büyüyen polip’in damar fakirliği ile birlikte çürümesidir. Polip’in büyümesi sonucu uç noktaya kan gitmez ve o kısım besinsiz kalır. Bu durumda ülserleşme (yaralanmalar) ve küçük küçük kanamalar oluşur. Bu kanama nedeni ile gizli kanama denilen durum ortaya çıkar ve kansızlık başlar.

Bağırsak (kolon) polipleri teşhisi

Bağırsaklarda oluşan polipler genellikle şikayete neden olmadığı için yapılan kolonoskopi tetkikinde tesadüfen ortaya çıkar. Bağırsak poliplerinden şüphelenilen hastada mutlaka kolonoskopi tetkiki yapılmalıdır. Bağırsak poliplerinin en önemli tanı yöntemi kolonoskopidir.

Kolonoskopi tetkikinde 2-3 mm polipler bile kolaylıkla tespit edilir. Bunun dışında eskiden bu yana yapılan kalın bağırsağın içine kontrast madde denilen radyolojide görüntü veren bir madde ile doldurarak bağırsak duvarının kenarını incelemek (baryumlu çift kontrastlı kolon grafisi) ile ancak 1 cm’lik polip’in görülmesi sağlanır. Bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans ile yapılan görüntülemelerde de 1 cm’in üzerindeki poliplerin tespiti mümkün olabilir. Kolon poliplerinde en keskin tanı yöntemi kolonoskopi tetkikidir. Bunların yanı sıra kan tetkikleri ile kansızlığın olup olmadığı araştırılır.

Bağırsak polipleri teşhisi

Bağırsak polipleri teşhisi

Bağırsak (kolon) polipleri tedavisi

Kalın bağırsakta bir polip tespit edildiğinde en önemli tedavi yöntemi kolonoskopik yöntem ile yapılan (polipektomi) işlemi ile bunun alınmasıdır. Polipleri almadan iyi huylu kötü huylu olup olmadığı bilinemediği için polipler alınarak tedavi edilir. Eğer polip büyük ise açık ameliyat ile (laparotomi) işlemi ile kazınarak polip bağırsak duvarından alınır. Bu işlemde yapılamıyor ise polip’in bulunduğu bağırsak kısmı kesilir ve tekrar kesilen bağırsak uçları birbirine bağlanarak devamlılık sağlanır.

Bağırsak polip’inin kanserleşme özelliği var ise oluşumundan yaklaşık 5-7-10 yıl sonra bu polip kansere dönüşür. Kolon poliplerinin % 90’ı polip zemininden gelişir. Ancak poliplerin % 10’luk kısmı boşlukta oluşmadan bağırsak duvarında düz zeminde gelişir. Polipler kansere dönüşmeden polipektomi işlemi ile alınır ise kanser oluşmaz. Polipektomi yapılan ya da iyi huylu polip tespit edilen hastaların belirli aralıklar ile gastroentroloji uzmanı tarafından takibi gereklidir.

Bağırsak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Kolonoskopi neden ve nasıl yapılır
 2. Bağırsak kanaması nedenleri ve tedavisi
 3. Bağırsak dönmesi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 4. Rektum kanseri nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 5. Bağırsak kanseri nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 6. Kabızlık nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 7. Crohn hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

162 Yorum

 1. Avatar

  Gokhan

  24 Ocak 2016 at 21:40

  Acaba kalin bagirsak polipin boyu 15 cm olabilirmi olursa kanserlesme riski icin bisey soylene bilinirmi tskler..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Ocak 2016 at 13:12

   – Öncelikle geçmiş olsun. Bağırsak polipleri bağırsak ve rektum mukozasında anormal çoğalma ile lümene çıkıntı yapan yapılar olarak tanımlanmaktadır. Bağırsak poliplerinin büyük bir kısmı benign (iyi huylu) özellik taşıyabileceği gibi, bazı poliplerin bir kısmı malign (kötü huylu) kanser gelişimi ile sorumlu olduğu bilinmektedir. Polipler farklı gruplarda sınıflandırılır. Poliplerin kötü huylu olup olmadığı genellikle endoskopik yöntem ile polipin çıkarılması ve patolojiye gönderilerek ncelenmesi sonucu anlaşılır.

   – Bunun yanı sıra ailede bağırsak kanseri öyküsünün olup olmadığı da poliplerin kötü huylu olup olmayacağı hakkında şüphe verir. Poipler 10 mm’den büyük ve ailede genetik yatkınlık var ise kanserleşme açısından araştırılır. Poliplerin % 50’si 5 mm, % 90’ı 10 mm’min altındadır. Bağırsak poliplerinin çapı genellikle 1-2 cm kadar büyür. Yani bu durum kolonoskopik görüntüleme ve polipin çıkarılarak patolojik incelemeye gönderilmesi ile belli olur. İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 2. Avatar

  yasemin

  4 Nisan 2016 at 11:32

  ben yaklaşık 1 yıldır kabızlık sorunu yaşıyorum bazen 1 haftayı buluyor ardından ishal ve bazensümüğümsü dışkı olyor sebebi ne olbilir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Nisan 2016 at 16:44

   > Uzun süren kabızlığın birçok nedeni olabilir. Kabızlık devam edip arkasından ishal gelişmesi genellikle irritabl bağırsak sendromu belirtisi olabilir. İrritabl bağırsak sendromuna neden olan bazı hastalıklar da vardır. İrritabl bağırsak sendromu strese bağlı olabilir. Adet dönemleri irritabl bağırsak sendromunu tetikleyebilir. Bazı besinler (çikolata, süt ve süt ürünleri, alkol, aşırı kafein gibi) irritabl bağırsak sendromunun belirtilerini şiddetlendirebilir.

   > Ülseratif kolit olabilir. Ülseratif kolit bağırsak tıkanmalarına neden olarak kabızlık gelişebilir. Ülseratif kolit nedeni ile mukuslu diyare (ishal) görülebilir. Ülseratif kolit nedeni ile karın krampları olabilir. Yani sizdeki duruma ülseratif kolit de neden olmuş olabilir.

   > Akdeniz ateşi hastalığı bağırsakları etkilemeye başladığında bir kabızlık, bir ishal şeklinde belirtiler de gösterebilir; ancak Akdeniz ateşi hastalığında ateş, karın ağrıları, eklem ağrıları ve daha birçok şikayetler görülebilir.

   > Kansızlık nedeni ile kabızlık uzun sürebilir.

   > Öncelikle bir gastroentroloji uzmanına görünmenizde fayda var. Buradan sonuç alınmaz ise durumun araştırılması gerekebilir.

   > İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 3. Avatar

  Sümeyye

  12 Nisan 2016 at 02:01

  Ben devamli kabızlık sorunu çekiyorum 43 yaşındayım 2 aydır 15 günde bir adet görüyorum adet dönemim 7 8 gün sürüyor kilolu bir bayanim bunun nedeni ne olabilir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Nisan 2016 at 14:22

   Kabızlık çekmenizin nedeni aşırı kan kaybetmeye bağlı kansızlıktan kaynaklanabilir.

   Adet kanamasının normalden uzun sürmesine neden olan bazı faktörler (rahim iç kısmında meydana gelen enfeksiyonlar, rahim içi araç (spiral kullanımı), hormon bozuklukları, polikistik over sendromu, aşırı kilolu olmak, aylık doğum kontrol iğneleri gibi nedenler uzun süren adet kanamalarına neden olabilir.

   Bir kadın doğum uzmanına gitmenizde fayda var.

   Sağlıklı yaşam ve iyilik dileğiyle.

 4. Avatar

  Azamat

  23 Nisan 2016 at 12:44

  Bagirsak polip koloni cok buyuktir tedawisi sadece amelyatlami olir yoksa basga bir caresi varmi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Nisan 2016 at 13:19

   Bağırsaklarda polip teşhis edilmiş ise günümüzde uygulanan en önemli tedavi yöntemi kolonoskopi ile polip’in alınması işlemidir. Bağırsaktaki polip çok geniş bir alana yayılmış ise yine kolonoskopi yöntemi ile polip özel bir işlem ile alttan şişirilerek çıkartılabilir. Bu yöntem de uygulanamaz ise Bağırsağı polipli kısmı açık cerrahi ile çıkarılır ve bağırsakların kalan kısmı dikilerek tedavi edilebilir.

   Bağırsakta polip teşhis edilmiş ise gastroentroloji cerrahisi size nasıl bir işlem uygulayacağını da anlatır zaten.

   Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

   • Avatar

    Hasibe erdoğan

    5 Temmuz 2016 at 23:59

    Slm merhaba bn bir sey soracaktim ablamda polip hastalığı var belirtilerini okudum ama belirtilerinde ishal Yazmıyordu Bunun yanı sıra her şey yiyip içemiyor yese bile sıkıntı çekiyor Bununla ilgili bana bir bilgi verebilecek birileri var mı Virgin bilgiler için şimdiden teşekkür ederim

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     7 Temmuz 2016 at 15:07

     Bağırsak polip hastalığının olup olmadığı genellikle kolonoskopi tetkiki ile anlaşılabilir. Bağırsak polipleri veya polip’i var ise belli aralıklar ile doktor tabi altında tutulur.

     Bağırsak polipleri teşhisi belirtilere bakılarak kesinleşmez. Ayrıca poliplerin farklı türleri de vardır ve belirtiler polip’in türüne göre, yerleştiği alana göre, büyüklüğüne göre de değişir. Polip varlığının kesinleşmesi için gastroentroloji muayenesi ve kolonoskopi tetkiki yapılması gerekir.

     Ayrıca polipozis olarak bilinen polipozis sendromları da vardır.

     İshale neden olan ve bağırsak problerine sebep olabilen birçok sistemik veya farklı bağırsak hastalıkları da vardır ve bu hastalıkların gastroloji bölümünde araştırılması gerekir.

     Bir gastroentroloji uzmanına gitmek uygun olur.

 5. Avatar

  Asli

  12 Mayıs 2016 at 10:57

  İyi çalışmalar, dun babama yapilan kolonoskopi raporunda rektosigmoid kisimda tümöral kitle mevcuttur. Distal sinirda 3-4 mm lik polip saptanmistir. Acaba bunun anlami nedir iyi huylu olup olmadigi patoloji ile mi belirlenecek yardimci olursaniz çok sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Mayıs 2016 at 13:22

   > Rektosigmoid kısım (kalın bağırsağın son kısmına yakın bir bölge) olan bölgede tümür benzerliğinde kitle tespit edilmiş. Polip tespit edilmiş. Bağırsak polipleri için belli bir süre sonra tekrar kolonoskopi istenebilir.

   > Tümöral kitle olarak tespit edilen oluşum da polip olabilir ve patoloji raporu temiz gelir ise belli aralıklar ile kolonoskopik takip ile sürdürülebilir veya tümöral yapı kolonoskopik yöntem ile alınabilir. Bu durum hastanın klinik muayenesine, hastanın öyküsüne, hastanın yaşına, hastada sigara kullanımı varlığına, hastanın aile öyküsüne ve hastanın şikayetlerine göre de değişebilir.

   > Yapılan kolonoskopi sırasında zaten örnek alınmıştır ve patolojik incelemeye gönderilmiştir. Patoloji sonucu önemlidir. Doktor kontrollerini ve takiplerini ihmal etmemek gerekir.

   > Sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam tarzına özellikle dikkat etmenizde fayda var.

   İyi sonuç almanız ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 6. Avatar

  mustafa

  18 Mayıs 2016 at 21:01

  selamalar .. bundan 15 sene önce babama kolonoskopi yapıldı polip bulundu patolojiye gönderdik temiz çıktı.şimdi 50 yaşında. büyük tuvaletinden sonra kanama oluyor doktor kolonoskopi yapılması gerekiyor kanser olabilir dedi.acaba yine polipmi yada kanser mi çok tedirginiz sizce olasılıklar nedir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Mayıs 2016 at 23:12

   > Pek çok hastalığın belirtisi olarak dışkıda kan görülebilir.

   > DIŞKIDA KAN GÖRÜLMESİNİN NEDENLERİNE GELİNCE; Kalın bağırsak kanseri, kalın bağırsak polipleri, hemoroid (basur mayasıl olarak da tanımlanır), makatta çatlak (anal fissür), anal fistül (makat bölgesinde iltihaplanma), crohn hastalığı, ülseratif kolit, bağırsak sarkması, kaşıntılı makat hastalığı, irritabl bağırsak sendromu, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, Meckel divertikülü, aşırı kabızlık çekmek, tembel bağırsak sendromu, bağırsak düğümlenmesi gibi nedenler kanlı dışkılamaya neden olabilir.

   > Ayrıca daha önce bağırsak polip ameliyatı geçirmiş ve 50 yaşlarındaki hastalarda kolonoskopi tetkiki gerekebilir. Tekrar polip oluşmuş olabilir veya geçirilen ameliyata bağlı bağırsak içi yapışıklık olmuş olabilir. Doktor önerilerini dikkate almanız önemli.

   Her şeyin iyi olması ve sağlık dileğiyle.

 7. Avatar

  Mustafa

  16 Haziran 2016 at 16:53

  Meraba kolay gelsin babamda iki adet polip bulunmustur 5 mm olan polip alinmistir.digeri 20-25 mm civarindadir sonuclari patolojiye gonderildi.Kanser belirtisi ailede kimsede yok patolojik sonuclari sizce nasil gelir tedavi nasil olur

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Haziran 2016 at 22:26

   – Polipler kolon ve rektum mukozasında aşırı çoğalma ile lümene çıkıntı yapan oluşumlardır. Bağırsak poliplerinin büyük çoğunluğu iyi huylu (benign) özellik taşırken, belli başlı poliplerin bir kısmının malign (kötü huylu) kanser gelişimi ile ilişkisi olduğu bilinmektedir.

   – Bağırsak poliplerinde patoloji sonucu gelecek olan polipten alınan örneğin cinsine, tipine göre kötü huylu olup olmadığı anlaşılabilir.

   – Bağırsak polipleri Farklı ana tiplerde ve bu ana tiplerin alt tipleri gibi birçok tiplerde sınıflandırılır ve bu poliplerin özellikleri, yapıları, iyi huylu ya da kötü huylu olma ihtimalleri bu tiplere göre değişir, bundan dolayı patolojik incelemeye örnek gönderilir.

   – Bağırsak polipleri ana tipleri arasında neoplastik polipler, non-neoplastik polipler, submukozal lezyonlar, neoplastik mukozal polipler vardır ve bu tiplerin alt tiplemeleri de vardır.

   – Ayrıca polipozis sendromları şeklinde de bağırsak polipleri vardır.

   – BAĞIRSAK KANSERİ BELİRTİLERİ ARASINDA : Karında şişme, karın ağrısı, dışkı ve gaz çıkarmakta zorlanma, bulantı, kusma, genel mide şikayetleri, nedeni bilinmeyen kilo kaybı, uzun süreli halsizlik, dışkıda kanama, dışkının incelmesi gibi belirtiler vardır.

   – Tedavi gelecek patoloji sonucuna göre karar verilir.

   – Doktor kontrollerini ihmal etmemenizde fayda var.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 8. Avatar

  melike

  19 Haziran 2016 at 12:45

  Ben hemeroi t olduğumu sanıyordum ama makat bölgesinde meme var ama polip e benziyor doktora gitmedim acaba bağırsaklar la alakası var mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Haziran 2016 at 14:46

   – Makat bölgesinde meme oluşması gibi bir durum hemoroid nedeni ile görülen bir durumdur, ancak makat bölgesinde meme şeklindeki oluşumlar anal fissür gibi bir durumdan da olabilir.

   – Hemoroid (basur) makat bölgesindeki damarların genişlemesi (varisi) olarak tanımlanır. Hemoroidin en önemli nedenleri arasında kabızlık ve genetik yatkınlık vardır. Hemoroidler genellikle 4 evrede değerlendirilir.

   > Birinci derece hemoroid oluşumunda makattan dışarı çıkmayan, sadece kanama yapan memeler vardır.

   > İkinci derece hemoroid oluşumunda ıkınma ve dışkılama sırasında dışarı çıkan ve kendiliğinden içeri giden hemoreidler vardır.

   > Üçüncü derece hemoroid oluşumunda ıkınma ve dışkılama sırasında dışarı çıkan ve sonrasında elle ittirildiğinde içeri giden memeler vardır.

   > Dördüncü derece hemoroid varlığında geri itilemeyen ve geri gitmeyen memeler mevcuttur.

