Damar Hastalıkları ve Tedavileri

Ateroskleroz Hastalığı Neden Olur? (Damar Sertleşmesi)

Ateroskleroz, arter duvarlarında kolesterol ve diğer yağlı maddelerin (lipidler) birikerek arterlerin daralmasına yol açmasıdır.

Ateroskleroz nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Ateroskleroz, arter duvarlarında kolesterol ve diğer yağlı maddelerin (lipidler) birikerek arterlerin daralmasına yol açmasıdır. Ateroskleroz vücudun herhangi bir yerindeki arterleri etkileyebilir ve inmenin, kalp krizinin ve bacaklarda dolaşım bozukluğunun başlıca nedenlerinden biridir.

Arterler, kanda taşınan yağlı maddeler arterlerin iç yüzeyinde biriktiği ve aterom plakları adı verilen sarı birikintiler yapması sonucu daralırlar. Bu birikintiler arterler boyunca kan akımını kısaltır. Bunun yanı sıra, arter duvarının kas tabakası kalınlaşır ve arteri daha da daraltır.

Trombositler (kanın pıhtılaşmasından sorumlu olan küçük kan hücreleri) birikintilerin yüzeyinde kümeleşebilir ve kan pıhtıları oluşumu başlatabilir. Büyük bir pıhtı arteri (damarı) tamamen tıkayabilir ve beslediği organın oksijensiz kalmasına yol açabilir. Koroner arterde tam tıkanma, ani ve sıklıkla ölümcül olabilen kalp krizine sebep olabilir.

Ateroskleroz neden olur?

Ateroskleroz gelişmesinde en sık risk faktörleri hipertansiyon (yüksek tansiyon) ve kan lipidleri düzeylerinin artmasıdır. Ateroskleroz, insanların çoğunun yağdan zengin beslenme şekli olan gelişmiş ülkelerde daha sık görülür. Diabetes mellitus gibi bazı bozukluklar da beslenmeden bağımsız şekilde yüksek kolesterol düzeyi ile ilişkili olabilir.

Ateroskleroz belirtileri

Aterosklerozis genellikle erken evrelerinde herhangi bir belirti göstermez. Ateroskleroz durumu ilerledikçe etkilenen arterlerden (damarlardan) organlara kan akımının azalması veya olmaması sonucunda belirtiler ortaya çıkar. Koroner arterlerin (kalp kasını besleyen damarlar) kısmi blokajı anjina pektoris (göğüs ağrısı) gibi şikayetlere neden olabilir. Beyne kan taşıyan arterlerin daralması nedeni ile geçici iskemik ataklar (24 satten kısa süren inme belirtileri ya da bulguları), baş dönmesi epizodları gibi durumlar meydana gelebilir.

İntermitan kladikasyon (yürürken kramp benzeri ağrı) genellikle bacak arterlerindeki (bacak damarları) aterosklerozun ilk belirtisidir. Eğer bu durum kalıtsal bir lipid hastalığı (hiperlipidemiler) ile ilişkili ise tendonlar üzerinde veya deri altında belirgin tümsekler şeklinde yağlı birikintiler gelişebilir.

Ateroskleroz için risk faktörleri

 1. Sigara kullanımı
 2. Hipertansiyon (yüksek tansiyon)
 3. Yüksek kan kolesterolü
 4. obezite ve/veya şişmanlık
 5. Fiziksel aktivite azlığı (hareketsiz yaşam)
 6. Diabetes mellitus
 7. Soyaçekim (genetik)
 8. Erkek olmak gibi etkenler ateroskleroz bakımından risk faktörüdür.
Ateroskleroz nedenleri

Ateroskleroz nedenleri

Ateroskleroz teşhisi

Ateroskleroz teşhisi için kalp damar cerrahisi alanında ya da damar hastalıkları alanında araştırmalar yapılır. Bir arter boyunca kan akımı anjiyografi (radyopak madde enjeksiyonundan sonra arterlerin röntgen filmi) ile incelenebilir. Koroner arterlerde ateroskleroz şüphesini araştırmak için talyum radyonüklid tarama, ekokardiyografi (kalbin ultrason taraması) ve EKG (elektrokardiyografi) gibi tetkikler ateroskleroz teşhisinde kullanılan tetkiklerdir.

Ateroskleroz tedavisi

Aterosklerozun en iyi tedavisi sağlıklı yaşam tarzını sürdürerek ilerlemesinin önlenmesidir. Bu tedavi yöntemi düşük yağlı beslenme, sigara içmemek, düzenli egzersiz yapılmasını ve kişinin kendi boyuna uygun kilosunu korumasıdır. Bu önlemler sayesinde ateroskleroz gelişme riski önemli düzeyde azaltılır.

 1. Yüksek kan kolesterolü olan ve başka hastalığı bulunmayan kişilere düşük yağlı beslenme tedavisi önerilir. Bu hastalara kan kolesterol düzeylerini düşürecek ilaç tedavisi de verilebilir. Kalp krizi geçirmiş olan hastalar da araştırmalar, kolesterol düzeyi sağlıklı kişilerdeki aralıkta olsa bile, kan kolesterol düzeyinin düşürülmesinin yararı olabileceğini göstermiştir.
 2. Hipertansiyonu olan kişilerde kan basıncının önerilen sınırlara düşürülmesi ateroskleroz riskinin azaltılmasında fayda sağlayabilir.
 3. Diabetes mellitusu olan hastalar risklerini kan glukoz düzeylerini dikkatli kontrol ederek azaltabilirler.
 4. Aterosklerozu olan kişilere ve risk altında olanlara hasarlı arter iç yüzeyinde kan pıhtısı oluşmasının önlenmesi için aspirin gibi bir ilaç reçete edilebilir.
 5. Aterosklerozun cerrahi olarak koroner anjiyoplasti ile yüksek risk altında olduğu düşünülen hastalara önerilebilir.
 6. Bazı aterosklerozlu olgularda damarın tekrar daralmasını önlemek için etkilenmiş arter (damar) içine stent de yerleştirilir.
 7. Ateroskleroslu hastada eğer kalbe giden kan akımı ciddi şekilde tıkanmış ise kan akımını tekrar sağlama amacı ile koroner arter bypass cerrahisi uygulanabilir.

Damar hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Kalp damar hastalığı nedenleri ve belirtileri
 2. Kalp damar hastalığı tedavisi
 3. Yüksek kolesterol neden olur
 4. Koroner arter hastalığı nedenleri ve tedavisi
 5. Akut arter tıkanıklığı nedenleri ve tedavisi
 6. Hamilelikte damar tıkanıklığı nedenleri ve tedavisi
 7. Süperior mezenterik arter sendromu neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git