Boğaz Hastalıkları

Bademcik Şişmesi Nedenleri ve Tedavisi (Tonsillit Nedir?)

Bademciklergenellikle enfeksiyonlar nedeni ile şişer. Bademcik enfeksiyonu çoğunlukla virüsler nedeni ile meydana gelir.

Bademcik şişmesi veya iltihabı nasıl anlaşılır?

Bademciklergenellikle enfeksiyonlar nedeni ile şişer. Bademcik enfeksiyonu çoğunlukla virüsler nedeni ile meydana gelir. Bu gribal enfeksiyonlar, halk arasında öpücük hastalığı olarak bilinen Ebstein-Barr virüsü ve adenovirüs gibi virüsler nedeni ile bademcik şişmesi görülebilir. Virüs kaynaklı bademcik şişmesine genellikle grip belirtileri de eşlik eder.

Bademcik şişmesi, bazende bakteriyel enfeksiyonlar nedeni ile ve daha dirençli mikroplardan da bademcikler şişebilir. Bademcik şişmesi enfeksiyon kaynaklı olabileceği gibi, enfeksiyonu tetikleyen bazı faktörler de vardır.

Örneğin, soğuk su içmek, çok fazla dondurma yemek, kimyasal yakıcı bir buharın solunması gibi nedenler bademcik şişmesine yol açabilir. Bunun nedeni ise boğazda oluşan bir tahriş nedeni ile ağızda ve boğazda dolaşan bazı bakteriler tahriş olmuş bir bölge gördüklerinde çoğalmaya başlar ve buna bağlı enfeksiyon gelişir. Bu durum bilinen boğaz ağrısının neden olduğu ateş, üşüme, baş ağrısı halsizlik gibi şikayetlere sebep olur.

Bazen enfeksiyonlar haricinde de bademcik büyümesi (şişmesi) ender olarak görülebilir. Lenfoma türleri, bademcik kanseri türleri de bademcik şişmesine neden olur. Fakat bu tip bademcik şişmesi genellikle tek taraflı, ağrısız ve yavaş seyirli olur.

Bademcik şişmesi belirtileri ve teşhisi

Bademcik şişmesini hastalar boğazın yan bölgelerini göstererek tarif ederler. Fakat tarif edilen bölgeler bademciklere bağlı çalışan lenf bezleri bölgesidir. Bademciklerin şiştiği kulak, burun, boğaz uzmanın yapacağı muayene sırasında anlaşılır. Bademcikler her büyüdüğünde şişmiş ve iltihaplı anlamına gelmez ve bunların yanı sıra kızarıklık, beyazımsı görünüm de olması gerekir. Bademcik şişmesi muayene ile tespit edilebilir. Lenf bezi şişlikleri ise farenjit denilen bademciklerin arasındaki bölgenin, diş ve tükürük bezi iltihaplanmasından kaynaklanabilir.

Bademcik iltihabı tedavisi

Bademcik şişmesi viral bir enfeksiyon nedeni ile oluşmuş ise bir hafta kadar sürede genellikle kendiliğinden geçer. Fakat bademcikler bakteri denilen ve tedavi edilmediği taktirde komplikasyonlara sebep olabilen bir nedenden dolayı şişmiş ve hasta tedavi edilmez ise ek sorunlar çıkabilir. Özellikle beta denilen enfeksiyon kalbi, böbrekleri, eklemleri, deriyi tutabilen şiddetli ek enfeksiyonlar gelişmesine yol açabilir.

Bu tip komplikasyonlar genellikle 5- 15 yaş arası çocuklarda daha sık görülür. Var olan bademcik enfeksiyonu tedavi edilmediğinde diğer görülebilen komplikasyonlar ise enfeksiyonun lenf bezlerine sıçraması, kas ve deri arasına girip akciğerlerde veya kalpte çok şiddetli apse oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle bademcik şişmesi bakteriyel bir nedenden dolayı şişmiş ise antibiyotik tedavisi gerekir.

Bademcik şişmesi için evde neler yapılabilir?

