Ayak Hastalıkları ve Tedavileri

Ayak Bileği Kırıkları Belirtileri ve Tedavisi

Ayak bileği kırılmasının nedenleri, ayak bileğinin şiddetli burkulmaları, yüksekten düşme, trafik kazaları ve direkt ayağa gelen darbelerdir.

Ayak bileği neden kırılır?

Ayak bileği en fazla travmaya maruz kalan eklemlerdendir. Dört değişik mekanizma ile kırıklar oluşabilir. Ayak bileği eklemi tibia (kaval kemiği), fibula (baldır kemiği) ve talus (aşık kemiğinden) oluşan bir eklemdir. Fibulanın son noktası ayak bileğinin dış çıkıntısı dır. Lateral malleol, kaval kemiğinin sonlanma noktası içeriğinde unimalleolal kırık, her iki malleolu içerisinde bimalleolal kırık olarak isimlendirilir. Ayak bileğinde ayrıca, kırıkta kaval kemiği ile talus arasında eklemi oluşturan yüzeyde kırık meydana gelir ise pinon kırığı olarak adlandırılır.

Ayak bileği kırılması nedenleri

Ayak bileği kırılmasının nedenleri ayak bileğinin şiddetli burkulmaları, yüksekten düşme, trafik kazaları ve direkt ayağa gelen darbelerdir. Ayak bileğinin dönmesi nedeni ile sadece bağ yaralanması gerçekleşir ise bu duruma ayak bileği spraini adı verilir.

Sadece kemik kırıkları gerçekleşir ise bu duruma ayak bileği kırığı denir. Lakin, genellikle burkulma sonucu ve ayak bileğinin dönmesi ile oluşan yaralanmalarda hem ayak bileği bağ yaralanması hemde ayak bileği kırıkları birlikte görülür. Böyle bir durumda ortopedi ve travmatoloji uzmanının, bağ ve kemik yapılarının tedavilerini uygun olarak planlaması gerekir.

Ayak bileği kırıklarında belirtiler

Ayak bileği kırıklarının en önemli belirtileri, gelişen olayın sonucu ağrı, şişlik, morarma, ayağın üstüne basamama, kırılan kemiğin parçalarının kaymış olduğu durumlarda ayak bileğinde şekil bozukluğu, açık kırıklarda kanama ve kırık parçalarının dışarıdan görülmesi gibi belirtilerdir.

Ayak bileği kırıkları teşhisi

Genellikle ayak bileği kırıklarının tanısı 2 veya 3 yönlü radyografiler ile konulabilir. Fakat gereken durumlarda bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme yöntemleri kullanılır.

Ayak bileği kırıkları tedavisi

Tüm ayak bileği kırıklarında kırığın tedavisinin planı kırığın ayrışma miktarı, eklem yüzeyine ilerleyip ilerlememesi, kırığa eşlik eden bağ yaralanmalarının varlığı ya da yokluğu gibi problemler göz önünde bulundurularak yapılır. Eğer kırık ayrılmamış kırık ise, ligament hasarı ya da eklem ölümü yok ise bacak alçısı veya destek cihazı ile tedavi edilir.

Ayak bileği kırıkları ve eklem içine uzanan bağ problemleri ile birlikte olan, çok parçalı deplase (ayrışmış) kırıklarda cerrahi tedavi tercih edilir. Cerrahi tedavide kemikleri yerinde tutabilmek için bir plak, metal ya da absorbe edilebilen vidalar, teller veya gerilim bantları kullanılarak tedavi edilir. Ameliyat ile yapılan tedavinin avantajları ameliyattan sonra genellikle alçı uygulanmaması ve bir an önce ayak bileğine hareket verilmesidir. Sonuç olarak en az zararlı ve etkin tedavi her hasta için ayrı düşünülerek karar verilir.

Ayak bileği kırıklarında tedavi süresi

Ayak bileği kırıklarında tedavi, alçılama yöntemi ile takip altında tutulan kırıklarda kırığın tipine göre 2-6 hafta ayağın üstüne yük vermeden tedavi planlanır. Ameliyat yapılan kırıklarda bu süre ortalama 4 hafta devam eder. Alçı çıkarıldıktan sonra ayak bileği hareketinin başlaması ve düzenlenmesi amacı ile fizik tedavi ve rehabilitasyon programı başlar. Ameliyat edilmeden alçı tedavisi uygulanan hastalarda, çocuklarda 6 haftada iyileşme sağlanırken, yetişkinlerde ve orta yaş hastalarda ayağın normal haline dönme süresi ortalama 3 ay, ameliyat yapılan hastalarda 6 ay kadar sürebilir.

Ayak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Ayak ağrısı neden olur
 2. Ayak bileği burkulması nedenleri ve tedavisi
 3. Ayak parmak kırıkları nedenleri ve tedavisi
 4. Ayak tarak kemiği kırıkları
 5. Topuk kırıkları nedenleri ve tedavisi

57 Yorum

 1. Avatar

  Adsız

  14 Mayıs 2015 at 23:01

  Ayak bileği kırıkları gerçekten çok zor bir süreç. 2 yıl olacak hala ayak bileğimde ki kırık beni uğraştırıyor. ödem bir türlü geçmedi. sabah uyandığımda ayağım normal oluyor ama yürüdükçe, ayakta durdukça şişiyor bileğim. bu durumda ki diğer hastalarda sürecin nasıl geçtiği hakkında bilgi verirse çok sevinirim arkadaşlar.