   – Anal fissür makatta kabızlığa ve ishale bağlı çatlak oluşması durumudur ve dışkılama sırasında şiddetli ağrı yapar. Sancı nedeni ile hasta tuvalete gitmeyi korkar, bu durumda da kabızlık daha fazla olur.

   – Rektal prolapsus denilen (makatın iç yüzünü döşeyen örtü tabakasının dışarıya çıkması) gibi bir durumda da hemoroid benzeri bir oluşum görülebilir.

   Yani durumunuzun ne olursa olsun en kısa zamanda bir gastroloji ya da genel cerrahi uzmanına gitmeniz doğru olur.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlık dileğiyle.

 9. Avatar

  Ecem

  21 Haziran 2016 at 03:58

  Yapılan kolonoskopiler sonucunda anal kanalın hemen bitişiğindeki 3cm çaplı ana vergerden başlayan karnıbahar şeklinde popiller lezyon gözlenmiş ve yarısı alınmış patolojiye gönderilmiştir. Alınma sonrasında Kanama(et parçaları ile beraber ) bir hafta olmasına rağmen devam etmektedir mide bulantısı ufak bir şekilde vardır ve bu yüzden tedirgin olmuş ve korkmuş durumdayım Bu kanamaların süresi ne kadardır ? Kanama olması normalmidir ? Yoksa beklemek yerine hastahaneye hemen gitmeliyim ? Yardımcı olursanız çok sevinirim . İyi çalışmalar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Haziran 2016 at 15:03

   – Anogenital siğiller görülmüş olabilir ve bu oluşumlardan örnek alınmış ve patojik incelemeye gönderilmiş. Patoloji raporu gelmediği sürece kesin teşhis olmaz.

   – Anal fissür veya anal fistül gibi lezyonlar da olabilir.

   – Bunların ayrımı için patoloji sonucu beklenir.

   – Anogenital siğiller söz konusu ise bu durum genellikle enfeksiyonel bir durumdur. Genital siğiller hamilelikte de çok sayıda oluşabilir. Genital siğiller cinsel yolla ya da havuz, birisinin özel eşyasının kullanılması gibi etkenler ile de ortaya çıkar.

   – Anal kriptler morgagni kolonları arasında uzanan yüzeysel mukozal keselerdir. Sık sık tekrarlayan ishal atakları, kabızlık, gibi nedenler kriptlerin mukozal örtüsünün yırtılmasına neden olur ve fistül, fissür, abse gibi durumların da gelişmesinde payı olabilir. Bu gibi durumlarda da kanama olabilir.

   – Herpes virüsü gibi bir durumda da anal bölgede ülserler olşabilir.

   – Muayene sırasında teşhis edilen lezyonların ne olduğu ve neden olduğunun ayırt edilmesi için rapor sonucunun beklenmesi gerekir, ancak ciddi kanama, ağrı var ise kolonoskopiyi isteyen doktorunuza danışmanız önemlidir, çünkü acil müdahale gerekebilir.

   İyi sonuçlar almanız va sağlık dileğiyle.

 10. Avatar

  mem

  25 Haziran 2016 at 02:37

  selam bu makatla ilgili bi sorum olacak bazen tuvalette asiri kanama geliyor buara ben bir Bay olarak sorunumu iletmek istiyorum
  ve Avrupada kaldigim icin bir türlü bisey bulamadilar bütün tahlileri yaptilar . ve ayrica türk Dr .torumoldugu dalde bagirsaaklarin cokince dedi bana bundan kanama var dedi ve mümkünse sizinle irtibata gecmek istiyorum Emailim [email protected] saygilar Mehmet Bicer

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Haziran 2016 at 15:39

   – Makattan kan gelmesinin birçok nedeni olabilir. Makattan kan gelmesi makat ile ilgili problemlerden, rektum ile ilgili problemlerden, kalın bağırsak ile ilgili problemlerden, ince bağırsak ile ilgili problemlerden kaynaklanabilmektedir.

   – Bu gibi durumlarda kalın bağırsak kolonoskopi tetkiki, ya da ince bağırsak endoskopisi yapılması daha ayrıntılı bilgi verir.

   – Makattan kan gelmesi dışkılama sırasında veya dışkı ile birlikte kan gelmesi şeklinde değerlendirilebilir. Bu durum için günümüzde en ayrıntılı bilgi veren tetkik, makattan girilerek yapılan kolonoskopi ya da ağızdan girilerek yapılan gastroskopi yöntemidir.

   – İyi bir gastroloji uzmanına gitmek gerekir veya bu durumun bir araştırma hastanesinde araştırılması gerekir.

   – MAKATTAN KAN KELMESİNİN NEDENLERİ ARASINDA; divertiküler bağırsak hastalığı, bağırsak polipleri, bağırsak tümörleri, rektal prolapsus, bazı bağırsak enfeksiyonları, enterokolit, meckel divertikülü, hemoroid, anal fissür, anal fistül, aortoenterik fistül, crohn hastalığı, ülseratif kolit, bağırsak damarlarının yumak oluşturması, peptik ülser, duodenom ülseri, bazı ilaçların uzun süre kullanımı (romatizmal ilaçlar, kan sulandırıcı ilaçlar gibi), polipozis, rektum kanseri, bağırsak kanseri, dizanteri gibi birçok neden var.

   Damarlardaki sorunun görülmesi için anjiyografi tetkiki de gerekebilir.

   En doğrusu bir araştırma hastanesinde ya da bir üniversite hastanesinde bulunan gastroloji bölümüne başvurmak olur.

   Maalesef mail üzerinden çok sağlıklı iletişim sağlayamıyoruz. Daha doğrusu mail gelen kutusuna bakmaya vakit bulamayabiliyoruz. Bu sebeple, yorum ile iletişim kurmanız daha sağlıklı olacaktır. Yorumları gün içinde kontrol ediyor ve dönüş sağlıyoruz.

 11. Avatar

  Has

  26 Haziran 2016 at 02:35

  Selam ben yaklasik bir yildir kabizim midemde bulaniyor sira sira karnim cok agriyor, kabizlik icin herseyi yedim ve her ilaci denedim hic bir faydasi olmadi artik supelenmeye basliyorum bagirsaklarimin agriidigini hisediyorum bazen ozelikle yemek yedikden sonra cok rahatsiz oliyor gaz bile cikaramiyorum gun geliyor iki uc gun kalin bagirsaki acamiyorum nedeni ne olabilir hic iyi histemiyorum artik cok yorgunum yasim 22

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Haziran 2016 at 11:59

   – Kabızlık çekmenin birçok nedeni vardır. Kabızlık beslenme düzenine rağmen ısrarla geçmiyor ise bu durum bir gastroentroloji uzmanı tarafından mutlaka değerlendirilmelidir.

   – Kabızlık kansızlığa ve/veya demir eksiliğine bağlı aylarca sürebilir ve kansızlık tedavi edilmediği sürece alınan önlemler faydalı olmaz..

   – Kabızlık B12 vitamini eksikliğine bağlı olabilir.

   – Kabızlık tiroit hormonu yetersizliğine bağlı yani tiroid fonksiyonlarının az çalışmasına bağlı uzun süre devam edebilir.

   – Kabızlık Crohn hastalığına bağlı tekrarlayıcı şekilde devam edebilir.

   – Kabızlık bağırsak yapışıklıklarına bağlı aylarca sürebilir.

   – Özellikle kuru tarz beslenmesi olanlarda (hazır gıda tüketimi, çok fazla ekmek tüketimi, ıvır zıvır tüketimi gibi) kabızlık daha sık görülür.

   – Spastik kolon hastalığı nedeni ile kabızlık görülebilir.

   – Bazı nörolojik hastalıklar nedeni ile kabızlık olur.

   – Bağırsak tıkanması, bağırsak düğümlenmesi, bağırsak divertikülleri, bağırsak tembelliği, bağırsak polipleri, polipozis gibi birçok bağırsağa ait etken kronik kabızlık yapabilir.

   – Bazı sistemik hastalıklar nedeni ile kabızlık dönemleri görülür.

   – Bazı vitaminlerin ve minerallerin eksiklikleri veya fazlalıkları, bazı ilaçlar kronik kabızlığa yol açabilir.

   – Bazı psikolojik hastalıklar (panik atak gibi) kabızlık sebebi olabilir.

   Mutlaka bir gastroloji kliniğinde bu durum araştırılmalıdır. İhmal etmemenizde fayda var.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 12. Avatar

  seray tepe

  7 Temmuz 2016 at 15:49

  merhaba, benim sorunum gaz sıkışması tarzında srıtımdan diyaframıma inen zmn zmn karın bölgesine inebilen sancılar son üç gündür cekitorum bu sancıları sırtıma saplanmıs bı sancıydı en basta sonra diyafram bölgemde toplandı ardından karın mide bölgesıne ındgnı hıssettım gün içinde mide bagrsak yoluyla atabılıyorm gazı(şayet sebebi gazsa) fkt gece tekrar oluşuyor sabah sancıyla uyanıyorum sıkıp bırakıyor, kansızlık vitamin eksikliği yasıyorum,sigara alkol kullanmıyorm, sancı bu bölgelerimi kabızlık ıse kendımı bıldım bılelı kabızım gunlerce(4-5)gün hiç rahatsızlık hissetmeden hc agrı baskı olusmadan kabızlık cektgmı bılırım..poliplerden korkuyorum bu her gece yenilenen gaz sıkışması poliplern yarattgı tıkanma sebebiyle olabilir mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Temmuz 2016 at 23:28

   Önce sırt bölgesinde hissedilen ağrı genellikle safra kesesi durumlarına, akciğere ait bir duruma, göğüs zarı iltihabına bağlı bir duruma bağlı olabilir.

   Safra kesesi taşları, safra polipleri safra kanalını tıkayarak safranın mideye akmasına neden olur ve mide ülserine, mide gazına, mide iltihabına, ince bağırsak ülserine gibi durumlara yol açar ve bu durum mide ağrılarına, karın ağrılarına, sırt ağrılarına, gaz surununa, karın şişkinliğine sebep olur.

   Bu durum gastrointestinal sitem kanamasına neden olabilir, uzun süren gastrit (mide iltihabı) nedeni ile B vitamini eksikliği olabilir, gizli kanama var ise bu durum kansızlık yapabilir.

   Yani sizin anlattığınız şikayetlerin safra polipleri, safra taşları, safra iltihabı nedeni ile olma ihtimali daha yüksektir. Bu durum ciddi bir durum haline gelmiş olabilir, bu nedenle ihmal edilmeden en kısa zamanda durumun iyi bir gastroentroloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekir.

   Bir gastroloji uzmanına gitmek ve safra kesesi ve mide için gereken tetkilerin yapılması önemlidir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 13. Avatar

  İrem

  8 Temmuz 2016 at 15:41

  Benim anneannemin sorununu sorucagim.Anneannem aniden gelen karin agrisi nedeniyle tuvalette gitmesi gerekiyor yada o agriyi gaz yoluyla atmasi gerekiyor sizce bunun sebebi ne olabilir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Temmuz 2016 at 16:13

   Huzursuz bağırsak sendromu diğer adıyla hassas bağırsak sendromu olarak bilenen ve nedeni tam olarak tanımlanamamış bir durumdan bu tür şikayetler ortaya çıkabilir.

   HUZURSUZ BAĞIRSAK SENDROMUNU NEDENLERİ ARASINDA; stres, duygusal gerilim, bu durumu tetikleyen bir enfeksiyon ya da olaylar, altta yatan bazı hastalıklar, kişinin her şeyi içine atması, kişinin dertlerini-sıkıntılarını kimseye anlatamaması, kişinin diğer insanlara çok fazla güvenememesi, kişinin herkesin derdine koşmaya çalışması, yani kişinin hassas ve duygusal olması gibi nedenler vardır.

   Yani anneannenizin sorunu huzursuz bağırsak sendromu olabilir, bu nedenle bir gastroentroloji doktoruna gitmesi uygun olur.

   Yine huzursuz bağırsak sendromu yenilerde başladı ise enfeksiyonlara bağlı da olabilir, altında yatan başka bir hastalık da (Crohn hastalığı gibi) olabilir.

   Gastroentroloji uzmanına gitmesi ve sorununu iyi anlatması doğru olur.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 14. Avatar

  Şahap peker

  11 Temmuz 2016 at 16:26

  Merhabalar.Burda yapmış olduğunuz hizmet için öncelikle teşekkürler.Benim sorunum bsğırsaklarımda 3-4 adet polip tespit edildi boyutları 1cm ile 2cm civarlarında.Patoloji raporları temiz çıktı fakat açık ameliyatla alınması gerekiyormuş.Bu tip ameliyat lar ne kadar zaman sürğyor ve iyileşme süresi ne kadardır.Şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Temmuz 2016 at 21:40

   – Kolorektal polipler, kolon (kalın bağırsak) ya da rektumun iç duvarındaki büyümelerdir. Kolorektal polipler 50 yaşın üzerindeki kişilerde oldukça yaygın görülür. Poliplerin çoğu iyi huyludur fakat bazı polipler (adenomlar) sonradan kanserleşebilirler, bu nedenle bu tip poliplerin cerrahi olarak çıkarılması önerilir.

   – Yani polipler büyüklüğüne ve cinsine göre de değerlendirilir. Ayrıca poliplerin tedavi edilmesinde hastanın yaşı, hastanın şikayetleri, hastanın aile öyküsü, hastanın eşlik eden diğer hastalık varlığı (Crohn hastalığı gibi), hastanın sigara kullanımı gibi faktörler de rol oynar.

   – Küçük polipler kalın bağırsakta ya da üst rektumda bulunan polipler (kolonoskopik polipektomi) yöntemi ile de çıkartılabilir.

   – Poliplerin alınması kararı polip’in cinsine göre de değişir.

   – Acık kolon ya da rektum tümörleri ameliyatı için karından geniş bir kesi yapılır. İyileşme süresi her hastada hem kişisel olarak hem de yapılan işleme ya da işlemlere göre farklılık gösterir.

   – Bazı hastalarda kesilen ve tekrar dikilen dokular iyileşene kadar ince bağırsak ve kalın bağırsak arasına geçici stoma (karın duvarında bir açıklık) bırakılır.

   – Ameliyat sonrası ilk birkaç gün çok rahatsızlık duyulabilir. Bu dönemde ilaçlar ile ağrının kontrol altına alınması gibi tedaviler gerekir. Ameliyat sonrası yorgun ve güçsüz olmak normaldir. Ameliyat bazen kabızlığa ya da ishale neden olabilir.

   – Ameliyat öncesi ve sonrası hemşireler ve doktorlarınız size yardımcı olacaktır. Bütün bunları ameliyat öncesi sorabilmek için sorularınızı not etmeniz faydalı olur.

   Her şeyin iyi geçmesi ve sağlığınıza kavuşmanız dileğiyle.

 15. Avatar

  natia

  27 Temmuz 2016 at 17:40

  kalin bagisakda adenomuri polip var,1,5 m agizdan cok korkiorum alttan cikarmak şansi varm? ve acil cikarmami lazim? teşekurlar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Temmuz 2016 at 12:49

   Kalın bağırsak polipleri ağızdan yapılan endoskopik işlem ile çıkarılmaz.

   Kalın bağırsak polipleri çıkarılması gerekiyor ise kolonoskopi yöntemi ile çıkarılır ya da polip’in büyüklüğüne, tipine göre açık cerrahi yöntem ile çıkarılır.

   Bunu takip edilmesi gerektiğini ya da alınması gerektiğini doktorunuz zaten size söyleyecektir.

   Sonuç ile birlikte doktorunuza gitmeyi ihmal etmemenizde fayda var.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı yaşamanız dileğiyle.

 16. Avatar

  Hatice

  31 Temmuz 2016 at 17:14

  Slm babamdan 26 ağustos salı gününden beri kanama geliyor kolonoskopi çekildi tani olarak 8 mm polip ve kolonda divertiküller tespit edildi yazıyor bu nedir acaba ? Kanamada hala oluyr acaba kanser mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Ağustos 2016 at 22:51

   Kolon ve rektum mukozasından lümene çıkıntı yapan normal dışı tüm yapılar polip olarak adlandırılır. Bağırsak polipleri sınıflandırma yapılarak iyi huylu kötü huylu olduğuna karar verilir. Bu nedenle poliplerden örnek alınır ya da polipler çıkarılarak polip’in cinsine bakılır.

