Ayak Hastalıkları ve Tedavileri

Ayak Tarak Kemiği Kırıkları Nedenleri Ve Tedavisi (Metatars Kırıkları)

Ayak tarak kemikleri beş ince ve uzun kemikten oluşur ve tarsometatarsal kompleks lisfrancs eklemi olarak bilinir. Lisfrancs yaralanmalarının % 20'si acil serviste atlanır. Lisfrancs eklem yaralanmalarının büyük çoğunluğunda metatars kuboid ve kuneiform kırıkları mevcuttur.

Ayak ortası (ayak tarak kemiği) kırıkları belirtileri

Ayak tarak kemikleri beş ince ve uzun kemikten oluşur ve tarsometatarsal kompleks lisfrancs eklemi olarak bilinir. Lisfrancs yaralanmalarının % 20’si acil serviste atlanır. Lisfrancs eklem yaralanmalarının büyük çoğunluğunda metatars kuboid ve kuneiform kırıkları mevcuttur.

Ayakta metatars kırıkları (tarak kemiği kırıkları), ayağın üzerine yük binmesi ya da ani burkulmalar nedeni ile oluşur. Tarak kemiği kırıkları ayak bileği burkulmaları sonrası, düşme sonrası, ayağın üzerine yukarıdan ağır bir şey düşmesi sonucu oluşan kırıklardır.

Tarak kemiği kırıkları özellikle profesyonel sporcularda oldukça sık görülür. En sık karşılaşılan 5’inci metatars kırığı olarak sınıflandırılan jones kırığıdır. Bu kırıklarda kırığın tipine göre cerrahi tedaviye gerek duyulur.

Ayak tarak kemiği kırıkları belirtileri

Ayak tarak kemiği kırıkları belirtileri, ayakta hassasiyet ve şişlik, özellikle metatarsokuneiform eklemde hassasiyet, rotasyon testinde ağrı ortaya çıkması, ayak tabanında küçük morarma, ayağın üzerine basamama gibi belirtiler görülür.

Ayak tarak kemiği kırıkları teşhisi

Ayak tarak kemiği kırıkları tanısı, fizik muayenede orta ayakta hassasiyet ve şişlik dikkatli muayene ve röntgenolojik değerlendirmeyi gerektirir. Ayrışmış kırıklı çıkıklar muayenede belirgin olarak görülmesine rağmen, gizli yaralanmalar için tüm artikülasyonların özellikle medial kuneiform – birinci metatarsal eklemin dikkatli muayenesi önemlidir.

Ayak tarak kemiği kırıkları

Ayak tarak kemiği kırıkları tedavisi

Ayak tarak kemiği kırıklarının tedavisi basit yer değiştirmeden kırıklar alçıya alınır ve 2-3 hafta alçıda kalır. 2-3 haftalık kısa bacak alçı tedavisinden sonra röntgenolojik değerlendirme tekrar ayağa yük verdirerek yapılır. Alçı tedavisi ile kaynayan kırıklarda 6-8 haftalık iyileşme süreci vardır. Yer değiştirmiş kaynamayan kırıklar cerrahi yöntem ile tedavi edilir. Ameliyat sonrası, önce 4 hafta ayağın üzerine yük vermeden koltuk değneği kullanılarak, sonraki 4 haftada ayağın üzerine yük vererek fizik tedavi programına alınır. Diğer tarak kemiği kırıklarında da kırığın iyileşme süresi 6 -8 hafta arasıdır.

Ayak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Ayak bileği kırıkları nedenleri ve tedavisi
  2. Ayak parmak kırıkları nedenleri ve tedavisi
  3. Ayak ağrısı neden olur
  4. Topuk kırıkları neden olur

616 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git