Ayak Hastalıkları ve Tedavileri

Ayak Parmak Kırıkları Neden Olur?

Ayağın herhangi bir parmağı kırıldığında şiddetli ağrı, kırık çevresindeki yumuşak dokularda şişlik, parmakta görülebilen şekil bozukluğu, kemiğin boyunda kısalık ve morarma gibi belirtiler görülür.

Ayak parmağı kırığı belirtileri ve tedavisi

Ayak parmaklarının kırılması ayak parmağı kırıklarının en sık karşılaşılan nedenleri, yanlışlıkla ayağı bir yere çarpma, ayağın üzerine ağır bir şey düşürme, burkulmalar, aşırı kilolu olmak, uygun olmayan ayakkabı giymek ve osteoporoz gibi kemik hastalığı varlığı gibi nedenlerden ayak parmaklarında kırık oluşabilir. Genellikle ayağın üzerine ağır bir yük düşmesi ve ayak parmağını sert bir yere çarpma sonrası meydana gelir. Ayak parmağına alınan darbe sonucu genellikle tek parmakta kırılma meydana gelir.

Ayak parmağı kırılması belirtileri

Ayağın herhangi bir parmağı kırıldığında şiddetli ağrı, kırık çevresindeki yumuşak dokularda şişlik, parmakta görülebilen şekil bozukluğu, kemiğin boyunda kısalık ve morarma gibi belirtiler görülür.

Ayak parmağı kırıklarının teşhisi

Ayak parmağı kırığı, alınan darbenin şiddeti ve sonrasında oluşan şikayetler nedeni ile hasta bile bunu fark edebilir. Fakat kırık, çıkık ve çatlamanın şikayetleri birbirine çok benzediği için ortopedist muayenesi gereklidir. Fizik muayene esnasında kırığın teşhisi genellikle konulur. Kırığın derecesini ve yerini tespit edebilmek için farklı açılardan röntgen filmleri istenebilir.

Ayak parmağı kırıkları tedavisi

Ayak parmak kırıkları

Ayak parmak kırıkları

Ayak parmağı kırıkları genellikle doktorun yapacağı müdahale ile yerine oturtulur. Ayağın ağrısını hafifletmek için buz uygulaması ve ağrıyı uyuşturmak için iğne yapılır.

Kırığı sabitlemek için diğer parmak ile arasına pamuk veya keçe koyarak birbirine bağlanır ve bu şekilde tespit edilir. Kırılan parmağın tedavisi yapıldıktan sonra Sert tabanlı yumuşak yüzeyli bir ayakkabı giymek gerekebilir. Kırılan kemiğin parçaları bir arada durmaz ise alçıya alınabilir.

Bazı çok ayrılmış kırıklarda cerrahi tedaviye gerek duyulabilir. Tedavi sonrası basit ağrı kesiciler ile ağrısı hafifletilir. Ayak parmağı kırıklarının iyileşme süresi hastanın yaşına ve kemik yapısına göre değişebileceği gibi, ayak parmağı kırıklarının kaynama süresi ortalama 6-8 haftadır.

Ayak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Ayak ağrısı neden olur
 2. Ayak tarak kemiği kırıkları nedenleri
 3. Ayak bileği neden kırılır
 4. Topuk kırıkları neden olur
 5. Yüksek topuklu ayakkabının zararları

137 Yorum

 1. Avatar

  Adsız

  28 Haziran 2015 at 17:29

  Merhabalar ayak parmaklarının ana siniri hangisidir. Bana bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  • Avatar

   Adsız

   29 Haziran 2015 at 20:14

   Ayağın sinirleri : N.Paroneus Superficialis, N. Saphenus, N.Suralis, N. Paroneus Superfundus, N. Plantaris Lateralis, N. Plantaris Medialis ve Tibialis (Rami Calcanei) olmak üzere 7 adettir.

 2. Avatar

  Aynur

  12 Ekim 2015 at 15:57

  Geçen gün ayak parmağım kırıldı ve hala ameliyat olmadım. Acaba ne zaman cerrahi müdahale olur? Ve geciktiği sürece bir şey olur mu?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Ekim 2015 at 16:23

   Parmakta oluşan kırık düzeltilerek kaynayacak şekilde ise genellikle bandaj ile sarılarak iyileşmesi beklenebilir. Bu süre içinde uygun ayakkabı giyerek ve mümkün olduğunca topuk üzerine yük vererek yürümeye gayret gösterilir. Parmak kırıklarında parmağın anatomisi çok fazla bozulmamış ise genellikle ameliyata gerek duyulmaz. Kırık 3-4 hafta uygulanan bandaj ya da alçı yöntemleri ile tedavi edilir. Çok geçmiş olsun.

 3. Avatar

  Güven

  6 Mayıs 2016 at 17:31

  Mrb benim küçük ayak parmağım kırıldı ama 3 hafta oldu sardılar parmağımı ama ses geliyor sanırım tutmadı bende üstüne basmak zorundayım çalışmam lazım bişey olurmu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Mayıs 2016 at 12:55

   Ayak parmak kırıklarında bazen alçı ile bazende parmağı düzelterek iki parmağın arasına bir pamuk koyarak iki parmağı birbirine sabitleyerek parmaklar sarılır. Ayak parmak kırıklarında bazen cerrahi tedavi de gerekebilir. Ayak parmak kırıklarında iyileşme süresi yaklaşık 6-8 hafta arasıdır. Bu durum hastanın yaşına ve kemik yapısına göre, sigara kullanımına göre, kan şekeri dengesine göre değişebilir. Tekrar doktorunuza gitmeniz ve kaynayıp kaynamadığının bakılması doğru olur, çünkü iyi kaynamadı ise sonradan ağrı yapabilir. Ayağı rahat ettirecek ayakkabılar giymenizde fayda var.

   Geçmiş olsun ve sağlık dileğiyle.

 4. Avatar

  Derya

  17 Mayıs 2016 at 19:13

  Mrb üç hafta önce sol ayağımın üç parmağı kırıldı ve ameliyat oldum parmaklarımın arasına vida yerleştirildi ve alçıya alındı önümüzde ki hafta alçı çıkarılacak en başından beri çok şiddetli ağrı yaşamadım İyleşme sürecim yada ayağın üstüne ne Zaman tam olarak basabilirim doktorum süreç konusun da net bir şey söylemiyor teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Mayıs 2016 at 05:54

   Bu tarz kırıklarda yaşa göre iyileşme süreci değişim gösteriyor. Mesela çocuklarda 7 ve 10 gün içerisinde iyileşme olur. Ama erişkinlerde 4 – 6 hafta arası sürebilir. Hatta daha fazla ilerleyen yaşlarda bu durum 10 – 12 haftaya kadar çıkabiliyor. Açık kırık olması, ameliyatın düz geçmemesi bu süreyi daha da uzatmaktadır. Yani ayağınızın üstünde 10 – 12 hafta geçtikten sonra basabilirsiniz fakat bu duruma göre değişim gösterdiği için doktorunuzun bu konuda söyledikleri daha önemlidir. Kontrollere gittiğinizde doktorunuz ile bu konuyu mutlaka konuşun.

 5. Avatar

  Özge

  19 Mayıs 2016 at 00:29

  Merhaba Küçük parmagım kırılalı 8 hafta oldu..bir iki haftadır dize kadar ayakta kaldıgım zaman morarma başlıyo bu normal midir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Mayıs 2016 at 05:47

   Bu tarz durumlarda böyle morarmalar görülüyor. Yani bu durumu normal olarak kabul edebiliriz. İlerleyen zamanlarda kendiliğinden düzelecektir fakat bunu doktorunuz ile de konuşmanız gerekiyor. Gördükten sonra size daha iyi yorumu doktorunuz yapacaktır. Geçmiş olsun.

 6. Avatar

  kürşat

  1 Haziran 2016 at 16:59

  iyi günler bir ay önce sağ ayak 4. parmağımdan çıkması ve yerine oturtulamadığı için ameliyat oldum.21. günde tel ile sabitlenen parmağımdan tel çıktı şuan ayak bölgemde şişlik kalmadı ama ameliyat olduğum parmağım şiş şekilde durması normal mi? ayağımın üstüne basabilirmiyim yürümem tam olarak ne zaman düzelecektir,aktif spora tekrar ne kadar sürede dönebilirim?teşekürler…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Haziran 2016 at 11:46

   Parmağın ameliyattan sonra tam iyileşme süresi yapılan işleme göre değişebilir. Tel çıkarıldıktan sonra 2-3 ay kadar daha ayağı korumak gerekir. Tel çıkarıldıktan sonra doktorunuz yürümeye başlayabilirsiniz diyecektir zaten. Bu süreçte bir süre koruyucu terlik gibi bir ortez ile evin içinde yürümeye alışmanız gerekebilir. Normal yürüme 2-3 ayınızı alabilir. Bu durum hastanın genel durumuna göre de değişir. Gençlerde toparlanma daha hızlı olur genellikle.

   Ayak parmak ameliyatlarına takiben tel çekildikten sonra doktorlar duruma ve uygulanan işleme göre akşam sabah olmak üzere günde 2 kez sıcak ve soğuk su terapisi önerirler (su terapisi 5 dakika sıcak (çok sıcak değil), 5 dakika soğuk su içinde ayağı toplam 20 dakika kadar tutmak şeklinde yapılır). Bunları doktorunuza sormayı ihmal etmemeniz daha doğru olur. Sportif aktiviteyi ne zaman dönebileceğiniz yaptığınız aktiviteye göre de değişir. Bu nedenle yaptığınız sporu ve ne zaman başlayabileceğinizi doktorunuza sormalısınız.

   Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 7. Avatar

  ege

  1 Haziran 2016 at 19:18

  Oğlum 6yasinda 24 nisanda sol ayaginin yüzük parmağında çatlak var denildi ve alciya alındı 1 hafta sonra alçı çıkarıldı tekrar alciya alındı ve 10 gün daga alçıda kaldı fakat 15 gunu gecti hala ayagi topalliyor ve oraklama yuruyusu yapiyor arada agridigini söylüyor şu an ne yapmamız lazım böyle yürümesi normalmi çok üzülüyoruz lütfen yardımcı olurmusunuz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Haziran 2016 at 12:55

   – Parmaklardaki çatlak olarak tabir edilen kırıklar ayrışmamış kırıklardır. Bu tür kırıklarda alçılama süresi 2 haftadan 4 haftaya kadar değişebilir. Fakat yürürken acı duyuyor ise bu nedenle o şekilde yürüyor olabilir veya ilk kırıldığı zamanlarda ciddi bir acı çekmiş ise şimdi de acıyacak zannettiği için o şekilde yürümeyi kendine alıştırmış olabilir ve bu durum ağrısı azaldıkça düzelebilir. Bu süreçte birlikte oyun gibi doğru yürüme egzersizleri yapabilirsiniz.

   – 6 yaşındaki çocuklar dertlerini tam olarak ifade edemeyebilir. Belki alıştığı için bunu yapıyor olabilir. Kırıklar özellikle çatlak olarak tabir edilen kırıklarda 3-4 ay yürürken ağrısı hafif veya daha fazla sürebilir. Bu tip kırıklarda kasların güçlenmesi ve kemiklerin tam kaynaması yürüme egzersizleri ile tamamlanır.

   – Çocuğun kendini güvende hissederek basmasını sağlamak için koruyucu terlik tarzı ortezlerden kullanarak yürümesini düzeltmesi sağlanabilir. Ağrıya rağmen yürümesi gerektiğini anlatmak bu yaştaki çocuklara oldukça zordur. Bu nedenle ortez desteği işe yarayabilir.