   Bağırsağın divertiküler hastalığı kas tabakasındaki bazı yetersizlikler nedeni ile bağırsak mukozasının dışa doğru balonlaşmasıdır. Bağırsak divertikülleri gerçek divertiküller ve psödo divertiküller şeklinde değerlendirilir.

   Bu rapor uzmanı olan gastroentroloji uzmanları tarafından değerlendirilmelidir, bu nedenle raporunuz ile birlikte doktorunuza gitmeyi ihmal etmemeniz önemlidir. Tekrar kolonoskopi yapılması gerekebilir ve takip önerilebilir.

   Kanama çok artmış ise doktorunuz ile görüşmenizde fayda var.

   Geçmiş olması dileğiyle.

 17. Avatar

  Azize

  15 Ağustos 2016 at 14:35

  Adet döneminde sol kasık tarafında artan ağrılarım var. Yapılan tomografi sonucunda kalın bağırsak bitiminde 4 tane polip tespit edildi. Sürekli bir ağrım var. Karnımın iç kısmında yanarak sanki yırtılıyormuş gibi ağrıyor. Adet döneminde bu ağrıların artması normal mi ve poliple bir ilgisi varmıdır? Şimdiden teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Ağustos 2016 at 15:50

   Bağırsak polipleri ağrı yapabilir, bu poliplerin belli aralıklar ile takibi gerekir ve eğer büyüme gösteriyor ise endoskopi yöntem ile bu polipler alınabilir.

   Adet günlerinde gaz sorunu, karın şişkinlik, bağırsak sorunları, kabızlık gibi problemler olabilmektedir ve bundan dolayı da ağrılarda artış olur. Adet günleri zaten bağırsaklar ve karın bölgesi için ciddi bir sorundur.

   Polipler rahimde baskı yapıyor olabilir.

   Bu poliplerin teşhisini koyan doktorunuz ile bu ağrılarınız hakkında görüşmenizde fayda var.

   Geçmiş olsun ve sağlık dileğiyle.

 18. Avatar

  nurgül

  17 Ağustos 2016 at 03:25

  Merhaba.. benim yaklasik 1 senedir sol tarafimda kalca ve kaburgalarimin arasindaki boslukta sanki sisirilmis bir balon hissi var.. zaman zaman kayboluyor zaman zaman o hissi yasiyorum,acaba bagirsakla ilgili birsey mi yoksa baska birseymi olabilir..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Ağustos 2016 at 12:31

   Bu durum tam olarak anlaşılmamakla birlikte, safra kesesi veya safra kanalı ile ilgili bir durum (ör, safra sızıntısı, safra reflüsü gibi) olabilir.

   Yine peritonit (karın zarı iltihabı ya da karın zarı enflamasyonu) gibi bir durum olabilir. Akciğerler ile ilgili bir durum olabilir.

   Bir gastroloji veya dahiliye uzmanına gitmenizde fayda var, çünkü bu kadar uzun süren ve tekrarlayan şikayetlerde daha fazla gecikmeden doktora gitmek doğru olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 19. Avatar

  Tarık

  31 Ağustos 2016 at 20:55

  Merhaba,

  Karın ağrısı şikayetiyle doktora gittim. Dahiliye doktoru elle muayene ve kan sonuçlarına istinaden kolonoskopi istedi.
  Bugün yapılan kolonoskopi neticesinde aşağıdaki bilgileri tarafıma verdiler.

  “Perianal muayenede hemoroid mevcut. Kolonoskopik muayenede vekuma kadar girildi.Transvers kolon distalinde 1 adet 0.3 cm boyutunda polip mevcuttur (polipektomi yapildi)Kolonda bunun disinda herhangi bir patoloji saptanmaDi, kolon mukozasi normal olarak değerlendirildi. ”

  Sorum şu,

  0.3 cm olan bir polipin kansere dönüşme olasiligi nedir? Patolojiye gönderilen bu polipin tamamı alın mis mıdır? Beslenme alışkanlıkları ile alakabı var mıdır? Maalesef sigara kullanmaktayim ve stresli bir hayatım var, bu durumlar etken mıdır?

  Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Eylül 2016 at 13:17

   Anal muayenede hemoroid teşhis edilmiş fakat derecesi belirtilmemiş.

   3 mm’lik küçük ve tek bir polip izlenmiş ve bu polip zaten kolonoskopi sırasında alınmış.

   Tamamının alınıp alınmadığını buradan bilmek zordur. Bu kontrol için tekrar istenen kolonoskopi tetkikinde anlaşılabilir veya bunu kolonoskopiyi yapan doktorunuz ile görüşmeniz gerekir.

   Polip’in iyi huylu veya kötü huylu olma olasılığı polip’in tipine göre değişebilir ve bu durum patoloji sonucu geldikten sonra anlaşılabilir.

   Sigara kullanmanıza bağlı, geçirdiğiniz bağırsak iltihabına bağlı bu polip oluşmuş olabilir.

   Beslenme alışkanlıkları tabii ki her hastalıkta etkilidir.

   Sağlıklı beslenme tarzı, sağlıklı yaşam tarzı, sigarasız ve alkolsüz yaşam tarzı, düzenli egzersiz veya yürüyüş kanserden korunmada büyük önem taşır.

   Patoloji sonucuna göre bu durum hakkında doktorunuz size bilgi verecektir, belki belli aralıklarla kontrol isteyebilir.

   İyi sonuç almanız ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 20. Avatar

  Merve

  13 Eylül 2016 at 08:45

  Merhaba.polipleri gaz olusumunu arttirirmi ?bende surekli bi gaz durumu var yaklasik 8 9 aydir boyle bi sikayetim var ultrason temiz cikti kolonoskopi isteniyor fakat korkuyorum o yuzden erteliyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Eylül 2016 at 14:54

   Gaz oluşumuna neden olan birçok faktör vardır. İrritabl bağırsak sendromu, çölyak hastalığı, Crohn hastalığı, kolit, bağırsak polipleri, bağırsak divertikülleri, bağırsak yapışıklıkları, bazı sistemik hastalıklar, Akdeniz ateşi hastalığı, bazı enfeksiyonlara bağlı hastalıklar, mantarlar, gaz sıkışması, çok sık antibiyotik, ağrı kesici, alerji ilaçları kullanımı gibi birçok etken bağırsak gazına neden olabilir.

   Ultrason tetkikinde aşırı derecede gaz varlığı görülebilir fakat bu gaz sorununun neden oluştuğunu anlamak zordur.

   Kolonoskopi yöntemi çok korkulacak bir yöntem değildir, zaten hasta o anı hissetmez, kolonoskopiden önce verilen diyet biraz sıkıntılıdır, korkmaya çok fazla gerek yoktur.

   Bağırsak içi sıkıntıların diğer yöntemler ile teşhis edilmesi çok mümkün değildir.

   Her yapılan girişimsel teşhis ve tedavi yönteminde tabii ki riskler vardır fakat bazı hastalıklarda da erken teşhis önemlidir.

   Kolonoskopi sırasında herhangi bir acı ağrı olmaz, sadece sonrasında biraz şişkinlik hissi olabilir. Deneyimli ellerde yapıldığında çok fazla soruna sebep olmaz. Hafif anestezi verildiği için siz hiç bir şey hissetmezsiniz.

   Sağlık ve iyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 21. Avatar

  isa

  21 Eylül 2016 at 02:07

  Ben 24 yasindayim isal icin doktora basvurdum ilk parazit cikti flagy kullandim sonra tekrar basladi lökosit cikti sonra 12 parmak bagirsagina endoskopi oldum inflamasyon cikti iki tane hap kullandim ama hala devam ediyor sikayetlerim isal kabizlik diskida ara ara incelme ve 2 kere mukus olmasi idi saygilarimla sizce ne yapmam gerekiyor durumum cokmu kotu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Eylül 2016 at 12:00

   Bağırsak parazitleri besinler ve içilen, kullanılan sular ile ya da topraktan deriye bulaşarak oluşabilir.

   Bağırsak parazitlerinde şikayetler enfeksiyona yol açan parazit tipine göre değişebilmekle birlikte en yaygın belirtiler arasında karın ağrısı, karında gerginlik, ishal, bulantı, kusma, kilo kaybı, rektal prolapsus, demir eksikliği anemisi, B 12 eksikliği gibi belirtiler vardır.

   Endoskopi sonucunda enflamasyon (iltihap) çıkmış ve buna bağlı olarak şikayetler gelişebilir. Bu enflamasyon parazit nedeni ile oluşabilir.

   Tedavi, etken olan parazitin tipine göre verilir. Bu nedenle dışkı testinin de yapılması gerekebilir. Endoskopik yöntem ile aldıkları örnek laboratuvarda incelenir ve parazitin tipi bu yöntem ile de belirlenebilir. Sizde de endoskopik yöntem ile parazitin tipini belirlemişlerdir büyük ihtimalle ve buna göre ilaç tedavisi uygulanmış olmalı.

   İdrarda lökosit çıkması tehlikeli bir durum değildir ancak idrarda lökosit değerinin yüksek çıkması genellikle vücutta bir enfeksiyon varlığını işaret eder ki, ince bağırsakta enflamasyon yani iltihap tespit edilmiş.

   Bu durumun belki enfeksiyon hastalıkları uzmanlığında değerlendirilmesi ve tedavi edilmesi daha uygun olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 22. Avatar

  Ayşe

  22 Eylül 2016 at 20:28

  Merhaba.Ben 12 yaşlarında sol karin agrisindan doktora girmiştim agrimi cozemediler.sun an 17 yasindayim. 2 yildir agrilarim daha cogaldi 3 kez doktora gittim cozemediler sonra polipten şüphelendiler. Makat bölgenin ustu bucak saplanir bi şekilde agriyor zaman zaman modem agriyor ve genelde karnim sis oluyor. yemek yedikten sonra karin sisligim daha çok oluyor ve lavabo ya gidince cikartamiyorum tuvaletimin olduğu halde zor yapiyorum patlicakmis gibi oluyorum ve bulantim da oluyor. Bi kez de 1 ayda 2 kez adet gördüm. Acaba bu rahatsizliklarimin belirtisi ne olabilir? Şimdiden teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Eylül 2016 at 13:38

   Anlattığınız durumlar bazı sistemik hastalıklardan kaynaklanabilir.

   Örneğin Akdeniz ateşi hastalığı gibi bir hastalıkta anlattığınız gibi farklı ve birbirine benzer şikayetler ataklar şeklinde olabilir ve doktorlara ya da acillere gidildiğinde genellikle herhangi bir bulgu elde edilemez.

   Bu hastalık mideyi tuttuğunda mide iltihabı (gastrit) başlar ve mide ağrıları, kusma hisleri, bulantılar gibi şikayetler görülür.

   Hastalık bağırsakları tuttuğunda bağırsaklarda irritabl bağırsak sendromu gibi bir durum gelişebilir ve karın ağrıları, gaz şikayetleri, kabızlık, ishal, karın şişkinliği (8-9 aylık hamile gibi) şikayetler görülebilir.

   Hastalık pelvis bölgesini (kasık, yumurtalıklar, vajinal, makat, rektum, idrar yolları gibi sistemleri içine alan bölge) tuttuğunda kuyruk kemiği kısmında ağrılar, tuvalet yaparken ağrılar, idrar yollarında ağrılar, kasık ağrıları ve benzeri şikayetler görülebilir.

   Bu hastalık adet gecikmelerine, adet düzensizliklerine neden olabilir.

   Bu hastalık üniversite gibi araştırma hastanelerinde bulunan romatoloji bölümünde ve genetik testler ile araştırılır.

   Akdeniz ateşi hastalığı hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linkten ulaşabilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/ailevi-akdeniz-atesi-fmf-hastaligi-nedir/

   Ayrıca adet gecikmesine neden olabilen birçok hastalıklar da vardır.

   Anlattığınız duruma neden olabilecek enfeksiyonel, sistemik veya kadın hastalıklarını ilgilendiren, idrar yollarını ve böbrekleri ilgilendiren birçok hastalık olabilir.

   Öncelikle iyi bir gastroloji uzmanına gitmeniz ve buradan sonuç alamazsanız romatoloji bölümüne gitmeniz doğru olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 23. Avatar

  Selçuk

  30 Eylül 2016 at 13:19

  Merhaba. Ben 29 yaşındayım. Uzun süredir büyük tuvaletimi ince yapıyorum. Son 1 haftadır ishalim ve devamlı kusuyorum. Bunun yanında büyük tuvaletimde kan gördüm. Son 3 ayda kilo kaybı yaşadım. Yoğun halsizlik de cabası. Acaba ne olmuş olabilir? Hangi bölüme başvurmalıyım. Yönlendirirseniz sevinirim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Ekim 2016 at 18:17

   En kısa zamanda bir gastroentroloji uzmanına gitmeniz ve gereken tetkiklerin yapılması önemlidir.

   Dışkıda incelme ve dışkıda kan görülmesi hemoroid sorunundan da olabileceği gibi daha ciddi durumlardan da kaynaklanabilir, bu nedenle bu tür durumlar kesinlikle ihmal edilmemelidir.

   Bu tür durumlar enfeksiyonlara bağlı da olabilir.

   Bağırsak poliplerine bağlı olabilir.

   Kötü huylu hastalıklara bağlı olabilir.

   Sistemik bazı hastalıklar bağlı olabilir.

   Daha birçok nedeni olabilir.

   İhmal etmemelisiniz.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 24. Avatar

  Sinem

  1 Ekim 2016 at 16:06

  Bağırsakta 0.7×0.3×0.4 cm polipolid doku kanserde hangi evresidir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Ekim 2016 at 17:36

   Bağırsak polipleri kanserleşen ya da kanserleşmeyen polipler olarak değerlendirlir.

   Sizde birden fazla polip tespit edilmiş görünüyor, bunlar belli aralıklar ile takip edilir ya da kolonoskopik yöntem ile çıkarılır veya örnek alınır ve bu şekilde iyi huylu ya da kötü huylu oluşumlar olduğu anlaşılabilir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 25. Avatar

  Gizem

  10 Ekim 2016 at 21:50

  Kolonoskopide tüm kolon segmentlerinde fokal ödemli ve eritemli alanlar ve küçük çaplı erozyonlar vardır. Biyopsi yapıldı kötü bir sonuç çıkma ihtimali var mıdır

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Ekim 2016 at 12:11

   İrritabl bağırsak sendromuna bağlı veya bağırsak divertiküllerine bağlı bu oluşumlar izlenmiş olabilir.

   Fakat bu durumun neden geliştiğinin araştırılması da gerekebilir.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemeniz önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 26. Avatar

  mehmet boaga

  25 Ekim 2016 at 10:38

  Merhaba hocam, benim de kalın bağırsakta bir yara ve polip var ama daha çok kansızlık belirtisi var sizden ricam yardimci olur musunuz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Ekim 2016 at 17:25

   Bağırsak polipleri için Gastroloji doktoruna gitmişseniz burada kan testleri de yapılmış olmalı. Eğer yara veya polip nedeni ile bağırsak kanaması oluyor ise buna bağlı kansızlık gelişebilir.

   Bağırsak kanaması olup olmadığının anlaşılması için (dışkıda kan varlığı açısından) dışkı testi yapılması gerekir.

   Gastroloji doktorunuza tekrar gitmenizde ve şikayetlerinizi bir kağıda not ederek doğru anlatmanızda fayda var (doktora gitmeden önce şikayetlerinizi doğru ve özet şekilde kağıda not ederseniz hem siz unutmadan doğru anlatabilirsniz hem de doktorunuza vakit kaybettirmemiş olursunuz).

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 27. Avatar

  Ömer

  27 Ekim 2016 at 13:22

  Merhaba. Ben 30 yaşındayım. Yaklaşık 15 gün önce kolonoskopi yaptırdım, kolonoskopide kanalın orda polip gözlenmiş ve doktor polipi almış endoskopi ile. Hemoroidde var, yanlız ameliyatlık değil küçük oldugunu söyledi. Şu an şikayetim 15 gündür sürekli gaz var gibi, sürekli büyük tuvaletim gelecek gibi his oluyo. Biyere gitmeye korkuyorum. Bu durum daha önce yoktu. Kolonoskopi ile poliplerin alınmasından sonra başladı. Bu durum düzelecekmi. Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Ekim 2016 at 11:44

   Kolonoskopi işlemi sırasında bağırsaklara hava verilir ve buna bağlı olarak bir süre gaz şikayeti devam edebilir. Zamanla bu durum geçecektir, önemli olan kolonoskopik yöntem ile aldıkları polip’in patoloji sonucunun temiz çıkmasıdır, çünkü bu durum zamanla geçer.

