Akciğer Hastalıkları

Bagassosis Neden Olur?

Bagassozis, küflü bagas (suyu çıkarılmış şeker kamışından arta kalan lifsi kısım) ile uğraşan işçilerin akciğerlerini etkileyen mesleki bir hastalıktır.

Bagassosis nedir?

Bagassosis, küflü bagas (suyu çıkarılmış şeker kamışından arta kalan lifsi kısım) ile uğraşan işçilerin akciğerlerini etkileyen mesleki bir hastalıktır. Bagassosis bir alerjik alveolit (fungal sporlar içeren toz solunduğunda akciğerlerin verdiği yanıt) nedenidir.

Bagassosis belirtileri

Toz solunduktan dört veya beş saat sonra semptomlar gelişir ve nefes darlığı, hırıltılı solunum, ateş, baş ağrısı ve öksürük gibi belertiler gösterir. Bagassosis semptomları tipik olarak yaklaşık 24 saat sürer. Toza tekrar maruz kalmak kalıcı akciğer hasarına neden olabilir. Endüstri tarafından alınan koruyucu önlemler bu hastalığın görülme sıklığını azaltır.

Akciğer hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Sarkoidoz hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Akciğer amfizemi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. Solunum yetmezliği nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  4. Akciğer ödemi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  5. Bisinozis (pazartesi ateşi) hastalığı neden olur
  6. Nefes darlığı nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git