A

Avodart Nedir ve Ne İçin Kullanılır? Avodart Yan Etkileri Nelerdir?

AVODART 0.5 yumuşak kapsül kullanma talimatı

Avodart’ın etkin maddesi: Her bir kapsül 0.5 mg dutasterid içerir.

Avodart’ın yardımcı maddeleri: Kaprilik / kaprik asit monodigliseritleri, bütil hidroksitoluen (E321), jelatin, gliserol, titanyum dioksit (E 171), sarı demir oksit (E172), lesitin, orta zincirli trigliseritler gibi yardımcı maddeler içerir.

Avodart ağız yoluyla alınır. 

Avodart Kullanma Talimatı

AVODART nedir ve ne için kullanılır?

Avodart, 30 kapsül içeren blister ambalajlarda piyasaya sunulmaktadır.

Avodart 5 alfa-redüktaz enzim inhibitörleri adı verilen ilaç grubuna aittir ve iyi huylu prostat büyümesi olan erkeklerde kullanılır.

Prostat büyüdükçe idrar çıkışında rahatsızlık ve sık tuvalete gitme gibi idrar yolları sorunları oluşabilir. Aynı zamanda idrar akışının daha yavaş ve daha az güçlü olmasına neden olabilir. Tedavi edilmediğinde, idrar akışınızın tamamen bloke olması riski vardır (akut üriner retansiyon).

Bu durum acil olarak tıbbi tedavi gerektirir. Bazı durumlarda prostat bezini almak veya boyutlarını küçültmek için ameliyat gerekebilir. Avodart dihidrotestosteron üretimini azaltır, bu da prostatı küçültmeye ve semptomları gidermeye yardımcı olur. Bu durum akut üriner retansiyon riskini ve ameliyat olasılığını azaltır.

Avodart aynı zamanda tamsulosin (büyümüş prostat semptomlarının tedavisinde kullanılan bir ilaç) adında başka bir ilaç ile birlikte de kullanılabilir.

Avodart Hangi Hastalıklarda Kullanılır

AVODART kullanılmaması gereken durumlar (kontrendikasyonlar)

Eğer;

 • Dutasterid veya Avodart’ın diğer bileşenlerinden herhangi birine ya da 5-alfa redüktaz inhibitörleri denilen diğer ilaçlara karşı aşırı duyarlı (alerjik) iseniz,
 • Kadınsanız veya 18 yaşın altındaysanız (bu ilaç sadece yetişkin erkekler içindir.),
 • Şiddetli karaciğer yetmezliğiniz varsa, eğer bunlardan herhangi biri sizde mevcut ise doktorunuzla durumunuzu gözden geçirinceye kadar Avodart kullanmayın.

AVODART’ın dikkatli kullanılması gereken durumlar (uyarılar/önlemler)

 • Avodart ile yapılan klinik çalışmalarda, bazı hastalar Avodart ve alfa blokerleri denilen bir ilaç çeşidi (örn. tamsulosin) almışlardır. Avodart ve bir alfa blokeri alan hastalarda, sadece Avodart alan veya sadece alfa blokeri alan hastalara kıyasla daha fazla kalp yetmezliği oluşmuştur (kalp yetmezliği, kalbinizin pompalaması gereken kadar kan pompalayamamasıdır.). Eğer bir alfa bloker ve Avodart alıyorsanız, bu hususta ve diğer olası yan etkiler hakkında doktorunuzla konuşun.
 • Karaciğer hastalığınız varsa Avodart’ın sizin için uygun olup olmadığını doktorunuzla gözden geçirin. Avodart kullanırken fazladan check-up yaptırmanıza gerek olabilir.
 • Kadın, çocuk ve gençler sızdıran Avodart kapsülleri ellememelidir. Çünkü aktif içerik deriden emilebilir. Cildinizle herhangi bir temas olursa etkilenen bölge hemen su ve sabunla yıkanmalıdır.
 • Avodart memelerde büyüme ve hassasiyete neden olabilir. Eğer bu can sıkıcı bir durum halini alırsa veya memede kitle veya meme başında akıntı olursa, bunlar meme kanseri gibi ciddi bir durumun belirtileri olabileceğinden söz konusu değişikliklere dair doktorunuzla görüşün.
 • Prostat kanseri riski yüksek erkeklerin ele alındığı bir klinik çalışmada, Avodart kullanan erkeklerde prostat kanserinin ciddi bir türünün görülme sıklığı Avodart kullanmayan erkeklerdekine göre daha fazla bulunmuştur. Avodart’ın bu prostat kanseri türü üzerindeki etkisi bilinmemektedir.
 • Kanınızdaki PSA (prostata özgü antijen – prostate specific antigen) adlı maddenin miktarını ölçen bir kan testi, doktorunuza, prostat kanseri dahil olmak üzere prostat hastalığınız bulunup bulunmadığı kararını vermesinde yardımcı olabilmektedir. Kanınızda normal miktarın üzerinde PSA bulunması, prostat kanseri riskinizin yüksek olduğu anlamına gelebilir.
 • Avodart kullanan erkekler, tedaviye başladıktan 6 ay sonra ve sonra da düzenli aralıklarla PSA ölçümü yaptırmalıdır. Avodart kullanmanız, kanınızdaki PSA miktarını azaltacaktır. Ancak PSA değerinizin daha düşük olmasına rağmen prostat kanseri riski taşıyabilirsiniz. Bu durumda da doktorunuz her test yapıldığında elde edilen sonuçları karşılaştırarak, prostat kanserini saptamak için PSA ölçümünden yararlanabilir.
 • İlacınızı doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmanız önemlidir. İlacı düzenli olarak almamanız, doktorunuzun PSA değerinizi izleyerek vardığı sonuçları karıştırabilir, bu nedenle ilacınızı düzenli olarak kullanmanız önem taşımaktadır.