 2. Avatar

  Lütfullah

  5 Haziran 2016 at 15:55

  Ayak bilekte kucuk kemikte catlama varmis alciya alindi ben dayanamayip iki kere alciyi sokup attim gayat uatunede basiyom.aci falan da yok sporcuyum acaba sikinti yasarmiyim uatune basmakla…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Haziran 2016 at 17:01

   – Çatlak olarak tabir edilen kırıklar ayrışmamış kırıklardır. Bu tür kırıklar da kırıktır aslında. Kırıklarda alçılama süresi kırığın yerine, derecesine göre değişmekle birlikte en az 2 hafta ve 6 hafta arasında değişir. Bu alçılama süresinde ayağa yük vermemek, koltuk değneği kullanmak, çok fazla ayakta kalmamak, tam iyileşme sağlanan kadar sportif aktivitelerden uzak kalmak, ayağı düzgün tutmak, mümkün olduğunca yastık üzerinde tutmak oldukça önemlidir.

   – Çatlak diye önemsemediniz ise bu durum sonradan ciddi ağrılara ve kırığın yanlış kaynamasına ve sonradan cerrahi müdahale gerektirecek sıkıntılara bile neden olabilir.

   – En kısa zamanda doktorunuza tekrar gitmenizde ve gerekiyor ise tekrar alçı yapılmasında fayda var. Çünkü kırıklar yıllar sonra bile küçük bir darbede, üşüdüğünde ağrı yapar. Özellikle çatlak olarak tabir edilen kırıklar daha geç iyileşebilir. O bölgede ödem yapabilir. Şişlik ve morarma olabilir. Ödem yapar ise sinirlere baskı yapar ve cerrahi işlem gerektirebilir. Uygulanan her cerrahi tedavinin yan etkileri ve riskleri vardır, en korkulanı da enfeksiyon kapmasıdır.

   Daha derin sıkıntılar yaşamamak için ihmal etmemeniz doğru olur.

   Geçmiş olsun ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 3. Avatar

  Mustafa sağdıç

  29 Haziran 2016 at 20:47

  Slm, ayak bileğimde burkulma sonucu 2 kırık meydana geldi ve sağlı sollu olarak platin konuldu ayağım havada iken şişme ve morarma olmuyor ama ayağa kalktığımda 1 dk içinde ayağım morarma oluyor sebebini öğrenebilirmiyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Haziran 2016 at 22:45

   Kırıklar sonrası cerrahi tedavi ya da alçı tedavisi uygulansa da, genellikle şişmemesi için ayak ve bacak düzgün bir şekilde yastık üzerinde yüksekte tutulur.

   Ayağı aşağı saldığınızda kan kısa bir sürede kırık bölgeye toplanır ve ayak morarır ve bir miktar şişer. Bu durum özellikle cerrahi müdahale geçiren hastalarda kırığın derecesine göre 3-6 ay bile sürebilir.

   Kan dolaşımın düzenlenmesi için ara ara doktorunuzun önerdiği yükseklikte, ara ara biraz daha alçakta kısa süreliğine, ara ara aşağı salarak kısa süreliğine şeklinde değişiklikler yapmanız faydalı olur fakat bunları yaparken doktorunuzun önerilerini uymaya ve dikkatli olmaya özen göstermenizde fayda var.

   Yani ayağa kan toplandığı için morarma olmaktadır ve bu durum zamanla geçecektir.

   Çok geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 4. Avatar

  Mehmet akkoc

  9 Aralık 2016 at 03:27

  Iyi akşamlar 2.5 ay once ayak sol bilegimde bimelleol açık kirik oldu büyük kemik bileginin iç tarafından deriden dışarı çıktı ameliyat platin vida vs takildi şimdi tek asayla yürüyorum fakat kemigin dışardan çıkan iç yuvarlağı alt kisminda yurudukce hafif yanma agri oluyor nedeni hakkında bilgisi olan varmı ayrıca kasları kuvvetlendirecek ve ağrıyı azaltacak (bengay) vb pomat onerirmisiniz..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Aralık 2016 at 12:00

   Kırıklardan sonra özellikle ameliyat geçirmiş kırıklardan sonra ağrı ayağa yük vermeye başlandığında 6 ay 1 yıl bile sürebilir.

   Zor bir kırık olmuş gibi görünüyor, bu nedenle bu tür kırıklardan sonra fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisi gerekli olabilir.

   Bir fizik tedavi uzmanına muayene olmanız ve gerekirse fizik tedavi görmeniz faydalı olur.

   Yapmanız gereken egzersizler ve kullanmanız gereken ilaçları doktorunuza sormanız daha doğru olur.

   Buradan bir tedavi ya da ilaç önerisinde bulunmak doğru olmaz.

   Ara ara ayağı yine yüksek yastık üzerinde tutmanız faydalı olur.

   Beslenmeye dikkat etmeniz önemlidir.

   Çok geçmiş olsun.

 5. Avatar

  Furkan

  13 Aralık 2016 at 17:59

  İyi günler.2.5 ay önce ayak bileğinden ameliyat oldum.iç makara yani medial malleol vidayla tutturuldu ve kaynadı.Fakat ayağım kazada yarıldı ve lateral malleolusun dip noktasında çıkıntı olan bölgeden bir parça bileğimin açılmasıyla ayağımdan fırladı.Doktorlae kemiği oraya koyamayacağını enfeksiyon kapabileceğini söylediler ve koymadadılar.Fibula kemiğimi de bir vidayla kaval kemiğine tutturdular.Şuan bir ay oldu değneksiz yürüyorum ama sekiyorum.Bileğimde öne arkaya hareketlerde az hareket ediyor.Böyle bir kırılma tam iyileşme sürem nedir ? Ve lateral malleolusun dip noktasına kemik uydurulmaz mi? lateral malleolusun eksikliğininde yürüyüşe ne gibi zararı olur.Topal kalır mıyım yoksa suanki toplallik kaslarimin zayıflığından dolayı mıdır 3 ay sabit yattım çünkü.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Aralık 2016 at 11:27

   İç malleol kırıklarında, özellikle açık kırıklarda genellikle cerrahi tedaviler uygulanır ve vidalar ile tespit yapılır.

