Ayak Hastalıkları ve Tedavileri

Ayak Bileği Kırıkları Belirtileri ve Tedavisi

Ayak bileği kırılmasının nedenleri, ayak bileğinin şiddetli burkulmaları, yüksekten düşme, trafik kazaları ve direkt ayağa gelen darbelerdir.

Ayak bileği neden kırılır?

Ayak bileği en fazla travmaya maruz kalan eklemlerdendir. Dört değişik mekanizma ile kırıklar oluşabilir. Ayak bileği eklemi tibia (kaval kemiği), fibula (baldır kemiği) ve talus (aşık kemiğinden) oluşan bir eklemdir. Fibulanın son noktası ayak bileğinin dış çıkıntısı dır. Lateral malleol, kaval kemiğinin sonlanma noktası içeriğinde unimalleolal kırık, her iki malleolu içerisinde bimalleolal kırık olarak isimlendirilir. Ayak bileğinde ayrıca, kırıkta kaval kemiği ile talus arasında eklemi oluşturan yüzeyde kırık meydana gelir ise pinon kırığı olarak adlandırılır.

Ayak bileği kırılması nedenleri

Ayak bileği kırılmasının nedenleri ayak bileğinin şiddetli burkulmaları, yüksekten düşme, trafik kazaları ve direkt ayağa gelen darbelerdir. Ayak bileğinin dönmesi nedeni ile sadece bağ yaralanması gerçekleşir ise bu duruma ayak bileği spraini adı verilir.

Sadece kemik kırıkları gerçekleşir ise bu duruma ayak bileği kırığı denir. Lakin, genellikle burkulma sonucu ve ayak bileğinin dönmesi ile oluşan yaralanmalarda hem ayak bileği bağ yaralanması hemde ayak bileği kırıkları birlikte görülür. Böyle bir durumda ortopedi ve travmatoloji uzmanının, bağ ve kemik yapılarının tedavilerini uygun olarak planlaması gerekir.

Ayak bileği kırıklarında belirtiler

Ayak bileği kırıklarının en önemli belirtileri, gelişen olayın sonucu ağrı, şişlik, morarma, ayağın üstüne basamama, kırılan kemiğin parçalarının kaymış olduğu durumlarda ayak bileğinde şekil bozukluğu, açık kırıklarda kanama ve kırık parçalarının dışarıdan görülmesi gibi belirtilerdir.

Ayak bileği kırıkları teşhisi

Genellikle ayak bileği kırıklarının tanısı 2 veya 3 yönlü radyografiler ile konulabilir. Fakat gereken durumlarda bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme yöntemleri kullanılır.

Ayak bileği kırıkları tedavisi

Tüm ayak bileği kırıklarında kırığın tedavisinin planı kırığın ayrışma miktarı, eklem yüzeyine ilerleyip ilerlememesi, kırığa eşlik eden bağ yaralanmalarının varlığı ya da yokluğu gibi problemler göz önünde bulundurularak yapılır. Eğer kırık ayrılmamış kırık ise, ligament hasarı ya da eklem ölümü yok ise bacak alçısı veya destek cihazı ile tedavi edilir.

Ayak bileği kırıkları ve eklem içine uzanan bağ problemleri ile birlikte olan, çok parçalı deplase (ayrışmış) kırıklarda cerrahi tedavi tercih edilir. Cerrahi tedavide kemikleri yerinde tutabilmek için bir plak, metal ya da absorbe edilebilen vidalar, teller veya gerilim bantları kullanılarak tedavi edilir. Ameliyat ile yapılan tedavinin avantajları ameliyattan sonra genellikle alçı uygulanmaması ve bir an önce ayak bileğine hareket verilmesidir. Sonuç olarak en az zararlı ve etkin tedavi her hasta için ayrı düşünülerek karar verilir.

