Ayak Hastalıkları ve Tedavileri

Ayak Yanması Neden Olur? (Yanan Ayaklar Sendromu Nedir?)

Yanan ayaklar sendromu, ayaklarda şiddetli yanma, iğnelenme, kaşınma ve karıncalanma ile birlikte bazen kızarma ve terlemenin de eşlik ettiği bir durumdur.

Yanan ayaklar sendromu nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yanan ayaklar sendromu, ayaklarda şiddetli yanma, iğnelenme, kaşınma ve karıncalanma ile birlikte bazen kızarma ve terlemenin de eşlik ettiği bir durumdur. Kızarıklık olan durumlara eritmomelaljia denilir. Yanan ayaklar sendromu bazı nörolojik ve tıbbi bir soruna eşlik edebileceği gibi tek başına görülebilir.

Tek başına görülen yanan ayaklar sendromunda, genetik faktörü olan görme tembelliği ve görme alanında bozuklukların eşlik ettiği vakalarda bildirilmiş ve bu durum özel bir sendrom olarak tanımlanmıştır. Çoğunlukla 50 yaş üzeri kişilerde ve kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülür. Özellikle menopoz dönemindeki kadınlarda gece ayakları örtmeme ve yanma sık görülen şikayetlerdir.Yanan ayaklar sendromu sadece geceleri değil gündüzleri de rahatsız eden bir problemdir.

Ayaklardaki yanma bazen basma bozukluklarından, kanda hemoglobin yüksekliğinden, amiloidoz birikiminden, şeker hastalığından (diyabetik ayak), vitamin eksikliklerinden, tarsal tünel sendromundan, lomber disk hernisi (bel fıtığı), siyatik sinir hasarından, yoğun alkol alımı nedeni ile B vitamini eksikliğinden, romatoid artrit, hipotiroidi (tiroid azlığı), böbrek yetmezliği, huzursuz bacak sendromu gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Taban düşüklüğü olan kişilerde, ayak altı yanması yaşarlar. Bu yanmaların giderilmesi için ayak spreyleri, kremleri, kullanılabilir.

Yanan ayaklar sendromu belirtileri

Ayak yanması belirtileri, ayaklarda özellikle geceleri rahatsız eden yanma, karıncalanma, iğnelenme ve kaşınma hissi veren belirtiler görülür. Ayak yanması bazı durumlarda gündüzleri de rahatsız edebilir ve hastada strese, uykusuzluğa neden olur. Ayaklarda devamlı olarak yanmadan dolayı ayakta durmak zorlaşabilir.

Yanan ayaklar sendromu teşhisi

Ayak yanması tanısı, Hastalığın ve altta yatan nedenin incelenmesi için nöroloji, dahiliye veya ortopedi uzmanlarına baş vurmak gerekebilir. Tanı için kan tahlilleri, elektromiyografi (EMG), manyetik rezonans (MR), ayak grafileri gibi tanı yöntemleri kullanılır.

Ayak yanması (yanan ayaklar sendromu) tedavisi

Ayak yanması neden olur

Ayak yanması neden olur

Ayak yanması tedavisinde, öncelikle altta yatan nedenin incelenmesi ve uygun tedavinin yapılması gereklidir. Tedavinin yanı sıra vitamin takviyesi, ayak bakımı ve hijyeni tedavide oldukça önem taşır. Ayak yanması tedavisinde neden bulunana kadar hastanın takip edilmesi ve şikayetlerin azaltılması için ilaç tedavisi verilir.

Giyilen çoraplar ayak yanması şikayetinde oldukça önemlidir. Sentetik çoraplar ayaklardaki teri emmediği için ayaklarda yanmaya sebep olur. Pamuklu çoraplar giymek ayakların yanmasını azaltır. Ayrıca ayakkabıların hava alması, dıştan dikişli olması ve ayakları terletmeyecek şekilde olması oldukça önemlidir. Ayak yanması problemi genellikle nöroloji uzmanı tarafından değerlendirilir ve takip edilir.

Ayak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Ayak üşümesi nedenleri ve tedavisi
 2. Ayak kokusu neden olur
 3. Nasır neden olur
 4. Yüksek topuklu ayakkabı giymek zararlı mı
 5. Tırnak mantarı nedenleri ve tedavisi
 6. Huzursuz bacak sendromu nedenleri ve tedavisi

12 Yorum

 1. Adsız

  10 Kasım 2014 at 23:02

  ayak yanması çok kötü bir şey ya. ayaklarım yanıyor ve tek çaresi soğuk suya sokmak. sadece soğuk suya soktuğumda rahatlıyor.