   3 aylık istirahatten sonra ve cerrahi geçirilmiş bir kırıktan sonra hala sekerek yürümeniz çok olağan dışı değildir. Ayağın o bölgesi oldukça karışık bir yapıya sahiptir ve o bölgenin kırıklarında iyileşme 6 ay 1 yılı bulabilir. İyileşme sürecinde fizik tedavi faydalı olur. Ayağın o bölgesini vidalar ile tespit ettikleri için orada bulunan kemiğin olmayışının önemli bir zararı olmayabilir fakat vidalar her zaman dikkatli olmanızı gerektirebilir.

   Bunlar hakkında bu işin uzmanı olan doktorunuzdan bilgi almanız daha uygun olur, çünkü kırığın tam olarak yeri, kırığın diğer dokulara verdiği zarar, kırığın şiddeti, sizin genel sağlık durumunuz, enfeksiyon kapmadan iyileşmeniz gibi faktörler durumun seyrini etkileyebilir ve bunları en iyi doktorunuz bilmektedir.

   Doktorunuzun önerilerini dikkatli uygulamanız önemlidir ve kendi kafanıza göre bir şeyler denememek gerekir.

   Bunun yanı sıra kırıklarda beslenme de önemlidir. Sağlıklı ve düzenli ve dengeli olarak beslenmek faydalıdır. Sağlıksız ve kalitesiz karbonhidratlardan, sigaradan, alkolden ve aşırı ağrı kesici kullanımından kaçınmak gerekir. Yeterli, dengeli ve düzenli protein, kompleks karbonhidrat, sebze, meyve, baklagil, kalsiyum tüketimi önemlidir. Su içmeyi de ihmal etmemeniz gerekir.

   Kırık kaynadıktan sonra bu tür ağır kırıklarda fizik tedavi ve rehabilitasyon oldukça faydalıdır, bu nedenle bir fizik tedavi doktoru ile de bu durumu görüşmek gerekebilir.

   Geçmiş olsun ve iyi olmanız dileğiyle.

 6. Avatar

  Kadriye

  28 Aralık 2016 at 17:28

  Ayak bilegim kırıldı ama kemik yerinden oynamamis onun için direk alciya alındı ve iki hafta oldu kontrole gitmedim çok dikkatli oluyorum üzerine hiç basmadim devam li yukarıda tutuyorum acaba yinede yerinden oynarmi kayma yaparmi arasıra bacagimi yer değiştirmek için oynatiyorum ama acı yok ne yapmalıyım dört hafta beklemelimiyimm eğer yerinde kemik oynarsa ne gibi yan etkisi yapar nasıl anlarimmm

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Aralık 2016 at 14:03

   Dikkatli olduğunuza göre kemik yerinden oynamayacaktır. Doktorunuz size ne önerdi ise mümkün olduğunca uygulamaya çalışmanız önemlidir. Doktorunuzun verdiği sürenin de dolması gerekir.

   Ara ara bacağınızı çok sallamadan, elle destekleyerek oynatmak, ara ara bacağı dikkatlice kısa süreliğine aşağı salmak bir zarar vermez (dikkatli olmak şartıyla).

   Dengeli ve düzenli, sağlıklı beslenmeye özen göstermek, sigaradan uzak durmak, aşırı tatlı ve hamur işi gibi hiç bir işe yaramayan beslenmeden uzak durmak, ağrı kesici mümkün olduğunca kullanmamak ve dikkatli olmak, süre dolana kadar ayağa yük vermemek önemlidir ve dikkate alınması faydalı olacaktır.

   Geçmiş olması dileğiyle.

 7. Avatar

  Seher

  24 Ocak 2017 at 20:14

  Merhaba ayak bileğim lateral ve media malleol kırığından ameliyat oldum 1 ay olacak ve doktorum ayak bileğimi oynatmamı söyledi ama ben oynatamiyorum ağrı ve aşırı kütleme sesi oldu 1 kere yaptığımızda bunun için ne yapmam gerekli 3 hafta sonra yine rontgene gidecem ama ben halen hareket ettiremedim şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Ocak 2017 at 22:10

   Doktorunuz hareket ettirmenizi söylemiş ise yavaş yavaş bunu yapmaya çalışmanız faydalı olur, ilk başlardan ağrı olur, kütleme sesi kireçlenme başlangıcı olabilir, bu nedenle daha fazla kireçlenme olmaması için doktorunuzun önerilerini uygulamanız önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 8. Avatar

  Emir

  27 Ocak 2017 at 13:06

  Mrb,9aylık hamileyim ve 2 hafta önce düşme sonucunda sol ayak bileğimde çatlak ve dizimde tibia sol uç kırığı oluştu.dizimdeki ödem şırıngayla alındı,hem bileğim hemde dizim 2 haftadır atelde,Dr üstüne basmam gerektiğini söylüyor fakat çok agrı olduğu için ben basamıyorum.2 hafta sonra doğumum olacak,acaba o zaman kadar yürüyebilirmiyim, ilaç kullanamadığım için nasıl bir tedavi izlemeliyim.tşk ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Ocak 2017 at 01:53

   Doktorunuzun önerdiği şekilde basmaya çalışmanız faydalı olabilir. Çünkü hamileliğin bu sürecinde hareketsiz kalmak pıhtı oluşumuna neden olabilir.

   Kırığın şiddetini, kırığın tam olarak yerini doktorunuz daha iyi bilmektedir, bu nedenle neler yapmanız gerektiğini doktorunuza sormanız daha uygun olur.

   İlk basmaya başlandığında bir süre ağrılar olabilir. Ayrıca kırığın kaynayıp kaynamadığını bilmek de önemlidir, henüz tam kaynamamış olabilir.