Bütün enfeksiyonel sorunlarda olduğu gibi dinlenmek, kişinin hem kendisi açısından hemde çocuk ise okulda diğer çocuklara bulaşmaması açısından, çalışan bir yetişkin ise iş yerinde diğer çalışanlara bulaşmaması için en önemli yöntemdir. Hastanın ateşi var ise ateş düşürücü ilaç kullanılabilir. Yeterli beslenmeye özen gösterilmelidir.

Boğazı tahriş edebilecek içeceklerden (gazlı içecekler, ekşi, içecekler, limon, sirke gibi, acı yiyeceklerden) uzak durulması, sigara içilmemesi ve içilen ortamlardan uzak durulması, soğuk veya sıcak yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalı ve mümkün olduğunca ılık besin tüketilmeli, bol su içmeye özen göstermek gibi yöntemler faydalı olur. Kış mevsimi ise evde veya yatak odasında nemlendirici kullanmak faydalı olabilir.

Bu dönemde mümkün olduğunca klima ve elektrik sobası kullanmamaya veya kullanılıyor ise o ortamda su kaynatarak ortamı nemlendirmeye dikkat edilebilir. Boğazı yumuşatmak için en uygun içeceklerden biri ıhlamur çayıdır. Demlenen bir su bardağı ada çayının içine 1 çay kaşığı zeytin yağı ekleyerek gargara yapmak faydalı olur.

Özellikle hamilelerde ve ilaç kullanması riskli kişilerde bu tip yöntemler daha uygun olur. Fakat bademcik şişmesi bir hafta içinde geçmez ise mutlaka bir KBB uzmanına veya en yakın aile hekimine baş vurmak gerekir. Çünkü bunun nedeni bakteriyel bir enfeksiyon olabilir ve bu tip enfeksiyonlar tedavi edilmediği sürece tehlikeli olabilir.

Tekrarlayan bademcik şişmesi neden olur?

Bademcik iltihabı tedavisi yapılmış olmasına rağmen, şikayetleri tekrarlayan kişilerde bazı faktörler düşünülmelidir. Bu faktörler arasında, kişinin bağışıklık durumu önemlidir. Hastanın bağışıklık sistemi zayıf ise ağızdan ya da burundan giren mikroplar daha kolay bademciklere yerleşirler ve bağışıklık gücü zayıf olduğu için yerleşen bu mikroplar yok olmaz ve kişinin tekrar tekrar hasta olmasına neden olur.

Tekrarlayan bademcik iltihabına neden olan diğer faktörler ise sigara kullanımı, alkol tüketimi, düzensiz beslenme, düzensiz uyku, boğazı tahriş edebilecek kimyasallar (çamaşır suyu, tuz ruhu, yağ çözücüler, kireç çözücüler gibi) kimyasallar ile temizlik yapılması ve bu işlerde çalışılması nedeni ile boğaz tahriş olur ve bademcik şişmesi tekrarlayabilir.

Tekrarlayan bademcik şişmesinin bir başka nedeni de kişinin bademcikleri şiştiğinde kendi başına ilaçlar ve antibiyotik kullanmasıdır. Bu doğru bir davranış değildir. Çünkü her bademcik iltihabı antibiyotiklerin öldürebileceği bakterilerden kaynaklanmaz. Bademcik iltihabı çoğunlukla virüs kaynaklı olduğu için, kişi boğazı ağrıdığında hemen antibiyotik alır ise asıl mikrobu öldürmek yerine boğazda bulunan faydalı bakterileri de öldürür ve antibiyotik direnci oluşur. Bu nedenle bir sonraki bakteriyel bademcik iltihabında daha şiddetli şikayetler oluşur. Bademcik iltihabının tekrarlama nedenleri genel olarak bu tür nedenlerdir.

Boğaz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Boğaz ağrısı neden olur
 2. Boğaz kuruluğu neden olur
 3. Boğaz iltihabı nedenleri ve tedavisi
 4. Boğaz iltihabı bitkisel tedavisi
 5. Bademcik ameliyatı neden ve nasıl yapılır

33 Yorum

 1. Avatar

  berivan

  29 Haziran 2016 at 13:32

  6 aylik hamileyim bogazim ağrıyor ilac kullanabilir miyim kullansam zararli olurmu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Haziran 2016 at 21:45

   – Özellikle hamilelerde doktorun önermediği ilaçlar kullanılmamalıdır. Boğaz ağrısının nedeninin bilinmesi de önemlidir. Boğaz ağrınızın nedeni enfeksiynel bir durum ise bu enfeksiyonun tedavisi yapılmaz ise bebeğiniz de bu enfeksiyondan zarar görebilir.