   Kolonoskopi öncesi verilen diyet, lavman gibi etkenler de bir süre bağırsaklarda olumsuz etkilere yol açabilir.

   Beslenme 3 gün süresince sıvı olduğu için yine hafif hafif beslenme düzeninizi oturtmaya çalışmanız faydalı olur. Yani birden katı gıdalara aşırı yüklenmek de zorluklara sebep olabilir.

   Bu şikayetleriniz rahatsız edecek derecede olur ve daha uzun sürer ise doktorunuza kontrole gittiğinizde şkayetlerinizi doktorunuza anlatmanız doğru olur.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 28. Avatar

  eda

  29 Ekim 2016 at 08:55

  merhaba;
  yaklaşık bir aydır karnım sağ bölgesinde ve midemde ağrılar oluşuyor. bu ağrılar belli yerde değil sürekli geziyor gibi hissediyorum. tüm batın ultrasonu çekindim hiçbir şey çıkmadı. hala devam ediyor ama ağrılarım. bağırsaktan ya da mideden kaynaklanıyor olabilir mi? teşekkürler..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Ekim 2016 at 22:14

   Mide ve karın ultrasonunda organ içi sorunlar çok fazla belli olmayabilir.

   Sindirim sistemine ait enfeksiyonel bir durum olabilir, gaz sıkışması olabilir.

   Yaşınızın da önemli olması ile birlikte bu durum Akdeniz ateşi hastalığı olarak bilinen sistemik bir hastalık olabilir.

   Safra kesesi taşları, safra iltihabı, pankreas iltihabı, pankreas kanalı taşları, karaciğer hastalığı, peptik ülser, gastrit, crohn hastalığı, irritabl bağırsak sendromu gibi birçok sebep karın bölgesinde ağrılara neden olabilir.

   İyi bir gastroloji uzmanına gitmenizde ve gereken tetkiklerin yapılmasında fada var.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 29. Avatar

  Fehva

  30 Ekim 2016 at 01:01

  Hocam merhabalar.. bende de kabızlık şikayeti var iki aydır devam ediyor bu zamana kadar kabızlık nedir bilmezdim çok rahat ve düzenli bir boşaltım sistemim vardı fakat birden dışkılama alışkanlığında bir değişiklik yaşadım şiddetli kabızdan anal fissür oluştu ve kabızlık sürdüğü için tedavim olumsuz etkileniyor doktorum henüz 21 yaşında olduğum için fazla üstünde durmadı fakat hayatımı olumsuz etkiliyor ve psikolojimi de bozuyor sizce kolonoskopi yaptırmalı mıyım ? Bağırsak iltihabı ilaçları kullandım ama faydasını göremedim. Teşekkürler …

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Ekim 2016 at 14:15

   Kabızlık beslenme alışkanlıklarınıza bağlı da başlamış olabilir veya başka bir sistemik hastalığa bağlı olabilir.

   Kan değerlerinin ölçülmesi gerekir, çünkü ciddi kansızlık ve kansızlığa yol açan sebepler kabızlığa neden olabilir.

   Bazı sistemik hastalıklar kabızlığa neden olabilir.

   Beslenme alışkanlığınızı düzene koyarsanız, düzenli yürüyüş yaparsanız, yeterli su tüketirseniz belki bu sorunu aşabilirsiniz.

   Yine de fayda görmezseniz bu durum için daha detaylı araştırma gerekebilir.

   Kabızlık nedenleri arasında şeker hastalığı, hipotiroidizm, hiperparatiroidizm, hipokalsemi, hiperkalsemi, hipermagnezemi, hiperglisemi, hipokalemi, sistemik sklerozis, myotonik distrofi, kronik böbrek yetmezliği, paraneoplastik sendrom, depresyon, kişilik bozuklukları, kullanılan bazı ilaçlar, konjestif kalp yetmezliği, multipl skleroz, gastrointestinal sistem tıkanıklığı ve bu tıkanıklığa neden olabilecek faktörler, enflamatuvar bağırsak hastalığı, sinir hasarları gibi birçok hastalık veya durum kabızlığa neden olabilir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 30. Avatar

  Cüneyt

  30 Ekim 2016 at 21:04

  2 yıl kadar önce babamda makatta kanama olduğundan hastaneye getirdik daha sonra polip olduğu söylendi ve iyi huylu olup bunu aldirdik ve 1 haftadır kanama olduğunu söyledi babam yarın tekrar gidicez iyi huylular bu şekilde tekrardan üreye biliyor mu?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Ekim 2016 at 14:55

   Bağırsak polipleri tekrarlayabilir. Başka bağırsak polipleri oluşabilir, bu nedenle bağırsak polip alma işleminden sonra 1-3 yıl arasında kontrol istenir.

   Doktor kontrolünüzü ihmal etmemenizde fayda var.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 31. Avatar

  Hatice

  3 Kasım 2016 at 22:14

  Kolonoskopi sonucumda adenomatöz polip ve kronik inflamasyon çıktı. Iki aydır süren mukuslu kanlı ishal mevcutkan tahlillerim normal sınırlarda ve ulseratif kolit olarak konulan tanımı dizanteri olarak değiştirdi doktorum. Baktrim ve cipro kullanıyorum ama hâlen bir değişiklik yok durumumda önerilerinizi bekliyorum sizce durumum ne?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Kasım 2016 at 14:06

   Adenomatöz polipler % 10-20 oranında kanser riski taşırlar. Adenomatöz poliplerin kaç mm olduğu da kanserleşme riskinde önemlidir. Örneğin 2 cm’den büyük polipler kanserleşmeye daha yatkındır.

   Kronik enfeksiyon uzun süren veya tekrarlayan bağırsak enfeksiyonu anlamında tanımlanabilir.

   Dizanteri, sık ve kanlı ishal, şiddetli karın ağrısı, gereksiz yere dışkılama ihtiyacı duyma gibi belirtiler gösteren hastalıklara verilen addır.

   Dizanteri iki farklı tipte (amipli dizanteri ve basilli dizanteri şeklinde) değerlendirilir.

   Amipli dizanteri bazen nedeni bilinmeksizin ani şekilde başlar ve bu dönemde tedavisi yapılmaz ise kronikleşir.

   Basilli dizanteri Shigella cinsinden olan Shigella dysenteriae bakterisi tarafından oluşur. Besin zehirlenmeleri dizanteriye yol açabilir.

   Amipli dizanterinin kolonoskopik görünümü ülseratif kolit ile karışabilir. Bu hastalarda kan değrleri genellikle normal seviyede çıkabilir.

   Dizanteri teşhisi için dışkı tahlili önemlidir.

   Bu durum da hastaneye yatırılarak tedavi olmanız gerekebilir, çünkü kaybettiğiniz elektrolit ve sıvı dengesinin serum şeklinde verilmesi önemlidir.

   Fakat durumunuz yine ülseratif kolit’de olabilir. Bu nedenle kolonoskopik teshisin yanı sıra dışkı testinin de yapılması önem taşır. Amipli dizanteri uygun tedavi ile daha kısa sürede iyileşir.

   Bu durumun belki daha detaylı araştırılması ve daha deneyimli bir gastroloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekebilir.

   Geçmiş olması dileğiyle.

 32. Avatar

  zeynep

  14 Kasım 2016 at 11:32

  Merhaba tomografi sonucunda rektosigomoid alanda şüpheli duvar kalınlaşması dikkati çekmektedir. ne demek oluyor? Hemaroid dışında herhangi bir şikayetim yok sadece ara ara hemaroid acı yaptığında kanama oluyor fakat bu büyük abdestle beraber değil. Herhangi bir kabızlık veya ishal problemim de yok. kolonoskopiye gircem fakat içime şüphe düştü. cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Kasım 2016 at 11:43

   Rektum kalın bağırsağın son kısmıdır.

   Rektosigmoid alanda duvar kalınlaşması izlenmiş, bu duvar kalınlaşması hemoroidlerin o bölgeyi verdiği zarar nedeni ile olabileceği gibi hemoroide eşlik eden başka bir iltihabi, polip oluşumu ya da başka hastalığa bağlı da olabilir.

   Kolonoskopi tetkiki önemlidir, çünkü kolonoskopi ile o bölgeden biyopsi alınır ve patolojik incelemeye gönderilir ve patoloji sonucuna göre o bölgedeki kalınlaşmanın nedeni tespit edilir ya da o bölgede kolonoskopik yöntem ile çıkarılabilecek bir polip gibi oluşum var ise bu yöntem ile bu oluşum çıkarılabilir.

   Doktor kontrolü ve kolonoskopi tetkikinin ihmal edilmemesinde fayda vardır.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 33. Avatar

  İbrahim Ş

  15 Kasım 2016 at 19:21

  Benim patoloji raporunda : intramukozal karsinom, villöz adenom zemininde gelişmiş olup, polip cerrahi sınırında yoktur ve bu cerrahi sinira 0.7 uzaklıktadır. Bu sonuç ne anlama geliyor.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Kasım 2016 at 13:38

   Adenomlar maligniteye (kötü huylu tümöre) dönüşebilen benign (iyi huylu) poliplerdir Fakat çoğu adenomlar karsinomaya dönüşmez.

   Adenom zemininde gelişmiş mukozal karsinom tespit edilmiş (yani karsinoma dönüşmüş adenom) gibi görünüyor, ancak bu tür raporlar uzmanı olan gastroloji doktoru tarafından değerlendirildiğinde daha doğru sonuç verir, çünkü raporlar değerlendirilirken hastanın yaşı, hastanın aile öyküsü, hastanın klinik muayenesi, hastanın sigara kullanımı, hastanın şikayetleri de önemlidir.

   Bu tür tetkiklerin daha erken yapılması tedavi açısından çok ama çok önemlidir.

   Gerekli tedaviler ve/veya takipler hakkında doktorunuz size bilgi verecektir.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

 34. Avatar

  Ayse

  28 Kasım 2016 at 11:03

  Merhaba doktora utandığım için gitmedim ama bende hemoroid olduğunu tahmin ediyordum sürekli kabızım ve dışkılama sırasında disa dogru bagirsak gibi bisey çikiyordu ve kanama oluyordu ama sonra ice gidiyodu böyle iki üc yil sürdü şimdi ise kanama olmuyor ama bir senedir diskidan önce yumurta akina benzer sümüğümsü bisey geliyor öyleki gaz bile cikartamiyorum tikaniyor gazla birlikte geliyor ve bu aralargündüzleri kalcamda ve belimde geceleri özellikle sag bögrümde agrilar oluyor uyuyamiyorum idrara sıkısmısim gibi dogum sancisi gibi bir agri ama idrar yaptigimdada gecmeyen bir agrim var kolonoskopi ister utanirim diye doktora gidemiyorum anlatmiya bile utaniyorum kolon kanserimi diye süpheleniyorum hemen cevaplarsaniz sevinirim

 35. Avatar

  Ayse

  28 Kasım 2016 at 11:05

  Yaşım 52 yazmayı unutmuşum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Kasım 2016 at 15:57

   Öncelikle sağlıkta utanma olmaz. Böyle düşünmek doğru değildir.

   Özellikle sigara kullanımı var ise, sağlıksız beslenme söz konusu ise, ailede kanser öyküsü var ise bu tür sorunlar ve tetkikler ihmal edilmemelidir.

   Ayrıca iyi bir gastroloji doktoruna giderseniz doktorunuz öyle hemen kolonoskopi istemez zaten.

   Tomografi çekilebilir, kan testleri istenebilir, baryumlu karın grafisi çekilebilir, doktorunuz hangisi sizin için en komplikasyonsuz olacak ve hangi tetkik ile doğru sonuca ulaşılacak ise o tetkiki ön palanda isteyebilir veya siz böyle olmasını isteyebilirsiniz.

   Anlattığınız durum oldukça ciddi bir durumdur, bu nedenle kesinlikle ihmal edilmemelidir, ayrıca yaş olarak da bazı tetkiklerin rutin olarak yapılması faydalı olabilir.

   ”Sağlıkta utanma olmaz”

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 36. Avatar

  İnanç

  7 Aralık 2016 at 21:19

  Merhabalar. Kolonoskopi sonucumda çıkan kağıtta makroskopik bulgular sonucu2 adet 0.3 cm çapında biyopsi materyali olduğu ve tanı olarak da 1. Bulgunun admikst polip (hiperplastik+adenomatöz) hepatik fleksura,
  2. Bulgu olarak da hiperplastik polip , regtosigmoid köşe, kolonoskopik biyopsi
  Ve bir de yorum olarak 1kodlu mayeryalde izlenen polibin tabanı intakttır yazıyor. Acaba bunlar ne anlama grliyor yardımcı olabilir misiniz?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Aralık 2016 at 16:41

   Kalın bağırsaklarda polip görünmüş.

   İyi huylu veya kötü huylu olup olmayacağı, takip edileceği ya da tedavi uygulanacağı biyopsi raporuna göre değişebilir.

   Doktor kontrolünüzün ihmal edilmemesi önemlidir.

   Şikayetlerinize yönelik gereken tetkikler ve tedavi konusunda doktorunuz size bilgi verecektir, çünkü bu rapor biraz karışık aktarılmış gibi.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 37. Avatar

  Kübra

  11 Aralık 2016 at 22:49

  Merhaba benim babamda da polip oluşuyor ama onunki iyi huylu oldugu için bir iki yıl arayla aldırıyor ama miğdesinde yara olduğu için bu işlemi yaptırmadan önce aldığı ilaçlar ve kısıtladığı yiyeceklerden dolayı en son yaptırdığında mide kanaması oldu ve tekrar yaptırması gerekiyor fakat tekrar kotu bi durumla karşılaşmak beni korkutuyor midesi için ne onlem alabiliriz cevap verirseniz çok memnun olurum simdiden teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Aralık 2016 at 11:58

   Bunu bu işlemi gerçekleştiren gastroloji doktorunuza sormanız daha doğru olur.

   Midedeki ülserin başka bir sebebi olabilir ve buna yönelik ilaçlar da verilmesi gerekebilir.

   Yani bu işlemleri yapan doktorunuz bunu takip etmelidir.

   Ülserden korunmak için sağlıklı beslenmek de önemlidir.

   Sağlıklı ev yemekleri, hazır gıdalardan kaçınma, çayı, azaltma, kahveyi bırakma, sigara, alkolden kesinlikle uzak durma, kola, gazoz tarzı içeceklerden kesinlikle uzak durma, acı, ekşi, turşu, baharat tarzı beslenme türünden kesinlikle kaçınma, düzenli beslenme, öğünlerin düzenli olması, az ve sık beslenme, mümkün olduğunca haşlanmış ev yemekleri tüketme, her şeyi ılık tüketme, yeterli ılık su içme, sosis-sucuk tarzı besinlerden kesinlikle kaçınma gibi önlemler mide ülserinde, gastritte ve reflü hastalığında oldukça fayda sağlar fakat ülsere neden olan faktörün de tedavi edilmesi gerekir.

   Bunları doktorunuz ile görüşmeniz uygun olur.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 38. Avatar

  nursel

  12 Aralık 2016 at 01:40

  Merhaba bn18 yasindayim gecen sene polip dusrdum baya bi cnm yakmisti hastanede dc soyledi sadece poliip oldunu ve glmesydim mide kanamasi gecircemide soylemislerdi fakat suan yine rahatsizliklarim var dc sadece tahlil sonuslarina baktilar kondokskobiye girmedim bida polip olusurmu merk ediyom veya varmidir haln bnu nasil anliya bilirim blmiym

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Aralık 2016 at 12:21

   Polip düşmez (yani polip kendiliğinden düşecek bir oluşum değildir). Polip kolonoskopik yöntem ile veya cerrahi olarak alınır.

   Evet polipler tekrarlayabilir veya birden fazla olabilir.

   Gastroloji doktorunuz ile bu durumu değerlendirmeniz uygun olur.