Ayak bileği kırıklarında tedavi süresi

Ayak bileği kırıklarında tedavi, alçılama yöntemi ile takip altında tutulan kırıklarda kırığın tipine göre 2-6 hafta ayağın üstüne yük vermeden tedavi planlanır. Ameliyat yapılan kırıklarda bu süre ortalama 4 hafta devam eder. Alçı çıkarıldıktan sonra ayak bileği hareketinin başlaması ve düzenlenmesi amacı ile fizik tedavi ve rehabilitasyon programı başlar. Ameliyat edilmeden alçı tedavisi uygulanan hastalarda, çocuklarda 6 haftada iyileşme sağlanırken, yetişkinlerde ve orta yaş hastalarda ayağın normal haline dönme süresi ortalama 3 ay, ameliyat yapılan hastalarda 6 ay kadar sürebilir.

Ayak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Ayak ağrısı neden olur
 2. Ayak bileği burkulması nedenleri ve tedavisi
 3. Ayak parmak kırıkları nedenleri ve tedavisi
 4. Ayak tarak kemiği kırıkları
 5. Topuk kırıkları nedenleri ve tedavisi

23 Yorum

 1. Adsız

  14 Mayıs 2015 at 23:01

  Ayak bileği kırıkları gerçekten çok zor bir süreç. 2 yıl olacak hala ayak bileğimde ki kırık beni uğraştırıyor. ödem bir türlü geçmedi. sabah uyandığımda ayağım normal oluyor ama yürüdükçe, ayakta durdukça şişiyor bileğim. bu durumda ki diğer hastalarda sürecin nasıl geçtiği hakkında bilgi verirse çok sevinirim arkadaşlar.

 2. Lütfullah

  5 Haziran 2016 at 15:55

  Ayak bilekte kucuk kemikte catlama varmis alciya alindi ben dayanamayip iki kere alciyi sokup attim gayat uatunede basiyom.aci falan da yok sporcuyum acaba sikinti yasarmiyim uatune basmakla…

  • Sağlık Ocağım

   5 Haziran 2016 at 17:01

   – Çatlak olarak tabir edilen kırıklar ayrışmamış kırıklardır. Bu tür kırıklar da kırıktır aslında. Kırıklarda alçılama süresi kırığın yerine, derecesine göre değişmekle birlikte en az 2 hafta ve 6 hafta arasında değişir. Bu alçılama süresinde ayağa yük vermemek, koltuk değneği kullanmak, çok fazla ayakta kalmamak, tam iyileşme sağlanan kadar sportif aktivitelerden uzak kalmak, ayağı düzgün tutmak, mümkün olduğunca yastık üzerinde tutmak oldukça önemlidir.

   – Çatlak diye önemsemediniz ise bu durum sonradan ciddi ağrılara ve kırığın yanlış kaynamasına ve sonradan cerrahi müdahale gerektirecek sıkıntılara bile neden olabilir.

   – En kısa zamanda doktorunuza tekrar gitmenizde ve gerekiyor ise tekrar alçı yapılmasında fayda var. Çünkü kırıklar yıllar sonra bile küçük bir darbede, üşüdüğünde ağrı yapar. Özellikle çatlak olarak tabir edilen kırıklar daha geç iyileşebilir. O bölgede ödem yapabilir. Şişlik ve morarma olabilir. Ödem yapar ise sinirlere baskı yapar ve cerrahi işlem gerektirebilir. Uygulanan her cerrahi tedavinin yan etkileri ve riskleri vardır, en korkulanı da enfeksiyon kapmasıdır.

   Daha derin sıkıntılar yaşamamak için ihmal etmemeniz doğru olur.

   Geçmiş olsun ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 3. Mustafa sağdıç

  29 Haziran 2016 at 20:47

  Slm, ayak bileğimde burkulma sonucu 2 kırık meydana geldi ve sağlı sollu olarak platin konuldu ayağım havada iken şişme ve morarma olmuyor ama ayağa kalktığımda 1 dk içinde ayağım morarma oluyor sebebini öğrenebilirmiyim

  • Sağlık Ocağım

   30 Haziran 2016 at 22:45

   Kırıklar sonrası cerrahi tedavi ya da alçı tedavisi uygulansa da, genellikle şişmemesi için ayak ve bacak düzgün bir şekilde yastık üzerinde yüksekte tutulur.

