A

Az Yemek – Az Kalorili Beslenme Yaşlanmayı Yavaşlatır mı? Düşük Kalorili Besinler

Uzmanlar, kalori tüketimini azaltmanın hücrede protein üretimini azalttığı ve yinelenmeye olanak sağladığını ifade etmektedirler.

Kalori tüketimini azaltmak hücre yaşlanmasını geciktiriyor mu?

Amerika Birleşik Devleti’nin Brigham Young Üniversitesinde görev yapan bilim insanları, fareler ile yaptıkları deneme çalışmalarında, kalori tüketimini azaltmanın hücrede protein üretmeyle sorumlu ribozomların çalışmasını yavaşlatarak kendilerini tamir edebilmesine yardımcı olduğu ve böylece hücrede yaşlanma sürecini yavaşlattığını keşfetmişlerdir.

Uzmanlar, kalori tüketimini azaltmanın hücrede protein üretimini azalttığı ve yinelenmeye olanak sağladığını ifade etmektedirler. Yine aynı uzmanlar yaşlanma mekanizmalarının daha iyi bilinmesi halinde, ne yenileceğine dair daha bilinçli hareket etmenin daha kalay olacağını da belirtmişlerdir.

Kalori nedir?

Kalori enerji birimidir. Bir gram kalori suyun ısısını 1 derece arttırabilmek için gereken enerji miktarıdır. Kalori terimi ayrıca tıpta ve diyet uzmanlığında 1000 kaloriye eşit daha büyük bir enerji birimi olan ”kilokaloriyi” ifade etmek için de kullanılır.

Her birey günlük yaşamını sürdürebilmek için belirli miktarda enerji (kalori) harcar; fakat enerji ihtiyacı kişinin günlük faaliyetlerine göre değişiklik gösterir. Yoğun fiziksel aktivitesi olan kişiler günlük daha fazla enerji harcarken, daha az fiziksel aktivite ile uğraşanlar ise daha az enerji (kalori) harcarlar.

Normal olarak bir kişinin aldığı kalori harcadığı enerji ile eşit oranda ise vücut ağırlığı sabit kalır. Kalori alımı enerji sarfından fazla olduğunda kişi kilo alır fakat kişinin aldığı kalori yaktığı enerjiden az ise genellikle kilo verilir. Yağlar, genellikle proteinlerden ve karbonhidratlardan fazla kalori içerirler. Enerji jul cinsinden de ölçülebilir. 1 kalori 4.2 jul’e eşittir.

Kalorisi düşük besinler

Kereviz sapının kalorisi düşük mü? 5 kaloriye sahip olduğu bilinen kereviz sapını, yalnızca diyet yapanlar değil her birey tüketebilir. Birçok besin değerine sahip olan kereviz sapı kan akışını hızlandırmada, kan basıncını düşürmede de faydalıdır.

Yeşil çayın kalorisi düşük mü? Yeşil çayda yüksek miktarda antioksidan bulunmaktadır. Antioksidanlar kanser gelişiminin önlenmesinde ve yağ yakımında faydalıdır. Yeşil çay sade olarak tüketildiğinde kalori değeri yok denilebilir.

Tere otunun kalorisi düşük mü? Yaklaşık 450 gram tere otu 53 kalori içerir. Bunun yanı sıra içeriğinde bulunan A,C ve K vitaminleri sayesinde tere otu oldukça yararlı bir yeşilliktir.

Ispanağın kalorosi düşük mü? Ispanağın 100 gramında 26 kalori vardır. Ispanak ayrıca K vitamini, kalsiyum, fosfor, potasyum, çinko ve selenyum  gibi faydalı içeriklere sahiptir.

Kivinin kalorisi düşük mü? Lif, potasyum ve E vitamini ve yaklaşık günlük C vitaminini içeriğinde barındıran kivi, oldukça düşük kalorili bir meyvedir. Kivi, gram başına 0,6 kalori değeri ile enerji yoğunluğu düşük bir meyvedir.

Pazının kalorisi düşük mü? Önemli ölçüde vitamini içeriğinde barındıran pazı, kemikleri güçlendirmek için gerekli olan K vitamini de içermektedir. 1 porsiyon pazı ortalama 124 kaloridir.

Peynirin kalorisi düşük mü? Peynirin kalori miktarı peynirin tipine göre de değişmekle birlikte proteinli bir süt ürünü olduğu için diyet yapanlara yağsız peynir önerilmektedir. 100 gram yağsız beyaz peynir 99 kaloridir.

