Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Atopik Dermatit Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Atopik dermatit, kronik, kaşıntılı ve tekrarlayan dermatitlere (atopik egzama, endogen egzama ve atopik dermatit) denir. Atopinin en sık görülen klinik bulgusu, atopik egzama ve alerjik rinittir.

Atopik egzama (dermatit) hastalığı nedir?

Atopik dermatit, kronik, kaşıntılı ve tekrarlayan dermatitlere (atopik egzama, endogen egzama ve atopik dermatit) denir. Atopinin en sık görülen klinik bulgusu, atopik egzama ve alerjik rinittir. Atopik egzama son yıllarda oldukça artış göstermiştir. Gelişmiş ülkelerde çocuklarda atopik egzama görülme oranı yaklaşık % 5 civarıdır. Bunların yarısı bebeklerde, daha büyük bir bölümü ise 5 yaşına kadar ortaya çıkmaktadır. Hastaların yaklaşık % 60-70’inde ailede atopi öyküsü vardır.

Atopik dermatit immünolojik bir bozukluktan kaynaklanır. Atopik dermatit herhangi bir alerjene karşı aşırı duyarlılık gösterir. Atopik anne veya babanın çocuklarında atopik dermatit gelişme riski yüksektir. Atopik dermatit bazı mevsimsel alerjenlere eşlik edebilir. Bebebek ve çocuklarda bazı besinlere karşı alerji gelişir. Bu besinler, yumurta, balık, tahıllar ve bazı meyve ve sebzelerdir. Atopik egzamalı hastaların en büyük sorunu kaşıntıdır. Bazı araştırmacılara göre, atopik egzamanın tüm klinik bulgularından kaşınmanın sorumlu olduğu bildirilmektedir ve derinin kaşınması önlenir ise dermatit bulgularının gelişmeyeceği düşünülmektedir.

Atopik dermatit neden olur

Atopik dermatit nedir

Atopik dermatit (egzama) belirtileri

Atopik dermatit belirtileri hastanın yaşına göre değişiklik gösterir. Klinik bulgular 3 döneme göre değerlendirilir.

Bebeklik dönemi atopik dermatit (egzama) belirtileri : Belirtiler 3-5’inci aylarda ortaya çıkmaya başlar. Bebeğin yüzünde, saçlı deride, yanaklarda kaşıntılı lezyonlar oluşur. Saçlı deride oluşan skuamlar seboreik dermatit görüntüsünü alır. Kaşıntılı lezyonların şiddeti azalıp artarak 2 yaşına kadar sürebilir. Atopik dermatitli bebeklerin % 50’sinde 2 yaşından sonra hastalık kendiliğinden kaybolabilir.

Çocukluk dönemi atopik dermatit (egzama) belirtileri : Çocukluk dönemi atopik dermatit belirtilerinde kollarda, bacaklarda, ellerde ve benzeri vücut bölgelerinde şiddetli kaşıntılı papüller oluşur. Ayrıca yüzde, boyunda da ataklar sırasında skuamlı, eritemli lezyonlar görülür. Belirtiler özellikle kış aylarında şiddetlenir. Yünlü giysiler ve duygusal değişiklikler yeni atakların başlamasında etkilidir. Kedi, köpek tüyleri, tüylü eşyalar yüzdeki, kollardaki, bacaklardaki kaşıntıları alevlendirir.

Erişkinlik dönemi atopik dermatit (egzama) belirtileri : Erişkin dönemde atopik dermatit bölgesel lezyonlar ile karakterizedir. Fakat enfeksiyon, duygusal stres, deri kuruluğu, irritan ve alerjenler ile genarilize formda egzama formları gelişebilir. Atopik egzamanın bu döneminde en önemli komplikasyon eritrodermidir. Atopik dermatit hastalarının ortalama % 10’unda göz rahatsızlıkları gelişebilir. Atopik egzama hastaları bazı enfeksiyonlara karşı duyarlıdır. Örneğin herpes simpleks ve suçiçeği hastalıklarına karşı aşı olmaları sakıncalı olabilir.

Atopik dermaitt (egzama) tedavisi

Atopik egzamalı hastalar sıcaktan, soğuktan, aşırı nem ve kuruluktan yünlü giysilerden, irritan maddelerden, derinin aşırı ve sık yıkanmasından, mekanik travmalardan korunmalıdır. Her banyodan sonra kaşınan bölgelerin nemlendirici kremler ile nemlendirilmesi gereklidir. Kaşınma duyusu mümkün olduğunca engellenmelidir. Bu nedenle hastaların psikiyatrik yardım almaları gerekebilir.

Atopik dermatit tedavisinde kortikosteroidler tedavinin temelini oluşturur. Atopik dermatit kronik bir egzama türü olduğu için güçlü kortikosteroidler yerine daha hafif olanları tercih edilmelidir. Akut sulantılı dermatitlerde ıslak pansumanlar fayda sağlar. Kuru derinin nemlendirilmesi için % 5 veya 10 üre, % 5 laktik asit, % 3 sasilik asit, içeren kremler verilir. İltihaplı egzama ataklarında antibiyotik tedavilerine ihtiyaç duyulur. Tekrarlayan genarilize dermatitlerde sistemik kortikosteroidler kullanılır. Daha inatçı geçmeyen vakalarda PUVA tedavisi uygulanabilir.

Atopik dermatitten korunma

Atopik dermatitten korunma

Egzama hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Çocuklarda ve bebeklerde seboreik dermatit neden olur
 2. Kontakt dermatit nedenleri ve tedavisi
 3. Alerjik egzama nedenleri ve tedavisi
 4. Bahar alerjisi nedenleri ve tedavisi
 5. Kaşıntı nedenleri ve tedavisi
 6. Kurdeşen dökmek ne demek

2 Yorum

 1. Egzama Tedavisi

  26 Aralık 2014 at 04:27

  Günümüzde çok dikkat edilmese de cildimiz çok farklı kimyasalların etkisi altında kalabilmektedir. Bu kimyasal maddelerin zararlı etkileri de cilt yolu ile kendini gösterebilir. Hayatımızın pek çok evresinde ve pek çok işlev için kimyasallardan yardım alıyoruz. Temizlik maddelerinde kullanılan deterjanlar, oda ya da vücut parfümleri, kişisel bakım ürünleri, krem gibi maddeler cilde uygun olmadığı zaman egzamaya neden olabilmektedir. Bu nedenle bu tür kimyasal maddeler kullanılırken dikkatli seçim yapılması ve cilde uygun olan maddelerin tercih edilmesi gerekir. Egzama ölümcül bir hastalık olmamasına rağmen tamamen ortadan kaldırılamaması ve rahatsızlık vermesi nedeni ile önemli bir hastalık türüdür. Sürekli kaşıntı ve kızarıklar oluşması cildin hassasiyetinin artmasına neden olabilir. Özellikle cilde temas edecek kimyasalların doğru seçilmesi, yünlü ya da cildi tahriş edecek maddelerin kullanılmaması gerekir. Egzama yetişkin kişilerde sonradan görülebilen bir hastalık olmasına rağmen çocukluk dönemlerinde de görülebilen bir hastalık türüdür. Hastalığın tekrarlama riski de bulunması nedeni ile yaşam boyu cildin nemli kalmasına dikkat edilmesi gerekir.

 2. egzama tedavisi

  10 Mayıs 2015 at 18:32

  Egzama tedavisi hakkında çok güzel bilgiler vermişsiniz. Sizlere çok teşekkür ederim. Emeğinize sağlık.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git