Ayak Hastalıkları ve Tedavileri

Ayak Yanması Neden Olur? (Yanan Ayaklar Sendromu Nedir?)

Yanan ayaklar sendromu, ayaklarda şiddetli yanma, iğnelenme, kaşınma ve karıncalanma ile birlikte bazen kızarma ve terlemenin de eşlik ettiği bir durumdur.

Yanan ayaklar sendromu nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yanan ayaklar sendromu, ayaklarda şiddetli yanma, iğnelenme, kaşınma ve karıncalanma ile birlikte bazen kızarma ve terlemenin de eşlik ettiği bir durumdur. Kızarıklık olan durumlara eritmomelaljia denilir. Yanan ayaklar sendromu bazı nörolojik ve tıbbi bir soruna eşlik edebileceği gibi tek başına görülebilir.

Tek başına görülen yanan ayaklar sendromunda, genetik faktörü olan görme tembelliği ve görme alanında bozuklukların eşlik ettiği vakalarda bildirilmiş ve bu durum özel bir sendrom olarak tanımlanmıştır. Çoğunlukla 50 yaş üzeri kişilerde ve kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülür. Özellikle menopoz dönemindeki kadınlarda gece ayakları örtmeme ve yanma sık görülen şikayetlerdir.Yanan ayaklar sendromu sadece geceleri değil gündüzleri de rahatsız eden bir problemdir.

Ayaklardaki yanma bazen basma bozukluklarından, kanda hemoglobin yüksekliğinden, amiloidoz birikiminden, şeker hastalığından (diyabetik ayak), vitamin eksikliklerinden, tarsal tünel sendromundan, lomber disk hernisi (bel fıtığı), siyatik sinir hasarından, yoğun alkol alımı nedeni ile B vitamini eksikliğinden, romatoid artrit, hipotiroidi (tiroid azlığı), böbrek yetmezliği, huzursuz bacak sendromu gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Taban düşüklüğü olan kişilerde, ayak altı yanması yaşarlar. Bu yanmaların giderilmesi için ayak spreyleri, kremleri, kullanılabilir.

Yanan ayaklar sendromu belirtileri

Ayak yanması belirtileri, ayaklarda özellikle geceleri rahatsız eden yanma, karıncalanma, iğnelenme ve kaşınma hissi veren belirtiler görülür. Ayak yanması bazı durumlarda gündüzleri de rahatsız edebilir ve hastada strese, uykusuzluğa neden olur. Ayaklarda devamlı olarak yanmadan dolayı ayakta durmak zorlaşabilir.

Yanan ayaklar sendromu teşhisi

Ayak yanması tanısı, Hastalığın ve altta yatan nedenin incelenmesi için nöroloji, dahiliye veya ortopedi uzmanlarına baş vurmak gerekebilir. Tanı için kan tahlilleri, elektromiyografi (EMG), manyetik rezonans (MR), ayak grafileri gibi tanı yöntemleri kullanılır.

Ayak yanması (yanan ayaklar sendromu) tedavisi

Ayak yanması neden olur

Ayak yanması neden olur

Ayak yanması tedavisinde, öncelikle altta yatan nedenin incelenmesi ve uygun tedavinin yapılması gereklidir. Tedavinin yanı sıra vitamin takviyesi, ayak bakımı ve hijyeni tedavide oldukça önem taşır. Ayak yanması tedavisinde neden bulunana kadar hastanın takip edilmesi ve şikayetlerin azaltılması için ilaç tedavisi verilir.

Giyilen çoraplar ayak yanması şikayetinde oldukça önemlidir. Sentetik çoraplar ayaklardaki teri emmediği için ayaklarda yanmaya sebep olur. Pamuklu çoraplar giymek ayakların yanmasını azaltır. Ayrıca ayakkabıların hava alması, dıştan dikişli olması ve ayakları terletmeyecek şekilde olması oldukça önemlidir. Ayak yanması problemi genellikle nöroloji uzmanı tarafından değerlendirilir ve takip edilir.

Ayak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Ayak üşümesi nedenleri ve tedavisi
 2. Ayak kokusu neden olur
 3. Nasır neden olur
 4. Yüksek topuklu ayakkabı giymek zararlı mı
 5. Tırnak mantarı nedenleri ve tedavisi
 6. Huzursuz bacak sendromu nedenleri ve tedavisi

19 Yorum

 1. Adsız

  10 Kasım 2014 at 23:02

  ayak yanması çok kötü bir şey ya. ayaklarım yanıyor ve tek çaresi soğuk suya sokmak. sadece soğuk suya soktuğumda rahatlıyor.

