Hastalıklar ve Tedaviler

Atrial Fibrilasyon Nedir? Atrial Fibrilasyon Belirtileri

Atrial fibrilasyon genelde yaşlılarda görülmesine rağmen, hiç bir kalp hastalığı olmayan gençlerde de meydana çıkabilir. Atrial fibrilasyon, kulakçıklarda normalin 5-7 katı fazla elektriksel uyarı görülmesinden kaynaklanan bir ritim bozukluğudur. Görülme sıklığı yaşla beraber artmakta ve 80 yaşın üzerinde kadınlarda % 1.5, erkeklerde % 2'den fazla, kalp yetmezliği olanlarda 3 sene içerisinde atrial fibrilasyon oluşma riski % 10 civarındadır.

Atral fibrilasyon nedenleri ve tedavisi

Atrial fibrilasyon genelde yaşlılarda görülmesine rağmen, hiç bir kalp hastalığı olmayan gençlerde de meydana çıkabilir. Atrial fibrilasyon, kulakçıklarda normalin 5-7 katı fazla elektriksel uyarı görülmesinden kaynaklanan bir ritim bozukluğudur. Görülme sıklığı yaşla beraber artmakta ve 80 yaşın üzerinde kadınlarda % 1.5, erkeklerde % 2’den fazla, kalp yetmezliği olanlarda 3 sene içerisinde atrial fibrilasyon oluşma riski % 10 civarındadır.

Kalbin çalışması için kalp kasının kasılması gerekli olduğu gibi, bununda elektrik uyarısı ile gerçekleştiği, elektrik ise kalbin sağ kulakçığında sinüs düğümü adı verilen hücreler topluluğunda üretilmektedir ve ardından özelleşmiş elektrik ileti hücreleri tarafından kalbin diğer üç boşluğuna yani sol kulakçık, sağ karıncık ve sol karıncığa ulaştırılarak onlarında kasılmasını sağlar. Kalbin içindeki bu çalışma tablosu kalbin elektrik ileti sitemini ortaya çıkarır. Bu sistemde her hangi bir problemin meydana gelmesi durumunda ritim bozukluğu ortaya çıkar. Kalp normalde 60-80 defa atması gerekir iken, bunun altındaki ya da üstündeki değerler ritim bozukluğuna işaret etmektedir.

Atrial fibrilasyon nedenleri

Atrial fibrilasyon nedenlerihipertansiyon, koroner arter hastalığı, kardiyomiyopati, periferik arter hastalığı, kalp kapak hastalıkları, perikardit,miyokardit, serebrovasküler hastalık, iskemik kalp hastalığı, kalp yetmezliği gibi kardiyovasküler hastalıklardır. Ayrıca pulmoner emboli, koah hastalığı, şeker hastalığı, pulmoner hipertansiyon, hipertiroidi, alkol intoksikasyonu, elektrolit bozukluklar gibi hastalıklarında atrial fibrilasyon oluşumunda etkileri vardır.

Atrial fibrilasyon belirtileri

Atrial fibrilasyon da en fazla görülen belirti kalp çarpıntısı, bunun dışında kalp fazla hızlı atmaya başladığında veya daha yavaş attığında hasta bayılabilir. Bazende duraklamalar olur ve kalbin hızlanmasının yetmediği durumlarda hasta da çabuk yorulma ve diğer belirtiler görülebilir. Tansiyon ölçümünde kalp atışlarının düzensiz olduğu anlaşılabilir.

Kalbin atış hızı bazen yavaş bazende hızlı olabilir. Burada önemli olan bu şikayetlerin ne zaman başladığı ve ne kadar devam ettiğidir. Çünkü bu şikayetler 48 saatten fazla devam eder ise hastada pıhtı oluşması nedeni ile felç veya inme riski meydana gelebilir. Aritmiye (ritim bozukluğuna) bağlı hastaneye yatırılan hastaların 1/3’ünde atrial fibrilasyon tanısı konulmaktadır.

Atrial fibrilasyon tedavisiAtrial flutter nedenleriRitim bozukluğu

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git