   Her şeyin iyi olması ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 39. Avatar

  burhan yıldırım

  21 Aralık 2016 at 08:41

  merhabalar;
  yaklaşık 1,5 yıl önce anemi (kanda demir eksikliği) nedeniyle kolonoskopi oldum.
  sonuç:rektum 20.cm de 2-3 mm (0,2×0,2×0,1) çaplı 1 adet polip eksize edildi.
  labaratuar sonucu : tubuler mikroadenom…
  birdahaki kolonoskobiyi ne zaman olmalıyım??
  bu çıkarılan polip tehlikeli yani kötü huylumu ?*
  bu çıkarılan polip kansızlığa neden olabilir mi??(kan değerlerim kolonoskopiden sonra biraz yükseldi)
  ilginize teşekkür ederim…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Aralık 2016 at 11:01

   POLİP, mukozal örtülerden lümene doğru gelişen oluşumlara verilen isimdir. Tubuler adenomlar genellikle kolon grafisinde ve endoskopisinde tesadüfen saptanırlar. Bu polipler rektal kanamaya neden olarak kansızlığa yol açabilir. Tubüler adenomlar villöz adenomların gelişmesine veya bunların villöz adenoma dönüşmesine neden olabilirler. Önemli bulgularından biri de anemi gelişmesidir.

   100-200 adenomdan birisinin kanserleşme özelliği vardır genellikle.

   küçük poliplerde 3-5 yılda bir kolonoskopi takibi önerilir genellikle. Fakat siz yine de bunu doktorunuza sormalısınız.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 40. Avatar

  Yunus

  21 Aralık 2016 at 21:28

  Merhabalar hocam 24 yasindayim kolonoskopinesnasinda polipe rastlandi 5 cm sonra tekrsr oldum kolonoskopi birtabe daha varmis aldilar 2 sinide parca parca cikarip aldim dedi doktor 2sinide patoloji de tubuler adenom cikti ve yuksek derece displazi yaziyor alindilar ama sol tarafimda cok ufak agri hissediyorum agri yapar mi alindiktan sonra 1 ay olmasina ragmen.Ve bagirsagin polip cikan kisminin alinmasi gerekir mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Aralık 2016 at 19:01

   Kolonoskopi işleminden sonra şiddetli karın ağrısı, bulantı, karında şişkinlik, ateş yükselmesi gibi şikayetler ortaya çıkar ise bağırsak delinmesi belirtileri olabilir. Bu durum hakkında doktorunuz ile görüşmenizde fayda vardır.

   Doktorunuz ne kadar sürede bir takip edileceğini size söylemiştir mutlaka. Fakat bu ağrı için doktorunuz ile görüşmelisiniz.

   Geçmiş olsun.

 41. Avatar

  oğuz

  24 Aralık 2016 at 21:07

  “merhaba. 41 yasındayım. ailemde kolon kanseri olan 2 abim var.geçen hafta kolonoskopi yaptırdım ve kalın bağırsakta 20 mm’lik bir polip çıktı.kolonoskopiyi özel bir hastanede oldum. geniş tabanlı olduğunu ve almak istemediklerini söyledi doktor. paça alındı sonucu bekliyorum.
  acaba bu büyüklükteki bir polip tam teşekküllü bir hastanede kolonoskopi ile alınabilir mi?
  yoksa açık ameliyat ile mi alınması gerekir.cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Aralık 2016 at 10:10

   Kolonoskopi ile alınması zor polipler arasında 15 mm’den büyük polipler ve geniş tabanlı polipler de vardır.

   Yani hem geniş tabanlı hem de 20 mm olması kolonoskopi ile alınmasına engel olabilir.

   Yine de bu tür bir polip tedavisi için iyi bir uzmanlık ve iyi bir hastane gerekebilir.

   Bunları doktorunuz ile görüşmeniz uygun olur fakat zaman kaybetmek doğru olmaz.

   Her şeyin iyi geçmesi dileğiyle.

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    29 Aralık 2016 at 16:01

    Daha önceki sorunuzu balgam çıkarma makalesinin yorumlar kısmına yazmışsınız, bu nedenle daha önceki sorunuzun cevabını bu makalenin yorumlar kısmında bulabilirsiniz.

    Yorum hangi makale altına yazılırsa, cevap da o konuda görülmektedir.

    Sağlık dileğiyle.

 42. Avatar

  Hilmi

  26 Aralık 2016 at 22:33

  Benim makatta kaşınma ve yanma şikayeti ile gittim 15mm çapinda hipemerik sapli polip gorulerek bx ler alındı sizce kanser riski varmı veya ölümcül olabilirmi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Aralık 2016 at 16:50

   Bu tür raporlar uzmanı olan gastroloji cerrahisi veya patoloji uzmanları tarafından değerlendirildiğinde daha doğru sonuç vermekle birlikte, polip üzerinde veya çevresinde kanama gibi bir durum tespit edilmiş gibi görünüyor. Bu polip, inflamatuvar poliplerden olabilir. İnflamatuvar polipler genellikle benign (iyi huylu) poliplerdir.

   Poliplerin kanser riski taşıyıp taşımadığı polipten alınan parçanın patolojik incelemesi ile ya da polip çıkarılarak patolojiye gönderilmesi ile anlaşılabilir.

   Doktorunuz zaten alınması gerekip gerekmediği veya başka bir işlemin gerekip gerekmediği hakkında bilgi verecektir. Polibin tipinin ne olduğu da iyi huylu kötü huylu olup olmadığını değiştirebilir.

   Doktor kontrolleri ihmal edilmemelidir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 43. Avatar

  umut

  28 Aralık 2016 at 22:34

  Merhabalar. 23 yasinda erkegim. 2 yasimdayken polip tespit edilmis ve alinmis(juvenil) yaklasik 6 ay once 2 defa kanama oldu makattan biraz fazlaydi ve damlama seklinde oldugunu gordum. 3-5 yil oncesine kadar 3 defa pecetede az miktarda kan gormustum. Diski duzeninde de biraz farklilik var son aylarda. 1 ay sonra kolonoskopi olucam fakat huzursuz oldugum icin onceden bir bilgi almak istedim. Tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Aralık 2016 at 01:34

   Herediter polipler ve polipozis, Non-neoplastik polipler, Hiperplastik polipler, Jüvenil polipozis, Peutz-Jeghers Sendromu, Neoplastik Polipler, Flat Adenoma Sendromu gibi tipleri içerir.

   JÜVENİL POLİPLER; hamartomatöz poliplerdir ve 1-10 yaşlarında görülür. Bu poliplerin büyüklüğü 3 mm, 2 sm arasında değişir. Bu polipler tek olduklarında malign (kötü huylu) olma olasılığı taşımazlar ancak multipl (birden fazla) olduklarında malign olma özelliği taşıyabilirler.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemeniz gerekir. Ayrıca tekrarlama riskine karşı belli aralıklar ile takipleriniz de ihmal edilmemelidir.

   Bu tür polip hastalığında kişinin beslenmesi de önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 44. Avatar

  EYYÜP

  11 Ocak 2017 at 16:52

  ben kalın bagırsak ameliyatı oldum bagırsgımda polipler vardı ve cerrahi yoluyla aldılar bikersinde kontrole gidince temiz çıktı ve iyidi şimdi1 yada2 hafta sonra yine gidecem ama biraz korkuyorum ya polipler bidah varsa biraz tedirginim ama yani hiçbir sıkıntım yok ne karın agrısı ne başka bişey allahıma şükürlerr olsun iiyim ama sadecebiraz tedirginim sizce bende polipler varmı kanama falanda yok şükürler olsun acil cevap lütfen

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Ocak 2017 at 12:54

   Polipler tekrarlayabilir veya bağırsağı başka bir alanında gelişebilir. Polipektomi işleminden sonra polip takibi yapılır. Bu durum polip’in tipine göre de değişebilir. Sağlık durumunuz iyiyse bunu kafanızda kurmamak daha doğru olur. Düzenli takipler önemlidir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 45. Avatar

  Burcu

  16 Ocak 2017 at 00:11

  Annem yıllardır kabız 20li yaşlarından beri böyleymiş şuan 42 yaşında son iki üç senedir ferritini çok düşük ve çok yoğun bacak ağrları var doktor yumuşak doku romatizması teşhisi koydu ama ben kabızlığa bağlı bir kansızlık olduğunu düşünüyorum bunun araştırmasını nasıl yapabilir iyi huylu poliplerde kansızlık yapar mı

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Ocak 2017 at 12:48

   Yumuşak doku romatizması (fibromiyalji sendromu), kaslarda ve eklemlerde yaygın ağrı, hassasiyet, uyku bozukluğu, yorgunluk, halsizlik ve sabah tutujluğu ile karakterize bir romatizmal hastalıktır.

   FİBROMİYALJİ SENDROMU BELİRTİLERİ ARASINDA; genellikle vücudun bir tarafında yaygın ağrı, el ve ayaklarda şişlik, uyku bozukluğu, sabahları yorgun kalkma, karın ve göğüs ağrısı, ellerde uyuşma, ishal, kabızlık, mide ağrısı, adet dönemlerinde ağrı, nefes almada zorlanma, çok çabuk sinirlenme, gerilim tipi baş ağrısı, sık idrar çıkma, çene eklemi ağrıları, kramplar, kulak çınlaması, baş dönmesi, anksiyete gibi birçok şikayet olabilir.

   Bu hastalığın teşhisi romatoloji bölümünde araştırılarak konulması daha doğru olur, çünkü bu sendromun altında yatan başka sistemik hastalıklar veya tetikleyici faktörler de olabilir.

   Sağlık dileğiyle.

 46. Sağlık Ocağım

  Sağlık Ocağım

  17 Ocak 2017 at 13:04

  Kolonoskopi tetkiki ile kalın bağırsağın ileum bölgesine kadar inceleme yapılmış ve sigmoid olarak adlandırılan kanaldan milimlik (5mm’den küçük) polip, biraz daha ilerisinden de 5 mm’lik sapsız polip alınmış ve biyopsiye gönderilmiş. Aşırı gaz olmasından dolayı net olmamakla birlikte diğer bağırsak alanları normal tespit edilmiş gibi görünmektedir.

  Bu tür raporlar uzmanı olan gastroloji cerrahisi ve patoloji uzmanları tarafından değerlendirildiğinde daha doğru sonuç verir. Doktorunuz patoloji raporundan sonra size bilgi verecektir.

  Polipler, sindirim sisteminde lümene doğru çıkıntı yapan oluşumlardır. Bağırsak poliplerinin farklı tipleri vardır ve tipleri patolojide değerlendirilir. Patoloji raporuna göre poliplerin iyi huylu mu, değil mi doktorunuz takip isteyebilir.

  BAĞIRSAK POLİPLERİ İÇİN RİSK FAKTÖRLERİ; şehir yaşamı, beslenme şekli, şişmanlık, aşırı yağlı beslenme, hazır gıda tüketiminin fazla olması, aspirin ve ağrı kesici ilaçlar kullanımı, kronik kabızlık, ileri yaş, genetik yatkınlık, Crohn hastalığı, ülseratif kolit, pelvik bölge için radyasyon tedavisi almak, üreterosigmoidostomi ameliyatı geçirmiş olmak gibi etkenler bağırsak poliplerinin gelişiminde rol oynayabilir.

  İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

  • Avatar

   umut

   10 Şubat 2017 at 21:46

   tekrar merhabalar hocam. patoloji raporumda üst GİS endoskopi+MR enterografi+batın görüntüleme ile olası polip varlığı (juvenil polip, peutz jrghers, cronkhite-canada sendromu) araştıralacak yazıyor.

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    14 Şubat 2017 at 00:47

    Bu tür raporların uzmanı olan doktorunuz tarafından değerlendirilmesi daha uygun olur.

    PEUTZ-JEGHERS SENDROMUNA KISACA DEĞİNECEK OLURSAK; bu durum otozomal dominant (bir otozomda taşınan homozigot mutant bir genin belirlediği kalıtımsal bir genetik bozukluk) şeklinde aktarılan bir hastalıktır ve intestinal hamartomatöz polip ve mukokutanöz melanositik makül ile karakterize bir durumdur.

    CRONKHİTE-CANADA SENDROMUNA DEĞİNECEK OLURSAK; bu durumda mide, ince bağırsak ve kalın bağırsak boyunca, jüvenil tipte jenarilize gastrointestinal polip karakteri mevcuttur.

    JÜVENİL POLİP DURUMUNA GELİNCE; jüvenil polipler, hamartomatöz poliplerdir. Genellikle çocukluk ve ergenlik dönemlerinde ortaya çıkar. Tek olduklarında kötü huylu olma riskleri genellikle yoktur.

    Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 47. Avatar

  Aysen

  20 Ocak 2017 at 14:33

  Slm bemlm kac aydir sol tarafinda agri var doktora gitim sol yanimda bagirsagimda bi cikti yani fazla et parcasimi ne dedi anlamafim sonra beni kolokosi oldum bisey yok dedi ama hala agrim var karnimda bazen sanci oluyo ani isal bazen kabizlik simdi röntgene gönderdi orda da bi cikti ama bulamadilar agrimin sebenini bu nasil bisey tsk cevabiniz icin

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Ocak 2017 at 11:49

   Bazı insanlarda kalın bağırsağın sol tarafındaki kıvrımı uzun olabilir ve bu bölge gazla dolar ve karın ağrılarına neden olur. Et parçası dediğiniz şey polip olabilir ve polip kolonoskopi tetkikinde ortaya çıkar.

   Kronik pankreatit (pankreas iltihabı) bu tür ağrılara neden olabilir. Pankreas taşları bu tür ağrılara neden olabilir. Bir de pankreasın incelenmesi gerekebilir.

   İnflamatuvar bağırsak hastalıkları, Crohn hastalığı, çölyak hastalığı, Akdeniz ateşi hastalığı gibi sistemik hastalıklarda da bu tür uzun süren ağrılar ve bir ishal bir kabız olma gibi durumlar olabilir ve bu tür hastalıklar için romatoloji bölümünde araştırmalar gerekir.

   Sağlık dileğiyle.

 48. Avatar

  Mine

  24 Ocak 2017 at 17:23

  Uzun süre kabizlik ve mide sikayetleriyle kolonoskopi endoskopi yapıldı midede helikobakteri çıktı 15 günlük antibiyotik kullandım.Demirim adet kanamalarimin yoğunluğun dan dolayi cok damardan demir aldim ince bagirsakta 2 kalın bagirsakta 1 polip alındı patoloji sonucunda kalın bagirsaktaki polip adonomez tubuler polip 3 yıl sonra tekrar kolonoskop ile takip edilecek.kabizlik polip oluşumunu cogaltirmi yani kabiz olmazsam polip olusmuycakmi tubuler polip kanser yatkınlığı olan polipmis 3 yıl deilde daha mı erken gitmem gerekir.kefir kullaniyorim uzun sureli kullanmak zararlimidir.probiyotik toz kullanmak ne kadar ise yarar tesekkur ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Ocak 2017 at 14:08

   Demir eksikliğinin nedeni poliplerden dolayı dışkıda gizli kan kaybetmeden olabilir. Bu polipler helikobakter pilorinin neden olduğu bağırsak iltihabına bağlı gelişmiş olabilir. Bu tür enfeksiyonalar Crohn hastalığına ve ülseratif kolite neden olabilir ve bu tür inflamatuvar bağırsak hastalıkları da polip gelişimine yol açabilir.

   TUBULER ADENOMLAR, poliplerin %75’ini oluşturur. 20 yaş altında nadir görülmekle birlikte yaşın ilerlemesiyle görülme sıklığı artar. En önemli belirtisi kanama ve anemi (kansızlık)’dır.

   Bu durum birden fazla olduğuna göre polipozis sendromu da olabilir. Ailesel bir yatkınlık olabilir.

   Doktorunuzun önerdiği takip aralığı ihmal edilmemelidir.

 49. Avatar

  Hasret

  25 Ocak 2017 at 12:59

  Merhabalar annemde klinik tani olarak anal mukozal prolapsus çıktı . Makroskopik bulgular ise 0.3 cm çapında kirli beyaz renkli 2 adet doku parçası .
  Patolojik tani çıkan kolon biyopsi : low grade displazili tubuler anadenom yazıyor doktoru kötü bir şey olmadığını söylüyor sizce lütfen söyleyin tam olarak nedir ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Ocak 2017 at 00:05

   Rektal prolapsus makatın iç yüzünü döşeyen örtü tabakasının dışarıya çıkmasıdır. Çok kabızlık çekenlerde kişinin aşırı ıkınmasından kaynaklanır genellikle. Ayrıca bu durumun genetik yatkınlığı da vardır. Pelvik kasların güçsüzlüğünden dolayı da bu durum gelişebilir.