   Ayağı aşağı saldığınızda kan kısa bir sürede kırık bölgeye toplanır ve ayak morarır ve bir miktar şişer. Bu durum özellikle cerrahi müdahale geçiren hastalarda kırığın derecesine göre 3-6 ay bile sürebilir.

   Kan dolaşımın düzenlenmesi için ara ara doktorunuzun önerdiği yükseklikte, ara ara biraz daha alçakta kısa süreliğine, ara ara aşağı salarak kısa süreliğine şeklinde değişiklikler yapmanız faydalı olur fakat bunları yaparken doktorunuzun önerilerini uymaya ve dikkatli olmaya özen göstermenizde fayda var.

   Yani ayağa kan toplandığı için morarma olmaktadır ve bu durum zamanla geçecektir.

   Çok geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 4. Mehmet akkoc

  9 Aralık 2016 at 03:27

  Iyi akşamlar 2.5 ay once ayak sol bilegimde bimelleol açık kirik oldu büyük kemik bileginin iç tarafından deriden dışarı çıktı ameliyat platin vida vs takildi şimdi tek asayla yürüyorum fakat kemigin dışardan çıkan iç yuvarlağı alt kisminda yurudukce hafif yanma agri oluyor nedeni hakkında bilgisi olan varmı ayrıca kasları kuvvetlendirecek ve ağrıyı azaltacak (bengay) vb pomat onerirmisiniz..

  • Sağlık Ocağım

   11 Aralık 2016 at 12:00

   Kırıklardan sonra özellikle ameliyat geçirmiş kırıklardan sonra ağrı ayağa yük vermeye başlandığında 6 ay 1 yıl bile sürebilir.

   Zor bir kırık olmuş gibi görünüyor, bu nedenle bu tür kırıklardan sonra fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisi gerekli olabilir.

   Bir fizik tedavi uzmanına muayene olmanız ve gerekirse fizik tedavi görmeniz faydalı olur.

   Yapmanız gereken egzersizler ve kullanmanız gereken ilaçları doktorunuza sormanız daha doğru olur.

   Buradan bir tedavi ya da ilaç önerisinde bulunmak doğru olmaz.

   Ara ara ayağı yine yüksek yastık üzerinde tutmanız faydalı olur.

   Beslenmeye dikkat etmeniz önemlidir.

   Çok geçmiş olsun.

 5. Furkan

  13 Aralık 2016 at 17:59

  İyi günler.2.5 ay önce ayak bileğinden ameliyat oldum.iç makara yani medial malleol vidayla tutturuldu ve kaynadı.Fakat ayağım kazada yarıldı ve lateral malleolusun dip noktasında çıkıntı olan bölgeden bir parça bileğimin açılmasıyla ayağımdan fırladı.Doktorlae kemiği oraya koyamayacağını enfeksiyon kapabileceğini söylediler ve koymadadılar.Fibula kemiğimi de bir vidayla kaval kemiğine tutturdular.Şuan bir ay oldu değneksiz yürüyorum ama sekiyorum.Bileğimde öne arkaya hareketlerde az hareket ediyor.Böyle bir kırılma tam iyileşme sürem nedir ? Ve lateral malleolusun dip noktasına kemik uydurulmaz mi? lateral malleolusun eksikliğininde yürüyüşe ne gibi zararı olur.Topal kalır mıyım yoksa suanki toplallik kaslarimin zayıflığından dolayı mıdır 3 ay sabit yattım çünkü.

  • Sağlık Ocağım

   16 Aralık 2016 at 11:27

   İç malleol kırıklarında, özellikle açık kırıklarda genellikle cerrahi tedaviler uygulanır ve vidalar ile tespit yapılır.