   Bir fizik tedavi uzmanına götürmeniz ve durumu doğru anlatmanız gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 8. Avatar

  Sevil

  2 Haziran 2016 at 12:24

  Ayakta 2parmagimi sert bi sekilde kapiya carptimm ayni anda hem morardi hemde sisti agrisindan duramiyorum kirik olma ihtimali varmidir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Haziran 2016 at 14:49

   Ayak parmağında ya da tarak kemiklerinde çatlak olarak tabir edilen ayrışmamış kırık gelişmiş veya eklemden çıkmış olabilir. En kısa zamanda bir ortopedi doktoruna gitmeniz doğru olur.

   Geçmiş olsun.

 9. Avatar

  Narmin

  3 Haziran 2016 at 09:56

  Merhaba, Benim ayak parmaklarimdan biri kucuk yaslarimdan beri gelismemis, o zaman bunu fark etmemisim ama zaman gecdikce ben onun digerlerinden kucuk kaldigini fark etdim.Simdi 20 yasindayim. Bunun nedeni ne ola bilir ve tadivisi nasildir.Lutfen cvblandiriniz onceden tesekkurler!

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Haziran 2016 at 01:18

   Doğumsal küçük (gelişmemiş parmaklar) Mikrodaktili olarak bilinen bir durum olabilir ve genellikle Streeter displazi ile birlikte görülür. Bu durum intrauterin (bebek ana rahmindeyken) hipotansiyona (düşük tansiyon) bağlı olarak, anne rahmindeki bebeğin parmaklarının yeterince beslenememesi nedeni ile meydana gelir ve genellikle tedavi gerektirmez. Bu durumun tam tersine (sadece bir ayak parmağının diğerlerinden büyük oluşuna) ”Makrodaktili” denir.

   Sizin bu durumdan herhangi bir şikayetiniz yok ise herhangi bir tedaviye gerek yok, ancak rahatsız eden bir durum var ise bir ortopedi veya estetik cerrahisi uzmanı ile görüşmeniz gerekir. Günümüzde estetik cerrahi sayesinde birçok kazalar veya hastalıklar sonucu oluşan ya da doğumsal deformiteler (bozukluklar) düzeltilebilmektedir. Fakat hiç bir sorun yok ise estetik için ya da ufak bir problem için cerrahi riske girmeye de değmez. Çünkü her cerrahi tedavinin mutlaka riskleri vardır.

   Sağlık yaşam dileğiyle.

 10. Avatar

  murat

  11 Haziran 2016 at 19:34

  Iyi gunler 5 gun once ayak bas parmagimdan parcali kirik sebebiyle ameliyat oldum vida takdilar parmagimin ust uc kisminda his kaybi var bu normalmidir. birde atel cikmadan topukdan guc alarak kisa mesafe gitmem cok zaralimidir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Haziran 2016 at 13:10

   Ameliyat sırasında ya da kırık oluşumu nedeni ile sinirler hasar görmüş olabilir ve buna bağlı sinirler çevre dokuların yardımı ile kendini toparlayana kadar hissizlik olabilir. Daha 5 gün olmuş kısa bir mesafe de olsa doktorunuz basabilirsin diyene kadar koltuk değneğinden yardım almanız ve ayağa hiç bir şekilde yük vermemeniz doğru olur. Ayağın topuk kısmına bile yük verdiğinizde ayak yük altında kalır. Ayağın şişmemesi için bu süreçte ayak mümkün olduğunca yastık üzerinde ve düzgün bir şekilde tutulmalıdır. Dikkatli olmanız gerekir.

   Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 11. Avatar

  nesrin

  18 Haziran 2016 at 17:07

  merhabalar 10 ay önce ayak serçe parmağım kırıldı alçıya alındı tekrar film çekildiginde bi sorun olmadıgı söylendi fakat parmağımdaki şişlik geçmedi çogu zamanda ağrım oluyor nedeni ne olabilir ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Haziran 2016 at 11:58

   Parmağınızdaki kırıktan sonra 10 ay geçmesine rağmen şişlik ve ağrı geçmemiş ise başka bir sorun gelişmiş olabilir veya ödem yapmış ise ödeme bağlı ağrı devam eder. Bazı durumlarda oluşan ödemin tedavisi gerekebilir veya yanlış kaynama olmuş olabilir.

   Tekrar bir ortopedi uzmanına gitmeniz doğru olur.

   Geçmiş olsun ve sağlık dileğiyle.

 12. Avatar

  murat

  19 Haziran 2016 at 19:00

  iyi günler 13 gün önce ayak baş parmağı kırığı neticesinde ameliyatla vida takıldı bu kadar güne rağmen ameliyat hassasiyeti geçmedi dikiş yerleri ara bir sızlıyor.parmak şiş ve mor.kırık 4 6 haftada iyileşebiliyor bunu biliyorum.sorum ise ameliyat etkisi kaç günde geçer yada azalır

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Haziran 2016 at 21:39

   Başparmak ameliyatlarından sonra uygulanan teknikniğe göre iyileşme süresi 2 hafta ile 6 hafta arasında değişir. Şişlikler 6-8 hafta sürebilir. Bu dönemde şişlikleri ve morarmayı önlemek için ayak mümkün olduğunca yastı üzerinde tutulmalıdır, ayağa yük verilmemelidir, yani dikkatli olunmalıdır.

   Pansumanın devam etmesi gerekiyor mu doktorunuza sormanızda fayda var.

   Çok geçmiş olsun, Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 13. Avatar

  Mehmetali

  1 Temmuz 2016 at 17:58

  Şey benim baş parmağımı kapıya çarptım ama ayağımı oynatabiliyorum kırık olma ihtimalı varmıdır

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Temmuz 2016 at 13:51

   Başparmağın bu tür kazaları oldukça sık görülür. Kırılma sonrası da kırılan bölge oynatılabilir fakat çok ciddi bir ağrı hissedilir.

   Kırılma ya da çatlama olmuş ise bir süre sonra şişlik, morarma ve dayanamayacağınız bir ağrı başlar genellikle.

   Ayrışmamış çatlaklarda bazen 2 gün sonra şişlik, morarma ve şiddetli ağrı başlayabilir.

   Kırıklar ve çatlaklar bir şekilde sizi doktora götürür, ancak ağrınız var ve en geç 2 güne kadar geçmez ise bir ortopedi uzmanına gitmeniz uygun olur.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

   • Avatar

    Mehmetali

    2 Temmuz 2016 at 17:28

    Benim ayağım geçti ama ayamın üstüne basamıyorum doktoro gitsem olurmuki

    Cevap verirseniz sevinirim

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     3 Temmuz 2016 at 23:08

     Ağrısı geçmesine rağmen basarken ağrı oluyor ise parmağınıza aldığınız darbe ile parmağın gerisinde kalan tarak kemiklerinde çatlak olarak tabir edilen ayrışmamış kırık ya da normal kırılma oluşmuş olabilir.

     Bir ortopedi uzmanına gitmeniz ve röntgen çekilmesi uygun olur.

     İyi sonuç almanız dileğiyle.

 14. Avatar

  Egemen

  2 Temmuz 2016 at 23:01

  Merhabalar sol ayak baş parmağımın uç kısmı kırıldı yürüyorum baş parmaga yüklenmeden saargıda 37 gün oldu kaynamadı yaşım 38 arada hafif ağrı yapıyor kaynama ne zaman başlar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Temmuz 2016 at 12:59

   Kırık kaynamasında kırığın yeri, kişinin yaşı, sigara kullanımı ve genel sağlık durumu etkli olabilir. Sargı ile kırık kaynamadı ise alçı tedavisi ya da cerrahi tedavi gerekebilir. Kırıklarıkların kaynama süresi kırığın yerine ve derecesine göre değişmekle birlikte 4 ile 6 hafta arasında değişebilir. Tam kaynama veya iyileşme yine kırığın durumuna göre 3 – 6 ay arası değişebilir.

   Ağrılarınız geçmez ise tekrar doktorunuza gitmeniz uygun olur.

   Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 15. Avatar

  ebru

  8 Temmuz 2016 at 18:22

  Iyi günler dilerim öncelikle…Haziran 1’de sol ayak 4.parmağım ucundan kirilmiş ilk olarak acilde atellendi ertesi gün doktorum flaster sargı yapmayı uygun gördü ve 15gun sonra tekrar gorelim dedi..15 .gunde tekrar gittim röntgen cekildiğinde kaynamaya başlamış dedi ve henüz basmak yok dedi ama butun islerimden kaldm evden cikamyorum basamadgm için..simdi bu ayın yani temmuzun 22sı gibi tekrar kontrolüm var sorum şu ki doktor bey artık yürüyebilirsin dermi? Cunkü hesaplamama göre tam 7 hafta olucak gittigimde şimdiden teşekkürler saygilarimla

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Temmuz 2016 at 18:14

   Parmak kırıklarında 6-8 haftalık bandaj ya da alçı tedavisi yeterli olabilir genellikle.

   Sargı ile kaynama biraz daha geç olabilir fakat yine kaynamamış görülür ise alçı gerekebilir.

   Küçükmüş gibi görülen parmak kırıkları bazen ve bazı hastalarda tam iyileşme 3 ayı bile alabilir, ancak yürümeye başlama genellikle 6’ıncı haftadan itibaren başlar.

   Kırık kaynamasını geciktiren bazı faktörler vardır. Örneğin sigara kullanımı, çok fazla ağrı kesici ilaç kullanımı, şeker hastalığı gibi hastalıklar, kalsiyum eksikliği, dengeli beslenmeme gibi faktörler kırık kaynamasını geciktirebilir, bu nedenle bu tür durumlara dikkat edilmelidir.

   Çok geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

   • Avatar

    Ebru

    9 Temmuz 2016 at 21:03

    Tesekkür ediyorum 2.haftasında gittigimde kaynamaya başlamış dedi doktorum dedigim gibi bu ayın 22 de tam 8 hafta olucak umarım geçmiştir cnku yurüteçle yuruyorum bu seferde ellerim bitti gerçekten :(( tekrar varolun sagolun

 16. Avatar

  Kerime

  13 Temmuz 2016 at 17:54

  Sol ayak baş parmak yanındaki parmakta iki yerde kırık oluşmuş.Doktor yanındakiyle bantladı.Yürüyebilirsin yük bindirme banyo yaparken çıkarabilirsin sonra kendin tekrar bantla dedi. Bir aydan önce kaynamazmış, 4 hafta bantlansın dedi. Yaz olması nedeni ile sık duş alıyorum dolayısıyla sık bant değişimi oluyor kırık için risk midir?Cevap için teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Temmuz 2016 at 12:39

   Mümkün olduğunca haftada 2 veya 3 kezden fazla değiştirmemeniz doğru olur. Özellikle ilk 2 hafta haftada 2 kez sargıyı değiştirmek daha uygun olur. Çünkü sargıyı çıkarmak, tekrar sarmak gibi işlemler parmağın sürekli oynamasına neden olur ve kırık yanlış kaynar ya da geç kaynar.

   Sararken doktorunuz ne şekilde sarmış ise aynı şekilde sarmaya özen göstermelisiniz. En az 2 hafta o ayağın üzerine, özellikle parmakların üzerine yük vermemeniz daha sonra ağrı yapmaması için faydalı olur. Mümkün olduğunca dinlenmeniz ve ayağı ara ara yastık üzerinde dinlendirmeniz ödem ve ağrı yapmaması için faydalıdır.