   Düşük dereceli tubuler adenom tespit edilmiş görünüyor doktorunuz kolonoskopi sırasında bu polip’i almış ve patolojik incelemeye göndermiş olmalı.
   Bu tür polip’in kanserleşme riski çok düşüktür. Zaten bu polip alındıysa doktorunuz belli bir süre takip istemiş olmalı ve bu takiplerin ihmal edilmemesi önemlidir. Kötü bir şey olsa doktorunuz söylerdi zaten.

   Geçmiş olsun.

 50. Avatar

  Tuğba

  2 Şubat 2017 at 16:35

  Hocam ben 4 ay önce ishale berber kanama oldu ve acile gittim kan test ti röntgen yapıldı temiz dedi elle muayene etti hemoroid var sönmüş dedi ve şimdi diski esnasında acı ile yaptım yandı ve peçeteye kırmızı kan geldi ve sonra aşırı yanma oldu bugün tekrar cerrahi uzmanına gittim elle muayenede 2 3 adet hemoroid var ama yinede kanama olduğu için kolonoskopi yapalım bir bakalım dedi şuan ben kötü birşey çıkacak diye çok korkuyorum sizce sizin bilginizce ne olabilir lutfen

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Şubat 2017 at 12:35

   Hemoroidler kanama yapabilir fakat belli derecedeki hemoroidler cerrahi olarak alınır. Hemoroid gelişimin altında yatan başka bir durum olabilir ve doktorunuz bunun anlaşılması için kolonoskopi istemiş olmalı.

   HEMOROİD NEDENLERİ ARASINDA; en önemli nedenlerinden birisi kabızlık, kronik ishal, hamilelik dönemleri, aşırı kilolu olmak, yanlış beslenme, genetik faktörler, KOAH hastalığı, pelvis urları, anal enfeksiyonlar, dışkılama sırasında ıkınma, rektum tümörleri veya polipleri gibi nedenler vardır.

   Hemoroid bazen anal fissür ile ya da rektal prolapsus ile karışabilir, bu nedenle ayırıcı tanı için de kolonoskopi tetkiki gerekebilir.

   Doktor kontrollerinin ihmal edilmemesi önemlidir.

 51. Avatar

  Osman

  4 Şubat 2017 at 01:57

  Selamlar kalın bağırsak kolonda sürekli ağrılarım var kesintisiz yıllardır sol ayak topuğuma kadar ağrı oluyo bazen kolonoskopide yapıldı bişey çıkmadı tomografi yaptıracam son çare ne yapmam gerek yardımcı olursanız teşekkürler saygılar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Şubat 2017 at 11:56

   Bağırsak iç yüzeyi için yapılan en değerli tetkik günümüzde kolonoskopidir. Fakat damarlar ile ilgili problemler için anjiyografi yapılması da gerekebilir.

   Ayağınızdaki ağrının bağırsaklar ile ilgisi yoktur, ancak bazı romatolojik hastalıklar (Akdeniz ateşi hastalığı, ankilozan spondilit gibi) hem sindirim sistemini tutarak hem de omurgayı ya da eklemleri tutarak karın bölgesinde hissetiğiniz ağrıya ve ayağınıza kadar vuran ağrıya neden olabilir. Yine bazı enfeksiyonlar da (tüberküloz, bruselloz gibi) hem sindirim sistemini hem de omurgayı ya da eklemleri tutarak her iki duruma da neden olabilir.

   Eğer bir sonuç alamazsanız üniversite hastanesi gibi bir araştırma hastanesinin romatoloji bölümüne, ağrı kliniğine ya da enfeksiyon hastalıkları bölümüne gitmeniz ve buralarda araştırılmasında fayda vardır.

   Damarsal sorunlar için de damar cerrahisine gitmek gerekir.

   Özellikle yaşınız 30-35-40 yaş arası ise bu durumun romatoloji bölümünde ya da fizik tedavi bölümünde ankilozan spondilit açısından araştırılmasında ve değerlendirilmesinde fayda vardır.

   Sağlık dileğiyle.

 52. Avatar

  Havva

  4 Şubat 2017 at 12:05

  Merhaba hocam ben 42 yaşındayım 3ay önce makatta 1tane küçük meme seklinde et parçası vardı bu 3 ay icinde etrafina yayıldi simdi 15 tane kadar var.Ağrım kanamam yok kabizlik var. Bagirsaklarda olabilirmi bu neyin belirtisi olabilir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Şubat 2017 at 12:12

   Bir gastroloji ya da genel cerrahi uzmanına gitmeniz çok önemlidir.

   Kalın bağırsağın son kısmı ve anüs arasında oluşan hastalıklar anorektal hastalıklar olarak adlandırılır. Bu bölgenin muayenesi ve tedavileri hastalar tarafından utanılacak bir durum gibi algılanır fakat bu düşünce nedeni ile daha kolay tedavi edilebilecek oluşumlar gecikerek tedavisi daha zor oluşumlar haline gelebilir ve daha zor süreçlere neden olabilir. Bazen erken teşhisi ve tedavi gerektiren kanser gibi, enfeksiyonlara bağlı hastalıklar gibi kötü huylu oluşumların tedavileri de bundan dolayı gecikerek daha zor hale gelebilir.

   Sağlıkta utanmak doğru olmaz.

   İhmal etmemelisiniz.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 53. Avatar

  Eda

  6 Şubat 2017 at 21:14

  Merhaba midede ve bağırsakta polip çıkmaması için önerdiğiniz birşey var mı (ot falan) bir tanıdığımda polip vardı alındı bu aralarda kahvaltı yapamıyor karnı ağrıyor şişkinlik ve kusma oluyor bu polip belirtisi olabilir mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Şubat 2017 at 17:11

   Mide ve bağırsak polipleri genellikle inflamatuar hastalıklar nedeni ile (inflamatuar bağırsak hastalığı ve bu hastalığa neden olabilecek diğer hastalıklar, ülserler, kolit, enfeksiyonlar ve benzeri) oluşur.

   Poliplerin oluşum nedenleri polip’in tipine göre de değişiklik gösterebilir. Bazen genetik yatkınlık söz konusu iken bazen de nedeni bilinemez. Örneğin polipozis olarak adlandırılan birden çok polip oluşumunun genetik yatkınlığı vardır. Sigara ve alkol gibi maddeler kullanımın da polip oluşumunda etkisi olduğu hakkında görüşler vardır.

   Karın ağrısı, şişkinlik ve kusma birçok mide sorununa veya enfeksiyona bağlı bir etkene bağlı olabilir. Bu durum için bir gastroloji doktoruna gitmeniz önemlidir.

   Sağlıklı beslenme tarzı, sağlıklı yaşam tarzı, zararlı içecek ve yiyeceklerden korunma, sağlıklı ev yemekleri ile beslenme, düzenli öğünler, ağır yağlı yiyeceklerden kaçınma, aşırı hazır gıda tüketiminden kaçınma, düzenli tuvalet alışkanlığı, sağlıklı uyku düzeni, düzenli egzersiz ve yürüyüş gibi korunma yöntemleri hastalıklardan korunmanın en iyi yollarıdır.

   Bitkisel yöntemler sadece destektir, ancak yanlış ve gereksiz ve bilinçsiz kullanıldıklarında yarardan çok zarar da verebilirler.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlık dileğiyle.

 54. Avatar

  Damla

  11 Şubat 2017 at 15:22

  Merhabalar dedem de yaklaşık 10 gün önce 4 adet polip tespit edildi patolojik rapora göre 3 ü iyi huylu 1 i kötü huylu fakat çok yeni bir kanser başlangıcıymış bağırsak ameliyatı dediler. Benim merak ettiğim makattan girilerek bu polipler alınamaz mı ? Kanserleşen hücre olduğu için ameliyat ile kazınması mı gerekir ? Şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Şubat 2017 at 17:07

   Poliplerin tipine göre, yerleşim yerine göre, saplı ya da sapsız oluşuna göre kolonoskopi ile alınıp alınmayacağı değişir. Kolonoskopi ile alınacak olsaydı zaten teşhis konulurken de alabilirlerdi. Açık ameliyat ile yayılım derecesi gibi durumlar da incelenir ayrıca. Polip in büyüklüğü de önemlidir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 55. Avatar

  umut

  13 Şubat 2017 at 00:47

  merhabalar hocam. 3 yaşımdayken polip alınmıştı benden 23 yaşındayım tekrar kolonoskopi yaptırdım polip bulundu tekrar. patoloji raporunu aynen yazıyorum. yorumlarsanız çok sevinirim. 1-kolon;sigmoid kolon;kolonoskopik biyopsi; -displastik epitelle (düşük dereceli) döşeli tubuler yapıda bez ve hiperplastik stromal komponent, 2-kolon;transvers kolon;kolonoskopik biyopsi; -displastik epitelle (düşük dereceli) döşeli tubuler yapıda bez ve hiperplastik stromal komponent, epikriz: not1:polip kesit düzlemlerinde izlenen histomorjolojik bulgular hamartomatöz polip ile uyumlu olabilir. klinik-endoskopik korelasyon önerilir. not2:polip kesi yerinde olağan kolonik mukoza geçişi saptanmıştır. raporuma bakan bakan doktor hasta kartı yazdırdı ve yazdıklarıma ek olarak şunları yazmış: öneri: üst GİS endoskopi+MR enterografi+batın görüntüleme ile olası polip varlığı araştırılacak. juvenil polip, peutz jrghers, cronkhite-canada sendromu. ekstra bir sorum olacak birde hocam bir bilgiye ulaşamadım. hamartomatoz polip kesin bir sendrom ile birlikte mi gelişir? teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Şubat 2017 at 16:53

   Yorumunuza cevap verilmiştir. Yorumların en altından biraz yukarı çıkarsanız arada göreceksiniz.

 56. Avatar

  Hayrettin

  18 Şubat 2017 at 21:47

  Merhaba hocam. Hemoroid hastasiyim yaklasik 5 yildir var derecesini bilmiyorum. Karnimdan ac yada tokken asiri sesler geliyo özellikle sirt ustu uzaninca sesler daha cok geliyo cok gaz olusuyo bazen bu gaz bagirsaklarimin makata yakin alt kismindan yukariya dogru yayiliyo. Kabizlik cekiyorum ama kahvalti sonrasi rahat cikabiliyorum tuvalete. 30 yasindayim son 3-4 gundur karnimda kramp seklinde bi agri var bulanti var iştahımda sorun yok lakin kilo vermisim sanki. Cok korkuyorum en ufak bi hastaligi kafaya cok takan bi tipim lutfen yardimci olun

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Şubat 2017 at 20:23

   Çok evhamlı bir yapıya sahipseniz psikolojik olarak huzursuz bağırsak sendromu gelişmiş olabilir. Her gün ya da iki günde bir düzenli olarak tuvalete çıkıyorsanız bu durumda kabızlık çekiyorsunuz sayılmaz. Hemoroid gaz oluşumuna neden olabilir fakat üçüncü derecede olan hemoroidler cerrahi olarak alınır, bu tip hemoroidler zaten genellikle kanamaya da neden olur.

   Yine de bir gastroloji uzmanınca değerlendirme önemlidir, çünkü Huzursuz bağırsak sendromunun altında yatan sistemik bir hastalık olabilir, inflamatuar bağırsak hastalığı olabilir, bağırsak yapışıklıkları olabilir, kolit olabilir, Crohn hastalığı gibi bir hastalık olabilir, bağırsak divertikülleri olabilir, çölyak hastalığı olabilir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 57. Avatar

  hatice

  21 Mart 2017 at 01:02

  Merhaba.Annemde bagirsak polipi mevcut.Kaziyarak alindi amma Son 1 yilda cok zayifladi.Sanirim polipler gidalarin vucuta emilmesini önluyor ve dolayisyla vucut lazimi vitaminleri alamiyor…Bunun icin ne yapa biliriz???yani gidalarin bagirsak tarafindan emile bilmesi icin her hangi bir bitki ve ya hangi yiyecekler var?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Mart 2017 at 22:00

   Bağırsak polipleri ince bağırsaklarda veya kalın bağırsaklarda gelişebilir. Kazıyarak alındı diyorsunuz, alındıktan sonra patolojik incelemeye gönderilmiş olmalı. Fakat tekrar polip gelişebilir veya birden fazla polip olabilir, bu nedenle doktor kontrolleriniz önemlidir.

   Emilimin büyük kısmı ince bağırsaklarda gerçekleşir.

   Bunları doktorunuzla konuşmanız daha uygun olur, çünkü eğer başka bir sebep yoksa aşırı kilo kaybı kötü huylu bir duruma bağlı da olabilir. Polip’in tipi, büyüklüğü gibi faktörler de önemlidir.

   Doktorunuzla bu durumu mutlaka değerlendirmelisiniz.

   İyi ve salıklı kalmanız dileğiyle.

 58. Avatar

  Zafer

  24 Mart 2017 at 20:06

  Merhabalar Eşim 33 yaşında yaklaşık 3 yıldır üç dört ayda bir kasık bölgesinde ani gelişen önce mide bulantısıyla başlayan şiddetli bir ağrı oluyor. Haraket edemeyecek şekilde yaklaşık yarım saat sürüyor ondan sonra ağrı geçiyor belirtiler kayboluyor. kabızlık ve ishal durumu yok. Tam batum emar çektirdik ulturasyon yaptırdık. Birşey çıkmadı.ağrı zamanlarında
  İdrarda lökosit gözüküyor ama idrar kültürü yaptığımızda negatif çıkıyor. Kolonoskopi yaptırmadık ne olabilir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Mart 2017 at 20:32

   Bu durum endometriyozis denilen duruma bağlı olabilir, böbrek kumları dökülüyor olabilir, pelvik enflamatuvar hastalık olabilir, eşinizin yaşı özellikle 35 yaşından küçük veya o civarlarda ise Akdeniz ateşi hastalığının pelvik tutulumuna bağlı olabilir, nefrotik sendroma bağlı olabilir, interstisyel sistit’e bağlı olabilir, üretra iltihabına bağlı olabilir.

   Yani tek bir şey söylemek zordur. Bazı kadın hastalıkları teşhisi için laparoskopi, histeroskopi gibi girişimsel işlemler bile gerekebilir. Bazı ürolojik hastalıklar için de girişimsel tanı yöntemleri gerekebilir.

   Kolonoskopi işlemi bağırsaklar için yapılan endoskopik bir yöntemdir. Tabii bu tür bir kasık ağrısı bağırsaklara ait bir problemden de kaynaklanabilir, ancak bağırsak sorunları olduğunda kabızlık, ishal veya dışkılama değişiklikleri gibi sorunlar da eşlik eder genellikle.

   Ürolojik olarak da değerlendirilmesi gerekebilir veya romatolojik bir hastalığa bağlı (Akdeniz ateşi hastalığı, ankilozan spondilit gibi) pelvik tutulum oluyorsa veya ürolojik tutulum oluyorsa bunların romatoloji alanında araştırılması gerekir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 59. Avatar

  dilek

  28 Mart 2017 at 00:33

  merhaba sayın hocam.45 yaşında bayan hastayım.yutkunmada güçlük,zaman zaman çok şiddetli olarak yaşadığım makat ağrısı şikayetimle dr başvurdum.baryumlu mide filmimde mide fıtığı,endoskopide özefağus distalinde erezyonlar tespit edildi.kolonoskopi esnasında kolonoskop 20 cm den sonra ilerleyememiş,sanal kolonoskopi yapıldı.(daha önceki senelerde yapılan endoskopi de mide antrumdan polip alınmıştı,sonucu kronik atrofik gastirit,intestinal metaplazi gelmişti)şimdi sanal kolonoskopi sonucunu bekliyorum.merak ettiğim ve beni endişelendiren acaba kolonoskop neden ileryemedi,tıkayan bir şey mi var.bu arada ca19-9 um 70 geldi.kilo kaybım ve halsizliğim var.annem endometrıum ca,dayım kolon ca dan vefat etti.dr um dinamik pelvik mr da istemişti.henüz yaptıramadım.hastalıkları çok önemseyen bir tip değilim ama biraz endişelendim doğrusu.endişenmelimiyim?şimdiden tesekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Nisan 2017 at 18:39

   Tıkanıklığın başka bir nedeni de olabilir. Midenizdeki gastritten dolayı mide polip’i olmuş olabilir. Atrofik gastrit veya gastrit kronikleşen bir hastalıktır ve tekrarlar durur. Kronik atrofik gastritli hastalarda sindirim zorlukları başlar ve birçok besini sindirmek sıkıntı yaratabilir ve buna bağlı olarak da tıkanma gelişebilir. Ailede kanser öyküsü tabii ki daha sık kontrolllerin yapılmasını gerektirir (yani önemsenmesi gereken bir durumdur).