  • hakkı aydın bulut karagündostu

   20 Nisan 2018 at 15:22

   benimkide böyle kardaş soğuk ile abdest alınca çok rahatlıyorum allah sana şifa verdim kardaş

 2. Adsız

  12 Kasım 2014 at 13:50

  benim dedemin ayak tabanında böyle yanmalar oluyor, o da soğuk suya sokunca geçiyor.

 3. Adsız

  5 Haziran 2015 at 19:01

  Havalar ısındığından beri benim ayaklarımdaki yanma arttı. Aslında 3 senedir falan kışında ayaklarımda aralı yanma oluyor ama yazın dahada artıyor. Ben yorgunluktan olduğunu düşünüyorum. Nedendir acaba.

 4. Adsız

  28 Haziran 2015 at 17:26

  Ayaklarımın altı yanıyor, karıncalanıyor neden olabilir acaba.

 5. Adsız

  13 Temmuz 2015 at 20:34

  Ayaklarımın altı benimde yanıyor. Ben 46 yaşındayım bu durum oldukça zor neden olur ki.

  • Adsız

   14 Temmuz 2015 at 15:31

   Ayaklarda yanma ve ateşlenme birçok insanda sorun haline gelmektedir. Ayak yanması bazı insanları çok fazla etkilemez iken, bazı insanlarda da uykusuzluğa ve yaşam kalitesinin düşmesine neden olur. Ayak yanmasının bazı kişilerde önemli bir nedeni yoktur. Ayak yanması sinirlerde sıkışma sonucu, rahatsız eden ayakkabı, stres, fazla kilo problemi ve uzun ayakta kalma, aşırı alkol içmek, şeker hastalığı, kalbe bağlı bazı sorunlar, aşırı yorgunluk, psikolojik sıkıntılar ve bunun için kullanılan ilaçlar gibi pek çok neden ayaklarda yanmaya, karıncalanmaya neden olabilir. Bunun nedenini öğrenebilmek için bir dahiliye, nöroloji veya ortopedi uzmanına gitmekte fayda var. Geçmiş olsun.

 6. aysun

  23 Haziran 2016 at 16:09

  Benim ayaklarım ciddi şekilde yanma var nedeni ne olabilir, yardımcı olabilrmisiniz, kolay gelsin.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Haziran 2016 at 13:49

   Ayak yanması bazen bir sendrom olarak da ortaya çıkabilmektedir. Fakat ayak yanması bazı hastalıklardan ve bazı nörolojik durumlardan da kaynaklanabilir.

   – Örneğin diyabet hastalığında ayak yanması olabilir.

   – Tiroid hastalıklarında ayak yanması olabilir.

   – Sjögren sendromu olarak bilinen romatolojik bir hastalıkta ayak yanması olabilir.

   – Amiloidoz birikimine neden olan hastalıklarda ayak yanması olabilir.

   – Sinir sıkışmalarında ayak yanması görülebilir.

   – Bel fıtığı, omurilik kanal darlığı gibi nedenler ile ayak yanması olabilir.

   – Geçirilen kazalar nedeni ile meydana gelen sinir hasarlarından ayak yanması olabilir.

   – Damar tıkanıklığı gibi durumlarda ayak yanması olabilir.

   – Alkolizm gibi bir durum nedeni ile ayaklarda yanma hissi yaşanabilir.

   – Romatoid artrit durumlarında sinir sıkışmaları olabilir ve ayaklarda yanma oluşabilir.

   – Huzursuz bacak sendromuna bağlı ayak yanması olabilir.

   – Bazı vitamin ve minerallerin eksikliklerine veya fazlalıklarına bağlı ayak yanması olabilir.

   Bir endokrinoloji uzmanına veya nöroloji uzmanına gitmenizde ve gerekli kan testlerinin yapılmasında fay da var. Buradan bir sonuç alınmaz ise araştırma hastanesi gibi bir hastanede durumun araştırılması gerekebilir.

 7. Merve

  4 Ağustos 2016 at 13:24

  17 yaşındayım hiç bir hastalığımda yok ama ayaklarım 2*3 senedir çok fena yanıyor kışın bile ayaklarımı yorganın altına koyamıyorum o kadar ki yanıyor çorap bile giyemiyorum kışın bile çorap giyemiyorum halı olan zemine basamıyorum napıcam hastane sonuçlarımda temiz çıktı yardım edin?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Ağustos 2016 at 23:51

   – Ayakta yanma hissine neden olabilecek birçok faktör vardır. Ayak yanması en sık bayanları etkiler. Ayak yanması sorunu olan pek çok kişide bazen herhangi bir neden bulunamayabilir.