   Kısacası dikkatli olmanız ve düzgün sarmanız, sarmadan önce parmakların kuru olmasına dikkat etmeniz, ayağı terletmemeniz, ayağı üşütmemeniz ve düzenli, sağlıklı beslenmeniz, sigaradan uzak durmanız faydalı olacaktır.

   Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

   • Avatar

    kerime

    19 Temmuz 2016 at 19:34

    Teşekkürler açıklamalarınız için, iyi çalışmalar diliyorum.

 17. Avatar

  Figen

  13 Temmuz 2016 at 22:33

  Yaklaşık 10 gün önce ayak serçe parmagimi koltuğa çarptım 3 gün önce doktora gittim kırık olduğunu söyledi alciya aldılar ama şimdi bandajlarim açıldı alciya çıkardım ama parmaklarım sabit duruyor alçı çıktı herhangi bişey olurmu yardimci olurmusunuz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Temmuz 2016 at 22:05

   Serçe parmağı kırıkları hafife alınsa da bu kadar kısa sürede kırıklar kaynamaz. Parmaklar birbirine sabitlenmiş ise üzerinden düzelterek kendiniz tekrar bandaj ile sarabilrsiniz fakat doktor alçıya almış ve alçıyı siz çıkarmışsanız tekrar doktorunuza gitmeniz ve alçılamanın gerekip gerekmediğini öğrenmeniz uygun olur.

   Parmaklar bant ile birbirine bağlanmış durumda ise şimdilik düzgün bir şekikilde düzeltip sarmanız doğru olur. Zaten 10 gün sarılmadan kırık vaziyette kalmış, bu nedenle şimdi yine düzgün tutulmaz ise yanlış kaynama olabilir ve küçük bir travmada aylar sonra bile tekrar ağrı yapabilir.

   Geçmiş olsun ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 18. Avatar

  ALİ İHSAN

  14 Temmuz 2016 at 11:48

  1 hafta önce sol ayak serçe parmağımın yanındaki parmak kırıldı hafiften bir kütürdeme oluyor.doktora gittim sol ayak orta parmağımla sabitledi bandajladı ne yapmam gerekiyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Temmuz 2016 at 14:30

   Bu bantlama işleminden sonra ayağın ön tarafını parmakları komple örtecek şekilde ve sargı bezi ile oynamayacak şekilde sarmış olmalı doktorunuz. Bu şekilde genellikle hiç oynatmadan 1-2 hafta kalır fakat bunu doktorunuza arayıp sormanız doğru olur.

   Bazen ayak parmak kırıklarında doktorlar, 1 hafta doktorun sardığı şekilde kalması, daha sonra kişinin duşunu altıktan sonra tekrar aynı şekilde düzgün bir şekilde lastikli bir bandaj ile değil sargı bezi ile ya da doktor nasıl sardı ise o şekilde kişinin kendisinin de sarması ve bu şekilde 2 veya 3 hafta şeklinde devam etmesini önerirler.

   Size doktorunuz ne yapmanız gerektiğini söylemiştir mutlaka. Kontrole gitmeyecekseniz doktora arayarak veya tekrar giderek bundan sonra ne yapmanız gerektiğini sormanız daha doğru olur, çünkü tedaviler bazen kırıktan kırığa, hastadan hastaya farklılık gösterebilir.

   > Bu sargının ne kadar süre kalması gerektiğini ve devamında ne yapmanız gerektiğini doktorunuzdan öğrenmeniz daha güvenli olur.

   Geçmiş olsun.

 19. Avatar

  murat

  15 Temmuz 2016 at 02:33

  yaklaşık 35 gün önce ayak başparmağım eklem yerinden parçalı kırılmıştı ameliyatla vida takıldı 2 gün önceki kntrolde kaynamanın olduğu ve basmam geketiği sölendi.sorum suki parmağı bütün halinde oynatabiliyorum.fakat içe doğru eklemden kırdırmaya çalıştığımda ağrı çok fazla bu zamanla düzelirmi.ağrısada ben elimle sıcak suda bükmeye çalışmalımıyım.teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Temmuz 2016 at 22:54

   Başparmak ameliyatları sonrası iyileşme 2-3-6 ay alabilir. Ameliyat yapıldığı için genellikle yapılan işleme göre 2-3’üncü haftadan sonra hastanın basmaya ve yürümeye başlaması önerilir. Bu süreçte bazen doktorlar koruyucu terlik tarzında atel verebilir.

   Bu tip ameliyatlardan sonra genellikle 2-3 ay kadar günde 2 kez sıcak-soğuk su terapisi tavsiye edilir. Sıcak-soğuk su terapisi 5 dakika sıcak (çok sıcak değil) 5 dakika soğuk şeklinde 20 dakika kadar yapılır. Bu terapiyi yaparken parmakları suyun içinde masaj yapar gibi hafif hafif oynatmak faydalı olur fakat çok aşırı zorlamamak gerekir.

   Yapamadığınız hareket hakkında doktorunuzdan bilgi almanız daha uygun olur, çünkü yapılan işlemi ve kırığın durumunu doktorunuz daha iyi bilmektedir.

   Yavaş yavaş alıştırmak önemlidir. Birden çok yormamak doğru olur, çünkü takılan platinleri oynatabilirsiniz.

   Başparmak için takılan teller ya da platinler tam kaynama olduktan sonra çıkarılabilir, dikkatli olmanızda fayda var.

   Geçmiş olsun ve sağlığınıza kavuşmanız dileğiyle.

 20. Avatar

  Yasemin

  18 Temmuz 2016 at 07:46

  Çarpma sonucu ayak parmağında (ikinci parmak) hafif şişlik oluştu, herhangi bir kızarma veya morarma yok. Şekil bozukluğu yok. Ağrısı çok olmakla birlikte (ağrı uykudan uyandırdı) dokunulduğunda acıyor, yürüyüşümü engelliyor. Parmaktaki eklemleri hiçbir şekilde oynatamıyorum. Kendiliğinden geçecek bir durum mudur sizce?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Temmuz 2016 at 14:09

   Çatlak olarak tabir edilen ayrışmamış parmak kırığı ya da tarak kemiği kırığı olabilir. Bir ortopedi uzmanına gitmeniz doğru olur, çünkü bu tür küçük kırıklar yoğun ağrı vermeden, yoğun şişlik yapmadan haftalarca sancıyabilir. Kırıldı ise bu şekilde devam etmeniz ve sürekli parmağınız ile oynamanız ayrışmamış kırığı ayrışmış kırık haline getirebilir.

   Vakit kaybetmemeniz önemlidir.

   Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 21. Avatar

  Selver Güplüce

  4 Ağustos 2016 at 00:01

  Merhaba. 13 gün önce ayak baş parmağımı çarptım. Morardı ve birazda şişti. Yakınlarım kırık olsa çok ağrı olur dedi. Doktora gitmedim evde dinlendim ve zamanla geçti. Dün ve öncesi gün yürüyüş yapınca ağrı başladı doktora gittim. Röntgen sonucu baş parmakta kapsül kırık var. Ağrı kesici ve likit jel verdi. Üstüne basma dedi. 20 gün sonra geçer dedi..13 günlük bir kırık olması beni korkuttu.

 22. Avatar

  Selver

  4 Ağustos 2016 at 00:16

  13 gün önce ayak baş parmağımı çarptım. Morardı ve birazda şişti. Yakınlarım kırık olsa çok ağrı olur dedi. Doktora gitmedim evde dinlendim ve zamanla geçti. Dün ve öncesi gün yürüyüş yapınca ağrı başladı doktora gittim . Röntgen sonucu baş parmakta kapsül kırık var. Ağrı kesici ve likit jel verdi. Üstüne basma dedi. 3 hafta. Sonrasında gelmene gerek yok dedi. Ben 20 gün sonra bir denuz tatili yapacağım. Şimdi korkuyorum kemik lerim ince ve eklem yapıp çok esnek. Boynumda da kireçlenme var. Bu arada 47 yaşındayım. Baş parmak ta zamanla artrit oluşur mu? Tekrar doktora gitsem m? Parmağın hareketini sınırlayan bir aparat alsam mı? Çok teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Ağustos 2016 at 01:00

   13 gün süresince ayağa çok fazla yük vermişseniz bir süre ağrı olabilir. Bu tip kırıklarda alçı tedavisi uygulanmayabilir. Ayağı mümkün olduğunca yastık üzerinde dinlendirmenizde fayda var. Doktorunuzun söylediği gibi ayağa yük vermeye ve mümkün olduğunca yastık üzerinde dinlendirmeye özen göstermeniz yeterli olabilir. Bu süre sonrasında ağrılarınız yine geçmez ise doktorunuza tekrar gitmeniz gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

 23. Avatar

  Sezai

  11 Ağustos 2016 at 23:09

  Merhaba hocam. 4 haziranda sağ ayak başparmağımın orta kemiği L şeklinde son ekleme kadar kırıldı. 4 adet Platin takıldı. Şuan basıyorum ama yürürken ayak bileği eklemimde ve parmaklarımın altında ağrı hissediyorum. Düzgün yürüyemiyorum, sekiyorum. Ayrıca baş parmağım aşağı doğru hiç bükülmüyor. Bu normal mi acaba? Bükülmemesi beni korkutuyor hocam, ne Zaman eski halime dönerim. Ne yapmalıyım, durumum normal mi acaba?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Ağustos 2016 at 13:22

   Ortalama 2 ay olmuş. Kırıklarda özellikle platin takılan kırıklarda normal yürümeye başlama 6 ay 1 yılı bile bulabilir.

   Yapılan işlemler ve ayağın hareketsiz kalması kasları da zayıflattığı için kaslar tekrar güçlenene kadar bu tür ağrılar ve güçsüzlükler olabilir. Bu tür ağrılar platinler sinirlere bası yapıyor ise o bölgenin kas dokusu güçlenene kadar bası nedeni ile de olabilir.

   Başparmağında platin var ise bükülmemesi normaldir veya kırılmadan dolayı kanlanma bozulduğu için kireçlenme yapmış olabilir. Ayak başparmağınızı oynatıp oynatmamanız gerektiği hakkında öncellikle doktorunuzdan bilgi almanız daha doğru olur. Sonuç olarak platin takılmış.

   Su terapisi yapmanızda bir sakınca olup olmadığını doktorunuza sorarak su terapisi yapabilirsiniz.

   Su terapisi günde 1-2 kez (sabah-akşam gibi) 5 dakika soğuk 5 dakika sıcak (çok sıcak değil) toplam 15-20 dakika kadar su terapisi yapmak ve bu terapiden sonra yine ayağı ve bacağı yüksek yastık üzerinde düzgün bir şekilde uzatarak ve sırt üzere uzanarak 10-15 dakika kadar dinlenmek hem kan dolaşmının sağlanmasında hem de ağrılarda faydalı olabilir. Bu terapi 1 ay kadar yapılabilir.

   Ancak bu terapiyi yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız önemlidir, çünkü yapılan işleme göre su terapisi gerekmeyebilir.

   geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 24. Avatar

  deniz

  12 Ağustos 2016 at 21:38

  merhaba. 4 hafta önce sağ ayak serçe parmağım çok kötü kırıldığı için ameliyat oldum. 2 adet tel takıldı. arada uyuşmalar ve hafif sızlamalar oluyor. parmağımı aralıklı hafif hafif oynatıyorum. 1 hafta sonra tel çıkarılacak peki o zaman yürüyebilirmiyim. geçen hafta doktorum durumun iyi olduğunu söylemişti çekilen röntgende

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Ağustos 2016 at 15:59

   Cerrahi yöntem uygulanan parmak kırıklarında genellikle tel alınana kadar dinlenmek ve ayağı mümkün olduğunca yastık üzerinde tutmak gerekir.

