Ayak Hastalıkları ve Tedavileri

Nasır Nedir? Nasır Neden Olur? Nasır Tedavisi

Nasır, deride travmanın, basıncın olduğu her bölgede meydana çıkabilir. Aslında derinin kendini korumak maksadı ile kalınlaşması sonucu ortaya çıkan oluşumlardır. Nasır genelikle ayaklarda, ellerde, dizlerde, dirseklerde ve vücudun travmaya maruz kalan bir bölgesinde oluşabilir.

El ve ayak nasırları tedavi edilir mi?

Nasır, deride travmanın, basıncın olduğu her bölgede meydana çıkabilir. Aslında derinin kendini korumak maksadı ile kalınlaşması sonucu ortaya çıkan oluşumlardır. Nasır genelikle ayaklarda, ellerde, dizlerde, dirseklerde ve vücudun travmaya maruz kalan bir bölgesinde oluşabilir.

Nasır oluşumu nedenleri

Nasır, keman çalanlar da kemanı sürekli boyna dayadıkları için boyunda, namaz kılanlar da veya ev işi yapanlarda dizlerin üzerine yük bindiği için dizlerde, ellerde oluşan nasırlar çok fazla bez sıkma, kazma, kürek, el arabası gibi malzemeleri sürekli kullanmak zorunda kalanlarda, masaya dirsekleri dayama nedeni ile dirseklerde nasırlaşma meydana gelir.

Ayak nasırları daha çok ayak yapısından ya da ayakkabıdan kaynaklanır. Ayakta kemik çıkıntıları var ise mutlaka bir ortopedi uzmanına baş vurmalı ve buna uygun ayakkabı, terlik kullanılması gerekebilir.

Sivri ayakkabılar, dar ayakkabılar, yüksek topuklu ayakkabılar nasır oluşumuna neden olabilir. Ayak nasırları için ayağın ılık suda bekletilmesi ve sonrasında ayak tabanının törpülenmesi nasır oluşumunu önleyebilir. Ayak nasırları çok fazla derinleşmeden eczanelerde satılan nasır oluşumunu önleyici solüsyonlar ve flasterler ile ayakları yumuşatmak fayda sağlayabilir.

Nasır tedavisi

Nasır genel olarak ilaçlar ile tedavi edilebilir. Salisilik asit içeren veya değişik asitler içeren flasterler yada solüsyonlar kullanılır. Fakat nasır çok ağrılı bir durum ise cerrahi tedavi gerekebilir.

Nasır oluşumunda öncelikle nedenin ortadan kaldırılması gereklidir. Uygun ayakkabılar giymek, eczanede bulunan solüsyonlar ya da flasterler ile önlem almak, kemik çıkıntısı var ise bunun cerrahi olarak düzeltilmesi, ellerde oluşan nasırlar için, ev işleri nedeni oluşan nasırlar için eldiven kullanmak, dizlik kullanmak, elleri yemek gibi tik sorunu olanların bu tiki bırakması ve nasırın oluştuğu bölgeyi özel bakım yapılması gibi önlemler alınmalıdır.

Nasır ağrılı ise kişi ağrı kesicilerden faydalanabilir. Eğer nasır ayakta ise ayak pedleri kullanabilir. Ağrı bunlara rağmen geçmez ise cerrahi tedavi gerekebilir. Nasır tedavi edilmez ise giderek büyür ve hasta için zorluk oluşturabilir.

Özellikle ayak bölgesinde nasır kökleşir ise hastanın yürümesinde, sosyal yaşantısında, iş hayatında kısıtlamalar ve zorlanmalar başlayabilir. Çünkü nasır hastaya ağrı verebilir. Zaman içerisinde herhangi bir zorlama sonucu enfeksiyona neden olabilir.

Eğer damar hastalığı ya da diyabet gibi (şeker hastalığı) söz konusu ise enfeksiyon riski daha fazladır. Bu nedenle nasırın rutin bakımı yapılmalıdır. Ayrıca nasır bantları asit içerdikleri için şeker hastalarında kullanımı önerilmez. Bu durumda gelişebilecek yaralar hayati önem taşıyabilir.

El nasırları ve tedavisi

El nasırları

El nasırları

Ellerde oluşan nasırlar genellikle mesleki olabilir ya da kişinin o bölgeyi yemesinden oluşabilir. Kişinin bu alışkanlığından kurtulması gerekir.

Bunun dışında deriyi yumuşatan kremlerden ve solüsyonlardan faydalanmak ve nasırları sık sık törpülemek, ılık su banyoları ve çok kalın bir nasırlaşma var ise cerrahi olarak nasırları gidermek mümkündür.

Nasır önlenebilir mi?

Nasır oluşmaması içinöncelikle o bölgenin maruz kaldığı travmadan kaçınmak gerekir. Bunu önlemek için, dar ve sıkan, sivri burunlu, yüksek topuklu ayakkabılar giymemek, ayakta kemik çıkıntısı var ise ayak yastıkçıkları ile korunmak, parmak araları üst üste biniyor ise parmak ayıraçları kullanmak, her banyodan sonra yumuşayan nasırları törpülemek veya nasırlaşma çok fazla büyümeden nasır solüsyonları, flasterleri ve nemlendirici kremleri kullanmak gibi önlemler ile nasır oluşumunu azaltmak mümkün olabilir.

Cilt hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Cilt bakımı nasıl yapılır
  2. Siğil neden çıkar
  3. Cilt lekesi neden olur
  4. Ayak mantarı nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git