   Sağlıklı doğum dileğiyle.

 9. Avatar

  emel karagöz

  29 Ocak 2017 at 21:16

  6ay önce düşme sonucu 3 yerden ayak bileğim parçalı kırılmış ertesi gün ameliyatla plak konuldu ancak hala kaynamamış.fizik tedavi vermediler.başka bir doktora gittim leğen kemiğinden parça alıp kırığa koyucam dedi ama bende 15 sene önce tıp falültesinde L4 ve L5 te bel fıtığı tanısı konuldu.bir zararı olurmu.cok korkuyorum.son gittiğm doktor bilgisayarlı 3 boyutlu tomografi ile bu karara vardı.kireçlenme ve kemik erimesi tespit etti.son care ayağı dondurabilirimde dedi.çok korkuyorum bunlar ne demek bu leğen kemiği montaj ameliyatını olayımmı ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Şubat 2017 at 00:38

   Kemik erimesi devam ettiği sürece kaynama olması zordur. Tekrar omurga kemiklerinizin ve omurganın durumunun değerlendirilmesi de gerekebilir.

   Bunları doktorunuzla değerlendirmeniz ve karar vermeniz daha doğru olur.

   Sağlık dileğiyle.

 10. Avatar

  Pinar

  2 Mart 2017 at 02:03

  Merhaba.Benim sağ ayak bileğim yıllar önce düşme sonucu çatlamıştı.üzerinden 14 yada 15 yıl geçti.Şimdiye kadar ağrım olmamıştı fakat 1 haftadır ara sıra ağrı yapmaya başladı aynı yerden.Ne şişlik ne de morluk var.Masaj yapınca acısını daha çok hissediyorum.Acaba eski çatlakla bir alakası varmıdır?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Mart 2017 at 23:36

   O zaman bandaj ya da alçı gibi bir yöntem ile tedavi edilmediyse veya dikkat edilmediyse yanlış kaynama olmuş olabilir ve yıllar sonra bu yanlış kaynama yüzünden ağrı yapabilir. Çatlak diye tabir edilen kırıklarda aslında ayrışmamış kırıktır (yani çatlak diye bir durum yoktur). Bu bölge kireçlenme yapmış da olabilir. Bu bölge içinde sıvı toplanmış olabilir.

   Bir ortopedi doktoruna gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 11. Avatar

  Beril

  3 Mart 2017 at 23:53

  Öncelikle merhabalar ben 21 yaşında bir bayanim biz kaza sonucu ayak bilegimi kırdım kayma olmadığı için alçı uygulandı ve 5 hafta kaldı alçım, şuan alcim cikali 5 gün oldu doktor ayağına yavaş yavaş yük ver dedi başka bir şey demedi kontrole çağırmadı kendi halimce yürümeye çalışıyorum değnekle ama az yük verebiliyorum morluk azaldı bileğimde fakat bileğim sanki taş gibi gergin sert hareket kısıtlılığı var adım atarken bileğim kıpırdamıyor değneksiz haliyle yürüyemiyorum bu 5 gün normal mi ne yapmam lazım sıcak su uygulaması yapıyorum kafama göre bileğim kireçlenme yapmış diye korkuyorum kendi kendime bu sertlik felan bu süreçte normalmi bileğimi çok az kendime cekebilmem felan çok korkuyorum yardımcı olursanız sevinirm şimdiden teskkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Mart 2017 at 02:02

   Kırıklarda alçı tedavisi kırığın durumuna göre değişmekle birlikte genellikle 3-5-6-8 hafta gibi değişir. İlk alçı çıktığında sertlik ve hareket kısıtlılığı olacaktır, çünkü 5 hafta ayak hareketsiz sarıldığı şekilde donmuştur. Bu durum zamanla yürüdükçe düzelecektir. İlk başlarda kan aşağı toplanır ve morarma, hafif şişik olabilir.

   Su tedavisi akşamları soğuk ve sıcak şeklinde (5 dakika sıcak ama çok sıcak değil, 5 dakika soğuk şeklinde 15-20 dakika kadar yapmak) açık bir yara yoksa faydalı olabilir. Eklemin yumuşamasını sağlar. Bu işlemi yaptıktan sonra sağlık olarak başka bir engel yoksa 20 dakika kadar sırtüstü uzanarak ayağı ve bacağı 2-3 yastık üzerinde dinlendirmek şişmeyi önlemede ve o bölgeye kan akışını sağlamada fayda sağlar.

   Sorun eklemde olduğu için kireçlenmesini önleme amaçlı fizik tedavi görmek de yararlı olur, bu nedenle bir de fizik tedavi uzmanına başvurabilirsiniz ya da tekrar doktorunuza giderek size hangi egzersizleri önerebileceğini sorabilirsiniz.

   Geçmiş olsun.

 12. Avatar

  Fatma

  5 Nisan 2017 at 11:16

  Ayak bileğimi bir hafta önce incitmiştim ilk gittiğim doktor küçük çatlak diyip eve göndermişti ertesi gün okula gittim ve beden dersinde öğretmen zoruyla bir tur koşmak zorunda kaldım o gün yine doktora gittim ama bu başka doktordu o da kırık dedi ve alçıya aldı iki gün önce Ayağım alçıya alındı hiç ağrım yok sizin tahmininizce alçı ne zamana çıkar ? Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Nisan 2017 at 14:09

   Çatlak olarak tabir edilen ayrışmamış kırıklar bazen acil servislerde atlanabilir, bunun üzerine bir de zorlama eklendiğinde bu çatlak kısım tamamen ayrılabilir. Sizin durumunuzda bu şekilde olmuş olabilir, yani bir öncekinde hafif çatlak oluşmuş ise diğer gün zorlamaya maruz kalındığında burası tam olarak ayrışmış hale gelmiş olabilir. Bu nedenle bu tür durumlarda acil servis sonrası uzman bir ortopediste de gitmek önemlidir.