   – Bir KBB uzmanına danışmadan ve sizi takip eden doktorunuza danışmadan ilaç almanız uygun olmaz.

   – Bitki çaylarına gelince; bazı bitki çayları gebelikte zararlı olabilir. Bol ılık su içmek, soğuk yiyeceklerden ve içeceklerden kaçınmak boğazın tahrişe bağlı acımasını azaltabilir.

   Boğazınızdaki ağrı reflüye bağlı da olabilir, mide asidinin yemek borusunu tahriş etmesi sonucu boğaz kısmında ciddi ağrılar olabilir. Bu gibi bir durumda gastroloji uzmanına gitmek gerekir.

   Her hangi bir ilaç almadan mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

   Sağlıklı doğum ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 2. Avatar

  qonca

  4 Eylül 2016 at 21:16

  Merhaba benim 2yasinda oglum var..bademcikleri ayda bir defa kizarar hatta uzerinde beyaz noktalar olusur..doktorumuz antibiotik yaziyo ve bundan cok rahatsizim..cocuga 3yasa kadar ne kadar antibiotik vere bilirim zararli..ne yapacagimi bilmiyorum yardimci ola bilirmisiniz?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Eylül 2016 at 13:30

   Bademciklerinin sık sık şişmesinin altında yatan başka bir sorun olabilir.

   Bu durum alerjik reaksiyonlara bağlı da olabilir.

   Mantarlara bağlı bademcik iltihabında antibiyotik değil antifungal ilaçların kullanılması gerekir.

   Viral (virüslere bağlı) bademcik şişmesinde antibiyotikler zaten gereksizdir.

   Antibiyotikler bakterilere bağlı enfeksiyonlarda faydalıdır.

   Çocuğun boğazından kültür alınmadı ise bir kültür alınmasında fayda var, çünkü çıkan sonuca göre ilaç kullanılması daha uygun olur.

   Bu durum için alerji immünoloji bölümünde araştırma belki daha iyi olur, çünkü altta yatan sistemik bir etken de olabilir.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 3. Avatar

  Srth

  2 Aralık 2016 at 01:07

  Merhaba boğazımda ağrı vardı doktora gittim faranjit desi agumentin 1000 mg verdi kullandım biraz geçti ama daha sonra sağ bağdemciğim şişti ve kızarıklık var ateşim falan yok ama yutkunmada zorluk oluyo tek bademcik şişmesi tümör olabilir diye okumuştum birde ayaklarım ve topukların ağırıyo bende biraz panik yapıyorum lütfen yardımcı olun!!!

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Aralık 2016 at 13:40

   Farenjit zaten yutak iltihabıdır. İltihap buradan bademciklere de inmiş olabilir veya o bölgede geçirdiğiniz enfeksiyona bağlı lenf bezlerinde büyüme, nodül oluşmuş da olabilir.

   Tekrar aynı doktora gitmeniz ve şikayetlerinizi doğru anlatmanız önemlidir. Eğer bu ilaç aile hekimliğinde yazılmış ise KBB uzmanına gitmeniz daha doğru olur veya boğaz kültürü yapıldıktan sonra teşhis koymaları gerekebilir, çünkü enfeksiyon bakteriyel değil viral bir enfeksiyon da olabilir ya da alerjik reaksiyonlara bağlı farenjit gelişmiş de olabilir.

   Alerjik farenjitlerde ve viral enfeksiyonlara bağlı gelişen farenjitlerde antibiyotikler faydalı olmayabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 4. Avatar

  Umut

  17 Aralık 2016 at 12:09

  Merhaba benim sol bademcim şişti ama sağ şişmedi sizce nasıl bir durum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Aralık 2016 at 00:38

   Bademciğin şişmesi soğuk algınlığından veya üst solunum yolu enfeksiyonuna bağlı gelişmiş ise tek tarafta hissettiğin şişlik lenf nodu büyümesi olabilir.

