Ayak Hastalıkları ve Tedavileri

Bacak Ülserleri – Yaraları Neden Olur? Bacak Ülserlerinin Tedavisi

Bacak ülserleri de kendi başına bir hastalık olmayıp, genellikle altta yatan başka bir hastalığa bağlı gelişir.

Bacak ülseri (bacak yarası) nedir?

Ülser, inflamatuar nekrotik dokunun ayrılması sonucu ortaya çıkan, organ ya da doku yüzeyinin bölgesel bir defekti (bozukluğu) olarak tanımlanır. Bacak ülserleri de kendi başına bir hastalık olmayıp, genellikle altta yatan başka bir hastalığa bağlı gelişir.

Bacak ülseri türleri

Bacak ülserleri genellikle bölgeye gelen kan akımının kötü olmasından dolayı iyileşmesi uzun süren bacak üzerindeki açık yaralardır. İki temel bacak ülseri tipi vardır.

Venöz bacak ülseri nedir? : Venöz (yerçekimine bağlı ya da staz ülseri olarak da adlandırılır). Venöz ülserler, venöz hipertansiyon ve bacak kas pompası (calf muscle pump) yetmezliği sonucu gelişir. Venöz hipertansiyona sebep olan durum kapak yetmezliğidir ve çoğunlukla varisli venler ile birlikte görülür.

Arteryel venöz bacak ülseri nedir? : Arteryel venöz ülserler çok daha sıktır ve genellikle ayak bilekleri veya ayağın alt kısmında meydana gelir. Ayakta meydana gelen arteryel ülserlere arterterlerdeki kan akımının kötü olması neden olur. Bu ülserler (yaralar) sıklıkla diyabetis mellituslu hastalarda, aterosklerozlu hastalarda, hipertansiyon hastalarında ve orak hücreli anemi hastalarında ortaya çıkar.

Bacak ülserleri belirtileri

Venöz bacak ülseri belirtileri : Hastalığın ilk belirtisi genellikle simetrik yerleşimli, her iki malleol (ayak eklemi) çevresinde variköz damar genişlemeleri ve ödemdir. Bu belirtiler hastalarda ağrı ve hareket kısıtlılığına neden olabilir. Dokuda hemosidlerin pigmenti birikimi nedeni ile kahverengimsi-kırmızı renk değişiklikleri ortaya çıkar. Bu bölgede kırmızı renkli ve kepekli , bazen sulu, kaşıntılı, egzama tarzında deri belirtileri diğer belirtilere eşlik eder. Sonuç olarak mavimsi-morumsu, sarımsı-yeşilimsi ülserleşme meydana gelir.

Arteriyel bacak ülseri belirtileri : Bacaklarda solukluk, soğukluk, tırnaklarda incelme, kıllarda dökülme gibi belirtiler dikkati çeker. Deri çoğunlukla kuru ve kepeklidir, bazen cilt rengi eritematöz veya koyu renkte olabilir. Ağrı en belirgin belirtilerden olup, ilk başlarda ağrı egzersiz ile oluşur iken, sonraları istirahat sırasında bile vardır. İstirahat sırasında da ağrı olması ciddi iskeminin ve kötü seyrin habercisidir. Arteriyel ülserler çoğunlukla pretibial ya da başparmak tutulumu şeklinde kendini gösterir.

Bacak ülserlerinin belirtileri ülsere neden olan faktörlere göre de değişiklik gösterebilir. Örneğin hissizlik, duyu kaybı, terlemenin azalmasına bağlı deri kuruluğu, derinin incelmesi, kemik çıkıntıları, hareket kısıtlılığı gibi belirtiler de bacak ülserlerinde görülen belirtilerdir.

Bacak ülserlerinden korunma

Bacak ülserleri 

Bacak ülserleri teşhisi

Bacak ülserleri teşhisinde fizik muayene ve muayene bulguları oldukça önemlidir. Ülserin lokalizasyonu (oluştuğu veya başladığı bölge) ülsere neden olan faktörün anlaşılmasında önemli ipuçları verebilir. Çevre deri ve dokuların durumu iyi değerlendirilmelidir.

Bacak ülserleri teşhisinde sistemik muayene ile birlikte yapılacak hematolojik, serolojik ve biyokimyasal tetkikler ülserin altta yatan nedeni hakkında önemli bilgiler verebilir.

Kan testleri ve fizik muayenenin yanı sıra ayak bileği-brakial indeks testi, segmental bacak basıncı testi, pulse volüm kayıtları testi, transkutan oksijen basıncı testi, dublex scaning testi, doppler ultrason gibi testler ve diğer hastalıklar bakımından radyolojik tetkikler de yapılabilir.

Bacak ülserlerine (bacak yaralarına) neden olan hastalıklar

Bacak ülserlerinin farklı 70 civarında nedeninin olduğu bilinmektedir. Bacak ülserlerine neden olan faktörler arasında vasküler hastalıklar, enfeksiyonlar, nöropatiler, vaskülitler, metabolik hastalıklar, hematolojik hastalıklar, travmatik olaylar, kimyasal ajanlar, ilaçlar, tümörler şeklinde birçok hastalığı kapsayan nedenler vardır.