   Bu tür kırıklarda kırığın tam olarak yerine, kırığın ne derecede ayrışmış olup olmadığına, hastanın yaşına, hastanın şikayetlerine göre alçı tedavisinin süresi değişiklik göstermekle birlikte 2-3 hafta sürebilir. Doktorunuz ne zaman kontrole geleceğinizi söylememiş ise ya da siz anlamamış iseniz kontrole gitmeniz önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 13. Avatar

  vildan

  30 Mayıs 2017 at 15:13

  merhaba iyi günler, 1 hafta önce kardeşim maçtayken bacağını ağrıttı bileğim döner gibi oldu dedi, Marmara eğitim araştırma da röntgen ve tomografi çekildi diz kapağının üstü ve altı arasını işaretlendi ilk muayenede ameliyat etmemiz gerek dedi 2. gün diğer doktarla görüştüğünde ise kırık ama ayrılmamış dedi 2 hafta alçıda kalıcak dendi, yine aynı bacakta kist gördü ve kistten dolayı böyle bi rahatsızlık olabileceğini belirtti, şu an bacağın arka kısmı topuktan kalçalarına dek alçıda ön tarafı ise sargı beziyle sarılı ve diz kapağında ağrısı oluyo, gün içerisinde buz koyuyoruz ağrı kesici alıyo, başka bir doktorla görüştüğümüzde ise ilaçlı mr çektirmeniz gerekir diz kapağındaki kırıktan dolayı değildir dedi bunu ilaçlı mr da görebilirim dedi, yanlış yaptığımız bir nokta var mıdır, yaşı 14 ilaçlı mr çok zararlı olur mu, çektirilmesi ekstra bi fayda sağlar mı bilgilendirirseniz sevinirim, kolay gelsin

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Haziran 2017 at 19:09

   Bu tür durumlarda acil serviste bazı durumlar atlanabilir, ancak tekrar tekrar farklı doktorlara gitmek durumu içinden daha da çıkılmaz hale getirebilir. Kırıktan dolayı bacak ödem yapmış ise tam bir görüntü elde edememiş olabilirler. Bacağı alçıya alan doktorunuzla da tekrar görüşmenizde fayda vardır.

   Manyetik rezonans görüntüleme tabii ki tomografiye göre daha derin yapılar hakkında da bilgi verecektir. MR yumuşak dokuların daha ayrıntılı görüntülenmesini sağlar. MR’nin öyle bilinen önemli bir yan etkisi yoktur. Kontrast maddenin de (ilaçlı MR) alerjik etkileri iyotlu kontrast maddelere göre daha az ve hafiftir. Kendi doktorunuzla bu durumu tekrar görüşmeniz gerekebilir. Çünkü bir o doktora bir bu doktora gitmek yanlış veya gereksiz işlemlere de neden olabilir.

   Yani buradan yönlendirme yapmak çok mümkün değildir. Tabii ki karar sizindir. Eğer içiniz rahat değilse doktorlarınız hakkında bir araştırma yapabilirsiniz, hastalarından fikir alabilirsiniz.

   Geçmiş olsun.

 14. Avatar

  Gülcan

  31 Mayıs 2017 at 06:21

  Benim yaklasık 1 yıl once ayagk bilegim kirilmisti 1 yil sonra o kirilan ayagim burkuldu acimiyor ustune basiyorum hastaneye gitmeme gerek var mi (korkuyorum)??

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Haziran 2017 at 20:14

   Ayakta morarma olursa, ağrı başlarsa doktora gitmenizde fayda vardır. Kırıldığında kaynama tam olmuş ise bir şey olmamış olabilir, fakat bu ayağınızı her zaman korumanız önemlidir. Topuklu ayakkabı giymekten kaçınmanız ve ayağı rahat ettirecek düzgün spor ayakkabılar kullanmanız da önemlidir. Kırılan herhangi bir bölge yaşam boyu böyle durumlarda daha kolay etkilenir ve yaşam boyu bu alanın korunması, üşütülmemesi önemlidir.

   Ayağı darbelerden korumanız faydalı olur. Kırılan eklemler her zaman hassastır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 15. Avatar

  elif

  2 Haziran 2017 at 17:02

  Merhabalar ; 13 aylık oğlum sağ ayak parmağına basıyor topunuda basamıyordu hemen doktora götürdük ve doktor filmde kırık olmadığını bakıcıda iken düşme ihtimalinin olduğunu kas zedelenmesi olabilceğini 2/3 güne geçeceğini söyledi , kas gevşetici şurup verdi.ama şu an korku/refleksten mi bilmiyorum sağ ayağını yukarı kaldırıyor yere basmıyor ne yapmam gerekli …desteğiniz için şimdiden teşekürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Haziran 2017 at 21:56

   Topuktaki kas ezilmesi de bir hayli acı verebilir. Bu durum çocuğun olduğu yerde sert bir şekilde tekrar tekrar zıplamasına bağlı olabilir, yüksek bir yerden atlamaya veya düşmeye bağlı olabilir. Çocuğun bu süreçte canı yandı ise şimdi basmaya korkuyor olabilir.