   Birlikte ateş, baş ağrısı, halsizlik gibi sorunlar da var ise bir KBB doktoruna görünmeniz de fayda var.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 5. Avatar

  Bayer

  2 Şubat 2017 at 07:31

  Merhaba benim 4 gün boyunca bademciklerim şişti bugün 5. Gundeyim biraz daha iyi ama
  Sabah kalktım şu içtim birden midem üst kısmı yanmaya başladı göğsümden boğazıma kadar yanma ense köküm patlayacakmis gibi çarpıyor. Tansiyonumu ölçtum oda düşüktü ne yapabilirm acil lütfen

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Şubat 2017 at 11:46

   Bademciklerinizin şişmesi viral bir enfeksiyona bağlı olabilir, bu nedenle bir KBB doktoruna gitmeniz önemlidir, çünkü tedavisi yapılmayan viral enfeksiyonların ardından bakteriyel enfeksiyon da gelişebilir ve tedavi gerektirir. Üst solunum yolu enfeksiyonları akciğerlere veya kalbe zarar verebilir.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemenizde fayda vardır.

   Sağlık dileğiyle.

 6. Avatar

  bahar

  19 Şubat 2017 at 23:16

  merhaba, ben 17 yasindayim ve stajyer hemsireyim, hastaneye her hafta gittigimde bogazlarım acımaya basliyor, bunun boyle surekli olmasi ne anlama gelir lutfen yardimci olur musunuz.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Şubat 2017 at 16:30

   Hastanedeki ilaç kokusuna veya orada maruz kaldığın herhangi bir maddeye karşı alerjiniz olabilir ve bu durum zamanla artış gösterebilir ve kronik farenjit oluşmasına yol açabilir.

   Alerji immünoloji bölümünde alerji durumunun araştırılması faydalı olacaktır.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 7. Avatar

  serkan

  16 Haziran 2017 at 20:27

  Merhaba hocam benim esim 5 yil once nhl lenfoma gecirdi tumor iki cigerin ortasindaydi 8 kemoterapi ve 15 radyoterapi gordu atlatti cok sukur hastalik soguk alginligi sag bademcik sismesi grip ses kisikligiyla baslamisti ozamandan beri ya sag bademcigi ya sis kaldi yada benim dikkatimden kacti son 3 aydir ayni seviyede sag bademcigi sis atesi halsizligi yok boynunu koltuk altini kontrol ettim lenf siskinligi yok agrisi rahatsizligida yok nedeni ne olabilir ne yapmamizi onerirsiniz lutfen yardimci olurmusunuz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Haziran 2017 at 15:02

   Baş -boyun bölgesinde metastaz yapmış non-hodgkin lenfoma olabilir veya olmayabilir de, ancak durumun takibini yapan doktorunuza müracaat etmeniz de fayda vardır. Boyun-boğaz bölgesinde parotid, submandibuler ve troid bezi lenfomalarında genellikle hastada ağrısız şişlik görülür.

   Non-hodgkin lenfomanın 30’dan fazla alt tipinin olduğu var sayılmaktadır. Hastalığın seyri, hastalığın tipine ve evresine göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle buradan durum hakkında net bir yorum yapmak doğru olmaz.

   Ayrıca lenfoma gelişiminde rol oynayan bazı hastalıklar ya da durumlar da vardır. Örneğin İmmünsupresyon (bağışıklık sisteminin ilaçlar, enfeksiyon, organ nakli, ileri yaş ve bazı hastalıklardan dolayı yetmezliği ya da baskılanması), DNA onarım defektleri, Helikobakter pilori enflamasyonu, Sjögren sendromu, Ebstein Barr virüsü, Hepatit C gibi durumlar lenfoma gelişiminde rol oynayabilir.