Yeşil biberin kalorisi düşük mü? Yaklaşık iki adet dolmalık biberde bir portakal kadar C vitamini bulunmakta ancak yeşil biber portakalın üçte biri kadar kalori içermektedir. Yeşil biber az miktarda protein, iyi miktarda lif, az miktarda da A vitamini içerir. 100 gram yeşil biber yaklaşık 22 kaloridir.

Semiz otunun kalorisi düşük mü? Hem şifalı ot hem de sebze olarak tanımlanan semiz otunda oldukça yüksek değerde omega 3 yağ asitleri vardır. Semiz otunda kanser gelişimini önleyen faydalı maddeler de vardır. 100 gram taze semiz otunda ortalama 32 kalori vardır.

Brokolinin kalorisi düşük mü? Yaklaşık 450 gramında 100 kalori bulunan brokoli, K vitamini bakımından da zengindir. Brokolinin filizleri de tüketilebilir. Ayrıca brokoli filizlerinde A ve C vitamini, kalsiyum, fosfat ve demir, protein gibi faydalı içerikler de vardır.

Çin lahanasının kalorisi düşük mü? Bir kase Çin lahanasında oldukça iyi değerde vitaminler ve asit, demir, beta-karoten ve potasyum da bulunmaktadır. Lahanagillerin 100 gramında 24 kalori bulunur.

Mantarın kalorisi düşük mü? 100 gram mantar 28 kalori içermektedir. Mantarlar kanserden koruyan ve bağışıklığı arttıran antioksidan olarak kabul edilen selenyum minerali bakımından zengindir. Mantarda B12 vitamini, C vitamin, fosfor, potasyum gibi faydalı içerikler de vardır.

Siyah kabağın kalorisi düşük mü? Kara yaz kabağı günlük bir kase yendiğinde C vitamini ihtiyacını karşılamada etkilidir. Kabakta bunların yanı sıra B6 vitamini ve bir miktar da protein bulunmaktadır. 100 gram haşlanmış kabak yemeğinde ortalama 20 kalori vardır.

Patlıcanın kalorisi düşük mü? Patlıcan düşük kalorili bir sebze olduğu için diyet yemeği olarak tercih edilen bir sebzedir. Patlıcan aynı zamanda doğru pişirilerek tüketildiğinde (kızartmadan, kavurmadan) mümkün olduğunca kısık ateşte ve kendi suyunda oldukça faydalı bir sebzedir. Patlıcan sindirim sistemini rahatlatır ve kabızlığı önler. Patlıcan B1, B2 ve A vitaminleri bakımından da zengindir. Patlıcanın 100 gramında 25 kalori vardır.

Turpun kalorisi düşük mü? Kırmızı turp beyaz etli bir sebzedir ve çiğ olarak da tüketilebilir. Kırmızı turpun 100 gramında 19 kalori vardır. Kırmızı turpta bol miktarda potasyum ve folik asit vardır. Kırmızı turp diş eti, diş, sinir sistemi, saçlar ve tırnaklar için oldukça faydalıdır. Kırmızı turpun iştah açıcı özelliği de vardır, solunum yollarına iyi gelir, sindirimi kolaylaştırır, nezle ve grip gibi hastalıklarda faydalıdır.

Domatesin kalorisi düşük mü? 100 gram domateste 22 kalori vardır. Domates A, B ve C vitaminleri ile demir, potasyum gibi maddeleri içerir. Domates kanserin önlenmesinde, kalp krizi riskini azaltmada, mide ve bağırsak sisteminin düzgün çalışmasında, felç gelişimini önlemede, katarakt oluşumunun önlenmesinde, idrar söktürmede, romatizmalarda, kabızlıkta, kanın temizlenmesinde, cildin tazelik kazanmasında, nezle ve gribe karşı korunmada, yaşlanmanın gecikmesinde faydalıdır.

Salatalığın kalorisi düşük mü? 100 gramında 14 kalori bulunan salatalık aynı zamanda oldukça faydalı bir sebzedir. Salatalık günlük ihtiyaç duyulan birçok vitamini içeriğinde barındırır. B1 ve B2 vitaminleri, C vitamini, folik asit, demir, magnezyum, fosfor, potasyum ve çinko gibi vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin olan salatalığın aynı zamanda birçok faydası da vardır. Salatalık baş ağrısını gidermede, selülitleri gidermede, yorgunluğu gidermede, ağız kokusunu gidermede faydalıdır.