   Birkaç güne kadar geçmezse bir fizik tedavi doktoruna da gidebilirsiniz.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 16. Avatar

  ilker

  15 Haziran 2017 at 09:09

  Merhabalar ben ufak yaşta ağır bir trafik kazası geçirdim belli ameliyatlar ile ayak bileğime 1 cm civarı bir platin takıldı fakat anlamadığım bir şekilde ayağımı yukarı doğru kaldıramıyorum buda bileğimi ve bacağımı öylesine yoruyor ki 3 adım atıp bir yere oturmam gerekiyor bende bu cuma gününe hastaneye randevu aldım doktora derdimi nasıl anlatmalıyım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Haziran 2017 at 22:37

   Şikayetiniz yenilerde başlamış ise ayak bileğinin kırılan yeri kireçlenme yapmış veya platin yerinden oynamış ve başka sorun olabilir ve buna bağlı olarak sinir hasarı gelişmiş olabilir. Fakat bu şikayetiniz olaydan bu yana devam ediyorsa platinin sinire yaptığı basıdan, yine erken dönem kireçlenmeden, o dönemde meydana gelen sinir hasarından kaynaklanabilir. Kaza sonucu ayak bileği dışında omurga da, siyatik sinirde hasarlanmalar da oluşmuş ise bunlara bağlı da anlattığınız şikayetler olabilir.

   Bu durumun hem nöroloji hem de fizik tedavi uzmanı tarafından ve mümkünse kendi doktorunuz tarafından tekrar daha detaylı değerlendirilmesinde fayda vardır. Ayrıca kas güçsüzlüğüne bağlı da bu tür şikayetler görülebilir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 17. Avatar

  Bilal

  15 Haziran 2017 at 16:31

  Merhaba ayak bileğim 2.5 hafta önce kırıldı şu an alçıda kemiğim kaynadıktan sonra eskisi gibi yürüyebilecek miyim veya eskisi gibi yürüyebilecek için ne kadar beklemem lazım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Haziran 2017 at 23:47

   Kırılmanın yerine, şiddetine, kişinin kemik kalitesine, kişinin yaşına ve eşlik eden başka sorunlara bağlı olarak kırığın kaynama süresi değişiklik gösterebilir. En hafif kırıklarda bile kaynama süresi genellikle 3-4 haftadır, ancak tam iyileşme ve eskisi gibi yürüyebilme 2-3 ayı bulabilir. Kırılan bölge en az 6 ay 1 yıl dikkat edilmelidir, buna rağmen kırılan bölge uzun ayakta kalmalarda, dikkatsiz basmalarda, yanlış ayakkabı kullanımında, üşüdüğünde ağrılar yapabilir. Bu neden bu bölge her zaman dikkat edilmelidir. Gereken durumlarda fizik tedavi görmek ve fizik tedavide gösterilen egzersizleri yapmak kasları güçlendirmek ve kireçlenmeyi önlemek için önemlidir.

   Doktorunuzun önerilerini dikkatli uygulamanız önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 18. Avatar

  Gökçe Yıldız

  18 Haziran 2017 at 16:43

  22 yaşında bir bayanım ayak bileğimde kırık var ama doktor hafif bir kemik kırığı dedi. Alçıya alındı ne kadar sürede eski halime dönerim neler yapmalıyım.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Haziran 2017 at 22:17

   Kırıklarda kaynama süresi kırığın şiddetine, kırığın tam olarak hangi kemikte olduğuna, kişinin kemik kalitesine, uygulanan tedavi şekline bağlı olarak değişmekle birlikte genellikle 4-6 hafta arasında değişebilir.

   Doktorunuzun önerilerini dikkat etmeniz ve sigara kullanımından kaçınmanız önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 19. Avatar

  Selim

  4 Ağustos 2017 at 00:11

  Merhabalar 1 hafta önce ayagim burkuldu ve 1 saat sonra atel ile sarıldı.Mr sonucu bag kopması kırık çıkığın olmadığı görüldü.Gün gectikce daha iyi hissettiğim ayağima atel icinde egzersiz yaptiriyorum fakat bi sorun var aklımı kemiriyor topuğumu yere koyarken tık diye eklemin içine girer gibi hissediyorum ama üstüne basınca acımiyor sizce problem nedir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Ağustos 2017 at 19:44

   Ayak bileğinin burkulmaya bağlı yaralanmalarında genellikle evreleme (evre 1, evre 2, evre 3 gibi) yapılır ve evresine göre istirahat süresi, tedavi yöntemi değişiklik gösterebilir. Örneğin evre 1 ve evre 2’li olgularda başlangıçta buz uygulanması, kompresif bandajlar ve şişliğin azaltılması için ayağı kalp hizasında tutmak gibi tedaviler önerilir. Daha sonra ayak bileği atelleri kullanılarak korumalı basma sağlanır. Fakat evre 3 yaralanmalarda dize kadar alçı tedavisi ve ayak üzerine yük vermeme gibi yöntemler de uygulanabilir. Bazı evre 3’lü olgularda cerrahi tedavi de gerekebilir.

   Doktorunuzun önerileri dışında yöntemler uygulamamanız önemlidir. Bu tür yaralanmalardan sonra rehabilitasyon tedavisi gerekebilir.

   Kontrole gitmeniz daha doğru olur.

   Geçmiş olsun.

 20. Avatar

  yunus

  31 Ağustos 2017 at 14:23

  19 yaşındayım. Bir buçuk yıl önce ayak bileğimde bir ağrıdan dolayı doktora gittim ve navicular accessory bone kırılmış olarak yorumlanıp iki adet vida takıldı ve şuan kaynamış durumda. Kanımca bu ameliyat yanlış yapıldı ancak bu vidaların çıkarılması gerekir mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Eylül 2017 at 01:42

   Bu durum naviküler kırığı taklit eden aksesuar naviküler kemik denilen durum da olabilir. Eğer şikayetlerinizde düzelme yoksa bu durumun tekrar değerlendirilmesi gerekebilir. Aksesuar naviküler kemik durumunda ayak bileğinde kırık tedavisi uygulanmasına rağmen ağrı ve hareket kısıtlılığı, ayak cildinde kuruluk, parlaklık, ödem gibi belirtiler görülebilir. Vidaların çıkarılması da bir operasyon gerektirebileceği için bunu duruma göre doktorunuz karar verecektir. Ancak şikayetleriniz tedaviye ve tedavi sürecinin dolmasına rağmen geçmez ise doktorunuz ile bu durumu tekrar değerlendirmenizde fayda vardır.