Eğer Avodart kullanımı hakkında herhangi bir sorunuz olursa doktorunuz veya eczacınıza danışın.

Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışın.

Özel durumlarda AVODART kullanımı nasıl olmalı?

Hamilelikte Avodart kullanılır mı? Hamile olan veya hamile olma olasılığı olan kadınlar sızan kapsülleri ellememelidirler. Dutasterid deriden emilir ve bir erkek bebeğin normal gelişimini etkileyebilir. Bu hamileliğin ilk 16 haftasına özgü bir risktir. Cinsel ilişki esnasında kondom kullanınız. Avodart kullanan erkeklerin spermlerinde dutasteride rastlanmıştır. Eğer partneriniz hamileyse veya hamile olma olasılığı varsa, dutasterid bir erkek bebeğin normal gelişimini etkileyebileceğinden, partnerinizin sperminize maruziyetinden kaçınınız. Eğer hamile bir kadın Avodart kapsül içeriğiyle temas ettiyse doktorunuza danışınız.

Emzirme döneminde Avodart kullanılır mı? İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Avodart kadınlarda kullanılmamalıdır.

Avodart’ın erkek verimliliği ile ilişkisi: Avodart’ın sperm miktarını, hacmini ve hareketliliğini düşürdüğü görülmüştür. Ancak erkek verimliliğinin Avodart tarafından etkilendiği kesin değildir.

Böbrek/Karaciğer yetmezliği durumlarında Avodart kullanımı: Böbrek yetmezliği olan hastalarda herhangi bir doz ayarlaması gerekmemektedir. Karaciğer hastalığı olan hastalarda dikkatli kullanılmalıdır.

Araç ve makine kullananlar Avodart kullanabilir mi? Avodart’ın araç veya makine kullanma yeteneğinizi etkilemesi beklenmez. Şüpheleriniz varsa doktorunuza danışınız.

Avodart’ın yiyecek ve içecek ile kullanılması: Besinlerle etkileşimi bilinmemektedir.

AVODART’ın içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler

Avodart’ın içeriğinde bulunan yardımcı maddelere karşı alerjiniz yoksa, bu maddelere bağlı olumsuz bir etki oluşması beklenmez.

Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı AVODART kullanımı

Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınızsa lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

AVODART nasıl kullanılır?

Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar:

İlacınızı doktorunuzun söylediği şekilde alınız. Kapsülleri nasıl ve ne kadar süre almanız gerektiği ile ilgili şüpheleriniz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Genel doz günde 1 kez aç veya tok karnına ağızdan alınan 1 Avodart kapsüldür (0.5 mg). Kapsüller bütün olarak yutulmalı ve çiğnenmemeli ve açılmamalıdır.

Faydasını hemen görmeseniz bile Avodart yumuşak kapsülleri doktorunuzun almanızı söylediği süre kadar almaya devam etmeniz önemlidir. Bazı erkeklerde belirtiler erken iyileşirken bazılarının Avodart’ın kendilerine faydalı olup olmadığını anlamaları için 3-6 ay kadar kullanmaya devam etmeleri gerekmektedir. Belirtileriniz düzelse bile ilacınızı almaya devam etmelisiniz. Doktorunuz söyleyene kadar ilacınızı almaya devam ediniz.