   Eğer doktorunuz parmağınızı oynatabilirsiniz demiş ise çok aşırıya kaçmadan oynatmanız bir sorun yaratmaz fakat doktorunuz oynatabilirsiniz dememiş oynatmamanızda fayda var.

   Teller alındıktan sonra belki 1 ay kadar koruyucu terlik veya afo gibi bir yardımcı ile yürümeniz gerekebilir ve bu arada ayağı korumanız da önemlidir.

   Ağrılar 2-3 ay kadar hafif hafif olabilir. Bu durum yürüdükçe düzelecektir fakat teller alındıktan ve yürümeye başladıktan sonra nasıl bir ayakkabı giymeniz gerektiği hakkında doktorunuzdan bilgi almanız doğru olur.

   Geçmiş olsun ve daha iyi olması dileğiyle.

 25. Avatar

  Yaren

  22 Ağustos 2016 at 12:16

  Merhabalar ben 14 yaşındayım yaklaşık 1 buçuk ay önce sağ ayağımın serçe parmağını kırdım 1 buçuk ay alçıda kaldı daha iki gün önce çıktı alçıdan ama hala üzerine basamıyorum çok acıyo ayağım alçıdan çıktıktan sonrada sargıya aldılar sizce hala acımasının nedeni ne olabilir cevaplarsanız sevinirim teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Ağustos 2016 at 13:48

   Bazı kırıklar ve kişinin kendi özelliği kırık kaynamasını geciktirebilir. 6 haftalık alçı süresi yeterli bir süredir, fakat alçıdan sonra da ağrılar hemen geçmeyebilir.

   Kırıklardan sonra hafif ağrılar bazı hastalarda 2-3 ay veya daha fazla devam edebilir. Kırık parçalı kırık olmuş ise bu tür kırıklar biraz daha geç iyileşir.

   Doktorunuzun önerilerini dikkat etmenizde fayda var. Yine gün içinde ara ara ayağı yastık üzerinde 10-15 dakika kadar dinlendirmeniz şişmemesi için faydalı olur.

   Yürüdükçe ve kaslar güçlendikçe kırık bölgedeki ağrı azalır.

   Önemli olan dikkat etmeye devam etmenizdir.

   Geçmiş olsun ve sağlık dileğiyle.

   • Avatar

    Yaren

    23 Ağustos 2016 at 12:10

    Yorumunuz için teşkkürler ?

 26. Avatar

  MAZLUM

  25 Ağustos 2016 at 13:18

  Merhaba benim ayak serce parmagim 2 hafta once kirildi ve alciya alindi ayağımın üstüne başa biliyorum çok rahat yuruyebiliyorum ama parmagima doğru gidince igne agrisi yapiyor normal mi sizce

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Ağustos 2016 at 21:21

   Alçı tedavisinin süresi dolana kadar çok fazla zorlamamanızda fayda var. Ayak parmak kırıklarında da kaynama süresi 3-4 haftayı alabilir. Tam kaynamadan yük vermeye başlandığında sonradan da zararını çekebilirsiniz.

   Serçe parmağı kırığı deyip geçmemeniz gerekir, sonuçta kırık kırıktır ve kaynaması için belli bir süreye ihtiyacı vardır.

   Dikkatli olmanız gerekir.

   Geçmiş olsun ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 27. Avatar

  Kürşad

  3 Eylül 2016 at 12:07

  Merhaba dün gece sağ ayağımın 4.parmağını kapıya hızlı bir şekilde carptim ilk dakikalarda şiddetli ağrı oldu buz koydum bir geçti sonrasında ağrı pek olmadı fakat üzerinden şuan 16 saat geçti ağrı yok sadece dokunca agriyor şişme ve morarma var ama lokal sayılır sizce çatlak olma ihtimali var mıdır,çatlak belirtileri nelerdir?teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Eylül 2016 at 17:17

   Çatlak olarak tabir edilen durum aslında ayrışmamış kırıktır.

   Ağrı, şişlik, morarma 2-3 güne kadar geçmezse mutlaka bir ortopedi uzmanına gimeniz önemlidir.

   Bazen hafif çatlaklarda bu kadar belirti olur ve ayak ani bir sarsıntıya uğradında 3-4 gün sonra bile ağrı, şişlik, moararma gibi belirtiler artar.

   Kırık yanlış kaynayabilir ve sonra tekrar ağrı yapabilir.

   2-3 güne kadar şişlik, morarma ve ağrılar aynı şekilde devam eder ise doktora gitmeniz doğru olur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 28. Avatar

  Gülsen

  10 Eylül 2016 at 16:31

  Merhabalar,
  Sağ ayak baş parmağım 8 gün önce kırıldı. Sargı yaptılar.. Dün sargıyı açmadan röntgen çektiler herhangi birşey yok aynen devam dediler.. Tam 18 gün sonraya randevu verdiler. Sargıyı bu kadar uzun süre değiştirmeden tutmak enfeksiyon vb bir şeye sebep olur mu? Banyo sırasında torba geçirip ıslatmadan yıkanıyorum ama 18 gün kapalı bandajla kalması risk değil mi? 8. Gündeyim bandaj kirlenmeye başladı bile..
  Yardımınız için çok teşekkür ederim. Kolaylıklar dilerim.

 29. Avatar

  Fatma

  16 Eylül 2016 at 23:37

  Meraba en küçük ayak parmağım kırıldı bugün 2 hafta oldu ama ilk hafta normal çıkık zannedip sınıkçıda çekildi bir hafta sargıda kaldı ama agrısı geçmeyince doktora gidip kırık oldugunu ögrendim ve alçıya alındı bir haftadır da alçıda sizce kemik kaynamış mıdır alçıyı çıkartsam olur mu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Eylül 2016 at 22:48

   Doktor kontrolüne gitmeden alçıyı çıkarmanız doğru olmaz. Çünkü kırıklar küçük de olsa en erken kaynama süresi genellikle 2-3 hafta arasındadır. Ayrıca doktora gitmeden bir hafta kalmış, bu nedenle kaynama süresi biraz daha uzun sürebilir.

   Doktor kontrolüne mutlaka gitmelisiniz.

   Geçmiş olması dileğiyle.

 30. Avatar

  Yahya

  17 Eylül 2016 at 00:38

  Merhaba ablam belli bir yükseklikten atladı çivinin sirttarafi hafif battı doktora gittik tetenoz aşısı oldu ve film çektirmek istemedi eve geldi 7 8 ay sonra basbarmakla yanındaki parmak arasında iki delik açıldı enfeksiyon olarak düşündük ama değilmiş büyük ihtimal o çivinin altta vurduğu yer sonucunda bir kemik kırıldı kemik görünüyor ablam doktora gitmek istemiyor ısrar ediyoruz ama ikna olmuyor bunun iyileştirmenin yolu varmı bir de kanıyor üst taraf iki delik var büyük ihtimal kemikler batıyor bize agrimiyor diyor ama yardımlarinizi Rica ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Eylül 2016 at 22:52

   Bu durum kesinlikle ihmal edilmemelidir, çünkü enfeksiyon olup olmadığını bir doktor görmeden bilemezsiniz.

   Bu durum çok ciddi bir durum ve ihmale gelmez.

   Mutlaka doktora gitmelisiniz.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 31. Avatar

  mehmetali

  14 Kasım 2016 at 20:53

  öncelikle iyi akşamlar bundan bir ay önce sag ayak orta parmagım kırıldı ve ödem oluştu ameliyat oldum sadece ayamın altına tek bi atel taktılar onuda 5 gün önce çıkardılar topundan destek alarak yürü dedi doktor buaradada bileni hareket ettir dedine zaman ayamın üstüne tm basabilirim bu arada yaşım 25 şimdiden tşk edrim cvplarınız için

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Kasım 2016 at 17:52

   Ayak parmak kırıkları alçı ile tedavi edildiğinde alçı tedavisi genellikle 2-4 hafta arası değişir fakat ameliyat olduğunuz için 6 hafta kadar sürede doktorunuz tam olarak basmanızı söyleyebilir.

   Tam iyileşme ve yürümeye normal başlama 2-3 ayı alabilir.

   Doktorunuzun önerilerini dikkat etmeniz önemidir. Ayağın ödem yapmaması için gün içinde ara ara yine yastık üzerinde dinlendirmeniz faydalı olur.

   Geçmiş olsun.

 32. Avatar

  Mahmut

  8 Aralık 2016 at 13:16

  Arkadaşım bana tekme atarken bende ona tekme attım baş parmağı şişti ve ağrıyor morarma ve belirtli bir şekil değişikliği yok.Kırık olabilir mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Aralık 2016 at 09:37

   Çatlak olarak tarif edilen ayrışmamış kırık oluşmuş olabilir. Bazen bu tür kırıklar çok fazla belirti vermez, ancak sonrasında tekrar uğrayacağı bir travma sonucu tekrar ağrıya neden olabilir.

   Bir ortopedi doktoruna gitmeniz faydalı olur.

   Sağlık dileğiyle.

 33. Avatar

  Leyla

  13 Aralık 2016 at 18:38

  Cumartesi gunu sag ayak orta parmagimin kirildigini ogrendim doktor parmaklarimi sararak tutturdu ama okula gitmem gerekiyor 2 3 gun gitmedim ama artik topuguma basarak da olsa gitmem gerekiyo bu parmagimin duzelmemesine sebep olabilir mi bir de tam olarak duzelme ve uzerine basma suresi tahmini ne kadardir ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Aralık 2016 at 11:39

   Koltuk değneği kullanarak veya uygun ayakkabı giyerek o ayağı çok zorlamadan, çok ayakta kalmadan doktorunuz da ayağa kalkmamanız için belli bir süre vermedi ise bu önlemler ile sadece okula gitmenizin bir zararı olmayabilir, ancak kırığın ne derecede olduğu da önemlidir.

   Mümkün olduğunca o parmağı zorlamamak, dikkat etmek, daha az ayakta kalmak, oturduğunuz sürede ayağı mümkün olduğunca kalp hizasında tutmak gibi önlemler faydalı olur. Medikallerde bu tür durumlar için kullanılabilecek koruyucu ayakkabılar ya da terlik tarzında koruyucular vardır ve bunlardan kullanmak da faydalı olur.

   Doktorunuzun sardığı sargı 1-2-3 hafta kadar durabilir fakat doktorunuza bunu sormadıysanız sormanız uygun olur, çünkü bazen bu tür durumlarda bu sargılar haftada bir değiştirilerek 3 hafta kadar parmaklar sarılı tutulur. İyileşme 3 ayı alabilir, bu nedenle en az 3 ay bu parmakları dikkatlice korumak ve uygun ayakkabı giymek gerekir.

   Bunları doktorunuz ile görüşmeniz önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 34. Avatar

  osman

  27 Aralık 2016 at 14:00

  merhaba ben bır hafta önce ayagıma agırlık dusmesı sonucu sag ayagımın 3 parmagı kırıldı doktora gıttım alçıya aldılar baska bır ıslem yapmadılar 10 sonrasına kontrol verdı acaba ne zaman ıyılesır uzerınede hıc basmıyorum bır sıkıntı olurmu acaba

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Aralık 2016 at 17:46

   Ayak alçıda kaldığı sürece zaten ayağa yük verilmemesi gerekir. Doktorunuzun önerilerini dikkat etmeniz önemlidir. Kırılmanın şiddetine göre iyileşme süresi 3-4 hafta veya daha uzun sürebilir. Tam iyileşme 3-6 ay sürebilir.

