Ayak Hastalıkları ve Tedavileri

Ayak Kokusu Neden Olur? Ayak Kokusu Nasıl Önlenir?

Ayak kokusunun sebebi, ayaktaki flora denilen bakteri örtüsünün bazı bünyelerde oluşan kimyasal maddelere karşı bazı mikroorganizmaların daha yoğun olması sonucu meydana gelmesidir.

Ayak kokusu nedenleri ve tedavisi

Ayak kokusunun sebebi, ayaktaki flora denilen bakteri örtüsünün bazı bünyelerde oluşan kimyasal maddelere karşı bazı mikroorganizmaların daha yoğun olması sonucu meydana gelmesidir.

Bu yoğun olan bakteriler, kişiden kişiye farklılık gösterdiği gibi, sık ayakkabı değiştirmemek, sık çorap değiştirmemek veya her gün ayağı yıkamamak gibi etkenler ayak kokusuna neden olabilmektedir.

Terleme sonrası ayağın kurumasına izin vermeyen, ayağı uzun süre nemli bırakan ayakkabılar, ayağımızdaki mikroorganizmaların üremesine ve ayak kokusuna yol açarlar. Ayağın oluşan nemini pamuklu ya da sentetik olmayan bir çorap ile emilmesi mümkün değil ise ayakta yoğun bir nemlenme olur. Nem, sıcaklık ve ıslaklık mikroorganizmaların üremesi için çok uygun bir ortamdır.

Ayak kokusu tedavisi

Ayak kokusunun tedavisi, halk arasında kullanılan sirke veya siyah çay kullanımı gibi uygulamalar mevcuttur. Fakat bunların tıbbi açıdan herhangi bir bilimselliği olmamakla beraber, şu şekilde bir yararı olabilir. Bu yarar, ayakları çok fazla yıkamayan insanlarda çay ya da benzer bir sıvı ile yıkandığında normal su ile yıkamaktan farkı yoktur.

Ayaklar düzenli yıkandığında ayak kokusuna neden olan mikroorganizmalar çok fazla üremez. Ayak kokusu tedavisinde merhemler ve bazı sprey losyonlar vardır. Bunlar özellikle ayak konusunda uzman olmuş bazı firmaların ürettiği losyon, parfüm ve pudra gibi kozmetik ürünler kullanılabilir.

Ayak kokusu önlenebilir mi?

Ayak kokusu nasıl önlenir

Ayak kokusu nasıl önlenir

Ayak kokusunu önlemenin bir kaç basit yolu vardır. Bunlardan bir tanesi sürekli aynı ayakkabıyı giymemek, ayakkabıların kurumasına fırsat vermek, her gün ayakları yıkamak ve kurulamak, pamuklu ve ayak nemini emecek çoraplar giymek gibi önlemler alınabilir.

Bunlara rağmen, ayak kokusu devam eder ise kozmetik veya medikal ilaçlar ile ayaktaki koku yapan mikroorganizmaları azaltmaya yönelik ürünler kullanılması fayda sağlayabilir. Ayak mantarı enfeksiyonunun olması ya da bir cilt probleminin olması durumunda bunların tedavisinin yapılması gerekir.

Ayak kokusu yapan bazı ayakkabıları giymekte ayak kokusuna neden olabilir. Ayakkabılar kullanılan malzemeler nedeni ile ayak kokusuna sebebiyet verebilir. Bu nedenle ayak kokusunun ayakkabıdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını kontrol etmek gerekir.

Ayak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Yanan ayaklar sendromu
 2. Ayak neden üşür
 3. Ayak mantarı nedenleri ve tedavisi
 4. Tırnak mantarı neden olur

2 Yorum

 1. Avatar

  Adsız

  20 Haziran 2015 at 17:14

  Ayaklarımda değil ama tırnaklarda mantar var fakat ayaklarımı temiz tutmama rağmen ayaklarımda koku oluyor. Tırnaklardaki mantar bu kokuyu yapar mı, ne yapabilirim???

 2. Avatar

  Adsız

  26 Haziran 2015 at 16:38

  Tırnak mantarı olanlarda genellikle ayak mantarı da bulunur. Aslında ayak mantarı tırnak mantarına neden olan olan faktörlerden birisidir. Siz ayak kokusu için doktora gittiniz mi bilmiyorum. Ayak kokusu için hava aldıran ayakkabı giymek, pamuklu çorap giymek, ayaklar gün boyu ayakkabı içinde duruyor ise günde en az iki kez çorap değiştirmek, akşamları ayakları sabun ile yıkayıp iyi kurulamak, ayak parmak aralarına nemlendirici bir krem sürmek ya da pudra ekmek gibi önlemler ile ayak kokusu önlenebilir. Fakat bu uygulamalar her gün düzenli şekilde yapılmalıdır. En az 1-2 hafta kadar bu uygulamalara rağmen ayak kokusu geçmez ise bir cildiye uzmanına baş vurmanızda fayda vardır. Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git