Karnabaharın kalorisi düşük mü? 1oo gram karnabaharda 27 kalori vardır. Karnabahar B1 ,B2 ,B3, B6, C, E ve K vitaminleri ve kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor ve folat gibi mineralleri de içinde barındıran lahanagiller grubundan bir sebzedir. Karnabaharın antioksidan etkisi vardır ve hazımsızlık, diyabet, kolit, solunum problemleri, obezite ve hipertansiyon gibi hastalıklarda da faydalıdır.

Marulun kalorisi düşük mü? Marulun 100 gramında 14 kalori bulunmaktadır. Marulda A vitamini, K, E ve C vitamini, B12 vitamini gibi vitaminler ve potasyum, magnezyum, demir, omega 3 yağ asitleri, doğal şeker, protein gibi maddeler de vardır. Marul cilt sağlığında, uyku sorunlarında, saç sağlığında, kalp ve damar sağlığında faydalıdır.

Çileğin kalorisi düşük mü? 100 gram çilekte 37 kalori bulunmaktadır. Çileğin antioksidan özelliği vardır. Çilekte B, C ve K vitaminler ve sodyum, potasyum, kalsiyum gibi mineraller bulunmaktadır. Çilek vücudun kuvvet kazanmasında, damar tıkanıklığının önlenmesinde, kolesterolü düşürmede, bağırsak kurtlarının dökülmesinde, kansere karşı korunmada, sindirim sistemini düzenlemede faydalıdır. Çilek yaşlanmanın gecikmesinde etkilidir. Çilek dişlerdeki tartarları temizlemek için de faydalıdır.

Karpuzun kalorisi düşük mü? 100 gram karpuzda 26 kalori vardır. Yaz sıcağında en lezzetli serinleme yollarından biri olan karpuzun birçok faydası da bulunmaktadır. Kapuz kanserlerden korunmada, kalp fonksiyonlarının düzgün çalışmasında, kan basıncının düzenlenmesinde, böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesinde, lif içeriği olduğu için sindirim sisteminin çalışmasında faydalıdır. Karpuzda bol miktarda C vitamini, antioksidan, beta-karoten içerikleri vardır.

Kavunun kalorisi düşük mü? 100 gramında 33 kalori bulunan kavun aynı zamanda oldukça faydalıdır. Kavun hazımsızlığın önlenmesinde, idrar söktürmede, cildi nemlendirmede, böbrek fonksiyonlarını çalıştırmada, erkeklerde meniyi arttırmada faydalıdır. Ayrıca kavun çekirdekleri de faydalıdır.

Bamyanın kalorisi düşük mü? 100 gram bamyada 36 kalori vardır. Yapılan araştırmalar bamyanın meme kanserinden, şeker hastalığına ve depresyona kadar faydalı olduğunu ortaya koymuştur. Bamya güçlü antioksidan etkisi sayesinde karaciğer fonksiyonlarının düzelmesinde faydalıdır. Bamya kabızlığın giderilmesinde de etkili bir sebzedir.

Yeşil fasulyenin kalorisi düşük mü? Fasulyenin 100 gramında 32 kalori vardır. Taze fasulye A, B1, B2, B9 ve C vitaminleri ve magnezyum, demir mineralleri bakımından zengin bir sebzedir. Fasulye yüksek miktarda kalsiyum da içerir. Fasulye kalp sağlığında, şeker hastalığında, sinirleri kuvvetlendirmede, bol lifleri sayesinde kilo vermede ve kabızlık sorununu gidermede, vücudun güç kazanmasında, yaşlanmanın gecikmesinde, beden ve zihin yorgunluğunu gidermede faydalıdır.

Yumurtanın kalorisi düşük mü? Tam yumurtanın 100 gramında 158 kalori bulunurken, yumurta beyazında 49 kalori vardır. Yumurta beyazı aynı zamanda yüksek miktarda protein içerdiği için iyi bir diyet besinidir. Her gün kahvaltıda bir yumurta yemek ve yemeklerinize yumurta katmak tok kalmayı sağlar. Yumurta kansızlığı önlemede, saç sağlığını güçlendirmede, göz sağlığında oldukça faydalıdır. Yumurta’da demir, E vitamini, çinko, selenyum, B vitamini, sarısında da D vitamini gibi faydalı maddeler vardır.

Kalorisi düşük besinler

Benzer sağlık yazıları

  1. B vitamini eksikliği neden olur
  2. Granolanın faydaları nelerdir
  3. Semiz otunun faydaları
  4. Yaşlılar için beslenme önerileri
  5. Metabolizma hızını arttırma yöntemleri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git