   3 aylık istirahatten sonra ve cerrahi geçirilmiş bir kırıktan sonra hala sekerek yürümeniz çok olağan dışı değildir. Ayağın o bölgesi oldukça karışık bir yapıya sahiptir ve o bölgenin kırıklarında iyileşme 6 ay 1 yılı bulabilir. İyileşme sürecinde fizik tedavi faydalı olur. Ayağın o bölgesini vidalar ile tespit ettikleri için orada bulunan kemiğin olmayışının önemli bir zararı olmayabilir fakat vidalar her zaman dikkatli olmanızı gerektirebilir.

   Bunlar hakkında bu işin uzmanı olan doktorunuzdan bilgi almanız daha uygun olur, çünkü kırığın tam olarak yeri, kırığın diğer dokulara verdiği zarar, kırığın şiddeti, sizin genel sağlık durumunuz, enfeksiyon kapmadan iyileşmeniz gibi faktörler durumun seyrini etkileyebilir ve bunları en iyi doktorunuz bilmektedir.

   Doktorunuzun önerilerini dikkatli uygulamanız önemlidir ve kendi kafanıza göre bir şeyler denememek gerekir.

   Bunun yanı sıra kırıklarda beslenme de önemlidir. Sağlıklı ve düzenli ve dengeli olarak beslenmek faydalıdır. Sağlıksız ve kalitesiz karbonhidratlardan, sigaradan, alkolden ve aşırı ağrı kesici kullanımından kaçınmak gerekir. Yeterli, dengeli ve düzenli protein, kompleks karbonhidrat, sebze, meyve, baklagil, kalsiyum tüketimi önemlidir. Su içmeyi de ihmal etmemeniz gerekir.

   Kırık kaynadıktan sonra bu tür ağır kırıklarda fizik tedavi ve rehabilitasyon oldukça faydalıdır, bu nedenle bir fizik tedavi doktoru ile de bu durumu görüşmek gerekebilir.

   Geçmiş olsun ve iyi olmanız dileğiyle.

 6. Kadriye

  28 Aralık 2016 at 17:28

  Ayak bilegim kırıldı ama kemik yerinden oynamamis onun için direk alciya alındı ve iki hafta oldu kontrole gitmedim çok dikkatli oluyorum üzerine hiç basmadim devam li yukarıda tutuyorum acaba yinede yerinden oynarmi kayma yaparmi arasıra bacagimi yer değiştirmek için oynatiyorum ama acı yok ne yapmalıyım dört hafta beklemelimiyimm eğer yerinde kemik oynarsa ne gibi yan etkisi yapar nasıl anlarimmm

  • Sağlık Ocağım

   29 Aralık 2016 at 14:03

   Dikkatli olduğunuza göre kemik yerinden oynamayacaktır. Doktorunuz size ne önerdi ise mümkün olduğunca uygulamaya çalışmanız önemlidir. Doktorunuzun verdiği sürenin de dolması gerekir.

   Ara ara bacağınızı çok sallamadan, elle destekleyerek oynatmak, ara ara bacağı dikkatlice kısa süreliğine aşağı salmak bir zarar vermez (dikkatli olmak şartıyla).

   Dengeli ve düzenli, sağlıklı beslenmeye özen göstermek, sigaradan uzak durmak, aşırı tatlı ve hamur işi gibi hiç bir işe yaramayan beslenmeden uzak durmak, ağrı kesici mümkün olduğunca kullanmamak ve dikkatli olmak, süre dolana kadar ayağa yük vermemek önemlidir ve dikkate alınması faydalı olacaktır.

   Geçmiş olması dileğiyle.

 7. Seher

  24 Ocak 2017 at 20:14

  Merhaba ayak bileğim lateral ve media malleol kırığından ameliyat oldum 1 ay olacak ve doktorum ayak bileğimi oynatmamı söyledi ama ben oynatamiyorum ağrı ve aşırı kütleme sesi oldu 1 kere yaptığımızda bunun için ne yapmam gerekli 3 hafta sonra yine rontgene gidecem ama ben halen hareket ettiremedim şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   28 Ocak 2017 at 22:10

