Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Badem Yağı Nedir? Badem Yağının Faydaları

Badem yağı, acı badem ağacının (Prunus amy-Gdalus) tohumlarından hazırlanan bir yağdır. Badem yağı deri preparatlarında yumuşatıcı olarak sıkça kullanılmaktadır.

Badem yağı ne için kullanılır?

Badem yağı, acı badem ağacının (Prunus amy-Gdalus) tohumlarından hazırlanan bir yağdır. Badem yağı deri preparatlarında yumuşatıcı olarak sıkça kullanılmaktadır. Badem yağının tatlı bademden de üretilen yağları vardır. Kozmetik sektöründe ve cilt bakımında kullanılan genellikle tatlı badem yağıdır.

Badem yağının faydaları

 1. Badem yağı E vitamini bakımından oldukça zengin bir yağdır.
 2. Badem yağında fındık yağına oranla daha yoğun proteinler bulunmaktadır. Bu özelliğinden dolayı saç ve tırnak bakımında kullanılan ve olumlu etki gösteren bir yağdır.
 3. Badem yağı her banyoda kullanılan şampuanın içerisine bir çay kaşığı eklendiğinde hem şampuanın yıpratıcı özelliğini azaltır hem de saçların parlak ve güçlü görünmesini sağlar.
 4. Badem yağı ağız yolu ile alındığında boğazları yumuşatmada, öksürüğü azaltmada ve bağırsak solucanlarını düşürmede etkilidir.
 5. Badem yağı haricen yaraları iyileştirmek ve yumuşatmak için de kullanılır.
 6. Badem yağı karın, bel, basen gibi vücut bölgelerinde oluşan çatlakları önlemede, bu bölgeleri nemlendirmede ve yumuşatmada da kullanılır.
 7. Badem yağı kaşlarında dökülme başlayan ve kaşları yanan kişilerde, kaşlara 1-2 damla sürülen ve masaj yapılarak kullanılan badem yağı oldukça faydalıdır.
 8. Badem yağı yeni doğan döneminde bebeğin ağzına 1-2 damla akıtma yöntemiyle kabızlık için kullanılır.
 9. Badem yağı el ve el çatlaklarında 1-2 damla ele damlatılır ve eller ovuşturulur, bu yöntem çatlakları iyileştirmede etkilidir.

Bitkisel sağlık ile ilgili benzer yazılar

 1. Saç nasıl uzatılır? Saç uzatma yöntemleri
 2. Yaz mevsiminde saç bakımı nasıl olmalı
 3. Kış aylarında saç bakımı nasıl olmalı
 4. Aromaterapi masajı nedir
 5. Vücut çatlakları için bitkisel tedavi önerileri
 6. Bitki çaylarının faydaları ve zararları
 7. Bitkisel masaj yağlarının faydaları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git