   Kilo kaybı gastrit kaynaklı da olabilir. Mide fıtığına bağlı çok faz bir şeyler yiyemekten ve bütün buların sebep olduğu gastroözofageal reflüden de olabilir. Yutma güçlüğü ve yemek borusundaki erozyonlar reflüye bağlı olabilir.

   Şikayetleriniz daha çok mide kaynaklı da olabilir.

   Kontrollerinizi ihmal etmemeniz önemlidir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 60. Avatar

  songül karakurt

  29 Mart 2017 at 03:11

  iyi günler..yaptırdığım kolonoskopide bulgular şöyle 90 cm de polip izlendi,punch biyopsi polipektomi yapılı..rektumda 30 ve 40 cm lerde polip izlendi biyopsi alındı. TANI kolonda polip + grade 2 internal hemoroid ….şimdi bunlar ne anlama geliyor ..30 ve 40 cm lerdeki poliplerin kolonoskopide alınmaması ne anlama geliyor ayrıca belirtilen cm lerdeki polip sayısı 3 mü yoksa daha fazla anlamınamı geliyor. şimdiden çok teşekürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Mart 2017 at 12:38

   POLİPLER, kolon ve rektum mukozasında anormal çoğalma ile lümene çıkıntı yapan oluşumlardır. Bağırsak polipleri yetişkinlerin yaklaşık %15-20’sini etkiler. Poliplerin büyük çoğunluğu benign (iyi huylu) özelliktedir. Ancak bazı polipler melignite riski taşıyabilir.

   90 cm, 30 ve 40 cm gibi belirtilen cm’ler bağırsağın kolonoskopi ile girildiği ve bu alanlarda rastlanan patolojilere (yani bağırsak içinde ilerleyişin cm’ni) ifade etmek için kullanmış olmalılar.

   90 cm’de polip izlenmiş ve kolonoskopi ile polipten parça alınmış ya da polip tamamen alınmış şeklinde biyopsi alınmış (burası net değil gibi görünüyor), 30 ve 40 cm’lerde de polip izlenmiş ve bu poliplerden de biyopsi alınmış gibi görünüyor (yani birden fazla polip izlenmiş gibi görünmekte).

   Zaten tanı olarak da kalın bağırsakta (kolonda) polip ve ikinci derece iç hemoroid belirtilmiş.

   Bu tür raporlar bu işin uzmanı olan gastroloji uzmanı tarafından değerlendirildiğinde tabii ki daha doğru sonuç verir. Bu nedenle doktor kontrollerinizi ihmal etmemeniz önemlidir. Patoloji sonuçları da önemlidir.

   Bağırsak poliplerinin altında yatan başka bir hastalık veya başka bir etken (irritabl bağırsak sendromu, Crohn hastalığı, ülseratif kolit, başka bir sistemik hastalık, enfeksiyonlara bağlı bir hastalık, genetik faktörler, 50 yaş üzeri olmak, ailede kanser öyküsünün olması, sigara kullanımı, beslenme tarzı gibi) nedenler de olabilir. Doktorunuz şikayetlerinize göre, yaşınıza göre altta yatan nedenin araştırılmasına ihtiyaç duyabilir.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 61. Avatar

  tahire

  29 Mart 2017 at 20:08

  Merhabalar hocam,babamda 1.3sm chapinda bir polip buldular,sigmoid bagirsakta,ama kolonoskopi sirasinda almadilar tehlikeli oldugu ichin ola bilir mi?polipin uzerinde kanamada var

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Nisan 2017 at 18:07

   Saplı polipler kolonoskopi sırasında polipektomi işlemi ile daha kolay çıkarılır. Yeterli sapı bulunmayan poliplerde submokozaya serum fizyolojik çözelti enjekte edilerek polipin kabartılması ve bu şekilde daha kolay kavranması sağlanır fakat bazı polipler buna rağmen kabartı olsa bile yerinde kalabilir. Yani bu durum polip’in tipine, büyüklüğüne göre de değişebilir. Ayrıca kanama olan poliplerde yayılım olmaması için de endoskopik yöntem ile polip çıkarılmayabilir. Yine uygulanan biyopsi yöntemine göre de polip alınmayabilir. Kanama bozuklukları olan hastalarda da polipektomi işlemi sırasında kanama oluşabilir.

   Ptoloji sonucuna göre doktorunuz size bilgi verecektir.

   İyi sonuç almanız ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 62. Avatar

  Ayşe

  31 Mart 2017 at 15:22

  Merhabalar sürekli kabıxlıklık şikayeti ve dışkıda kan görülmesi ile doctra gittim kolonoskopi oldum bir tane polip izlendi ve alındı patoloji gitti bulgu yoktur sonucu geldi doctra on yılında kontrol dedi bir sıkıntı olmaz de söyledi tekrar edebçlirni kötüye gidebilirmi ve sürekli aç tok karnım gurultu yor kolonoskopi yaptıralı iki ay oldu teşekkürler ederim şimdiden (yaşım 38)

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Nisan 2017 at 21:56

   Polip oluşmasının altında yatan irritabl bağırsak sendromu ve bu sendroma neden olabilecek başka bir sistemik hastalık da olabilir. Örneğin ülseratif kolit, Crohn hastalığı, irritabl bağırsak hastalığı (nedensiz ya da başka bir nedeni olan), çölyak hastalığı, gıda intoleransı, Akdeniz ateşi hastalığı gibi hastalıklar bu durumun altında yatan etken olabilir.

   Bu tür durumların da araştırılması gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

 63. Avatar

  Zeynep akdeniz

  1 Nisan 2017 at 17:08

  Merhaba hocam.ben ağustosta annemi kolon kanserinden kaybettim.37 yaşındayım.benimde sol tarafımda hemen hiç geçmeyen sırtıma ve koluma ve de gögsüme vuran ağrılar var.kolon kanserinin belirtilerine baktım hemen hiç biri bende yok.doktora gittim elle muayenede bağırsak düğümlenmesi olabilir dedi.verdiği ilaçlar işe yaramadı.kolonoskopidende korkuyorum.ne önerirsiniz.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Nisan 2017 at 12:02

   SIRTA, KOLA ve GÖĞÜS BÖLGESİNE VURAN AĞRILARIN BİRÇOK NEDENİ OLABİLİR.

   Örneğin pankreas iltihabı, başka pankreas hastalığı, safra taşları, safra iltihabı, safranın başka hastalıkları, yemek borusu iltihabı, yemek borusunun başka hastalıkları, mide iltihabı, midenin başka hastalıkları, gastroözofageal reflü, onikiparmak bağırsağı hastalıkları, akciğer hastalıkları, kalbe bağlı hastalıklar, boyun fıtığı, boyun kireçlenmesi, boyun düzleşmesi, omurga eğriliği, kostokondrit, fibromiyalji sendromu, kaygı bozukluğu gibi psikiyatrik hastalıklar, astım hastalığı, bazı sistemik veya romatolojik hastalıkların organ ve omurga tutulumları, göğüs zarı iltihabı, kalp zarı iltihabı, karın zarı iltihabı, böbrek iltihabı, başka enfeksiyonel hastalıklar gibi hastalıklar ya da bozukluklar bu ağrılara sebep olabilir.

   Bu durum uzun zamandır geçmiyorsa veya tekrarlayan ataklar şeklinde sürüyorsa bu tür durumların da araştırılması gerekebilir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 64. Avatar

  Onur

  20 Nisan 2017 at 15:18

  Hocam merhaba, geçen sene Kasım ayında mide bulantısı ve şişkinliği sebebi ile Gastroenteroloji doktoruna gittim. Doktorum endoskopi yaptı. Sonuç olarak reflü, mide fıtığı ve pangastrit çıktı (helicobacteria’ya rastlanmadı) ve ilaç olarak Pantpas verdi. İlacı kullanmaya başladıktan 1 hafta sonra bağırsaklarımda şişkinlik ve gaz başladı. Doktora yeniden gittim. Doktorum Pantpas’ın yanında Pankreoflat verdi. 2 ay içinde bağırsak ağrılarım ve şişkinlik geçti ancak bulantı yeniden başladı. Bulantı başladıktan 2 hafta sonra Doktora yeniden gittim ve Pantpas’ı Lacombi ile değiştirdi, pankreoflat’a devam etmemi söyledi. Lacombi bulantımı kesti ancak bu sefer de bağırsaklarımda şişkinlik ve gaz yeniden başladı. Herhangi bir kabız, ishal, kanama, dışkı çapında küçülme veya renginde değişiklik yok. Yapı olarak çok evhamlı ve stresli bir karekterim var. Sizce ne yapmalıyım? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Nisan 2017 at 21:38

   Mide fıtığından dolayı reflü ve gastrit şikayetiniz devam ediyor olabilir ve gaz, şişkinlik gibi şikayetleriniz reflüye bağlı da olabilir. Mide fıtığının yerine, nereye doğru çıkıntı yaptığına göre değişmekle birlikte bu tür durumlarda gerekirse cerrahi uygulanabilir. Verilen her ilacın yan etkileri olabilir, bu nedenle bu durumu doktorunuzla tekrar görüşmeniz daha uygun olur.

   Ayrıca hem mide fıtığı, hem gastrit hem de reflünün bir arada olması uygun diyet gerektirebilir, çünkü reflü ve gastrit varlığında birçok besinin kısıtlanması gerekebilir. Aksi taktirde bu şikayetler de ilaçlar la bile düzelme sağlamak zor olabilir. Mide fıtığından dolayı vovulus gibi bir komplikasyon oluşabilir. Tekrar kontrolden geçmeniz gerekebilir.

   Bunları doktorunuz ile tekrar görüşmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 65. Avatar

  şaban sezgin

  4 Mayıs 2017 at 10:03

  slm 6 yaşındaki kızımda fap cıktı kalın bağsağın bır yerinde polipler vardı aile tarandı fap cıkmadı patoloji raporu temiz fakat fap ile uyumlu dendi apc genide yapıldı gen mutasyona uğramış dendi ne yapmalıyız

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Mayıs 2017 at 15:53

   Familyal adenomatöz polipozis (FAP) çok sayıda premalign kolorektal adenomatöz polip ile karakterize ve tümör süpresör adenomatozis polipozis coli (APC) genindeki mutasyonlar (bu genin değişinime uğraması) sonucu gelişen bir durumdur. Yani kızınızda ki bu gen mutasyona (değişinime) uğramış. Bu hastaların büyük çoğunluğunda ailesel kolorektal polip ve kolorektal kanser öyküsü vardır, bunların %25-30 kadarının aile bireylerinde FAP’ın klinik ya da genetik bulguları olmayabilir.

   Ne yapılması gerektiğini doktorlarınız size bildirecektir, önemli olan çocuğun kontrollerinin ihmal edilmesidir. Yani sizin yapabileceğiniz şey kontrollerinize ve doktorlarınızın önerilerine dikkat etmektir. Erken tanı ve tedavi ve başarılı takip en önemli temeli oluşturur. Bu hastaların ailelerinin de takip edilmesi gerekebilir, çünkü polipozis sendromu çocukluk çağında görülebileceği gibi, adolesan çağda, 20’li yaşlarda, 50’li yaşlarda da görülebilir. Aile bireylerinin sadece genetik olarak değil, diğer yöntemler ile de taranması gerekebilir, bu nedenle doktorlarınız ile bunları da görüşmenizde fayda vardır. Bu polipler sindirim sisteminin diğer kısımlarında da (mide, ince bağırsak, kalın bağırsağın herhangi bir bölümü, duodenum gibi) gelişebileceği için bu bölgelerin de taranması gerekebilir.

   Her şeyin iyi olması ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

  • Avatar

   Aysel

   12 Haziran 2017 at 00:19

   Merhaba Şaban Bey,ben bu sitede FAP ile ilgili bir şeyler araştırırken sizin mesajınızla karşılaştım.Bu hastalığı yakından bilen biri olarak öncelikle çok geçmiş olsun diyorum.Oğlum 14 yaşında ve çok büyük ihtimalle fap hastası.Çünkü babasında ya da annesinde bu hastalık varsa çocukta görülme ihtimali çok yüksek.Biz malesef ki henüz kontrollerini yaptırmadık ve çok tedirginim.Siz hangi belirtilerle doktora gittiniz,nasıl teşhis kondu ve nasıl bir tedavi uyguluyorsunuz. Başta da söylediğim gibi bu konu benim için çok ama çok önemli,cevap yazarsanız çok minnettar olurum.

 66. Avatar

  world

  4 Haziran 2017 at 13:13

  Meraba.Size Azerbaycandan yaziyorum.Benim sag tarafimda ,karnimda gobek deliyinin yakinliginda agrilaroluyor bazen.Bazen kabiz oluyorum ama bazen de ishal oluyorum.Ishal zamaniysa diskida sumuksu biseyler oluyor.Sumuksu diski atildikdan sonra rahatliyorum.Bir de Sag taraf alt karin sol tarafdan biraz siskin gibi duruyor.Neden ola bilir.?Onceden tesekur ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Haziran 2017 at 22:24

   Bir gastroloji ya da genel cerrahi uzmanına başvurmanızda fayda vardır. İshalde sümüksü dışkılama hemoroide bağlı olabilir, irritabl bağırsak sendromuna bağlı olabilir, rektal ülsere bağlı olabilir, bağırsak enfeksiyonu olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 67. Avatar

  nergiz

  9 Haziran 2017 at 12:08

  Merhabalar babamda kolonoskopi sonucunda iki adet polipe rastlandı birinin ebatı 2,5-3 cm diğeri 4,5-5 Cm şeklinde geniş tabanlı olduğu yazıyor bununla ilgili nasıl bir tedavi yöntemi izlenmeli çok mu büyük bu popipler kanser olma olasılığı nedir. Teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Haziran 2017 at 19:21

   Doktorunuz kolonoskopi sırasında örnek almış ve patolojik incelemeye göndermiş olabilir. Patoloji raporu geldikten sonra doktorunuz size ne yapılacağı hakkında bilgi verecektir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 68. Avatar

  orhan özden

  12 Haziran 2017 at 11:38

  merhaba
  bir süredir tuvalet ihtiyacımı giderirken .tazyikli bir şekilde kan akışı olmaktadır.içten bir kanaolmadığı kesin çünkü direk dışarıya akan taze kan her haliyle damardan bir torbadaki suyun iğne ile delinmesi sonucu fışkıran suyu andırıyor.bunun bu kanamanın tedavisi ne tür olmaktadır.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Haziran 2017 at 09:18

   Kanamanın nedeninin araştırılması gerekir. Hemoroid nedeni ile olabilir. Rektal prolapsus olabilir. Kötü huylu bir hastalık da olabilir.

   Vakit kaybetmeden bir gastroloji uzmanına gitmeniz önemidir.

   Geçmiş olsun.

 69. Avatar

  ibrahim

  17 Temmuz 2017 at 13:06

  Merhaba,Kalın bağırsakta saplı bir polip vardı makata yakın olan yerde,onu aldırdım,tuvalet ihtiyacımı giderirken kanama oluyor normal midir,ne kadar sürer

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Temmuz 2017 at 00:49

   Kalın bağırsağın makata yakın kısmı rektum olarak tanımlanır. Kolorektal poliplerin çıkarılmasında ideal yöntem endoskopik polipektomi işlemidir genellikle. Endoskopik olarak polipler genellikle iki temel yöntemle çıkarılır. Bunlardan birincisi ”Snare polipektomi işlemi”, ikincisi de ”Hot biyopsi işlemi.

   Endoskopik polipektominin de komplikasyonları olabilir. Endoskopik polipektomi işleminin en önemli iki komplikasyonu delinme ve kanamadır. Bu komplikasyonlar erken dönem görülebileceği gibi geç dönemde de görülebilir.

   Buradan net bir şey söylemek zordur, bu nedenle bu durumu doktorunuz ile görüşmeniz önemlidir. Eğer kontrol zamanınıza daha var ise bunu daha erkene alabilir ya da doktorunuza telofonla arayarak danışabilirsiniz. Sonuç olarak polip’in büyüklüğünü, tam olarak yerini, patoloji sonucunu, uygulanan cerrahi girişimi ve bu girişimin tekniğini en iyi doktorunuz bilmektedir.