   Ayak mümkün olduğunca yastık üzerinde tutulması gerekir, ayağa alçı tedavisi sürdüğü sürece ve doktor basabilirsin diyene kadar değnek kullanmanız ve ayağa yük vermemeniz gerekir. Sağlıklı ve dengeli beslenme kırıklarda önemlidir. Sigaradan uzak durmak gerekir.

   Geçmiş olsun.

 35. Avatar

  Serdar yılmaz

  5 Ocak 2017 at 23:48

  Merhaba ben 1 ay önce 4 ve 5 inci tarak kemiklerini kırdım 18 gün alcida kaldı alçı çıkalı 20 gün oldu ama hala üstüne basamıyorum ve sisim inmedi ağrım yok bandaj uyguluyorum doğrumudur sizce

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Ocak 2017 at 14:39

   Bandaj uygulamanızı doktorunuz söylemedi ise buna gerek olmayabilir, bandaj o bölgenin kan akımını azaltabilir (özellikle lastikli bandajlar kişi kendisi sıkmasa bile onlar kendi kendine sıkabilir).

   Ayak tarak kemiği kırıklarında iyileşme süreci kırığın yerine, kırığın şiddetine, eşlik eden diğer doku hasarlarına bağlı olarak değişmekle birlikte 2-3 ay bazen de 6 ay sürebilir.

   Ayakta kalmaya devam edildiği sürece şişme, morarma 3 ay kadar devam edebilir. Fakat alçı tedavisi bu durumda yeterli olmayabilir de ve böyle durumlarda cerrahi tedavi gerekebilir.

   Ayağın üzerine yük vermeye başladıktan sonra ara ara yastık üzerinde dinlendirmek şişmede ve morarmada faydalı olur.

   Tekrar kontrole gitmenizde fayda vardır. Tam kaynamamış, su toplamış, yanlış kaynamış olabilir.

   Geçmiş olması dileğiyle.

 36. Avatar

  Mert

  25 Ocak 2017 at 22:44

  Merhaba. 30.12.2016 günü ayak serçe parmağım kırıldı. Kemigin kırılıp kaydığı ve ayak serçe parmağının çok fazla fonksiyonu olmadığı için ameliyat yapmanın anlamı olmadigu söylendi. 26. Gün alçım çıkarıldı. Doktorum 45 gün icerisinde iyilesecegini soyledi. 01.02.2017 günü askere gitmem gerekiyor. Kırığın kaçıncı gününde spor yapabilecek vaziyete gelirim. Yaşım 24, tesekķürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Ocak 2017 at 22:57

   Serçe parmağının çok fazla fonksiyonu olmadığı için ameliyat yapılmasına gerek olmamıştır fakat kırık tam kaynamadığı sürece ödem yapabilir, ağrı yapabilir. 2-3 haftalık alçı süresi genellikle parmak kırıklarında yeterlidir. Fakat doktorunuzdan askere giderken bu duruma yönelik rapor istemenizde fayda vardır, çünkü parmağı ilgilendiren bazı sporlar ağrı verebilir (örneğin şinav çekme gibi), botlar ağırlık yaparak ağrıya neden olabilir, bu nedenle parmağa uygun ayakkabı giymek gerekebilir. Küçük parmak çatlaklarında bile kişiye ve kırığın şiddetine göre değişmekle birlikte 3-4 ay ağrı, ödem riskleri vardır.

   Sağlıklı gidip sağlıklı dönmeniz dileğiyle.

 37. Avatar

  Yunus

  28 Şubat 2017 at 00:56

  Merhaba benım 16 sında bas parmagımdan parcalı kırık var ve amelıyat oldum up uzun bısey koydular ayagıma benım dık dursun ve kaynasın dıye 15 GUN oldu dıkıs te var ne zaman ıylesırım lutfen cevap verin

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Mart 2017 at 10:22

   Doktorunuz bu durumun ne kadar süre kalacağını size söylemiştir zaten, Başparmak için uygulanan ameliyatlarda ve tel takılan ameliyatlarda 3-4-6 hafta gibi telin alınması işlemi yapılabilir ve daha sonra da bir süre koruyucu terlik ile dinlenme verilebilir. İyileşme kişinin genel sağlık durumuna göre, yaşına göre, ameliyatın başarılı geçip geçmediğine göre 2-3 ay sürebilir.

   Doktorunuzun önerilerini dikkatlice uymanız önemlidir, enfeksiyon kapmamasına dikkat etmeniz önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 38. Avatar

  Yunus

  9 Mart 2017 at 01:49

  Merhaba ben iki ayagimdan hallux valgus ameliyati oldum bi ayagim daha deforme oldu ikisinede 7 ser adet platin takildi bunlar cikarilmayacak 6.haftam olana dek alcida kaldi ama kaynamadi ama alcilar cikarildi ustune basmam yasak gunde 2 tane sigara icmistim kaynamama gibi bi durum soz konusu olurmu ozel ayakkabi ile topugumda yurumemin bi zarari olurmu yada nekadar sure yurusem zarari olmaz bide su terapisini yapabilirmiyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Mart 2017 at 00:12

   Bu tür ameliyatlarda kaynama gecikmesi yaşa bağlı, sigara kullanımına bağlı, ağrı kesici kullanımına bağlı, kemiklerin zayıflığına bağlı gibi nedenlerle olabilir.

   Kaynama olmadığı için neler yapmanız gerektiğini doktorunuza sormanız daha uygun olur, çünkü uygulanan işlemi, parmakların ve ayağın durumunu en iyi doktorunuz bilmektedir.

   Böyle durumlarda buradan bir öneride bulunmak çok uygun olmaz.

   Geçmiş olsun.

 39. Avatar

  Hanif

  9 Mart 2017 at 18:53

  Ayak serçe parmağı uzantısı kırıldı 4.hAfta olcak ve hala yarım alçıda ben çok harektli olduğumdan basıyorum bazen tek ayak zıplamak zor geliyor ayağım çok acımıyor sizce kaynamışmıdır düzelmiş midir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Mart 2017 at 21:32

   Eğer bu 4 haftalık süreçte çok fazla bu parmak bölgesine yük bindirmişseniz doğru kaynamamış da olabilir. Kırıklar küçük de olsa kırıktır ve iyi kaynamayan kırıklar ileri dönemlerde de ağrı yapabilir.

   Alçı tedaviniz dolana kadar dikkat etmeniz önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 40. Avatar

  Mustafa

  24 Mart 2017 at 11:57

  Ayağım serçe parmagi kırıldı.Yaklaşık 2hafta önce doktorum parmağına tel taktı.Birde atel taktı.Hala ateli ve teli çıkarmadı.10gun sonra teli çıkarabileceğini soyledi. Ben at eli çıkarıp yavaş yavaş basmayı düşünüyorum.Doktoruna güvenmiyorum.Bassam bişey olur mu?Teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Mart 2017 at 12:01

   Parmağınıza tel takıldığına göre cerrahi bir işlem geçirmiş olmalısınız, bu tür cerrahi işlemlerden sonra takılan atelin kalma süresi duruma göre değişmekle birlikte genellikle 3 hafta gibidir. Doktorunuza danışmadan herhangi bir değişiklik yapmanız uygun olmaz.

   Buradan bu konuda bir öneride bulunmak da doğru olmaz.

   Doktorunuza danışmanız ya da tekrar muayene olmanız önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 41. Avatar

  Zühre

  25 Mart 2017 at 02:04

  Merhaba .yaklaşık 15 gün önce ayak baş parmağim çatladi. Şu an sargida.Doktor 20 gün sonra bu sargiyi cikartabilecegimi ve bir sure topuguma basarak yurumemisöyledi.parmağım en ufak bir harekette acıyor. Sanki hiç iyileşme yok gibi.son 1haftadir okul nedeniyle yürüdüğüm için midir Bir kaç gün sonra yeniden doktora gitmeli miyim bir süre beklemem mi uygun olur?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Mart 2017 at 20:42

   Parmağın çatlağı da aslında ayrışmamış kırıktır ve kırıklarda en az 2-3 hafta istirahat edilmesi önemlidir. Erken yük vermek hem kaynamayı geciktirebilir hem de yanlış kaynamaya neden olabilir. Bu tedavi sürecinde belki arada sargının yenilenmesi de gerekebilir. Ayak ödem yapmış olabilir.

   Çatlaklar oldukça sıkıntılıdır ve ağrılar 3 ay bile devam edebilir, tam iyileşme kişiye göre değişmekle birlikte 5-6 ayı bile bulabilir. Özellikle ayakta kalındığı sürece ağrılar olabilir. Belli bir süre dikkat etmenizde fayda vardır.

   Tekrar kontrole gitmeniz gerekebilir, doktorunuz sargıyı yenileyebilir, ödem oluştu ise ödemin geçmesi için önerilerde bulunabilir.

   Geçmiş olsun.

 42. Avatar

  erdem

  30 Mart 2017 at 15:58

  slm hocam ben 16 yasindayim 13 gun once mac yaparken sol bas parmagim kirildi .
  ve 5 gun sonra amelyatla tel taktilar .kontrole gitigimde 10 gun sonra gel dediler acaba teli cikar yuruyebilirsin diyebilirmi cok merak ediyorum hocam iylestigini nasil anlayabiliriz
  cok sağolun hocam

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Nisan 2017 at 20:22

   Bu tür işlemlerden sonra telin çıkarılma dönemi genellikle 2 hafta ile 3 hafta arasında değişiklik gösterir. Doktorunuz kontrolünüzü yaptıktan sonra duruma göre teli çıkarabilir ya da bir süre daha kalmasını isteyebilir veya teli çıkardıktan sonra koruyucu atel verebilir. Önemli olan bu süreçte doktorunuzun size verdiği önerilerin dikkat edilmesidir. Yaşınız genç olduğu için kaynama da daha kolay olur ama en az 3 ay kadar dikkatli olmanız gerekir. Tabii daha sonrasında da.

   Geçmiş olsun.

 43. Avatar

  Özkan

  29 Nisan 2017 at 18:46

  Ben 05.04.2017 tarihinde sol ayak ikinci parmagimdan ameliyat oldum. Parmagim uzun yillar oncesinden beri cekic seklinde duruyordu ben kirik oldugunu dusunuyordum aslinda tendon kopmasi sonucu olusmus bi durum oldugu ortaya cikti. Ameliyattan 2 hafta sonra dikisler 3. Haftasa ise hem alci hemde teli cektiler sadece topuguma basarak yuruyebilecrgimi soylediler. Ayagimi assagiya dogru sarkitinca halen sisme oluyor yuksekte tutunca siskinlik kayboluyor. Tel cekildikten sonra parmagim hafiften assagi dogru egim aldi ama cok hafif bu normalmi, banyo yapsam sorun olurmu su anda 25. Gunumdeyim. Ve yurumem ne kadar sure alir. Ayrica ameliyatta parmagimi donduracaklardi ama deri acilinca tendonun cok geriye kacmadigi gorulup tendon z kesi yapilip uzatilarak tamiri yapldi.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Mayıs 2017 at 20:08

   Bu tür ameliyatlardan sonra iyileşme süreci her hastada farklılık gösterebilir. İyileşme 3 ay gibi sürebilir. Bu süre içinde ara ara ayağı yine yastık üzerinde dinlendirmek şişmemesi için faydalı olabilir. Ayrıca ayağa uygun atel kullanmak gerekebilir. Bunları doktorunuza sormanız da fayda vardır.

