Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Ateşli Havale Neden Olur?

Ateşli havale hızla yükselen ateş tablosunun neden olduğu konvülsiyon (ani ve kontrol edilemez vücut hareketleri) ve bilinç kaybı durumudur.

Ateşli havale nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Ateşli havale hızla yükselen ateş tablosunun neden olduğu konvülsiyon (ani ve kontrol edilemez vücut hareketleri) ve bilinç kaybı durumudur. Genellikle 6 ay ve 5 yaş arasındaki çocuklarda ve 3-5 oranında görülmektedir. Erkek çocukların ateşli havale eğilimleri daha fazladır. Aile öyküsünde de ateşli havale bulunanlarda risk artmaktadır. Ateşli havale geçiren çocukların yaklaşık üçte birinde ilk havaleden bir yıl sonra en az bir nöbet daha ortaya çıkabilir. 1 yaşın altında ateşli havale geçiren çocukların ilerde nöbet geçirme olasılığı daha yüksektir. Ancak ateşli havale geçiren çocuklarda Epilepsi ya da gelişimsel problem riski diğer çocuklara kıyasla daha yüksek değildir.

Ateşli havale belirtileri

Çocuğun enfeksiyon nedeni ile ateşi aniden yükselmiştir. Bilinç kaybolmaya başlar ve vücutta kontrol edilmeyen kasılma ve gerilmeler gözlenir. İdrar ve dışkı kaçırma olabilir. Ateşli havale 15 dakika sürebilir. Bilinç tekrar yerine geldiğinde çocuk yorgun ve huzursuzdur ve birkaç saat boyunca uyumak isteyebilir. Her ne kadar havale tehlikeli görünse de nefes almayı etkilemediği sürece çocuğa zarar vermez.

Ateşli havale teşhisi

Ateşli havale teşhisi için doktor havalenin nedenini araştırmak için çocuğunuzu muayene eder. Kan, idrar ve beyin omurilik sıvısı testleri ile menenjit varlığının araştırılması önemlidir.

Ateşli havale tedavisi

Çocuk nöbet geçiriyor ise düşmesini önlemek için yatırmaya gayret edin. Çocuğa zarar verebilecek eşyaları çevresinden uzaklaştırın. Nöbet sona erdiğinde çocuğu yana yatırın ve nefes aldığından emin olun. Eğer nöbet 5 dakikadan daha uzun sürer ise, dudakları ya da derisi mor bir renk alır ise hemen ambulans çağrılmalı ve çocuk hastaneye götürülmelidir.

Çocuğunuz uyandığında ateşi düşürmek için ibuprofen ya da parasetamollü ilaçlar verin ve çocuğa ılık bir banyo aldırın. Çocuğu serin tutmaya çaba harcayın. Kalın battaniye ve örtüler ile sarmayın. Nöbet bittikten sonra çocuk doktora götürülmelidir. Çocuğun ateşi, ateş yükseldikten ne kadar zaman sonra havalenin geliştiği, nöbetin ne kadar sürdüğü ve nöbet sonrasında çocuğun uyuyup uyumadığına ait bilgileri doktorunuz ile paylaşın. Eğer enfeksiyon tespit edilir ise doktorunuzun verdiği ilaçları kullanın.

Çocuk hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Havale geçirme nedir
  2. Bebeklerde ateşlenme belirtileri
  3. Menenjit nedenleri ve tedavisi
  4. Çocuklarda epilepsi hastalığı nedenleri 
  5. Yüksek ateş durumunda ilk yardım
  6. Çocuklarda beyin iltihabı neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git