   Doktorunuz hareket ettirmenizi söylemiş ise yavaş yavaş bunu yapmaya çalışmanız faydalı olur, ilk başlardan ağrı olur, kütleme sesi kireçlenme başlangıcı olabilir, bu nedenle daha fazla kireçlenme olmaması için doktorunuzun önerilerini uygulamanız önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 8. Emir

  27 Ocak 2017 at 13:06

  Mrb,9aylık hamileyim ve 2 hafta önce düşme sonucunda sol ayak bileğimde çatlak ve dizimde tibia sol uç kırığı oluştu.dizimdeki ödem şırıngayla alındı,hem bileğim hemde dizim 2 haftadır atelde,Dr üstüne basmam gerektiğini söylüyor fakat çok agrı olduğu için ben basamıyorum.2 hafta sonra doğumum olacak,acaba o zaman kadar yürüyebilirmiyim, ilaç kullanamadığım için nasıl bir tedavi izlemeliyim.tşk ederim

  • Sağlık Ocağım

   31 Ocak 2017 at 01:53

   Doktorunuzun önerdiği şekilde basmaya çalışmanız faydalı olabilir. Çünkü hamileliğin bu sürecinde hareketsiz kalmak pıhtı oluşumuna neden olabilir.

   Kırığın şiddetini, kırığın tam olarak yerini doktorunuz daha iyi bilmektedir, bu nedenle neler yapmanız gerektiğini doktorunuza sormanız daha uygun olur.

   İlk basmaya başlandığında bir süre ağrılar olabilir. Ayrıca kırığın kaynayıp kaynamadığını bilmek de önemlidir, henüz tam kaynamamış olabilir.

   Sağlıklı doğum dileğiyle.

 9. emel karagöz

  29 Ocak 2017 at 21:16

  6ay önce düşme sonucu 3 yerden ayak bileğim parçalı kırılmış ertesi gün ameliyatla plak konuldu ancak hala kaynamamış.fizik tedavi vermediler.başka bir doktora gittim leğen kemiğinden parça alıp kırığa koyucam dedi ama bende 15 sene önce tıp falültesinde L4 ve L5 te bel fıtığı tanısı konuldu.bir zararı olurmu.cok korkuyorum.son gittiğm doktor bilgisayarlı 3 boyutlu tomografi ile bu karara vardı.kireçlenme ve kemik erimesi tespit etti.son care ayağı dondurabilirimde dedi.çok korkuyorum bunlar ne demek bu leğen kemiği montaj ameliyatını olayımmı ?

  • Sağlık Ocağım

   2 Şubat 2017 at 00:38

   Kemik erimesi devam ettiği sürece kaynama olması zordur. Tekrar omurga kemiklerinizin ve omurganın durumunun değerlendirilmesi de gerekebilir.

   Bunları doktorunuzla değerlendirmeniz ve karar vermeniz daha doğru olur.

   Sağlık dileğiyle.

 10. Pinar

  2 Mart 2017 at 02:03

  Merhaba.Benim sağ ayak bileğim yıllar önce düşme sonucu çatlamıştı.üzerinden 14 yada 15 yıl geçti.Şimdiye kadar ağrım olmamıştı fakat 1 haftadır ara sıra ağrı yapmaya başladı aynı yerden.Ne şişlik ne de morluk var.Masaj yapınca acısını daha çok hissediyorum.Acaba eski çatlakla bir alakası varmıdır?

  • Sağlık Ocağım

   5 Mart 2017 at 23:36

   O zaman bandaj ya da alçı gibi bir yöntem ile tedavi edilmediyse veya dikkat edilmediyse yanlış kaynama olmuş olabilir ve yıllar sonra bu yanlış kaynama yüzünden ağrı yapabilir. Çatlak diye tabir edilen kırıklarda aslında ayrışmamış kırıktır (yani çatlak diye bir durum yoktur). Bu bölge kireçlenme yapmış da olabilir. Bu bölge içinde sıvı toplanmış olabilir.