   Doktorunuz ya da bir fizyoterapi uzmanı ile görüşmeniz daha doğru olur, çünkü buradan herhangi bir öneride bulunmak doğru olmaz.

   Geçmiş olsun.

 44. Avatar

  Buğra

  6 Mayıs 2017 at 17:36

  Benim 1 ay önce sol orta parmağım kırıldı sargıya aldılar 18 gün kaldı çıkaralı 1 hafta oldu parmakta hafif şişme var aşşağı doğru ve yukarı doğru oynatan biliyorum ama parmaklarımı arkaya doğru katlarken hafif bir ağırı oluyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Mayıs 2017 at 01:01

   Ayak parmağında oluşan bir kırık ise ve kırık hafif bir kırık ise 2-3 haftalık sargı tedavisi uygulanabilir. Ağrılar ve şişlik oluşması basmaya ve ayakta kalmaya başladıktan sonra 2 ay kadar devam edebilir. Ayağı ara ara yine yastık üzerinde dinlendirmek şişlik oluşmasını önlemede yardımcı olabilir. Fırsat buldukça dinlenmek şişmeyi önlemede yardımcı olur. Eğer açık yara yok ise akşamları 15-20 dakika kadar ılık su terapisi yapmak ve sonrasında sırtüstü uzanarak ayağı ve bacağı düzgün bir şekilde yastığın yüksekliğine göre değişmekle birlikte 2-3 yastık üzerinde bu şekilde 15-20 dakika kadar dinlendirmek şişmeyi önlemede faydalı olabilir, ancak kırık tam kaynamamış ise bu şişmeler buna bağlı da olabilir, bu nedenle doktorunuza giderek kontrol ettirmeniz ve bundan sonra nasıl davranmanız gerektiğini sormanız önemlidir.

   Herhangi bir yöntem denemeden önce ayağın durumunu doktorunuzun kontrol etmesi gerekir, daha sonra bu yöntemlerin faydalı olup olmayacağını doktorunuza da sormanız önemlidir, çünkü kırığın durumunu, ayağın ne durumda olduğunu en iyi doktorunuz bilmektedir.

   Geçmiş olsun.

 45. Avatar

  NECİP

  15 Mayıs 2017 at 13:54

  MERHABA KOLAY GELSİN DÜN AYAK BAŞ PARMAĞIMI KIRDIM DOKTORA GİTTİĞİMDE SADECE İKİNCİ PARMAĞIMA SABİTLEYEREK SARGI İLE SARDI BU KONUDA BAŞKA YAPILMASI GEREKEN VARMI BANA BİR HAFTA GİBİ KISA SÜREDE İYİLEŞECEĞİNİ SÖYLEDİ BU BİLGİ DOĞRUMUDUR YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Mayıs 2017 at 00:46

   Çatlak olarak tabir edilen ayrışmamış parmak kırıklarında genellikle kırık parmak ile yanındaki parmak aralarına parmak arası genişlinde pamuk gibi bir şey koyarak kırık parmak diğer parmağa sargı ile tespit edilir. Bu durumun bu şekilde dikkatlice tutulması istenir ve bu şekilde 1-2 hafta sarılı kalır ya da hafta arasında sargı değiştirilerek yine aynı şekilde sarılabilir. Ayağın şişmemesi için mümkün olduğunca belli aralarla, belli süre yüksek yastık üzerinde (kalp hizasında) tutmak faydalı olur. Bu bir haftalık süreçte ayağa yük vermemek ve istirahat etmek faydalı olur.

   Doktorunuzun önerilerine uymak gerekir.

   Haftasında kontrolünüzü ihmal etmemeniz önemlidir, doktorunuz bu sargıyı değiştirerek tekrar sarabilir ve bir hafta daha sargıda kalmasını isteyebilir (durumunuza göre tekrar sarmayabilir de).

   Dikkatli olmanız önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 46. Avatar

  Alihan

  23 Mayıs 2017 at 20:07

  Öncelikle Merhaba,
  Ayak serçe parmağımın uzantısı kırıldı alçıda bir ağrı hissetmiyorum ancak alçılamanın yanlış yapıldığını düşünüyorum bilek yukarısına kadar alçı bar Kırık parmağımın uç kısmında yardımcı olursanız sevinirim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Mayıs 2017 at 00:24

   Doktorunuz kırığın durumuna göre ya da daha iyi kaynaması için bu tür bir alçılama yöntemine gerek duymuş olabilir veya dikkat edemeyeceğinizden dolayı da garantiye almak için bileğe kadar alçı yapmış da olabilir. Alçı çok rahatsız ediyorsa doktorunuza danışmanız uygun olur.

   Geçmiş olsun.

 47. Avatar

  Tugay

  8 Temmuz 2017 at 14:50

  İyi günler hocam ben iki gün önce sol ayak küçük parmakta kırık oldu doktora gittim sarı merhem pansumanı önerdi bir haftaya da kontrole gidecem üstü gazlı bezle kapalı içi kremli yalnız gitmem gereken uzak yer var on güne gitsem acaba sorun olur mu ayrıca doktor baktı hiçbir yapmadi yerinden çıkmadı falan bişe de demedi morarttı şişlik var ama agri yoktur pek bide banyo yapabilir miyim bu durumda teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Temmuz 2017 at 01:02

   İncinmiş ya da küçük bir çatlak oluşmuş olabilir. Doktor gazlı bez gibi bir bez ile parmağı düzelterek diğer parmaktan tutturarak sarmış ise, her işlemden sonra (banyo, krem sürme gibi) aynı şekilde kontrole kadar sarmanız gerekir.

   Şişlik ve morluk olduğuna göre röntgende görülmeyen bir çatlak oluşmuş olabilir ve kontrol zamanına kadar fazla ayakta kalmamaya, ayağı mümkün olduğunca yastık üzerinde dinlendirmeye, ayağa mümkün olduğunca yük vermemeye özen göstermenizde fayda vardır.

   Morarma ve şişlik geçmezse daha iyi bir tetkik yapılması gerekebilir. Uzak bir yere gitmeden önce doktorunuza danışmanızda fayda vardır, çünkü tedavisi ihmal edilmiş çatlaklar da bazen dayanılmaz ağrılara sebep olabilir.

   Geçmiş olsun.

 48. Avatar

  Salih

  28 Ağustos 2017 at 01:49

  Merhaba ayak bas parmagim ve diger parmagim agir yuk dusmesi sonucu catladi.Doktor iki parmagimi sargi ile sabitledi ve 10 gun sonra gel dedi.Topuk ustune yuk vererek basabilecegimi belirtti.Denize ayagima yuk vermeden girmemin mahsuru olur mu?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Eylül 2017 at 22:43

   Parmak sabitlendiği için oynatılmaması önemlidir. Çatlak olarak tabir edilen kırıklar aslında ayrışmamış kırıklardır, bu nedenle özen gösterilmesi önemlidir. 10 gün sonra doktorunuz sargınızı tekrar yenileyebilir. Çünkü bu tür parmak kırıklarının kaynaması da 3-4 haftayı alabilir. Bu süreçte ayağa yük vermemek, aşırı ayakta kalmamak hem ödem olmaması hem de kaynamada sorun çıkmaması için önemlidir. Suyun içinde sargı ıslanacağı ve parmaklar hareket edeceği için denize girmek doğru olmayabilir (bu konuda mutlaka doktorunuza danışmalısınız).

   Geçmiş olsun.

 49. Avatar

  Harun

  29 Ekim 2017 at 23:38

  Mrb 1 ay önce sol ayağımin,baş parmak hariç 4 parmak kırıldığını söyledi ve amaliyat olacağımi söyledi ben olmadım ve kırık çıkık Çiya gitdim çekti ayağım i şuan serçe parmağı min yanındaki oynatamiyorum hastaneye tekrar gitdim ama doktor bakmadı ne yapmam lazım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Kasım 2017 at 22:11

   4 parmağın da kırık olması (özellikle ayrışmış veya parçalı kırık ise), bu tür durumlarda genellikle ameliyat kaçınılmaz olur. Siz kırıkçıya gittiğiniz için şimdi doktorunuz bu duruma karışmak istememiş olabilir. Uzun süre alçıda kalmış ise kireçlenme yapmış olabilir, yanlış kaynamaya bağlı sinir basısı oluyor olabilir.

   Hastaneden bağımsız (kendi kliniği olan) bir ortopedi doktoru belki bakıp yapılması gereken bir işlem varsa yapabilir. Yani bu konuda sorumluluk almak istemiyor olabilirler. Normalde de zaten hastanelerde bir başka hekimin yaptığı tedaviyi ve tedavinin sonuçlarını aynı bölümden başka bir doktor genellikle bakmaz. Bu nedenle bu gibi durumlarda öncelikle hastaneye ve doktora başvurmak önemlidir.

   Bu konuda net bir şey söylemek zordur.

   Geçmiş olsun.

 50. Avatar

  Özge

  31 Ocak 2018 at 01:23

  Merhaba yaklasik bir ay once sol serce parmagimi kanepe carptim kırılmis dokror ameliyat dedi ameliyat oldum atel takildi dikislerimi aldirmaya gittigimde bi problem olmadigini kaynadigini soyledi fakat on gun once ayni yeri yine carptim film.cekildi birsey yok dediler fakat parmagim cok aciyor atel oldugu icinmidir sizce

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Şubat 2018 at 01:35

   Henüz çok yeni olduğu için bu tür darbeler sonrası ağrı olması hiç de anormal bir durum değildir. Kırıklar sonrası kırılan bölge küçük bir darbeye bile maruz kaldığında ağrı yapabilir ve bu durum 1-2 yıl bile sürebilir, bu nedenle o bölge uzun süre çok dikkatli korunmalıdır. Ağrınız devam ederse, morarma-şişme gibi durumlar olursa doktorunuza tekrar gitmenizde fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 51. Avatar

  Deniz

  7 Mayıs 2018 at 03:36

  Sağ ayak serçe parmağının uç kısmını demire çarptım kırıldı 3 hafta alçıda şuan yüzme yürüyüş dans yapan biriyim eski haline kavusurmu yalnız alçıda yarım alçı baş parmak ağrısı yapıyor rotgende baş parmak ya kireç çıktı ondan ötürü ağrı olurmu birde kırılan yerde ara ara ağrı oluyor normalmi tşk ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Mayıs 2018 at 11:31

   Ayak tarak kemiği, parmak kırıklarında genellikle 3-4 haftalık alçı tedavisi yeterli olmaktadır. Ancak tedaviden sonra kırılan parmağın tekrar darbe almaması için ayakkabının uygun olması, belki yürürken o parmak kısmının doktorunuzun düzelttiği ve sardığı şekilde bir sargı bezi ile bir süre daha sarılması (parmağın yürürken, ayaktayken sallanmasını azaltmak için) faydalı olabilir (öncelikle bu konuda doktorunuzdan da bilgi almalısınız).

   Kireçlenmeyi önlemek için yapabileceğiniz egzersizler olup olmadığını doktorunuza sorunuz ve eğer varsa ve artık egzersiz yapabilirsiniz derse, doktorunuzun önerdiği egzersizleri çok da abartmadan düzenli şekilde yapmanız faydalı olabilir (bunu da mutlaka doktorunuza danışınız).

