Hastalıklar ve Tedaviler

Atrial Fibrilasyon Teşhisi Ve Tedavisi

Atrial fibrilasyonda en çok önem taşıyan tanı yöntemi, kalbin elektrik aktivitesinin kaydını yapan elektrokardiyografi (EKG) özelikle şikayet sırasında ritim bozukluğunun tanımlanması amacı ile EKG'lerinin kaydedilmesi gerekmektedir. Bazı hastalarda şikayetler her zaman olmadığından EKG çekimi sırasında görülmeyebilir. Bu durumlarda holter adı verilen ve hastanın 24 veya 48 saat süresince kalp ritmini kaydeden bazı elektrotların vücuda yapıştırılması ile hastanın günlük yaşantısını devam ettirdiği sürede kalp ritminin kaydı yapılır. Hatta hastanın üzerinde sadece istenildiğinde kayıt yapan ve bir ay süresince kalabilen başka holter cihazları da bulunmaktadır.

Atrial fibrilasyon tanı yöntemleri

Atrial fibrilasyonda en çok önem taşıyan tanı yöntemi, kalbin elektrik aktivitesinin kaydını yapan elektrokardiyografi (EKG) özelikle şikayet sırasında ritim bozukluğunun tanımlanması amacı ile EKG’lerinin kaydedilmesi gerekmektedir. Bazı hastalarda şikayetler her zaman olmadığından EKG çekimi sırasında görülmeyebilir. Bu durumlarda holter adı verilen ve hastanın 24 veya 48 saat süresince kalp ritmini kaydeden bazı elektrotların vücuda yapıştırılması ile hastanın günlük yaşantısını devam ettirdiği sürede kalp ritminin kaydı yapılır. Hatta hastanın üzerinde sadece istenildiğinde kayıt yapan ve bir ay süresince kalabilen başka holter cihazları da bulunmaktadır.

Ayrıca ritim bozukluğu hissedildiğinde uzak bir merkeze telefondan EKG kaydı gönderen cihazlarda tanı yöntemi olarak kullanılır.T dalga altermansı diye bilinen, ritim bozukluğuna bağlı ani ölüm riskine karşı bilgi veren elektriksel bazı testlerde yapılabilir. Elektrofizyolojik çalışma (EPS) yöntemi girişimsel bir tanı yöntemi olup, genelde bacak damarlarından girilerek, kateter adı verilen tel elektrotlar yardımı ile kalp içinden elektriksel kayıtlar alınır ve bu kayıtların bilgisayar eşliğinde incelenmesine yönelik bir işlem, bu işlem sırasında sebebi belirlenen ritim bozukluğu aynı anda kateter ablasyon yöntemi ile tedavi edilebilir.

Atrial fibrilasyon tedavisi

Atrial fibrilasyonun tedavisindeilaçlar ve kateter ablasyon yöntemi kullanılır. İlaç tedavisinde ritim düzenleyici ve kalp hızını kontrol eden iaçlar olarak iki şekilde uygulanıyor. Ritim düzenleyici tedavide ilaçlar yalnızca hastaların yüzde 50’sinde fayda sağlar. Atrial fibrilasyonu kronikleşen hastalarda, kalbin çok hızlı atmaması amacı ile kalp atış hızını düşüren ilaç tedavisi uygulanır. Atrial fibrilasyonda felç riskini düşürmek için kan sulandırıcı ilaçlarda eklenebilir.

Kateter tedavi yöntemi ile başarı düzeyi yüzde 60-80 arasında değişmektedir. Tedavisi zor olan ve kalp hızının çok yavaş ve çok hızlı olduğu durumlarda kalp pili (pacemaker) takılabilir ve bu gibi durumlarda kalp pilinin ölüm riskini azalttığı bilinmektedir. Atrial fibrilasyon tedavi edilmediğinde kalbin devamlı hızlı çalışması sonucu kalp yetersizliği, kalp büyümesi, kasılma gücünün azalmasına neden olduğundan tedavisi zorlaşıp, felç olma riski artabilir. Bu nedenle zamanında tedavi olması oldukça önem taşıyan bir ritim bozukluğu şeklidir.

Atrial fibrilasyondan korunma

Atrial fibrilasyondan korunmadiğer kalp rahatsızlıklarından korunmak ile aynı olup, sigara, fazla alınan alkol, fazla kilo, düzensiz ve sağlıksız beslenme aktivite kısıtlılığı gibi bir takım yaşam şekilleri ve kalp damarlarında daralma, tıkanma, kalp yetmezliği, kalp kapak hastalıkları ve bütün bunlar kalbin boşluklarını büyütüp, kalbin elektrik ileti sistemindeki hücreleri bozar ve elektrik kablosu gibi dizili olan hücrelerin birbirinden kopmasına neden olduğundan atrial fibrilasyona sebep olmaktadır. Bu nedenle risk oluşturan faktörlerden mümkün olduğunca korunmanın önemi büyüktür.

Atrial fibrilasyon nedir?Atrial septal defekt neden olur?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git