   Doktorunuza gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 8. Avatar

  ZAFER

  17 Haziran 2017 at 22:32

  Merhaba benim bademciklerim 3 aydır şiş ve ağrı yapıyor geçmedi doktora giddm ameliyatla alacağım diyor çok korkuyorum barça göndereceğim birşey çıkmaz inşallah dedi ne gibi birşey cika bilir lütfen cevap yazarsanız sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Haziran 2017 at 13:42

   Tonsillit veya tonsillofarenjit yaşamı etkileyecek şekilde beslenme ve solunuma ait tıkanmalar veya daralmalar gelişmişse veya peritonsiller apse gelişmişse tonsillektomi (bademcik ameliyatı) gerekli olabilir. Bunun yanı sıra uzun süreli antimikrobiyal tedaviye rağmen iyileşmeyen, sıklıkla ağız kokusu, geçmeyen boğaz ağrısı ve servikal lenfadenopati (lenf bezi büyümesi) gibi ek şikayetleri kronikleşen hastalarda da tonsillektomi gerekli olabilir.

   Ayrıca bu tür durumlara gastroözofageal reflü, alerjik durumlar da neden olabilir bu nedenle gastrolojik ve alerji immünoloji gibi bölümlerde de değerlendirmeler gerekebilir.

   Doktorunuz ile bunları da görüşmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 9. Avatar

  Tuana

  21 Temmuz 2017 at 07:38

  Merhaba ben dikkat ettim de ya denk geliyo yada bı seveb taşıyo 2-3 seferdir adet döneminde bademciklerim şişiyor ve yutkunmakta zorluk cekıyorum neden olabilir acaba ve nelere sebebiyet verebilir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Temmuz 2017 at 00:53

   Daha önce boğaz kısmından bir ameliyat geçirmişseniz bu durum endometriyozise bağlı bir yakınma da olabilir. Bu durumun altında yatan sistemik başka bir hastalık da olabilir.

   Kadın doğum uzmanına ya da endokrinoloji uzmanına gitmenizde fayda vardır, çünkü belirttiğiniz durma göre buradan net bir şey söylemek çok mümkün değildir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 10. Avatar

  Osman

  23 Temmuz 2017 at 10:19

  İyi günler benim sol bademciğim şişti dişime ağrı yapıyo ağrı kesici kullanınca belli bi süre geçiyo antibiyotik kullanmak istemiyorum ne yapmalıyım.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Temmuz 2017 at 15:51

   KBB uzmanına gitmeniz daha doğru olur. Belki diş etlerinde ya da diş çürüğüne bağlı iltihaplanma nedeni ile de bademciklerde ya da lenf bezlerinde şişmeler olabilir. Bu nedenle diş ve diş etlerinde bir sorunun olup olmadığının diş doktoru tarafından kontrol edilmesinde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 11. Avatar

  Merve

  7 Ağustos 2017 at 14:36

  Merhaba hocam, beş gün önce sol bademciğimde acı ve yutkunma zorluğu başladı. Seyreden birkaç gün içinde vücutta ağrı, halsizlik, ateş, iştahsızlık ve ishal gibi belirtiler ortaya çıktı ve şişkinlik diğer bademciğime de geçti. Aile hekimim oral muayene yaparak iltihaplanma teşhisi koydu ve Klamoks BID, Etol Fort ve Andorex sprey önerdi. Kültür alınmadan, yalnızca oral muayene ile bademcikteki iltihaplanmanın virüs ya da bakteri menşeili olduğu anlaşılabilir mi? Yoksa boşuna antibiyotik alıyorum demektir… Şimdiden teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Ağustos 2017 at 19:34

   Doktorun bu konudaki deneyimine ve uzmanlığına bağlı iltihaplanmanın hangi etkene bağlı olduğunu bilip bilmemesi değişiklik gösterebilir. Fakat Aile Hekimliklerinde henüz sadece muayene yapılabilmektedir. Şikayetlerinizde gerileme olmaz ya da şikayetleriniz tekrarlarsa bir KBB uzmanına giderek örnek alınmasını istemenizde fayda vardır.

   Viral enfeksiyonlarda antibiyotik tedavisi önerilmez, ancak viral enfeksiyonunun yanı sıra bakteriyel enfeksiyon eklenebilir ve bunun olduğu durumlarda antibiyotik tedavisi verilebilir.

   Mide, bağırsak sorununuz varsa ve/veya antibiyotik kullanmak istemiyorsanız, en kısa zamanda KBB uzmanına gitmeniz gerekir, aksi taktirde durumunuz daha da ağırlaşabilir.