   Kireçlenmeye bağlı ağrı olabilir, henüz kırığın tam iyileşmemesine bağlı ağrı olabilir, kırık oluştuğunda o bölgedeki sinirlerin hasar görmesine bağlı ağrı olabilir. Bu tür kırıklarda ağrı, kırıktan ve tedaviden sonra kişiye göre değişmekle birlikte 2-3 ay kadar devam edebilir. Sabırlı olmak gerekir. Dans, uzun yürüme gibi aktivitelere başlamadan önce doktorunuza da danışmanız önemlidir. Gün içinde ara ara ayağı yastık üzerinde dinlendirmek ağrı için faydalı olabilir. Akşamları çok sıcak olmayan sıcak suda 15 dakika kadar su terapisi yapmak ayağı rahatlatabilir. Su terapisinden sonra ayağı yine 15 dakika kadar kalp hizasında dinlendirmek faydalı olabilir.

   Kireçlenme için doktor kontrolleri gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

   • Avatar

    Deniz

    14 Mayıs 2018 at 18:23

    Teşekürler ederim yorumunuz icin.alcim çıktı 24 gün sonra şuan kurulalı 1 ay oldu.ayagimda ve parmak uçlarında diken batıyor gibi his oluyor ve serçe parmak ve yanındaki parmağım ağrıyor bu yüzden yan basmak zorunda kalıyorum.uzerinde çok durunca morarma renk değişikliği ve şişlik ağrı oluyor normalmi acaba.doktorum net bişey solemedi.sadece ağrı morarma ya jelgo jel verdi.nezaman eski sagligima kavusurum yada aksayipmi
    hep yurucem .birde alçıdan ötürü bacagimda incelme kas kaybı görünüyor.bilgileriniz için tşk ederim.

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     17 Mayıs 2018 at 11:39

     3 haftalık, 1 aylık süre her ne kadar alçı için yeterli olsa da, iyileşme dönemi 2-3 ay kadar sürebilir. İlk zamanlar yürümeye başlandığında kanın o bölgeye toplanmasına bağlı morarma olabilir. Bu yine gün içinde ara ara kalp hizasında ayak dinlendirilerek azaltılabilir. Hareketsiz kalan ayakta ve bacakta kas kaybı ve o bacakta incelme olabilir. Bu zamanla ciddi bir sinir hasarı olmadığı sürece düzelir genellikle.

     Kireçlenmeyi önlemek ve kas kuvvetini kazanmak için doktorunuzun önerdiği egzersizleri yapmak faydalı olur. Ancak bu konuda doktorunuz ile veya bir fizik tedavi uzmanına danışarak ne kadar süre sonra egzersiz yapabilirsiniz, doktorunuzdan öğrenmeniz gerekir. Bu morarma dönemi kişiye ve kırığın şiddetine ve kaynama durumuna göre değişmekle birlikte 40 gün kadar sürebilir. Tam iyileşme yine bazı faktörlere bağlı değişmekle birlikte 6 ay-1 yıl alabilir. Parmak kırığı da olsa, sonuç olarak kırıktır. Kırıklar sonrası belli bir süre o bölgenin (uygun ayakkabı, mümkün olduğunca düzgün basma, o bölgeyi bir yerlere çarpmaktan koruma gibi) önlemler ile korunması gerekir.

     Geçmiş olsun.

 52. Avatar

  Sevgi

  10 Temmuz 2018 at 02:47

  Merhaba iyi geceler yaklaşık 1- 1.30 metme yüksekılıktan ayağıma üstünde yemek yediğimiz tabla düştü acile gittim röntgen çekildi baş parmağımda kırık olduğu söylendi geçici sarıldı yeni eve geldim ve ayağımda yanma hissediyorum bu normal mi endişelenmeli miyim?doktor bey ameliyata gerek olmadığını ortopediye gitmemi alçıya alınacağını söyledi yaş 25 alçıya alınsa kaç günde geçer? Öğretmenim ayakta durmam lazım zaman benim için önemli

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Temmuz 2018 at 22:36

   En kısa zamanda bir ortopedi uzmanına gitmeniz önemlidir. Kırık tam yerine oturtulmadan sarılmış ise veya ameliyat yapılmadan kırık yeterli tespit edilemeyecek ise bu geçen sürede yanlış kaynama olabilir. Bu nedenle en kısa zamanda uzman bir otopedi doktorunca değerlendirme yapılması gerekir.

   İyileşme süresi kırığın tam olarak yerine, şiddetine ve uygulanacak tedavi yöntemine, kemik kalitesine, sigara kullanımının olup olmadığına, şeker seviyesinin normal olup olmadığına bağlı değişiklik gösterebilir.

   Geçmiş olsun.

 53. Avatar

  Ebru

  11 Temmuz 2018 at 11:31

  4 gün önce sağ ayak baş parmağı L şeklinde ve altındaki eklemde de minik kırık oluştu.(Kaynama olmazsa ameliyat olabileceğim söylendi)
  Parmak ateli önerdiler.
  İyileşme ne kadar sürede olur.
  Topuk ve yan kısma basarak yürüyebileceğim ve 3 gün buz tedavisi önerildi.
  Koltuk değneği yada ayak için aparat önerirmisiniz.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Temmuz 2018 at 22:06

   Doktorunuzun önerilerini dikkatlice uygulamanız önemlidir. Kırıklarda morarma ve şişlik azalana kadar buz tedavisi önerilir genellikle. Başparmağınızda kırık oluştuğu için doktorunuz topuk kısmına basarak yürüyebilirsiniz demiş olabilir, yinede dikkatli olmanızda fayda vardır.

   İnternet sitesi üzerinden doktorunuzun önermediği bir yöntemi veya uygulamayı önermek çok doğru olmaz. Bu nedenle daima dikkatli olarak doktorunuzun önerilerini uymanız en doğrusudur. Eğer doktorunuzun veya acile gitmişseniz acil hekiminizin size neler söylediğinden emin değilseniz tekrar doktorunuza danışmanız da veya acile gitmişseniz bir ortopedi uzmanına gitmenizde fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

   • Avatar

    Ebru

    13 Temmuz 2018 at 05:24

    Teşekkür ederim.
    Ortopedi doktoruna gittim.
    Kırılan parmak ve yanındaki parmağı sabitledi.
    Şu anda daha iyiyim.
    Haftaya kontrol film önerdi.

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     17 Temmuz 2018 at 01:04

     O zaman doktorunuzun önerilerini ve dikkat etmeyi ihmal etmemelisiniz. Mümkün olduğunca ayakta kalmamak, otururken ayağı ve bacağı kalp hizasında tutmak hem ödemi önler hem de daha sağlıklı kaynamasını sağlar.

     Tekrar geçmiş olsun.

 54. Avatar

  Ali demir

  23 Temmuz 2018 at 00:44

  Iyi gunler benim ayak parmagim 10 yil once kirildi ve suan yamuk bi sekilde kaynamis bi durumda ve bazen parmagimda yanmalar hissediyorum ve bayagi agri ve sizi yapiyor sizce parmagimdan ameliyat olmam sartmi veya bu sekilde yasamam da bi sikinti olurmu simdiden tesekkur ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Temmuz 2018 at 21:04

   Yanlış kaynayan kırık nedeniyle sinir basısı oluyor ve buna bağlı anlattığınız şikayetler olabilir. Bu tür durumlarda gerekirse cerrahi düzeltme yapılabilir.

   Bir ortopedi uzmanına gitmenizde ve tekrar muayene olmanızda fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 55. Avatar

  Umut

  23 Temmuz 2018 at 22:10

  13 gun ayagim yarim alcida kaldi 14 gun tam alcida kaldi sol ayagim tarak kemigim serce parmagin yarim karis asasi 2 tane krk oldugu sylenildi bugin alci ckti doktor ustune basmaya basla alvin taze kayms dikkat et dedi baska bise demedisimidi uzerine basiyorum ama ari oluyor ve bilegimde sislik var

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Temmuz 2018 at 20:20

   Yaklaşık bir ay alçı uygulanmış, ayak tarak kemiği kırıklarında kırığın tam olarak hangi kemikte olduğuna, şiddetine, kişinin kemik kalitesine ve genel sağlık durumuna göre değişmekle birlikte genellikle 3-4-6 haftalık alçı tedavisi yeterli olmaktadır. Ancak bu süreçte özellikle ayak yarım alçıda olduğu süreçte dikkat etmemişseniz kaynama iyi olmamış olabilir veya henüz daha tam kaynamadığı için ayağınızdaki şişlik geçmemiş olabilir. Çatlak olarak tabir edilen ayrışmamış kırık varsa çatlaklar da oldukça geç iyileşir ve iyileşene kadar morarma, ödem, ağrı olabilir. Doktorunuz kireçlenme olmasın diye de basmanızı söylemiş olabilir, fakat dikkatli basmanız, çok uzun ayakta kalmamanız, yinede ayakta kalırken çok fazla yük vermemeniz, ara ara ayağı ve bacağı kalp hizasında dinlendirmeniz gibi yöntemler hem şişliğin azalmasında hem de ağrıyı azaltmada yardımcı olabilir.

   Durum geçmez ise tekrar doktorunuza gitmenizde fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 56. Avatar

  Esila

  1 Ağustos 2018 at 11:31

  Yaklaşık 4 gün önce sağ ayak serçe parmağımı çarptım çok fazla ağrım oldu. Acile gittik . Yapılan muayene sonucunda röntgen istendi . Röntgende kırık çıktı. Parmağımın eklem kısmında kırık oluşmuş. Atel yapıldı . Ortopediye kontrole gitmem söylendi. Ne zaman gitmeliyim ? Bide ateli 4 güne çıkabilir dedi atel yapan kişi . Ayağımda şişlik morluk uyuşma var . Kontrole kaç gün sonra gitmeliyim ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Ağustos 2018 at 01:31

   Belli ki tedavi acil serviste uygulanmış ve doktorunuz geçici olarak atel tedavisi uygulamış, bu nedenle en kısa zamanda ortopedi uzmanına gitmeniz daha uygun olur.

   Geçmiş olsun.

 57. Avatar

  Yusuf

  8 Ağustos 2018 at 21:13

  İyi akşamlar ben sağ ayağımı baş parmak gerisinden kırdım ve acildir filim çektiler ve kırık biraz kayıtı ve öylece atel yapıp saldılar sordum düzeltme yapmıyacakmısız diye gerek yok dediler ve 3 gün sonra orta kediye gelin dediler ne yapmam gerek ve 3 gün beklemem mi gerek yardımcı olursanız sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Ağustos 2018 at 00:07

   Randevu alabilecekseniz daha erken ortopedi uzmanına gitmeniz daha doğru olur, çünkü acil serviste sonuçlarınızı ortopedi uzmanı bir doktor bakmamış olabilir, stajyer bir doktor bakmış da olabilir. Yer değiştirmemiş parmak kırıklarında parmağı düzelterek sarmak bazen yeterli olabilir. Ancak ayrışmış kırık da olabilir.

   Geçmiş olsun.

 58. Avatar

  Eray

  7 Ocak 2019 at 19:12

  Ayak baş parmağım üstüne varil düştü doktora gittim röntgen çekti alçıya almicaklarini söyledi basparmagimla yanındakini parmagi sardı gönderdi ordaki morluğa da buz koy dedi eve geldim ertesi günde ayağım şişmeye başladı bi sıkıntı olurmu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Ocak 2019 at 17:07

   Parmak kırıkları genellikle yanındaki parmaklarla birlikte sarılarak tespit edilir. Fakat yinede dikkat etmek gerekir. Ayağı dinlendirmek, yük vermemek, mümkün olduğunca kalp hizasında tutmak gerekir. Şişme çoksa, kırık sadece sarma ile tespit edilemeyecek kadar şiddetli olabilir ve belki alçı tedavisi gerekebilir. Kırılma ile tespit edilme arasında geçen zaman uzun ise ve bu kırık baş parmağıyla ayağa yük vermişseniz şişme buna bağlı da olabilir. Bu tür kırılmalarda en kısa zamanda teşhis ve tespit yapılırsa ve ayağa yük verilmezse, ayak mümkün olduğunca yüksekte (kalp hizasında) tutulursa ödem daha az olur.

