Ayak Hastalıkları ve Tedavileri

Ayak Yanması Neden Olur? (Yanan Ayaklar Sendromu Nedir?)

Yanan ayaklar sendromu, ayaklarda şiddetli yanma, iğnelenme, kaşınma ve karıncalanma ile birlikte bazen kızarma ve terlemenin de eşlik ettiği bir durumdur.

Yanan ayaklar sendromu nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yanan ayaklar sendromu, ayaklarda şiddetli yanma, iğnelenme, kaşınma ve karıncalanma ile birlikte bazen kızarma ve terlemenin de eşlik ettiği bir durumdur. Kızarıklık olan durumlara eritmomelaljia denilir. Yanan ayaklar sendromu bazı nörolojik ve tıbbi bir soruna eşlik edebileceği gibi tek başına görülebilir.

Tek başına görülen yanan ayaklar sendromunda, genetik faktörü olan görme tembelliği ve görme alanında bozuklukların eşlik ettiği vakalarda bildirilmiş ve bu durum özel bir sendrom olarak tanımlanmıştır. Çoğunlukla 50 yaş üzeri kişilerde ve kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülür. Özellikle menopoz dönemindeki kadınlarda gece ayakları örtmeme ve yanma sık görülen şikayetlerdir.Yanan ayaklar sendromu sadece geceleri değil gündüzleri de rahatsız eden bir problemdir.

Ayaklardaki yanma bazen basma bozukluklarından, kanda hemoglobin yüksekliğinden, amiloidoz birikiminden, şeker hastalığından (diyabetik ayak), vitamin eksikliklerinden, tarsal tünel sendromundan, lomber disk hernisi (bel fıtığı), siyatik sinir hasarından, yoğun alkol alımı nedeni ile B vitamini eksikliğinden, romatoid artrit, hipotiroidi (tiroid azlığı), böbrek yetmezliği, huzursuz bacak sendromu gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Taban düşüklüğü olan kişilerde, ayak altı yanması yaşarlar. Bu yanmaların giderilmesi için ayak spreyleri, kremleri, kullanılabilir.

Yanan ayaklar sendromu belirtileri

Ayak yanması belirtileri, ayaklarda özellikle geceleri rahatsız eden yanma, karıncalanma, iğnelenme ve kaşınma hissi veren belirtiler görülür. Ayak yanması bazı durumlarda gündüzleri de rahatsız edebilir ve hastada strese, uykusuzluğa neden olur. Ayaklarda devamlı olarak yanmadan dolayı ayakta durmak zorlaşabilir.

Yanan ayaklar sendromu teşhisi

Ayak yanması tanısı, Hastalığın ve altta yatan nedenin incelenmesi için nöroloji, dahiliye veya ortopedi uzmanlarına baş vurmak gerekebilir. Tanı için kan tahlilleri, elektromiyografi (EMG), manyetik rezonans (MR), ayak grafileri gibi tanı yöntemleri kullanılır.

Ayak yanması (yanan ayaklar sendromu) tedavisi

Ayak yanması neden olur

Ayak yanması neden olur

Ayak yanması tedavisinde, öncelikle altta yatan nedenin incelenmesi ve uygun tedavinin yapılması gereklidir. Tedavinin yanı sıra vitamin takviyesi, ayak bakımı ve hijyeni tedavide oldukça önem taşır. Ayak yanması tedavisinde neden bulunana kadar hastanın takip edilmesi ve şikayetlerin azaltılması için ilaç tedavisi verilir.

Giyilen çoraplar ayak yanması şikayetinde oldukça önemlidir. Sentetik çoraplar ayaklardaki teri emmediği için ayaklarda yanmaya sebep olur. Pamuklu çoraplar giymek ayakların yanmasını azaltır. Ayrıca ayakkabıların hava alması, dıştan dikişli olması ve ayakları terletmeyecek şekilde olması oldukça önemlidir. Ayak yanması problemi genellikle nöroloji uzmanı tarafından değerlendirilir ve takip edilir.

Ayak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Ayak üşümesi nedenleri ve tedavisi
  2. Ayak kokusu neden olur
  3. Nasır neden olur
  4. Yüksek topuklu ayakkabı giymek zararlı mı
  5. Tırnak mantarı nedenleri ve tedavisi
  6. Huzursuz bacak sendromu nedenleri ve tedavisi

19 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git