 1. Vasküler (damar) hastalıkları bacak ülserlerine neden olur mu? : Hipertansiyon (yüksek tansiyon) hastalığı, Ateroskleroz (damar sertleşmesi), Posttrombotik, Variköz ven (varisli damarlar), Staz (dolaşım bozukluğu veya yavaşlığı),  Lenfödem (fil hastalığı) gibi venöz ve arteriyel damar hastalıkları bacak ülserlerine neden olabilir.
 2. Nöropatik hastalıklar bacak ülserlerine neden olur mu? : Diyabetis mellitus (şeker hastalığı), Tabes dorsalis, Syringomyelia ve Lepra gibi hastalıklar bacak ülserlerine neden olabilir.
 3. Metabolik hastalıklar bacak ülserlerine neden olur mu? : Diyabetis mellitus, Nekrobiozis lipoidika diabetikorum, Gut hastalığı, pankreatit (pankreas iltihabı), pankreas kanseri gibi hastalıklar bacak ülserlerine yol açabilir.
 4. Hemotolojik hastalıklar bacak ülserlerine neden olur mu? : Aşırı koagülasyon bozukluğu, Polisitemia vera, Orak hücreli anemi, Talasemi, Lösemi, Krioglobülinemi gibi kan hastalıkları bacak ülserlerine sebep olabilir.
 5. Enfeksiyonlar bacak ülserlerine neden olur mu? : Özellikle Stafilokok ve Streptokok, Spiroketal (sifiliz enfeksiyonu), Tüberküloz enfeksiyonu, Lepra enfeksiyonu, Leishmaniasis gibi bakteriyel enfeksiyonlar, yüzeyel veya derin mantar enfeksiyonları (fungal enfeksiyonlar), Viral enfeksiyonlar bacak ülserlerine neden olabilir.
 6. Hayvan sokmaları bacak ülserlerine neden our mu? : Yılan, Akrep ve Örümcek sokmaları bacak ülserleri yapabilir.
 7. Travmalar bacak ülserlerine neden olur mu? : Yaralanmalar, Yanıklar, Donmalar, Kimyasal yaralanmalar, Elektrik çarpmasına bağlı yaralanmalar, Güneş yanıklarına bağlı yaralanmalar, Nörotik ekskoriasyon (kişinin kendisinin oluşturduğu cilt yaraları) travmaya bağlı bacak ülserleri oluşturabilir.
 8. Bası (dekubitus) bacak ülserlerine neden olur mu? : Nörolojik ve Ortopedik hastalıklar, Yaşlılık nedeni ile bası ülserleri (dekubitus ülserleri) gelişebilir.
 9. Vaskülitler (damar iltihapları) bacak ülserlerine neden olur mu? : Hipersensitivite vasküliti, Sistemik lupus eritematozus, Poliarteritis nodoza, Wegener granülomatozu, Romatoid artrit, Pyoderma gangrenozum, Sweet sendromu, Eritema induratum gibi hastalıklar bacak ülserlerine neden olabilir.
 10. Tümörler (malign hastalıklar) bacak ülserlerine neden olur mu? : Kutanöz; Bazal hücreli epitelyoma (BCE), Skuamöz hücreli karsinoma (SCC), Malign melanoma (MM), Kaposi sarkoma, Merkel tümörü ve İkincil olarak (sekonder) gelişen tümörler ise Metastatik karsinoma, Lenfoma gibi tümöral hastalıklar bacak ülserlerine neden olabilen kötü huylu (malign) hastalıklardır.
 11. İlaçlar bacak ülserlerine (yaralarına) neden olur mu? : Halojenler (iyot, brom), İlaç kaynaklı vaskülit, Ergotizm, Antikoagülan nekrozu (warfarin heparin gibi kan sulandırıcı ilaçlar) Bacak ülserleri gelişimine neden olabilir.
 12. Bacak ülserlerine neden olan diğer hastalıklar : Ülseratif lichen planus, Psoriazis, Epidermolozis bülloza, Pemfigus gibi hastalıklar da bacak ülserlerine neden olur.
 13. Sigara kullanımı bacak ülserlerine neden olur mu? : Sigara kullanımına bağlı ateroskleroz (damar sertleşmesi) gelişebilir, Buerger hastalığı gelişebilir, damarlarda tıkanma olabilir, şeker hastalığı gelişebilir, koroner arter hastalığı gelişebilir ve bunlara bağlı olarak da bacak ülserleri meydana gelebilir.

Bacak ülserlerinin (bacak yaralarının) tedavisi

 1. Bacak ve ayak ülserlerinde (yaralarında) tedavi ülsere neden olan faktöre bağlıdır. Bacak ve ayak ülserlerinde enfeksiyon oluşmasını önlemek, şişmeyi azaltmak ve dolaşımın düzenlenmesi için etkilenen alana bandaj tedavisi uygulanır.
 2. Ülserde irinleşme var ise bandaj uygulanmadan önce yara pansuman yapılır ve birkaç günde bir bandaj değiştirilir.
 3. Düzenli egzersiz yapmak, destekleyici çorap giymek ve otururken bacakları kaldırma dolaşımı rahatlatır.
 4. Bir bacak ülserinin iyileşmesi birkaç ay sürebilir fakat bu sorun tekrarlama özelliği gösterir.
 5. Bazı bacak ülseri sorunlarında deri grefti işlemi gerekebilir.

Yani bacak ülserlerinde altta yatan hastalığın teşhisi ve tedavisi ve bacaklarda meydana gelen ülserlerin tedavisi gibi tedavi yöntemleri uygulanır.

Bacak ülserleri tedavisi

Bacak ülserleri tedavisi

Benzer sağlık yazıları

 1. Buerger hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Peptik ülser nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 3. Skleroderma hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 4. Afta hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 5. Kelebek çocuk hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 6. Kangren nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 7. Şeker hastalarında ayak yaraları neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git