   Ayağı yük vermemenize, ayağı ve bacağı kalp hizasında dinlendirmenize, belli aralıklarla buz uygulamanıza rağmen şişlik inmez ise bir ortopedi uzmanına görünmenizde fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 59. Avatar

  Kadir

  12 Nisan 2019 at 20:43

  Mrb okulda arkadaşımın sırtından yere düştüm ve sağ ayağımın baş parmağı yere hızlı bir şekilde geldi şişmiş ve ağrıyor kırılmismidir veya şişmesi iner mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Nisan 2019 at 16:37

   Kırılmış veya çatlamış olabilir. Bu nedenle ya acil servise ya da bir ortopedi uzmanına en kısa zamanda gitmenizde fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 60. Avatar

  Ceylin

  18 Nisan 2019 at 23:18

  Merhaba ben 20 Mart ta ayak tarak kemiğimi kırdım biri orta parmak kemiğinde diğeri serçe parmak kemiğinin orda hastanede alçı ya aldılar 10 gün sonda algıyı çıkartıp atel taktılar 7 gün sonra yine alçıya aldılar pazartesi günü doktor iyileştiğini söyledi ve alciyi çıkarttı 1 ay üstüne basmamami topuğuna basarak hareket etmemı söyledi ancak kirigin olduğu yerler morarmış ve parmaklarım şiş durumda doktor bişey olmaz dedi daha hızlı iyileşmesi için ne yapmam gerekir ve üstüne buz koysam ne olur ? Röntgen de kırık iyileşmiş gözüküyor ve doktor da bişey olmaz dedi ama çok ağrıyor ve üstü mor – şiş

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Nisan 2019 at 01:26

   Morluk ve şişlik ayağa yük vermenize ve ayağa kalkmanıza bağlı da olabilir. Bu durum zamanla geçer genellikle. İlk zamanlar ağrı ve şişlik olur. İyi beslenmek (proteinli ve gerekli vitamin ve mineralleri dengeli alma gibi, mümkün olduğunca ayağa daha az yük vermek, sigaradan uzak durmak, şekerli besinlerden mümkün olduğunca uzak durmak, gün içinde ayağı ve bacağı kalp hizasında ara ara dinlendirmek, doktorunuzun nasıl basmanız gerektiği konusundaki önerisine dikkat etmek, doktorunuza da danışarak su terapisi yamak gibi öneriler fayda sağlayabilir.

   Bazen bu tür kırıklarda cerrahi de gerekebilir. Doktorunuzun önerilerine uyunuz.

   Geçmiş olsun.

 61. Avatar

  Hilal

  2 Haziran 2019 at 08:16

  Merhabalar dün akşam ayak baş parmağımı çarpmam sonucu kırıldı eklem yeri değil ve çok parçalı değil Atel takıp yolladılar iyileşme sürecim ne kadar olur

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Haziran 2019 at 23:18

   3-4 veya 6 hafta kadar sürebilir. 3 hafta dolduktan sonra doktorunuza veya bir ortopedi uzmanına gitmenizde fayda vardır. Daha uzun süre hareketsiz kalan parmağınız kireçlenme yapabilir. Bu nedenle 3 hafta sonra doktorun görmesi ve size bulanacağı tavsiye önemlidir.

   Doktorunuzun önerilerine dikkatlice uymanız da önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 62. Avatar

  Zeren

  24 Haziran 2019 at 23:16

  Hocam merhaba ayak baş parmağım kırılmıştı çok eskiden tabi buna bağlı olarak ayak baş parmağımda kısalma oldu maalesef şişlik ve ödem ilk gün ki gibi hiç geçmedi desem yeridir ben şunu öğrenmek istiyorum sizden ayak baş parmağımı ameliyat ile uzatabilmek mümkün mü kısalık 1 cm’den az fakat beni fazlasıyla rahatsız ediyor ? zor bir ameliyatmı ilerde beni neler bekliyor ameliyat hakkında aydınlatırsanız sevinirim iyi günler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Haziran 2019 at 22:49

   Doğumsal nedenlere veya sonradan geçirilen bazı kazalar/yaralanmalar gibi nedenlerle oluşan parmak kısalıkları için bazı yöntemler uygulanabilmektedir. Parmak boyunun uzatılması işleminde, kemik uzatma işleminde kullanılan eksternal fiksatör denilen aletlerden bu duruma uygun olanı kullanılır. Eksternal fiksatör yöntemi ameliyathane koşullarında uygulanır.

   EKSTERNAL FİKSATÖR HAKKINDA KISACA BİLGİ VERECEK OLURSAK;

   Kırığın proksimal ve distal bölgelerinden kemiğe dışarıdan uygulanan çivi, vida ve ya da tellerin birbirine bağlanıp, fragmanlara hakim olunması ve tespitin sağlanması yöntemine eksternal fiksasyon denir.

   Eksternal fiksasyon, alüminyum, titanyum ya da naylon özellikteki çiviler aracılığıyla, fiksasyon araçlarının kırık kemiğe sabitlenmesi işlemi olarak tanımlanmaktadır. Eksternal fiksatörler yalnızca kırık tedavisinde değil, aynı zamanda ekstremite uzatmaları gibi bazı ortopedik cerrahi girişimlerde ve kemik iliği iltihabı ya da tümör nedeniyle kemiğin bir parçasının alınması gereken durumlarda da kullanılmaktadır.

   Ortopedi uzmanınız ile görüşmeniz en doğrusudur. Doktorunuz böyle bir tedavinin gerekip gerekmediği, bu tür bir tedavinin nasıl uygulanacağı, bu tür bir tedavinin size avantajı veya dezavantajı hakkında size bilgi verecektir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 63. Avatar

  Merve

  24 Ağustos 2019 at 11:50

  Hocam sağ ayak orta parmagim kirildi ve yarim alçıya aldılar şuan ağrı var sis ve mor zaten parmak benim spor mülakatım var koşmam gerek yani yoğun bir tempoda spor yapmam gerek ama çaresiz bekliyorum parmagim sargıya alındıktan sonra 1 hafta sonra hafif hafif spora başlasam bir sikinti olur mu yada baska bir çözümü var mi yardimci olursanız sevirinim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Ağustos 2019 at 15:29

   Ayak parmak kırıklarında kırığın kaynama süresi 3 ile 4-6 hafta arasında değişmektedir. Kırık kaynamadan ve doktorunuz sportif çalışmalarınızı başlayabilirsiniz demeden ayağa yük vermemeniz kırığın doğru ve zamanında kaynaması için son derece önemlidir. Bu süreçte de doktorunuzun önerilerini dikkatlice uygulamalısınız. Ayağın şişmemesi için de ayak mümkün olduğunca kalp hizasında tutulmalıdır, kırığın iyi ve zamanında kaynaması için ayağa yük verilmemelidir.

   Kırığın ne derecede ve nerede olduğunu en iyi doktorunuz bilmektedir, bu nedenle doktorunuz ile görüşmeden ayağınızı kullanmamaya özen göstermeniz önemlidir.

   Geçmiş olsun.

   • Avatar

    Merve

    27 Ağustos 2019 at 13:19

    Merhabalar ayak orta parmagim kirildi 1 hafta alcida kaldi doktora gittim alçıyi çıkarıp sarmasını istedim daha çabuk iyileşmesi için oda sardirdi yürüyebilirsin dedi yürüdüm de ama yürürken o kırılan yerdeki kemik ses cikartiyo yani hissediyorum yürürken kırık olan yeri bu normal mi birde alcidan cıktı şekil şekil bozukluğu fln olmaz dimi

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     29 Ağustos 2019 at 10:38

     Henüz tam kaynamamış olabilir, ses gelmesi kireçlenme belirtisi de olabilir, kireçlenme oluşmaması için hareket etmek tabii ki önemlidir, ancak tam kaynamadıysa hareket etmek iyi ve doğru kaynamayı etkileyebilir. Yanlış kaynarsa bir miktar şekil bozukluğu oluşabilir, ancak ileri dönemlerde (aradan 10 yıl geçse bile, yeniden alınacak basit bir darbe ile) bu durum ağrılara neden olabilir. Spor ile uğraştığınız için kaynamanın iyi olması önemlidir. Bu nedenle doktorunuz ile görüşüp, kaynayıp kaynamadığının anlaşılması için tekrar görüntüleme yapılmasını isteyebilirsiniz. Tabii kırığın yeri, derecesi, yaşınız, kemik kaliteniz de bu durumun ciddiyetinde önem taşır.

     Yürüme çalışmalarına dikkatli, çok zorlamadan, çok uzun süre ayakta kalmadan, alıştırmalar yaparak devam etmenizde fayda vardır. Yine ara ara kalp hizasında dinlendirmeniz şişmeyi önlemek için faydalı olacaktır.

     Geçmiş olsun.

 64. Avatar

  ahmet

  25 Eylül 2019 at 15:53

  1,5 ay önce sol ayak baş parmağım kırıldı.şuanda iyi durumda her gün daha iyi olduğunu hissediyorum.masa düşmüştü ayağıma.ılık su ve soğuk su girdap banyosu yapmak iyi gelir mi doktorda yap demişti ama ben kaynayan yeri sıkıntı yaşıyacağı zannedıyorum bunun ne gibi faydası var bir de kaplıacaya gitme istiyorum su çok sıcak tam olarak ne zaman iyileşebilirim ne zaman giderim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Eylül 2019 at 22:53

   Kırık, incinme, burkulma tedavilerinde alçılama veya atel tedavisi sonrası sıcak/soğuk su terapisini bazı doktorlar önermektedirler.

   Kırık, incinme, burkulma gibi durumlarda uygulanan su terapisi (hidroterapi) yöntemi “kontrast banyo” olarak da adlandırılabilir. Kontrast banyolarda ekstremite önce sıcak sonra soğuk suya daldırılır. Sıcak suda 3-9 dakika arası tutulan ekstremite aniden sıcak sudan çıkarılarak soğuk suya daldırılır ve 1-3 dakika tutulur. İşlem sıcak su ile başlanıp, yine en son olarak sıcak suya daldırılır ve 4 siklus devam eder. Bu tedavi ekstremitelerdeki incinme, burkulma ve kırıklara bağlı ağrıları azaltır ve refleks sempatik distrofi tedavisinde ödemi azaltmada yardımcı olabilir. Ancak artrit (eklem iltihabı) gibi durumlarda veya yaralanmaların akut döneminde sıcak uygulamalar yapılırsa ağrı, ödem ve kanamalarda artışa neden olabilir (doktorunuza danışmalısınız).

   Su terapisini evde uygun kova veya leğen içinde de yapabilirsiniz. Kaplıcada kaymak, düşmek gibi ayağınızın ani sarsıntıya uğraması gibi riskler olabileceğinden ve en az 6 ay-1 yıl dikkatli olunması gerektiğinden, doktorunuz ile konuşmadan karar vermemeniz uygun olur. Özellikle cerrahi bir işlem yapıldıysa ve açık yaranız varsa dikkatli olmalısınız, çünkü halka açık alanlardan enfeksiyon kapma riski daha yüksektir.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git