   – Bazı hastalarda B vitamini eksikliği ayaklarda yanma hissine neden olabilir fakat bazı hastalarda yapılan kan testlerinde vitamin düzeyleri normal çıkabilir.

   – Ayaklarda yanma hissi bazı hastalarda vücudun herhangi bir yerinde sinir sıkışmasına bağlı olabilir. Sinirlere baskı yapan kırık, burkulma, ödem, doku büyümesi, kireçlenmeler, tümörler gibi birçok neden sinirleri sıkıştırarak ayaklarda yanma hissine neden olabilir. Sinir sıkışmalarına bağlı durumlar için sinir ve beyin cerrahisine gitmek gerekir.

   – Ayaklara yük veren fazla kilo problemi, rahatsız ayakkabı giymek, alkol alımı, ayak mantarı hastalığı gibi etkenler de geceleri ayaklarda yanma hissine neden olabilir.

   – Çok sıkıntılı, çok hızlı sinirlenen, çok detaycı kişilerde psikolojik ayak yanması olabilir ve bu gibi bir durum için psikiyatri uzmanına gitmek gerekir.

   – Bazı vitaminlerin ve minerallerin eksiklikleri, fazlalıkları, tiroid bezi hastalıkları, hormonsal etkenler de ayaklarda yanma hissine yol açabilir ve bu tür durumların araştırılması için endokrinoloji bölümüne veya hematoloji bölümüne gitmek gerekir.

   Bazı romatolojik ve birçok sistemi tutan hastalıklardan dolayı da ayaklarda yanma hissi olabilir.

   Bu durumun, üniversite hastanesi gibi bir araştırma hastanesinde hematoloji ya da endokrinoloji veya romatoloji bölümünde araştırılması uygun olur.

   Sağlıklı yaşam ve iyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 8. tuğba düz

  29 Eylül 2016 at 16:31

  merhabalar 6 yaşında oğlum gece ayaklarının yandığını döylüyor ve yaz kış vantinatör karsısında uyumak istiyor; arabaya bindiğinde hemen ayakkabılarını çıkarıyor; şeker olabilirmi ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Ekim 2016 at 13:39

   Şeker hastalığında ayak yanması genellikle yetişkinlerde ve sinir hasarları geliştikten sonra meydana gelebileceği gibi, çocuklarda da olabilme ihtimali vardır.

   Çocuğunuzdaki durum ”Eritromelalji” olarak tanımlanan ve herhangi bir neden olmadan (primer) veya bir nedene bağlı (sekonder) olarak ortaya çıkabilen el ve ayaklarda kızarıklığın, yanmanın ve hassasiyetin de görüldüğü vazodilatör, vazomotor bir bozukluk durumu olabilir. Bu durumun teşhisi için beyin-sinir cerrahisi uzmanına başvurmak veya hematoloji bölümünde durumun araştırılması gerekir.

   Primer eritromelalji herhangi bir neden olmaksızın herhangi bir dönemde ortaya çıkabilir.

   Sekonder eritromelalji’ye neden olan faktörler arasında ise bazı ilaçların kullanılması sonucu, vaskülitler (damar iltihabı tipleri), ateroskleroz (damar sertleşmesi), venöz yetmezlik, pernisiyöz anemi, trombositemi, trombositopenik purpura, polisitemi, lösemiler gibi hemotolojik hastalıklar, kolesterol kristal emboli sendromu, metabolik bozukluklar, diyabetis mellitus, hiperkolesterolemi, gut hastalığı, familyal nefrit, viral ve bakteriyel enfeksiyonlar, nörolojik bazı hastalıklar, otoimmün hastalıklar, AIDS, malign (kötü huylu) bazı hastalıklar gibi birçok etken sekonder eritromelalji’ye neden olabilir.

   Bu durum sebep ne olursa olsun ihmal edilmemelidir.

   Hematoloji bölümüne gitmeniz ve orada bu durumun araştırılması uygun olur

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 9. İnci soyuyüce

  7 Eylül 2017 at 06:04

  Merhaba 37 yaşındayım 10 yıldır ayak tabanında ağrı ve yanma yaşıyorum.emg bacak ultrasonu bel emarı tomografi ayak filmi kan tahlilleri huzursuz bacak sendromu suphesi gibi tetkikler sonucunda demir eksikliği ve çukur ayak sorunu dışında bir sonuç çıkmadı.demir magnezyum b12 vitamin takviyeleri ve pes cavus için uygun tabanlık kullanimindanda sonuc alamadim.gun içerisinde sürekli devam eden dinlenme esnasında daha fazla artan bir ağrıya sahibim.dahiliye beyin cerrahisi kalp damar cerrahisi ortopedi nöroloji gibi birimlere gitmem sonucunda hiç bir sonuç alamadım ve yasam kalitemi çok fazla etkileyen ağrılara sahibim nasıl bir yol izlemem konusunda çaresiz kaldım yardımlarınızı bekliyorum sevgiler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Eylül 2017 at 15:52