   Geçmiş olsun.

 70. Avatar

  Gönül

  5 Ağustos 2017 at 15:37

  Selam benim oğlum 7 yaşında doktorlar peutz jegher sendromlu dediler.her yıl endoskopi yapılıyor,en son 1 hafta önce yaptılar biyopside midede ve diğer bağırsakta juvenil polip olduğu söylendi.ondan öncede 5 yaşında s vari bağırsakta adenoma vardı,her yıl endoskopi yapılarak polipler kesiliyor,büyümeye izn vermiyorlar.,kanser olma riski ne kadar ve olursa kaç yaşından başlar bunu öyrenmek istiyorum,önceden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Ağustos 2017 at 12:23

   Peutz-Jeghers sendromu (PJS), gastrointestinal sistemde benign (selim) hemartamatöz polipozis ve mukokutanöz pigmentasyona neden olan otozomal dominant bir hastalıktır.

   Polipler sıklıkla jejunum, ileum kısımlarında görülse de duodenum, mide ve kolonu da tutabilir. Bu polipoid lezyonlarda malign (kötü huylu) oluşum nadiren izlenebilir. Yani nadir de olsa böyle bir ihtimal olabilir. Takiplerinizi düzenli yaptırmanız önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 71. Avatar

  Mine esen

  7 Ağustos 2017 at 21:08

  Midemin hemen alt bölgesine 3 5 dk aralıklarla ayda bir 5 6 saat süre kramp şeklinde ağrılar oluyor şişkinlik de hissediyorum bulanti ve kusma da oluyor kan ve idrar tahlilinde ve rontgen filminde birsey çıkmadı. Polip olma ihtimali nedir? 26 yaşında bekar bayanım ailemde kanser öyküsü yok

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Ağustos 2017 at 20:13

   Anlattığınız şikayetler mide, onikiparmak bağırsağı, yemek borusunun alt kısmı ile ilgili bazı patolojilere bağlı da olabilir.

   Ciddi gastrit, ciddi mide ve duodenum ülserleri, midede bulunan Helikobakter pilori, yemek borusunun alt kısmında oluşan ülserler, mide fıtığı ve yapısal bozukluklardan ya da bu bahsi geçen sorunlardan kaynaklanan gastroözofageal reflü gibi durumlar da bulantı, kusma, mide ağrıları, şişkinlik gibi sorunlara neden olabilir. Tabii, mide polipleri de bu tür sorunlara neden olabilir. Safra kesesi ile ilgili (safra taşları, safra polipleri, safra iltihabı) gibi bu tür sorunlara neden olabilir. Pankreas iltihabı bu tür sorunlara neden olabilir. Bağırsak tıkanmaları bu tür şikayetlere neden olabilir.

   Bir gastroloji doktoruna gitmeniz ve sindirim sistemine yönelik tetkiklerin yapılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 72. Avatar

  Koray

  25 Ağustos 2017 at 21:12

  Merhabalar.Kucuk yaslardan bu yana karinda siskinik sorunu yasiyorum.Ancak son iki senedir rahatsizliklarim son derece artti.Asiri derecede bagirsaklarda gaz olusuyor ve vucuttan atilamadigi icin son derece rahatsizlik yaratiyor.Yemekten sonra hemen tuvalete gitme ihtiyaci olusuyor.Karnin sag sol alt tarafinda orta kisminda bastirildigi zaman agri olusuyor.Bunun yaninda cinsel isteksizlikte olusuyor.Tuvalet ihtiyacinizi karsiladiiniz halde bagirsaklarin bosalmadigini hissdiyorsunuz.Sebep ne olabilir?Tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Ağustos 2017 at 22:11

   Bağırsaklarda gaz oluşumuna neden olan birçok durum olabilir. Bu durum irritabl bağırsak sendromu (spastik kolon) denilen duruma bağlı olabilir. Hem irritabl bağırsak hastalığının hem de cinsel istekte azalmanın altında yatan durum tip 1 ya da tip 2 diyabet hastalığı olabilir.

   Yine irritabl bağırsak hastalığının ve diğer şikayetlerinizin altında yatan durum fibromiyalji sendromu da olabilir.

   Eğer yaşınız 30-35’den küçük ise bu durum Akdeniz ateşi hastalığına bağlı olabilir.

   Bağırsak iltihabı (örn. uzamış gastroenterit gibi bir durum) olabilir.

   Mezenterik arter sendromu ve buna bağlı gelişebilen spastik kolon olabilir.

   Gıda intoleransı olabilir.

   İskemik kolit gibi bir duruma bağlı olabilir.

   Buradan net bir şey söylemek zordur, bu nedenle en doğrusu ertelemeden bir gastroloji uzmanına gitmeniz doğru olur. Diğer sebeplerin de araştırılması gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle…

 73. Avatar

  Emre

  7 Eylül 2017 at 23:24

  Çıkan kişilerin çoçuklarinda çıkma olasılığı nedir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Eylül 2017 at 18:49

   Kolorektal polipler başlıca üç gruba ayrılır; neoplastik polipler, non-neoplastik polipler, submukozal polipler şeklinde. Bunların da birçok alt tipleri vardır.

   BAĞIRSAK POLİPLERDE RİSK FAKTÖRLERİ:

   Genetik yatkınlık: Herediter polipozis ve herediter nonpolipozis sendrom buna örnek olarak verilebilir. Kolorektal adenoma polip bulunan kişilerin 1. derece akrabalarında adenoma riski normal popilasyona göre 2-3 kat fazladır. Adenomlar kolorektal poliplerin %70’ini oluşturur. Yaş ile (50’li yaşlarda %33, 70’li yaşlarda %50) artış gösterir.

   Diyet ve yaşam şekli: Lifli diyet, bitkisel yiyecekler ve kararında karbonhidrat alımı adenom gelişimine karşı koruyucudur, ancak düşük folat alımı, beslenme ile alınan fazla yağ ve aşırı alkol adenom riskini arttırır. Yine fiziksel aktivite azlığı, sigara ve obezite gibi risk faktörleri de adenoma riskini arttırmaktadır. Ayrıca kolon adenomalarının gelişimi ile, bağırsak dışı bazı hastalıklar arasında da ilişki (örn. akromegali, bovis bakteriyemi, akrokordon, ateroskleroz, meme kanseri gibi) vardır.

   Polip’in tipi ve risk faktörleri önemlidir. Bu konuda daha net bilgi almak için gastroentroloji doktorunuz ile görüşmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 74. Avatar

  Serpil

  20 Mart 2018 at 09:39

  Merhaba hocam dün benım kardeşime polip tesışi koyuldu ve bir tanesi kanıyor doktor lazerle alcagını soyledı korkacak bişey yok dedi ama ben korkuyorum hocam kanser olma ihtimali var mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Mart 2018 at 20:33

   Polipler, kalın bağırsak ve rektumun (kalın bağırsağın son kısmı) iç yüzeyini örten mukoza tabakasından kaynaklanan anormal büyümedir. Bazı polipler düz (sesil) polip, bazıları da saplı poliplerdir.

   Bağırsak ve rektum poliplerinin birçoğu belirti vermez ve rutin kolonoskopi veya radyolojik görüntüleme yöntemleri ile kalın bağırsak ve rektumun incelenmesi sırasında tespit edilir. Bazı polipler ise kanamaya, mukuslu (sümüksü) akıntıya, dışkılama alışkanlığında değişikliğe ve daha nadir karın ağrısı gibi belirtiler gösterirler.

   Bağırsak kanserleri ve polipler arasında bilinen bir ilişki vardır. Fakat hangi polip’in kanserleşmeye doğru gideceğini önceden kestirmek çok mümkün değildir, bu nedenle bağırsaklarda rastlanan poliplerin çıkarılması önerilir.

   Birçok polip kolonoskopi aletinin içinden geçirilen özel ekipmalar yardımıyla çıkarılabilmektedir. Bazı küçük boyutlu polipler ise özel aletler ile tahrip edilebilir (yani yakılabilir).

   Doktorunuz polipten biyopsi alarak patolojiye gönderebilir. Doktorunuz işlem öncesi size daha detaylı bilgi verecektir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 75. Avatar

  adıle

  29 Mart 2018 at 01:50

  merhabalar anneme yenı kolonoskopı yapıldı patolojı sonucu geldı sonucu aynısını yazıyorum lütfen acık bı sekılde yorumlar mısınızacıl olarak
  makroskopık bulgular:1adet 0.3 cm çapında doku parçasıdır tamamı 1 kasette takıbe alındı
  Tanı:düşük dereceli displazi gösteren adenomatöz polip çıkan kolon 75.cm polıp kayıtlı bıyopsı
  yanı bu durumda annem kanser mı hocam

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Nisan 2018 at 14:14

   Adenomlarda kural olarak belirli düzeyde displazi mevcuttur. Adenomların; tübuler adenom, villöz adenom, tübulovillöz adenom, yassı adenom, serrated adenom şeklinde tipleri vardır.

   * TÜBULER ADENOM: Ön planda displatik tübuller içerir, değişik boyutlarda olabilirler, genellikle saplıdırlar. Boyutlarına göre değişmekle birlikte kanser gelişim riski %5 civarındadır.

   * VİLLÖZ ADENOM: İnce bağırsak villuslarını andırır şekilde parmaklı ve displatik uzantılar gösterir. Adenomda %75 ya da daha yüksek oranda villöz kompenent içerirler. Genellikle sapsız ve geniş tabanlıdırlar. Çok büyük boyutlara ulaşabilirler. Kanser gelişme riski %30-40 civarındadır.

   * TÜBULOVİLLÖZ ADENOM: Adenomlarda villöz kompenent oranı %25 ile %75 oranındadır ve villöz kompenentin ağırlığı arttıkça kanser riski de artmaktadır.

   * YASSI ADENOM: Lezyonun klasik bir polip formunda lümene çıkıntı yapmadığı ancak epitelde ciddi displazi içermesidir. Bir adenomun yassı adenom olarak sınıflandırılabilmesi için yüksekliğinin çevre mukoza yüksekliğinin en fazla iki katı olması gerekir. Bu lezyonların çapları %50’si 5mm’in %90’ı ise 10 mm’in altındadır. Yassı adenomda diğerlerinden farklı bir sürecin söz konusu olduğu ve bu adenomların kansere ilerlemelerinin diğer adenomlardan çok daha hızlı olduğu bilinmektedir.

   * SERRATED ADENOM: Mikroskopik olarak hiperplastik polip mimarisine sahip olmakla birlikte hücre düzeyinde atipi içerirler (dişli, testere dişli adenom). Spesifik genetik değişiklikler içerdikleri gösterilmiş olan serrated adenomlar, hiperplastik poliplerin henüz tam olarak ayırt edilmemiş bir alt grubundan gelişmekte ve klasik adenom-karsinom sekansından çok daha hızlı bir şekilde kanser gelişimine yol açabilmektedir.

   ADENOMLARDA KANSERLEŞME RİSKİNİ ARTTIRAN ÖZELLİKLER

   * Polip çapının 1 cm’den fazla olması
   * Villöz yapı
   * Yüksek dereceli displazi varlığı
   * İkiden fazla adenom olması
   * Genetik sendromlarla birlikte olması
   * Flat adenomlar.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz. Patoloji raporunuza ve diğer faktörlere göre doktorunuz tedavi ve takip planı hakkında size bilgi verecektir.

   Geçmiş olsun.

 76. Avatar

  Melek

  14 Nisan 2018 at 15:15

  Merhaba hocam 22 yaşındayım makat bölgemde et beni gibi birşey çıktı kendiliğinden içeri giriyordu önceleri doktora gittiğimde muayene edip anal saplı polip dedi kolonoskopi önerdi kolonoskopi yaptırdım polip alındı ve sonucunda aynı şekilde anal polip yazıyordu laboratuvar sonuçları geldiğinde ise papillom kronik inflamasyon anal bölge eksizyonel biyopsi yazıyor internetten araştırdım hpv virüsü çıkıyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Nisan 2018 at 00:00

   Human (insan) papilloma virüs (HPV), özellikle serviks (rahim ağzı) kanseri gelişiminde en önemli etyolojik ajan olarak kabul görmektedir. İnsan papilloma virüs insanda siğil oluşumuna neden olan bir virüstür. HPV temel olarak serviksin (rahim ağzının) mukozal epitelini enfekte ederek hücrelerde siğil formasyonu ile sonuçlanacak hücre poliferasyonunu attırıcı etki gösterir. Lezyonlar tek ya da çok sayıda, yumuşak, karnabahar görünümünde ağrısız, olup genellikle anüs çevresinde, vulvada, kadın cinsel organında, servikste ve erkek cinsel organında yerleşim gösterebilir. Oral-genital cinsellik yaşayanlarda ağız mukozasında da bu lezyonlar oluşabilir.

   Durumunuzun genel cerrahi, kadın doğum uzmanı, enfeksiyon hastalıkları uzmanı, gastroloji uzmanı gibi alanlarda daha detaylı araştırılması gerekebilir.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Geçmiş olsun.

 77. Avatar

  Raziye cakmak

  28 Ağustos 2018 at 23:09

  Slm hocam 13 yasinda oglum var 2 yildir karin agrisi var bununla birlikte buyuk tuvaletini kaciriyo sancikar gunde 7 8defa oluyo 5 10 saniye suruyo iki defa kolnoskopi yapildi bagirsaklarda nodullet cikti ve bunlar icin diyetler yapildi yine gecmedi neden noduller oldu bulamiyolar ne yapabiliriz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Ağustos 2018 at 19:29

   Kronik enflamatuvar bağırsak hastalıklarına (Crohn hastalığı, Ülseratif kolit, İntermine kolitler gibi) bağlı olabilir. Kronik enflamatuar bağırsak hastalıkları çocuk yaş grubunda genellikle 10 yaş üzeri görülmekle birlikte daha küçük yaş grubunda da görülmektedir. Bu hastalıklar birçok sistemi de tutabilir.

   FMF (Akdeniz ateşi) hastalığı ve enflamatuvar bağırsak hastalığı (örn. Crohn hastalığı gibi) birlikteliği de olabilir veya bu şikayetler FMF hastalığına bağlı olabilir. Bu hastalıklar eş zamanlı görülebileceği gibi, birinin varlığında diğeri de ortaya çıkabilir. FMF hastalığına yönelik genetik testlerin yapılması da tanıda yardımcı olabilir.

   Bunlar bakımından araştırmaların yapılması önemlidir. Bir araştırma hastanesine gitmeniz, hatta gerekiyorsa Crohn hastalığı bakımından genetik testlerin de yapılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 78. Avatar

  latif sen

  16 Kasım 2018 at 01:24

  patoroloji sonucunda hiperplastik polipoid kolon mukozalari yaziyor iki adet polip alindi 2cm

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Kasım 2018 at 16:28

   Kolon polipleri, mukozadan gelişen bağırsak boşluğuna doğru düz veya saplı büyümelerdir. Polip Yunanca bir kelime olup parmaksı çıkıntılar manasındadır.

   Hiperplastik polip, mukoza hücrelerinin doğal yenilenişi sırasında ortaya çıkan fokal bozuklukların neden olduğu aşırı hücre artışı sonucu gelişir. Makroskopik olarak mukoza ile aynı renk yapıdadır.

   Doktorunuz belli aralıklarla takip etmek isteyebilir, bu nedenle doktor kontrollerinizi ihmal etmemeniz önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 79. Avatar

  Atilla

  2 Ocak 2019 at 16:42

  Merhaba kolonoskopi oldum biyopsi sonucu tübüler adenoma ve displazi düşük derecelidir sonucu çıktı. Ne demek ve ne yapmalıyım. (Yaşım 57)

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Ocak 2019 at 16:04

   Kolonun adenom polipleri, mimari yapısına göre tubuler adenom, tubovillöz adenom ve villöz adenom olarak sınıflandırılır.

   TUBULER ADENOM: Ön planda displatik tubuller içerir, değişik boyutlarda olabilirler ve genellikle saplıdırlar. Boyutlarına göre değişmekle birlikte, tubuler adenomdan kanser gelişme riskinin %5 dolaylarında olduğu bildirilmektedir.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemeniz önemlidir. Doktorunuz duruma göre belli aralıklarla kolonoskopi ve kan tahlilleri ile takip isteyebilir. Doktorunuzdan bu konuda bilgi almanız önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git