   Buradan ne verilen tedaviler ne de konulan teşhisler hakkında yorum ya da yönlendirme yapmak doğru olmaz, buradan ancak hastalıklar hakkında mümkün olduğunca bilgi verilebilmektedir.

   Geçmiş olsun.

 12. Avatar

  Hasta

  1 Ekim 2017 at 10:13

  Stresten ve üzüntüden bogaz agrirmi

 13. Avatar

  Selda kocamer

  10 Ekim 2017 at 19:59

  Merhabalar. Yaklaşık on yıl önce bademcik ameliyatı oldum. Iki yıl öncesine kadar hiç bir sorunun yoktu. Ama iki senedir sağ bademcigimin olduğu yerde sivilce gibi ucu beyaz bir şey var. Apse desem değil yara desem değil. Ve çenem boynum ve tabiki bütün eklemlerim çok berbat ağrıyor. Boynumun sağ tarafında ki lenflerim şişiyor.atesim çıkmış gibi hissediyorum ölçüyorum normal. Grip gibi kırıklık yaşıyorum. Bazende bütün vücudum titriyor ve ateşim düşüyor. Ve boğazımın arka yüzünde de yaralar mevcut. Tam dokuz tane kbb ye gittim sonuç yok. Romatizma araştırıldı herşey temiz. Alerji arastirildi oda temiz. Yani bütün tahlillerim Temiz. Sadece bogaz ve kan kültürü yaptirmadim sizce ne olabilir. Bir fikriniz varmı. Bana yol gösterirmisiniz.boyle halsiz yorgun ağrılarla yaşamak çok zor. Bi yerde rest bademcik diye birşey okumuştum o nedir. Olabilirmi.lutfen cevaplarsanız çok sevinirim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Ekim 2017 at 13:52

   Öncelikle yaşadığınız deneyimleri burada paylaşmanızdan dolayı teşekkür ederiz. Çünkü bu tür deneyimler, benzer şikayetleri yaşayan hastalara yol gösterici olabilir.

   Bahsettiğiniz oluşum tükürük bezi taşı olabilir. Tükürük bezi taşları genellikle diş-çene cerrahisi alanında değerlendirilir. Tükürük akımında meydana gelen azalma veya birikme bakteriyel enfeksiyonun bezin parenkimi içine yayılmasına ve buna bağlı olarak enfeksiyon, ağrı ve bezde şişliğe neden olur. Tükürük bezi taşları tükürük bezlerinin bulunduğu her kısımda oluşabilir. Eğer enfeksiyon da oluşmuş ise anlattığınız enfeksiyon belirtileri (ağrı, kırgınlık, ateş, üşüme gibi) bu duruma bağlı olabilir. Bazı tükürük bezi taşları herhangi bir belirti göstermeden kalabilir ve tıkanma gelişmez. Uzun süreli tıkanmalarında ise enfeksiyon gelişmezse tükürük bezinde küçülmeye neden olur, sekresyon (tükürük) salgılama fonksiyonu bozulur ve durum fibrozisle sonuçlanır. Tükürük bezi taşları yerine göre değişmekle birlikte rutin diş doktoru muayenesinde görülebilse de derin parotis taşları için görüntüleme yöntemleri gerekmektedir. Bu nedenle diş-çene cerrahisi tarafından değerlendirme yapılması faydalı olabilir. Fakat ihmal edilmemesi önemlidir.

   Tükürük bezi taşları da diğer kalsifiye oluşumlar ile karışabilir. Örneğin kalsifiye lenf nodları, yabancı maddeler, fasiyal arter kalsifikasyonları ve diğer vasküler kalsifikasyonlar gibi durumlar ile ayırıcı tanı gerekebilir. Yani bu oluşumların ve bu tür oluşumlara neden olabilecek altta yatan bir durum varsa bunların da araştırılması gerekebilir. Bu nedenle baş-boyun cerrahisi tarafından da araştırmalar gerekebilir.