   Aksesuar naviküler kemikli birçok olguda herhangi bir belirti olmayabilir, ancak direkt travma veya ayak bileği burkulması sonrası naviküler kemiğe fibrokartilajinöz yapışma yerinde inflamasyon ve yırtığa neden olarak belirtiler ortaya çıkabilir.

   Geçmiş olsun.

 21. Avatar

  bernaa

  27 Eylül 2017 at 04:55

  merhaba 30 yaşndayım memlekete geldiğimde düşme sonucu ayak bileğimi kırıldı ameliyata aldılar alt tarafa platn üst tarafada vida takmışlar ama vida gzükmüyo deride. neyse amelyattan sonra yarım atel taktılar 3 hafta sonra dkişler alındı dlişler alındıktan 2 hafta sonra da ateli çıkardılar doktor parmak uçlarına basmamı ama topuğa ağırlık vermememi 1 ay sonrada vidayı alıncapını söyledi benim sorum şu: vida alındıktan sonra ben rahatça yürüyebilirmiyim çook korkuyorum 3 yaşnda çocupum var bu süreçte baya bi psikolojmde bozuldu hayatımda ilk kez kırık yaşadım ve bu vida nasıl alınır tekrarmı amelyat olucam alndıktan sonra yürüme hakkında lütfen bilgi verirmisinz çnkü gerçekten korkuyorum yürüyemicem diye. şuanda ağrım yok ayağmda acımaları falan da iyileşti cvp bekliyorum sizden. şmdiden teşekkürler :(((

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Ekim 2017 at 21:26

   Doktorunuz tekrar grafi çekilmesini isteyerek duruma göre vidaların çıkarılıp çıkarılmayacağını karar verecektir. Vidaların çıkarılması için ameliyata gerek duyulacaktır, fakat tekniğin nasıl yapılacağı daha önceki ameliyat sırasında bağlantıların nasıl yapıldığına, kullanılan materyale gibi durumlara bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

   İşlem yapılmadan önce bunu doktorunuzla daha detaylı görüşmeniz önemlidir, çok gerekmiyorsa vidalar alınmayabilir de. Ameliyatın kâr ve zarar oranlarını da doktorunuzla detaylı şekilde konuşmalısınız.

   Geçmiş olsun.

 22. Avatar

  Hakan

  10 Ekim 2017 at 10:17

  Selam ven yaklasik olarak 40 gun once trafik kazasi gecirdim kaza sonucu talus kirigi ve skafoid kirigi meydana geldi ameliyat oldum ikisinede vida taktilar talus da nekroz oldugunu soyledi ne yapmam lazim tesekkurler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Ekim 2017 at 02:00

   Talusa giden kan akımı bozulur ve ve kemiğin oksijenlenmesi kısıtlanır ve buna bağlı olarak nekroz oluşur. Talus anatomik özelliklerinden dolayı avasküler nekroz oluşumuna yatkındır. Talus avasküler nekrozunun yaklaşık %70-75’i talus gövde ve boyun kırıkları ile ilişkilidir. Tedavi sebebe ve hastanın durumuna göre değişiklik gösterebilir. Bazı hastalar konservatif tedavi ile takip edilebilir. Fakat ilerleyici ağrısı ve kireçlenmesi olan hastalarda eklem koruyucu (total ayak bileği replasmanı, allogreft veya otogreftler) yöntemler ve eklemi sabitleyen yöntem olan artrodez yöntemi uygulanabilir.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz.

   Geçmiş olsun.

 23. Avatar

  bernaa

  21 Ekim 2017 at 20:28

  merhaba ben berna
  yukarıda soru sormştum cvp yazdığınız için çok tşk ederim. kısaca hatırlatayım 30 yaşndaym ayak bileğim kırılmştı ameliyatla plak ve vida koydular vidayı ayağım kırıldıktan 65 gün sonra aldılar plak kalcak.
  doktor 2 hfta ayağıma yarım ağırlık vererek yürümemi 2 haftadan snra da tam ağırlık vermemi söyledi benim sorum şu. şuan vida alınalı 3 gün oldu 1 değnekle evin içinde yürüme çalışması yapıyorum ve çok zorlanıyorum ağrım oluyor sizce ben tam olarak ne zaman yürürüm kolaylıkla yürümem için ne yapmam gerek lütfen yardım edin kaslarım mı zayıfladı acaba veya kaynamadığı içinmi ağrıyor anlıyamadım basınca ayağım tekrar kırılcak zannediyorum çook üzgünüm .:(( birde terlikle daha rahat yürüyorum sizce sakıncası varmı.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Ekim 2017 at 18:47

   İlk basmaya başladığınız dönemlerde batma hissi, ağrı, tekrar kırılacakmış gibi şikayetlerinizin olması genellikle normal sayılır. 60 günden fazla zamandır o ayağınız hareketsiz kalmıştır ve buna bağlı olarak da kaslar güçsüzleşir ve kasların tekrar eski gücünü kazanması kişinin durumuna göre değişmekle birlikte 6 ay 1 yılı bulabilir.

   Terlikle veya terliksiz yürüme konusunda doktorunuza danışmanız daha doğru olur.

   Geçmiş olsun.