 2. Adsız

  12 Kasım 2014 at 13:50

  benim dedemin ayak tabanında böyle yanmalar oluyor, o da soğuk suya sokunca geçiyor.

 3. Adsız

  5 Haziran 2015 at 19:01

  Havalar ısındığından beri benim ayaklarımdaki yanma arttı. Aslında 3 senedir falan kışında ayaklarımda aralı yanma oluyor ama yazın dahada artıyor. Ben yorgunluktan olduğunu düşünüyorum. Nedendir acaba.

 4. Adsız

  28 Haziran 2015 at 17:26

  Ayaklarımın altı yanıyor, karıncalanıyor neden olabilir acaba.

 5. Adsız

  13 Temmuz 2015 at 20:34

  Ayaklarımın altı benimde yanıyor. Ben 46 yaşındayım bu durum oldukça zor neden olur ki.

  • Adsız

   14 Temmuz 2015 at 15:31

   Ayaklarda yanma ve ateşlenme birçok insanda sorun haline gelmektedir. Ayak yanması bazı insanları çok fazla etkilemez iken, bazı insanlarda da uykusuzluğa ve yaşam kalitesinin düşmesine neden olur. Ayak yanmasının bazı kişilerde önemli bir nedeni yoktur. Ayak yanması sinirlerde sıkışma sonucu, rahatsız eden ayakkabı, stres, fazla kilo problemi ve uzun ayakta kalma, aşırı alkol içmek, şeker hastalığı, kalbe bağlı bazı sorunlar, aşırı yorgunluk, psikolojik sıkıntılar ve bunun için kullanılan ilaçlar gibi pek çok neden ayaklarda yanmaya, karıncalanmaya neden olabilir. Bunun nedenini öğrenebilmek için bir dahiliye, nöroloji veya ortopedi uzmanına gitmekte fayda var. Geçmiş olsun.

 6. aysun

  23 Haziran 2016 at 16:09

  Benim ayaklarım ciddi şekilde yanma var nedeni ne olabilir, yardımcı olabilrmisiniz, kolay gelsin.

  • Sağlık Ocağım

   24 Haziran 2016 at 13:49

   Ayak yanması bazen bir sendrom olarak da ortaya çıkabilmektedir. Fakat ayak yanması bazı hastalıklardan ve bazı nörolojik durumlardan da kaynaklanabilir.

   – Örneğin diyabet hastalığında ayak yanması olabilir.

   – Tiroid hastalıklarında ayak yanması olabilir.

   – Sjögren sendromu olarak bilinen romatolojik bir hastalıkta ayak yanması olabilir.

   – Amiloidoz birikimine neden olan hastalıklarda ayak yanması olabilir.

   – Sinir sıkışmalarında ayak yanması görülebilir.

   – Bel fıtığı, omurilik kanal darlığı gibi nedenler ile ayak yanması olabilir.

   – Geçirilen kazalar nedeni ile meydana gelen sinir hasarlarından ayak yanması olabilir.

   – Damar tıkanıklığı gibi durumlarda ayak yanması olabilir.

   – Alkolizm gibi bir durum nedeni ile ayaklarda yanma hissi yaşanabilir.

   – Romatoid artrit durumlarında sinir sıkışmaları olabilir ve ayaklarda yanma oluşabilir.

   – Huzursuz bacak sendromuna bağlı ayak yanması olabilir.

   – Bazı vitamin ve minerallerin eksikliklerine veya fazlalıklarına bağlı ayak yanması olabilir.

   Bir endokrinoloji uzmanına veya nöroloji uzmanına gitmenizde ve gerekli kan testlerinin yapılmasında fay da var. Buradan bir sonuç alınmaz ise araştırma hastanesi gibi bir hastanede durumun araştırılması gerekebilir.

 7. Merve

  4 Ağustos 2016 at 13:24

  17 yaşındayım hiç bir hastalığımda yok ama ayaklarım 2*3 senedir çok fena yanıyor kışın bile ayaklarımı yorganın altına koyamıyorum o kadar ki yanıyor çorap bile giyemiyorum kışın bile çorap giyemiyorum halı olan zemine basamıyorum napıcam hastane sonuçlarımda temiz çıktı yardım edin?