   Ayak tabanındaki ağrı ve yanma, özellikle ağrı çukur ayak durumuna bağlı olabilir. Çukur ayak için her ne kadar tabanlık verilse de o bozukluk varlığını sürdürdüğü sürece ağrı devam edebilir. Bazı durumlarda pes kavus için cerrahi düzeltme operasyonu gerekebilir.

   Pes kavusa en sık sebep olan faktörler arasında Charcot-Marie-Tooth hastalığı, spinal disrafizm ve poliomyelit gibi durumların olduğu bilinmektedir. Herhangi bir nörolojik ve travmatik bulgu saptanamayan olgularda ise idiyopatik pes kavus söz konusudur. Eğer çukur ayak durumu sizde de idiyopatik (nedeni bulunamayan ya da bilinmeyen) şekilde ise bu durum sizde çocukluktan beri olabilir.

   Pes kavusun tedavisinde konservatif yöntemler çok küçük yaşlarda uygulansa da, genellikle iyileşme sağlanamamaktadır. Pes kavus cerrahi tedavisinde birçok yöntem ileri sürülmüş olmakla birlikte, seçilecek cerrahi yöntem bozukluğun tipine ve derecesine değişiklik gösterir.

   Charcot-Marie-Tooth hastalığı bakımından araştırma gerekebilir.

   Nöroloji doktorunuzla tekrar görüşmenizde fayda vardır.

   Yine ayak tabanında yanma ve ağrı diyabet hastalığında, kansızlıkta, bazı başka kan hastalıklarında, romatizmal bazı hastalıklarda, beyni ve sinirleri etkileyen bazı hastalıklarda gibi durumlarda da görülebilir. Belki romatoloji, hematoloji gibi alanlarda da araştırmalar gerekebilir.

   İyi yaşam dileğiyle.

 10. Fadime

  26 Aralık 2017 at 02:02

  Merhaba benim olumda 5yasinda ama hep yanmavar ayaklarinin altinda bazen aksamlari ofeliyom neyapabilirim lutren yardinci olun

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Ocak 2018 at 01:02

   B vitamini, D vitamini, magnezyum eksikliği olabilir, tip 1 diyabet hastalığı olabilir, ilaç kullanımına bağlı olabilir. Bazen bir sebebi olmadan da ayaklarda yanma hissi olabilir. Tiroid hastalığı olabilir. Emilim bozukluğu olabilir. Böbrekler ile ilgili bir problem olabilir. Fabry hastalığı gibi bir duruma bağlı olabilir. Amiloidoz birikimi ve/veya amiloidoz birikimine neden olan bir hastalığa bağlı olabilir.

   Buradan net bir şey söylemek çok mümkün değildir. Bu nedenle doktorunuza ya da endokrinoloji uzmanına gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 11. kader

  12 Nisan 2018 at 13:01

  Merhaba hocam benim 1 yıldır ayaklarım yanıyor doktora gittim huzursuz bacak sendromu dedi ilaç verdi ilacı kullanıp kullanmama konusunda endişelerim var benim aynı zamanda troidim var ondan kaynaklanıyor olabilir mi netten araştırdım ayak yanmasinin nedeni arasında troidde var eger öyleyse ilacı kullanmayayim lütfen yardımcı olun

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Nisan 2018 at 11:52

   İnternet sitesi üzerinden doktorunuzun koymuş olduğu teşhis ve vermiş olduğu tedavi hakkında bir yorum veya yönlendirme yapmak doğru olmaz. Kafanıza takılan soruları doktorunuz veya aile hekiminiz ile konuşup yanıt bulmanız daha doğru olur.

   Tiroid hastalığı olarak tek bir tiroid hastalığı yoktur. Tiroid hastalığının tipine göre değişmekle birlikte, tiroid hastalıkları bazı hastalarda huzursuz bacak sendromuna neden olabilmektedir. Yani bir başka hastalığa veya duruma ikincil olarak gelişen huzursuz bacak sendromu (sekonder HBS) şekli de vardır.

   Tiroid hastalığınız ile ilgilenen doktorunuz ile de bu durum hakkında görüşebilirsiniz.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git