   Buradan net bir şey söylemek zordur. Bu nedenle diş-çene cerrahisi alanında da bir şey bulamaz ise baş-boyun cerrahisi veya ameliyatınızı yapan doktorunuz veya vasküler kalsifikasyonlar bakımından damar cerrahisi gibi alanlarda da araştırmalar yapılması gerekebilir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 14. Avatar

  aylin

  20 Ekim 2017 at 12:37

  merhaba 1.1.5 yıl falan var sol badenciğim öyle şişik halde boağzımda ufak ufak kızarikliklar var ne olduğunu bilmiyorum bunun içinde hiç doktora falan gitmedim nedeni ne olabilir acaba.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Ekim 2017 at 12:41

   Bir KBB uzmanına gitmeyi ihmal etmemelisiniz. Kronik bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı ile birlikte kronik farenjit olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 15. Avatar

  elif muaz

  25 Kasım 2017 at 19:16

  merhaba benm oglum 2 yasinda bademcikleri sis gibi ve uzerinde beyaz biseyler var gibi atesi yok oksuruk kusma fln yok sadece ece uyurken bademcikten kaynaklanan (yani ben oyle tahmin ediyorum) nefes almada zorluk var gibi bu neden olabilir saglikcagina goturmeyi dusunuyorum ama buyuk ihtimal antbytk vericek acaba antbytklik bi durum mudur merak ediyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Kasım 2017 at 23:47

   Tonsilit (bademcik iltihabı) olabilir. Bu durum tedavi edilmezse farenjite neden olabilir veya durum tonsillofarenjit durumu olabilir, hastalık kronikleşebilir. Eğer gelişigüzel antibiyotik verilmesini istemiyorsanız doktorunuzdan bir boğaz kültürü yapılmasını isteyebilirsiniz. Bunun için KBB doktoruna gitmeniz daha faydalı olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 16. Avatar

  Yasemin

  9 Şubat 2018 at 17:52

  23 yıl önce yoğun tonsilit tedavisi gördüm 2 yıldır sürekli kriptik tonsilit oluyorum. Özellikle adet olacağım zamanlarda. 2 yaşında ki kızım da kriptik tonsilit geçirdi.(ortak kaşık kullanıyoruz) epstein-barr pozitif çıktı eritema nodosum oldu. Muhtemelen benden b laktamaz bakterilerde geçti. Kızım konusunda daha hijyenik davranıyorum. Fakat yine tonsilit oldum. Nodüle kadar ilerliyor.sağ bademciğim 5 yaşından beri diğerine göre büyük. Ne yapmam gerekiyor? Boğaz kültürü veya antibiyogram faydalı olur mu nasil kurtulabilirim?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Şubat 2018 at 01:20

   Enfeksiyöz mononükleoz (Ebstein-Barr virüsünün) neden olduğu genellikle kendini sınırlayan klinik bir tablodur. Ebstein-Barr virüsü, orofarinkks salgılarıyla ve yakın temasla bulaşır. İlk olarak orofarinksteki lenfoepitelyal hücrelere ve B lenfositlere yerleşir. En sık klinik bulgular ateş, eksudatif tonsillit ve lenfadenopatidir.

   Öpücük hastalığı olarak da bilinen enfeksiyöz mononüleoz genellikle üst solunum yolu enfeksiyonu bulguları ile seyir gösterir. EBV VCA IgM antikor pozitifliği bulunan bir hastada malignite yönünden normal saptansa bile EBV enfeksiyonuna sekonder (ikincil) olarak gelişebilecek olan Hodgkin lenfoma, akut lenfoblastik lösemi, hemofagositik sendrom, nazofarinks karsinomu gibi komplikasyonlar açısından belli aralıklarla takip edilmesi gerekir.

   Doktorlarınız ile görüşmeniz önemlidir.

 17. Avatar

  ismail

  5 Nisan 2018 at 22:39

  hocam ben 28 yaşındayım 28 yıldır bademciklerim şişiyor bazen senede 3 bazen senede 6 kez artık bademciğim son zamanlarda boynuma ve dişlerime ağrısı vurmaya başladı hatta kullağıma sizce ameliyat olmalıyım iyileşle sürem 6 7 günü buluyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Nisan 2018 at 00:10

   Bunu doktorunuz ile görüşmeniz daha doğru olur. Doktorunuz durumunuza göre ve sizde bademcik iltihabının neden olabileceği komplikasyonlara göre tedaviniz hakkında size bilgi verecektir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git