  • Avatar

   Mustafa

   10 Mart 2019 at 13:37

   Merhaba aynı rahatsızlık bendede var şuan nasılsınız

 24. Avatar

  Hakan akca

  9 Kasım 2017 at 05:14

  Ayağımın bileğinin üstünden araba geçti ve iki ay oldu ameliyat olalı yaklaşık 10 gündür altbaldir ve üst baldırında şiddetli ağrım var kadınların gece ve gündüz çare bulamadım dayanacak gücüm kalmadı nappmaliyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Kasım 2017 at 01:01

   Hareketsiz kaldığınız için kaslarda ağrı olması normaldir. Fakat hareketsizlikten dolayı (özellikle sigara kullanımı, varis probleminiz de varsa) damarlar ile ilgili bir problem de olabilir. Doktorunuz ile mutlaka görüşmelisiniz.

   Geçmiş olsun…

 25. Avatar

  Gokhan

  12 Kasım 2017 at 15:34

  Merhaba
  Küçük ayak parmağımdaki kemik , çatladı yada kırıldı ..morarma yok ama şişme var ve ayağımın üstüne basamıyorum…
  Çatlak mı yoksa kırık mı röntgensiz nasıl anlaşılır?
  Çatlak kırık tedavisi farklımı olur ?
  Catlak ise alçılı tedavi şart mı ?
  Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Kasım 2017 at 11:00

   Bir ortopedi uzmanına gitmeyi ihmal etmemelisiniz. Çünkü çatlaklar aslında ayrışmamış kırıklardır. Birden fazla kemikte veya aynı kemiğin birden fazla kısmında olabilir. Röntgen sonucuna göre alçı tedavisi veya bandajlama tedavisi yapılabilir. Fakat çatlaklar da oldukça sıkıntılı kırıklardır, bu nedenle düzeltilerek iyi bir tedavi uygulanması önemlidir, aksi taktirde daha sonra, daha fazla sıkıntı çekebilirsiniz.

   Geçmiş olsun…

 26. Avatar

  Ali

  10 Şubat 2018 at 03:54

  Merhaba,4ay önce geçirdiğim bir trafik kazasında Talus kemiğimin kırık olduğunu aradan bir ay sonra kontrolde fark eden doktorum ameliyat etti. Ama kemiğin yapısı gereği kaynamama riski olduğunu söyledi. Kaynamaz ise dondurulacağını söyledi. Eğer kaynamayip ayak bileğim dondurulursa sakat kalmam söz konusudur, ben bundan korkuyorum. kaynaması için neler yapmalıyız neler yapmamalıyız… Eğer herşeye rağmen kaynamazsa dondurmaktan başka bı care yokmu tıpta…? kendi doktorum bisey söylemiyor lütfen siz bi tavsiye.. öneri.. bilgi verin bana lütfen.

 27. Avatar

  Ayaz

  25 Temmuz 2018 at 09:15

  Merhaba. 26 gün önce ayak bileğimi kırdım 2 adet pilatin konuldu 30 yasındayım benim sorum ne zaman ayağa kalkarım.
  1 hafta önce dikişler alındıktan sonra ayağım daha çok ağrımaya başladı.
  Şimdiden ufak ufak araba sürsem sıkıntısı olurmu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Temmuz 2018 at 11:19

   Ayak bileği kırıklarında birçok sınıflandırma sistemi tarif edilmiştir. Örneğin bir sınıflamada radyolojik bulgular ele alınarak 3 gruba ayrılmış, diğer sınıflandırmada ise başlıca 4 gruba ayrılmıştır. Kırığın tipine, şiddetine, kişinin kemik kalitesine, genel sağlık durumuna, hastanın yaşına, sigara kullanıp kullanmadığına, eşlik eden başka yaralanmalara, uygulanan tedavi tekniğe gibi faktörlere göre iyileşme süreci hastalar arasında farklılık gösterir.

   Ayak bileği kırıklarında cerrahi tedavinin amacı tam ve düzgün bir eklem yüzeyi elde etmek olduğu için kapalı redüksiyonun yeterli olmadığı olgularda cerrahinin tercih edilmesidir. Her olgu ayrı ayrı ele alınarak cerrahi planı yapılır. Ayak bileği kırıklarında kırığın tipine, şiddetine, hastanın kemik kalitesine bağlı olarak değişmekle birlikte genellikle ilk 6 hafta ayağa yük verilmez, hatta kırığın iyileşme göstermediği durumlarda bu süre 8-12 hafta bile sürebilir. Yük verileceği zaman kısa bacak yürüme alçısı yapılması gerekebilir. Bu nedenle doktorunuzun size söyledikleri dışında kendi kendinize herhangi bir uygulama veya eylem yapmamalısınız.

   Doktorunuzun dediklerini mümkün olduğunca en iyi şekilde uygulamanız önemlidir. Doktor kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz.

   Geçmiş olsun.

 28. Avatar

  Mustafa

  10 Mart 2019 at 13:57

  Merhaba benimde fibula ve tibia kırıklarında dolayı plak taktılar fakat plağın bir ucu ayak tarak kemigine sabitlenmiş gibi böyle birşey mümkün mü ağrı filan yok yani bir plak ayak tarak kemigine sabitlenir mı çok sert o bölge

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Mart 2019 at 23:20

   Kırığın yerine ve tipine göre cerrahi teknikler ve tekniklerde kullanılan malzemeler değişiklik gösterebileceğinden, bunu ameliyatı yapan doktorunuza danışmanız daha doğru olur.

   Geçmiş olsun.

 29. Avatar

  Özge

  14 Haziran 2019 at 00:30

  Merhaba ben bugün ayak bilegimin üstüne düştüm küturt die ses geldi ilk 5 saat çok ağrı yaptı şuan çok ağrı yok üstüne basabiliyorum ama şişlik var kırık yada çatlak olsa duramazsın dediler dr. Gitmelimiyim önemli birşey varmıdır tedekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Haziran 2019 at 16:24

   Şişlik varsa mutlaka doktora gitmelisin. Bazı ayrışmamış kırıklarda (çatlak olarak da bilinir) kısıtlı da olsa kullanılabilir.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git