   Bir ortopedi doktoruna gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 11. Beril

  3 Mart 2017 at 23:53

  Öncelikle merhabalar ben 21 yaşında bir bayanim biz kaza sonucu ayak bilegimi kırdım kayma olmadığı için alçı uygulandı ve 5 hafta kaldı alçım, şuan alcim cikali 5 gün oldu doktor ayağına yavaş yavaş yük ver dedi başka bir şey demedi kontrole çağırmadı kendi halimce yürümeye çalışıyorum değnekle ama az yük verebiliyorum morluk azaldı bileğimde fakat bileğim sanki taş gibi gergin sert hareket kısıtlılığı var adım atarken bileğim kıpırdamıyor değneksiz haliyle yürüyemiyorum bu 5 gün normal mi ne yapmam lazım sıcak su uygulaması yapıyorum kafama göre bileğim kireçlenme yapmış diye korkuyorum kendi kendime bu sertlik felan bu süreçte normalmi bileğimi çok az kendime cekebilmem felan çok korkuyorum yardımcı olursanız sevinirm şimdiden teskkurler

  • Sağlık Ocağım

   7 Mart 2017 at 02:02

   Kırıklarda alçı tedavisi kırığın durumuna göre değişmekle birlikte genellikle 3-5-6-8 hafta gibi değişir. İlk alçı çıktığında sertlik ve hareket kısıtlılığı olacaktır, çünkü 5 hafta ayak hareketsiz sarıldığı şekilde donmuştur. Bu durum zamanla yürüdükçe düzelecektir. İlk başlarda kan aşağı toplanır ve morarma, hafif şişik olabilir.

   Su tedavisi akşamları soğuk ve sıcak şeklinde (5 dakika sıcak ama çok sıcak değil, 5 dakika soğuk şeklinde 15-20 dakika kadar yapmak) açık bir yara yoksa faydalı olabilir. Eklemin yumuşamasını sağlar. Bu işlemi yaptıktan sonra sağlık olarak başka bir engel yoksa 20 dakika kadar sırtüstü uzanarak ayağı ve bacağı 2-3 yastık üzerinde dinlendirmek şişmeyi önlemede ve o bölgeye kan akışını sağlamada fayda sağlar.

   Sorun eklemde olduğu için kireçlenmesini önleme amaçlı fizik tedavi görmek de yararlı olur, bu nedenle bir de fizik tedavi uzmanına başvurabilirsiniz ya da tekrar doktorunuza giderek size hangi egzersizleri önerebileceğini sorabilirsiniz.

   Geçmiş olsun.

 12. Fatma

  5 Nisan 2017 at 11:16

  Ayak bileğimi bir hafta önce incitmiştim ilk gittiğim doktor küçük çatlak diyip eve göndermişti ertesi gün okula gittim ve beden dersinde öğretmen zoruyla bir tur koşmak zorunda kaldım o gün yine doktora gittim ama bu başka doktordu o da kırık dedi ve alçıya aldı iki gün önce Ayağım alçıya alındı hiç ağrım yok sizin tahmininizce alçı ne zamana çıkar ? Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   8 Nisan 2017 at 14:09

   Çatlak olarak tabir edilen ayrışmamış kırıklar bazen acil servislerde atlanabilir, bunun üzerine bir de zorlama eklendiğinde bu çatlak kısım tamamen ayrılabilir. Sizin durumunuzda bu şekilde olmuş olabilir, yani bir öncekinde hafif çatlak oluşmuş ise diğer gün zorlamaya maruz kalındığında burası tam olarak ayrışmış hale gelmiş olabilir. Bu nedenle bu tür durumlarda acil servis sonrası uzman bir ortopediste de gitmek önemlidir.

   Bu tür kırıklarda kırığın tam olarak yerine, kırığın ne derecede ayrışmış olup olmadığına, hastanın yaşına, hastanın şikayetlerine göre alçı tedavisinin süresi değişiklik göstermekle birlikte 2-3 hafta sürebilir. Doktorunuz ne zaman kontrole geleceğinizi söylememiş ise ya da siz anlamamış iseniz kontrole gitmeniz önemlidir.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git