Uygulama yolu ve metodu:

Avodart kapsülleri bir miktar su ile birlikte yutun. Kapsülleri açmayın veya çiğnemeyin. Kapsüllerin içeriği ile temas ağzınızda ve boğazınızda acıya neden olabilir.

Çocuklarda Avodart kullanımı:

Çocuklarda kullanılmamalıdır.

Yaşlılarda Avodart kullanımı:

Özel bir kullanıma gerek yoktur. Yukarıda bahsedilen dozlarda kullanılabilir.

Böbrek yetmezliği durumunda Avodart kullanımı:

Böbrek yetmezliği olan hastalarda herhangi bir doz ayarlaması gerekmemektedir.

Karaciğer hastalığı olanlarda Avodart kullanımı:

Karaciğer hastalığı olan hastalarda dikkatli kullanılmalıdır.

Eğer Avodart’ın etkisinin çok güçlü veya çok zayıf olduğuna dair bir izleniminiz varsa doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Kullanmanız gerekenden fazla Avodart kullandıysanız: Eğer çok fazla Avodart kapsül aldıysanız, doktorunuza ne yapmanız gerektiğini sorunuz veya en yakın hastanenin acil servisine başvurunuz. Hangi ilacı aldığınızı anlamaları için ilacın ambalajını da yanınızda götürünüz. Eğer Avodart’dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

Avodart’ı kullanmayı unutursanız: Eğer bir kapsül almayı unuttuysanız endişelenmeyiniz, bir sonraki dozu normalde olduğu gibi alınız ve ilacınızı önceki gibi almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozları telafi etmek için fazladan kapsül almayınız.

Avodart ile tedavi sonlandırıldığında oluşabilecek etkiler

Avodart’ı doktorunuzun tavsiye ettiği süre boyunca kullanın. Doktorunuz söylemediği sürece Avodart almayı bırakmayın. Bir etki fark etmeniz için 6 ay veya daha fazla bir süre gerekebilir.

AVODART’ın olası yan etkileri nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi Avodart’ın içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Avodart’ın alerjik reaksiyon yan etkileri, 10,000 hastanın 1’inden az görülebilir:

 • Kabarık ve kaşıntılı döküntü (kurdeşen),
 • Bazen nefes almayı güçleştirebilen yüzde veya dudaklarda şişme (anjiyoödem),
 • Kollaps (çökme).

Eğer bu belirtilerden herhangi biri sizde olursa hemen doktorunuzla iletişime geçin. Avodart almayı bırakın.

Avodart’ın yaygın (10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla görülebilen) yan etkileri:

 • Ereksiyon olamama veya devam edememe (iktidarsızlık),
 • Cinsel istekte azalma,
 • Boşalmada zorluk,
 • Meme büyümesi veya hassasiyeti (jinekomasti),
 • Tamsulosin ile birlikte alındığında sersemlik.

Az sayıda insanda bu olayların bazıları ilacı almayı bıraktıktan sonra da devam edebilir.

Avodart’ın seyrek (1.000 hastanın birinden az görülebilen) yan etkileri:

Kelleşme (özellikle vücut tüylerinin dökülmesi) veya kıllanma.

Avodart’ın çok seyrek (10.000 hastanın birinden az görülebilen) yan etkileri:

 • Alerjik reaksiyonlar,
 • Depresif ruh hali,
 • Testislerde ağrı ve şişlik.

Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

Yan etkilerin raporlanması

Bu Kullanma Talimatında yer alan veya almayan herhangi bir yan etki meydana gelmesi durumunda hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri www.titck.gov.tr sitesinde yer alan “İlaç Yan Etki Bildirimi” ikonuna tıklayarak ya da 0 800 314 00 08 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)’ne bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkı sağlamış olursunuz.

AVODART nasıl saklanmalı?

 • Avordat’ı ocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
 • Avordat’ı 30 °C’nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız.
 • Avordat’ı son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız. Ambalajındaki son kullanma tarihinden sonra Avordat’ı kullanmayınız.

Eğer istemediğiniz Avordat’ı kapsülleriniz varsa, onları evde kullandığınız çöpe veya atık suyuna atmayınız. İlaçlarınızı nasıl imha edeceğinizi eczacınıza sorun. Bu çevreyi korumanıza yardımcı olacaktır.

Bu kullanma talimatı 09/02/2015 tarihinde onaylanmıştır.

Benzer sağlık yazıları

 1. Prostat büyümesi neden olur, nasıl tedavi edilir
 2. Laparoskopik radikal prostatektomi nedir
 3. Prostat kanseri neden olur, nasıl tedavi edilir
 4. Prostat iltihabı neden olur, nasıl tedavi edilir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git