Bakteriyel Hastalıklar ve Tedavileri

Babesiyoz Hastalığı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Babesiyoz, Babesia cinsine ait bir protozoal parazitin (tek hücreli parazitler) neden olduğu kene kaynaklı bir hastalıktır.

Babesiyoz enfeksiyonu nedir?

Babesiyoz, Babesia cinsine ait bir protozoal parazitin (tek hücreli parazitler) neden olduğu kene kaynaklı bir hastalıktır. Babesiyoz genellikle hayvanlarda oluşur; koyun, sığır, at ve diğer evcil hayvanları etkileyebilir.

Babesiyoz enfeksiyonu nasıl bulaşır?

Babesiyoz kene ısırığı ile hayvanlardan insanlara bulaşabileceği gibi, kan transfüzyonu veya anneden bebeğe plasenta yolu ile de bulaşabilir.

Babesiyoz hastalığı belirtileri

Babesiyoz hastalığı genellikle belirtisiz seyredebilir. Eğer babesiyoz hastalığı belirti gösterir ise haftalar ya da aylar sonra belirtiler göstermeye başlar. Babesiyoz hastalığı sıtmaya benzer semptomlar oluşturur. Belirtiler ateş, üşüme, terleme, baş ağrısı, iştah kaybı, bulantı ya da kusma gibi genel belirtiler gösterebilir. Babesiyoz hastalığı hemolitik anemi ile karaterizedir. Babesiyoz enfeksiyonu varlığında dalak büyümesi, karaciğer büyümesi veya sarılık da görülebilir.

Babesiyoz enfeksiyonu kimlerde risk oluşturur?

Babesiyoz enfeksiyonu bakımından risk altında olanlar genellikle dalağı olmayanlar veya dalak fonksiyon bozukluğu olanlar, ileri yaş grubunda olanlar, bağışıklık sistemi zayıf olanlar, kortikosteroid tedavisi görenler, HIV enfeksiyonu taşıyanlar, kanser hastaları Babesiyoz ağır enfeksiyonu için risk altındadırlar. Bu hastalarda Babesiyoz enfeksiyonu ölümcül olabilir.

Babesiyoz enfeksiyonu teşhisi ve tedavisi

Babesiyoz enfeksiyonunun semptomları (belirtileri) hastalığa özgü olmadığı için teşhiste öncelikle hastalığın akla getirilmesi önemlidir. Muayene sırasında hastanın seyahat öyküsü, dalağının durumu hastalığın düşünülmesinde önemlidir. Hastanın klinik muayenesi, hastanın anlattıkları haricinde kan tahlilleri de istenir. 8-12 saat aralar ile 2-3 gün tahliller tekrarlanarak kesin tanıya ulaşılmaya çalışılır. Hastalık sıtma ilacı kinin ve antibiyotikler ile tedavi edilir.

Enfeksiyon hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Sıtma hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Şark çıbanı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. Şarbon hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  4. Orf hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  5. Kırım kongo kanamalı ateşi nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git