Ayak Hastalıkları ve Tedavileri

Ayaklar Neden Şişer? Ayak Şişliği Nasıl Geçer?

Ayak şişmesi bir çok neden ile olabilir. Ayakların şişmesi, hormonal, metabolik ve dokusal nedenlerden ayaklar şişebilir. Ayak şişmesinin, uzun süre ayakta kalmak, burkulmalar, hamilelik, kalp ve dolaşım sistemi rahatsızlıkları gibi pek çok nedeni vardır.

Ayak şişmesine neden olan hastalıklar

Ayak şişmesi bir çok neden ile olabilir. Ayakların şişmesi, hormonal, metabolik ve dokusal nedenlerden ayaklar şişebilir. Ayak şişmesinin, uzun süre ayakta kalmak, burkulmalar, hamilelik, kalp ve dolaşım sistemi rahatsızlıkları gibi pek çok nedeni vardır.

Bu nedenle ayak şişmeleri tek taraflı ve iki taraflı ayak şişmeleri olarak iki gruba ayrılır. Her iki ayakta olan ayak şişmeleri genellikle sistemik hastalıklara bağlı, böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği ve damarsal sorunlara bağlı damarların genişlemesi (varisler) gibi hastalıklara işaret eder.

Tek ayakta olan ayak şişmeleri daha çok, o uzvun travmalar sonrası oluşabilecek yaralanmalarını, tendinitlerini yani kiriş iltihaplarını o bölgeye ait bası nedeni ile oluşan yetmezlikleri göstermektedir. Bunları dikkate alarak ayak şişmeleri iki taraflı mı, tek taraflı mı doğru teşhis etmek önemlidir.

Ayak şişmesi nedeni nasıl teşhis edilir?

Ayak şişmesi şikayeti olan hastada özellikle çift taraflı ise kalp yetmezliği veya böbrek yetmezliği düşünülmelidir ve bu tür bir belirti olduğunda mutlaka dahiliye uzmanına baş vurmak gereklidir.

Fakat tek taraflı bir şişlik söz konusu ise o bölgedeki problemleri ortaya çıkartmaya yönelik teşhis yöntemleri uygulanır. Bu yöntemler, ultrasonografi tetkiki, röntgen filmleri, hastanın ayrıntılı bir şekilde ortopedi uzmanı tarafından muayene edilmesi gibi bir takım tetkikler ayak şişmesinin nedeni ortaya koymada yardımcı olur.

Ayaklarda şişlik nasıl tedavi edilir?

Ayak şişmesi tedavisi

Ayak şişmesi tedavisi

Ayak şişmesi tedavisi, ayaklarda şişmenin nedenine bağlı olarak yapılır. Ayaklardaki şişlik herhangi bir travma nedeni ile oluşmuş ise yaralanmanın tedavisi yapılır ve şişliğin inmesi için buz tatbiki uygulanır.

İltihabi nedenle ayak şişmesi durumlarında iltihabı gidermek için verilen ilaçlar kullanılır. Sistemik hastalıklara bağlı gelişen ayak şişmelerinde öncelikle hastalığın tedavisi yapılmalıdır ve bu dönem içerisinde akşamları ayakları ılık tuzlu suda yarım saat beklettikten sonra, bacakları bir miktar yukarı kaldırarak dinlenmek faydalı olur.

Ayrıca çok uzun ayakta kalmamayı dikkat etmek, çok uzun yürümemek, çok uzun oturmamak, tuzlu yemekten kaçınmak, ayakkabı seçiminde ayağın rahat edeceği ayakkabıları kullanmak, bacak ve ayak egzersizleri yapmak ayak şişmesini engellemede faydalı olur.

Ayak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Hamilelikte el ve ayak şişmesi neden olur
 2. Sever hastalığı nedir
 3. Ayak bileği burkulması neden olur
 4. Ayak bileği neden kırılır

2 Yorum

 1. Adsız

  12 Eylül 2015 at 19:57

  Merhabalar ben hangi ilaçların yan etkileri ayaklarda şişmeye neden olur sorusunu soracaktım.

  • Adsız

   14 Eylül 2015 at 19:43

   Bazı ilaçların yan etkileri sıvı toplama ve şişmeye neden olabilir. Örneğin, şeker hastalığı için kullanılan ilaçlar, antideprasanlar, antiinflamatuar hastalıklar, hormon ilaçları, kalp hastalıkları için kullanılan ilaçlar, aşırı tuz tüketimi gibi nedenler ayaklarda şişmeye neden olabilir. Fakat ayaklarda şişme bazı hastalıkların da belirtisi olabilir. Bu nedenle ayaklarda şişlik geçmiyor ise bir uzmana baş vurmak gereklidir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git