  • Sağlık Ocağım

   5 Ağustos 2016 at 23:51

   – Ayakta yanma hissine neden olabilecek birçok faktör vardır. Ayak yanması en sık bayanları etkiler. Ayak yanması sorunu olan pek çok kişide bazen herhangi bir neden bulunamayabilir.

   – Bazı hastalarda B vitamini eksikliği ayaklarda yanma hissine neden olabilir fakat bazı hastalarda yapılan kan testlerinde vitamin düzeyleri normal çıkabilir.

   – Ayaklarda yanma hissi bazı hastalarda vücudun herhangi bir yerinde sinir sıkışmasına bağlı olabilir. Sinirlere baskı yapan kırık, burkulma, ödem, doku büyümesi, kireçlenmeler, tümörler gibi birçok neden sinirleri sıkıştırarak ayaklarda yanma hissine neden olabilir. Sinir sıkışmalarına bağlı durumlar için sinir ve beyin cerrahisine gitmek gerekir.

   – Ayaklara yük veren fazla kilo problemi, rahatsız ayakkabı giymek, alkol alımı, ayak mantarı hastalığı gibi etkenler de geceleri ayaklarda yanma hissine neden olabilir.

   – Çok sıkıntılı, çok hızlı sinirlenen, çok detaycı kişilerde psikolojik ayak yanması olabilir ve bu gibi bir durum için psikiyatri uzmanına gitmek gerekir.

   – Bazı vitaminlerin ve minerallerin eksiklikleri, fazlalıkları, tiroid bezi hastalıkları, hormonsal etkenler de ayaklarda yanma hissine yol açabilir ve bu tür durumların araştırılması için endokrinoloji bölümüne veya hematoloji bölümüne gitmek gerekir.

   Bazı romatolojik ve birçok sistemi tutan hastalıklardan dolayı da ayaklarda yanma hissi olabilir.

   Bu durumun, üniversite hastanesi gibi bir araştırma hastanesinde hematoloji ya da endokrinoloji veya romatoloji bölümünde araştırılması uygun olur.

   Sağlıklı yaşam ve iyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 8. tuğba düz

  29 Eylül 2016 at 16:31

  merhabalar 6 yaşında oğlum gece ayaklarının yandığını döylüyor ve yaz kış vantinatör karsısında uyumak istiyor; arabaya bindiğinde hemen ayakkabılarını çıkarıyor; şeker olabilirmi ?

  • Sağlık Ocağım

   1 Ekim 2016 at 13:39

   Şeker hastalığında ayak yanması genellikle yetişkinlerde ve sinir hasarları geliştikten sonra meydana gelebileceği gibi, çocuklarda da olabilme ihtimali vardır.

   Çocuğunuzdaki durum ”Eritromelalji” olarak tanımlanan ve herhangi bir neden olmadan (primer) veya bir nedene bağlı (sekonder) olarak ortaya çıkabilen el ve ayaklarda kızarıklığın, yanmanın ve hassasiyetin de görüldüğü vazodilatör, vazomotor bir bozukluk durumu olabilir. Bu durumun teşhisi için beyin-sinir cerrahisi uzmanına başvurmak veya hematoloji bölümünde durumun araştırılması gerekir.

   Primer eritromelalji herhangi bir neden olmaksızın herhangi bir dönemde ortaya çıkabilir.

   Sekonder eritromelalji’ye neden olan faktörler arasında ise bazı ilaçların kullanılması sonucu, vaskülitler (damar iltihabı tipleri), ateroskleroz (damar sertleşmesi), venöz yetmezlik, pernisiyöz anemi, trombositemi, trombositopenik purpura, polisitemi, lösemiler gibi hemotolojik hastalıklar, kolesterol kristal emboli sendromu, metabolik bozukluklar, diyabetis mellitus, hiperkolesterolemi, gut hastalığı, familyal nefrit, viral ve bakteriyel enfeksiyonlar, nörolojik bazı hastalıklar, otoimmün hastalıklar, AIDS, malign (kötü huylu) bazı hastalıklar gibi birçok etken sekonder eritromelalji’ye neden olabilir.

   Bu durum sebep ne olursa olsun ihmal edilmemelidir.

   Hematoloji bölümüne gitmeniz ve orada bu durumun araştırılması uygun olur

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git